مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

اعلام سهم 50 درصدی آزمون در پذیرش تحصیلات تکمیلی

طرح سنجش و پذیرش دانشجو برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی و مقرر شد سهم آزمون در پذیرش دانشجویان ۵۰ درصد و سهم مصاحبه ۲۵ درصد باشد.

عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگو با  خبرگزاری تسنیم اظهار داشت:‌ مجلس در سال‌های گذشته طرحی را درخصوص سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه تصویب کرد که براساس این طرح در دوره کارشناسی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها سهم ۲۵ درصدی دارد.

وی افزود:‌با توجه به اینکه طرح سنجش و پذیرش دانشجو دوره کارشناسی را شامل می‌شود و از آنجاییکه که حجم ورود دانشجویان به دوره تحصیلات تکمیلی افزایش یافته است طرحی تکمیلی را تحت عنوان سنجش و پذیرش دانشجو برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه کردیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد:‌ بر اساس این طرح، شورای سنجش و پذیرش دانشجو با حضور اعضای اصلی به جز وزارت آموزش وپرورش تشکیل جلسه می‌دهد و میزان تاثیرگذاری آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا را مشخص می‌کند.

فیاضی ادامه داد:‌ سهم ۷۰ درصدی مصاحبه در پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است و عمده معترضان معتقدند که در بحث مصاحبه احتمال اعمال نظر افراد وجود دارد.

وی بیان کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مصوب کرد تا سهم آزمون در پذیرش دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا ۵۰ درصد،‌ سهم مصاحبه علمی ۲۵ درصد و سهم سوابق پژوهشی و آموزشی افراد نیز ۲۵ درصد باشد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مردود شده گفت:

  خدا رو شکر بلاخره درست شد حالا هر کی میتونه تو ازمون حق خودشو بگیره. از کمیسیون اموزش مجلس خیلی خیلی سپاسگذارم.

 2. نقی گفت:

  دوستانی که موافق با استقلال دانشگاه و سوابق پژوهشی هستن. یه سر به میدون انقلاب تهران بزنن و ببینن روزانه چقد مقاله به فروش میرسد.بهترین روش همون کنکور است.

  • آرزو گفت:

   منم با کنکور موافقم، من پژوهشم خیلییی عالیه و مقاله نویسیم خوبه اما همکلاسیم که پول میده و تو isi مقاله چاپ می کنه با من یکی میشه با این روش،خوب این عادلانه نیست اما آزمون کتبی غربال اصلی رو نشون میده و دو کفه ی ترازو رو یکی نمی کنه.

 3. بیتا روانشناسی تربیتی گفت:

  سلام ببخشید کی میدونه تکمیل ظرفیت کی اعلام میشه؟ من هرچی خبرای سنجش رو مرور کردم ندیدم نوشته باشه تکمیل ظرفیت نیست .
  رشته روانشناسی تربیتی که زیر گروه علوم تربیتی بود الان زیر گروه روانشناسی شده آخه چرا کی دیگه وقت داره روانشناسی رشد بخونه .خواهش می کنم هرکی منابع رو میدونه بگه ممنون میشم.
  در ضمن من کارمندم و ادامه تحصیل نمیتونم بدم این دیگه چه بلایی بود سرمون اومد!!!!!

 4. مدیریت ورزشی یک گفت:

  من سه سال پشت سرهم با داشتن رتبه متوسط و رزومه متوسط مردود شدم.و در این سه سال مدام در این سایت هستم.به اطلاع دوستان برسونم که هیچ چیزی در آزمون دکترا تا به امروز ثبات نداشته و هر لحظه منتظر تصمیم جدید باید باشیم.جتی ممکنه یکماه مونده ضریب دروس و حتی خود منابع بطور غیر منتظره عوض بشن.تنها چیزی که کاملا مشخصه اینه که نظر داوطلبان برایشان اصلا اهمیت نداره

 5. نازلی گفت:

  بااین سردرگمی که برای بچه ها ایجاد کردن هیچکی تمرکز درس خوندن نداره! فقط امیدوارم این طرح 50درصدی سهم آزمون برای اسفند امسال اجرابشه، اگه میخوان منابع رو تغییر بدن باید تاریخ آزمون رو هم عقب بندازن مثلا اواخر فروردین، مثل سال 91 که 25 فروردین بود.

 6. naz گفت:

  سلام دوستان عزیز، بنظر عادلانه بودن اینه که افراد بیاند منابع کارشناسی ارشد رو امتحان بدهند نه کارشناسی رو ، این که دوست ما میفرمایند یسری مباحث برایشان ناشناست نیاز به یاد گرفتن جدید دارد و این زیبا بودن ازمون دکتری را نشان می دهد نه اینکه مثل یه بچه ابتدایی بشینیم یسری مباحث کارشناسی را حفظ نماییم ، کنکور دکتری یعنی افرادی دارای بار علمی بالا قبول شوند وباید مباحث در سطح کارشناسی ارشد باشد

 7. فرشاد گفت:

  باسلام تحقیق و پژوهش در مقطع دکترا شروع میشودمن اعتقاد دارم باید پذیرش بر اساس کنکور باشددر عوض ظرفیت پذیرش را کم کننددرکنکور دکترا زبان باید نقش بیشتری داشته باشد با استقلال دانشگا ها موافق نیستم کسی که از پس کنکور بر می آید در واقع برای خود اطلا عا تی داردباید جلوی دانشگا ها گرفته بشه که این همه دانشجوی دکترا بر ندارند

 8. فرشاد گفت:

  سلام بعضی از دوستان میگویند منابع باید عوض شود ولی ملاحظه نمیکنند که بیشتر دوستان از مرداد ماه مطالعه منابع جدید را شروع کرده اندبیشتر داوطلبان دراین دو ماه فقط درس خوانده اندبا این منابع هم میتوان نقش آزمون 50درصد شد به نظر بنده دوستانی که می گویند منابع باید عوض شودشاید بدون مطالعه در کنکور شرکت میکنندچون مطالعه به زمان احتیاج داردفکر میکنم پچه های فنی مهندسی از این منابع جدید راضی هستند

  • لیلی گفت:

   منم که فنی نیستم کاملا راضیی ام. به نظرم منابعی که اعلام شده یه دانشجو رو محک میزنه چقد از پایه و اساس تو رشتش قویه. منابع سال گذشته خیلی تخصصی بودن و برای گرایش من جوری بود که باید یه چیزایی رو تو کتابا می خوندم که خودم به شخصی اولین بار بود می دیدم و تو هیچ کلاس درسی برامون گفته نشده بود و باید تو واحدای دکترا می گذروندیمشون.
   من منابع جدید رو دارم می خونم و خیلی هم راضیم. و به نظرم به شدت بی عدالتیه که 4.5 ماه قبل از دکترا منابع بخاد عوض بشه.

  • sara گفت:

   با تجربه ای که من دارم 2 ماه مونده هم احتمال داره عوض کنن بعد میگن شما از قبل باید این ها رو بلد باشین نه که تازه بخونین !!!!!!!!!!!

 9. ف گفت:

  از اول آبان میتونیم تو سایت سازمان سنجش این سوال رو در مورد دکتری 95 بپرسیم که منابع آزمون امسال به چه صورت هست.

 10. سیمیا گفت:

  به نظر من تنها راه برون رفت از این سردرگمی ها اینه که سازمان اطلاعیه بزنه که کلیه مواد آزمون بر طبق سال گذشته است. بعدا در دفترچه آذرماه میتونه روی درصد تاثیر آزمون و مصاحبه مانور بده…

 11. Amin گفت:

  دوستان در مورد اينكه اين طرح خوب يا بد هركسي بسته به شرايطش نظرشو ميگه كه اين خيلي طبيعي ولي مشكل بزرگي كه اينجا وجود دارد
  اينكه طرح اختيار كامل دانشگاه ها كه وزارت علوم اعلام كرد هيچگاه به تصويب مجلس شواري اسلامي نرسيد و لازمه اجرای چنين طرح هاي تصويب مجلس مي باشد تنها مصوب مجلس همين ٥٠٪ است پس كلا طرح تراز بندي منتفي خواهد بود
  ولي اين مصوب چالش بزرگي رو به وجود مياره كه اجراشو امكان پذير نميكنه اونم اينكه هم در منابع و هم در رشته ها دچار مشكلات بزرگي
  فقط يك راه ميمونه اونم اينكه وزارت علوم با زدن يه اطلاعيه مارو از اين سردرگمي نجات بده
  و تنها پيشنهاد من مطالعه همين منابع با درنظر گرفتن ٥٠ ٪ سهم ازمون هست

 12. حسین گفت:

  کلا دفترچه باید عوض شه. دکتری یعنی تخصص. چطوری منابع تمام گروه ها یکسان شده ؟دروس تخصصی باید ملاک باشه .وقتی فوق لیسانس می خونی وگرایشی رو انتخاب می کنی یعنی از این جا به بعد دروس تخصصی شده

 13. موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

  ببینید دوستان شک نکنید که آزمون اسفندماه زیاد تاثیر نداره تو پذیرش به نظر من اصلا تاثیر نداره و در واقع یک معرفی نامه به دانشگاه هاست!!

  با احترام به نظرات تمامی دوستان این page به نظر من اگر سنجش بخاد 50 درصد برای آزمون اسفند سهم پذیرش در نظر بگیره هزینه های زیر را براش در بر داره که کوتاه نخواهد آمد:

  1:کلی نشست و کارگروه و هم اندیشی با اساتید دانشگاه های بزرگ برگزار شده و تصمیماتی گرفته شده که سنجش و وزارت علوم اونها رو مصوب کردن!

  2-سنجش برنامه ریزی کرده و منابع رو اعلام کرده که بسیاری از داوطلبان بر طبق او برنامه ریزی و شروع کردن.

  3-آیین نامه جدید پذیرش به دانشگاهها ابلاغ شده
  4-اعتبار آزمون دوسالانه اعلام شده که اگر بنا باشه 50 درصد بذارن دیگه شیوه جدید پذیرش از اعتبار ساقط میشه

  اگر قرار به هر گونه تغییر باشه اسفند 96 حتما این تغییرات اعمال خواهد شد.

  • شاهرخ گفت:

   اگر قرار باشه فقط امسال این قانون جدید اجرا بشه و سال بعد قانون 50-50 اعمال شه هزینه های زیر برای سنجش وجود خواهد داشت:

   1- اعتبار دوسالانه امتحان اسفند امسال دیگر معنی ندارد.
   2- سال بعد به اجبار مجلس، سازمان قانون و منابع جدید را برنامه ریزی خواهد کرد(ماحصل تمامی جلسات تخصصی امسال و مشاوره با دانشگاه هااز بین میره)

   • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

    بنده با شاهرخ موافقم. این طرح اجرا میشه سال بعد. و حق ما نیست که امسال برای ما این طرح اجرا بشه. واقعا بی عدالتیه

 14. رمز گفت:

  سلام به همه
  به نظر من ماکه تو دانشگاه دولتی و خوب درس خوندیم دلیل به استعداد و خلاقیت بالایی نسبت به سایرین نیستیم و ممن معتقدم باید شرایط طوری بشه که همه شانس رقابت برابر داشته باشن حالا از نظر مقاله و … بررسی بشن ام بهتره طوری رفتار بشه که آشنا بازی خیلی کم بشه ما نباید جوانان باهوش ایرانی را با اعمال سلیقه و… بدبین کنیم هرجای دنیا برید همه جوامع ارزوی داشتن چنین جوانانیرادارن پس کاری کنیم که همه جوانان اعم از دانشگاه ازادیها و دولتیها و…با هم رقابتی برابر داشته باشن
  باتشکر

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   دوست عزیز همه بحث ما با برگزاری آزمون کتبی تو هر دانشگاه هست. به نظر شما منطقیه که بریم هر دانشگاه چند تا کتاب و چندتا استاد مختلف امتحان بدی ممکننه 20تا منبع مختلف فقط واسه این آزمون ها بخونیم.

 15. جدیدترین خبر گفت:

  دیروز با استادم که معاونت آموزشی دانشگاه است در رابطه با دکترا پرسیدم ایشون گفتن سهم پنجاه درصدی آزمون که قرار است اعمال شود هم آزمون تخصصی را شامل می شود و هم آزمون تخصصی که توسط دانشگاه ها برگزار می شود
  بدین صورت که:
  سهم آزمون عمومی که اسفندماه برگزار می شود30 درصد
  سهم آزمون تخصصی که دانشگاهها برگزار می کنند 20 درصد
  سهم مصاحبه 25 درصد
  سهم بررسی سوابق تحصیلی و پژوهشی 25 درصد

  پس عملا امسال هم اختیارات پذیرش با دانشگاه ها است و به نوعی حتی اختیارات دانشگاهها بیشتر شده نه کمتر

  • sara گفت:

   خیلی بعیده این کارو بکنن اصلا با ازمون دانشگاهها مخالفن ولی واقعا تو کشمکش بدی افتادن!!!!!!!!11

  • مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

   دوست عزیز همه بحث ما با برگزاری آزمون کتبی تو هر دانشگاه هست. به نظر شما منطقیه که بریم هر دانشگاه چند تا کتاب و چندتا استاد مختلف امتحان بدی ممکننه ۲۰تا منبع مختلف فقط واسه این آزمون ها بخونیم.

  • سعید گفت:

   بله -بنده هم تقسیم بندی درصد تأثیر گزینش و ازمون را مطابق نظر<> از زبان یکی از دوستان که در وزارت خونه مشغول به کاره شنیدم.
   با در نظر گرفتن سهم آزمون عمومی 30 درصو و آزمون تخصصی 20 درصدی عملا هم به مصوبه عمل کرده اند و هم اختیار دست دانشگاه ها است

 16. ف گفت:

  اگه بخواد منابع تغییر کنه واقعا وقتی هست که دوباره منابع جدید رو درست و حسابی خوند در عرض مدت کمی که تا آزمون هست به نظر شما؟؟اکثر بچه ها با روال منابع مرداد سنجش دارن پیش میرن و برنامه هاشون شروع کردن!!
  البته از سازمان سنجش بعید نیست چون در امر سورپرایز کردن خیلی تبحر داره و از اونجایی که دقیقه 90 هست منابع جدید رو توی آذر ماه اعلام کنه!

  خیلی بعید هست طرح 50-50امسال اجرا بشه با این اوصاف.

 17. فرشاد گفت:

  با سلام بعضی دوستان می گویند اگر آزمون نقش 50درصد داشته باشد منابع چه میشود دیگر بعید است که منابع راعوض کنندمثلا اگر دربرق 10000هزار شرکت کننده باشد همه آنهابا همان منابع مرداد ماه امتحان خواهند دادولی سازمان خودش در رتبه بندی گرایشها را از هم جدا میکند مثلا اگر ازاین 10000نفر 2000شرکت کننده الکترونیک باشدبرای آن دو هزار نفررتبه الکترونیک می آید بیرون . در موقع ثبت نام به کنکور مشخص میشود تعداد شرکت کنندگان در هر گرایش برق چقدر است . در ضمن اگر بر حسب مصوبه مجلس باشد در این آزمون زبان ومعدل و محل تحصیل تا ثیر بیشتری خواهد داشت شاید در این آزمون مقالات کنفرانسها تاثیر بیشتری داشته باشند چون دانشجو آن رادر روز کنفرانس به صورت حضوری و سخنرانی ارایه میکند نه مانند بعضی مقالات …

  • شاهرخ گفت:

   یعنی چی که سازمان خودش گرایش ها رو جدا میکنه؟ اولا با این شرایط دیگه رتبه بندی وجود نداره. در ثانی در دفترچه مرداد ماه به وضوح قید شده که زبان با ضریب 1 و معدل نیز همان تاثیر قبلی رو داره. این تاثیر بیشتر رو از کجا آوردی؟… همه به کنار موندم این تاثیر بیشتر مقالات کنفرانسی رو کجای دلم بزارم… آخه، نوکرتم، یه بار میزان امتیازات مقالات رو برو بخون تا دستت بیاد چه مقاله ای مهمتره.. مقالات کنفرانسی کمترین امتیاز رو دارن… به نظر من اگر قرار باشه این آزمون 50 درصد تاثیر داشته باشه، حتما باید منابع تخصصی سال گذشته مورد سوال قرار بگیره نه یه تعداد دروس عمومی…

 18. سحر گفت:

  یعنی واقعا امسال تکمیل ظرفیت نیست.چرا اطلاع رسانی نمیکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 19. sara گفت:

  وقتی بعد از دو سال بی عدالتی نظر به واگذاری 100 درصد به دانشگاه کرد فکر کردم حتی یک درصد هم به ما فکر نکردن ولی حالا این خبر مثل یه مرحم برای زخمهایمان از بی عدالتی است ! اینقدر به سنجش پیغام بدید که پیگیری کند

 20. كمككككككككككككككككك گفت:

  دوستان منابع چي ميشه????تورو خدا اكه كسي ميدونه جواب بده بايد الآن جي بخونيم?!منابع ليسانس يا تخصصيا ارشد????شما خودتون از چي شروع كرديد و الآن داريد چي ميخونيد?

  • شاهرخ گفت:

   من الان فقط دارم زبان و استعداد رو میخونم… از این سازمان سنجش هیچ بعید نیست که یکدفعه منابع رو عوض کنه… شایدم نکنه… پس تا انتشار دفترچه ها باید صبر کرد…

 21. لیلی گفت:

  خدایا شکرررررررررررررررررررررررررررررررت.
  خیلی خوشحال شدددددددددددددددددددددددددددم.
  آخه من امسال دکترا دعوت شدم ولی رد شدم دقیقا بخاطر تاثیر 70 درصدی مصاحبه. بعضی از این استادنماها تا تونستن عقده ای بازی درآوردن.

 22. شیمی فیزیک به موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

  سلام و خسته نباشید. من خودم هم موافق تدوین یه سیستم ارزیابی مدون و عادلانه برای تحصیلات تکمیلی هستم. اما این چیزی که تا حالا اتفاق افتاده و طرح هایی که وزارت علوم داده همش به ضرر دانشجوها بوده. فعلا با شرایط دانشگاه ها و اساتید موجود باید و باید آزمون کتبی در کنار مصاحبه باشه و با درصد بالاتر از مصاحبه. هر وقت تونستیم یه سیستم عادلانه طراحی کنیم آزمون رو بر میداریم. موفق باشید.

 23. sara گفت:

  وای خدایا شکرت …
  خیلی میترسیدم که امسال کلا بشه پارتی بازی …
  کلی انرژی مضاعف گرفتم امیدوارم زودتر منابع هم اعلام بشه

 24. naz گفت:

  سلام دوستان عزیز، کسی خبری از تکمیل طرفیت نداره، اینکه میگن تکمیل طرفیت نمیگیرن امسال درسته ، اخه چقدر مسولیت سنجش بی مسولیتن حداقل اطلاعیه بزنن که نمیخوان، ماهم تکلیفمون روشن بشه،خواهشا هرکس خبری داره بگه

 25. پوریا گفت:

  سلام دوستای مهربون.تکمیل ظرفیت کی میاد؟والا خسته ایم٬بریدیم٬تاکی صبر و انتظار…..

 26. آرزو گفت:

  به قانونی بدارید تا همه تکلیف خودشونو بدونن هر روز به ایده تازه!!!!!

 27. مهندس مکانیک گفت:

  من خودم الان دانشجوی سال دوم ارشدم و خیلی وقت ها به خوندن دکتری فکر می کنم اما به هیچ نتیجه ای نمی رسم.از دوستانی که اینجا هستند یه خواهشی دارم اونم اینه که دلایل خودتون رو برای خوندن دکتری بگید؟
  مخصوصا آقایون.
  من خودم هرچقدر بررسی میکنم خوندن دکتری هم فایده ای نداره الان تو رشته ما تو صنعت اکثرا لیسانس می خوان از اون طرف اگر کسی هم هدفش از دکتری هیئت علمی باشه باز یکم خیلی امیدی نیست چون با این اطلاعاتی که در مورد کاهش جمعیت در آینده منتشر شده(که خودم الان شاهد کاهش جمعیت دانشجو بخصوص در رشته های مهندسی هستم)احتمال استاد دانشگاه شدن خیلی کمه.
  یکی از دوستان خودم با مدارک خوبی 2 سال پیش جذب دانشگاه ازاد قزوین شدند و الان که باهاشون حرف می زنم میگن که دانشجو اینقدر کم شده که به زور من تونستم 6 واحد برای تدریس بر دارم.

  • ن.ج12 گفت:

   اطلبوالعلم من المهد الی اللحد

   • مهندس مکانیک گفت:

    ببخشید شما خانوم هستید؟
    چون این جواب رو اکثرا خانوم ها میدن.اکثر آقایون بیشتر به فکر پول و ازدواج و.. هستند.

  • لیلی گفت:

   عزیزم الان اوضاع واقعا بده ولی هیچ چیز قابل پیش بینی نیست پس نباید ناامید شد. منم تا یک ماه پیش مثه شما فکر می کردم ولی با دوتا نخبه که دو برابر سن من سابقه تدریس و کار پژوهشی دارن صحبت کردم گفتن این بحران گذراست گفتن تو دکتراتو بگیر اگه کار پیدا نکردی با ما…….

 28. سارا گفت:

  واقعا باعث تاسفه که سنجش حتی در حد یه اطلاعیه هم که شده زمان تکمیل ظرفیت رو اعلام نمیکنه یا حداقل اگه تکمیل ظرفیتی در کار نیست صریحا اعلام بشه. واسه کی مهمه یه عده شب و روز سایت سنجش رو رفرش کنن؟
  دوستان حدودا دو هفته پیش با سازمان سنجش تماس گرفتم بعد از کلی پشت خط موندن تنها جوابی که گرفتم این بود: “نمیدونیم و هنوز به ما چیزی اعلام نکردن”. اگه خود کارشناسای سنجش زمان تکمیل ظرفیت یا شیوه و منابع کنکور رو ندونن؛ کی باید بدونه؟

  • احمد گفت:

   باسلام
   پاسخ سازمان سنجش به ابن در خواست:با سلام
   تکمیل ظرفیت دانشگاه ها کی اعلام می شود
   باتشکر
   پاسخ سازمان سنجش:آزمون دکتری امسال تکمیل ظرفیت ندارد.
   با سپاس

 29. سرباز گفت:

  بعید میدونم منابع همچنان عمومی و در حد لیسانس باقی بمونه…احتمالا ملاک دفترچه سال قبل خواهد بود…آزمون 50 درصد تاثیر داره…مگه ممکنه 50 درصد دکتری دروس دوره لیسانس باشه؟…

  • دکتر گفت:

   وقتی فشار بیارن به سنجش و دانشگاه ها که آزمون باید حتما ۵۰٪سهم داشته باشه…اونا هم مطمنا منابع رو آسون در نظر میگیرن و به نظر من با توجه به دیر شدن و سکوت سنجش…امسال همون تراز رو میدن نهایتا ۵۰٪همون تراز رو در نظر میگرن که حرف مجلس هم رو زمین نمونه..و منابع هم همونایی هست که در مرداد اعلام شده…چون دیگه نمیتوونن عوض کنن…

 30. ليلي/مديريت بازايابي گفت:

  بچه ها به نظر شما با اين شرايط جديد اعلام شده مي ارزه آدم وقت بذاره بشينه بخونه يا وقت تلف كردنه با اين تفاسير؟؟؟؟ من خيلي سردرگمم واقعا نمي دونم چي كار كنم؟!!!

 31. مخالف استقلال دانشگاه ها و آزمون کتبی گفت:

  تشکر میکنم از نمایندگان. چون تنها شما هستید که دارید به عدالت فکر میکنید ممنونم. امیدوارم با صلابت تمام این طرح امسال اجرا بشه

 32. بهار گفت:

  سلام دوستان الان که بعد از 2-3 ماه به سایت سر زدم انگار کلی اتفاقات افتاده
  میشه منم در جریان بذارید کنکور امسال به چه نحو برگزار میشه آخرین خبری که خوندم مربوط به این بود کهآزمون 2 بار درسال برگزار میشه و منابعی هم سازمان سنجش برای هر رشته اعلام کرده بود و قرار بود بعد امتحان عمومی که سازمان سنجش میگیره و تراز میده ما به دانشگاهها برای مصاحبه مراجعه کنیم
  کامنتا رو خوندم متوجه نشدم قرار دانشگاهها خودشون آزمون بگیرن و سازمان سنجش آزمونی نداره؟؟؟
  سهم مصاحبه شده 25%؟؟؟
  ممنونم

 33. @@ گفت:

  این شد یه تصمیم منصفانه…
  حالا یه سوال دارم از صاحبنظران!!!
  بااین وجود بازم آزمون تخصصی جداگانه دانشگاهها سر جاشه؟؟؟؟؟

 34. تورو خدا جواب بدید گفت:

  کسی خبر داره به دانشجوهای پردیس پزشکی هم وام تعلق می گیره یا نه؟ اگه آره چقدره؟

 35. دکتر زهرا گفت:

  ایشالله هر کی زحمتی میکشه نتیجشو ببینه و حقی ضایع نشه…
  محکم درس بخونید
  همگی موفق باشید… 😀

 36. ندا به آقا فرزاد گفت:

  سلام آقا فرزاد جواب سوال منو ندادید ؟

 37. شیمی فیزیک به موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

  سلام. دوست عزیز استقلال به دانشگاه مساوی بی عدالتیه. خیلی از اساتید نمیگم همه اما خیلی ها بی عدالتی میکنن تو مصاحبه. من خودم امسال دیدم که یکی از اساتیدی که تو گرایش نفر اول کشوره تو رشته شیمی خیلی راحت میگفت که تا وقتی دانشجوی خودم هست چرا شماهارو بردارم. اما دانشجوهاش هیچ کدوم نتونسته بودن برا روزانه مجاز بشن. این چه دانشجوییه که حتی با استادی که نفر اول کشوره تو اون گرایش نتونسته مجاز برا روزانه بشه ولی میتونه کار پژوهشی خوب انجام بده؟ یادتون نره همه ماها با آزمون ارشد که تستی بود وارد بهترین دانشگاه شدیم حالا چمون شده که با این آزمون مخالفیم. چون حالا دانشجوی یه دانشگاه برتر شدیم حق خودمون میدونیم دکترا هم تو همون دانشگاه باشیم؟ مطمعن باشید یه فرد موفق تو پژوهش هیچ وقت از آزمون کتبی نمیترسه. استادم همیشه به دروس تءوری در کنار پژوهش تاکید میکردن. موفق باشید.

  • علی گفت:

   ممنون از نظر خوبتون شیمی فیزیک. همه با عدالت موافقن

  • موافق استقلال دانشگاه ها به شیمی فیزیک گفت:

   قرار نیست کسی از آزمون کتبی بترسه!!بحث اینه که به نظر من معیار مناسبی برای 50 درصد پذیرش نیست. من تو نظرهام گفته بودم که حتما باید یک سازوکار نظارتی – حقوقی هم در زمان و مکان مصاحبه از طرف وزارت علوم باشه. شما که میگین (( این چه دانشجوییه که حتی با استادی که نفر اول کشوره تو اون گرایش نتونسته مجاز برا روزانه بشه ولی میتونه کار پژوهشی خوب انجام بده)) به نظر من این همون دانشجوییه که با صرف مهارت تست زنی تو کنکور ارشد اومده با بهترین استاد تو بهترین دانشگاه ارشدشو خونده. بنابراین تو ارشد هم به نظر من آزمون جالب نیست. که مسولین دارن براش فکرهایی میکنن.

  • Meys@m گفت:

   یعنی این تیکه از حرفت عالی بود!!
   “یادتون نره همه ماها با آزمون ارشد که تستی بود وارد بهترین دانشگاه شدیم حالا چمون شده که با این آزمون مخالفیم؟چون حالا دانشجوی یه دانشگاه برتر شدیم حق خودمون میدونیم دکترا هم تو همون دانشگاه باشیم؟”

 38. جغرافیا گفت:

  من تو کنکور 94با رتبه تک رقمی و 4تا مقاله با بی عدالتی تمام رد شدم و همه برنامه های زندگیم به هم ریخت امیدوارم با این طرح عدالت در کنکور دکتری اعمال شود.

 39. حسین گفت:

  تشکر میکنم از نمایندگان فهمیم ایران زمین

 40. داوطلبی که در کنکور 94 حقش ضایع شد گفت:

  دوستان سلام
  من با رتبه تک رقمی
  1 مقاله ISI
  12 مقاله علمی پژوهشی
  10 مقاله کنفرانسی
  3 طرح پژوهشی دانشگاهی
  تدریس در 3 دانشگاه دولتی رده 1
  و….
  در کنکور 94 قبول نشدم

  به امید روزی که اساتید بیطرفی را در مصاحبه اعمال کنند!!!!!!!!

 41. شهریار گفت:

  نقش کنکور نباید کمتر از پنجاه درصد باشد. تمام آنهایی که برای قبولی فقط روی زحمت خودشان و متعاقب آن دانش و اندوخته علمیشان حساب باز کرده اند

  • موافق استقلال دانشگاه ها به شهریار گفت:

   من نظرات را به صورت کلی گفتم و شاید حرف دل خیلی ازدوستان رو زده باشم دلیل نداره. بگذاریم قضاوت در اعتبار سوابق پژوهشی را اهل فن و در جای خوشون انجام بدن. من خودم سه بار آزمون دادم و یکبار هم رتبه خوبی آوردم. کلا نظرم بر حذف کنکوره و نظر شخصی بنده می باشد و نظر همه دوستان قابل احترام است!!!

   • شهریار گفت:

    متشکرم از تو موافق استقلال دانشگاه های ارجمند
    بله من هم معتقدم قضاوت و نمره دهی باید به اهل فن داده شده اما چگونه؟ مثلن من دیدم شیراز و دانشگاه تهران امتحان کتبی هم برای بخشی از مصاحبه میگیرند اما این امتحان رو چه کسی طرح کرده و چه کسی تصحیح میکنه؟ آیا بچه های شیراز با نوع سوال ها آشناتر از بقیه نیستند؟ چرا همه با یک امتحان و بدون دخالت هر گونه سلیقه ای قیاس نشویم؟ الان یکی از مخاطبان سایت در نظرشون فرمودند 12 مقاله علمی پژوهشی دارند، خوب چرا باید ما وارد چنین رقابت ناجوانمردانه ای بشویم که این سال ها مد شده هر کسی توی یک «بده و بستان» اسم دوستان و همکلاسی هاش رو پای مقاله ها می نویسه تا اون ها هم همین کار رو براش بکنند؟ اخیرا دیدم عده ای راهکاری مبنی بر پرداخت پول به حساب نشریه های خارجی برای ثبت مقاله به داوطلبان میدن. حتما خود شما آزمایشگاه ها و پی سی سنترهای دانشگاه های خوب کشور رو مشاهده فرمودید و شاید به وضع نه چندان خوب اونها گواهی بدید، اما این همه مقاله ای اس ای و علمی پژوهشی از این ها بیرون میاد، رقمش حیرت آوره، خوب چه جوری ممکنه همچین چیزی؟ یک جای این ماجرا درست نیست. نه اینکه من از دادن مقاله عاجز باشم، باور بفرمائید این طور نیست اما عرضم اینه که حتی اگر بتونم مقاله بدم نهایتا 2 تا ای اس آی درست و حسابی از تز من در میآد که ممکنه همون ها هم به دلایل غیر علمی و سلیقه ای منظور نشوند و پایمال شوند.
    ممنون
    شهریار

   • سالار گفت:

    بابا امتحان را بخونید ول کنید کارای پزوهشی را.آخه مقاله نوشتن چه دردی را از نظام آموزشی حل میکنه. جناب آقای موافق به خداوندی خدا قسم اگر تو مجلات آشنایی برای چاپ مقالاتت نداشن=ته باشی نباید مقاله بفرستی وسلام چون چاپ نمیشن

 42. بدشانس گفت:

  سنجش میگه دانشگاهها باید درخواست تکمیل ظرفیت بدن و دانشگاه ها میگن حتما سنجش اول اطلاعیه تکمیل ظرفیت بفرستن تا ما هم ظرفیت رو اعلام کنیم بخدا سردرگم موندم.کسی هم اعتراض نمیکنه. پارسال 20 مهر اطللاعیه ش رو سایت سنجش اومد امسال مهر تموم شد ولی باز خبری نشده فعلا.

 43. بدشانس گفت:

  من هم رتبه م خوب بود و هم رزومه م. الانم منتظر تکمیل ظرفیت هستم اصلا به کنکور سال دیگه نمیتونم فکر کنم.چون دوسال تلاش خودمو کردم اگه امسال تکمیل ظرفیت قبول نشم قیدشو واسه همیشه میزنم

  • آزی گفت:

   سلام. منم تقریبا شرایط شما رو دارم. فکر می کنید تکمیل ظرفیتی هست؟ تا الان که خبری نشده

   • محسن گفت:

    سلام من با رزومه واقعا خوب و معدل بالای 18 روزانه و رتبه تک رقمی شیمی هیج جا قبول نشدم.خیلی نامردی شد در حقم.هم حیفم میاد ول کنم درسو هم نا امیدم… من گیریم حوندم سال بعد رتبم یا 2 تا پایین تر یا 2 با بالاتر شد…انگیزم صفر بچه ها…
    واسم دعا کنید

   • محسن گفت:

    پیام جان بهم گفته بودی تو سیاه چاله میفتم…الان واقعا به حرفت رسیدم…
    راستی تکمیل ظرفیت نمی دونی داستانش چیه؟کی میاد؟

 44. بدشانس گفت:

  سلام دوستان. توروخدا کیا خبر دارن تکمیل ظرفیت دکترا دولتی کی میاد؟؟؟؟

 45. موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

  به نظر من آلترناتیوهای پذیرش رو باید دانشگاه ها با توجه به معیارهای داخلی خودشون طراحی کنن!بعد برای تصویب به وزارت علوم ارائه کنن. سازمان سنجش هم بیاد اون آلترناتیوهای مصوب هر دانشگاه و ظرفیت های هر کدوم رواعلام عمومی کنه. در این بین افرادی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستن یک ارزیابی از خودشون و اون آلترناتیوها انجام بدن و به دانشگاه مورد نظر مراجعه کنن.

  تکلیف آزمون هم معلومه حذف!!!!!!!

  فواید:
  اکثرا با در نظر گرفتن گزینه های هر دانشگاه مجاز هستن تو مصاحبه تخصصی شرکت کنن. (مجازین 100 درصد و صحنه رقابت در محل مصاحبه)

  شاید بحث سلیقه ای انتخاب کردن مصاحبه کنندگان پیش بیاد که اونم میشه با یک سازوکار نظارتی – حقوقی در زمان و مکان مصاحبه حل بشه!!

  • ستایش گفت:

   ببینید اگه کسی واقعا اطلاعاتش بالا باشه با یه ازمون اتفاق خاصی براش نمیفته، من واقعا نمیدونم این دوستانی که مخالف ازمونن دلیلشون چیه؟شما که رزومتون خوبه اهل پژوهشین خب بایستی اطلاعاتتون هم در اون زمینه بالا باشه که ازمون یه محکی هس برا این زمینه.خب مشکل شما چیه؟ در مورد استانداردهای جهانی هم باید از پایه این استانداردها در نظر گرفته بشه نه صرفا ازمون دکتری.مگه ما ازمونهای دیگمون یا کل سیستم اموزشیمون برا اساس استاندارد جهانی هست؟ بهترین روش همین ازمون 50 درصد و 50 هم رزومس دوست عزیز که این طرح جدید هم عادلانس.

   • موافق استقلال دانشگاه ها به ستایش گفت:

    من فقط در مورد خودم صحبت نمیکنم ممکنه اطلاعات من بالا باشه و آزمون زیاد برام سخت نباشه ولی خیلی ها هستن که این شرایط براشون سخته (آزمون)

   • فرزاد به ستایش گفت:

    حرف شما منطقی است و به هرحال در یک جمله حرف منطقی که ميتونيم بگیم اینه که: ما از اولش آزمون داشتیم و تا آخرش باید آزمون داشته باشیم بخصوص آزمون دکتری، و در ایران هر سازمان و ارگانی خاصی وجود دارد و وظیفه سازمان سنجش کشور برگزاری آزمون بخصوص آزمون دکتری میباشد و وظیفه دانشگاهها تحصیل دانشجویان، تدریس اساتید و پژوهش اساتید و دانشجویان میباشد و همین، بقیه حرفا بی مورد و بی ربط میباشد

  • شهریار گفت:

   از استقلال دانشگاه چیزکی در جایی شنیده اید
   آزمون چهار گزینه ای با آنچه استقلالش می نامید در تضاد نیست. دانش نا آموخته ای که از پس به قول شما «چار تا تست»! بر نمی آید قطعا در اعتبار سوابق پژوهیش باید شک کرد.

 46. برق گفت:

  دوست عزیزی که میفرمایید 4 تا تست بالا پایین نشانه سواد بیشتر نیست عارضم خدمتتون که اون 4 تا تست ، تست ادبیات و عربی نیست ، تو رشته ما شاید به جرات بگم بعد از 10 تا سوال تخصصی از سوال 11 به بعد انقدر سطح سوالات بالاست که برا هر سوال باید 1 کتاب خونده باشی تا بتونی جواب بدی

  • موافق استقلال دانشگاه ها به برق گفت:

   خوب عزیز منم دارم همین رو میگم!!
   برق، مکانیک و سایر رشته های مهم فنی و مهندسی
   برای هر رشته ای ممکنه 4 تا تست 4 تا کتاب باشه.
   بحث کلی من اینه که چرا باید اینجوری رقابت بین داوطلبان انجام بشه اینقدر سخت! تا یک نفر که یک تست بیشتر بزنه ترازش بیشتر بشه و معرفی بشه؟!

   این واقعا عدالته.سنجش علم و سواد این نیست که برای پیدا کردن جواب یک تست یک کتاب بخونی.

   اوضاع خیلی فرق کرده و ما دیگه در پی دادن کنکور سراسری نیستیم. معیارهای دیگری هم وجود داره

  • شهریار گفت:

   حالا اصلن تست عربی یا ادبیات
   مثلن میشه گفت که اکثر بچه هایی که این سالها رفتن دانشگاههای خوب از اکثر بچه هایی که تهران-مرکز بودند شایستگی علمی کمتری داشتند؟ ملاک تمایز هم کنکور بوده
   کنکور ملاک بدیه اما از اون بهتر فعلن دردسترس نیست.
   فرمایش شما کاملن صحیحه
   علی الخصوص که در مصاحبه زحمت های آدم رو پایمال میکنند. مقاله نوشتن به خدا از کنکور رو خوب دادن آسونتره نهایتا دو هفته کار مدام لازم داره
   من خودم دیدم که استاد میگفت «تو فقط رتبه اینجا رو بیار مصاحبه با من»

 47. لیلا گفت:

  ببینید شماها که اینقد دم از مصاحبه می زنید بعضی از اساتید ما هنوز به اون درجه نرسیدن که بخان در مورد معلومات یکی نظر بدن واونو انتخاب کنن دانشگاه خود من که یکی از دانشگاه های تهرانه ملاکشون فقط داشتن رتبه زیر 40 بود نه رزومه علمی وپژوهشی طرف اصلا مهم نبود دانشجویی که به مصاحبه اومده چن تا مقاله داره بخاطر اینکه بگن دانشگاه ما نفرات برتر رو برداشته ملاکشونو صرفا رتبه قرار دادن واین گفته خودشون بود، پس قبول کنین سلیقه وبی عدالتی همه جا هست خصوصا تو آموزش
  باید طوری بشه که سلسقه های شخصی اساتید خیلی کمتر بشه حالا با آزمون یا بی آزمون،

 48. مهندسی شیمی به موافق استقلال دانشگاه گفت:

  من هم کاملا با آزمون و تست مخالفم و هم با اختیار دانشگاهها پایینتر نظرمو دادم و بازهم میگم باید یک سازمان مستقل نه تنها برای پذیرش دکتری بلکه برای پذیرش ارشد در کشور راه اندازی بشه٬و طبق برنامه کاملا منسجم بر اساس آموزش و پژوهش برای پذیرش توی این دو مقطع تدوین بشه٬کار سختی نیست فقط باید اساتید مجرب به همراه داشجویان نخبه روش وقت بزارن اینجوری هم نظر اساتید به این برنامه اعمال میشه و هم نظر دانشجویان نخبه که به نمایندگی از ما حضور دارنو با نظرات ما و اعتراضات ما کاملا آشنا هستند !!
  شرایط آزمونو تست بده چون ممکنه یکی تمام تلاششو کرده باشه ولی بخاطر یه اتفاق ناگهانی که شب قبل از امتحان اتفاق میافته نتونه حضور پیدا کنه!!یا کسی باشه که سر جلسه امتحان حالت روحی مناسب نداشته باشه و با وجود تلاش چند ماهه موفق به پاسخگویی درست نباشه٬ حالا تلکلیف این افراد چی میشه که با وجود تلاش برای تست و کنکور و داشتن رزومه خ خ خ قوی باید یکسال از هدفشون جا بمونن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!من امسال از بخت بدم شدم جزء ایندسته!!
  اختیار دانشگاهها بده چون ممکنه با وجو داشتن رزومه قوی باز یک عده از اساتید بدلیل اینکه دانشجوی اون دانشگاه نیست٬یا بهر دلیل شخصی دیگه که ممکنه اعمال کنن حق یکی رو ضایع کنن!!!!
  پس توی هر دو شیوه اشکالات فراوان وجود داره حتی بنظر من اشکالات آزمون خ خ خ بیشتره چون تستو کنکور بدرد پذیرش دکتری نمیخوره٬هرکی علمش قویه سر جلسه مصاحبه جواب سوالات تخصصی رو با تحلیلهای منطقی بده نه با زدن تست!!!!!

  • لیلا گفت:

   کاملا با نظر شما موافقم فقط باید طوری بشه که نظر شخصی اساتید خیلی کمرنگ بشه که حق خیلیا با این شیوه ضایع شده ومیشود

  • سید علی گفت:

   البته اطلاع موثق داریم که بعضی دانشگاه ها با متشنج کردن فضای مصاحبه و قطع مکرر پاسخ های فرد مصاحبه شونده ، سعی کرده اند که افراد نخبه و باسواد و کارآمد انتخاب نشوند و صرفا دانشجویان خودشان که فاقد شرایط لازم بوده اند را انتخاب کرده اند .

 49. علی گفت:

  دوستان لطفا به من بگید این منابع که سنجش معرفی کرده دوباره عوض میشن یانه؟

 50. نازلی گفت:

  سلام دوستان برای کنکور اسفند 94 اجرا میشود؟ خداکنه اجرابشه این وسط ما کنکوریهای امسال ضرر نکنیم. یا امام حسین خودت کمک کن

 51. ساناز گفت:

  خدایا یاری کن که بتونیم امسال دکترا قبول بشیم

 52. موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

  به نظر من آزمون ملاک خوبی نیست و باید همه سهم پذیرش رو به داشگاه ها واگذار کنن.

  دلیل:
  1-ما نباید تافته جدابافته باشیم و باید جهانی فکر کنیم و به استانداردهای جهانی برسیم
  2-اگه صرفا چنتا تست بخواد سرنوشت داوطلب رو تعیین کنه پس بقیه معیارهای دکتری شامل: مهارت در انجام پژوهش و غیره چی میشه؟
  3-طرف ممکنه تو آزمون مثلا رتبش بشه 20 با تراز 6000 و یکی دیگه رتبش بشه مثلا 50 با تراز 5500 در صورتی که اختلافشون شاید 4 تا تست باشه و آخرین فرد مجاز باشه 40 یعنی 4 تست اونو کاملا رد و غیرمجاز کرده (زیان 50 درصد سهم آزمون اینه)!!

  بنده 3 بار امتحان دادم یکبار مجاز شدم
  2 تا کتاب و 20 مقاله اعم از علمی پژوهشی، ISI، ISC، علمی ترویجی، همایش داخای و خارجی
  تسلط بر 10 نرم افزار آماری
  سابقه تدریس کافی
  دارا بودن 2 تا مدرک زبان معتبر
  نتونستم تا حالا به هدفم برسم
  خداییش ظلمه

  پیشنهاد:
  آزمون سنجش واسه امثال بنده اگه بخاد تو پذیرش سهم داشته باشه واقعا سمه!!!

  همه امورات پذیرش باید به دانشگاه ها واگذار شه و نظرم اینه که یک سازوکار نظارتی زمان مصاحبه تو دانشگاه ها بزارن

  • لیلا گفت:

   موافق استقلال دانشگاه ها باید به عرض شما برسونم ما زمانی میتونیم تافته جدا بافته نباشیم و با استاندارد های جهانی پیش بریم که مطابق با استاندارها مصاحبه رو برگزار کنن نه سلیقه ای چرا که خود بنده در جلسات مصاحبه شاهد این قضیه بودم ودر 5 جا که به مصاحبه رفته بودم هرکدوم یه نمره ای رو به مقالاتم داده بودن پس و البته کاملا سلسقه ای پس همون ازمون به عدالت نزذیکتره چراکه هیچکی الکی رتبه تک رقمی نمیشه

   • موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

    به لیلا

    به نظر شما الان که از سال 90 تا 94 شیوه آزمون و رتبه برقرار بود عدالت کامل برقرار شده!!؟

    چرا به این فکر نمیکنید که اون طرف که رتبه تک رقمی میاره صرفا مهارت تست زنی بلده و از اون ور قضیه هیچی نداره با خودش ببره تو مصاحبه

    دانشگاه ها هم که میبینن کسی دیگه ای نیست مجبورن از همونا پذیرش کنن

    یادمه زمان ارشد خودم یک نفر رتبه 5 شده بود اومد مصاحبه دکتری تو دانشگاه ما و فقط یک پایان نامه همراش بود!!!

    علم ادما فقط به تست زدن تو کنکور اونم تو کنکور دکترا نیست! شاید یکی مثل من نتونه تست بزنه ولی شفاهی و تومصاحبه عالی باشه.

    • محمدرضا دانشجوي دكتري گفت:

     به نظر من اعمال سليقه در مصاحبه دكتري بايد وجود داشته باشه. چون استادي كه دانشجو رو انتخاب مي كنه قراره چهار سال باهاش كاركنه، پس به نظر خودش بايد دانشجويي رو برداره به نظرش ايده آل است و ميتونه باهاش كنار بياد. ممكنه دانشجويي با رتبه تك رقمي اما كارمند، متاهل، بدون تسلط به هيچ نرم افزار و هيچ زبان خارجي و بدون هيچ كار پژوهشي و…. باشه كه مهمترين شرايط براي ورود به دكتري رو نداره و فقط چند تا تست از بقيه بيشتر زده. البته من خودم توي آزمون رتبه 22 رو كسب كردم و الان سال سوم دكتري هستم. تجربيات خودم رو دارم بهتون مي گم. موفق باشيد.

     • سید علی گفت:

      هیچکدام از معیارهای تعریف شده شما ، در آیین نامه نحوه ارزیابی مصاحبه شوندگان دکتری مصوب وزارت علوم ، تعریف نشده و وجود ندارد .خواهشا علمی و مستند اظهار نظر کنید .تحصیلات تکمیلی ، همانطور که از اسمش پیداست برای افراد نخبه و باسوادیست که علاوه بر دانش تئوری ،خلاقیت و ابتکار عمل دارند و می توانند خطی به کتاب دانش جهانی افزوده کنند .وگرنه افرادی فاقد نبوغ و خلاقیت و دانش تئوریک هستند در همان موقعیت شغلیشان با امکاناتی که در اختیار داشته اند و نتوانسته اند مثمر ثمر واقع شوند و خطی به کتاب دانش جهانی بیفزایند ، این افراد لایق تحصیل در مقطع دکتری نیستند و به ناحق و بطور غیرقانونی ، جایگاه افراد نخبه و باسواد را دخل و تصرف کرده اند .

     • مهناز گفت:

      دکتر جان از کجا معلوم که دانشجوی خودش نسبت به دانشجوی که مال یه دانشگاه دیگه ست ضعیفتر نباشه والا این آخر نامردی که استادید بخوان دانشجوی خودشونو بردارن
      با عدالت بسنجن در صورتی که دانشجوی خودشون از لحاظ رتبه و رزومه قوی تر بود حق دارن ولی اگه اینجوری نبود اونیکه لیاقتش بالاتربگیرن نه به صرف این که آقا یا خانم فلان 6 یا 4 یا 2 سال شاگردش بوده برداره با تمام حرفاتون موافقم جز قسمت اول دکتر. موفق باشین

  • باقر گفت:

   با سلام به شما
   اولا شما که اینقد رزومت خوبه حتما اطلاعاتتم خوبه پس نگران نباش
   دوما این روش به عدالت نزدیکتره
   سوما بنده دو ساله که بخاطر اعمال سلیقه اساتید رد میشم هم رتبم خوب بوده و هم رزومم

  • سرباز1 گفت:

   امسال حد نصاب مطرحه . نگران ازمون اول نباشید . همه یعنی اکثرا قبول میشن از فیلتر اول و مهم فیلتر دومه که رزمه /تخصص بکار میاد . دیگه رتبه ملاک نیست این رو دانشگاه ها میخوان . بنظر من امسال کسانی قبول میشن که رزمه و مصاحبه رو عالی بدن. هر چند امسال بسیاری از افراد رتبه های تک قبول نشدن. کمی انصاف داشته باشید کسانی که قبول نشدید شاید اون کسی رفته مصاحبه رزمه عالی تر و تخصص مسلط تری داشته. ازمون یک معیاز از سه معیاره شما زمانی شایسته قبولی هستید که هم ازمون هم رزمه و هم سوالات تخصصی رو سالم بگدرونیم. و این توهم توطئه رو از ذهنمون بیرون کنیم. البته سال های قبل بودن کسایی که با رزمه و نمره ازمون داغونم قبول شدن

  • علی گفت:

   شما که موافقید یه آشنادارید.

   • موافق استقلال دانشگاه ها گفت:

    به علی

    اصلا این طور نیست عزیز!!
    من هم در سال های قبل مصاحبه دادم و رد شدم.
    من بطور کلی با این سهمیه بندی 50 25 25 مخالفم و معتقدم نباید سهم آزمون اینقدر زیاد باشه!!

 53. سحر گفت:

  سلام دوستان لطف میکنید بگید زمان تکمیل ظرفیت دکتری سراسری کی هست.من مجاز شده بودم ولی بنا به دلایلی نتونسته بودم انتخاب رشته کنم اگه تکمیل ظرفیت اعلام بشه میتونم انتخاب رشته کنم.ممنونم

 54. ali گفت:

  با توجه به شرايط آزمون امسال كه سازمان سنجش اعلام كرده نمره كتبي هيچ وزني نداره و رشته ها هم تجميع شده
  آيا ممكنه كه در ماههاي باقي مانده دروس امتحاني را عوض كنند؟ يعني مشابه سال قبل؟

 55. رستمي گفت:

  تصويب و اجراي اين مصوبه بسيار عاليه . دو سال شب روز تلاش كردم رتبه هاي 20 و 35 هم كسب كردم كتاب و مقاله هم دارم اما در مصاحبه سليقه اي رد شدم !

 56. محمد گفت:

  تا وقتی برای نمره مصاحبه دانشگاه ها حد نصاب گذاشتن اگر کسی رو نخوان راحت زیر حدنصاب میدن حالا چه تاثیر مصاحبه یک درصد باشه یا 70 درصد.

  • mechanic گفت:

   احتمالا چون سهم ازمون 50 درصده..تعداد دعوت شده هارو نهایتا سه برابر ظرفیت اعلام کنند و بازهم رتبه بامعنی بشه…واین یعنی عدم دعوت شدن برخی افراد مورد نظر..واین یعنی …خیلی از افراد دعوت شده شرایط یکسان دارند و استاد اونها رو نمیشناسه….درنتیجه..این طرح فوق العاده به عدالت بیشتر نزدیکه…..نگران نباش… احتمالا سنجش ..نمره حد نصاب رو امسال تعیین کنه ..وقابلیت اعتراض هم موجود باشه….امسال خیلی عالیتر میشه…..سه سال پیش که 50-50 بود دوست من از یه دانشگاه درجه3تونست تربیت مدرس قبول شه…تازه رزومشم متوسط بود و عالی نبود…چون تعداد دعوت شده ها کمتر بودودانشجوهای خودشون دعوت نشده بودندو…دوست من با رتبه عالی رفت اونجا والان هم سال سومشه

 57. شهلا گفت:

  حالا که نوبت ما شد، درصد مصاحبه کم شد…. شانسوووو

 58. موسی گفت:

  به نظر من هرگونه دخالت دانشگاهها و اساتید رو باید حذف کنن …خود سازمان سنجش مسئول تمام مراحلش بشه …اینطوری استقلال سنجش حفظ میشه و عدالت هم برقرار….

 59. ندا به آقا فرزاد گفت:

  سلام رشته من فیزیولوژی جانوری هست
  دیروز یکشنبه رفتم دانشگاه تهران شمال شماره از بچه ها گرفتند که امده بودند امروز زنگ زدند سه شنبه ساعت یک ونیم اینجا باشید برای ثبت نام بعد دو ساعت زنگ زدند باید مصاحبه بشید صبر کنید تا دوباره اعلام کنیم به پورتال دانشگاه مراجعه کنید .
  واقعا قضیه چی هست وضعیت من چی میشه که تازه واحد دامغان ثبت نام کردم دارم سر کلاسم میرم
  با وضعیت که با مصاحبه جدید و اعلام نتیجه تا آذر صبر کنیم بعد تازه برای بهمن ثبت نام میکنند بعد قبولی .
  یعنی میکن یه ترم دامغان برو بعد از قبولی تهران شمال انصراف بده از دامغان بیا تهران شمال معادل میکنیم
  واقعا نمیدونم اصلا مصاحبه برم ؟

 60. سرباز گفت:

  بابا این که گفته طرح !!!!!!!!!!!!!!
  طرح یعنی هنوز پیشنهاد دادن بعد از طرح میره کمسیون تایید میشه بعد از کمسیون میره صحن علنی رای باید بیاره بعد از اون میشه مصوبه وقتی مصوبه میره وزارت علوم . هنوز ……………………………………..

  • سرباز گفت:

   عجب کامل نخوندم گفته :سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد:‌ بر اساس این طرح، شورای سنجش و پذیرش دانشجو با حضور اعضای اصلی به جز وزارت آموزش وپرورش تشکیل جلسه می‌دهد و میزان تاثیرگذاری آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا را مشخص می‌کند.

   یعنی همینم ممکنه تغییر کنه بابا 50 بشه مثلا 30 یا هر چی و………..

   اینجور من فهمیدم این پیشنهاد مجلسه که بشه 50 اما یک شورای سنجش و پذیرشم دارن که شامل اعضایی هست بجز اموزش پروش که میتونه درصد ها رو تغییر بده .

  • dr.buali گفت:

   دوست گرامی اینکه آزمون بدون دروس ارشد برگزار بشه بعید نیست و هست به اینصورت که این دروس توسط دانشگاه امتحان گرفته بشند. همونطوری که دانشگاه تهران معمولا از مصاحبه کننده ها یه آزمون کتبی میگیره

   • سرباز گفت:

    اون ک شما میگی سر جاشه. تکونم نمیخوره تنها تغییری کردی دوباره سنجش رشته هایی مثل مطالعات زنان رو از حقوق حذف کرد و………
    بحثم روی وزنه مصاحبه است. مگرنه که فرمایش شما صحیحه

   • سرباز گفت:

    دوست بزرگوار این جناب سرباز شخص دیگه ای هستن…

    من همچنان معتقدم بعیده رفیق…

  • فرشاد گفت:

   طرح یعنی موضوعی که از طرف نمایده های مجلس مطرح بشه برعکس لایحه از طرف دول میاد

   • سرباز1 گفت:

    شما صحیح میفرمایی فرقی نداره طرح یا لایحه هر دو باید تصویب کمیسون خاصه و بعد رای گیری علنی بشه.
    بحث من سر وزن مصاحبه است.
    منابه پروندش بسته شده چون مجلس نمیاد که بره منابع بررسی کنه برای هر رشته . این وظیفه سنجشه با همکاری وزارت علوم. اما برای وزنه مصاحبه میتونه ورود کنه

    • dr.buali گفت:

     اینکه وزنه مصاحبه چقدر باشه به نظر من هیچ فرقی نداره کسی که میخواد پذیرفته بشه میشه. البته نمره ازمون و رزومه خیلی تاثیر حتی روی اشخاص غیر عادل داره

 61. نگار گفت:

  فاطمه خانم کی سنجش در جواب یکی از دوستان گفته که دفترچه سال قبل را ملاک قرار دهید؟؟؟

 62. فاطمه گفت:

  واقعا گیج شدیم. آخه این اخبار کی میخواد به ثبات برسه؟
  اول اینکه این طرح برای امسال اجرا میشه یانه؟
  دوم اینکه اگه بخواد اجرا بشه منابع نباید تغییر بکنه؟
  و منابع سنجش باید مطالعه کنیم یا منابع سال قبل رو که سنجش در جواب یکی از دوستان گفته بود دفترچه سال قبل را ملاک قرار دهید؟!
  ای کاش سنجش یه خبر قطعی و شفاف اعلام میکرد تا از بلاتکلیفی دربیایم.

  • سرباز گفت:

   در جواب کدوم دوست؟میشه بیشتر توضیح بدید؟

   • ف گفت:

    با توجه به متن زیرکه یکی از دوستان گذاشتند و سوال کرده بودند منظور سنجش وزن آزمون و مصاحبه بوده که باید دفترچه های سال قبل رو ملاک قرار بدیم.

    عنوان درخواست : وزن آزمون و مصاحبه در دکتری ۹۵
    متن درخواست :
    با سلام و احترام
    درصد ازمون و مصاحبه در دکتری ۹۵ به چه ترتیب است؟ بر اساس مصوبه کمسیون مجلس مبنای پذیرش دانشجو، ۵۰ درصد ازمون ، ۲۵ درصد سوابق علمی و اموزشی و همچنین ۲۵ درصد مصاحبه علمی خواهد بود. ایا این مصوبه برای امسال است؟
    پاسخ : تاریخ ارسال پاسخ :١٣٩۴/٠٧/٢۵-١٠:٢١
    با سلام
    اطلاعات لازم در این خصوص پس از تدوین دفترچه راهنمای ثبت نام و یا اننتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار داده خواهد شد در حال حاضر ملاک عمل دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته سال گذشته می باشد.شایان ذکر است از انجا که هر گونه تغییر بر اساس مصوبات شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا مجلس محترم شورای اسلامی صورت گرفته و به این سازمان ابلاغ می شود فلذا در صورت هرگونه تغییر که نیاز به اطلاع رسانی پیش از موعد باشد از طریق سایت سازمان و نشریه پیک سنجش در اختیار داوطلبان قرار داده خواهد شد.
    با سپاس

 63. نگار گفت:

  موافقم منابع واقعا بی ربط هستن
  اما از تابستون که دیگه نگفتن تغییر میکنن.
  کاشکی یک نفر حرف های ما رو میخوند. این چه وضعی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 64. نگار گفت:

  مرسی حسین آقا
  مگه چیزی درباره تغییر منابع گفته شده که همه راجبش صحبت میکنن؟؟؟

  • مهسا گفت:

   دفترچه سازمان سنجش که قبلا منتشر شده، سرفصل هایی که تغییر کرده رو معرفی کرده و چون دفترچه از جانب سازمان سنجشه، کاملا معتبره.

 65. حسین گفت:

  به مقاله یکی از دوستان 3 دانشگاه معتبر نمرات متفاوت دادن .این یعنی چی؟بهشتی 30 دادن. تهران 5 دادن.شیراز 2/ جالبه شیراز که پایین تر از تهران بهشتی است کمترین نمره را دادن. مصاحبه کاملا غیر استاندارد است ومعیاری نداره .

 66. حسین گفت:

  مصاحبه چیه ؟باید یه ازمون کتبی استاندارد تستی بگیرن وتمام.

 67. حسین گفت:

  همه چی ازمون عیب داره. درس بی ربط رو گذاشتن واسه گرایشی که طرف تا حالا یه دور کامل نخونده .واقعا متاسفم

 68. علوم سیاسی - مسائل ایران گفت:

  من نزدیک دو سال بود که با این سایت بودم. شکر خدا امسال دولتی قبول شدم و خلاص.
  اما انگار به این سایت و نظرات کاربراش عادت کرده بودم!!
  ولی فکر کنم باید الان بگم که خداحافظ پی اچ دی تست، خداحافظ بچه ها… . ان شاالله همه توی زندگیمون موفق باشیم.

 69. محسن گفت:

  کاشکی موارد ازمونم مثل پارسال بشه، این ریاضی مهندسی رو کی گذاشت تو ازمون

  • فاطمه گفت:

   گل گفتید به خدا. اصلا من نمیدونم ربط این درس چیه که باید برای دکتری خونده بشه. خیلی از دروس مهمتری بودند که هم میتونستند به عنوان پایه مطرح بشن وهم اینکه تخصصیتر بودند.

 70. حسین/پاسخ به نگار گفت:

  وزن ازمون تستی سنجش 50 درصد ووزن مصاحبه علمی 25 درصد است که ممکنه به صورت سوال شفاهی از دروس وسنجیدن قوه درک وتحلیل شما باشه یا به صورت کتبی تشریحی باشه .مثلا از هر درس تخصصی یه سوال بدن.

 71. نگار گفت:

  دوستان لطفا به من بگید آیا دانشگاه ها دیگه امتحان از ما نمیگیرن؟؟
  50 درصد از همین امتحانی که اسفند میدهیم دیگه منظورشونه نه؟

  • حسین/پاسخ به نگار گفت:

   سلام. خیر .ازمون کتبی سنجش به ازمون کتبی تشریحی دانشگاه ربطی نداره . ازمون تستی سنجش جداست و ممکنه دانشگاه محل قبولی شما خودش یه ازمون تشریحی کتبی با نمره مشخص بگیره.

 72. بی نام گفت:

  به نظرم این به عدالت نزدیکتره چون اعمال نظر کمتره و به عبارتی محدود کردند اصلا کسی که در آزمون کتبی نمره میاره پس توانایی علمی را هم داره. مصاحبه یک نوع اعمال نظره مخصوصا از طریق دانشگا به دانشگاه که شده؟

 73. زمین شناس گفت:

  این سهمیه بندی خوب نیست اگه کسی مقاطع قبلی دانشگاه آزاد بوده باشه خیلی ضرر میکنه چون امتیاز آموزشی پایین میاد البته من خودم ارشد سراسری هستم ولی میبینم که در مورد دآنشگاه آزاد چه نظراتی بین اساتید هست.کنکور هم خوب نیست چون مثل کنکور دکتری پارسال بعضی اساتید جزوه نانوشته شون رو به دانشجوهای خودشون میدن و همون ها هم قبول میشن مثل دکتری اقتصادی 94 که اکثرا از دانشگاه …. بودن . اول یه کنکور از دروس کارشناسی با فرصت هفت ماهه و بعد هم دروس سنگین دوره ارشد طی یک ماه و نیم و باز هم جز اذیت و آزار برای ما چیزی در پی نداره و دوباره هم دانشجوی همون استاد که جزوه رو دارن قبول میشن !!!

 74. یکی _برقی_کنترلی گفت:

  دوستان عزیزی که در مورد درصد ها این همه بحث و دعوا راه میاندازن این رو خلاصه وار بهتون عرض کنم که بحث دکتری داخل استاد محور هستش و بنده که تجربه دو سال مصحبه دکتری رو دارم خدممتون عرض میکنم.
  ببینید این 25 درصدی که مونده برای اختیارات دانشگاه اگه آیین نامه اش رو دیده باشید با چیزهایی میتونن یک نفر رو رد صلاحیت کنن که اصلا به ذهن کسی نمیرسه مثلا عدم رعایت نزاکت و ادب…
  اون 75 درصد برای اکثر کسنی که به دانشگاههای مادر معرفی میشن برای مصاحبه تقریبا چند درصدی فرق میکنه و مشابه هستش پس نگید که اختیارات دانشگاه کم شده. حتی اگه 5 در صد هم باشه استاید میتونید با داد امتیازات باینری به افراد اون فرد مورد نظر خودشون رو بردارند. کم اینکه الانش هم همین کار رو میکنن و اون با 30 در صد امتیاز مصاحبه نفر مطلوبشون رو هرچند که رزومه پر و پیمونی هم نداره رو به طور کاملا قانونی ولی غیر اخلاقی انتخاب میکنن.

  • سید علی گفت:

   نتایج قبولی نهایی ، توسط سازمان سنجش اعلام خواهد شد و سهم دانشگاه ها در پذیرش دکتری ، مطابق قانون تصویب شده فقط 25% نمره قبولی است .

  • dr.buali گفت:

   دقیقا مینطور هست. دانشگاه اگه 5 درصد هم حق داشته باشه میتونه حداقل با گذاشتن حد نصاب برای نمره ی ماحبه هر کسی رو که میخواد بگیره. البته حق امتیاز برای دانشگاهها کار کاملا بجاییه در صورتیکه عدالت برقرار بشه

 75. دکتر گفت:

  امسال فدای جنگ و دعوای بین مجلس و وزارتخونه و سنجش میشیم…معلوم نیست چی بشه…هرکی یه چیزی میگه….

 76. microbiology گفت:

  دوستان منم یه وقت دیدگاهم این بود که اساتید دانشگاه های مادر حتما اعمال سلیقه میکنند اما وقتی خودم رفتم مصاحبه دادم پس از اعلام نتایج متوجه شدم که اساتید در حقم کوتاهی نکردم من از دانشگاه درجه3شهرستان رفته بودم رتبه دورقمی داشتم بعداز مصاحبه تکر رقمی شدم حد مجاز را داده بودن اما وزارت علوم هست که با کم کردن ظرفیت ها باعث شدن بنده منتظر تکمیل ظرفیت باشم. برای همه دانشگاها نمیشه بدبینانه نگاه کرد امیدتون بخدا باشد انشا… که برد مصاحبه ها انسان هایی خداترس باشند.

  • dr.buali گفت:

   بله این دوستمون درست میگن. به نظر منم دانشگاه های مادر خیلی بیشتر میشه امیدوار بود که حقت رو بهت بدن تا شهرستانها

 77. دکتر آینده گفت:

  سلام. من که اصلا نفهمیدم این خبر چی میگه بالاخره 50 50 شده یا سهم امتحان کمتر شده یا 50- 25 اون 25 دیگش سوابق تحصیلیه؟

  من شروع نکردم بخونم بس که موندم منابع چی بخونم 🙁 اگه سوابق تاثیر داره 25 درصد خیلی برام خوب میشه .

 78. سرباز گفت:

  منابع هم مثل پارساله یا منابعی که تابستون اعلام شد قراره ملاک باشه؟کاش یکی جوابمو بده…

  • dr.buali گفت:

   به نظر من سازمان سنجش در کل سازمان بسیار منظمیه و بعیده منابعش رو غیر چیزی که تابستون اعلام کرده قرار بده چون داوطلب ها بر اون اساس برنامه ریزی و مطالعه کردند. دفترچه ها آذر ماه میاد و اگه بخواند اون موقع تغییر منابع بده اعتراض همه در میاد و خودش زیر سوال میره. پس دو دل نباشید و منابع اعلامی رو بخونید

   • سرباز گفت:

    شاید هم منابع مثل پارسال باشه…آخه دیگه قرار نیست آزمون فقط غربالگری کنه…سهمش از 0 رسیده به 50 درصد…به این ترتیب نمیتونه صرفا یه آزمون عمومی از دروس دوره کارشناسی باشه…مگه ممکنه آزمون دکترایی برگزاری بشه بدون در نظر گرفتن دروس دوره ارشد؟…بعیده رفیق…بعیده…

 79. ستایش گفت:

  خیلی عالی و عادلانس.اون دوستانی که میگن صرفا با تست زدن نمیشه ارزش علمی دانشجو رو مشخص کرد لطفا اینو در نظر بگیرن که ازمون 50 درصده و بقیه به رزومه و سوابق پژوهشیشون مربوطه پس کاملا عادلانه اس، امید به اینکه افرادی که واقعا لیاقتشو دارن وارد دکتری شوند.

 80. کامیار گفت:

  از اولم بایذ همین تصمیمو میگرفتن تا بعضیا اینطوری وارد دانشگاه نشوند.

 81. محمدرضا دانشجوي دكتري گفت:

  به نظر من كسب رتبه تك رقمي ملاك مناسبي براي توانمند بودن دانشجو نيست. در دوره دكتري عوامل زيادي از قبيل سن داوطلب، وي‍ژگيهاي فردي، شاغل نبودن، علايق پژوهشي، فاصله محل سكونت تا دانشگاه، متاهل يا مجرد بودن، كارهاي پژوهشي، تسلط به نرم افزارهاي تخصصي در رشته مورد نظر، تسلط علمي مطالب تخصصي و تحليل مسائل در جلسه مصاحبه، موضوع پايان نامه ارشد و …. بسيار مهم است. چند تست زدن روش مناسبي براي پذيرش نيست و افرادي كه به مقطع دكتري وارد مي شوند فقط حفظ كردن و ديكته كردن بلدن. اميدوارم كه معترضين به عواقب اين روش بيشتر فكر كنند.

  • سید علی گفت:

   حفظ کردن هم استعداد و بهره هوشی بالا میخواد که خیلی ها ندارن . فعلا که قانون تصویب شده و در آینده اجرا خواهد شد و همه چاره ای جز اطاعت از قانون نخواهند داشت .

  • سیمین- دانشجوی سال آخر دکترای پرتوپزشکی گفت:

   من هم کاملا با شما موافقم که ملاک های پذیرش خیلی از استانداردهای واقعی عقبه… ولی قبول کنین که متاسفانه اساتید و دانشگاه های ما هنوز ظرفیت پذیرش دانشجو با این ویژگی ها رو ندارن. البته این به همه اساتید قابل تعمیم نیست… ولی واقعا بعضی اجحاف ها رو در حق دانشجوها میبینیم که مجبور میشیم تن به این معیارهای غلط بدیم… وقتی 20 تا 25 درصد سهمیه ها مربوط به یه قشر خاصی از افراد میشه که حداقل جای 2 تا 3 نفر دیگه رو که از سطح علمی بالاتری برخوردارن می گیرن، اونوقت زیاد نمیشه به درست بودن ملاک های پذیرش دکترا دل بست… با احترام- سیمین

   • سید علی گفت:

    این حرف شما هم قابل تعمیم به همه نیست . در بررسی های امسال مشخص شده که خیلی از افراد واجدالشرایط ، علیرغم داشتن سهمیه ، از سهمیه خودشان استفاده نکرده اند و با سهمیه عادی ، رتبه عالی کسب کردن ، اما صرفا به دلیل سوگیری اساتید دانشگاه ها حقشان تضییع شده . لازم به ذکر است که این افراد در تمامی مقاطع تحصیلیشان نخبه ، باسواد و ممتاز بوده اند و تخلف دانشگاه ها در عدم پذیرش این افراد ، کاملا واضح و روشن است .

    • سیمین- دانشجوی سال آخر دکترای پرتوپزشکی گفت:

     دوست عزیز، استفاده کردن یا نکردن از سهمیه توجیه صحیحی برای درست بودن این قانون نیست.بر خلاف اظهار نظر شما و بررسی های مجهولی که اذعان می کنید، 20 تا 25 درصد ورودی های اکثر رشته ها از سهمیه ها هستند(برطبق فرم های ثبت نامی و آمارهایی که در سازمان سنجش موجود است البته نه برای عموم)..این عدالت نیست… آن دسته از افرادی که شما میگید، از سهمیه استفاده نکردند که جز 25 درصد محسوب نمی شوند.. صحبت ما سر این نیست که چه کسی از سهمیه استفاده نمیکند، بلکه بحث بر سر این است که یکی از مشکلات پذیرش، همین تبعیضات است..

  • dr.buali گفت:

   من هم با صحبت شما دوست عزیزکاملا موافقم. من خودم به شخصه رتبه خیلی خوبی در کنکور آوردم و پذیرفته هم شدم ولی اصلا موافق اولویت نمره آزمون هم نیستم. به نظر من در صورتیکه در هنگام مصاحبه عدالت برقرار بشه بهترین روش همون 30 ازمون 70 مصاحبه هست. به نظرم توانایی استفاده از تئوری برای استفاده کاربردی (کار عملی) و به طور کلی قوهی ابتکار تفسیر و خلاقیت باید خیلی مد نظر قرار گرفته بشه و در این صورت هست که میتونیم شاید هزارها برابر هزینه ای که برای تحصیل ما خرج شده رو به کشورمون هدیه کنیم

 82. مهندسی شیمی گفت:

  بنظر من باید کلا پژوهش میشد ..چیه ۲-۳تا تست بزنی ببینم میتونی بری دکتری یا نه؟؟!!باید یه سازمان مستقل پذیرش دکتری تشکیل بشه٬ اعتبار این سازمان هم مثل سنجش باشه و تمام مدارک و نحوه امتیازدهی بر اساس برنامه تدوین شده بطور کاملا الکترونیکی قرار داده بشه..بیان نیازهای دانشگاهها و دانشکده ها رو بگیرن بعد رزومه متقاضیا رو بگیرن و بررسی کنن و با توجه به حد نصابی که هر دانشگاه یا دانشکده اعلام کرده مطابقت بدن اگه به حد نصاب اون دانشگاه رسید پذیرفته بشه اگه نه بفیه دانشگاهها و حدنصاباشون براش امتحان بزنن توسیستم.حتی مقالات رو باید براساس درجه ایمپکتشون رتبه بندی کنن نکه فقط بگن آی اس آی این نمره پژوهشی فلان نمره..
  فقط کافیه برنامه نویسیه سیستمو بدن دست اساتید مجرب و دانشجویان نخبه رشته نرم افزار تا بنویسنش و تا یکبرنامه کاملا منسجم و براساس نیازهای آکادمیک ایجاد بشه که جای هیچ شبهه ای برای کسی نباشه..اینجوری دیگه دانشگاه ها و اساتید بطور مستقیم اعمال نظر نمیکنن و پذیرش سلیقه ای نمیشه!!چیه همش تست و کنکور؟؟؟؟!!!

 83. ساناز گفت:

  سلام بچه ها کسی میدونه که در ازمون اسفندماه کنکور دکترا فقط ازمون عمومی داریم یا تخصصی؟ یعنی در اسفندماه فقط درس استعداد و زبان برای ازمون هستش؟

  • بهار گفت:

   شما از کجا اینو میگید؟ خوب معلومه تخصصی هم هست

  • الهام گفت:

   سلام
   اینطور که من فهمیدم آزمون اسفند فقط دروس عمومی را شامل میشه: یعنی زبان، استعداد، و دروس کارشناسی
   بعد که این مرحله را قبول شدین و بر اساس گرایش انتخابی تون انتخاب رشته کردین یعنی شهرها و دانشگاه های مورد نظرتون را انتخاب کردین
   برای آزمون مرداد بسته به نظر هر دانشگاه آزمون دروس تخصصی بصورت شفاهی یا کتبی برگزار میشه

 84. ستاره فراموش شده گفت:

  خیلی عالی شده پس….

 85. نسترن گفت:

  این روند با روند قبلی کوچکترین فرقی نداره!فقط هر روز یه سردرگمی جدید برای داوطلب ها بوجود میارن! یعنی مشکل گزینش دانشجوهای دکتری تو همین 20% کاهش مصاحبه بود؟! اختیار چه 5% باشه چه 50% باشه، اکثراساتید اون شخصی رو برمیدارن که خودشون صلاح بدونند واین 50% چیزی رو عوض نمیکنه. این تغییر موضع های پی در پی فقط برای آروم کردن دل داوطلب های مخالف هستش!

  • سید علی گفت:

   چطور فرقی ندارد ؟ فقط 25 امتیاز از 100 امتیاز پذیرش دکتری ، دست دانشگاه خواهد بود و کسی که واجدالشرایط باشد و 75 امتیاز دیگر را داشته باشد ، 100% قبول خواههد شد و هیچکس نمی تواند مانع قبولیش شود .

   • نسترن گفت:

    شما گویا هنوز به قدرت اساتید دانشگاه های مادر پی نبردین!

    • سید علی گفت:

     من به قدرت قانون ایمان دارم و انشاءالله به لطف انسانهای قانونمند اجراییش می کنم .

     • رضا گفت:

      من دوستام یکی شون 11شد و یکی شون رتبه شون6شد هر 2شون دانشجوی دانشگاه تهارن بودند واسه مصاحیه حتی شهرستانها هم ردشون کردند در صورتی که گرایش دوستم پولی بود موقع مصاحبه دانشگاهای شهرستان سوالات تجارت میپرسیدند و جالب این بود که دوستم با رتبه 11مصاحبه رفت و دانشجویان خودشون با رتبه 100به بالا واسه مصاحبه رفتند .کلا به دوستم نمره مصاحبه ندادند!!!!!

  • حسین گفت:

   نسترن خانم، خدا رو شکر که از زبان شما هم این جمله رو شنیدم. اون روز من گفتم ولی همه بهم حمله ور شدن! فلرغ از اینکه اگه اساتید نخوان کسی رو بگیرن معلومه که نمیگرن. چه 1 درصد و چه 99 درصد. این فقط بازی با اعداده.

 86. دکترزهرا گفت:

  دوستان عزیز ،این خبر صد درصدی است یعنی آزمون امسال 50 درصد اختصاص داره به آزمون کتبی (آزمونی که فقط زبان واستعداد ودروس کارشناسی هست )پس تکلیف دروس تخصصی ارشد چی میشه ؟؟؟

  • حسین گفت:

   دکتر زهرا، احتمالا دروس تخصصی رو بعدا به صورت تشریحی هر دانشگاهی برای خودش میگیره. یعنی امتیاز 25+25 مصاحبه شامل ازمون کتبی تشریحی(در سطح ارشد) هم میشه

   • سید علی گفت:

    مصاحبه علمی فقط 25% نمره دارد و 25% نمره سوابق آموزشی و پژوهشی طبق آیین نامه نحوه ارزیابی مصاحبه شوندگان آزمون دکتری توسط وزارت علوم ، امتیاز داده می شود .

   • دکترزهرا گفت:

    آقای حسین ،یعنی شما میگید (50درصد نمره ی آزمون )25 درصد بابت آزمون جامع و25 درصد آزمون تخصصی هر دانشگاه هست ؟؟؟

 87. azade گفت:

  بچه ها من بعيد ميدونم اين طرح امسال اجرا بشه اخه هم دروسي كه بايد مطالعه بشن اعلام شده هم گرايشها براي كنكور ادغام شده با توجه به اين زمان اندك تا كنكور بعيده دوباره گرايشها جدا و سيستم رتبه جايگزينه تراز بشه

 88. بهار گفت:

  وااااااااااای عالیه

 89. samane گفت:

  بچه ها میشه لطفا بگید منظور از سوابق اموزشی و پژوهشی چیه؟

  • حسین گفت:

   سوابق اموزشی یعنی کدوم دانشگاه درس خوندی توی کارشناسی و کارشناسی ارشد و سوابق پزوهشی یعنی داشتن کتاب و مقاله و مدرک زبان و تدریس و غیره

   • سید علی گفت:

    سوابق آموزشی یعنی : معدل کارشناسی و معدل کارشناسی ارشد و نمره و درجه پایان نامه و معدل و رتبه های تمامی مقاطع تحصیلی ات .

 90. منصور گفت:

  به نظر این منصفانه است، یعنی الان میشه گفت یه خرده عادلانه است، البته تجربه ی خودم به شخصه ثابت کرده که هیچ کدوم از اینها راهگشا نیست و همچنان کسانی که به نهادها و منابعی آویزونند در رأس قرار میگیرند،

 91. كوير گفت:

  اگه اين طرح تصويب بشه محيط علمي ما از يك فاجعه نجات پيدا مي كنه.

 92. پویا گفت:

  عالیه ولی چند تا نکته باید توجه بشه مهمکترینش اینکه در ازمون دکتری باید از درس های تخصصی ارشد سوال مطرح بشه نه درس های دوره کارشناسی که جنبه عمومی داشتن دوم اینکه در 25 درصد سوابق اموزشی پژوهشی شرایطی فراهم بشه که اساتید نتونن نظرات شخصیشونودخیل کنن و بطور مثال وقتی دوست ندارن یه دانشجو رو قبول کنن بگن مقاله شما معتبر نیست و امتیاز لازم رو ندن در حالی که به دانشجو خودشون برای مقاله ضعیف تر امتیاز بدن.

  • حسین گفت:

   پویا جان باهات موافقم. این تقسیم بندی خیلی خوبه ولی اگه اساتید توی مصاحبه بخوان دست ببرن به راحتی این کار رو انجام میدن و دانشجوی دلخواه خودشون رو میگیرن.

   بهترین راه حل اینه که دو نماینده از طرف وزارت علوم و سنجش در مصاحبه حضور داشته باشن تا مانع اساتید بشن

 93. بهزاد گفت:

  سلام
  کسی میدونه که تکمیل ظرفیت رو کی اعلام میکنن؟
  اصلا امسال قرار هس اعلام کنن یا نه؟

 94. آیین نامۀ جدید گفت:

  کی اونجا تصمیم میگیره ؟ 🙂

 95. تینا گفت:

  این خوبه- ولی برا امسال اجرا میشه؟ اگر اجرا میشه این وزارت استاندار جهانی چرا دروس را عوض کرد؟ اخه بلاتکلیفی تا چه حد. یه نفر نیست به وزارت علوم بره و تکلیف رو مشخص کنه؟؟؟؟؟

 96. زهرا صابرنیا گفت:

  این سهمیه بندی بسیار خوب است یعنی عالیه