مدرسان شریف کتاب مصاحبه دکتری سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی نیکفال کنفرانس ملی دانش و فناوری نوین در علوم مهندسی در عصر تکنولوژی

بررسی آیین نامه پذیرش دوره دکتری در دانشگاههای مادر

دانشگاه های بزرگ  در استان های مختلف  درحال بررسی  آیین نامه نحوه پذیرش دانشجویان  دوره دکتری تخصصی  هستند. 

رئیس دانشگاه مازندران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: دانشگاه های استانی درحال تدوین نظرات کارشناسانه خود در خصوص آیین نامه جذب دانشجوی دکتری هستند که نظرات از طریق دانشگاه های بزرگ و مادر استان ها به وزارت علوم ارائه می شود.

فخرالدین اصغری آقمشهدی در ادامه گفت: وزارت علوم از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های مادر تمامی استان ها درخواست کرده تا نظرات خود را درخصوص آیین نامه پذیرش دانشجوی در دوره دکتری ارائه کنند.

رئیس دانشگاه مازندران تصریح کرد: ما نیز تمامی نظرات خود را به صورت مکتوب تدوین کرده و طی هفته جاری به وزارت علوم ارسال خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه مازندران گفت: وزارت علوم در حوزه های مختلف از دانشگاه ها نظرخواهی می کند تا در تدوین آیین نامه ها از این نظرات استفاده کند که درحال حاضر موضوع نظرخواهی از دانشگاه ها برای آیین نامه دکتری درحال انجام است.

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۶)

 1. ارشدآموزش زبان گفت:

  باسلام تکلیف بچه های زبان انگلیسی اصلا مشخص نیست هرکی بایدمنابع تخصصی خودشوبخونه یا منابع بقیه گرایشها روهم بخونه؟ آیا این منطقیه که مثلا ماکه ارشدآموزش هستیم بیاییم منابع ادبیاتی ها ومترجمی ها روهم بخونیم؟ به نظرم زبان انگلیسی فقط مونده وبقیه رشته ها اصلاحیه ها روآماده کردن ودادن ولی رشته ما کسی رونداره که صدامونو به گوش مسئولین برسونه.

 2. آیدا گفت:

  دوستان عزیز
  من فکر میکنم کسی که میخواد دکتری بخونه نه تنها از نظر علمی که باید از نظر فکری هم تاب باشه.

  متاسفانه این طرز فکر که هر استادی تنها دانشجوهای مد نظر خودش رو پذیرش میکنه خیلی فراگیر و جامع شده و مصداق همه رو به یک چشم دیدن هست.

  از کسی که قصد داره جزئی از قشر تحصیل کرده جدید این کشور بشه،انتظار میره کمی عمیق تر به مسائل نگاه کنه و اینقدر سطحی نباشه.

  همه ما میدونیم علم واقعی به تعداد مقاله نیست بلکه به کیفیت مقاله است. به ثبت اختراع نیست بلکه به کاربردی بودن اختراعست. منظورم اینه که کسی که واقعا کارش عالی باشه و از خودش مطمئن این صحبت ها رو نمیکنه!

  کسی که میاد میگه من با 14 مقاله آی اس آی تو مصاحبه رد شدم..خب عزیز من…ما هم ، هم سطح تحصیلی شما هستیم. میدونیم آی اس آی داریم تا آی اس آی! انتظار دارید اساتید اینو متوجه نشن؟؟
  دیگه خودتون بگرین تا مقالات کنفرانس و همایش و … که واقعا تعداد مقالات با ارزششون خیلی کم هست.

  مورد دوم اینکه :
  یه جمله به شدت تو نظرات به چشم میخوره اینکه : ” من یه نفر رو میشناسم تو مصاحبه اینجور اتفاقی براش افتاده”
  عزیزم شما واقعا میخوای دکتر بشی؟! چطور توی بحث آمار گیری یک نتیجه جزئی رو به کل تعمیم میدید؟ همه ما پایان نامه انجام دادیم، روش تحقیق خوندیم! این همه در مورد نمونه گیری و آمار براری صحبت میشه
  هر سال چند هزار نفر به مصاحبه میرن.شما با شاخص کردن یک تجربه خاص، اون رو به کل افراد اون دانشگاه یا اون رشته نسبت میدید که کاملا اشتباهه.

  خواهشا، ما که اینجا دور هم جمع شدیم و هدفمون تحصیلات عالیه هست ، حداقل در سطح افراد آکادمیک ، با منطق و عقل صحبت کنیم. نه مثل مردم فاقد بینش!

  هم برای خودمون شخصیت قائل باشیم و هم کسانی که نظرات ما رو میخونن.

  • !!! گفت:

   عزیزم شما تجربه مصاحبه رو نداری احتمالا اینقد مطمئن حرف میزنی اگه با چشم خودت میدیدی یکی از همه لحاظ ضعیفتر از تورو برداشتن صرف سفارش اینجوری صحبت نمیکردی.

   • محمد-برق كنترل گفت:

    بسمه تعالي
    با سلام

    بنده رتبه 35 و 53 بودم و در مصاحبه ها رد شدم

    ائين نامه جديد هم كه تناقض داخلي دارد:
    ميگويد ازمون سنجش شرط اساسي ورود به مرحله بعدي است اما در مرحله بعدي اساتيد ميتوانند اعمال نكنند نمره سنجش را

    در ائين نامه بصراحت اهداف را استقلال اساتيد در انتخاب و تفكيك نمره سنجش از نمره نهايي اعلام كرده اند

    حقير بحمد لله با دقت در چند ماه قبل پي بيني كردم همين اوضاعي مه الان مشاهده و ذكر كردم را
    بنده جو مصاحبه ها را ديدم

    يقينا يقينا اگر نه غالبا گاه گاه پيش ميايد استاد دانشجوي ارشدش را كه راهي را با او رفته انتخاب ميكند

    اني همان موروثي شدن دانشگاههاي تاپ براي دانشجويان نه لزوما عالي ان است

    شايد يك باهوش يك خوش ايده يك زحمتكش كه 2 يا 3 مقاله كليدي بعدا از اين بدهد در اين روند با اين مبناي غلط حذف شود

    با تشكر از سايت phd

  • مخالف بی عدالتی و اعمال سلیقه گفت:

   عزیزم دلت خوشه ها! هنوز نرفتی مصاحبه ببینی چه خبره منم تا پارسال مثه شما فکر می کردم فکر می کردم حرفایی که بعضیا در مورد سلیقه ای عمل کردن اساتید میزنن همش فرافکنی تا اینکه امسال همین اتفاق برا خودم افتاد.

  • اممم گفت:

   خوشم امد از بینش صحبت کردید.من مصاحبه رفتم و دانشگاه خودم قبول شدم.تفاوت امتیاز خودم در دو دانشگاه(خودم«شهیدبهشتی» و دانشگاه علامه طباطبایی) را براتون مثال میزنم.دانشگاه علامه طباطبایی به من امتیاز 27 داده یعنی زیر حدنصاب و دانشگاه شهید بهشتی که سطح علمی ان از علامه بالاتر است امتیاز 60 داده. حالا من این سوال واسم پیش امده این تفاوت امتیاز کجا امده که این تفاوت امتیاز کجا امده؟ یعنی اینا هرجور حساب کنن به من باید بالای چهل میدادن.در ضمن تمام سوالاتشون هم پاسخ دادم.

  • kitz گفت:

   دوست عزیز شما خودت مصاحبه رفتی؟

 3. اکبر گفت:

  کلا 4 ماه مونده به آزمون هیجی معلوم نیست احتمالا شب آزمون معلوم میشه پذیرش بر چه اساسیه .

 4. مهندسی شیمی گفت:

  ای کاش از داستانهای فردوسی درس عبرت میگرفتیم و تا ابد فراموش نمیکردیم که نباید نوش داروی پس از مرگ سهراب تجویز کنیم!!!!!باید امسال باز هم یک عده مثل منو امثال من تاوان این طرح ها رو بدن و با سیل عظیمی از اعتراضات روبرو بشه تا شاید برای سالیان بعد درستش کنن!!!همیشه عمرمون آزمایشارو با ما شروع کردن بعد یدفعه همه چی آروم شدو بی دغدغه…
  این طرح هم زیانهای مالی زیادی رو برعهده هر دانشجو میزاره هم وقتهای زیادی ازش میگیره برا خوندن آزمونهای تخصصی هر دانشگاه و هم تبعیضات نه تنها کم نمیشه بلکه بیشترو بیشتر هم خواهد شد…

 5. بی عدالتی تمامه گفت:

  لزومی نداره اینقدر سنجش خودشو اذیت نکنه ابلاغ کنم اساتید دانشجوی دکتری شون انتخاب کنن بقیه داوطلبای تلاشگر رو که کسی رو ندارن تکلیفشان از اول مشخص میشه و اینقدر هزینه ی زیاد برای آ زمون و مصاحبه و از همه مهمتر عمر با ارزشون رو از دست نمی دهند

 6. مخالف استقلال دانشگاهها گفت:

  متاسفانه غیراز زحمت درس خواندن باید مبلغ زیادی خرج کنی وپول به حساب دانشگاهها برای مصاحبه بریزی در عوض اساتید قبل مصاحبه دانشجوی مورد سلیقه اش را انتخاب کرده حتی دوست خودم گفت چند روز قبل از مصاحبه استاد بهم گفته خیالت راحت باشه قبولت میکنیم و قبول هم شد بدون اینکه از رتبه ورزومه دیگر دانشجوها خبر داشته باشند اساتید هردانشجویی دلش بخواد میگیره

 7. نازلی گفت:

  خیلی جالبه اول تصویب می کنن بعد نظر خواهی می کنند، این نظر خواهی درست نیست چون جوابش از قبل معلومه.خود اساتید دانشگاه های مادر از مخالفان برگزاری آزمون هستند چون دستشون در انتخاب دانشجو بازتره.

 8. آرش گفت:

  متاسفانه برای حل این مشکل راه سعی و خطا رو در پیش گرفتن در چن سال اخیر. یک بار هم شده ای کاش از تجارب کشورهای دیگه استفاده کنیم!
  تا اساتید درک نکنند که گرفتن دانشجوی بهتر و علمی تر برایشان پرمنفعت تر هست از لحاظ مالی، هیچ گاه ترغیب به پذیرش این افراد نخواهند شد و همچنان تمام سعی شان را خواند کرد که دانشجویانی که باهاشون کار کرده اند، آشنایی دارند و یا بهشان معرفی شده اند را برای دکتری انتخاب کنند ( که البته در عین ناباوری منطقی هم هست، چون سری که درد نمیکنه رو دستمال نمی بندند!)
  حتما دوستان می دونند که دانشگاهها، دانشکدها یا اساتید در هر دانشگاه معتبر دنیا دارای بودجه تحقیقاتی مشخص در رابطه با موضوعات مشخص بوده و برای هرکدام از این موضوعات ( که مشکلات وافعی صنایع چه شرکت های همان کشور ها چه کشورهای دیگه است) یک ددلاین زمانی وجود دارد. پس استاد مجبور می شه برای منفعت مالی خودش افرادی رو بگیره که بهترن و بهتر به کارش میان در این پروژه های تحقیقاتی. و البته به آنها حقوق بده تا بهتر و با انگیزه تر کار کنند و استاد مدیریت این دانشجوها و پروژه ها رو به دست بگیره.
  اگر تو این 5 سال اخیر که دست به ماجراجویی های مختلف زدند سعی بر حل این مشکل بسیار قدیمی فاصله صنعت و دانشگاه داشتند یا اصلا بهش فکر می کردند، هیچ نیاز به این بحث های بی نتیجه نبود.

 9. دانشجو گفت:

  دانشگاههای بزرگ فقط به فک دانشجوای خودشون هستند
  و دیگر هیچ
  این حرفا هم همش الکیه

درج نظر