مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

درهای مدیریت به روی عموم باز شد

برای نخستین بار در آزمون دکتری، شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط برای شرکت در آزمون مجموعه مدیریت حذف شد.
به گزارش پی اچ دی تست، علی‌رغم تأکیدات قبلی وزارت علوم به رعایت مرتبط بودن رشته کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در مقطع دکتری در گروه علوم انسانی، شرط مدرک مرتبط از مجموعه‌های مدیریت و علوم تربیتی حذف گردید و دانش‌آموختگان کلیه رشته‌ها می‌توانند متقاضی شرکت در آزمون دکترای این رشته‌ها باشند. تجمیع رشته‌های مختلف و افزوده شدن رشته کارآفرینی به مجموعه مدیریت از دلایل اخذ این تصمیم بوده است، چرا که شرکت دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف در آزمون دکتری کارآفرینی آزاد بوده است.
گفتنی است گرچه اکثر اساتید مخالف تغییر رشته و گرایش در مقطع دکتری هستند و معمولاً در جلسات مصاحبه به این‌گونه داوطلبان روی خوش نشان داده نمی‌شود، اما برخی نیز موافق تحصیل دانش‌آموختگان رشته‌های دیگر در رشته مدیریت و استفاده از ابزارهای این علم در پیشبرد زمینه‌های تخصصی قبلی افراد هستند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. پرویز مدیریت گفت:

  “گرچه اکثر اساتید مخالف تغییر رشته و گرایش در مقطع دکتری هستند”!!!!! این جمله درسته اما نه در مورد رشته مدیریت!!! اتفاقا در مدیریت اساتید از کسانی که مهندسی و زبان خوندن بیشتر استقبال می کنن دلیلش هم معلومه برای ترجمه و کارهای نرم افزاری!!این یک تصمیم بسیار اشتباهه اگر یه نگاه به رتبه های برتر مدیریت در سالهای قبل بندازین متوجه می شید که همه رتبه های 1 (بدون استثنا) کارشناسی رو رشته ای غیر از مدیریت و عموما مهندسی بودن و از دانشگاه شریف. با این قانون به خیلی ها ظلم میشه!گرایشهای مدیریت به شدت با هم فرق دارند برای مثال با این قانون گرایشهای تحقیق در عملیات و تولید می رسه به بچه های صنایع، گرایش مالی میرسه به بچه های حسابداری و اقتصاد. گرایش رفتار و منابع می رسه به بچه های مدیریت دانشگاه تهران و… خلاصه اوضاع به شدت برای شهرستانی ها خراب بود خراب تر می شه!!

  • مهسا گفت:

   به نظرم در مقطع کارشناسی ارشد حرف شما درسته، اما در مقطع دکتری اوضاع کمی متفاوته!

   • پرویز مدیریت گفت:

    سلام مهسا خانوم. از سال 84 در رشته مدیریت فعالیت دارم و می دونم کهاین وضعیت سالهاست که در مدیریت جریان داره و صرفا عده زیادی برای گرفتن مدرک مدیریت چه در کارشناسی ارشد و دکتری جذب این رشته می شن. افراد زیادی رو می شناسم که تنها رزومه ای داشتن مدرک کارشناسی در مهندسی، آمار و یا زبان بوده و الان در دانشگاههای برتر کشور مشغول دکتری هستند.تنها امید بچه های مدیریت به همین قانون مرتبط بودن رشته کارشناسی ارشد بود که به باد رفت.

 2. لیلی گفت:

  سلام.خیال همه مدیریتی ها راحت.احتمالش کمه که از غیر مدیریتی بردارن.تومصاحبه ها اینقد گیر میدن که پشیمون میشی که چرا رشتتو عوض کردی

 3. نیلوفر گفت:

  اگر یه نگاه به دفترچه دکترا بکنید میبینید برای خیلی از رشته ها این منع برداشته شده فقط واسه مدیریت نیست که بزرگش میکنید. دریای علم وسیعه وکسی که توانایی داشته باشه میتونه موفق باشه .هیچکسم جای کس دیگه را نمیگیره.در بسیاری کشورهای پیشرفته دنیا دانش آموختگان رشته ی فنی تحصیلات مدیریتی دارند.

  • مهسا گفت:

   البته که خب من تا حدی با شما موافقم، اما درمورد سایر رشته ها باید بگم که اونها قبلا هم منعی نداشتن و تنها رشته مدیریت برای اولین باره که لزوم مرتبط بودن رشته ارشد با دکتری براش برداشته شده.

   • نیلوفر گفت:

    نه عزیزم من خودم رشتم ITهست وعلیرغم تغییر بسیار وحشتناک منابع دکترا که هیچ سنخیتی با رشته من نداره همه رشته ها هم میتونند شرکت کنند

    • مهسا گفت:

     گفتم که، برخی رشته ها از قبل همینطور بوده. مهندسی ها همه شون سال های گذشته هم نیازی به سنخیت رشته ها نبوده. برای مدیریت اولین باره که این اتفاق افتاده!

 4. ساده نباشید گفت:

  اتفاقا خیلی از دوستان،از رشته هاای غیرمرتبط مدیریت، دارن دکترا قبول میشن
  علت هم علمشون نیس،بعضا یااساتید مصاحبه رامیشناسن یا توی همون دانشگاه،ارشد گرفتن یا بقول دوستمون،مهندسی خوندن و زبان ریاضی بیشتر کار کردن و استاد قبولشون میکنه چون برای ترجمه بنفعشه..
  تازه کجا سوالات تحلیلی میپرسن که مدیریت از غیر مدیریت، مشخص بشه.

  حالا خداراشکر اینجانب باارشد مدیریت،سه سالیه کارمند رسمی وزارت نفت هستم و کلا بااین شرایط، از دکترا پشیمونم شدم گرچه کلی مقاله و کار پژوهشی و اجرایی هس ولی شرایط مهیا نیس..

  اینم بگم کسیکه از رشته های غیرمدیریتی،ارشد یا دکترای مدیریت قبول میشه نشون دهنده علمش نیس

 5. امید واهی گفت:

  مگه میشه مگه داریم.توی مصاحبه اول میگن لیسانس و فوقت چه گرایشی از مدیریتی? بعد ازت سوال میکنن.یک سوالهای مشت و تخصصی مدیریتی هم میپرسن که هنگ میکنی.فقط زبان و نرم افزار نمیپرسن.اونا رو که مدیریتی ها فولن

 6. fatima گفت:

  سلام
  خیلی از رشته ها چند سالی هست اینطوری بوده و هستند از جمله رشته های کشاورزی و فنی.حالا چرا مدیریت رو هایلایت کردید؟!
  مهم اینه که متاسفانه در هنگام مصاحبه رشته های غیر مرتبط رو کامل کنار میگذارن. این اتفاق امسال برای رتبه یک و سایر رتبه های برتر کارآفرینی افتاد!!

 7. غ گفت:

  من امسال مدیریت قبول شدم.ارشدم هم مدیریت بوده.مشگل اونجایکه دانشجو زبان یا مهندسی که ریاضی وامار بهتری دارن میان و راحت میرن مصاحبه.اونجا هم برخلاف بعضی گفته ها اساتید کسیکه بهتر براشون ترجمه ونرافزار …بلد باشه برمیدارن برای کارای خودشون.یا بیان تو دوره های قبل ریاضی وزبان ما رو هم مث اونا کنن یا اجازه رشته غیر مرتبط ندن

 8. محمد گفت:

  ای کاش این موضوع دربارۀ همۀ رشته های دیگه هم عملی بشه . اگه کسی انقدر قویه که میتونه بره و شروع کنه چه ایرادی داره. دوستان بدونن که اگر چنین اتفاقی بیفته، قطعا اون آدو خیلی خیلی قوی بوده . من 2 ساله که دارم از طریق استعدادهای درخشان میرم مصاحبۀ یک رشتۀ غیر مرتبط. رزومه م هم از همۀ اون بچه های اونا پرتره. منتها آخرش اساتید با اینکه تفاوتها رو میدیدن و خودشون اذعان داشتن که شرایط من بهتره، میگفتن: راستش این سهمیه مال بچه های خودمونه!!! شما از طریق آزمون بیا، میگیریمت !!
  یعنی به اندازۀ بند انگشت جسارت نداشتن. حالا واسه من خیلی زور داره بخوام برم کنکور بدم و تازه اگه قبول شدم برم و بشینم جایی که پارسال و پیرارسال هم بودم! ولی دیگه وااااقعا زور داره بخوام برم ارشد هم بخونم!!! این دیگه شاهکاره!
  پا میشی میری مصاحبه، اونوقت اساتید همه به به و چه چه میکنن (چون مطمئنم هیچکدوم تو اون حوزۀ تخصصی من به اندازۀ من چیزی بلد نیستن) و نهایتا هم با لبخند بدرقه ت میکنن. انشاالله که رد کردن من از روی دلایل موجه دیگه ای باشه وگرنه من میذارم به حساب اینکه ترسیده ن یکی قویتر از خودشون بیاد وسط . حتی جرات نمیکردن 1 سوال از مطالب درسی بپرسن! فک کن!
  حالا ا میخوام راهنماییم کنه که چجوری به گوش مسئولین برسونیم خواهشا راهنمایی کنید. 4 سال دیگه خودشون برمیدارن منتها الان باید ماهارو حتما عقب بندارن و بدبخت کنن!

 9. مهسا/ گفت:

  سلااااااااااام
  میگما اول گفتن ازمون دکتری دوبار در سال برگزار میشه
  دوم گفتن 100 درصد با دانشگاه هست یه ازمون ورودی هم میگیرن حالا
  سوم گفتن سه درس پایه در حد کارشناسی میزاریم بعد دیدیم 6 تا درس هست به زور باهم قاطی کردن
  حالا میبینیم درها رو هم بر روی عموم باز کردن ، همه بیان مدیریت بخونن
  میگما اتفاق بعدی چی هست؟ بگن شما که مدیریت خوندی اگر عرضه داشتی تا حالا یه مدیریتی کرده اوضاعی سروسامون داده بودی ، پس نمیخواد ازمون بدی برو بسه دیگه …..

  اگر حالا عنایت فرمودن و به ما مدیریتی ها و کارآفرینی ها اجازه دادن مدیریت شرکت کنیم ماهم میدونید چیکار میکنیم؟؟؟
  باید باید باید خیلی خیلی خیلییییییییی درس بخونیم ، وقت بزاریم واسه مقاله هامون و تمامی رتبه های 1_100 واسه ما مدیریتی ها بشه که روز مصاحبه م بترکونیم …. پس چی خیال کردین…. ما میتونیم ایشالا با تلاش و توکل بر خدا میشه …
  به امید قبولی و رو کم کنی بعضی هااااااا
  یاعلی

 10. محمد گفت:

  چه اشکالی داره بعضی ها که سواد زیادی دارندولی دوست دارند دکتری مدیریت بگیرند الان میتوانند مبارکشون باشه

 11. آیدا گفت:

  سلام. دوستان ببخشید حالا که همه گرایش های مدیریت یه گروه شده گرایش ها کجا تفکیک می شه؟؟
  یعنی هر کسی با کسب حد نصاب دانشگاهها می تونه چند تا گرایش بره مصاحبه؟؟

 12. نادر گفت:

  كسي به اميد قبولي بره واقعا نوبره چون امكانش صفره تو مصاحبه رد ميشه صد در صد

 13. تصمیم نادرست گفت:

  سلام.
  یعنی بنظرتون درسته?
  چجوریه دکتراهای دیگه نمیذارن هررشته ای ازمون بره..
  حیف ما که لیسانس و ارشد مدیریت خوندیم.
  اگر قانونی وجودداشت و اساتید مدیریت،بصورت علمی ارزیابی و انتخاب میکردن ایجوری نمیشد که هرکسی با مدارک غیرمرتبط بیاد مدیریت..

  یعنی کسیکه چهارسال مدیریت میخونه و با رشته اش زندگی میکنه با کسیکه مکانیک و صنایع میخونه یکی هست??

 14. بهاره گفت:

  بچه ها به نظرتون چقد احتمال قبولی تو تکمیل ظرفیت هست؟؟

 15. اصلا تصمیم درستی نیست به فرزاد گفت:

  ببخشید شما مگه این رشته رو خوندید و در موردش نظر میدین ، ما دانشگاه علامه می خونیدم به زور بعضی از درسامونو پاس می کردیم واینکه راجع به پذیرش رشته، شما بهتر نیست پذیریش رو نسبت به تعداد شرکت کننده بسنجید نه چیز دیگه ای مدیریت نزدیک 16 هزار شرکت کننده داره من با رتبه 500 هیچ جا شبانه هم دعوت نشدم کجا پذیریشش زیاده ؟ واینو نسبت به رشته های دیگه بسنجید متوجه میشید قبولی تو این رشته واقعا به این راحتی هم میگید نیست وجزسخت ترین ورقابتی ترین رشته هاست اگه درصد بچه های مدیریت رو به رشته های دیگه حداقل جیمت وزبانشو بسنجید که واسه بقیه هم هست متوجه میشید کسایی که مدیریت رتبه میارن سطحشون در چه حده ؟این آمار کلیه شرکت کننده های علوم پایه وفنیه ۲۸ هزار و ۷۷۰ نفر در گروه علوم پایه، ۴۰ هزار و ۱۸۵ نفر در گروه فنی و مهندسی حالا ظرفیتاشونو بشمرید ومتوجه میشید که پذیریش چه رشته های نسبت به شرکت کننده زیاده یا کم، لطفا درست قضاوت کنید

 16. اصلا تصمیم درستی نیست گفت:

  دیگه تعداد شرکت کننده های مدیریت سر به فلک کشیده این اصلا منصفانه نیست که کسایی از رشته های دیگه بیان امتحان بدن رشته مدیریتو مخصوصا بچه های فنی و علوم پایه ما چه گناهی کردیم از انسانی اومدیم این رشته واسه بچه های فنی مثل آب خوردن قبول میشن امسال مصاحبه رفتم اکثر کسایی که اومده بودن لیسانس فنی داشتن چون بیس ریاضی و آمارشون قویه و جیمت علوم انسانی هم به نسبت براشون راحته هرچند خدارو شکر واسه سال بعد ریاضیو حذف کردند ما که پیام نور قبول شدیم رفتیم با روزمه عالی با کلی وقت گذاشتن نتونستم رتبه قابل قبولی بیارم اگه با همسسطح های خودمون آزمون بدیم لاقل می تونیم نتیجه بهتری بگیریم رزومه ام عالی بود چند تا گرایش که زده بودم نفر اول مصاحبه شدم ولی چه فایده نتونیم به خاطر نابرابری رتبه خوب بیاریم همه جا میگن مقایسه وقتی صحیح است که از یک جنس ویک سنخ باشن به نظرتون سطح بچه های دیپلم انسانی با بچه های فنی تو ریاضی وآمار وجیمت در یک سطح ویک سنخه که با هم مقایسه میشن؟

 17. عدالت گفت:

  البته اگر سهم مصاحبه و ازمون برابر باشه ادم میتونه دانسته ها شو نشون بده که اساتید نتونن سلایق شخصیشونو اعمالکنن.حتی اگه گرایشو عوض کنی.

 18. عدالت گفت:

  اساتید محترم تو گرایش خودتم حقتو نمیدن چه برسه به اینکه گرایشتم عوض کنی

 19. سودا گفت:

  به نظر من اصلا اصلا تصمیم درستی نیست

 20. پری .ب گفت:

  واقعا خوشحالم به خاطر این تصمیم چون 2 سال با وجود مرتبط بودن رشته کارشناسی و کارشناسی ارشدم با رشته گردشگری صرفا به این دلیل که زیرگروه مدیریت بود ، نمیتونستم شرکت کنم …

 21. میثم گفت:

  والا به نظر من تصمیم درستی بود حداقل برای افرادی که مثل من دکتری رشتشون وجود نداره و نزدیک ترین رشته به کارشناسی ارشدشون رو داخل مدریریت دیدن

 22. حمید گفت:

  سلام…
  ما رو که امسال با رتبه زیر 15 رد کردند،در حالی که در مصاحبه ها
  همه چیز خوب بود و واقعا ازم راضی بودند.
  واقعا بعد از این همه درس خوندن و وقت گذاشتن،همچین برخوردی حق ما نبود.اونم تو رشته ای که بیشترین جامعه آماری رو داره و نزدیک به 16000 نفر شرکت کننده دارد.

 23. فرزاد گفت:

  دکتری بیوشیمی سالی 15 و دکتری بيوفيزيک که سالی 5_6 نفر پذیرش نداره یعنی هرکی قبول بشه در حد ماورا بنفش زرنگ و فعاله?! که دکتری مدیریت و کارآفرینی اينقد پذیرش داره!

  • سعید_بیو گفت:

   سلام
   آقا فرزاد از مجوزهای رشته بیوشیمی چه خبر؟
   به نظرتون الان برم سنجش و پذیرش میگن قبول شدم یا نه؟

  • هادی به فرزاد گفت:

   هر رشته با توجه به کارایی و بازار کار پذیرش دارد و هر کسی خوب میدوند که رشته مدیریت یکی از بهترین و با بازار کار خوب نه تنها در ایران بلکه در خارج از ایران نسبت به خیلی از رشته های تجربی و ریاضی می باشد
   پس بی زحمت وقتی نسبت به رشته ای اطلاعات خاصی ندارید حداقل منصفانه و درست نظر بدهید
   موفق باشید

 24. مهدی مدیریت گفت:

  سلام به همه عزیزان

  من لیسانس و فوق رو مدیریت خوندم و برای دکتری امسال گرایشم رو عوض کرده بودم با اینکه رزومه تقریبا مناسبی هم داشتم ولی اساتید توی مصاحبه حسابی سوال پیچم کردن که چرا گرایشتو عوض کردی و فکر کردی چه خبره و …

  دقیقا یکی از اساتید میخواست بلند شه منو بزنه: گفت: “فکر کردی چه خبره توی این گرایش” ؟؟؟

 25. عامری/ گفت:

  البته در مصاحبه دکترا، اساتید به تغییر گرایش در خود مدیریت هم حساسند چه رسد به کسانی که از رشته های غیرمرتبط می آیند.

 26. نیما گفت:

  دانش آموختگان کارشناسی ارشد مدیریت با چندین سال تجربه تحصیل در این رشته و رزومه علمی و پژوهشی دکتری پذیرفته نمی شوند چه برسد به دیگران،