مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

تعیین ترکیب شورای سنجش و پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی

در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی ترکیب اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مواد ۲ و ۵ طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که هفته گذشته برای بررسی و رفع ابهام از صحن علنی به کمیسین آموزش و تحقیقات ارجاع شده بود، با توجه به اصلاحات به عمل آمده در این کمیسیون، مجدداً در صحن علنی در دستور بررسی قرار گرفت.

نمایندگان با بررسی و تصویب ماده ۲ این طرح، به تشکیل شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها رأی موافق دادند.

بر اساس این ماده، برنامه‌ریزی، تصویب مقررات، هماهنگی و نظارت بر نحوه سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی، به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها با ترکیب زیر واگذار می‌شود که در این قانون، به اختصار «شورا» نامیده می‌شود:

۱ ـ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان رئیس شورا

۲ ـ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۳ ـ دو نفر از روسای دانشگاه‌های دولتی به انتخاب وزارتین

۴ ـ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

۵ ـ رئیس دانشگاه پیام‌نور

۶ ـ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان دبیر شورا

۷ ـ دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به عنوان ناظر

بر اساس تبصره ۱ این ماده، عضویت اعضا در شورای سنجش و پذیرش دانشجو قابل تفویض به غیر نیست و این شورا با حضور حداقل پنج نفر از اعضای دارای حق رأی، رسمیت می‌یابد.

همچنین بر اساس تبصره ۲، شورا می‌تواند برای انجام وظایف محوله، کارگروه‌های تخصصی تشکیل دهد.

این ماده با ۱۱۳ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

بررسی سهم آزمون و مصاحبه دکتری در مجلس به هفته بعد موکول شد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بررسی ماده ۵ طرح سنجش و پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی درخصوص سهم نمرات آزمون و مصاحبه در پذیرش دوره های دکتری به جلسه هفته آینده مجلس موکول شد.

جواد هروی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در صحن علنی امروز مجلس قرار بود ماده های ۲ و ۵ طرح سنجش و پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی بررسی و تصویب شود که تنها ماده ۲ قانون مربوط به ترکیب اعضای شورای سنجش و پذیرش بررسی و تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: ماده ۵ این طرح به موضوع سهم نمرات آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دوره های دکتری دانشگاه ها اشاره دارد که به دلیل کمبود وقت بررسی این ماده به جلسه هفته آینده مجلس موکول شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: احتمالا ماده ۵ این طرح در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس بررسی خواهد شد.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. هادی مجدی گفت:

  باید یادآور بشم که اساتید و دانشگاه پذیرنده انصافا نباید هیچگونه سوگیری، اعمال سلسیقه و بی عدالتی ای بکنن و باید اینو به عنوان یه دانشمند و متخصص به یاد داشته باشن که روند و نحوۀ پذیرش زندگی و آینده دانشجوست و مسیر زندگی اونو تا آخر عمرش تحت تاثیر قرار میده. به امید روزی که علم و دانشمندان تصمیم گیری های مهمو به دست گرفته و انجام بدن.

 2. هادی مجدی گفت:

  انصافا 50درصد رتبه کنکور،25 تا 30درصد سابقه پژوهشی و مقالات؛ و 20تا نهایت 25درصد هم ترکیبی از سابقه تحصیلی و مصاحبه تخصصی میتونه بهترین راه کزینش دانشجوی دکتری باشه. البته باید یادآور بشم که اساتید و دانشگاه پذیرنده انصافا نباید هیچگونه سوگیری، اعمال سلسیقه و بی عدالتی ای بکنن و باید اینو به عنوان یه دانشمند و متخصص به یاد داشته باشن که روند و نحوۀ پذیرش زندگی و آینده دانشجوست و مسیر زندگی اونو تا آخر عمرش تحت تاثیر قرار میده. به امید روزی که علم و دانشمندان تصمیم گیری های مهمو به دست گرفته و انجام بدن.

 3. ناصر-آموزش زبان انگلیسی گفت:

  75 درصد آزمون 25 درصد مصاحبه و رزومه ( سوابق آموزشی و پژوهشی) مثل رویه کنونی دانشگاه ازاد می تواند بهترین روش باشد البته به شرطها و شروطها یعنی با برگزاری آزمون استاندارد جامع و کامل و بروز با سؤالات استدلالی و استنتاجی از آخرین و جدیدترین منابع چاپ شده هر رشته

 4. صداقت گفت:

  25 بررسي سوابق و 75 سهم ازمون بهترين گزينه هست . اينهايي كه اعتراض مي كنند مگر با كدام فرمول ارشد خوانده اند ؟

 5. محمد گفت:

  امیدواریم که از افزایش پذیرش بی رویه دکتری مثل آنچه در دو سال گذشته رخ داد با این قانون جلوگیری شود
  و بی نظمی ها کاهش یابد کلاسها استاندارد 5 نفر و استاد مناسب این مقطع باشد

 6. مهندسی شیمی گفت:

  احسنت بر وزارت علوم و مجلس!!!
  واقعا ازشون ممنونیم که بالأخره یه روشی رو برای کنترل دانشجو توی تمام دانشگاهها برای ارشد و دکترا ارائه دادن واقعا ممنونیم ازشون…خدا خیرتون بده!! فقط باید چند ساله بودن این قانونو بدون بندو تبصره حتما حتما تصویب کنن تا دیگه هرساله با عوض شدن دولت ها و سیاست ها شاهد تغییر در آزمونو مصاحبه نباشیم و دانشجویان با برنامه ریزی از یکی دوسال قبل از ورود شروع به درس خواندن یا کارهای پژوهشی کنن و امیدوار باشن که تا کارهاشون به نتیجه برسه میتونن بدون اینکه استرس تغییر ناگهانی در شیوه پذیرش رو داشته باشن متقاضی ورود به کقطع بالاتر بشن..

 7. آ گفت:

  تو همه دانشگاههای جهان هم همین قانون استاد محوری حکمفرما است. فقط ما عقب موندیم که انشالا از امسال درست میشه.

 8. ر گفت:

  وزارت علوم خودش صاحب اموزش کشور میدونه و میخواد سلیقه ای عمل کند

  • دکتر گفت:

   اسمش وزارت علومه…وزارت خونه است…باید نظارت داشته باشه و کنترل کنه…و الا هرکسی هر کار دلش خواست میکنه که….مثل بعضی دانشگاه ها….

 9. میثم گفت:

  دوستان دانشگاه آزادی که منتظر جواب تکمیل ظرفیت هستند توجه کنند:

  سوال:
  با سلام. بنده در تکمیل ظرفیت مصاحبه رفتم اما هنوز جوابش نیومده. خواستم بدونم جوابش کی میاد؟ ایا نیاز هست مجدد دکتری ثبت نام کنم یا خیر؟ جواب بعد از اتمام زمان ثبت نام دکتری میاد یا قلش؟ ممنون

  جواب:
  سعی بر ان است که نتایج تکمیل ظرفیت تا پایان مهلت ثبت نام اعلام گردد ، لذا توصیه می گردد تا پایان مهلت مقرر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید .

 10. رستمي گفت:

  تركيب اعضا به نفع تصميمات وزارت علوم است !