مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

عدم تصویب شیوه پذیرش دکتری در مجلس شورای اسلامی

با وجود تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در مجلس شورای اسلامی وزن آزمون کتبی در پذیرش نهایی بلاتکلیف ماند.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: با وجود تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در مجلس، موضوع شیوه پذیرش دکتری جهت بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش مجلس بازگشت.

وی افزود : ماده ۲ ترکیب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی است که این موضوع به کمیسیون جهت بررسی بیشتر و تعیین ترکیب شورا بازگشت.

همچنین او گفت : شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها برای پذیرش از مقطع دیپلم به آموزش عالی است و برای تحصیلات تکمیلی باید ترکیب دیگری داشته باشد که این موضوع برای بررسی به کمیسیون بازگشت.

وی یادآور شد: همچنین ماده ۵ درباره درصد مصاحبه و آزمون کتبی در شیوه پذیرش دکتری مورد اختلاف است که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مجلس برای دوره های آموزش و پژوهش ۵۰ . ۵۰ درنظر گرفته شده است و برای دوره های پژوهش محور نیز سهم ۷۰ درصدی بری مصاحبه و مدارک علمی که این موضوع به تصویب نرسید تا بررسی بیشتری شود.

خدایی یادآور شد: مواد یک، سه، چهار و شش به تصویب رسیده و ماده دو و پنج به کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی بازگشت.

تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجویان در مجلس

کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور علیرغم مخالفت وزارت علوم، در صحن مجلس تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق، ۷۱ رای مخالف، ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند.

در صورت تصویب نهایی جزئیات این طرح، آزمونی واحد برای تحصیلات دوره‌های تکمیلی ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و سراسری برگزار می‌شود.

علاوه بر این شورای سنجش و پذیرش که با عضویت وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر آموزش و پرورش تشکیل خواهد شد، سیاستگذاری‌های کلان در حوزه جذب دانشجویان را بررسی می‌کند.

در جلسه علنی، نماینده وزارت علوم با این طرح مخالفت کرد.

تغییر آزمون دکتری در صحن مجلس متوقف ماند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توقف بررسی تغییرات آزمون دکتری، ماده مربوط به آزمون را به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی طرح «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور»، ماده پنج این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارجاع دادند.

بر اساس این ماده، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر اساس هر یک از شیوه‌های «آموزشی پژوهشی» و «پژوهش‌محور» به شرح ذیل انجام می‌شود:

الف- دکترای آموزشی پژوهشی: سنجش برای پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳ ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

ب – دکتری پژوهش‌محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۳۰ درصد

۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳ ـ مصاحبه علمی و بخش عملی ۳۰ درصد

۴ ـ تهیه طرح‌واره ۲۰ درصد

تبصره یک: برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر کدام از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

تبصره دو: توزیع سهم آزمون‌های عمومی و تخصصی، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه‌های علمی و سنجش عملی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام می‌شود.

تبصره سه: طرح‌واره موضوع بند ۴ دکتری پژوهش محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد.

تبصره چهار: شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر پنج سال یکبار نسبت به اضافه کردن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعمال این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی امکانپذیر است.

تبصره پنج: سهمیه‌های مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی همچنان به قوت خود باقی است.

تبصره شش: افرادی که بر اساس قوانین و مقررات جاری از شرکت در آزمون ورودی دوره‌های تحصیلات تکمیلی معاف شده‌اند، از شمول این قانون مستثنی هستند.

ارجاع این ماده به کمیسیون آموزش و تحقیقات با ۱۲۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر صورت گرفت؛ به این ترتیب تکلیف این ماده پس از بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و ارائه مجدد به صحن مجلس مشخص خواهد شد.

نمایندگان در پایان ماده ۶ طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را تصویب و مقرر کردند که آئین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. نگین گفت:

  سلام ببخشید,دوتا سوال داشتم اول اینکه منظور از طرح واره چیه؟ودوم اینکه فرق دکترای اموزش محوربا اموزشی پژوهشی چیه واعتبارکدوم بیشتره؟اصلا تفاوتی دارن باهم دارن؟,ممنون از راهنمایی تون

 2. سمیه گفت:

  این موضوع طرح واره شامل رشته زبان وادبیات فارسی هم میشه؟ یا ما فقط میتونیم آموزشی پِژوهشی بخونیم؟

 3. سمیه گفت:

  سلام
  منظوراز طرح واره چیه؟

 4. استاد گفت:

  سلام.فکر کنم منظور طرح اینه که شورا تصمیم می گیره وزن آزمونم به حدااقل می رسه.

 5. ارش گفت:

  سلام.ایا کارشناسی ارشد مصاحبه ای شده؟

 6. ارش گفت:

  سلام.اقا برام من روشن کنید .ورود به کارشناسی ارشد مصاحبه ای هست یا نه؟

 7. ارش گفت:

  سلام دوستان, شما نگران چی هستین؟ نوع ازمون دکتری مهم نیست, فرض کنید دکتری گرفتین بعدش میخواین چیکار کنید؟ مشکل ما نبود کار هستش,

 8. ر گفت:

  وزن ازمون 50درصد شد

 9. لیلا گفت:

  ببخشید مهسا خانم منظورتون از تاثیر 100 درصدی مصاحبه چیه؟! مگه 50 درصد آزمون 50 درصد سوابق و مصاحبه نیست؟!

 10. هستی گفت:

  سلام دوستان . اما من تلاش خودم را خواهم نمود انکه ان بالاست از تمام موانع عبورم خواهد داد. پیشنهاد به همه این است که نگران نباشند.

 11. اکبر گفت:

  سلام اخرش وزن ازمون چند درصد شد؟

 12. زمین شناس گفت:

  اساتید 29 آبان سوالها رو طرح کردن و تمام شد اگر هم قرار باشه منابع تغییر کنه واسه امسال نیست.

  • نازی*حقوق عمومی گفت:

   کی همچین حرفی زده؟
   معمولاً مگه سوالات نزدیک آزمون طرح نمیشه که بعدش هم اساتید قرنطینه باشن؟!

 13. ر گفت:

  دوستان هم وزارت خانه هم دانشگاه ازاد با ادغام دکتری مخالفن چون هیچکدوم نمیخوان نحوه وزن دهی شون از بین بره

 14. نگار گفت:

  دوستان طرح وزارت علوم رو هیچ موقع نمایندگان مجلس نمی تونن تغییر بدن. همون طرح وزارت علوم تصویب شد.

 15. شيما گفت:

  سلام
  نگفتم تصويب نميشه.;-)

 16. مینا گفت:

  دوستان ببخشید میشه راهنمایی کنید از سال آینده آزمون دکتری آزادو سراسری یکی شد؟حالا بحث سر جزییات است؟آزمون دکتری آزاد امسال آخرین سالیه که جدا داره برگزار میشه؟
  خیلی گیج شدم انگار قدرت استدلالم از دست دادم شرمنده،میشه راهنماییم کنید.

 17. اوستا گفت:

  دوستان سلام.
  یعنی واقعا منابع میخواد عوض شه؟
  از کجا بدونیم.
  بهترین راه ادامه دادن به تلاشه. ناامید نشید و بر خدای احد و واحد توکل کنید.

 18. مغز متفکر گفت:

  دوستان شما برا ازمون امسال بخونید حتی اگه این قانون به امسال نرسه برا سال دیگه قطعی هست و از اونجایی که ازمون کتبی دوسال اعتبار داره شما در هر صورت از خوندن امسالتون هیچ ضرری نمی کنید

 19. آروین گفت:

  سلام
  به نظرم آزمون مصاحبه برای کارشناسی ارشد واقعا بی عدالتیه چون هر دانشگاهی دانشجویای خودش میگیره

 20. زهرا صابرنیا گفت:

  با این وضعیت آدم از دکترا خوندن پشیمون میشه هر روز یک خبر اصلا آدم دل زده میشه ا ن از منابعشون اون از سهمیه بندی که یه چیزی رو یک هو تو نابستون اعلام میکنن و تا الان کشش میدن

 21. گلبرگ گفت:

  این خیلی بده که آزمون دکترای آزاد و دولتی یکی باشه که!!!!!!خدا کنه تصویب نشه!!

  • زینب گفت:

   چه فرقی میکنه که دو دفعه در سال سازمان سنجش آزمون بگیره یا باز همین دو دفعه اما یکبار سازمان سنجش و یکبار دانشگاه آزاد. هیچ فرقی نکرده، در ضمن آموزش عالی یه متولی پیدا کرد و کیفیتش از وضعی که این دو سال پیش اومده، بسیار بهتر خواهد شد.

 22. نازلی گفت:

  مجلس محترم خواهشا زودتر تصمیم بگیرید که این طرح به امسال برسه که آزمون امسال دارای وزن باشه در غیر اینصورت فقط ما ضرر میکنیم ممنون

 23. محمد حسین گفت:

  با سلام
  دوستان با نماینده محترم عضو کمیسیون صحبت کردم و تغییر وزن ازمون به امسال میرسه به حول و قوه الهی
  خدایا شکرت

  • نگار گفت:

   ااااااااااا. شما با نمایندگان محترم مجلس در ارتباطید؟؟؟ ولی در آزمون و وزن آزمون امسال تغییری ایجاد نمیشه.

 24. توجه کنید دوستان گفت:

  توجه کنید دوستان به صراحت گفته نمایندگان در پایان ماده ۶ طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را تصویب و مقرر کردند که آئین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
  یعنی فقط این ماده قانون که هیچ ربطی به وزن آزمون نداره تصویب شده و ماده 5 رو هواست که وزن آزمون و تازه همین ماده 6 که اصلا بی ربط تصویب شده قرار هنوز بره تا سه ماه و همون صحبت دوستمون اسدالله خان که گفتند هست پس دیگه چیزی به اسم رتبه و وزن آزمون کتبی نداریم
  اگر رزومه خیلی خوب دارید و دانشگاه خودتون رشتتون داره بسم ا… در غیر اینصورت هر جور دوست دارید و مایلید
  پیروز باشید

  • saman گفت:

   درسته ودر اینصورت تنها جایی که احتمال پذیرش هست دانشگاه خودمون توو ارشد هست ینی قید دانشگاههای دیگرو باید زد!!!!!!!

 25. اسد اله خان گفت:

  دوستان با خيال راحت برويد براساس آنچه وزارت علوم گفته بخوانيد. هرچه تصويب شود به امسال يعني آزمون اسفند ماه نميرسد زيرا :
  1) حتي اگر كل طرح تا چهارشنبه تصويب شود يكماه در شوراي نگهبان ميماند( به فرض عدم مغايرت با اصل 75 وعدم بازگشت به مجلس)
  شوراي نگهبان مشغول دو انتخابات در اسفند ماه است.
  پس از تصويب شوراي نگهبان ، ظرف 2 هفته توسط رييس مجلس به دولت ابلاغ ميشود.
  پس از آن ظرف مدت سه ماه از تاريخ ابلاغ به دولت، بايد توسط دولت آيين نامه اجرايي قانون طراحي شود و در صف تصويب در جلسات هيئت دولت قرار گيرد.
  تجربه نشان داده آيين نامه هاي قوانين حداقل 6 ماه طول ميكشد برسد به دولت وتصويب شود.
  پس برويد خيال راحت درستان را بخوانيد.

 26. فیزیک گفت:

  بچه ها منابع امتحان برا هر رشته ای همونه که قبلا سنجش اعلام کرد..الان فقط دعوا سر وزن ازمون علمی و مصاحبه س…بقیه چیزها مث همون اطلاعیه سنجش که تابستون منتشر کرد

 27. مغز متفکر گفت:

  دوستان آزمون براساس همان منابعی که مردادماه اعلام شد برگزار میشه ولی وزن مصاحبه تغییر می کنه ینی دیگه 100 نیست و 50 درصدش رو به نمره آزمون اختصاص میدن. هوررررررررررررررررررررررررررررررررررررراااا
  برید منابع اعلام شده رو با خیال راحت بخونید.

  • عمران گفت:

   مگه نگفتن هنوز معلوم نیست وزن آزمون چقدر شه و رفته کمیسیون خوب این که تایید نشده شما از کجا مطمئن شدید؟

  • پرهام گفت:

   شما نمیدونم اون تیتر عدم تصویب قلمبه بالا رو نمیبینید !!!!!!!!!!ماده 5 مردود و به تصویب نرسیده و کلا بلاتکلیف موند تموم شد دیگه به خاطره ها پیوست رتبه ای هم در کار نیست و همچی دست دانشگاههاست.

   • فاطمه گفت:

    امسال همون طرح وزارت علوم اجرا میشه وزن آزمون اگه بخواد تغییر کنه مستلزم تغییر منابع هست مثل قبل که از امسال دیگه گذشته اصلا معلومم نیست سال دیگه هم تصویب بشه به قول دوستمون رو هوااااست. خوبه دیگه اونا میخواستن داوطلبین دکتری کم بشن که به خواستشون رسیدن دیگه با این همه کشمکش وآینده ای نامعین اصلا انگیزه ای برای ادامه تحصیل توی دکتری ایران میمونه؟!

 28. علي گفت:

  سلام ببخشيد يك نفر مي شه بكه كه اين قسمتي كه كفته ازمون متمركز ٥٠٪‏وسوابق اموزشي و بزوهشي ٢٠٪‏و مصاحبه علمي ٣٠٪‏ تصويب شده يا نه ؟ موفق باشيد ٠

 29. Amir گفت:

  كليات تصويب شد يعني عملا طرح وزارت منتفي ماده ٥ مسكوت نشد رفته كمسيون اموزش مطمنن طرح وزارت علوم اجرا نميشه
  وزارت علوم بايد پاسخگو باشه الان تكليف چي با همين منابع مي خواين برگزار كنيد ازموني كه تخصصي و درصد دارد تويي قبولي؟!!!!

  • دکتر گفت:

   دوست عزیزم…کلیاتش تصویب شد ولی اصل کاری ماده ۵بود که تصویب نشد و برگردانده شد به کمیسیون برای بررسی بیشتر…تا دوباره بررسی بشه و بیاد مجلس و دوباره در دستور کار قرار بگیره طول میکشه…و به آزمون امسال که ثبت نامش اوایل دی ماه هست نمیرسه….بنابراین همون شرایطی که در مردادماه گفتن برقراره…

   • Amir گفت:

    اين نظره شماست بدون ذكر منبع چيزي كه در حال حاضر مشخص اينكه تصويب شده فقط درصدا عوض ميشه طرح وزارت كاملا منتفي
    اخبار ساعت ٢٠ شبكه ٤ دوستان ببينيد متوجه ميشين داستان از چه قراري هست

  • فرجام گفت:

   متن بالا که داره فریاد میزنه که ما بردیم! کجا عملاً طرح ما منتفی شد. در کمتر از دو هفته با انتشار دفترچه ثبت نامی تمامی کلیات و جزیئات گفته شده از قبل بطور رسمی عملیاتی میشه. حالا هی بپرسید وزن آزمون چی شد؟ تا سه ماه آینده یا به عبارتی روز نودم هر چی مقرر بشه برای سالهای آینده است.

   • Amir گفت:

    شما بريدن؟!!!!!!!!
    هنوز خودتون هم مطمن نيستين كه منتظر دفترچه هستين
    دو هفته ديگه فقط منابع عوض ميشه همين و بس

 30. محمد گفت:

  متاسفم برای نمایندگان که طرح به این خوبی رو نپذیرفتند

  • الهام گفت:

   محمد آقا ای کاش قبل از اظهار تاسف یکبار متن کامل کلیات طرح نمایندگان محترم رو مطالعه می کردید !
   اگر تصویب می شد عین بی عدالتی در آموزش عالی بود .
   خدا رو شکر که تصویب نشد و موکول به بررسی بیشتر گردید .

 31. علی گفت:

  اقا من خوندم نفهمیدم که با این اوصاف منابعی که چند ماه پیش مشخص کردن تغییر میکنه باز یا نه. یعنی سیستم ازمون دوباره مثل پارسال میشه و دانشگاها دیگه ازمون تخصصی برگزار نمیکنن؟ خوب این چه وضعیه؟ مگه مردم مسخره اینان؟ سه ماه دیگه ازمونه ملت چی بخونن؟ چیکار کنن؟

 32. فرهاد گفت:

  دوستان عزیز
  روند دکترای امسال به همان صورت که قبلا اطلاع رسانی شده بود پابرجا خواهد بود. یعنی طبق شیوه نامه اجرایی که در سایت سنجش هم موجود است.

 33. شینا گفت:

  از اول تابستان یکهو گفتند شیوه پذیرش دانشجو برای دوره دکتری تغییر کرده و ما با استرس و سرگردانی شروع کردیم طبق اون تغییر شیوه درس خوندن… الان کمتر از سه ماه مونده تا آزمون دکتری، درست نیست باز ما رو در هول و ولا بذارن و ندارن با خیال آسوده بشینیم پای دراسمان… من نوعی الان به دلیل ندانم کاریا و بی برنامگیای به شدت عصبانیم و دارم سعی میکنم خشونتمو نشون ندم ولی خودخوری تا چه حد؟

 34. مهندسی شیمی گفت:

  سوابق پژوهشی باید امتیازی بالاتر داشته باشه حداقل 40 امتیازو باید به این بخش بدن و 5-10 درصد رو برای مصاحبه بزارن…
  مگه فکر کردین توی جلسات مصاحبه چه میپرسن؟؟؟؟آیا باید سوالات اختصاصی راجب رشته پرسیده بشه؟؟؟اگر اینطور باشه چرا آزمون برگزار میکنن؟؟
  و یا آیا باید در مورد پایان نامه پرسیده بشه؟؟که بنظرم مقالات مستخرج از پایان نامه و کارها و ثبت اختراعها خیلی راحت گویای پیایان نامه میتونه باشه که میشه همون سوابق پژوهشی..
  پس باید امتیاز سوابق پژوهشی بالا بره نه مصاحبه..

 35. ناصر-آموزش زبان انگلیسی گفت:

  به نظرتان چقدر امکان دارد این قسمت در بررسی بعدی در مجلس مورد تصویب قرار بگیرد؟
  الف- دکترای آموزشی پژوهشی: سنجش برای پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

  ۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

  ۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

  ۳ ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

 36. نازی*حقوق عمومی گفت:

  سلام
  خواهش میکنم یه فرد مطلع بگه الان با این مصوبات چه تغییری ایجاد شده؟
  یعنی چجوری میشه پذیرش دکترا؟
  برا امسال اعمال میشه؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   در حال حاضر هیچ تغییری ایجاد نشده و روش پذیرش در آزمون دکتری 95، کماکان طبق دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش هستش.

 37. ناصر-آموزش زبان انگلیسی گفت:

  “ارجاع این ماده یعنی ماده 5 به کمیسیون آموزش و تحقیقات با ۱۲۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر صورت گرفت؛ به این ترتیب تکلیف این ماده پس از بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و ارائه مجدد به صحن مجلس مشخص خواهد شد” این بررسی چقدر زمان خواهد برد آیا ضرب الاجلی دارد یا نه؟

 38. آیسان گفت:

  منابع چی اونم ممکنه عوض شه؟ 3 ماه کمتر برای کنکور مونده که الان تکلیف چیه واقعا؟؟؟؟؟ من که اصلا انگیزه ای برای خوندن برام نمونده دیگه.

 39. رسول گفت:

  سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد؟؟؟؟ واقعا متاسفم برای خودم که این همه وقت پای کارای پژوهشی صرف کردم.

 40. عمران آب گفت:

  الان امسال کدوم قانونه؟