مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

شروع ثبت نام آزمون دکتری 95 از فردا یکشنبه

ثبت نام کنکور دکتری تخصصی سال 1395 سراسری از فردا یکشنبه ششم دی ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز خواهد شد.

حسین توکلی در گفت و گو با  خبرگزاری ایسنا،با اعلام این خبر اظهار کرد: آزمون ورودی دوره دکتری (ph.D) نیمه متمرکز سال 95 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی در هفت گروه آموزشی و 77 کد امتحانی شامل 20 کد امتحانی در گروه علوم انسانی، 12 کد امتحانی در گروه علوم پایه، 19 کد امتحانی در گروه فنی و مهندسی، 13 کد امتحانی در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 6 کد امتحانی در گروه هنر، یک کد امتحانی در گروه دامپزشکی و 6 کد امتحانی در گروه زبان برگزار می‌شود.

محدودیت ثبت نام برای برخی از افراد

وی در ادامه در مورد افرادی که نمی‌توانند در این آزمون ثبت نام کنند توضیح داد: دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکترای تخصصی مجاز به ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون نیستند. همچنین پذیرفته شدگان نهایی دوره دکتری سال 94 حتی در صورت انصراف قطعی حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

آغاز ثبت نام از فردا

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در مورد آغاز زمان ثبت نام آزمون مذکور گفت: دفترچه راهنمای ثبت نام و اطلاعیه سازمان سنجش درباره ضوابط و شرایط قبل از آغاز فرایند ثبت نام روی سایت سازمان  قرار می‌گیرد. ثبت نام برای شرکت در این آزمون از طریق شبکه اینترنتی سازمان از فردا آغاز شده و تا سه شنبه 15 دیماه ادامه دارد.

توکلی ادامه داد: کلیه داوطلبان متقاضی ضرورت دارد در این مهلت به سایت سازمان مراجعه کرده و ضمن مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه مربوطه نسبت به تکمیل فرایند ثبت نام اقدام نمایند.

وی در مورد پرداخت هزینه ثبت نام توضیح داد: با توجه به اینکه پرداخت هزینه به صورت اینترنتی بوده داوطلبان ضرورت دارد به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان نسبت به پرداخت 500 هزار ریال به عنوان وجه ثبت نام اقدام نمایند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: با توجه به اینکه مقرر گردیده که در مراحل مختلف فرایند این آزمون خدماتی از قبیل ارسال پیام کوتاه به داوطلبان انجام شود، داوطلبانی که تمایل به استفاده از این خدمات را دارند با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت 5000 ریال به عنوان تعرفه استفاده از پیامک می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

توکلی در ادامه اظهار کرد: هر داوطلب با توجه به میزان علاقمندی خود می‌تواند فقط در یک کد رشته امتحانی متناسب با مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد مطابق با مندرجات دفترچه راهنما ثبت نام و متعاقب آن در آزمون شرکت کند.

توزیع کارت شرکت در آزمون از 11 اسفند

وی در مورد زمان توزیع کارت شرکت در آزمون دکتری نیز توضیح داد: کارت شرکت در آزمون از روز سه شنبه 11 اسفند روی سایت قرار می‌گیرد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در مورد نحوه پاسخگویی به سوالات نیز اظهار کرد: داوطلبان باید به کلیه سوالات دروس شامل زبان خارجی عمومی، استعداد تحصیلی و آزمون دروس خاص هر رشته امتحانی پاسخ دهند. سطح سوالات آزمون دروس خاص هر یک از کد رشته‌های امتحانی حسب مورد در حد دانش و تجربیات فارغ التحصیلان هر رشته مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه ریزی خواهد بود.

توکلی در مورد ضرایب دروس نیز توضیح داد: ضرایب دروس هر یک از کد رشته‌های امتحانی عبارت از زبان خارجی با ضریب یک، استعداد تحصیلی با ضریب یک و مجموعه دروس خاص هر یک از رشته‌های امتحانی با ضریب چهار است.

برگزاری آزمون در 14 اسفند

وی با بیان اینکه آزمون مذکور در روز جمعه 14 اسفند 94 در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار می‌شود،‌افزود: پس از برگزاری آزمون کارنامه سنجش علمی شامل نمرات خام، تراز و نمره کل در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که داوطلب بر اساس محتویات آن و اطلاع از رشته‌های تحصیلی مندرج در جداول دفترچه راهنما می‌تواند برای بررسی سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی مصاحبه و یا در صورت نیاز آزمون تخصصی و پذیرش نهایی به دانشگاه‌های ذیربط مراجعه کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در این کارنامه نمره کل نهایی داوطلب بر اساس ضرایب مواد آزمون درج شده است اظهار کرد: شرایط و ضوابط پذیرش و سایر مراحل آن در دفترچه راهنما درج شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. مریم گفت:

  چرا لینک ثبت نام رو سایت مشخص نیست یا من نمیتونم پیداش کنم؟

 2. پ گفت:

  این چه منابعیه

 3. asra گفت:

  باسلام.ممنون میشم اگر بطور دقیق منابع آزمون ورودی دکتری حقوق عمومی رو اعلام بفرمائید.

 4. مهدی گفت:

  ثبت نام ساعت چند شروع میشه

 5. پارسا گفت:

  سلام
  من دانشجوی دانشگاه سراسری هستم،ورودی 93
  ولی هنوز درسی پاس نکردم در مرخصی به سر میبرم
  4 ترم مرخصی دارم
  من میتونم دوباره امسال کنکور شرکت کنم؟!!

  • مهسا گفت:

   سلام
   اگه ورودی 93 هستید، بله میتونید. اما یادتون باشه، موقع قبولی باید انصراف بدید، چون نمیشه دوبار از مزایای تحصیل رایگان استفاده کرد.

 6. دانشجوی دکترای آزاد گفت:

  آیا بعد از قبولی در سراسری کسانی که دانشجوی آزاد هستن میتونن واحدهای پاس شده را انتقال دهند؟

 7. سعیل گفت:

  آخرش منابع قطعی رو اعلام نکردن؟ منابع جغرافیا چیا هستن؟

 8. fatemeh گفت:

  ازمون دكتري كه در ابان ماه برگزار مي شود چه فرقي با آزمون اسفند دارد؟
  آيا آن شبانه است؟

 9. مرجان گفت:

  سلام شرط معدل هم برای امتحان هست و تا معدل چند مجاز به ثبت نام میباشد

 10. عسل گفت:

  من دانشجوی دکتری آزادم…
  میتونم شرکت کنم واسه سراسری امسال یا نه؟؟؟؟؟!!!!!!!!

  • علی گفت:

   این سوال منم هست،امکانش هست آیا؟؟

   • احمدی گفت:

    بله شما می توانید فقط دانشجویان دکتری دولتی نمی تونند ثبت کنند و باید انصراف دهند و پس یک سال می توانند شرکت کنند . اما چون شما دانشجوی دکتری ازاد هستید مسئله ای نداری میتوانی شرکت کنی و اگر قبول شدی می توانی از ازاد انصراف یا ان را رها کنی و در دولتی بخوانی

  • محمد گفت:

   بله میتوانید شرکت کنید

 11. رضا گفت:

  توی تمام کشورهای پیشرفته رشته ها حتی در مقطع کارشناسی تفکیک میشن ولی تو کشور ما در دوره دکتری تخصص ها تجمیع میشن خیلی غیر اصولی و غیر کارشناسانه…

 12. nobody گفت:

  الان یعنی کنکور در حد کارشناسی هست یا نیست؟؟؟؟؟

 13. الاله گفت:

  لطفا با اعتراض جلوی اجرای این طرح غیر اصولی رابگیریم.

 14. الاله گفت:

  با سلام ؛ همه دنیا به سمت تخصص گرایی پیش میرود…اما وزارت علوم رشته هایی که تخصصی هستند و میبایست گرایشهای جداگانه داشته باشند را ،میخواهدتجمیع نماید با رشته های دیگر…لطفا با اعتراض جلوی اجرای این طرح غیر متخصصانه وغیر اصولی رابیریم، هررشته ایی باید متخصصین واجد شرایط خودش را تربیت کند نه اینکه رشته های نامرتبط و در سطح پایین با رشته های در سطح بالا ادغلام شود.تفاوتی باید بین تخصص و کلیت وجود داشته باشد.

  • دانشجوی دکتری گفت:

   دوست عزیز مبنای مقطع دکتری آزمون تستی نیست. چند سال پیش کلا پذیرش دانشجوی دکتری بر عهده دانشگاه بود. الان چون تعداد شرکت کنندگان زیاد هست سازمان سنجش تنها می خواد غربالگری ابتدایی را انجام بده و پذیرش نهایی را به عهده دانشجو بذاره. شما هم مطمئن باشید اگر دانشجوی فعالی باشید و رزومه خوبی داشته باشید در مرحله مصاحبه قبولید. من خودم یکی از دانشگاههای تراز اول درس می خونم . دانشگاه ما اساتید حتی دانشجوی دانشگاه آزاد را هم قبول کردن فقط به سطح سواد دانشجو مصاحبه بستگی داره. این روش وزارت علوم بهترین روش برای انتخاب دانشجو هست. البته مقداری هم داخل بعضی دانشگاهها آشنا بازی میشه ولی چندان چشمگیر نیست.

   • الی صنایع گفت:

    دوست عزیز کسی نمیگه از بقیه دانشگاهها قبول نمیشن ولی باید رزومه خارق العاده داشته باشن ولی دانشجوهای همون دانشگاهها با رزومه خیلی معمولی هم ممکنه قبول بشن ولی اینو درنظر نمیگیرن که اگه یه دانشجو از یه دانشگاه خیلی معمولی یا سطح پایین تونسته یه رزومه معمولی داشته باشه اگر امکانات اون دانشگاهها را داشته باشه چیکار می تونه بکنه

 15. گشتاسب گفت:

  یعنی آدم از کرده و ناکرده خودش پشیمون میشه
  این چه وضعه منابع اعلام کردنه!!!!!!!

 16. پریسان گفت:

  سلام به همه. واقعا اینا دارن چکار میکنن. اصلا رو این آیین نامه هایی که میدن فکر هم میکنن؟

 17. شيما گفت:

  خداي من
  آخه چرا
  مگه ميشه
  اونوقت تو مدرکمون چي مينويسن
  همه جاي دنيا روز ب روز تخصصي ميشن

 18. حسین گفت:

  چقدر بد که دارن همه گرایشارو یکی میکنن،مثلا تو رشته ما گرایش پرطرفدار سازه با ۳۰ تا رشته محل با کلی داوطلب با گرایش ترابری که فقط ۱ رشته محل و داوطلب کم داره همه باید مهندسی عمران شزکت کنن،بعد اخر واسه تز هرکی بره رو گرایشش کار کنه،این کارا چیه،این تحولات که اینهمه قربانی داره انجام ندین خواهش میکنم.

 19. ........2 گفت:

  کاملا موافقم…..
  🙁

 20. آرام جدید گفت:

  کنکوری که هیچیش فعلا مشخص نیست. واقعا متاسفم برای مسئولینی که با عمر و جوانی ما بازی کردن. یه عمر درس خوندنی که هیچ آینده ای براش متصور نیست