مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه جدید دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه جدید دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاداسلامی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس دستورالعمل اجرایی جدید، گذراندن دروس جبرانی به تعداد 4 تا 10 واحد درسی در نیم‌سال اول یا دوم مقرر شده است، بر این اساس تمام دانشجویان دوره دکترا باید درس روش تحقیق، مقاله و رساله نویسی پیشرفته در 2 واحد و درس زبان تخصصی پیشرفته در 2 واحد را بگذرانند.

تمام دانشجویان براساس این دستورالعمل باید دروس جبرانی را براساس نتایج آزمون قبولی که شامل دروس تخصصی دوره کارشناسی ارشد مدنظر در آزمون ورودی دکتری است را حداکثر تا 6 واحد درسی بگذرانند.

پذیرفته‌شدگانی که در برخی از دروس امتحانی خود در آزمون دکتری تخصصی نمره خام کمتر از 33.33 کسب کرده‌اند، باید مطابق نظر گروه تخصصی مربوط از دروس مرتبط به میزان حداکثر 6 واحد (علاوه بر دروس جبرانی مشترک) به‌عنوان درس جبرانی بگذرانند.

همچنین پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دوره دکتری تخصصی نیز باید مطابق نظر گروه تخصصی از دروس مرتبط دوره کارشناسی ارشد به میزان حداکثر 6 واحد (علاوه بر دروس جبرانی مشترک تمامی رشته‌ها) به‌عنوان جبرانی بگذرانند.

براساس این دستورالعمل نمره دروس جبرانی در محاسبه میانگین نیم‌سال و کل دوره دکتری تخصصی دانشجو تأثیری نخواهد داشت و محتوای دروس جبرانی نیز به تشخیص گروه آموزشی خواهد بود.

تعداد کل واحدهای دوره دکتری آموزشی ـ پژوهشی در تمام رشته‌ها 36 واحد بود است.

تعداد واحدهای رساله حداقل 18 و حداکثر 21 واحد، تعداد دروس تخصصی حداقل 15 و حداکثر 18 واحد براساس سرفصل مصوب هر رشته و نظر گروه آموزشی مربوط است.

براساس این دستورالعمل، دانشجویان باید در نیمسال اول دروس جبرانی، نیمسال دوم تا سقف 10 واحد دروس تخصصی، نیمسال سوم تا سقف 10 واحد دروس تخصصی را بگذرانند، در نیمسال چهارم امتحان جامع دهند و در نیمسال پنجم تا هفتم، رساله خود را ارایه دهند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. دکتری برق گفت:

  آخه چرا باید در دوره دکتری دانشگاه آزاد این همه دروس تکراری رو پاس کنیم. تاسف تاسف و صد تاسف. خداوکیلی این اقدام دانشگاه آزاد بر اساس کدوم قانونه. می دونم که اعتراضم به هیچ جایی نمی رسه فقط می تونم بگم متاسفم.

 2. سید گفت:

  شرط ارائه مقاله در ابتدای دفاع امری معقول نیست. باید از رساله دفاع شود اگر تأیید شد مقاله ای از آن ارائه شود . این شرط چیزی جز سنگ اندازی در کار دانشجویان نیست.

 3. شیرفرهاد گفت:

  نمره قبولی دروس جبرانی دوره دکتری چند؟

 4. elham گفت:

  سلام ببخشید من دانشجوی کارشاشی ارشد مدیریت هستم تعدادی از دروس را با نمره ی زیر ۱۴پاس کردم ولی مشروط نشدم و معدل کل بالای ۱۴ا ست ایا برای ورود به دکترا با مشگل بر میخورم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • حسن گفت:

   سلام
   بنده دانشجوی رشته مدیریت در مقطع دکترای دانشگاه ازاد هستم. با معدل ۱۴ برای ورود به مقطع دکترا مشکلی نیست. بعد از قبولی در ازمون دکترا رزومه شما در مصاحبه تعیین کننده خواهد بود و معدل اهمیت خاصی نداره.
   موفق باشید . . .

 5. کوروش گفت:

  با سلام خدمت همگی
  بنده نیز دانشجوی دکتری ورودی مهر 94 هستم و از شنیدن خبر مقررات جدید گذراندن 10 واحد جبرانی شوکه شدم. دوستان این اقدام دانشگاه آزاد غیر منطقی و غیر قانونی است الان هیچکدام از دانشگاههای معتبر دولتی مثل دانشگاه تهران بهشتی علامه و غیره چنین رفتاری نداشته اند. خیلی خنده داره که بعد از کنکور و قبول شدن در مصاحبه و بقیه ماجرا و بعد از گذراندن تقریبا ترم اول تازه یادشون بیاد که باید 10 واحد جبرانی بگذارند. من زبان تخصصی 90 درصد زدم آیا باید دوباره زبان بگذرونم؟ این مسخره نیست. در طول ترم های آینده درسهایی برای روش تحقیق هم داریم آیا مسخره نیست دوباره روش تحقیق بگذرونیم؟یعنی دوبار روش تحقیق بگذرونیم؟ دانشگاه آزاد می بایست قبل از ثبت نام و آزمون این بخشنامه را می داد تا دانشجویان با آگاهی کامل از هر مقرراتی تصمیم می گرفتند یا لااقل برای دانشجویان ورودی 95 این را باید لازم الاجرا می کردند تا با آگاهی کامل انتخاب می کردند.
  دوستان لطفا هر کسی پیگیری کنه
  به امید موفقیت همه شما

 6. شيمي الي گفت:

  دوستان عزيز حل اين مشكل بعد از توكل به خدا يك عزم و اراده و اعتراض همگاني رو ميطلبه
  اميدوارم اين اتفاق به همت دانشجويان با همت رقم بخوره

 7. تقاضا از مسولین سایت phdtest گفت:

  با سلام و عرض ادب
  لطفا اعتراضات در مورد واحدهای جبرانی دوره دکتری دانشگاه ازاد را به گوش مسولین و وزارت علوم برسانید.ازتون خواهش میکنیم اگر کاری میتونین برا این قشر انجام بدین.بحث یک ترم عمر و هزینه دانشجویانه.لطفا پیگیری کنید

 8. اعتراض واحدهای جبرانی دکتری گفت:

  ازدفاع حق بجای خودمون با هرروشی که میتونین اعتراض کنید لطفا.با ایمیلی به دکتر میرزاده چون هر چی اعتراض بیشتر بشه به فکر میافتن.از نظر قانونی هیچ جایگاهی نداره.لطفا اعتراض کنید.

 9. محمد گفت:

  چگونه این اعتراض را پیگیری کنیم…
  گذراندن این ده واحد که نمره آن تاثیری در معدل نخواهد داشت چه سودی دارد .جز اینکه وقت و هزینه بسیاری از ما را تلف خواهد کرد.وقتی دانشگاه از ما نمره زبان ایلتس و……میخواهد چه لزومی بر گذراندن درس زبان تخصصی هست…آیا واقعا دانشجوی دکترا باید پیش نیاز بگذراند و درس دوره ارشد را دوباره بگذراند…..
  وقتی هر واحد درسی دکترا 350 هزار تومان و شهریه ثابت پنج ملیون و دویستی داریم….
  چرا از همان اول ترم و موقع ثبت نام به ما اعلام نکردن تا ما تصمیم درستی بر ثبت نام یا عدم ثبت نام بگیریم….الان که یک ترم رو به اتمام است به فکر واحد پیش نیاز افتادند..پیش نیاز را اصولا ترم اول ارائه میکنند …..واقعا تاسف اور است که دانشجوی دکترا بهترین واحد دانشگاه آزاد نیاز به گرفتن پیش نیاز داشته باشد..سطح علمی پذیرش را بالا ببرید تا نیاز به دادن واحد پیش نیاز نباشد تا هم وقت و هم عمر و هم هزینه دانشجو تلف نشود…..

 10. bahman گفت:

  ارائه دروس جبرانی به دانشجویان دکترا کاملا غیر قانونی است. خصوصا اینکه دستورالعمل غیر قانونی مذکور پس از ثبت نام آزمون، پس از برگزاری آزمون، پس از مصاحبه و پس ثبت نام پذیرفته شدگان تصویب شده. فقط یک شکایت به دیوان عدالت اداری برای لغو این مصوبه کاملا غیر قانونی کافی است

 11. مهدی برق قدرت گفت:

  دوستان حتما از هر طریقی اعتراض کنید…
  واقعا بی عدالتی هست…
  ده میلیون این بخشنامه واسه ما آب می خوره

 12. حمزه گفت:

  سلام
  من در مقطع ثبت نام برای دکترا دانشگاه ازاد ثبت نام کردم ولی به دلیل مشکل نتونستم در ازمون شرکت کنم امکان داره دانشگاه در ورودی های جدید تکمیلی اینجانب را ثبت نام کنند

  در ضمن من دانشکاه ازاد علی اباد کتول را انتخاب کردم لطفا راهنمایی کنید

 13. سارا گفت:

  منم ورودی مهر 94 هستم دکترا
  یعنی باید پیش نیاز بگذرونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟این قانون شامل ورودی های امسال هم میشه یا از سال بعد اجرا میشه…کسی میدونه…لطفا جواب بدین

 14. سجاد گفت:

  سلام
  کسی از دوستان جواب سوال منو میدونه؟
  تو جابجایی آبان که جواباش احتمالا آذر میاد تکلیف ترم مهر ما چی میشه؟ آیا در واحد فعلی ترم رو تموم میکنیم و تطبیق واحد میدن یا کلا آذر ماه انصراف میدیم و بهمن به عنوان ترم اولی در محل جدید شروع میکنیم؟
  ممنون میشم جواب بدین

 15. اعتراض گفت:

  10 واحد جبرانی به دانشجویان دکتری = یک ترم هدر رفتن پول و عمر دانشجوی دکتری

 16. اعتراض گفت:

  تنها راه برداشتن واحدهای جبرانی رسانه ای کردن اونه و اعتراض با ایمیل به دکتر میرزاده

 17. پژوهش محور گفت:

  این آیین نامه برای پژوهش محور نیست. لطفا شایعه نکنید. برای اینکه ما ورودی مهر 94 هستیم و در واحد ما گفتن جبرانی لازم نیست و ما هم نگرفتیم.

 18. مشاور ادبیات فارسی. دانشجوی دکترای ادبیات دانشگاه تهران گفت:

  لینک ویژه متقاضیان آزمون دکتری زبان وادبیات فارسی

  لینک مشاوره

  http://phdtest.ir/1393/12/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-94-95/comment-page-4/#comment-534085

 19. f گفت:

  سلام

  دوستان دانشگاه ازاد واسه بهمن ماه هم دکتری تکمیل ظرفیت اعلام میکنه؟؟؟؟
  کسی اطلاع داره؟؟؟؟

 20. سارا گفت:

  آقای سامان
  شما مطمئن هستیداین ابلاغ برا دکترا پژوهش محور هست؟؟؟؟؟

 21. محمد گفت:

  با سلام کسی رفته مصاحبه دانشگاه خمینی شهر رشته مکانیک گرایش طراحی کاربردی

 22. سامان عفيفي گفت:

  سلام دوستان
  اين دستورالعمل براي دكتري آموزشي – پژوهشي و پژوهش محور مي باشد و از ورودي مهر ٩٤ الزامي است.

  • دكتررها گفت:

   نخير اين براي آموزش محور با كنكور و بدون كنكور است به پژوهش محور ربطي نداره

   • سامان عفيفي گفت:

    سلام
    بله شما كاملا درست ميگوييد ولي زماني كه من آن مطلب را گفتم هنوز متمم بخشنامه نيامده بود. در متمم اين بخشنامه اعلام شد كه دروس جبراني ندارند.

 23. reza گفت:

  وقتی دانشجوی دکترا آزمون ept میده و برای امتحان جامع احتیاج به نمره این آزمون داره چه لزومی داره که زبان جبرانی بگذرونه؟؟؟؟؟؟؟

  • مهسا گفت:

   زبانی که میگذرونید زبان تخصصیه دوست عزیز و ept مدرک زبان عمومی.

   • صبا گفت:

    این واحد زبان تخصصی رو برای رشته های زبان هم اجباری کردن؟؟؟
    ما دو واحد تحقیق پیشرفته داریم و دو واحد تحقیق مختلط تو دکتری. یعنی عملا 4 واحد.
    ارشدم 2 واحد خوندیم کارشناسیم 2 واحد. الان یعنی بازم تحقیق و مقاله نویسی ؟؟!
    از گروه زبان کسی اطلاع داره که چطوریه؟؟؟؟؟؟

 24. عمران سازه گفت:

  اجبار به کن درس مهندسی زلزله داده اند در حالی که بیش از 33.33 پاسخ داده ام می گویند چون درس دیگری ارائه نشده شما بابد این سه واحد را بگذارنید.

 25. نازنین گفت:

  سلام . نتایج مصاحبه هایی که اخیرا انجام شد کی میاد؟

 26. علی گفت:

  به نظر من هم باید اعتراض کرد بهتر هست دانشگاه آزاد این فوق برنامه ها رو برای دوره کارشناسی بذاره در ضمن هر کسی با نمایندگان محترم مجلس ارتباطی داره از ایشون بخواد که با دیگر همکارانشون جلوی این اشتباه رو بگیرند الان بهترین موقع هست چون بعدا نمایندگان جدیدی میان وتا بخوان پیگیری کنند دو سه ترمی میگذره

 27. علی گفت:

  دانشگاه آزاد هم گرفتاری دانشجویان دکتری رو مورد توجه قرار نمیده که بیشتر این بیچاره ها شاغل هستند و برای همون کلاسهای معمولی هم وقت نمیکنند

 28. حسابداریییییییییییییییییییی گفت:

  تنها واحدی که این بخشنامه رو قبول نداره واحد علوم تحقیقات تهران است و به کارنامه اهمیتی نمیدهد.دروس غیرمرتبط با رشته را به صورت جبرانی به دانشجوها میدن وکسی هم نیست که معترض به این امر بشه

 29. علی گفت:

  عزیزی که اینقدر استرس رشته غیر مرتبط داری چندتا نکته وجود داره که میتونه کار گشا باشه یکی اینکه اونقدر سطح علمیت رو تو رشته ایی که می خواهی شرکت کنی بالا ببری که از خود بچه های اون رشته بالاتر باشی و دوم چندتایی مقاله معتبر یا کتاب تو اون رشته تالیف کرده باشی در ضمن اونطوری که من متوجه شدم شما بیشتر مشکل گرایش دارید نه رشته که خیلی مهم نیست بجای فکر منفی مقاله بنویس که تو مصاحبه دستت خالی نباشی

 30. فرشته گفت:

  دوستان قبولیهای سال پیش هم باید این زبان و روش تحقیق رو بگذرونن؟؟

 31. اعتراض کنید گفت:

  لطفا اعتراض کنید.به دکتر میرزاده ایمیل بزنید.موضوع رو رسانه ای کنین.داره حقمون ضایع میشه.یک ترم پول و عمرمون تلف میشه

 32. اعتراض کنید گفت:

  به سایتی که برای شبکه یک هست پیام بدین تا گزارش تهیه کنن.من این پیامو براشون فرستادم.اگه نیاز به تکمیل داره تکمیل کنین و بفرستین لطفا
  با عرض سلام و ادب و خسته نباشید
  موضوع : ارایه 10 واحد دروس جبرانی به دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه ازاد از ورودی 94 به بعد
  اضافه کردن این 10 واحد علاوه بر واحدهایی که دانشجویان دکتری باید بگذرانند هیچ فایده ای ندارد بجز اینکه یک ترم شهریه اضافی از دانشجو بگیرن.
  1)مثلا زبان پیش رو واحد جبرانی اعلان کردن در صورتی که دانشجوی دکتری باید مدرک زبان ارایه بدهد و تا امتحان جامع اگر مدرک ارایه نکند حق امتحان دادن ندارد.پس دیگر زبان پیش چرا؟؟!!
  2)یا درس روش تحقیق رو پیش اعلان کردن.آخه مقطع دکتری همش تحقیقه و این درس در ارشد گذرانده شده و هیچ توجیهی ندارد
  3)دروس امتحانی در ازمون دکتری بعنوان پیش باید گذرانده شود.در صورتی که اکثرا در بهترین دانشگاهها و بعضا دولتی این دروس رو گذروندن
  4)دانشجوی مقطع دکتری ازمون داده و با کلی مقاله و تالیف و… کارهای پژوهشی به مصاحبه رفته و ماراتن رو طی کرده و حالا واحد جبرانی بهش میدن اونم 10 واحد و با این هزینه های سنگین یک ترم باید عمر و پولش تلف بشه
  ازتون خواهش میکنم با تحقیق در این زمینه به گوش مولین دانشگاه ازاد برسونین و نگذارید این دانشجویان پول و عمرشون تلف بشه.
  در سایت http://www.phdtest.irهم وقتی این خبر زده شد موجی از اعتراضات بعنوان نظر داده شد و تعداد زیادی از دانشجویان هم ایمیل به دکتر میرزاده دادن هم نامه نوشتن ولی دریغ از جواب
  از اینکه پیگیر موضوع در دفاع از قشر دانشجو هستین کمال تشکر را داریم
  جمعی از دانشجویان دکتری ورودی 94 واحد علوم تحقیقات

 33. رز روانشناسی به آقا فرزاد گفت:

  سلام و تشکر از راهنمایی های شما آقا فرزاد شما در این مورد اطلاع دارید که میشه با ارشد روانشناسی بالینی بدون آزمون در یک گرایش دیگه مثل عمومی یا استثنایی شرکت کرد یا نه بچه‌ها لطف کردند و پاسخ دادند ولی میگن هم میشه و هم نمیشه میشه شما هم اگر اطلاع دارید راهنمایی بفرمایید بسیار ممنونم

 34. اعتراض گفت:

  لطفا از هر طریقی که میدونید اعتراض کنید.یکی از اعضای سازمان گفته اعتراض جواب میده.به میرزاده ایمیل و نامه بدید و حتی اگه کسی میتونه بحث رو رسانه ای کنه و مثلا تو 20:30مطرح بشه حتما جواب میده.10واحد جبرانی یعنی یک ترو هدر رفت عمر و سرمایه دانشجوی دکتری

 35. الهام گفت:

  با سلام
  کدام دانشگاه (بدون آزمون پردیس یا آزاد و پیام نور و…) می تونم دکتری حقوق ثبت نام کنم ؟ لطفاً راهنمایی کنید .

 36. مدیریت آی تی گفت:

  من هم فکر می کنم این ده واحد درس جبرانی به منظور افزایش شهریه و جبران کاهش واحدهای کل دوره دکترا انجام شده است

 37. دکتر گفت:

  این ایین نامه واسه پژوهش محور ها هم هست؟

 38. علی گفت:

  این آیین نامه برای ورودی های سال آینده اعمال می شه یا شامل ما، ورودی های امسال هم می شه؟

 39. رامین گفت:

  سلام همه اعتراض کنیم وقتی ما امتحان زبان میدهیم و باید مدرک زبان ارائه دهیم دیگر زبان تخصصی معنی ندارد و همچنین در دوره ارشد روش تحقیق پاس نموده ایم و ازطرفی کفتند حداکثر 10 وهح جبرانی – پس تفاوت رشته های مرتبط با غیر مرتبط فرقی ندارد – که جای بسی سوال است

 40. ندا گفت:

  رز عزیز فقط باید رشته متجانس قبل رو.در بدون آزمو. شرکت کنید. وگرنه مردود میشوید.

  • رز روانشناسی گفت:

   سلام ندا جان رشته متجانسه یعنی همش روانشناسی است ولی گرایش متفاوت است متوجه نشدم میتونم گرایش دیگه شرکت کنم در بدون آزمون یا نه؟

 41. سارا گفت:

  دقیقا همینه….اگه دانشجو دکترا اینقدر ضعیف بوده که نیاز به درس پیش نیاز داشته چرا پذیرش شده….این جریان دروس جبرانی هم
  بیشتر به خاطر بالا بردن شهریه است هر سه واحد درس جبرانی یعنی حدود یک ملیون و دویست هزار تومن…….

 42. قاسم گفت:

  سلام.یه راهنمایی می خواستم اگه کسی می دونه کمکم کنه لطفاً.می خواستم بدونم واسه پژوهش محور هم اینطره یا نه؟

 43. سرور گفت:

  چه باید گفت …دروس جبرانی انهم در مقطع دکتری که کنکور داده و مصاحبه شده ..اگه واقعا دانشجویان مقطع دکتری ضعیفن چرا پذیرش میکنید و در مصاحبه هم قبول میکنید که بخواید پس از پذیرش دروس جبرانی بزارید …هر ترم اضافه به معنای 9 میلیون تومان شهریه بیشتر مسئله اصلی این است !!!!

 44. رز روانشناسی گفت:

  سلام بچه‌ها من یه سوالی دارم که مرکز آزمون هم درست بهم پاسخ نمیده امسال میخوام هم بدون آزمون شرکت کنم و هم با آزمون رشته ام ارشد روانشناسی بالینی است میخوام بدونم من در بدون آزمون میتونم گرایش روانشناسی عمومی یا استثنایی را شرکت کنم یا نه اخه بعضیها میگن اگر شرکت کنم میزنند مردود و غیر مرتبط تو رو خدا اگر کسی شرایط من را داشته یا کسی را میشناسه که با ارشد بالینی بدون آزمون مثلا عمومی یا استثنایی قبول شده به من بگید چون زمان زیادی تا آزمون نمونده خواهش میکنم بهم پاسخ بدید بینهایت ممنونم

  • سرور گفت:

   نگران نباشید با اندک تلاشی قبول میشوند .

  • mehran گفت:

   سلام میتونی روانشناسی عمومی یا هر گرایش دیگه ای رو انتخاب کنی چه ربطی داره که مردود بزنه روانشناسی روانشناسیه.

   • رز روانشناسی به مهران گفت:

    سلام به مهران شما مطمئن هستید که میشه اخه دوستان دیگه میگن اگر گرایش عوض بشه مردود اعلام میکنند میشه بگید آیا کسی بوده با این شرایط؟ ممنون میشم جواب بدید

    • زیبا گفت:

     عزیزم گرایشت باید با مقطع ارشدت یکی باشه، من گرایش های روان شناسی رو نمیشناسم،ولی به عنوان مثال در رشته حقوق کسی که گرایش ارشدش حقوق جزاست دکتری هم باید حقوق جزا بزنه کسی که گرایش ارشدش حقوق خصوصی است دکتری هم باید حقوق خصوصی بزنه، بقیه ی رشته ها هم به همین منواله

  • دانشجوی دکتری گفت:

   اگر گرایشت در دکترا وجود نداره میتونی گرایش دیگه شرکت کنی(ترجیحا در نزدیکترین گرایش که بتونی در جلسه مصاحبه پاسخگوی سوالات اساتید باشی). من رشته شما رو نمی دونم ولی در رشته عمران فارغ‌التحصیل های گرایش سازه‌های هیدرولیکی رو میشناسم که دکتری بدون آزمون عمران-منابع آب قبول شدند.

   • رز روانشناسی گفت:

    خیلی ممنونم که پاسخ دادید باید تا اومدن دفترچه صبر کنم ببینم چیزی مشخص شده یا نه چون عده‌ای میگن میشه یه عده دیگه هم میگن نمیتونی شرکت کنی

  • دکتری ورودی 94 روانشناسی گفت:

   سلام
   میتونین بدون ازمون شرکت کنین
   یکی از بچه های کلاسمون امسال بدون ازمون اومده با اینکه گرایش ارشدش بالینی بوده اما بدون ازمون روانشناسی عمومی قبول شده

   • رز روانشناسی به آقا فرزاد گفت:

    سلام به دکترای روانشناسی 94 واقعا این طوره؟ شما مطمئن هستید؟ میشه یه لطفی بکنید ازشون بپرسید اخه از بس بچه‌ها میگن اگر شرکت کنی مردود اعلام میکنند میخوام مطمئن بشم خیلی از شما ممنونم

 45. پری گفت:

  هر دم از اين باغ بري ميرسد تازه تر از تازه تري ميرسد !!!! دیگه چی