• مشاوره و اخبار آزمون دکتری 98 - 99 و دکتری بدون کنکور استعداد درخشان

 •   مدرسان شریف

  بررسی پذیرش کدرشته های دانشگاه آزاد بر اساس نتایج ممیزی این دانشگاه

  نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه قانونی رشته‌های دانشگاه آزاد را به وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد ابلاغ کرد.

  به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد، مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد پیرامون تصویب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که لازم الاجرا بودن آن در آذرماه سال 93 مجدداً توسط معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد، تصویب قانونی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده کمیته سه نفره‌ای قرار داده است.

  وی افزود: این کمیته بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مذکور که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده، متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس کمیته، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی است.

  علوی فاضل با اشاره به مراحل تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: بر اساس قانون مذکور و آیین نامه اجرایی آن، تقاضای تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی ابتدا به دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال می‌شود و در صورت عدم پاسخ یا اعلام نقص در پرونده‌های ارسالی، موضوع تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی توسط کمیته سه نفره ای با ترکیب فوق الذکر بررسی و نتایج این کمیته توسط رئیس کمیته که نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و وزیر علوم ابلاغ می‌شود.

  مجتبی علوی فاضل نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته سه نفره تصویب رشته های این دانشگاه با اشاره به برنامه دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس اسناد بالادستی نظام و منویات مقام معظم رهبری، در خصوص برنامه توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه از سال 92 گفت: بر اساس قانون، دانشگاه آزاد اسلامی از سال‌های قبل درخواست تصویب هزاران رشته به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را به وزارت علوم ارسال کرد و حق قانونی و انتظار بجای این دانشگاه است که در مورد علت عدم رسیدگی و عدم توجه به درخواست های این دانشگاه توسط وزارت علوم پیگیری کند.

  وی افزود: با آغاز فعالیت مدیریت جدید دانشگاه و بر اساس قانون، مطالبه اقدام بی طرفانه و قانونی تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم مطرح شد و وزیر و سرپرست سابق وزارت علوم، در چندین جلسه، قول تسریع در انجام وظایف دفتر گسترش و تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را دادند و کمیته مشترکی از مسئولان آموزشی وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی برای تسریع در این کار تشکیل شد که ضمن تصویب تعداد پذیرش در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در سال 93 مقرر شد تا پایان شهریورماه 93 تصویب رشته ها انجام شود که متاسفانه این کار انجام نشد.

  رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی عدم انجام وظایف قانونی توسط متولی امر و رسانه ای شدن موضوع رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را عامل ورود کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع دانست و گفت: با تشکیل چندین جلسه، مقرر شد کمیته 5 نفره مشترکی تا پایان اردیبهشت ماه 94 تصویب رشته ها را به پایان برساند و بر اساس ابلاغ ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، علاوه بر دانشگاه آزاد سلامی، وضعیت دانشگاه پیام نور، علمی کاربردی و موسسات غیرانتفاعی نیز بررسی و گزارش شود.

  وی افزود: این بار هم دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت یک ماه تمامی مشخصات اساتید تک تک رشته های کارشناسی ارشد و دکتری را در بیش از 70هزار رکورد و بالغ بر 5 هزار صفحه به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه های علوم و بهداشت و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارسال کرد. دانشگاه آزاد اسلامی همواره پاسخگوی متولیان امر بوده ولی متاسفانه تاکنون هیچ نتیجه‌ای از ارزیابی سایر دانشگاه‌ها ارائه نشده است.

  علوی فاضل اظهار داشت: با پایان مهلت مقرر و عدم اتمام کار، موضوع مجدداً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و مقرر شد چنانچه نقصی در پرونده رشته های دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، تا شهریور 95 برطرف شود.

  وی به تأکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر توسعه تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و افزود: اجرای قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان راهکار قانونی لازم الاجرا، بارها توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد تأکید و پیگیری قرار گرفت و 242 نماینده مجلس طی نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، اجرای این قانون را خواستار شدند.

  وی افزود: این کمیته با دعوت از اعضا تشکیل شد و به درخواست تصویب رشته های واحدهای دانشگاهی که در وزارت علوم معطل مانده بودند و تعدادی که در پرونده هایشان نقایصی وجود داشت، رسیدگی کرد و با در نظر گرفتن استانداردهای آموزشی، رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را با اکثریت آرا تصویب کرد.

  وی در رابطه با تشکیل جلسات کمیته سه نفره بر اساس قانون مصوب مجلس گفت: 6 دعوتنامه برای وزیر علوم ارسال شد که در پاسخ به ششمین دعوتنامه، جلسه ای با حضور وزیر علوم، معاون آموزشی و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت علوم با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان آموزشی و سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد و تا پایان آبان ماه فرصت مجددی برای رسیدگی به تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شد.

  وی افزود: در بیش از دو ماه، تنها یک جلسه کمیته پنج نفره در وزارت علوم تشکیل شد و حتی مصوبات قبلی رشته ها هم ابلاغ نشد و تا پایان آبان ماه هیچ نتیجه جدیدی بدست نیامد لذا با توجه به اعلام زمان بندی ثبت نام داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از 16 آذر و لزوم انتشار دفترچه های آزمون، رئیس کمیته سه نفره که طبق قانون نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی است، مصوبه رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و وزیر علوم ابلاغ کرد و مطابق این ابلاغ قانونی و رسمی، کلیه رشته هایی که مصوبه قانونی آنها ابلاغ شده، به عنوان رشته های مصوب در دفترچه های آزمون درج شده است.

  علوی فاضل با اشاره به تاریخچه تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر براساس آمار موجود در دانشگاه آزاد اسلامی، حدود 4هزار رشته محل از سالهای گذشته دارای مصوبه کمیته سه نفره قانون تصویب رشته ها هستند و بیش از 17هزار رشته محل مصوبه از شورای گسترش وزارتخانه‌های علوم و بهداشت دارند و با ابلاغ این مصوبه جدید، حدود 28هزار رشته محل مصوب در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

  وی از همه مسئولان خواست پایبند قانون بوده و با قوانین برخورد گزینشی نکنند و اگر قانونی برخلاف میل و نظر شخصی آنهاست، باز هم به آن احترام بگذارند.

  رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به دستور رئیس دانشگاه اظهار داشت: علاوه بر پیگیری رسیدگی به پرونده رشته‌ها برای تصویب از طریق مجاری قانونی، ممیزی کیفیت رشته های دانشگاه آزاد اسلامی طی دو ماه با بیش از 3هزار نفرساعت کار کارشناسی توسط سازمان مرکزی دانشگاه انجام شده است و ملاک پذیرش دانشجو داشتن مصوبه و نتیجه ممیزی رشته است.

  وی افزود: بر این اساس امسال ممکن است ادامه پذیرش برخی رشته محل ها منوط به تأیید نهایی ممیزی آنها شود و واحدهای دانشگاهی فرصت دارند تا اول شهریورماه سال 95 نسبت به ارتقای استاندارد مورد نظر سازمان مرکزی اقدام کنند تا در پذیرش سال 95 قرار گیرند.

  علوی فاضل آمادگی کمیته ممیزی و ارزیابی رشته های دانشگاه آزاداسلامی را برای انتقال تجارب و همکاری با وزارت علوم برای اجرای دستور ریاست جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ممیزی و ارزیابی رشته‌های سایر دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش عالی اعلام کرد.

  علوی فاضل اظهار امیدواری کرد با تحقق کامل بومی گزینی و گسترش عدالت آموزشی در کشور، هیچ طالب علمی برای ادامه تحصیل از کشور خارج نشده و توفیق یابیم بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، یکی از زمینه های نفوذ دشمنان در کشور را کنترل کنیم.

  مطالب مرتبط

  اعتراض داوطلبان به نتایج نهایی دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... تعدادی از داوطلبان دوره بدون آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی طی تماس با ایسنا، نسبت به نتیجه نهایی دوره بدون آزمون دکتری تخصصی سال 97 دانشگاه آز...
  اعلام جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان دکتری بازمانده از تحصیل در دانشگاه ... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان مقطع دکتری بازمانده از تحصیل رشته های غیرپزشکی را به رؤسای واحدها، مراک...
  انتشار نتایج دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... نتایج نهایی دکتری بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی هم‌ اکنون منتشر شد. به گزارش پی اچ دی تست، نتایج نهایی داوطلبان پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری...
  انتشار راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون 97 آزاد... پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در روز چهارشنبه 18 مهرماه جهت ثبت نام به واحدهای دانشگاهی مراجعه نماین...
  لزوم اخذ واحدهای پیش نیاز دکتری دانشگاه آزاد در ترم اول و دوم تحصیل... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دروس جبرانی در مقطع دکتری باید در ترم های اول و دوم تحصیل گذرانده شود. دکتر علیرضا رهایی م...
  کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
  avatar
  آزاده و سمیه
  آزاده و سمیه

  منظورشون این بود که باز هم رشته محل ها تصویب نشده دوباره غیرقانونی تو دفتر چه های آزمون اسامی اون شهرهارو زدن و دوباره میخوان دانشجو بردارن با این تفاوت که اگه بعدا دانشجو اعتراض کرد بگن که ما رسانه ای گفتیم که تصویب نشده شما میخواستید که ثبت نام نکنید ،به همین سادگی

  معصومه
  معصومه

  نخیر همه تایید شدن گ تصویب

  فارغ التحصیل ارشد بدون مجوز واعتبار
  فارغ التحصیل ارشد بدون مجوز واعتبار

  اینها گفتار هستند و عملا نتیجه ای برای اخذ مجوز موجود نیست.

  زینب
  زینب

  آخرش نفهمیدیم رشته محلها رو وزارت علوم تایید کرده؟ این مصاحبه ها خیلی گنگه.

  شیده
  شیده

  انگار کم میشه اخه گفته تا شهریور ۹۵ اعلام بشه

  Aida
  Aida

  با سلام
  میخواستم بدونم واسه ورودی بهمن 94 تکمیل ظرفیت مجدد اعلام میشه؟؟؟ تو رو خدا یکی که اطلاع داره جواب بده
  خیلی واسم مهمه
  علوم سیاسی مسائل ایران رشته انتخابیم هست.

  علی دکترای سازه
  علی دکترای سازه

  سلام بر همه دوستان
  من آزاد نجف آباد هم از طریق بدون آزمون قبول شدم هم با آزمون
  رشته عمران گرایش سازه
  ولی نرفتم منتظرم شیراز بیاره کسی اطلاع نداره که میاره یانه؟

  سحر
  سحر

  بومی سازی بسیار عالی است

  ل
  ل

  سلام
  البته من کل مطلب رو وقت نکردم بخونم ولی قضیه ی بومی گزینی منصفانه نیست به نظرم چون شهرهای پرجمعیت مثل تهران که متقاضی بیشتر داره چکار کنن؟

  azade
  azade

  يعني الان رشته محلها زياد ميشه يا كم؟؟؟؟