مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

عدم تصویب شیوه پذیرش دکتری در مجلس شورای اسلامی

با وجود تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در مجلس شورای اسلامی وزن آزمون کتبی در پذیرش نهایی بلاتکلیف ماند.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: با وجود تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در مجلس، موضوع شیوه پذیرش دکتری جهت بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش مجلس بازگشت.

وی افزود : ماده ۲ ترکیب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی است که این موضوع به کمیسیون جهت بررسی بیشتر و تعیین ترکیب شورا بازگشت.

همچنین او گفت : شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها برای پذیرش از مقطع دیپلم به آموزش عالی است و برای تحصیلات تکمیلی باید ترکیب دیگری داشته باشد که این موضوع برای بررسی به کمیسیون بازگشت.

وی یادآور شد: همچنین ماده ۵ درباره درصد مصاحبه و آزمون کتبی در شیوه پذیرش دکتری مورد اختلاف است که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مجلس برای دوره های آموزش و پژوهش ۵۰ . ۵۰ درنظر گرفته شده است و برای دوره های پژوهش محور نیز سهم ۷۰ درصدی بری مصاحبه و مدارک علمی که این موضوع به تصویب نرسید تا بررسی بیشتری شود.

خدایی یادآور شد: مواد یک، سه، چهار و شش به تصویب رسیده و ماده دو و پنج به کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی بازگشت.

تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجویان در مجلس

کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور علیرغم مخالفت وزارت علوم، در صحن مجلس تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق، ۷۱ رای مخالف، ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند.

در صورت تصویب نهایی جزئیات این طرح، آزمونی واحد برای تحصیلات دوره‌های تکمیلی ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و سراسری برگزار می‌شود.

علاوه بر این شورای سنجش و پذیرش که با عضویت وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر آموزش و پرورش تشکیل خواهد شد، سیاستگذاری‌های کلان در حوزه جذب دانشجویان را بررسی می‌کند.

در جلسه علنی، نماینده وزارت علوم با این طرح مخالفت کرد.

تغییر آزمون دکتری در صحن مجلس متوقف ماند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توقف بررسی تغییرات آزمون دکتری، ماده مربوط به آزمون را به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی طرح «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور»، ماده پنج این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارجاع دادند.

بر اساس این ماده، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر اساس هر یک از شیوه‌های «آموزشی پژوهشی» و «پژوهش‌محور» به شرح ذیل انجام می‌شود:

الف- دکترای آموزشی پژوهشی: سنجش برای پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳ ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

ب – دکتری پژوهش‌محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۳۰ درصد

۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳ ـ مصاحبه علمی و بخش عملی ۳۰ درصد

۴ ـ تهیه طرح‌واره ۲۰ درصد

تبصره یک: برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر کدام از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

تبصره دو: توزیع سهم آزمون‌های عمومی و تخصصی، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه‌های علمی و سنجش عملی توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام می‌شود.

تبصره سه: طرح‌واره موضوع بند ۴ دکتری پژوهش محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد.

تبصره چهار: شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر پنج سال یکبار نسبت به اضافه کردن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعمال این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی امکانپذیر است.

تبصره پنج: سهمیه‌های مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی همچنان به قوت خود باقی است.

تبصره شش: افرادی که بر اساس قوانین و مقررات جاری از شرکت در آزمون ورودی دوره‌های تحصیلات تکمیلی معاف شده‌اند، از شمول این قانون مستثنی هستند.

ارجاع این ماده به کمیسیون آموزش و تحقیقات با ۱۲۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر صورت گرفت؛ به این ترتیب تکلیف این ماده پس از بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و ارائه مجدد به صحن مجلس مشخص خواهد شد.

نمایندگان در پایان ماده ۶ طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را تصویب و مقرر کردند که آئین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۷۵)

 1. نگین می‌گه:

  سلام ببخشید,دوتا سوال داشتم اول اینکه منظور از طرح واره چیه؟ودوم اینکه فرق دکترای اموزش محوربا اموزشی پژوهشی چیه واعتبارکدوم بیشتره؟اصلا تفاوتی دارن باهم دارن؟,ممنون از راهنمایی تون

 2. سمیه می‌گه:

  این موضوع طرح واره شامل رشته زبان وادبیات فارسی هم میشه؟ یا ما فقط میتونیم آموزشی پِژوهشی بخونیم؟

 3. سمیه می‌گه:

  سلام
  منظوراز طرح واره چیه؟

 4. استاد می‌گه:

  سلام.فکر کنم منظور طرح اینه که شورا تصمیم می گیره وزن آزمونم به حدااقل می رسه.

 5. ارش می‌گه:

  سلام.ایا کارشناسی ارشد مصاحبه ای شده؟

 6. ارش می‌گه:

  سلام.اقا برام من روشن کنید .ورود به کارشناسی ارشد مصاحبه ای هست یا نه؟

 7. ارش می‌گه:

  سلام دوستان, شما نگران چی هستین؟ نوع ازمون دکتری مهم نیست, فرض کنید دکتری گرفتین بعدش میخواین چیکار کنید؟ مشکل ما نبود کار هستش,

 8. ر می‌گه:

  وزن ازمون ۵۰درصد شد

 9. لیلا می‌گه:

  ببخشید مهسا خانم منظورتون از تاثیر ۱۰۰ درصدی مصاحبه چیه؟! مگه ۵۰ درصد آزمون ۵۰ درصد سوابق و مصاحبه نیست؟!

 10. هستی می‌گه:

  سلام دوستان . اما من تلاش خودم را خواهم نمود انکه ان بالاست از تمام موانع عبورم خواهد داد. پیشنهاد به همه این است که نگران نباشند.

 11. اکبر می‌گه:

  سلام اخرش وزن ازمون چند درصد شد؟

 12. زمین شناس می‌گه:

  اساتید ۲۹ آبان سوالها رو طرح کردن و تمام شد اگر هم قرار باشه منابع تغییر کنه واسه امسال نیست.

 13. ر می‌گه:

  دوستان هم وزارت خانه هم دانشگاه ازاد با ادغام دکتری مخالفن چون هیچکدوم نمیخوان نحوه وزن دهی شون از بین بره

 14. نگار می‌گه:

  دوستان طرح وزارت علوم رو هیچ موقع نمایندگان مجلس نمی تونن تغییر بدن. همون طرح وزارت علوم تصویب شد.

 15. شیما می‌گه:

  سلام
  نگفتم تصویب نمیشه.;-)

 16. مینا می‌گه:

  دوستان ببخشید میشه راهنمایی کنید از سال آینده آزمون دکتری آزادو سراسری یکی شد؟حالا بحث سر جزییات است؟آزمون دکتری آزاد امسال آخرین سالیه که جدا داره برگزار میشه؟
  خیلی گیج شدم انگار قدرت استدلالم از دست دادم شرمنده،میشه راهنماییم کنید.

 17. اوستا می‌گه:

  دوستان سلام.
  یعنی واقعا منابع میخواد عوض شه؟
  از کجا بدونیم.
  بهترین راه ادامه دادن به تلاشه. ناامید نشید و بر خدای احد و واحد توکل کنید.

 18. مغز متفکر می‌گه:

  دوستان شما برا ازمون امسال بخونید حتی اگه این قانون به امسال نرسه برا سال دیگه قطعی هست و از اونجایی که ازمون کتبی دوسال اعتبار داره شما در هر صورت از خوندن امسالتون هیچ ضرری نمی کنید

 19. آروین می‌گه:

  سلام
  به نظرم آزمون مصاحبه برای کارشناسی ارشد واقعا بی عدالتیه چون هر دانشگاهی دانشجویای خودش میگیره

 20. زهرا صابرنیا می‌گه:

  با این وضعیت آدم از دکترا خوندن پشیمون میشه هر روز یک خبر اصلا آدم دل زده میشه ا ن از منابعشون اون از سهمیه بندی که یه چیزی رو یک هو تو نابستون اعلام میکنن و تا الان کشش میدن

 21. گلبرگ می‌گه:

  این خیلی بده که آزمون دکترای آزاد و دولتی یکی باشه که!!!!!!خدا کنه تصویب نشه!!

  • زینب می‌گه:

   چه فرقی میکنه که دو دفعه در سال سازمان سنجش آزمون بگیره یا باز همین دو دفعه اما یکبار سازمان سنجش و یکبار دانشگاه آزاد. هیچ فرقی نکرده، در ضمن آموزش عالی یه متولی پیدا کرد و کیفیتش از وضعی که این دو سال پیش اومده، بسیار بهتر خواهد شد.

 22. نازلی می‌گه:

  مجلس محترم خواهشا زودتر تصمیم بگیرید که این طرح به امسال برسه که آزمون امسال دارای وزن باشه در غیر اینصورت فقط ما ضرر میکنیم ممنون

 23. محمد حسین می‌گه:

  با سلام
  دوستان با نماینده محترم عضو کمیسیون صحبت کردم و تغییر وزن ازمون به امسال میرسه به حول و قوه الهی
  خدایا شکرت

 24. توجه کنید دوستان می‌گه:

  توجه کنید دوستان به صراحت گفته نمایندگان در پایان ماده ۶ طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را تصویب و مقرر کردند که آئین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
  یعنی فقط این ماده قانون که هیچ ربطی به وزن آزمون نداره تصویب شده و ماده ۵ رو هواست که وزن آزمون و تازه همین ماده ۶ که اصلا بی ربط تصویب شده قرار هنوز بره تا سه ماه و همون صحبت دوستمون اسدالله خان که گفتند هست پس دیگه چیزی به اسم رتبه و وزن آزمون کتبی نداریم
  اگر رزومه خیلی خوب دارید و دانشگاه خودتون رشتتون داره بسم ا… در غیر اینصورت هر جور دوست دارید و مایلید
  پیروز باشید

 25. اسد اله خان می‌گه:

  دوستان با خیال راحت بروید براساس آنچه وزارت علوم گفته بخوانید. هرچه تصویب شود به امسال یعنی آزمون اسفند ماه نمیرسد زیرا :
  ۱) حتی اگر کل طرح تا چهارشنبه تصویب شود یکماه در شورای نگهبان میماند( به فرض عدم مغایرت با اصل ۷۵ وعدم بازگشت به مجلس)
  شورای نگهبان مشغول دو انتخابات در اسفند ماه است.
  پس از تصویب شورای نگهبان ، ظرف ۲ هفته توسط رییس مجلس به دولت ابلاغ میشود.
  پس از آن ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ به دولت، باید توسط دولت آیین نامه اجرایی قانون طراحی شود و در صف تصویب در جلسات هیئت دولت قرار گیرد.
  تجربه نشان داده آیین نامه های قوانین حداقل ۶ ماه طول میکشد برسد به دولت وتصویب شود.
  پس بروید خیال راحت درستان را بخوانید.

 26. فیزیک می‌گه:

  بچه ها منابع امتحان برا هر رشته ای همونه که قبلا سنجش اعلام کرد..الان فقط دعوا سر وزن ازمون علمی و مصاحبه س…بقیه چیزها مث همون اطلاعیه سنجش که تابستون منتشر کرد

 27. مغز متفکر می‌گه:

  دوستان آزمون براساس همان منابعی که مردادماه اعلام شد برگزار میشه ولی وزن مصاحبه تغییر می کنه ینی دیگه ۱۰۰ نیست و ۵۰ درصدش رو به نمره آزمون اختصاص میدن. هوررررررررررررررررررررررررررررررررررررراااا
  برید منابع اعلام شده رو با خیال راحت بخونید.

  • عمران می‌گه:

   مگه نگفتن هنوز معلوم نیست وزن آزمون چقدر شه و رفته کمیسیون خوب این که تایید نشده شما از کجا مطمئن شدید؟

  • پرهام می‌گه:

   شما نمیدونم اون تیتر عدم تصویب قلمبه بالا رو نمیبینید !!!!!!!!!!ماده ۵ مردود و به تصویب نرسیده و کلا بلاتکلیف موند تموم شد دیگه به خاطره ها پیوست رتبه ای هم در کار نیست و همچی دست دانشگاههاست.

   • فاطمه می‌گه:

    امسال همون طرح وزارت علوم اجرا میشه وزن آزمون اگه بخواد تغییر کنه مستلزم تغییر منابع هست مثل قبل که از امسال دیگه گذشته اصلا معلومم نیست سال دیگه هم تصویب بشه به قول دوستمون رو هوااااست. خوبه دیگه اونا میخواستن داوطلبین دکتری کم بشن که به خواستشون رسیدن دیگه با این همه کشمکش وآینده ای نامعین اصلا انگیزه ای برای ادامه تحصیل توی دکتری ایران میمونه؟!

 28. علی می‌گه:

  سلام ببخشید یک نفر می شه بکه که این قسمتی که کفته ازمون متمرکز ۵٠٪‏وسوابق اموزشی و بزوهشی ٢٠٪‏و مصاحبه علمی ٣٠٪‏ تصویب شده یا نه ؟ موفق باشید ٠

 29. Amir می‌گه:

  کلیات تصویب شد یعنی عملا طرح وزارت منتفی ماده ۵ مسکوت نشد رفته کمسیون اموزش مطمنن طرح وزارت علوم اجرا نمیشه
  وزارت علوم باید پاسخگو باشه الان تکلیف چی با همین منابع می خواین برگزار کنید ازمونی که تخصصی و درصد دارد تویی قبولی؟!!!!

  • دکتر می‌گه:

   دوست عزیزم…کلیاتش تصویب شد ولی اصل کاری ماده ۵بود که تصویب نشد و برگردانده شد به کمیسیون برای بررسی بیشتر…تا دوباره بررسی بشه و بیاد مجلس و دوباره در دستور کار قرار بگیره طول میکشه…و به آزمون امسال که ثبت نامش اوایل دی ماه هست نمیرسه….بنابراین همون شرایطی که در مردادماه گفتن برقراره…

   • Amir می‌گه:

    این نظره شماست بدون ذکر منبع چیزی که در حال حاضر مشخص اینکه تصویب شده فقط درصدا عوض میشه طرح وزارت کاملا منتفی
    اخبار ساعت ٢٠ شبکه ۴ دوستان ببینید متوجه میشین داستان از چه قراری هست

  • فرجام می‌گه:

   متن بالا که داره فریاد میزنه که ما بردیم! کجا عملاً طرح ما منتفی شد. در کمتر از دو هفته با انتشار دفترچه ثبت نامی تمامی کلیات و جزیئات گفته شده از قبل بطور رسمی عملیاتی میشه. حالا هی بپرسید وزن آزمون چی شد؟ تا سه ماه آینده یا به عبارتی روز نودم هر چی مقرر بشه برای سالهای آینده است.

 30. محمد می‌گه:

  متاسفم برای نمایندگان که طرح به این خوبی رو نپذیرفتند

  • الهام می‌گه:

   محمد آقا ای کاش قبل از اظهار تاسف یکبار متن کامل کلیات طرح نمایندگان محترم رو مطالعه می کردید !
   اگر تصویب می شد عین بی عدالتی در آموزش عالی بود .
   خدا رو شکر که تصویب نشد و موکول به بررسی بیشتر گردید .

 31. علی می‌گه:

  اقا من خوندم نفهمیدم که با این اوصاف منابعی که چند ماه پیش مشخص کردن تغییر میکنه باز یا نه. یعنی سیستم ازمون دوباره مثل پارسال میشه و دانشگاها دیگه ازمون تخصصی برگزار نمیکنن؟ خوب این چه وضعیه؟ مگه مردم مسخره اینان؟ سه ماه دیگه ازمونه ملت چی بخونن؟ چیکار کنن؟

 32. فرهاد می‌گه:

  دوستان عزیز
  روند دکترای امسال به همان صورت که قبلا اطلاع رسانی شده بود پابرجا خواهد بود. یعنی طبق شیوه نامه اجرایی که در سایت سنجش هم موجود است.

 33. شینا می‌گه:

  از اول تابستان یکهو گفتند شیوه پذیرش دانشجو برای دوره دکتری تغییر کرده و ما با استرس و سرگردانی شروع کردیم طبق اون تغییر شیوه درس خوندن… الان کمتر از سه ماه مونده تا آزمون دکتری، درست نیست باز ما رو در هول و ولا بذارن و ندارن با خیال آسوده بشینیم پای دراسمان… من نوعی الان به دلیل ندانم کاریا و بی برنامگیای به شدت عصبانیم و دارم سعی میکنم خشونتمو نشون ندم ولی خودخوری تا چه حد؟

 34. مهندسی شیمی می‌گه:

  سوابق پژوهشی باید امتیازی بالاتر داشته باشه حداقل ۴۰ امتیازو باید به این بخش بدن و ۵-۱۰ درصد رو برای مصاحبه بزارن…
  مگه فکر کردین توی جلسات مصاحبه چه میپرسن؟؟؟؟آیا باید سوالات اختصاصی راجب رشته پرسیده بشه؟؟؟اگر اینطور باشه چرا آزمون برگزار میکنن؟؟
  و یا آیا باید در مورد پایان نامه پرسیده بشه؟؟که بنظرم مقالات مستخرج از پایان نامه و کارها و ثبت اختراعها خیلی راحت گویای پیایان نامه میتونه باشه که میشه همون سوابق پژوهشی..
  پس باید امتیاز سوابق پژوهشی بالا بره نه مصاحبه..

 35. ناصر-آموزش زبان انگلیسی می‌گه:

  به نظرتان چقدر امکان دارد این قسمت در بررسی بعدی در مجلس مورد تصویب قرار بگیرد؟
  الف- دکترای آموزشی پژوهشی: سنجش برای پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

  ۱ ـ آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

  ۲ ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

  ۳ ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

 36. نازی*حقوق عمومی می‌گه:

  سلام
  خواهش میکنم یه فرد مطلع بگه الان با این مصوبات چه تغییری ایجاد شده؟
  یعنی چجوری میشه پذیرش دکترا؟
  برا امسال اعمال میشه؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   در حال حاضر هیچ تغییری ایجاد نشده و روش پذیرش در آزمون دکتری ۹۵، کماکان طبق دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش هستش.

 37. ناصر-آموزش زبان انگلیسی می‌گه:

  “ارجاع این ماده یعنی ماده ۵ به کمیسیون آموزش و تحقیقات با ۱۲۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر صورت گرفت؛ به این ترتیب تکلیف این ماده پس از بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و ارائه مجدد به صحن مجلس مشخص خواهد شد” این بررسی چقدر زمان خواهد برد آیا ضرب الاجلی دارد یا نه؟

 38. آیسان می‌گه:

  منابع چی اونم ممکنه عوض شه؟ ۳ ماه کمتر برای کنکور مونده که الان تکلیف چیه واقعا؟؟؟؟؟ من که اصلا انگیزه ای برای خوندن برام نمونده دیگه.

 39. رسول می‌گه:

  سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد؟؟؟؟ واقعا متاسفم برای خودم که این همه وقت پای کارای پژوهشی صرف کردم.

 40. عمران آب می‌گه:

  الان امسال کدوم قانونه؟

 41. علوم اقتصادی می‌گه:

  بی نهایت سپاسگزارم. ایشالا در همه امورات موفق وسربلند باشین.

درج نظر