مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تذکر کتبی به واحدهای خاطی برگزار کننده دوره دکتری آزاد

برخی واحدهای دانشگاه آزاد که استانداردهای مربوط به تعداد دانشجویان در کلاس های دکتری را رعایت نکرده اند تذکر کتبی دریافت کرده اند.

فرهاد حسین زاده لطفی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: تعداد دانشجویان کلاس های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در واحدهای این دانشگاه دارای استانداردهایی است و پس از بررسی های صورت گرفته به واحدهای این دانشگاه که استانداردهای مربوطه را رعایت نکرده اند تذکر کتبی داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از تذکر کتبی به واحدهایی که استانداردهای مربوط به جمعیت دانشجویی در کلاس های درس را رعایت نکرده اند بنابراین روسای این واحدها قول داده اند که در ترم بهمن ماه این مشکل را برطرف می کنند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: برخی از واحد ها پس از دریافت تذکر دانشگاه اقدام به تقسیم بندی دانشجویان و تشکیل کلاس های جدید کرده اند اما برخی واحدها قرار است این مشکل را برای ترم آینده برطرف کنند.

حسین زاده لطفی بیان داشت: باتوجه به بررسی های صورت گرفته تعداد واحدهای این دانشگاه که استاندارد پذیرش دانشجو در کلاس های درس را رعایت نکرده اند نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته و می توان گفت که این وضعیت در شهر تهران کمتر از ۵ درصد کل کلاس های درسی بوده است.

وی عنوان کرد: بررسی و نظارت بر واحدهای این دانشگاه در حوزه های مختلف از جمله اجرای استانداردهای مربوط به جمعیت دانشجویان در کلاس های درس به طور منظم انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشگاه آزاد بخشنامه ای درخصوص استانداردهای تعداد دانشجویان در کلاس های درس به واحدهای آموزشی خود ابلاغ کرده که براساس این بخشنامه کلاس های دانشجویان مقاطع دکتری این دانشگاه باید ۷ تا ۱۰ نفر و مقطع کارشناسی ارشد ۲۵ تا ۳۰ نفره برگزار کند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمدرضا گفت:

  از نظارت دقیق دانشگاه آزاد متشکرم.

 2. مهديس گفت:

  بابا نمونه بارز و واضح اين قضيه در دكتري علوم تحقيقات درس رياضيات پيشرفته رشته مهندسي محيط زيست به چشم ميخوره
  كلاساي اين درس 47 نفره برگزار ميشه
  گاهي فكر ميكنم دوره دبيرستان كلاس ما 40 نفر بود معلممون استعفا داد ميگفت مگه …..
  ببخشيد معذورم از اصطلاحش
  ولي الان كلاساي دكتري بالاي 40 نفره تشكيل ميشه
  كي مياد نظارت كنه

 3. رتبه ضعيف مكانيك جامدات 145 گفت:

  مگر ميشود خود واحد ها تعداد دانشجويان دكتري را تعيين كنند اين وزارت علوم چرا كاري نميكنه مگه ميشه مكانيك جامدات شريف ٥ نفر برداره و دانشگاه آزاد قزوين بدون خروجي دكتري و فقط با يك استاد و بدون دانشيار ١٩ دانشجو اين واقعا توهين به علم است

 4. ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

  سلام بچه های فیزیولوژی جانوری. تو دفترچه امسال به نظرتون تو رشته فیزیولوژی رشته شهرهای جدید هم هست؟ به غیر از تهران دامغان شیراز کازرون جای دیگه هم احتمالش هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نازنین فیزیولوژی گفت:

   بله عزیزم حتما هست

   • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

    به نظرتون تو کدوم شهر ها هستش من اهل تبریز هستم اصلا تو طرف های ما نیست همه شهر ها دوره

    • نازنین فیزیولوژی گفت:

     بیشتر شهرهایی که ارشد فیزیولوژی دارند. مثل خود تهران و قم

     • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

      نازنین جون ايشالا به هر چی میخوای برسی. تو صد درصد مطمینی که تو قم و تو شهرهای دیگه هست؟

     • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

      من ارشد و قم خوندم 2سال رئیس دانشکده میگه این سال دیگه صد درصد تو دفترچه هست اما خبری نیست 2ساله میترسم امسال هم تو دفترچه نباشه

    • نازنین فیزیولوژی گفت:

     اره عزیزم منم ارشد رو اونجا خوندم .چند روز پیش رفتم پرسیدم . گفت تا نیمه دوم آذر مجوز میاد.

     • نازنین فیزیولوژی گفت:

      قراره بهمن تکمیل ظرفیت پذیرش داشته باشند . یعنی تا یکماه دیگه

     • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

      امیدوارم کاش که اینطوری که میگی باشه دیگه به نظرت به غیر قم کجاها تو دفترچه میتونن باشن؟ اصفهان هم میگن شاید باشه؟ تو چیزی شنیدی؟

     • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

      سلام وخسته نباشید خدمت فیزیولوژیست هادکتر خوش سخن گفته بهمن پذیرش داریم.

    • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

     ناراحت نکن خودتو صبر کردی به حقتم میرسی طرف حسابت با خدا باشه خدا به اونی که لایقش هستی میرسونتت” امسال انتخاب اول دومتو تهران و قم بزن یاعلی بگو قبول شو”

   • نازنین فیزیولوژی گفت:

    اصفهان رو نمیدونم. ولی قم مجوز رشته ای دیگه اش اومده و اینم حتما مجوزش بیاد. اما به نظر من دکتری خواندن تو جاهابی مثل تهران خیلی بهتره . نسبت به جاهایی که تازه میخوان مجوز بگیرن

    • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

     دکتر خوش سخن مال شیراز هستش؟

     • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

      نه قم

     • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

      یعنی صد درصد تو دفترچه امسال اسم قم هست؟

     • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

      اره من خودم قم خوندم پیگیر این مساله بودم نگران نباش منم تبریزیم منم دوس دارم اونجا باشم جاهای دیگه خیلی دوره برامون

     • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

      من سال قبل قبول شدم کازرون نتونستم برم آخه چطور میرفتم 30 ساعت با تبریز فاصله داره به خدا افسرده شدم سه ساله که فقط این 5شهر تو دفترچه هست آخه امسال چی میشه؟

     • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

      زنجان رو نمیدونم خبر دار شدم اطلاع مید م”بدونازمون به حرف بچه ها گوش ندید اطلاعیه رو که بخونید نوشته معدل کل نه اینکه پایان نامه جدا نمره ها جدا ” نوشته معدل کل یعنی نمره ها به اضافه معدل پایان نامه

  • فیزیولوژی جانوری شیراز گفت:

   اوکی

 5. علی گفت:

  قبولی در دانشگاه های پولی دولتی تقریبا راحت است دانشگاه آزاد جای خود دارد تقریبا بیش از 5 نفر از دوستان خودم پارسال که هیچ امیدی به قبولی نداشتند در کمال نا باوری در دکتری آزاد قبول شدند با سه نفر از این دوستان گفتند حتی یک روز هم مطالعه نداشتند و می خواستند برای سال بعد حاضر شوند.

  • دکتر گفت:

   خدا خیری به دانشگاه آزاد بده…که هیچوقت کسی رو نا امید نمیفرسته…

  • داوطلب روان شناسی گفت:

   سلام. البته بستگی به رشته تحصیلی هم دارد. مثلا در رشته روان شناسی آنقدر تعداد شرکت کنندگان زیاد هست افراد سهمیه هم دارند اگر آمادگی نداشته باشند قبول نمی شوند. البته در بعضی از رشته ها حق با شماست .

  • امیر گفت:

   آره علی آقا دقیقا همین داستان هم برای چند نفر از دوستان من اتفاق افتاد و جالب اینکه پردیس خودگردان مراکز استانها پذیرفته شدن !!

  • شیده گفت:

   حتمابار علمی و تست زنی یا حضور ذهن خوب و یا پایه زبان قوی دارن،واقعا پایه در کنکور خیلی مهمه

 6. شیده گفت:

  هرچقدم ما بحث کنیم میدونیم قبولی اصلا راحت نیست،انشاالله طبق خواسته نمایندگان مجلس شرایط برای داوطلبین راحتتر شه تا شاهد خروج انها از کشور نباشیم.

  • فرزاد گفت:

   پذیرش دکتری در کل خیلی کمتر هست!
   و پذیرش دکتری آزاد 94 در مجموع 25_35% خواهد بود،
   و دوستانی که میگن پذیرش دکتری آزاد خیلی زیاده و همه قبول میشن اینا حرفایی بی ربط و بدون سنجیده است و اصلا صحت ندارد و این حرفا بیشتر از طرف دوستانی هست که رتبشون خیلی زیاده و کلا مجاز نشده اند، و برای دلگرمی خودشون دارن یک چیزی میگن، هرچند برخی رشته و محل ها در حد 6یا7 و یا8رشته و محل پذيرشي تا سقف 20_25 نفر دارند که شنیدیم و ندیدیم، مثلا دوست من که از روانشناسی دانشگاه آزاد مجاز نشده بود و میگفت که دانشگاه آزاد اهواز برای دکتری روانشناسی 25_30نفر پذیرش کرده و بعد از پرسجوهايي دیدیم که دانشگاه آزاد اهواز برای رشته روانشناسی بجای 25نفر در حد 12نفر سال پیش 93 پذیرش کرده و امسال هم94 در حد 7نفر ميباشد!

   • فرزاد گفت:

    و هرچند این تعداد 25_35% پذیرش دکتری آزاد هم زیاده و بحرانی!

   • داوطلب روان شناسی گفت:

    سلام آقا فرزاد کاملا حرف شما درسته.مثلا همین تکمیل ظرفیت در رشته روان شناسی رشته محل سمنان کلا 11 نفر دعوت شده بودند در صورتیکه من فکر میکردم بیش از 20نفر خواهد بود. به همه دوستان توصیه می کنم شنیده ها را باور نکنند. در بسیاری از رشته ها قبولی.در دانشگاه آزاد واقعا کار سختی هست. صدای دهل از دور خوش است مثلا ما جمعی حدود 20نفر از دوسنان در رشته روان شناسی تربیتی شرکت کردیم باور کنید فقط 2نفر از ما پذیرش شدند. دو نفری که واقعا درسخون و دانشجوی ممتاز بودند و از قبل برنامه ریزی کرده بودند.

 7. رفتارحرکتی گفت:

  سلام.من تعجب میکنم که همش میگن همه قبول میشن.گرایش ما فقط 28 نفر توی کشور گرفتن چون فقط تهران مرکز و علوم تحقیقات داره.این28 نفرم کلا هم بهمن و هم مهر بودن.اصلا هم تکمیل نداشته و من هم قبول نشدم چون 33 هستم.اون وقت هی میگید همه قبولن، درسته توی بعضی رشته ها بیش از حد میگیرن ولی خیلی ها هم واقعا کم پذیرش دارن.

 8. محمد گفت:

  سلام دوستان
  من احتمال زیاد واسه ترم بهمن دکترای دانشگاه آزاد قبول میشم ولی هنوز دفاع کارشناسی ارشدم رو انجام ندادم. قبولی دکترام چی میشه ؟ تا کی فرصت دارم دفاع کنم ؟
  می تونم قبولیم رو بندازم واسه ترم مهر ؟
  اگه بخوام مقاله بدم نمره دفاع رو بگیریم کافیه ؟
  لطفا راهنماییم کنید

 9. بهار به دوستانم از تهران شمال گفت:

  واحد ها برای ترم بهمن، باید 7 تا 10 نفر پذیرش داشته باشن !
  گروه سلولی – مولکولی شما هر 6 نفر ظاهرا قبولین حتما
  اما گروه فیزیولوژی که 18(که البته ظاهرا 14 نفر اومدن برای مصاحبه)نفر بودیم ، با این اوصاف ماکسیمم باید 10 نفر پذیرفته شن

  • نازنین فیزیولوژی گفت:

   سلام بهار جان. کلاسای فیزیولوژی چه روزهایی در هفته و چندروز و چند شنبه هاست؟

  • ساناز فیزیولوژی جانوری گفت:

   سلام بچه ها فیزیولوژی جانوری امسال تو دفترچه رشته شهرهای جدید هم داره؟ رشته شهرهای دیگه هم اضافه شده؟

 10. دریا گفت:

  با سلام وآرزوی موفقیت بحه های ایران ، زمانی دانشجوی دکترا در هرگلاس 5 نفر بود نتیجه این شدکه یک عده برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند و آن هم کشورهایی مثل هند ،مالزی ،ترکیه ….. که از نظر علمی رتبه بالایی را نداشتند که آثار زیانبار انرا می دانید بحث است که چرا استراتژی مشخصی برای دوره دکترا وجود ندارد یک زمانی پذیرش محدود وزمانی هم پذیرش بیش از نیاز بازار کار ، نسل قبلی چه گناهی کرده بودند که ار ادامه تحصیل بمانند؟ ونسل فعلی هم دکترا گرفته .بیکار بمانند .

 11. فرزاد گفت:

  سلام. بچه ها من ارشد فراگير پيام نور بودم دكتري قبول شدم و با ريزنمرات و يه نامه كه دروسم به اتمام رسيده(نه گواهي معدل) ثبت نام كردم و شهريه را واريز كردم حالا دانشگاه فايل من را بسته و ميگه بايد دانشنامه را بياريد ،پيام نور مدرك موقتش ٢ تا ٤ ماه طول ميكشه تا صادر بشه دانشنامه هم چند سال مدرك من توي اسفند بهم تحويل مي دند اما ٢٨/٦ دفاع كردم حالا چي كار كنم ؟ دانشگاه اجازه شركت در امتحانات را ميگه بهت نمي دم !!!!

  • میثم گفت:

   گواهی موقت حدودا 3 ماه طول می کشه تا اماده بشه. اما من از دانشگاه آزاد همون روز که کارای فارغ التحصیلیمو کردم گواهی موقتم رو گرفتم. باید پارتی داشته باشی یا اینکه اون جا که دکتری می خونی نامه بگیر ببر دانشگاه ارشدت که باهات همکاری کنن

   • فرزاد گفت:

    ميتونند با اينكه شهريه را گرفتند و روز اول با همون مدارك ثبت نامم كردند حالا اخراجم كنند؟ شهريه را بر مي گردونند؟ نمي دونم چي كار كنم !

    • دکتر گفت:

     نگران نباش….دوست عزیز …اخراجت نمیکنن…دانشگاه آزاد در به در دنبال دانشجو میگرده…واسه همینم تکمیل ظرفیتارو همش تمدید میکرد…همه رو گرفتن…خیالت راحت با خونسردی و در کمال آرامش درست رو بخون..نگران هیچ چیزم نباش…

 12. رامتین گفت:

  البته به خود واحد دانشگاهی هم مربوط میشه، چند روز پیش با مدیرگروه یکی از رشته های مهندسی واحد مشهد صحبت میکردم میگفت برای مصاحبه از سازمان مرکزی 11 نفر رو به ما معرفی کردن و گفتند ازین میان میتونید تا 7 نفر رو انتخاب کنید ولی ما بعد از مصاحبه تنها 3 تا 4 نفر رو که تازه یکی دوتاشون مشروط بوده رو تایید کردیم و به سازمان مرکزی هم نامه زدیم فقط این تعداد صلاحیت دارند و ما بقیه رو رد میکنیم و اونا هم پذیرفتن!
  میخوام بگم اگر واحد دانشگاهی شما مشکلات مالی زیادی نداشته باشه و ازون مهمتر به نام خودش در مجامع داخلی و خارجی اهمیت بده هیچ وقت دست به انتخاب بی رویه نمیزنه. متاسفانه واحدهایی در در دورترین نقاط با حداقل امکانات دست به چنین انتخاب های میزنند و داد همه رو درآورده اند وگرنه واحد من با چهار استاد تمام دو دانشیار و ده استادیار نمیاد. البته خود دانشجویان عزیز که بعضا بدون در نظر گرفتن هیچ چشم اندازی تن به پذیرش در چنین واحدهایی می دهند.

 13. علی به پریسا گفت:

  قبولی در دانشگاه های معتبر جهان حتی از دانشگاه های دولتی ما هم سخت تر است.
  دانشگاه های نا معتبر هم که توسط وزارت علوم تایید نمی شود و فاقد ارزش هستند
  پس جای نگرانی نیست.

  • ---------- گفت:

   علی جون سلام .
   مطمینم که از وضعیت دانشگاه های خارج کشور به خصوص UTM و شرایط پذیرش اونها بی خبر هستید وگرنه این حرف رو نمی زدید که بگید “قبولی در دانشگاه های معتبر جهان حتی از دانشگاه های دولتی ما هم سخت تر است” !!!

 14. علی نظری گفت:

  من خودم داوطلب دکتری هستم اما کاملا موافق کاهش ظرفیت هستم
  1- هیچ جای دنیا ظرفیت دکتری 20_30 نفر در کلاس نیست
  2- شاید با افزایش ظرفیت همه قبول بشیم و خوشحال اما وقتی دکتری تموم شد همه افسرده میشیم و ناراحت چون در بازار کار زیر ساخت ها برای جذب این همه مدرک دکتری نیست
  3- من ترجیح میدم ظرفیت 1 نفر باشه و اون 1 نفر هم بره سر کار و برای همون 1 نفر رقابت کنم تا اینکه ظرفیت 50 نفر باشه و همه بیکار باشن

  • محمدرضا گفت:

   حرفتون كاملا درسته. ايشالا همه مثل شما فكر كنند و فقط دنبال افزايش ظرفيت نباشند و كمي به عواقب خطرناك اين موضوع توجه كنند.

  • مجید به فرزاد گفت:

   دوست عزیز شما با کارشناسی ارشد تونستی بری سر کار، فکر میکنی علت اینهمه تلاش برای گرفتن مدرک بالاتر چیه؟ همون بیکاریه. بیکاری هم چه با دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری همون بیکاریست. پس بذارید هممون دکتر بیکار باشیم.

 15. جواد گفت:

  آقای رییس ظرفیت هارو کم کنین تا بیکاری بیشتر نشه، بجای اینکه رشته های غیر پزشکی رو از بین ببرید ظرفیت رشته های پزشکی رو بیشتر کنین که سالانه چندین هزار نفر راهی ترکیه، ارمنستان، فیلیپین،… میشن. شما که دم میزنیم میگین سالانه چندین هزار دلار ارز از کشور خارج میشه پس به فکر اینا باشین که بخاطر پزشک شدن میرن خارج.

  • پریسا گفت:

   آقای رییس خواهشا ظرفیت ها را افزایش دهید تا دیگر شاهد مهاجرت های بی رویه به سایر کشورها نباشیم. دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه جهان اسلام است . فکر نکنم شما از پردیس های خودگردان امکانات کمتری داشته باشید.

   • محمدرضا گفت:

    قطعا اگر دانشگاه های داخل نسبت به جذب دانشجو اقدام نکنند ، دانشگاه هایی خارج از کشور که اکثرا بی کیفیت هستند این کار را انجام خواهند داد.
    بنابراین عقل سلیم تاکید بر این دارد که این اتفاق با کیفیتی برتر در داخل کشور عزیزمان بیافتد پس بیایید دیدگاه های تنگ نظرانه را کنار بگزارید و قدم در مسیر یک تحولی بنیادین و بزرگ بگزارید انشاالله به رتبه های برتر علمی در سطح جهانی دست خواهیم یافت .

   • شیده گفت:

    موافقم صد درصد

  • شیده گفت:

   مخالفم صد درصد

  • یک دانشجوی دکترا گفت:

   گل گفتی جواد جان
   همینجا مشخص میشه که نیستشون خیر نیست والا باید ظرفیت رشته های پزشکی بالا میرفت تا ملت سر از فیلیپین و ارمنستان در نیارن

 16. نیلوفر گفت:

  بنده خدا تو واحد تبریز 70 نفر سر کلاسه…

 17. مهتا گفت:

  عجبا..حالت نوبت ما شد که بریم دانشگاه ظرفیت رو کم میکنن..دیگه روی ما همه چی باید امتحان بشه دیگه

 18. بلال گفت:

  مگه میشه… مگه داریم

 19. fanos گفت:

  نتایج تکمیل ظرفیت را کی اعلام میکنید ؟؟چقدر مصاحبه ..چقدر ؟؟؟؟؟به جای مصاحبه های پی در پی نتایج را اعلام کنید آقای رییس

 20. یک دانشجوی دکترا گفت:

  خیلی جالبه، ازمون و سنجش داوطلبان دکترا بصورت متمرکز انجام میشه بنابراین ایشون باید بدونند در هر واحد چه تعدادی قبول میشن!

  • ..... گفت:

   سلام . منظور تعداد كلاس بندي داخلي دانشگاه هستش كه دست خود واحد است. منظورشون تعداد كل قبولي كه سياست گذاري اون با مركز مي باشد نيست. واحد دانشگاهي خودش بايد تعداد كلاسهاي دانشگاه رو برطبق قانون برگزار كنه / نه اينكه بخاطر صرفه جويي بياد دو كلاس رو در يك كلاس ادغام كنه…

 21. جمشید گفت:

  دکتری شیمی آلی دانشگاه آزاد تبریز سال پیش 93 دقیقا 10نفر و امسال 94 دقیقا 15نفر هست و دکتری شیمی تجزیه دانشگاه آزاد تبریز سال 93 دقیقا 9نفر و سال 94 دقیقا 17نفر میباشد!

 22. پريا گفت:

  مگه تعداد مورد پذيرش دست واحدهاست كه اخطاريه دادن !!؟؟؟
  تعداد پذيرش دست خود مركز آزمون مگه نيست !؟

 23. nora گفت:

  دانشگاه ازادکارش درسته . حق پذیرفته شدکانش را پایمال نمیکنه. من دو مقطع ازاد خوندم. امسال برای دکترا با رتبه 4 نتوانستم ثبت نام کنم به لطف سنجش. حالا گیر دادن به ازاد

 24. میثم گفت:

  دانشگاه آزاد یزد گروه هنر گرایش ارتباط تصویری 50 نفر سر کلاس 🙂

 25. شیده گفت:

  انشاالله بعد از تذکرات اصلاح میشن واحدها،سخت نگیرید.

 26. سعيد گفت:

  شوخي جالبي بود دانشگاه ازاد رامسر ارشد عمران گرايش سازه ٦٥ نفر اين ترم تو يه كلاس درس الاستيسيته رو ميشينن