• مشاوره و اخبار آزمون دکتری 98 - 99 و دکتری بدون کنکور استعداد درخشان

 •   مدرسان شریف

  تبعات موج ورود به دکتری در بازار کار

  آمارها نشان می‌دهد طی پنج  سال  تعداد دارندگان مدرک دکتری تخصصی در بازار کار ایران صد در صد افزایش یافته است.

   به گزارش خبرگزاری مهر، طی ۵ سال ۵۳۱ هزار بی‌سواد از بازار کار خارج شده‌اند، ضمن اینکه ارتقای تحصیلات عالی شاغلان اوج گرفته و بر دارندگان مدرک دکتری ۱۰۰ درصد افزوده شده است.

  مقامات دولتی می گویند بازار کار ایران دگرگون شده و در سال‌های اخیر موجی از تحصیل کرده‌های عالی در این بازار مشغول به فعالیت هستند. آنها یا تازه از راه رسیده و به اصطلاح شاغل شده اند و یا اینکه در طول دوران اشتغال، تصمیم به ارتقای جایگاه تحصیلی خود گرفته اند.

  معمولا درباره شاغلان، ارتقای تحصیلی یا برای دریافت پست شغلی بهتر انجام می شود که به تبع آن دریافتی بالاتری نیز برای افراد ممکن است به همراه داشته باشد و یا اینکه افراد به دلایل شخصی و علاقه به علم و دانش بیشتر یا پرستیژ اجتماعی بهتر به دنبال تحصیلات بالاتر می روند.

  درباره جوانان جوینده شغل نیز بالاتر بودن سطح تحصیلی با نگاه به آینده کاری بهتر و همچنین تلاش برای ورود آسان‌تر و مطمئن تر به بازار کار صورت می گیرد. حال هر چه که در نگاه شاغلان و جویندگان شغل درباره تحصیلات عالی باشد، درس خواندن خوب است و باعث ارتقای سطح جامعه خواهد شد.

  تحصیلات خوب است ولی …

  اما مسئله و نگرانی که از سوی مسئولان و سیاست گذاران در این باره مطرح می شود، این است که به هر حال کشور برای پیشبرد امور به نیروهای ساده و با تحصیلات عادی و اندک هم نیاز دارد. بالاخره یک عده باید بپذیرند که مشاغل فیزیکی، فنی و مهارتی را انجام دهند که اتفاقا بسیار نیز برای جامعه مفید بوده و مرتبا هم مورد نیاز افراد است و اصلا چرخ جامعه بدون وجود آنها نمی گردد.

  نمی توان تصور کرد که همه جامعه تحصیلات در سطح عالی داشته باشند و آنگاه کسی نماند که مشاغل دیگر را انجام دهد و آنها را در شان و جایگاه تحصیلی خود نداند. معمولا برخی مشاغل و تخصص‌ها مانند ساخت و ساز در بخش عملیاتی آن و ارائه خدمات مختلف مورد نیاز مردم در هزاران بخش اتفاقا خیلی هم نیاز به تحصیلات ندارد و افرادی که در این حوزه ها به صورت مهارتی کار کرده اند، موفق تر از دانشگاه رفته ها هستند.

  نگرانی دیگر اینکه بازار کار ایران ظرفیت پذیرش و جذب صدها هزار نفر تحصیل کرده را در مشاغل پشت میزنشینی و مدیریتی ندارد و اصلا نیازی هم نیست. وقتی همه چیز به سمت تکنولوژی و استفاده از تجهیزات مدرن پیش می رود، اشتغال با تعداد بالا در بسیاری از حوزه ها معنا ندارد؛ مگر اینکه سیاست گذران زمانی به این فکر بیافتند که برای از بین نرفتن فرصت های شغلی و جلوگیری از بیکاری افراد، عمدا از برخی تکنولوژی ها استفاده نشود، مانند کاری که سال ها در هندوستان انجام شد تا مردم بیکار نمانند و شغلی داشته باشند.

  بازاری که ظرفیت جذب هزاران تحصیل کرده را ندارد

  به هر حال، هرچند امروز هزاران جوان شرافتمند دارای تحصیلات عالی و سطح بالا می گویند حاضرند هر کاری که باشد را انجام دهند ولی بیکار نمانند اما قطعا اشتغال از روی ناچاری و بدون علاقه، نمی تواند برای خود فرد لذت کاری و پیشرفت به همراه داشته باشد و اینکه برای جامعه هم اینگونه کار کردن مفید نیست.

  براساس آخرین آماری که توسط وزارت کار درباره تحولات بازار کار ایران ارائه شده، تب جویندگان کار دارای تحصیلات عالی به شاغلان هم رسیده و تنها در طول ۵ سال بر تعداد شاغلان دارای تحصیلات کارشناسی ارشد تا دکترا و دکتری تخصصی بین ۱۴۷.۳ تا ۱۹۹.۵ درصد افزوده شد.

  از سوی دیگر، تا پایان سال ۹۲ مجموعا ۲ میلیون و ۶۷ هزار نفر بی سواد در بازار کار ایران فعالیت دارند که این مسئله نشان می دهد فضاهای شغلی فراوانی هستند که اتفاقا نیازمند تحصیلات نیست، البته ممکن است بخشی از گذشته مانده باشند و تا سال‌های آینده از بازار کار بازنشسته شوند.

  وضعیت تحصیلات در گروه‌های مختلف شغلی

  دلیل این گفته اینکه در دوره سال‌های ۸۸ تا ۹۲ از تعداد شاغلان بی سواد در بازار کار ایران ۵۳۱ هزار نفر کاسته شده است که می توان گفت سالیانه ۱۰۰ هزار بی سواد از بازار کار خارج و احتمالا به جای آنها فارغ التحصیلان دانشگاه ها وارد می‌شوند.

  در سال ۸۸ تعداد ۲ میلیون و ۵۹۸ هزارنفر شاغل بی سواد در بازار کار ایران فعالیت داشتند که در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۶۷ هزارنفر کاهش یافت. شاغلان بی سواد در سال ۸۸ به میزان ۱۴ درصد کل بازار کار را تشکیل می دادند که این آمار در سال ۹۲ به ۱۱ درصد کاهش یافت.

  بر پایه آخرین آمارهای موجود، تعداد شاغلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ۵۹۹ هزار نفر است، همچنین ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر لیسانس دارند و یک میلیون و ۵۰۶ هزارنفر هم دارای فوق دیپلم هستند.

  ۴ میلیون و ۶۸۷ هزار شاغل دارای مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم هستند که در صورت ادامه روند ارتقای سطح تحصیلی شاغلان، از این آمار در سال‌های آینده کاسته و بر تعداد شاغلان دارای مدرک لیسانس و بالاتر افزوده می شود.

  با وجود افزایش تعداد شاغلان با تحصیلات عالی، هنوز هم ۹ میلیون و ۸۲۱ هزار نفر شاغل در بازار کار ایران دارای تحصیلات کمتر از دیپلم هستند. کارشناسان هشدار می دهند اگر روال ارتقای جایگاه های تحصیلی شاغلان ادامه یابد، ممکن است در طول سال‌های آینده تامین نیرو در برخی رشته ها و مشاغل با مشکل مواجه شود و در برخی بخش‌ها نیز تقاضاهای بی شماری شکل بگیرد.

  انفجار تحصیلی در بین زنان شاغل

  تغییرات سطح تحصیلی درباره افراد دارای مدارک کارشناسی ارشد به بالا جالب تر است به نحوی که افراد دارای تحصیلات فوق لیسانس و دکترا در سال ۹۲ نسبت به سال ۸۸ به میزان حدود ۵۰ درصد بیشتر شد. تعداد شاغلان دارای دکتری تخصصی اما در این دوره زمانی به میزان تقریبا ۱۰۰ درصد رشد داشت و از ۴۴ هزار و ۶۲۱ نفر سال ۸۸ به ۸۳ هزار و ۷۴۹ نفر در سال ۹۲ رسید.

  همه این تحولات سطح تحصیلی شاغلان بازار کار ایران در مقابل سونامی تغییرات سطح تحصیلی زنان ناچیز است. رفتار زنان شاغل در طول ۵ سال ۸۸ تا ۹۲ نشان می دهد که آنها تصمیم به یک انقلاب بزرگ تحصیلی گرفته اند و ارتقای شدیدی در میزان تحصیلات آنها اتفاق افتاده است.

  تعداد زنان شاغل کشور در دوره مورد بررسی در سطح تحصیلی کمتر از دیپلم به میزان ۲۶ درصد کاهش یافت که نشان دهنده افت امید به کار زنان در رده های پایین تحصیلی است، همچنین این امار نشان می دهد زنان دارای تحصیلات پایین احتمالا جستجوی شغل کمتری نسبت به زنان دارای تحصیلات بالاتر انجام می دهند.

  در بخش زنان بی سواد نیز تعداد شاغلان ۳۴.۴ درصد کمتر شده و این وضعیت تا رده تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم نیز مشاهده می شود به نحوی که در این گروه تحصیلی تعداد شاغلان زن ۱۹.۹ درصد کمتر شده است. زنان شاغل تا فوق دیپلم هم در یک دوره ۵ ساله به میزان ۱۸ درصد کمتر شده است.

  زنان ترجیح داده اند برای باقی ماندن در بازار کار و یا ارتقای شغلی به سمت تحصیلات لیسانس به بالا بروند؛ بنابراین در فاصله ۵ سال ۸۸ تا ۹۲ بر تعداد زنان شاغل لیسانسیه ۲۲.۴ درصد افزوده شده است. این وضعیت درباره زنان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۷.۳ درصد رشد نشان می دهد و بالاخره در یک دوره ۵ ساله بر آمار زنان دارای مدرک تحصیلی دکتری تخصصی ۱۹۹.۵ درصد افزوده شد.

  مطالب مرتبط

  وزیر علوم: شاغل بودن 90 درصد فارغ التحصیلان دکتری... وزیر علوم گفت: حدود ۹۰ درصد از فارغ‌ التحصیلان مقطع دکتری شاغل هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۱۱۰ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور...
  تدوین و ابلاغ طرح جامع دوره‌ دکتری تا دو ماه آینده... معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین و ابلاغ طرح جامع دوره‌ دکتری تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در قالب این طرح شرایط عمومی توسعه دوره‌های دکتری باز تعری...
  حل مشکل ارز دانشجویان دکتری برای فرصت مطالعاتی... وزیر علوم گفت: مشکل ارز دانشجویانی که برای فرصت مطالعاتی دکتری اعزام می شوند حل شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، منصور غلامی امروز در حاشیه بر...
  جذب تنها 20 درصد از فارغ التحصیلان دوره دکتری به عنوان هیأت علمی... معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: تنها 20 درصد از فارغ‌ التحصیلان دوره دکتری می‌ توانند در محیط‌ های دانشگاهی جذب هیأت علمی شوند. ...
  انتشار اطلاعیه دانشگاه تهران در خصوص وام زمستان 97 دکتری... معاونت دانشجویی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ ای مهلت ثبت‌ نام وام زمستان 1397 ویژه دانشجویان دکتری تخصصی روزانه را اعلام کرد. به گزارش پی اچ دی تست، بر ...
  کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
  avatar
  مینا
  مینا

  در هر حال مسئولین باید به فکر راهی برای اشتغال نیروی تحصیل کرده دکتری باشند فراموش نکنیم که نمیشود منکرتوانایی بالا این دسته شد
  اداره ها و سازمان های دولتی به جای گرفتن آزمون های تکراری و سطح پایین از افراد باید بیایند از نیروهای دکترا جوان و تحصیلکرده استفاده کنند این بهتربن کار است

  دانشجوی دکتری به آقا محمد و سایر دوستان
  دانشجوی دکتری به آقا محمد و سایر دوستان

  سلام آقا محمد 1-حق با شماست.اینکه من با مدرک ارشد شاغل نیستم تقصیر از خودمه. حالا هر وقت که دنبال کار میرم مدرک من امتیاز حساب نمیشه…از من انتظار میره که با کسی که تحصیلات پایین تری داره ولی کار عملی بلده بتونم رقابت کنم… درستش هم همینه. اما من انتظار دارم وقتی دنبال کاری میرم که تواناییشو دارم، یعنی تدریس در دانشگاه(این ادعا رو دارم چون به قول شما کاری جز درس خوندن نداشتم و سعی کردم این کارو به درستی انجام بدم و خودمو برای تدریس آماده کنم)با افراد دیگه که متقاضی این کار هستند رقابت سالم داشته… ادامه نظر»

  مریم
  مریم

  و خیلی راحت با وجود اینکه سواد لازم رو نداشت شد استاد دانشگاه و اونوقت یکی مثل دوست من که سال دوم دکتراست یا حتی دیگر دوستانی که کامنت هاشون رو هرروز میخونیم علیرغم سواد لازم باید بیکار باشن. من هم طبق گفته استاد راهنمام قید دکتری رو فعلا زدم تا زمانیکه که بتونم کاری پیدا کنم و بعد برم دنبال علاقه ام که درس خوندنه.
  ما که همه چیز رو چه خوب چه بد چه در دانشگاه و چه در ادارت و سازمانها به چشم دیدیم و صبوری میکنیم.
  امیدوارم همه موفق باشن و خواسته هاشون برسن.

  فارغ التحصيل دكتري و مدرس دانشگاه در خصوص موضوع مورد بحث
  فارغ التحصيل دكتري و مدرس دانشگاه در خصوص موضوع مورد بحث

  درود…بهانه نياريد عزيزان من…بنده ميگويم كه دانشجو يا فارغ التحصيل دكتري نبايد هيچ توقعي در باب نيل به اشتغال از كانال تحصيلات داشته باشد بنده در حال حاضر عضو هيات علمي هستم لكن اگر نميبودم هم شغل را الزاما از رهگذر دانشگاه جستجو نميكردم.بنده در يكي از سفرها به كشور هندوستان هنگام خريد چاي از مغازه چاي فروشي و در پي گفتگو با صاحب مغازه متوجه شدم كه ايشان فارغ التحصيل دكتري از دانشگاه دهلي هستند بنابراين بايستي سروران گرامي اين مهم را مد نظر داشته باشند كه استفاده از ظرفيتهاي ديگر مانند شركتهاي دانش بنيان و بخش خصوصي نيز… ادامه نظر»

  جواد
  جواد

  درود بر شما عضو هیات علمی .
  واقعا نگاه صحیح این هستش که نگاه به مدرک تغییر یابد .
  هر کسی که تمایل دارد درس بخواند و نهایتا دکترا بگیرد اما نباید توقع داشته باشد که حتما هیات علمی باشد پس بیایید نگاهمان را تغییر دهیم .

  ناشناس
  ناشناس

  درود بر شما
  اي کاش يه مدت از شغلي که هستيد بيرون مي آمديد و چايي فروشي مي زديد تا ببينيم نظرتون بازم همينه.

  دانشجوی دکتری ..
  دانشجوی دکتری ..

  می دونین مشکل چیه؟!الان کارمندایی که با مدارک پایین استخدام شدن با این توجیه که علاقه به علم داریم یا چون همه ارشدو دکترا دارن ما هم می خوایم ادامه تحصیل بدیم و نباید جلوی تحصیل کسیو گرفت، میرن و از به سادگی از یه دانشگاه پولی مدرک می گیرن!حالا اگه این افراد به کار سابقشون قانع باشن باز میشه تحمل کرد!اما نکته ای که وجود داره این افراد با روابطی که در اثر شغلشون و با تجربه کار چند سالشون ایجاد کردن خیلی سریع به صورت حق التدریسی مشغول تدریس تو دانشگاهها میشن و جوون بیچاره ای که عمرشو… ادامه نظر»

  مهندسی شیمی
  مهندسی شیمی

  بله دقیقا همینطوره…
  کاش فقط بخاطر علم درس میخوندن نه ارتقاء پست و حقوق..

  محمد
  محمد

  «به سادگی از یه دانشگاه پولی مدرک می گیرن!»
  این اظهار نظر شما است.
  شخصی که می خواهد دکتری بخواند، حرف هایش را در قالب مستندات و با شاهد و علمی بیان می کند.
  کدام دانشگاه پولی به همین راحتی است که شما می گوئید؟
  مشکل شما دوست عزیز این است که فقط یک کار بلدی: درس خواندن.
  باید طی این سالها به توانمندی شخصی هم می پرداختی.
  اگر ارشد داری و هنوز مشغول هیچ کار دیگری نیستی، تقصیر شاغلین نیست.
  خودت جز درس خواندن دغدغه دیگری نداشته ای …..

  المیرا
  المیرا

  محمد آقا سلام .
  برادر من سال 1391 رو به همین زودی فراموش کردی ، واقعیت این است که «به سادگی از یه دانشگاه پولی مدرک می گیرن!»
  توصیه می کنم یک سری به پردیس های خودگردان به خصوص پردیس دانشگاه فردوسی مشهد بزنید بعد از تحقیق مجدد پاسخ بدهید .
  در پناه حق

  محمد
  محمد

  سلام از من.
  ورودی دکتری 93 دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران هستم.
  در دانشگاه آزاد از این خبرها نیست.
  اتفاقا بالعکس برای آنکه حرف و حدیثی نباشد، خیلی هم سخت می گیرند.
  حضور و غیاب سختگیرانه، ارائه مقاله، پژوهش و پروژه و ….
  اگر واقعا پردیس اینگونه است، من حسرت می خورم که چرا آنجا را انتخاب نکردم!
  «یه پول ساده می دادم و یه مدرک آب خوردن می گرفتم»
  افسوس!
  دیر فهمیدم….
  فعلا که مشغول سفید کردن مو در دانشگاه آزادم ……

  ایرانی
  ایرانی

  محمد جان حرف این دوستمون خیلی بی ربط نیست، من یکی رو میشناسم که کارمند رسمی بود و میخواست فوق لیسانسشو بگیره با سهمیه ای که داشت آزمونش رو قبول شد و رفت دانشگاه چون سهمیه داشت پول شهریه دانشگاه هم نمیداد بگذریم، برا پاس کردن درساش که با تقلبی و رابطه بازی واین حرفا پاس کرد تا رسید به پایان نامه ۲ تومن داد به بابایی تا پایان نامشو براش نوشت و رفت ارایه داد و فوقش رو گرفت حالا هم چون سمت داره و پروژه های پیمانکاری زیر دستشن با یه استاد دانشگاه که هیات علمی هست و… ادامه نظر»

  محمد
  محمد

  درک می کنم.
  آنکه دود چراغ خورده درک می کند.
  چه بگویم؟
  به همین 2 بیت از حضرت حافظ بسنده می کنم چرا که جز دعا فعلا کاری از دستمان بر نمی آید:
  سحر با باد می گفتم حدیث آرزومندی/ خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی
  دعای صبح و آه شب کلید گنج مقصود است/ بدین راه و روش می رو که با دلدار پیوندی

  مریم
  مریم

  سلام، حق با شماست دوست عزیز. من ارشدم رو دانشگاه آزاد بودم و امسال هم دکتری دانشگاه آزاد پذیرفته شدم اما بنا به دلایلی نشد که برم. مصداق صحبت های شمارو به عینه دیدم چه در مقطع ارشد و چه در مقطع دکتری چون من یک جلسه سر کلاسهای دکتری رفتم و یکی دو نفر رو میشناختم که فقط برای گرفتن مدرک اونم بدون هیچ تلاش و زحمتی فقط برای داشتن پست و مقام بهتر و افزایش حقوق اومدن مقطع بالاتر! در دوران ارشد یه آقایی که همکلاس بنده بود و شهردار یک منطقه،قبل از اتمام درسش اونم با همون… ادامه نظر»

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  اگه یه سری به واحدهای دانشگاه آزاد واحد … و پدیس های خودگردان بزنین مطمئنم که نظرتون تغییر می کنه. دانشگاه آزاد که در بعضی مراکز در یک رشته ۳۰ دانشجو گرفته. من برای ورود به دکتری دو سال تمام وقت برای دکتری خوندم و بعد از قبولی کلاسهامون ۴ روز در هفته بود اما همان موقع که یکی از دوستام دانشگاه آزاد درس می خوند فقط هفته ای یک روز اون هم جمعه ها!!! کلاس داشت (دانشجوی پروازی بود).پوستمون رو کندن. اون دوستم به من می خندید می گفت دانشگاه دولتی مال بدبخت بیچاره هاست، ما پول داریم خرج… ادامه نظر»

  یک دانشجوی دکترا
  یک دانشجوی دکترا

  منم دانشجوی دکترا دولتی روزانه هستم و سال 93 قبول شدم. البته دو سال هم آزاد و هم سراسری در ازمون شرکت کردم که پذیرفته نشدم.
  متاسفانه از سال قبل دانشگاه ازاد با پذیرش بی رویه اندک امید ما رو هم از بین برد.
  من مطمئنم خیلی از دوستانی که در دانشگاه ازاد مشغول به تحصیل هستن زحمات زیادی کشیدن اما چه فایده….

  maryam
  maryam

  سلام من مدرک فوق لیسانسم رو از یکی از دانشگاههای تراز اول کشور گرفتم …. خیلی زحمت کشیدم …الان هم نیروی رسمی یکی از ادارات دولتی هستم و 15 سال سابقه کار چند بار آزمون دکتری شرکت کردم اما واقعا آمادگی کامل رو نداشتم وبدلیل مشغله کاری و تاهل و داشتن فرزند زمان کافی نداشته ام ….لازمه بگم حدود ده سال سابقه ی تدریس ( حق التدریس)در دانشکده های فنی همزمان با کار اداری هم دارم …دوستانی که نگرانند حق دارند ولی باور بفرمایید در همین اداره ای که من کار میکنم به قول اون دوستمون که فرمودن وقتی من… ادامه نظر»

  ...
  ...

  خیلی ممنون. دقیقا یه عده با زوربازوو با استعداد واقعی زحمت کشیدن امروز ناامیدسرخورده در خونه به امید پیداکردن کار و یه عده انقد راحت در ادامه تحصیل براشون بازشده.

  جواد
  جواد

  خیر .
  به نظر من دانشگاه محل تحصیل می تواند تا حدودی معرف تلاش فرد در زمینه تحیلات باشد .
  به عنوان مثال فردی که از پردیس مدرک دکترا دارد قطعا با فردی که از دانشگاه دولتی و یا آزاد مدرک دکترای خود رو گرفته از نظر تلاش متفاوت است .
  یکی کمتر و دیگری بیشتر تلاش نموده است .

  احسان
  احسان

  سلام، دوستان عزیز منم دانشجوی سال سوم دکتری ازاد هستم. معدل دوره آموزشی 19.88 و چند تا مقاله و یک کتاب که در مقطع کارشناسی ارشد تدریس میشه دارم. سالی که من و امسال من دکتری قبول شدیم ورودی دکتری ازاد برای یک واحد دانشگاهی حدوداً 2 الی 6 نفر بود. الان گرایش های بیشتری اوردند در همون دانشگاه و مثلا تا 15 نفر رو می گیرند که عمدتا یا هیات علمی هستند و یا شاغل. به هر حال با اینکه من سنم پایینه و واسه من محدودیت سنی گذاشتن بهتره، اما واقعا حق درس خوندن رو نمیشه از هیچ… ادامه نظر»

  جواد
  جواد

  این که کنکور ورودی راحت باشه که الان شده و تقریبا دکتری آزاد بی کنکور است ، ولی دانشگاه ها سخت تر بگیرند نه در کشور ما عملی نیست شما سخت ورود کردی سخت تر هم درس خوندی الان ورود راحت و ….

  مریم
  مریم

  صحبت های شما درسته،من هم موافق این قضیه هستم که نمیشه جلوی کسی رو گرفت و بهش گفت که درس نخون،بهتره که ورود آسون باشه اما خروج سخت تا کسانی که هدفشون واقعا از تحصیلات تکمیلی خصوصا دکتری کسب علم و دانش هست بتونن در این مقاطع تحصیل کنن. بنده هم مثل شما با پایان نامه ارشد پوستم کنده شده و حسابی اذیت شدم به حدی که وقتی به سختی هایی که کشیدم فکر میکنم دیگه دلم نمیخواد آخرین پله رو هم برم و تحصیلاتمو تمام کنم اما از طرفی هم عاشق درس خوندنم.متاسفانه علیرغم قبولی در کنکور دکتری نتونستم… ادامه نظر»

  ایرج
  ایرج

  کسانی که با سن بالا یعنی بالاتر از 35 قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند اکثرا شاغلند. پس معضل اشتغال مربوط به این افراد نیست.

  جواد
  جواد

  راه حل برخورد قاطع وزارت علوم با افزایش بی رویه پذیرش دکتری است البته همین الان هم دیر شده و دکتری آزاد تقریبا بدون کنکور شده است.

  گلاره
  گلاره

  راه حل گذاشتن محدودیتهای سنی نیست , چه بسیارآدمهای مستعدی که بخاطر شرایط زندگیشون بین مقاطع تحصیلیشون وقفه میفته.راه حل منطقی و معقول اینه که جلوی پذیرش بی رویه دانشجو در مقاطع ارشد و دکترادر دانشگاههای مختلف گرفته بشه.

  نگار
  نگار

  اول از همه بايد جلوي اين صد در صد قبولي در مرحله كارشناسي گرفته بشه و هم چنين ارشد

  جواد
  جواد

  نمیشه به همه دکتری بدهند تا بعضی بدون زحمت دکتر شوند
  هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد
  نابرده رنج گنج میسر نمی شود

  دکتر
  دکتر

  مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد
  همانا بعد از هر سختی آسانی است

  حامد
  حامد

  دوست من که دانشجو دکتری هستی و میگی تحصیل در این مقطع هزینه ای نداره عزیزم بزرگترین هزینه عمر و جوانی ماست بزرگترین هزینه از دست دادن موقعیت های شغلی است.سخت تر و طولانی تر شدن مدت سربازی است.بزرگترین هزینه استرس و فشار های روانی ناشی از طمع برخی که کشور تبدیل به کارخونه تولید مقاله کردن.همه این هزینه ها رو باید دانشجو تحمل کنه اونم به امید آینده ای مبهم.

  نگار
  نگار

  بنظر من باید واسه ادامه تحصیل محدودیت سنی بزارن مثلا ارشد تا 30 سال و دکترا تا 35 سال یعنی کسی که سنش از 35 میره بالا حق شرکت در ازمون دکتری نداره!اینجوری تکلیف افراد با خودشون هم مشخص میشه و مسیر درست و بدرد بخور زندگیشون رو هم پیدا میکنن.

  ریاصی کاربردی ....هما
  ریاصی کاربردی ....هما

  موافقم

  فریماه
  فریماه

  موافق نیستم. تحصیل حق مردمه و همه کسانیکه استعداد دارند باید از این حق استفاده کنند. در ضمن تکلیف هر کسی دست خودشه و هر کسی راهشو خودش انتخاب میکنه نباید منتظر بشه دیگران براش تعیین کنند.

  کنکور
  کنکور

  موافق نیستم

  دکتر آینده
  دکتر آینده

  دوست عزیز در تمام دنیا داره تلاش میشه همه در معرض آموزش رایگان در تمام مراحل و سطوح قرار بگیرن و برای این هدف سیستم های آموزشی انلاین مثل کورسرا و … رو ایجاد کردن ولی نکته مهم این که نباید یک چیزی مثل مدرک اولا ارزش قرار بگیره دوم یادگیری و آموزش بی هدف و بدون هدایت و آگاهی نتیجش این طور آمار ها و نگرانی ها است. هر کس باید استعداد و توانایی و هوش های خودش رو بشناسه و در اون راستا بهترین آموزش رو ببینه و بهترین نتیجه و کارایی رو برای جامعش داشته باشه. محدودیت… ادامه نظر»

  مسعود
  مسعود

  ببینید عزیزان :

  به نظر من نباید جلوی دانایی مردم را گرفت
  و اینو خدمت دوستان عرض کنم که درمقطع دکتری بیش از 80درصد شاغلان ورود پیدامی کنن وصرفا برای افزایش علم و توسعه خودشکوفایی ونباید تمام فارغ التحصیلان دکتری را جویا کار نامید .

  موفق باشید وسرافراز

  امیر
  امیر

  جامعه جهانی امروز به سمت حرفه ای شدن حرکت می کند کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست . مدرک تحصیلی امروزه دیگر تضمینی برای پیدا کردن شغل نیست . خیلی از افراد را می شناسم که با مدرک زیر دیپلم استخدام شدند در حالیکه افراد با مدرک فوق لیسانس و دانشجوی دکترا نتوانستند جایی کار پیدا بکنند البته اینها جزو استثنا و غیره است . امااگر کسی حرفه ای باشد چه دیپلم و چه مدرک دکترا می تواند براحتی برای خودش اشتغال زایی بکند ، انسانهای کارآفرین و خلاق می توانند براحتی جذب بازار کار بشوند و یا… ادامه نظر»

  Amin
  Amin

  ميدونم اين درست نيست كه كسي جلو كسي رو به بگيره براي دكتري ولي چيزي كه چند وقته بهش فكر ميكنم كه الان خيلي از سرپرست هاي خانواده ها و كارمندا معلما واسه إفرايش حقوق ادامه تحصيل ميدن كه اين باعث ميشه كيفيت بياد پايين و بعد از گرفتن مدرك علاوه بر اشباح كردن جامعه با اهتراض هاي گاه وبي گاه نسبت به اشباح جامعه جو بر عليه ادامه تحصيل ميكنند موافق شرايط سني نيستم براي دوره هاي تكميلي چون تحصيل بايد ازاد براي همه باشه ولي شرايطي بزارن كه هيچ تاثيري مدركشون رو كار فعلي نداشته باشه يا حتي… ادامه نظر»

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  سلام خدمت دوستان من دانشجوي دكتري سال سوم و كارمند رسمي يك اداره با 30 سال سن و 5 سال سابقه كار مي باشم و در اداره مسئول امور مالي مي باشم. من با مدرك كارشناسي ارشد استخدام شدم و دو سال بعد دكتري قبول شدم. خيلي ها قبل استخدام ميگن هر كاري باشه انجام ميدم اما وقتي وارد بازار كار ميشن بعد از يك مدت كوتاهي خسته ميشن. من خودم اين رو تجربه كردم. كارمندهاي با تحصيلات ليسانس و پايين تر در كارهاي اداري از تحصيلكرده هاي فوق ليسانس و دكتري خيلي موفق تر و با انگيزه تر هستن… ادامه نظر»

  دکتر
  دکتر

  دقیقا……حرفتون کاملا درسته….

  محمد رضا
  محمد رضا

  دانشجوی دکترای عزیز سلام.
  بله فرمایش شما صرفا در حوزه بوروکراسی اداری صحیح است .
  اما نکته مهم اینجاست که با وضعیت استخدام حال حاضر و حقوق اندک مشاغل دولتی، فارغ التحصیلان ناگزیر هستند که خلاقیت خودشون رو بروز بدهند و در بازار آینده که پیش بینی می شود از رونق مطلوبی برحوردار گردد، هنرنمایی کنند .
  فارغ التحصیلان باانگیزه بالای امروز همان کارآفرینان فردا خواهند بود .
  به عقیده من تحصیلات تکمیلی می تواند بر عزت نفس بیافزاید و اعتماد به نفس را افزایش دهد.

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  متاسفانه شیوه آموزشی تئوری محور است و دانشجویی که حتی در مقطع دکتری هم فارغ التحصیل می شود متاسفانه هیچ تخصص عملی ندارد و علمش فقط روی کاغذ پیاده می شود که نتیجه آن چاپ چند مقاله است که هیچ کاربردی ندارد و تنها چیزی که از این فارغ التحصیلان انتظار نمی رود متاسفانه کارآفرینی است و همه منتظرن که یک کار دولتی بهشون بدن که پشت میز بشینن. به نظرتون چند درصد از فارغ التحصیل های مقاطع ارشد و دکتری کارآفرین هستند؟ وقتی فردی با تحصیلات عالی نتونه شغل مورد علاقه اش رو پیدا کنه به مرور زمان اعتماد… ادامه نظر»

  ehsan
  ehsan

  «جانا سخن از زبان ما مي گويي» ,هشت سال پیش که من استخدام شدم در تمام سازمان ما با 1800 نفر کارمند فقط 24 نفر مدرک کارشناسی ارشد داشتند اما متاسفانه در حال حاضر 140 نفر دارای مدرک ارشد هستند و ارزش مدرک من تقریبا هیچ شده !!!!

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  بله كاملا موافقم، روزي كه استخدام شدم، در يك اداره با 80 كارمند تنها فوق ليسانس اداره من بودم، فارغ التحصيل از يك دانشگاه دولتي. دو سال بعد نصف همكارام از دانشگاه آزاد ارشد گرفتن، همه فارغ التحصيل رشته هاي خاصي كه نام نمي برم.

  مهشید
  مهشید

  سلام. با صحبت های شما موافق هستم اما این نکته رو هم در نظر بگیرید که کسانی که تحصیلات تکمیلی دارن و در محیط های پژوهشی و دانشگاهی براشون کار وجود نداره به ناچار بایستی یا برن سراغ کار اداری و یا آزاد که به قول شما یه شخصی با سیکل هم میتونه اون کارو انجام بده. من با 28 سال سن امسال دکتری قبول شدم اما علیرغم علاقه ای که به تحصیل دارم،نرفتم و یک دلیلش این بود که بعید میدونستم به این زودی ها بتونم شاغل بشم و نمیتونستم هزینه سنگین دکتری رو بر خانوادم تحمیل کنم اونم… ادامه نظر»

  فرشته به دانشجوی دکترا
  فرشته به دانشجوی دکترا

  جالبه شما هم داری حقوق می گیری و هم درس می خونی بعد می گی حوصله نمونده؟!!
  با نظر دوستان موافقم اصلا به افراد شاغل نباید اجازه تحصیل در مقطع دکترا بدن چون شما نمونه بارز این دلیل هستین که اگر امکان ادامه تحصیل نداشتین الان با دل و جون به کارتون می چسبیدین و هیچوقت نمی گفتین کار اداری در شان یه فرد تحصیلکرده نیست و در شان یه فرد با مدرک سیکل هست !!!

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  من از روي اول هيچ علاقه اي به كار اداري نداشته و ندارم. فقط با توجه به شرايط زندگي ام مجبور شدم كار كنم. لازم به ذكر است كه هيچ وقت نذاشتم كارم به درسم لطمه بزنه. من ليسانس و فوق ليسانسم دولتي روزانه و الان دانشجوي دكتري امير كبيرم و چهار ساله در دانشگاههاي مختلف دولتي دارم تدريس مي كنم.اولويت اول من درسم بوده و نه كار. مثل خيلي ها دنبال مدرك نبودم كه بخوابم توي سيستم اداري خودمو ارتقا بدم. من كار رو فقط به خاطر كسب درآمد براي ادامه تحصيل مي خواستم و به خاطر دانشگاه از… ادامه نظر»

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  من از روی اول هیچ علاقه ای به کار اداری نداشته و ندارم. فقط با توجه به شرایط زندگی ام مجبور شدم کار کنم. لازم به ذکر است که هیچ وقت نذاشتم کارم به درسم لطمه بزنه. من لیسانس و فوق لیسانسم دولتی روزانه و الان دانشجوی دکتری امیر کبیرم و چهار ساله در دانشگاههای مختلف دولتی دارم تدریس می کنم.اولویت اول من درسم بوده و نه کار. مثل خیلی ها دنبال مدرک نبودم که بخوابم توی سیستم اداری خودمو ارتقا بدم. من کار رو فقط به خاطر کسب درآمد برای ادامه تحصیل می خواستم و به خاطر دانشگاه از… ادامه نظر»

  الناز به دانشجوی دکتری
  الناز به دانشجوی دکتری

  باور بفرمایید خیلی ها از خداشونه که کاری که شما دل خوشی ازش نداری رو انجام بدن و حداقل یه حقوقی داشته باشن. بهتر نیست شما باتوجه به اینکه دانشگاه دولتی درس خوندید و اولویت اولتون درس بوده برید سراغ پژوهش و تحقیق که حوصلتون هم بیاد سر جاش! از 25 سالگی کار میکنید،از 26 سالگی کار تدریس رو شروع کردید،27سالگی دکتری قبول شدید و الان با سن 30 سالگی و دو نوع شغل و مدرک عالیه میگید که حوصله نمونده و کار اداری به درد افراد تحصیلکرده نمیخوره! الان درصد بالایی از جامعه رو یشر تحصیلکرده تشکیل میدن که… ادامه نظر»

  الناز به دانشجوی دکتری
  الناز به دانشجوی دکتری

  قبول دارم که جامعه مدرک گرا شده و خیلی ها بخاطر چشم و هم چشمی میرن دنبال ارشد و دکتری اما هستن کسانی که واقعا به درس خوندن علاقه دارن و متاسفانه به هر دلیلی حتی بعد از قبولی نمیتونن ادامه بدن و علاوه بر غصه بیکاریشون باید غصه اینکه نتونستن درس بخونن رو هم بخورن. باعث و بانی این مسائل شما نیستید،شما چیزی گفتید که سر درددل دیگران رو باز کنید وگرنه شما هم مثل بقیه روند طبیعی زندگیتون رو ادامه دادید و خداروشکر که موفق شدید و عده ای هم یا بخاطر عدم سعی و تلاششون و یا… ادامه نظر»

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  ادامه تحصيل در مقطع دكتري هيچ هزينه اي نداره كه شما ازش صحبت مي كنين به جز هزينه هايي مثل كتاب و شركت در كنفرانس و…كه چيز زيادي نميشه، مگر اينكه بخواين مدرك پولي بگيرين از جاهايي مثل پرديس و دانشگاه آزاد و امثال اينها! من نا شكر نيستم و بابت چيزهايي كه تا امروز به دست آوردم خدا رو شاكرم. نگران نباشيد در آينده اي نزديك در يك مركز آكادمي و تحقيقاتي مشغول به كار خواهم شد و از سمت اداري استعفا خواهم داد و جاي خود را به فرد ديگري خواهم سپرد.

  دانشجوي دكتري
  دانشجوي دكتري

  من بيشتر نگران مدرك گرايي ام كه بيشتر افراد به وي‍ژه كارمندان با پول خرج كردن بدون داشتن حداقل علم در مقاطع عالي فارغ التحصيل ميشن و هيچي از رشته شون نميدونن و بعد از فارغ التحصيلي از مدركشون سوء استفاده مي كنن. من ميخوام افرادي در مقاطع تحصيلات تكميلي درس بخونن كه واقعا استحقاقش رو دارن و صرفا دنبال مدرك نيستن. به نظرم فردي كه زحمت مي كشه و خيلي از خواسته هاش رو قرباني اهدافش مي كنه بايد موفق بشه.

  الناز به دانشجوی دکتری
  الناز به دانشجوی دکتری

  بنده هم عرض کردم قبول دارم جامعه مدرک گرا شده و این صحبت شما هم درسته که کارمند اداره بخاطر ارتقا شغل و افزایش حقوق دنبال ادامه تحصیل میره و دقیقا همینطوره که هیچ اطلاعاتی درمورد رشته ای که میخونه نداره و علمش فقط در حد همون چند صفحه ای هست که مجبوره بخونه. بله خوبه که شرایط پذیرش رو سخت کنن و هرکسی که دانش بیشتری داشت پذیرفته بشه اما اینا دست من و شما نیست. ما فقط نظر میدیم. درس خوندن در دانشگاه دولتی،آزاد یا هر جای دیگه فرقی نمیکنه،کسی که کسب علم و دانش رو دوست داشته… ادامه نظر»

  از دانشجوی دکتری به الناز خانم
  از دانشجوی دکتری به الناز خانم

  حرفتون کاملا درسته. برای شما و سایر دوستان آرزوی موفقیت می کنم.

  آرمان
  آرمان

  حرف شما کاملا اشتباهه تا زمانی که طرف بیکاره فقط میخاد پول بیاد جیبش ولی میری سر کار دولتی میبینی فقط تو ذوقت میخوره این تجربه منه با فوق لیسانس برق از بهترین دانشگاه دولتی

  کامران
  کامران

  سلام، با وجود قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارکنان دولتی در ساعات اداری روزهای هفته موب 1372 چگونه شما هم دانشجو هستید و هم کارمند؟ محل کار ما به شدت پیگیر اجرای این قانون هستند و اجازه ادامه تحصیل مگر با اخذ مرخصی بدون حقوق داده نمی شه مجازت اینکار سه سال انفصال از خدمته

  امیر
  امیر

  دکتری گرفتن بد نیست اما به شرط اینکه وقتی کار گیر نیومد افسرده نشید دوستان….

  حسین
  حسین

  شما جمعیت امریکا را با ایران مقایسه می کنید؟

  حسین
  حسین

  دوستان به نظر بنده جلوگیری از ادامه تحصیل آحاد جامعه به بهانه های واهی و خیالی درست نیست هر چه قدر درصد تحصیلکرده های یک جامعه افزایش یابد فهم عمومی ملت افزایش می یابد جامعه از شعار زدگی به سوی منطق و عقلانیت میرود همه با هم پیش به سوی تحصیلات عالیه

  المیرا
  المیرا

  به امید روزی که دیدگاه های تنگ نظرانه خود رو کنار بگزاریم . طبق آمار United States Census Bureau از هر 10 امریکایی بزرگسال 7 نفر دارای مدرک دکترای تخصصی و حرفه ای هستند . به نظر من ، ما هم باید نگاهمون رو به این موضوع تغییر دهیم و اجازه بدهیم هر فردی با هر شغلی و با هر انگیزه ای اگر تمایل به ادامه تحصیل دارد راه خود راادامه بدهد و تصور نکنیم که شاید مدرک ما کم ارزش بشود ، این کوتاه بینی است . واقعا باید از سیاست های پیش روی دانشگاه آزاد تقدیر کرد و… ادامه نظر»

  رضا
  رضا

  این اخبار را از کجا می آورید از هر 10 امریکایی 7 نفر دکتری دارند؟؟؟
  به 2 درصد هم نمی رسد
  بلکه آنها دوره های ضمن خدمت قوی دارند ولی اسمش دکتری نیست

  احسان
  احسان

  آقا رضا سلام
  من آدرس مورد اشاره المیرا خانوم رو نگاه کردم ، ایشون درست میگه ، این آدرس مرکز بین المللی آمار امریکاست که در قسمت social این آمار ذکر شده .
  موفق باشید .

  حسین
  حسین

  احسن مرحبا به این تحلیل منطقی توام با درایت .انسان وقتی این تحلیلهای مستدل و علمی جوانان فهیم و با شعور این مرز و بوم را در جای جای فضای مجازی در رابطه با مسائل مختلف کشور مشاهده میکنه شعله های امید در دلش روشن میشه و نسبت به آینده کشورعزیزمان امید وارتر میشه. واین نشانه ایی است از تغییر تدریجی در نگرشها و تفکرات سنتی پیشین به سوی علم و منطق و عقلانیت.

  kitz
  kitz

  من با این قسمت صحبت شما موافقم که بله هر کسی اراده کرد و خواست باید بتونه ادامه تحصیل بده و وارد محیط تحصیلات بشه.اما با اون قسمت که باید بتونه مدرک بگیره به شدت مخالفم.به نظرم قضیه درس خوندن علم آموزی نیست.گواهش هم بازده ناچیز دانشگاه هاست.اگه این همه آدم واقعا کار علمی می کردن اوضاع این بود؟بسیاری هیچ توانایی هم ندارن،یعنی قبل و بعدش هیچ فرق خاصی نکردند.به نظرم منصفانه اونه که هرکی خواست وارد بشه اما تنها دانشجویان توانا بتونن فارغ التحصیل بشن.اینطوری اون جو گرفته ها خود به خود ریزش می کنند.

  فرشاد
  فرشاد

  کارگر کم شده؟ شما انتظار دارید هنوز به سبک صد سال پیش بیل کلنگ دست بگیریم؟ تو قرن ۲۱ کار و شغل فرق کرده همه فناوری های روز کار میکنن کار یدی کم شده همه کارا فکری شدن

  پویا
  پویا

  دوست عزیز چه جوری شما میگی کارگر کم شده؟ یه سر بر جاهایی که کارگرا وای میستن، ببین چه اوضاعیه

  amin
  amin

  شخص بنده ارشد دارم یه کارشناس بیاد بگه تو این کشور فلان کار رو زمین مونده من به شخصه میرم اون کار رو انجام میدم…
  دوستان کارشناس کار کجا بوده که نگران کارگرش هستید ؟؟؟ واقعااینهمه جوان بیکار تو این مملکت هست بعد یه عده میگن نگران هستیم یه سری مشاغل روی زمین بمونه !!!!

  نسیم
  نسیم

  واقعاااا متاسفم … الان که عده ی زیادی تحصیل کردن و زحمت کشیدن، الان باید بگن؟؟؟ اگه بخام نظر بدم در این مورد حرفام تمومی نداره. ولی وقتی هیچ کی نیست که به فکر ما جوانان باشه چه فایده
  کاری از دست ما برنمیاد

  SINA
  SINA

  پس چرا دانشگاه آزاد ظرفیت را بالا میبره ؟؟؟؟من نمیدونم

  ......
  ......

  کاری که برای جوانها نمیکنند. فقط جلوی پیشرفت ما را به راحتی میگیرند.
  درس نخونیم چون کارگر کم اومده؟؟ !!!!

  مریم
  مریم

  حالا دیگه… باید همون چند سال قبل که این موج به راه افتاد و جون گرفت جلوشو میگرفتید تا جوونای مردم چند سال از عمرشونو تلف نکن و با مدرک ارشد و دکتری بیکار بمونن. با مدرک کارشناسی توقع کار عالی و پست و مقام آنچنانی نمیشه داشت اما با ارشد و دکتری قضیه فرق میکنه. حداقلش این بود اونایی که شایسته بودن وارد تحصیلات تکمیلی میشدن و وقت و هزینه هاشون رو الکی صرف نمیکردن و بازار کار هم براشون وجود داشت چون تعدادشون اندک بود و مثل الان جامعه مدرک گرا نمیشد. من به هر جایی مراجعه کردم… ادامه نظر»

  ثابت
  ثابت

  نمی دونم چرا دایما نکات منفی رو می بینید .
  بابا اجازه بدید همه ملت تحصیلات عالی داشته باشن ، هیچ رکود و تورم و …. به این موضوع بسته نیست ، فقط و فقط گستره و انگیزه علم رو بسط می دهیم.

  جواد
  جواد

  افزایش بی رویه پذیرش دکتری حتی به نفع آخرین فرد پذیرش شونده است.
  هم آنان که نخبگان علمی هستند روحیا و حس تلاش بیشتر را از دست می دهند و هم حتی آخرین فرد قبولی زیرا مدرو بر سر چیزی که کاملا بی ارزش شده خواهد بود.

  سامی
  سامی

  این وضع روز به روز بدترم میشه…

  Amin
  Amin

  ممنون از دل نگرانيتون واسه كار
  واقعا خيلي جالب حالا چون ظرفيت كار لرأي متخصصين كم شده بايد جلو تحصيلات رو گرفت ظرفيت هارو كم كرد يعني اين راه حل مشكل؟
  كسي كه با ارزو دكتري ارشد گرفته حالا بايد قيد تخصص رو بزنه چون ظرفيت كاري نداره
  يا راه حل مشكل اينكه كسي كه هنوز تو مدرسه هستشو وارد اين راه نكنيد با اموزش هاي فني و بازار كار نكنيد
  با اين ديد فقط ريشه به ريشه جون هاي ٢٤ تا ٢٥ سالي ميزنيد كه با هزار اميد سال هاي زيادي رو صرف علم كردن

  دکتر
  دکتر

  خیلی از مدارک ارشدی که گرفته شده کیفیت لازم رو ندارن…..و فقط باعث توهم علمی عده کثیری از افرادی شده که این مدارک رو دارن…و متاسفانه با این توهم حاضر نیستن هر کاری رو انجام بدن….و این میشه اوضاع اینجوری میشه..

  amin
  amin

  دقیقا موافقم با شما همیشه یه عده کثیری از جوان ها قربانی این تصمیمات می شوند …. شما که نمیخوای اینهمه دکتر داشته باشی تو مملکت چرا زمانی که ابتدایی یا راهنمایی یا حتی دبیرستان بودیم ما رو به سمت مشاغل فنی سوق ندادید؟؟ الان دوستان کارشناس باید نگران بشن ؟؟ الان که اعتراضات به تکمیل ظرفیت هست و حق یه عده رو میخوان پایمال کنند باید نگران این وضعیت بشن ؟؟؟ چرا همین امسال نمیگن که ظرفیت فلان رشته سال آینده این تعداد هست که بچه ها از همین الان یه فکری بکنن؟؟ من خودم به شخصه با کم… ادامه نظر»