مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

حل مشکل رشته‌های غیرمجاز دانشگاه آزاد از طریق شورای گسترش آموزش عالی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مشکل رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد توسط شورای گسترش آموزش عالی حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مشکل رشته های غیرمجاز دانشگاه آزاد از طریق شورای گسترش آموزش عالی حل می‌شود و دانشجویان نگران مدرکشان نباشند.

وی همچنین در رابطه با طرح سنجش و پذیرش آموزش عالی نیز گفت: این طرح را نمایندگان مجلس ارائه کردند که کلیت آن تصویب شده و مواردی از سوی وزارت علوم پیشنهاد شده که در زمینه جامعیت بخشیدن به پژوهش دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

وی افزود: بعید است که این طرح تبعات منفی داشته باشد ولی بحث اصلی این است که سنجش و ارزیابی به طور جامع و کامل انجام شود که هم سوابق تحصیلی مدنظر باشد و هم نتایج آزمون‌ها.

وزیر علوم در رابطه با طرح حذف برخی واحدهای پیام نور و غیرانتفاعی گفت: این یک نظر بوده که از سوی نمایندگان مجلس ارائه شده و هنوز تکمیل نشده است.

تأکید مجدد دانشگاه آزاد بر قانونی بودن رشته‌ محل‌های دفترچه آزمون تحصیلات تکمیلی

دانشگاه آزاد نیز طی اطلاعیه‌ای تأکید کرد که تمام رشته محل هایی که در دفترچه آزمون 95 تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ثبت شده است، دارای مجوز قانونی از مراجع ذی صلاح هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این اطلاعیه آمده است: طبق قوانین کشور، تمام رشته محل های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از دو مرجع قانونی می توانند مجوز جذب دانشجو را اخذ کنند. دانشجویان اطمینان قطعی داشته باشند.

در ادامه این اطلاعیه تأکید شده است که 80 درصد از رشته محل های موجود در دفترچه آزمون 95 در مقاطع تحصیلات تکمیلی به تأیید شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است.

این اطلاعیه می‌افزاید: مرجع دیگر تایید رشته‌های دانشگاه آزاد کمیته سه نفره مصوب ماده واحده سال 67 مجلس شورای اسلامی است که متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی است.

این کمیته مصوب مجلس شورای اسلامی است و آئین نامه اجرایی آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به تصویب رسیده است.

براساس اطلاعیه دانشگاه آزاد، این شورا در شهریورماه سال 1394 با حضور هر سه نماینده رسمیت یافت و با اکثریت آراء مطابق آئین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، برخی رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی را به تصویب رساند که توسط نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس شورا، به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای آن ابلاغ شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: با توجه به تقاضای اکثر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی جهت دایر نمودن رشته های تحصیلات تکمیلی در واحدهای مختلف و تأیید معاونت قوانین مجلس و با تأکید بر لازم الاجرا بودن مصوبات کمیته سه نفره یادشده، این رشته محل‌ها در دفترچه آزمون سال 95 قرار گرفته که حدود 20درصد رشته‌های تحصیلات تکمیلی داخل دفترچه را شامل می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید: با توجه به وجود این دو مرجع قانونی، تصویب رشته محل های موجود در دفترچه آزمون 95 دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً قانونی بوده و جای هیچگونه نگرانی برای داوطلبان متقاضی تحصیل در این رشته محل ها وجود ندارد.

این اطلاعیه در انتها تأکید کرد که در مدرک تحصیلی نهایی تمام فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی، مجوزهای قانونی رشته محل ها کما فی السابق درج خواهد شد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. نگران گفت:

  دوستان عزيزم سلام
  پارسال من هم شرايط شما رو داشتم پارسال بدترين و پر اسسترس ترين سال زندگيم بود دهاقان رو بخاطر اميد به تكميل ظرفيت نزدم
  ولي متاسفانه تكميل ظرفيت اعلام نشد اميدوارم امسال اعلام شه و شما عزيزان از انتظار در بيايد
  ولي ثبت نام امسال رو از دست نديد

 2. احسان گفت:

  چجوری توی 2 سال تعداد دانشگاه هایی که دکتری معماری داشتن از 3-4 تا رسیده به حدود 30 تا؟

 3. آرمان(مکانیک) گفت:

  خواهشا مسئولین phdtest و همه دوستان داوطلب عزیز در مورد نتیجه مصاحبه شهریور و تکمیل ظرفیت مهر پیگیری کنن،خبرشو اعلام کنن،ضمنا بعضی آقایون مثل من دغدغه خدمت سربازی هم دارن!

  • مهافرید گفت:

   سلام دوست عزیز ،امروز پیگیری کردم از واحد بازرسی نظارت بر آزمون و همچنین خود مرکزآزمون ، گفتند آخر دی ماه نتایج میاد!!!بله آخر دی

 4. ص گفت:

  نتیجه ظرفیت شهریور و مهرماه چه شد

 5. زهرا گفت:

  سلام دوستان من یک سوال دارم لطفا هر کسی که جوابش را میداند باسخ دهد
  اگه ترم بهمن واحدهای پیش نیاز را دانشگاه بهمون بدهد و امسال هم در کنکور دکترا واحد دیگری قبول بشویم ایا باید از اول دروس پیش نیاز را پاس کنیم یا دیگه احتیاج نیست ؟

 6. فرشته گفت:

  من تمروز با مرکز ازمون تماس گرفتم گفتن حدودا 10-12 روز دیگه نتایج تکمیل ظرفیت اعلام می شه دیگه الله و علم

 7. سبیکه صنایع غذایی گفت:

  سلام میترا مشاوره من هم شهریور مصاحبه دادم و منتظر نتایج هستم از مرکز ازمون پرسیدم گفتند قبل از اتمام ثبت نام دکترای 95 نتایج اعلام میشود

  • میترا مشاوره گفت:

   ممنون امیدوارم همینطور که به شما گفته اند عمل کنند و قبل از اتمام ثبت نام تکلیف ما مشخص بشه

   • لیلا گفت:

    سلام منم رشته ام مشاوره است…خیلی نگرانم که کلی هزینه کنم بعد بگن بدون مجوز اعتبار نداره..شما اطلاع دارید اگر بخوام توی یه جای مجوز دار قبول بشم رتبه ام در چه حدی باید باشه..از مجوز اهواز برای رشته مشاوره اطلاع دارید

  • مهافرید گفت:

   سلام دوست عزیز ،امروز پیگیری کردم از واحد بازرسی نظارت بر آزمون و همچنین خود مرکزآزمون ، گفتند آخر دی ماه نتایج میاد!!!بله آخر دی

 8. علیرضا گفت:

  تورو به خدا یه خبری در مورد نتایج تکمیل ظرفیت بذارین دیوانه شدیم دیگه

 9. علوم وتحقیقات گفت:

  سلام و وقت بخیر
  فارغ التحصیل دانشگاه ازاد واحد علوم وتحقیقات هستم
  بعد از دوسال فا رغ التحصیلی هنوز دانشنامه ما صادر نشده است و رشته من هم جزء رشته های بدون مجوز وزارت علوم هست.وزارت علوم میفرمایند که رشته هایی که بدون مجوز هست دانشجویان به واحد دیگر منتقل میشوند و مدارک از واحد دیگر صادر میشود… حالا سوال من اینجاست .ما فارغ التحصیلان علوم و تحقیقات که دوسال هست مدرک دریافت نکردیم (دانشنامه) تکلیف ما چه هست؟

 10. سردرگم گفت:

  دوستان اطلاع ندارند چرا سایت azmoon.net باز نمیشه؟؟ قرار بود 21 اذر باز کنن

 11. میترا مشاوره گفت:

  سلام دوستان من شهریور مصاحبه دادم و هنوز منتظر نتایج هستم آیا دوستان شهریور و مهر ثبت نام کرده اید؟پس کی نتایج اعلام میشه؟

 12. برق گفت:

  اگه من تو دانشگاه بدون مجوز ميخونم به نظرتون دوباره كنكور بدم واحد مجوز دار برم؟اشتباهي اولويت اول باوجود رتبه خوب واحد قزوين بدون مجوز زدم تاحالا هم قزوين مجوز نگرفته.و از تكميل ظرفيت هم خبري نيست.

  • رامتین گفت:

   گرایشتون چیه؟ مگه تو گرایشتون دانشیار عضو هیئت علمی تمام وقت ندارید؟ نمیدونم چرا به این واحد قوی در برق مجوز ندادن!

   • سیامک برق قدرت گفت:

    منم آزاد قزوینم
    ببینید تهران جنوب و تهران مرکز و قزوین که از بهترین واحدا هستن هنوز مجوز نگرفتن اما حتما میگیرن
    چون این واحدا استادید کافی دارن شاید مدارکشونو نفرستادن برای کسب مجوز

 13. پاسخ به داوطلب دکتری گفت:

  احسنت…درسته اگه واقعا دانشگاه سراسری در پی جذب دانشجویان مقطع دکتری هست نباید در زمان مصاحبه تفاوتی بین ارشد آزاد و ارشد سراسری قاعل بشود…تا داوطلبهای آزمون دکتری هر دو دانشگاه در حد توازن قرار بگیرن.

  • مدیریت گفت:

   داوطلب دکتری درست میگه. ربطی هم به موج منفی دادن و … نداره ههمون میدونیم اساتید دولتی بین یه دانشجوی آزاد و دولتی با رزومه شبیه به هم حتما دولتی رو بر میدارن . حتی اگه رزومه آزاد کمی بهتر از دولتی باشه. این متاسفانه تو دانشگاه آزاد هم تو جذب هیات علمیش صادقه بین یه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد و دولتی اون دولتی رو اولویت بهش میدن. خدا کنه حالا که دانشگاه آزاد میبینه وزارت علوم و دانشگاههای دولتی اینجوری میکنن باهاش این نرششو تو هیات علمی کردن برداره و بیشتر نگاهش به فارغ التحصیل های خودش باشه

   • علی گفت:

    مشخصه چون کیفیت آموزش اوندانشجویان در دوران تحصیلشون بالاتر بوده.

    • رضا گفت:

     علی جان اصلا هم حرفتون صحیح نیست البته به طور مطلق، اگر اینطور بود الان بیشترین قبولی آزمونهای استخدامی دانشجویان دانشگاه آزاد نبودند

     • آرزو گفت:

      موافقم من تو کارشناسیم دولتی بودم تو ارشد آزاد به جرات میتونم بگم سطح علمی اساتید در آزاد در برخی دانشگاه ها بیشتر نباشه کمتر از دولتی نیست- اساتید دانشگاه آزادی که من بودم ازجون و دل مایه میذاشتن برای دانشجوها

  • اذر گفت:

   من ارشدم را دانشگاه ازاد خوندم . الان دکتری سراسری می خونم . بچه ها را ناامید نکنید. جالبه سال قبلش رفتم اموزشگاه ماهان گفت شما فکر سراسری را از سرت بیرون کن. اما من توجه ای نکردم

 14. داوطلب دکتری به محمد گفت:

  با سلام

  محمد آقا حرف شما کاملا متینه ولی واقعا در دانشگاههای دولتی برای پذیرش کسانی که ارشدشون رو در دانشگاه آزاد خوندن سوگیری وجود داره. یکی از دوستان خود من پارسال با رتبه 14 و رزومه بسیار خوب فقط به خاطر اینکه ارشد دانشگاه آزاد خونده بود تو مصاحبه رد شد. خوب این واقعا ناعادلانه ست اگه واقعا شایسته سالاری باشه هر کس که استحقاق داره باید بتونه از امکانات تحصیلی رایگان و همچنین سطح علمی قابل قبول استفاده کنه. اینچنین میشه که افراد بسیار زیادی به سمت دانشگاه آزاد گرایش پیدا می کنن

  • مهندسی شیمی گفت:

   دوست عزیز چرا اینجوری قضاوت میکنین؟؟؟
   منم یکی از دوستام ارشدش دانشگاه آزاد تهران جنوب بود رتبه کنکورش 2 رقمی شد و فقط با داشتن یه مقاله علمی پژوهشی دانشگاه اصفهان قبول شده…
   تازه یکیشونم با رتبه 3 رقمی هم لیسانس و هم فوق لیسانسش آازاد ماهشهر بوده الآن اونم داره دانشگاه دولتی شهرستان میخونه..
   یا کلی موارد دیگه هست پس لطفا داوطلبا رو نترسونین.

   • داوطلب دکتری به مهندس شیمی گفت:

    ممکنه که این اتفاق رخ داده باشه
    ولی تو دانشگاه های تراز اول وافعا نسبت به این موضوع سوگیری وجود داره.
    مثلا رتبه 54 رو اصلا به مصاحبه دعوت نکردن چون فارغ التحصیل آزاد بود در صورتیکه یکی از دوستان من با رتبه 107 در تهران دعوت به مصاحبه شد چون ارشدش رو علامه خونده بود.
    چند مورد دیگه هم خود من شاهدش بودم.

 15. شیده گفت:

  به نظرم هرکسی بسته به شرایطش عمل کنه،کسی که در اینده شغل دولتی میخواد سمت بدون مجوز نره،اینطور که معلومه کنکور ۹۶ صد درصد ازاد و سراسری تجمیع میشن متاسفانه،ولی هیچ مشکلی برای دانشجوها و مدارکشون وجود نداره،کسایی که دنبال کار دولتی و هیئت علمی دولتی یا استخدامی ارگان ها یا….بازم میگم فقط مجوزدارا رو انتخاب کنن.

 16. دکتر سازه گفت:

  سلام
  دوستان خواهشا در دانشگاه های بدون مجوز درس نخوانید بنده الان دانشجوی دکتری عمران در واحد مجوز دار هستم ولی متأسفانه ارشد خود را در واحد بدون مجوز خوندم . الان هم کارمند وزارت علوم هستم .وزارت علوم نامه داده که قبل از اعمال در حکم کارگزینی باید رشته محل از شورای گسترش استعلام بشه و همین امر برام دردسر شده. استعلام گرفته اند و جواب منفی اومده و این همه خرج و زحمتم به باد رفته

 17. دکتر سازه گفت:

  سلام
  دوستان خواهشا در دانشگاه های بدون مجوز درس نخوانید بنده الان دانشجوی دکتری عمران در واحد مجوز دار هستم ولی متأسفانه ارشد خود را در واحد بدون مجوز خوندم . الان هم کارمند وزارت علوم هستم .وزارت علوم نامه داده که قبل از اعمال در حکم کارگزینی باید رشته محل از شورای گسترش استعلام بشه و همین امر برام دردسر شده. استعلام گرفته اند و جواب منفی اومده و این همه خرج و زحمتم به باد رفته