مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

علوی فاضل: تصویب کدرشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد

رشته هایی که بررسی آنها در شورای گسترش مسکوت مانده، در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۳۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس از تصویب تمام رشته‌های این دانشگاه براساس قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد مصوب سال ۶۷ خبر داد و تأکید کرد که تمام این رشته‌ها در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد و دکترای این دانشگاه حضور دارند.

مجتبی علوی فاضل در این مصاحبه از رشته‌هایی گفت که پس از کارشناسی‌های متعدد در شورای گسترش وزارت علوم مسکوت باقی مانده بودند و گویا همتی هم برای تصویب و بررسی آنها وجود نداشت.

علوی فاضل در این مصاحبه همچنین از جزئیات قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد مصوب سال ۶۷ گفت و تأکید کرد که رشته‌های تصویب شده در دفترچه کنکورهای کارشناسی ارشد و دکترای ۹۵ این دانشگاه حضور دارند.

گفت‌وگوی فارس با وی را بخوانید.

* عدم بررسی رشته‌های دانشگاه آزاد در دفترگسترش وزارت علوم

فارس: رشته‌های دانشگاه آزاد برای تصویب چه مراحلی را باید طی کنند؟

علوی فاضل: بر اساس قانون تمام دانشگاه‌ها باید رشته‌های مورد نظر خود برای تصویب را در رشته‌های غیر پزشکی در پرتال دفتر گسترش وزارت علوم ثبت کنند تا در شورای گسترش مورد بررسی قرار گیرد.

دانشگاه آزاد بیش از ۸ هزار رشته را برای بررسی به این سامانه ارسال کرده است اما تعداد زیادی از رشته‌ها معطل مانده و بررسی نشده است.

فارس: اعتراضی به معطل ماندن بررسی رشته‌ها نداشتید؟

علوی فاضل: برای بررسی رشته‌ها با وزیر علوم صحبت کردیم و تأکید کردیم که در پذیرش دانشجوی کاردانی و کارشناسی دچار افت شدیم و رشته‌های دوره کارشناسی ارشد و دکترا را برای بررسی به وزارت علوم ارسال کردیم اما پرونده‌ها بررسی نمی‌شود وزیر علوم هم برای تسهیل روند بررسی کمیته‌ای تشکیل داد.

فارس: نتیجه تشکیل این کمیته چه شد؟

علوی فاضل: قرار بود در زمان سرپرستی نجفی در وزارت علوم تا پایان شهریور ۹۳ کارهای گسترش برای بررسی رشته‌ها تمام شود اما خبری نشد.

البته باید اینجا مطرح کنم که دفتر گسترش کار خاصی هم برای تصویب رشته‌ها ندارد چرا که این رشته‌ها در واحدهای دانشگاهی، کمیته آمایش استان، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، دفاتر کارشناسی و گروه‌ها بررسی می‌شود و شورای گسترش فقط تایید نهایی می‌کند.

اگر در روند تصویب در هر کدام از این موارد مشکلی وجود داشته باشد، رشته برای تصویب به وزارت علوم و دفتر شورای گسترش نمی‌رسد.

* اعتراض‌های مکرر برای عدم بررسی رشته‌ها

فارس: دوباره اعتراض نکردید؟

علوی فاضل: چرا بازهم اعتراض کردیم، جالب اینجاست که با توجه به کم کاری وزارت علوم در آبان ۹۳ مورد انتقاد از سوی وزارت علوم و رسانه‌ها هم قرار گرفتیم.

رفتیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس و باز هم موضوع را مطرح کردیم، قرار شد تا اردیبهشت ۹۴ وزارت علوم رشته‌ها را بررسی و این کار را طی ۸ ماه تمام کند.

کمیته کمیته ۵ نفره‌ای هم با حضور شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، حسینی مدیر دفتر گسترش وقت و ذکایی رئیس مرکز ارزیابی و نظارت وزارت علوم، غریبی معاون آموزشی دانشگاه آزاد و بنده در این کمیته حضور داشتیم.

13940908000226_PhotoL

این جلسات از بهمن ۹۳ تشکیل شد و رسید به اردیبهشت ۹۴ و تعدادی رشته نیز تأیید شد و درباره تعدادی از رشته‌ها نیز نقایصی مطرح شد و تعدادی از رشته‌ها هم تصویب شدند.

اعلام کرده بودند که دانشگاه آزاد اطلاعات اساتید را در رشته‌هایی که خواستار مجوز است ارایه دهد.

قرار شد وزارت علوم با ابلاغ رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۹۴ وضعیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور را هم بررسی کند.

فارس: نتیجه چه شد؟

علوی فاضل: دانشگاه آزاد ۱۹ آذر اطلاعات را به شورای گسترش ارایه داد اما تا کنون هیچ گزارش و عملکردی که نشان دهد رشته‌های دانشگاه‌ها بررسی شده ارایه نشده و به نظر می‌رسد همتی هم برای این کار وجود ندارد.

موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی دوباره مطرح شد، در جلسه شورا گفتند تا شهریور ۹۵ پرونده را تکمیل کنید و کمیته را هم ادامه بدهد.

* جزئیات قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد

فارس: جریان قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد چیست؟

علوی فاضل: دانشگاه آزاد قانونی دارد که مصوب مجلس شورای اسلامی و برای سال ۶۷ است.

در آذر ماه هم از مجلس سؤال کردیم که آیا این قانون هنوز هم به قوت خود باقی است یا نه؟

معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی پاسخ داد که قانون مصوب رشته‌های دانشگاه آزاد که مصوب مجلس است و توسط شورای نگهبان هم تایید شده کماکان به قوت خود باقی و لازم الاجراست.

براساس این قانون اگر پرونده رشته‌های دانشگاه آزاد به شورای گسترش ارایه شد و شورای گسترش به پرونده‌ها رسیدگی نکرد و آنها را بی جواب گذاشت یا رسیدگی کرد و گفت که این نقایص را دارد، دانشگاه آزاد می‌تواند در کمیته سه نفره‌ای متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده وزارت علوم و بهداشت حسب رشته و نماینده دانشگاه آزاد رشته‌ها را مطرح کند و کمیته هرچه نظر داد به منزله تصویب یا عدم تصویب رشته تحصیلی است.

* خروج تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد از انحصار وزارت علوم

یعنی با این قانون، تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد از انحصار دفتر گسترش وزارت علوم که هرجور دلش خواست رفتار کند، خارج می‌شود.

این قانون از سال ۶۷ است و دانشگاه آزد در گذشته حدود ۴ هزار شته محل را از طریق همین قانون تصویب کرده است و وزارت علوم هم تایید کرده است.

وقتی دانشگاه در پذیرش دانشجوی دوره کاردانی و کارشناسی به مشکل برخورد و زمان ثبت‌‌‌نام‌ها هم نزدیک شد، دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد دید دفتر گسترش وزارت علوم به وظایفش عمل نمی کند و اعتبار دانشگاه را هم زیر سوال می‌برد دعوتنامه‌ای براساس این قانون به وزیر علوم فرستاد تا نماینده‌ای برای این کمیته معرفی کند.

* ارسال ۶ نامه برای حضور نماینده وزارت علوم در کمیته تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد و عدم حضور وی

دانشگاه آزاد ۶ نامه برای وزارت علوم فرستاد و خواستار حضور نماینده این وزارتخانه در کمیته شد. اما نماینده وزارت علوم نیامد.

برای جلسه ششم که دعوتنامه ارسال شد از دفتر وزیر تماس گرفتند که موضوع چیه و چرا اینطوریه و بیایید جلسه بگذاریم.

برهمین اساس وزیر علوم، شریعتی معاون آموزشی وزیر و فریدون مدیر کل حوزه وزارتی آمدند دانشگاه آزاد. آنجا تأکید کردیم که شما مدام زمان می‌دهید و عمل نمی‌کنید و از طرف دیگه دانشگاه را هم زیر سوال می‌برید، حدود ۴ هزار رشته به شورای گسترش ارسال کردیم که بررسی آنها مسکوت مانده است.

وریر علوم دوباره وعده دادند، دانشگاه آزاد هم اعلام کرد که جلسات کمیته را تشکیل می‌دهد حتی اگر نماینده وزارت علوم در ‌آن شرکت نکند.

فارس: نتیجه چه شد؟

علوی فاضل: گفتند تا پایان آبان ماه صبر کنید.

تأکید کردیم که باید اول آذر دفترچه کنکور کارشناسی ارشد و دکترا را آماده کنیم، ثبت‌نام از ۱۶ آذر آغاز می‌شود.

فارس: از آن به بعد نماینده وزارت علوم در جلسه کمیته شرکت کرد؟

علوی فاضل: از ۲۴ شهریور تا اول آبان یک جلسه پنج نفره بیشتر تشکیل نشد و در آن جلسه هم تعدادی رشته تصویب شد.

گفتیم جلسات این کمیته برگزار شده است چرا مصوبات را ابلاغ نمی‌کنید؟ گفتند ابلاغ می‌کنیم.

اما تا کنون که بنده با شما صحبت می‌کنم هیچ مصوبه‌ای ابلاغ نشد.

* ابلاغ رشته‌های مصوب دانشگاه آزاد به وزارت علوم و دانشگاه آزاد

دوم آذر نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه رشته‌هایی را که به وزارت علوم رفته بود یا نقص خورده بود یا بدون پاسخ مسکوت مانده بود را در کمیته مطرح کرد و به رأی گذاشت.

نماینده وزارت علوم آقای فریدون با صورت جلسه کلی مخالفت کرد اما نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی موافق بود، یعنی دو تا موافق یک نفر مخالف.

رشته‌ها با اکثریت آرا تصویب و به دانشگاه آزاد و وزارت علوم ابلاغ شد.

اجرای قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان راهکار قانونی لازم الاجرا، بارها توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد تأکید و پیگیری قرار گرفت و ۲۴۲ نماینده مجلس طی نامه‌ای به رئیس دانشگاه آزاد  اجرای این قانون را خواستار شدند.

بر اساس ابلاغیه کمیته تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد، تمام رشته‌های این دانشگاه تصویب شدند و در دفترچه‌ای که در ۱۶ آذر منتشر می‌شود، وجود دارند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۳)

 1. lمحمد می‌گه:

  سلام دوستان کسی میدونه برای ثبت نام رشته های بدون باید رشته های همجنس ومتجانس انتخاب بشه چیه یعنی دقیقا رشته ارشد با کارشناسی یکی باشن

 2. یک دانشجوی دکترا می‌گه:

  معنی صحبت های اسشون این هست که خودمون رشته ها رو پیشنهاد دادیم، خودمون هم تایید میکنیم!
  شما یک شبه بیش از ۸۰۰۰ رشته محل رو درخواست دادید، چطور انتظار دارید که در یک فاصله کوتاه همه بررسی بشه؟ اما نکته دوم، صحبت در مورد مقطع دکتراست، نه کاردانی یا کارشناسی…

 3. علی اکبر می‌گه:

  بچه ها وزارت علوم مدارک رو قبول نداره( من همین امروز با گسترش تماس گرفتم)، این مصاحبه داره میگه که خودمون رشته محلها رو تایید کردیم، اینجور نیست؟

 4. اسد اله خان می‌گه:

  چند دلیل برای آنکه دانشگاه آزاد در تحصیلات تکمیلی بر دانشگاه های دولتی پیشی خواهد گرفت :
  ۱) آزمون ورودی دقیقا از دروسی است که یک دانشجوی دکتری باید در آنها متبحر باشد.
  ۲) ۷۵ درصد نمره نهایی در آزمون از آزمون دروس اختصاصی تشکیل میشود و این یعنی دوری از سلیقه گرایی در پذیرش.
  ۳) دانشجو قبل از ورود به آزمون انتخاب رشته میکند و این یعنی علاقه در این انتخاب خیلی موثر خواهد بود. عنصر علاقه پیش شرط موفقیت است.
  ۴) دانشجو در صورت عدم ورود به رشته مورد علاقه به سایر رشته ها که کمتر علاقه مند یا مستعد آن است هدایت نمی شود یا به اصطلاح کوچ اجباری نمیکند . این یعنی اتلاف هزینه های آموزش عالی کمتر به وقوع خواهد پیوست.
  ۵) دانشگاه آزاد در مقایسه با دانشگاه های دولتی یک سازمان چابک است و به رخدادهای محیط خود سریع ودقیق واکنش نشان میدهد.
  ۶) دانشگاه آزاد در انتخاب استعدادها به محل تحصیلات پیشین آنها بی توجه است.
  ۷) دانشگاه آزاد رشته های کاربردی وموثر در توسعه اقتصادی را بیشتر راه اندازی کرده است.
  ۸) دانشگاه آزاد تاکید عجیبی بر بهره گیری از پایان نامه ها برای تولید کالا و ثروت و نیزراه اندازی شرکتهای دانش بنیان دارد. این یعنی هدایت فارغ التحصیلان این دانشگاه به سمت مراکز نوآوری و تولید محصولات و ثروت آفرینی از دانش روز.

 5. زیبا می‌گه:

  هر واحد دانشگاهی ۳نفر استاد یار که مطمئنا تا حالا داشته همونا بعد گذشت ۳ سال از روزی که بحث مجوزا باز شده تا الان دیگه حتما شرایط لازم رو کسب کردند،حالا یه سری دانشجو تو این مدت با داشتن اساتید کم تجربه آزمایش شدند.ولی بهرحال این اساتید هم باید یه جوری تجربه کسب می کردند، باطل کردن مجوزا فقط پاک کردن صورت مسئله است، با دادن مهلت و امکانات لازم شرایط لازم برای پیشرفت علمی واحد ها فراهم خواهد شد.

 6. نیما می‌گه:

  بنده خدا اینهمه مصاحبه کرده،اصلا تماسها رو جدی نگیرید تا حالا تو تماسا دروغ زیاد شنیدیم.متن مستند بالا کافیه.

 7. فارغ التحصیل ارشد بدون مجوز واعتبار می‌گه:

  همین امروز با گسترش تماس گرفتم و گفتند کماکان کاری برای فاقد مجوزها انجام نشده.

 8. نرگس می‌گه:

  بنظر من شرایط سال به سال بهتر میشه

 9. فرزاد می‌گه:

  پس ظاهرا تمامی رشته و محل های دکتری دانشگاه آزاد برای ۹۴ مثل ۹۳ خواهند بود و پذیرش ۹۴نسبت به ۹۳ بیشتر هم خواهد بود ولی احتمال اینکه در ۹۵ دانشگاه آزاد در مقطع دکتری با حذف برخی رشته و محل ها مواجه بشه خیلی زیاده!

  • نازنین فیزیولوژی می‌گه:

   آقا فرزاد حذفی در کار نیست . وقتی این همه تلاش شده مجوز بگیرن . منم از اول به شما گفتم اینکه نتایج دیر اعلام میشه فقط به خاطر جاهای بدون مجوز و گرفتن مجوز برای رشته های جدید هست. و اصلا حذفی در کار نیست

   • فرزاد می‌گه:

    موکول شدن نتایج نهایی مجوز دکتری دانشگاه آزاد به اوایل شهریور۹۵، و نقایص در برخی رشته و محل ها یعنی احتمال حذف برخی رشته و محل ها وجود دارد و فعلا که مجوز برخی رشته و محل ها حل نشده و دکتری ۹۵ دانشگاه آزاد فعلا مشخص نیست پس داوطلبین امسال باید منتظره مجوزها باشند که هرچه خوش آید همان شود!

    • نیما می‌گه:

     یعنی چی؟توی تیتر گفته تصویب رشته محلها،متوجه نشدم

     • فرزاد می‌گه:

      درسته ولی توصیح داده شده و نتیجه این میشه دیگه!
      دکتری آزاد ۹۴ همانند ۹۳ با کاهش رشته و محل مواجه نخواهد شد ولی موکول شدن نتایج بررسی ها به اوایل شهریور۹۵ یعنی احتمال این هست که با حذف برخی رشته و محل ها در دکتری ازاد۹۵ مواجه بشند، هرچند دانشگاه آزاد خیلی قویتر از این حرفاست و با کاهش و حذف رشته و محل ها مواجه نمیشه به نظره من!

    • نازنین فیزیولوژی می‌گه:

     اقا فرزاد منم متوجه حرف شما نشدم . شما خط آخر اطلاعیه رو بخون .ببین چی نوشته

     • فرزاد می‌گه:

      یعنی تکمیل ظرفیت شهریور و مهر ۹۴ دکتری دانشگاه آزاد با حذف و کاهش رشته و محل ها رو به رو نخواهد نشد ولی اینکه گفته شده نتایج مجوزهای دکتری به اوایل شهریور۹۵ موکول گردیده یعنی احتمالش هرچند در حد ۱% هم هست که برخی رشته و محل های دانشگاه آزاد در سال ۹۵ حذف و کمتر بشود که بعید هست البته!

    • صبا می‌گه:

     امسالم مثل پارسال.
     نگران نباشین. تازه رشته محل های جدیدم در راهه.

 10. معصومه می‌گه:

  بنظرم تو کشور،تو کارشناسی دولتی حرف اول رو میزنه و در ارشد و دکتری دانشگاه ازاد اسلامی.واقعا خوب رشد کرده.افرین

 11. معصومه می‌گه:

  ممکنه در دفترچه رشته محلیم اضافه بشه؟

 12. معصومه می‌گه:

  خدارو شکر،زنده باشید،خدا قوت.

 13. ساناز فیزیولوژی جانوری می‌گه:

  خدایا شکرت مرسی دکتر مرسی ایشالا که زنجان هم هست تو فیزیولوژی

درج نظر