مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری

عدم ثبت نام دانشجویان دکتری آزاد در اعتراض به واحدهای جبرانی

برخی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد در اعتراض به آیین نامه جدید دروس جبرانی از ثبت نام در ترم بهمن خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آیین نامه جدید دانشگاه آزاد آمده است که دانشجویان دوره دکتری باید ۴ تا ۱۰ واحد درسی را به عنوان دروس جبرانی بگذرانند که بخشی از این دروس شامل روش تحقیق، مقاله نویسی و رساله نویسی و زبان تخصصی است. گذراندن این واحدهای درسی برای تمامی دانشجویان دکتری اجباری است.

همچنین در بخش دیگری از آیین نامه آمده است، دانشجویانی که در برخی دروس امتحانی خود در آزمون دکتری نمره خام کمتر از ۳۳.۳۳ اخذ کرده اند، باید مطابق نظر گروه تخصصی مربوطه از دروس مرتبط به میزان ۶ واحد (علاوه بر دروس جبرانی مشترک تمامی رشته ها) به عنوان جبرانی بگذرانند.

به گفته برخی از دانشجویان معترض به این آیین نامه، دانشگاه آزاد به دلیل اجرای آیین نامه وزارت علوم مبنی بر کاهش واحدهای دوره دکتری به ۳۶ واحد اقدام به تصویب آیین نامه جدید کرده است. آنها معتقدند دانشگاه برای رفع ضرر مالی ناشی از کاهش واحدهای درسی به ناچار به اجرای آیین نامه جدید روی آورده است.

آیین نامه جدید دانشگاه آزاد برای دانشجویان بار مالی دارد

دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد اعلام کردند اجرای این آیین نامه برای آنها بار مالی و زمانی بهمراه دارد، چراکه برای اخذ این واحدهای جبرانی باید شهریه ثابت یک ترم را پرداخت کنند و با ارائه این دروس زمان تحصیل آنها افزایش می یابد.

در همین راستا یکی از دانشجویان معترض به اجرای آیین نامه جدید دانشگاه آزاد به مهر گفت: باتوجه به اینکه دانشجویان به اجرای این آیین نامه اعتراض دارند، تعدادی از دانشجویان هنوز در ترم بهمن ماه ثبت نام نکرده اند تا از این طریق بتوانند اعتراض خود را به مسئولان دانشگاه اعلام کنند.

این دانشجوی دانشگاه آزاد اظهار داشت: در زمان ثبت نام دانشجویان جدید این دانشگاه در ترم مهرماه سال جاری خبری از اجرای چنین آیین نامه ای وجود نداشت و پس از ثبت نام و شروع ترم تحصیلی زمزمه های اجرای آن به گوش رسید. 

وی تاکید کرد: درس روش تحقیق جزء دروس جبرانی ارائه شده به دانشجویان دوره دکتری است که بسیاری از دانشجویان این درس را در دوره کارشناسی ارشد گذرانده اند.

این دانشجو گفت: مهلت انتخاب رشته ترم بهمن ماه برای دانشجویان دوره دکتری ۹ بهمن ماه بود که باتوجه به عدم مراجعه دانشجویان برای ثبت نام این مهلت تا ۱۴ بهمن ماه از سوی دانشگاه تمدید شد.

دانشجویان معترض به اجرای آیین نامه جدید این دانشگاه معتقدند اگر در زمان ثبت نام اولیه از اجرای چنین آیین نامه ای مطلع بودند اقدام به ثبت نام در دانشگاه آزاد نمی کردند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. برنامه ریزی شهری گفت:

  بابت دروس جبرانی حدودا شهریه چقدر اضافه میشود؟

 2. دکتری صنایع گفت:

  سلام. برای دروس جبرانی به نظر میاد درستش این باشه که با شهریه کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشه. چرا که دروس مربوط به اون مقاطع هستش و با همون کیفیت.

 3. فرشته گفت:

  می دونین چیه من کلا دپرس شدم اینهمه شهریه پرداخت می کنیم تازه باید هزینه خرید مواد پایان نامه رو هم خودمون پرداخت کنیم !!!اخه انصافه واقعا؟؟؟

 4. دانشجوی دکترای مهندسی گفت:

  شناسه خبر: ۴۸۵۷۰۲ ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ – ۱۷:۱۶ ۰ A
  خانه|اجتماعیمهرمنبع:
  طول دوره تحصیل در دکتری کاهش می یابد
  معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به بازنگری آیین نامه دکتری گفت: آیین نامه دکتری تقریبا نهایی شده و درصورت تصویب شورای عالی برنامه ریزی ظرف یکماه آینده ابلاغ می شود.
  به گزارش افکارخبر،مجتبی شریعتی نیاسر گفت: در حال حاضر آیین نامه دکتری بازنگری و تقربیا نهایی شده است، منتهی باید شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کند بعد از تصویب شورای مذکور ابلاغ می شود

  وی با بیان اینکه آیین نامه دکتری در صورت تصویب، ظرف یکماه آینده ابلاغ می شود افزود: مهمترین ویژگی این آیین نامه این است که دانشجویان زمینه بهتری برای انتخاب پروژه پیدا می کنند.

  معاون آموزشی وزیر علوم افزود: پروژه‌های کاربردی جایگاه ویژه ای پیدا می کنند و در صورت تصویب نهایی طول دوره دکتری مقداری کوتاه تر خواهد شد.

  آیین نامه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شد.

  از مهمترین بخش های این آیین نامه می توان به عدم ثبت نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو اشاره کرد که براساس آن دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس، نمره قبولی کسب نکنند، چنانچه در نیمسال های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذرانند، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.

 5. روانشناس گفت:

  سلام دوستان بدتر ازهمه اینه که بعضی دانشگاهها اومدن واحدهای جبرانی رو همراه با بچه های ارشد گذاشتن؛دیروز اولین جلسه رفتم کلاس دیدم 20نفر نشستن سر کلاس تعجب کردم یعنی بیست نفر پذیرش داشته بعد فهمیدم دوستان همه دانشجوهای ارشدن و ما دانشجوهای دکتری رو هم با اینا قاطی کردن؛خب اگه منظورشون پوله ما که پولو دادیم دیگه چرا بهمون توهین میکنن…الان تنها فرقمون با دانشجوهای ارشد اینه که ما شهریه ی ثابت 4میلیونی دادیم اونا یک میلیون!! کلاس یکی استاد یکی امتحان یکی و …

 6. جرم شناس گفت:

  منم ثبت نام نکردم دانشگاه تبریز زنگ زده التماس میکنه ثبت نام کنم بیچاره ها حالا خبر ندارن من از بی مدرکی ثبت نام نکردم نه بخاطر واحدهای جبرانی خخخ

 7. من گفت:

  دوستان دو تا سوال مهم:
  1- در دوره دکتری می شه مهمان شد به یک واحد دیگه؟ (برای یک ترم یا برای یک درس؟)
  2- اگر کسی نتونه تا موقع امتحان جامع نمره زبان رو ارایه بده و نتونه امتحان بده آیا باید یک ترم تمدید کنه و شهریه بده؟

 8. دكترا گفت:

  سلام، دوره دكتري انتقالي نداره؟

 9. reza202 گفت:

  سلام به همه دوستان
  کنترل مشهد کسی هست که ثبت نام کرده باشد
  من هنوز مردد هستم

 10. sami گفت:

  دوستان من امسال دکتری قبول شدم برای بهمن یک راهنمایی بزرگ متاسفانه برای ترمیم معدل یک درس که 13 بودم مجدد گرفتم این بار استاد ناراحت شد 7 داد الان هرکاری میکنم نمره قبولی میگن باید حذف بشه مردودی اضافه بشه خیلی نگران اول اسفند هم دفاع دارم این درس قبول شده بودم گفتم بگیرم بالاتر بشم که شد 7 خواهشن کسی راهی به ذهنش میرسه ؟

  • صفا گفت:

   اون استاد کدوم بامرامی بوده که به دانشجویی که قبلا قبول شده حالا نمره ی ردی داده با مدیر گروهتون صحبت کن و اعتراض کن.

 11. sami گفت:

  سلام دوستان من امسال دکتری قبول شدم برای بهمن یک راهنمایی بزرگ متاسفانه برای ترمیم معدل یک درس که 13 بودم مجدد گرفتم این بار استاد ناراحت شد 7 داد الان هرکاری میکنم نمره قبولی میگن باید حذف بشه مردودی اضافه بشه خیلی نگران اول اسفند هم دفاع دارم این درس قبول شده بودم گفتم بگیرم بالاتر بشم که شد 7 خواهشن کسی راهی به ذهنش میرسه ؟

 12. زهرا گفت:

  پی اچ دی خواهشا یه تیتر بزن برا تکمیل ظرفیت دکترا بهمن ۹۴ آزاد که تا دیروز مهلت ثبت نام داشت

 13. اشکان گفت:

  قراره سر این موضوع هم مثل زمان اعلام نتایج تا مدت ها سکوت اختیار بشه؟؟

 14. واحد قزوین گفت:

  مورد جالب این بخشنامه میدونین چیه؟؟

  جالب اینجاست که در بخشنامه آمده “دانشجویان دکترای بدون آزمون بجز آن 4 واحد نیازی به گذراندن باقی واحدهای جبرانی ندارن!!!

  خیلی جالبه ها!
  دقت کنید بدون آزمون ها باسواد ترن!!!

  چه اشتباهی کردیم هم پول آزمون دادیم
  هم درس خوندیم
  هم باید شهریه واحد جبرانی بدیم

  کلا قوانینمون معرکه اند!!!

  کسی نمیخواد پاسخ بده؟؟!!!

 15. مریم گفت:

  اولا بعد از کلی امروز و فردا کردن و با اعصاب ملت بازی کردن نتایج تکمیل ظرفیت رو در بهمن ماه اعلام کردن

  حالاهم که رفتیم ثبت نام کنیم میگن واحد جبرانی بگذروون!!!

  آخه یکی نیست بگه بابا کسی که ارشد رو گذروونده بلاخره دیگه زبان و روش تحقیق قد یک ارزن حالیشه!!!

 16. reza گفت:

  دوستان لطفا تمرکز اعتراضات رو بسمت رسانه ای کردن ببریم. حالا یا از طریق 20:30 یا هر راه دیگه ای. لطفا هماهنگ کنید. مرسی

 17. بهرام گفت:

  ما دانشجویان دکتری ورودی ۹۴ تهران مرکز در اعتراض به این بخشنامه من دراوردی ثبت نام نخواهیم کرد

 18. دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین گفت:

  ما دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد قزوین هم به این بخشنامه معترض هستیم.

 19. دانشجوی سال سوم دکترای علوم و تحقیقات گفت:

  سلام. دوستان به نظرمن شما باید حتما زبانتون رو تقویت کنید و بیشتر وقت بزارید وگرنه تو ازمون زبان دچار مشکل میشید

 20. ما دانشجویان کامپیوتر واحد ارومیه نیز به واحدهای جبرانی اعتراض داریم. این منطقی نیست که بعد از ثبت نام واحدهای جبرانی را تحمیل کنند.

  • علی گفت:

   سلام دوست من
   ببخشید من میخوام جابجایی بگیرم ارومیه رشته کامپیوتر یه سوالی داشتم
   ارومیه ترم مهر چند نفر تو کلاس دکترا داشت. تاجایی که من میدونم 2 گروه 10نفری بود ولی 2نفر ثبت نام نکرده بودن یعنی18نفر پذیرش مهر داشت درسته؟
   از تعداد ظرفیت بهمن اطلاعی دارید؟
   ممنون میشم جواب بدین

 21. بهاره گفت:

  ما دانشجویان کامپیوتر دانشگاه علوم تحقیقات با این بخش نامه معترض هستیم. و این بخشنامه را خلاف قوانین می دانیم

 22. جعفر گفت:

  ما گروه مشاوره علوم تحقیقات به نحوه برخورد گروه و همچنین این آئین نامه معترضیم

 23. محمدرضا گفت:

  تقریبن نظر همه دوستان مشترکه. اینکه فقط بیایم اینجا و نظر بدیم کافی نیست. باید یه کاری کنیم. من تو دانشگاه آزاد تبریز دانشجو هستم عزیزایی که تهران هستن میتونن تاثیر گذارتر باشن.

 24. مرتضی گفت:

  حداقل واحد جبرانی حذف بشه.زبان و روش تحقیق هم تا 12 واحد به هر دانشجو تووترم اول بدهند که سنوات 1 سال اضافه نشه.اون موقع امتحان جامع یک ترم جلو میافته.10 ملیون راحت جلو میافتیم.در این صورت ثبت نام میکنیم در غیر این صورت انصراف فقط.

 25. soheila گفت:

  ما به این اینن نامه اعتراض داریم چون دقیقا بعد صبتنام ما ابلاغ شده و از نظرقانونی شامل حال ورودی 94 نمیشه و لی نمیدونیم چرا دارن بزور و اجبار به ما واحد میدن و بهمین خاطر ثبتنام نمیکنیم

 26. دانشجوی دکترای علوم تحقیقات گفت:

  برای واحدهای جبرانی شهریۀ واحدهای دکتری رو گرفتن. مثل واحدهای دکتری نمره زیر 14 یعنی مردود. زبان تخصصی پیشرفته هم استاد گفت یه متن آماده میکنین به زبان انگلیسی برامون توضیح میدین،لغاتشم با معنی میگین و از همونا امتحان میگیرم. این شد زبان تخصصی پیشرفته.
  روش تحقیق پیشرفته هم استادش گفت یه مقاله review باید بنویسین.

 27. مرتضی گفت:

  بنده نیز ثبت نام نکردم.اگر درس جبرانی رو حذف کردند و این یک ترم کم شد. اونوقت تو حذف و اضافه ثبنت نام میکنم.جبرانی یعنی چه برای دکتری.به جای فکر در مورد پایان نامه باید به فکر پاس کردن دروس جبرانی باشیم.من شخصا انصراف خودمو از همین ترم اول اعلام میکنم

 28. رضا جمشيدي گفت:

  به خانم لاله
  من رشته علوم سياسي مسائل ايران ثبت نام كردم.يه برگه بهم دادند گفتند كه برو تا دروس جبرانيتو توي اين برگه بنويسن بعد هم زبان و روش تحقيق رو نوشتن.گفتن بقيه واحدها رو دانشگاه برات انتخاب ميكنه اما اين دو درس دروس جبراني شما هستند

 29. اعتراض گفت:

  ممنونم از پیگیری.کجا تماس گرفتین که گفتن منتظر باشید.اگه ممکنه شماره رو بگین ما هم تماس بگیریم و شاید اگه تعداد اعتراضات زیاد بشه به فکر بیفتن که بابا داره ظلمی اتفاق میافته

 30. دکترا علوم تحقیقات94 گفت:

  حداقل 6 واحد که در ارتباط با نمره خام آزمون(33درصد)باید برای ورودی 94 حذف بشه

 31. Maryam گفت:

  بچه ها خواهشا همگی سعی کنید با سازمان مرکزی تماس بگیرید و مساله رو به نوعی مطرح کنید تا بلکه منتفی بشه و بتونیم واحدهای تخصصی برداریم.

  من هم امروز تماس گرفتم گفتن منتظر باشید

 32. Maryam گفت:

  آخه ما چه گناهی داریم که باید شهریه ثابت 5200 رو برای دروس جبرانی بدهیم

  من خودم پژوهشگر برتر هستم و با 25 مقاله رفتم حالا باید درس مقاله نویسی بگذروونم!!!!

 33. اعتراض گفت:

  دوستان گرامی لطف کنند ودر مورد اعتراض به واحد جبرانی نظرات رو اینجا بذارن و به امیدی که کسی بیاید و به ظلمی که داره میشه پیگیر باشه.واقعا داره به دانشجویان دکتری 94 هم از نظر مالی و هم روحی و هم تلف شدن عمر ظلم میشه

 34. soheila گفت:

  این ایین نامه بعد ثبتانم ابلاغ شده و در نتیجه شامل حال ورودی 94 نمیشه و اینکه بزور دارن به ما واحد میدن یعنی ظلم و ناحق …
  دانشگاه می خواد به هر شکلی شده پول بگیره ولی کارش غیرقانونیه چون این ایین نامه موقع ثبتنام اصلا ابلاغ نشده و شامل حال این ورودی نمیشه. از مسئولین خواهش می کنم رسیدگی کنن

 35. زبانشناسي گفت:

  سلام دوستان
  اگه بدون اينكه بهمن ماه براى ثبت نام مراجعه كنيم .،مهر ٩٥ ثبت نام كنيم ازمون پول شهريه ثابت رو ميگيرن ؟

 36. سعید گفت:

  سلام من هم انتخاب واحد نکردم ,,,باید موضوع به گوش مسیولین برسد

 37. من گفت:

  اگر کسی نتونه نمره زبان رو برای امتحان جامع به موقع بیاره باید یک ترم ثبت نام کنه و شهریه ثابت یک ترم رو بده؟!

 38. زهرا گفت:

  بچه هایی که امسال دکترای ازاد قبول شدن و ثبت نام کردن میشه بگن وامهای دانشگاه ازاد برای شهریه دکترا چند درصده؟؟؟

 39. هستي گفت:

  سلام عرض مي كنم خدمت همه ي دوستان يه سوالي داشتم از خدمتتون آيا زمان دفاع در اين ترم تا پايان بهمن است يا تو ماه اسفند هم ميشه دفاع كرد ؟ اميدوارم به اعتراض نسبت به دروس جبراني دكترا رسيدگي لازم انجام بشه آرزوي موفقيت براي همه ي دوستان دارم .

  • مانا گفت:

   معمولا تا پایان بهمن ماه هستش ولی اگر کوتاهی دانشگاه باعث شد به بهمن نرسی دانشگاه معمولا همکاری می کنه که دفاعت به جای بهمن در اسفند بدون پرداخت شهریه انجام بشه.
   و اگر هم کوتاهی از دانشگاه نباشه باز هم ممکن هست بذارن اسفند دفاع کنی و تا حد زیادی بستگی به دانشگاه داره.

 40. رضا گفت:

  سلام،
  من دانشجوی دکتری تخصصی دانشگاه آزاد ورودی مهر هستم پس از ثبت نام یک ماه بعد به ما ازطرف مدیر گروه اعلام شده که باید 4درس جبرانی به اجبار بگذارنیم و 6واحد هم چنانچه میانگین ضریب کمتر از 33درصد باشد انتخاب کنیم یک ترم نگذراندم حالا ماندم چکار کنم ادامه تحصیل دهم یا انصراف از تحصیل

 41. نوید گفت:

  من هم ثبت نام نکردم، اگر درس جبرانی داشته باشم انصراف میدم

 42. داوطلب دکتری زراعت گفت:

  با سلام
  منم هنوز ثبت نام نکردم منتظر جواب هستم اگر دروس جبرانی باشه دیگه نمیخونم زورگویی واقعا مارو چی فرض کردن…..

 43. محمد گفت:

  باسلام. بنده نیز از معترضین واحدهای جبرانی دانشگاه آزاد هستم.

 44. محمد گفت:

  اعتراض اعتراض اعتراض…… این کار زورگویی است. این واحدها قبلا گذرانده شده

 45. عمران گفت:

  من مخالف واحد جبراني ام يعني چي واقعا جاي اعتراض داره .

 46. میثم گفت:

  کار درستی نیست . اونم در مقطع دکتری

 47. محمد فیزیکی گفت:

  در مورد دروس جبرانی میخواستم یک چیز را به اطلاعتان برسانیم.
  مشکل اصلی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد همین زبان و روش مقاله نویسی است. بطوریکه همین عامل میتواند باعث شود حتی ۱ تا ۲ سال بیشتر از ۴ سال دانشجویان در دانشگاه بمانند و نتوانند فارغ التحصیل شوند. به همین خاطر دروس جبرانی به نفع دانشجویان است. درست است که الان یک ترم بیشتر شهریه ثابت میدهند، ولی در عوض در ۴ سال فارغ التحصیل میشوند و احتیاج به تمدید ندارند. دروس جبرانی دیگر ۶ واحد نیز باعث میشود دروس دکتری را بهتر پاس کنند و در نوشتن پروپوزال و مقاله به مشکل برنخورند.
  در هرصورت دروس جبرانی به نفع دانشجویان دکتری است.

  • مهتاب گفت:

   شما احتمالا از دست اندرکاران دانشگاه ازاد نیستی؟؟؟؟عزیز این بخشنامه اینقدر ایراد داره که ::
   1-اگه دانشگاه ازاد ملاک 33 درصد را در نظر داشت باید در دفترچه ثبت نام و یا زمان ازمون اعلام می کرد. که بچه ها با این دید پاسخ بدند

   2-کجای دنیا یه درس را 2 بار به خورد دانشجو می دن من ارشد علوم تحقیقاتم یه درس را که الان بهم جبرانی دادن قبلا دقیقا همینرا با همین استاد پاس کردم

   3-از همه اینها نهم تر زمان ابلاغ این بخشنامه است که 7/7/94 ابلاع شده برفرض هم اگر دانشگاه ازاد برای خوذش مقرراتی داشت باید زمان ثبت نام اعلام میکرد تا افرادی مث من که در ثبت نام مردد بودند ثبت نام نمی کردن
   نه ایکنه در انتهای ترم دوم این کار را بکنند و دستمان را در پوست گردو بذارند

   4-اقای معاون هم مصاحبه کرد و گفت درسهای جبرانی با نرخ ارشد حساب میشه در حال حاضر برای من که در علوم تحقیقاتم برای 10 واحد 8.5 میلیون هزینه محاصبه شده که بر اساس واحدی های دکتراست

   در پایان من به همراه جمع کثیری از دانشجویان دکتری از مسولان دانشگاه ازاد می خوایم که تا فرصت مانذه راه حلی برای مشکل پیدا کنند و حداقل با اصلاح این بخشنامه گامی در جهت رضایت دانشجویان بردارند

   • علي گفت:

    من كاملا قاطي كردم . يعني كسي كه كليه درسها رو 32.9 بزنه به علت عدم معلومات كافي بايد واحد جبراني بگذرونه و كسي كه 33 بزنه ادم كار درستيه كه تبحر داره. يكي ما رو روشن كنه مغزمون به اين تجزيه و تحليل قد نميكشه…

   • محمد فیزیکی گفت:

    سلام
    خیر
    من نیز دانشجوی دکتری آزاد هستم و هم دانشگاههای خودم را که میبینم دچار مشکل شده اند و زبان خوبی ندارند و روش مقاله نوشتن بعد نیستند. که اگر این درس ها را میگزراندند دیگر مشکلی نداشتند و زودتر می‌توانستند دفاع کنند.
    البته با نظر شما موافقم. اگر تمام مطالب که در درس روش تحقیق را که در ارشد گذراندید را عینا به شما میگویند غلط است و روش مقاله نویسی را باید با روشهای مخصوصی که کتابهای لاتین آن موجود است به شما تدریس کنند که فقط همان روش تحقیق.

   • علوی گفت:

    سلام خانم مهتاب
    دقیقا به همین خاطر بود که معاون آموزش قبلی دکتر غریبی (هیت علمی تربیت مدرس) به نظرم نتونست تحمل کنه و عوض شدن!
    باید کسی میومد که بتونه برای افزایش کیفیت (بخوانید وقت و هزینه!) ازین دست کارها انجام بده.

   • دانشجوی دکترای علوم تحقیقات گفت:

    بله دقیقا همینطوره. شهریه منم برای 10 واحد 87,459,746 تومن شده.

  • لاله گفت:

   ببخشيد يعني شما فكر ميكنيد كسي كه زبانش خوب نيست با دو واحد زبان پيش و دو واحد روش تحقيق زبانش و روش مقاله نويسيش اينقدر خوب ميشه يا اصلا كلا زبانش خوب ميشه ، من كه فكر نكنم تاثيري داشته باشه ،كلا شما بايد يك امتحان زبان بدي تا بتوني امتحان جامع رو پاس كني،بنابراين اگر كسي زبانش ضعيفه ناجار بايد كلاس بره تا بتونه اين امتحان رو پاس كنه يعني بيشتر از دو واحد هم وقت ميبره هم زمان ، پس اين دروس پيش هيج تاثيري در پيشرفت زبان و چيزهاي ديگه نداره

  • ژیلا گفت:

   منم موافقم. این به نفع خودمونو. هرچند که به خودمم این ترم یه درس جبرانی دادن.

  • مانا گفت:

   یک ترم زبان و روش تحقیق خواندن به معلومات زبان و اصول مقاله نویسی ما اضافه نمی شه با توجه به اینکه استاد همون استاد کارشناسی ارشد و کتاب و جزوه هم همون .

 48. رضا جمشيدي گفت:

  من ديروز رفتم تبريز ثبت نام كردم زبان تخصصي و روش تحقيق برام ثبت كردند به عنوان دروس جبراني

 49. عبدالخانی نژاد (الودگی های محیط زیست) گفت:

  ای بابا هر دم از این باغ بری میرسد!!!!!!!!!!!

 50. مهتاب گفت:

  مگه میشه بدون اطلاع قبلی الان یه ازمون بگیری بعد 10 ماه بیایی برای این ازمون حدنصاب تعیین کنی؟؟ یعنی چی؟؟؟
  بعدشم من پرذیس شهرستان قبول شدم اما علوم تحقیقات را ثبت نام کردم خب اگه زمان ثبت نام خبر داشتم از این بحشنامه اصلا ثبت نام نمی کردم.

 51. حقوق گفت:

  سلام بالاخره نتيجه ي اعتراض دانشجويان دكتري. ازاد چه شد؟؟؟ اثري داشت؟

 52. زهره گفت:

  منم با تصميمات دانشگاه مخالفم يعني چي كه هر كسي زير 33% نمره آورده باشه بايد پيشنياز بگذرونه درسي كه دوره ارشد خوانده شده دليلي نداره مجدد همان درس خوانده بشه 33% ملاك نيست قضيه كنكور با درك و فهم درس خيلي فرق داره

 53. دکترای بابل گفت:

  دانشجوی علم ازطلاعات بابل هستم دقیقا بعد از ثبت نام این کار رو کردند روش تحقیق یا زبان چی بهمون یاد دادند غیر از دوتا مقاله و چهار صفحه ترجمه که در دوره ارشد هم پاس کردیم

  من به نمایندگی از بچه های ورودی مهر94 بابل اعتراض خود را اعلام میداریم

 54. عسل گفت:

  باسلام. بنده نیز از معترضین واحدهای جبرانی دانشگاه آزاد هستم.

 55. آرش گفت:

  اعتراض اعتراض

 56. پویا (مدیریت ) گفت:

  سلام به دوستان
  لطفا سعی کنید به اخبار 20:30 اطلاع بدید
  منکه خودم تا امروز ثبتنام نکردم..
  خواهشا پیگیری کنید

 57. دانشجوی دکتری آزاد پشیمان! گفت:

  عزیزان! شما اگر همین واحدها را هم بردارند اگر زبنتون ضعیفه تو امتحان زبان (EPT) دچار مشکل میشید.ما واحد هایمان را گذراندیم 3-2 ترم هم موندیم و داریم شهریه میدیم و موفق به گذراندن نمره زبان نمیشیم که بخواهیم امتحان جامع بدیم. حالا اول گرافتاریاتونه. توصیه خاصی ندارم ولی با آگاهی ثبت نام کنید. ده واحد پیش نیاز+واحد جبرانی+ واحدهای درسی+آژمون

  • من گفت:

   یه سوال دارم ازتون. اگر کسی نتونه نمره زبان رو به موقع بیاره باید یک ترم جدید ثبت نام کنه و شهریه ثابت یک ترم رو بده؟!

 58. مهرداد گفت:

  ارائه اين دروس در ترم بهمن باعث شده دروس اصلي دكتري ترم جاري ارائه نشه و در ترم مهر سال اينده كه دانشگاه ١٥٪ هم شهريه را افزايش ميدهد ارائه شود كه اين يكي از دلايل افزايش هزينه هاي دانشجويان است. به بخشنامه دانشگاه شديدا معترضيم!

 59. مکانیک گفت:

  فقط همین یک مورد نیست کسانی که ترم قبل موفق به دفاع نشدن و الان رفتن برای ثبت نام برخلاف رویه سال ها قبل موظف به پرداخت هزینه ترم و شهریه ثابت نیم سال اول شدن گویا بخشنامه نگرفتن شهریه تا ماه ده بوده و حالا برداشته شده این هم مضاف بر آن ها شده. یعنی عملا برای هشت واحد جبرانی باید چند برابر هزینه بشه.

 60. علي گفت:

  اين واحد ها بايد به كسايي تعلق بگيره كه اين دروس رو يا در مقطع ارشد نداشته باشن يا اگه هم داشتن كمتر از 14 گرفته باشن يا رشتشون تو ارشد غير مرتبط بوده باشه نه اينكه واسه همه اجبار باشه!!!!

 61. سعید گفت:

  سلام
  ما دانشجویان دست به دست هم در مقابل این ظلم بزرگ مقاومت میکنیم و تا حقمون رو نگیریم عقب نشینی نمیکنیم، مسئولین دانشگاه آزاد يه فکری بکنن

 62. پریناز گفت:

  سلام دوستان
  به نظر من اعتراض کردن کار منطقی نیست اینهمه واحد را میگذرونید این چندتا هم بگذرونید هزینه اش هم که در مقابل کل هزینه های دانشگاه ازاد چیزی نبست. بیخیال بابا… حوصله دارین ها… به نظر من فقط وقت گذرانی میکنید نتیجه هم نمیگیرید.

 63. فرید گفت:

  دروس جبرانی یعنی تحمیل یک ترم اضافی .

 64. صدا وسیما گفت:

  یکی از دوستان که مسول تو صدا وسیما هست از طریق صدا و سیما پیگیر هستن که در یک خبر پر بیننده گزارش تهیه بشه

 65. بلال گفت:

  من هم معترض هستم بچه ها مقاومت کنید

 66. شيمي الي گفت:

  دوستاني كه تحصن كرده اند نماينده همگي دانشجويان هستند و اين خواسته همگي ماست
  كاش رسانه ها و مسئولين اين قضيه رو پيگيري كنند تا نتيجه مطلوب حاصل بشه و حق ادا بشه
  از سايت خوب پي اچ دي هم كمال تشكر رو دارم كه به نوبه خود حمايت و پشتيباني از دانشجو رو دريغ نميكنه

 67. شهاب گفت:

  باید همه قبول شدگان واکنش نشان دهند و کاملا غیر منطقی است

 68. افشین گفت:

  با سلام.به نظرمن باید ضمن تماس باصداوسیما وتهیه گزارش رسانه ایی گردد ویا از طریق نهادهای بالا پیگیری شود.

 69. شهاب گفت:

  با سلام بنده نیز از معترضین واحدهای جبرانی هستم پیگیری شود

 70. اعتراض گفت:

  دوستان یک نسخه از نامه اعتراض توسط یکی از کارمندان مجلس که خودش هم دانشجوی دکتری هست به کمسیون تحقیقات مجلس ارسال شد و قول پیگیری و مساعدت دادند

 71. الهام گفت:

  با سلام
  ارایه دروس جبرانی واقعا غیر منطقی هست..درس جبرانی تخصصی ارایه شده به من درسی هست که با استاد دانشگاه تهران با بالاترین نمره گذروندم حالا در دکترا باید با دانشجوی همون استاد این درس رو دوباره بگذرونم!!!!همینطور دروس روش تحقیق و زبان توسط استادی ارایه میشه که اصلا اطلاعات نداره!

 72. سوزان گفت:

  حتما باید موضوع پیگیری و رسانه ای شود…باید همه قبول شدگان واکنش نشون بدن

 73. الهام گفت:

  سلام
  ممنون از دوستان بخاطر آگاهی و توجه به این مساله…ارایه دروس جبرانی کاری کاملا غیر منطقی است…درس جبرانی اختصاصی ارایه شده به من درسیه که تو ارشد بالاترین نمره رو گرفتم!!و حالا باید همون درس رو با یکی از دانشجوهای همون استاد تو دکترا دوباره گیرم!!!!واقعا مسخرست………تدریس دروس روش تحقیق و زبان تخصصی هم توسط استادی هست که مدرک دکترا نداره بعد اومده به ما زبان یاد بده درصورتیکه اکثریت داوطلبین دکترا زبان متوسط رو به بالا هستند….

 74. تاریخ دوره اسلامی گفت:

  باسلام . این قضیه واحدهای جبرانی برای خانواده ها و خود دانشجویان بار مالی دارد و از طرفی واحدهای آموزشی بجای اینکه در دو ترم تمام شود با این شیوه جدید بیش از 3 ترمه تمام میشه این باعدالت آموزشی سازگار نیست همه دوستان به مرکز بصورت گروهی مدام زنگ بزنیم.

 75. ديلمقاني- زبان شناسي گفت:

  خب حرف زور است، ثبت نام نمي كنم!!

  يهويي بگين هر كي دوبار ارشد بخونه بهش دكترا ميديم.

  مدرك زبان قبل از آزمون جامع پس براي چيه؟ پايان نامه ارشد خودش نمونه ي روش تحقيق است. در مصاحبه هم ملاحظه كرديد.
  در ارشد هم ترم يك داشتيم اين درس را. چرا دوباره بايد بشينيم سر اين كلاس ها؟؟!!!

 76. اميد گفت:

  ايا كسي نيست به داد ما برسه؟جالبه مارا به زور مجبور كردند كه يه درس ترم دوم كارشناسي را به عنوان درس جبراني دكتري بگيريم

 77. من گفت:

  ما هم ثبت نام نكرديم و منتظر حذف بخشنامه دروس جبرانى هستيم

 78. نسترن شهرسازي گفت:

  با سلام ما درس روش تحقيق را از دوره كارشناسي تا هم اكنون يعني ترم اول دكتري هم داشتيم حتي خود مدير گروه نيز كه به چارت درسي آشناست پيشنهاد مقاله نويسي در اين درس جبراني را دادند،در صورتي كه شخصا مقالات بين المللي و ملي دارم ،در ارتباط با زبان هم زبان كنكور٩٠و مدرك آيلتس دارم،چرا بايد دوباره هزينه كنم براي درس زبان؟!مساله ديگر اين است كه مرجعي مسئوليت بازرسي بر استاندارد بودن سوالات را داشته كه همگي را بايد بالاي ٣٣درصد مي زديم؟!
  ممنون مي شم پاسخ مسائل را مسئولين محترم بدهند.

 79. برق قدرت اراک 2 گفت:

  دوستان کسی برق قدرت اراک هست اینجا؟

  • سامی گفت:

   سلام دوست عزیز شما اراک ثبت نام کردین..خواهش میکنم بگین چطور بود مراحل ثبت نام وتاکی؟ شهریه؟ شروع کلاس ها؟ خیلی ب جواب این سوالات احتیاج دارم

 80. علی گفت:

  با سلم منم تا بحال ثبت نام نکرده ام و با ادامه این روال انصراف خواهم داد

 81. علیرضا نظری گفت:

  باسلام. بنده نیز از معترضین واحدهای جبرانی دانشگاه آزاد هستم.

 82. امنه گفت:

  با سلام. از انجایی که بخشنامه دروس جبرانی بعد از ثبتنام ورودی های 94 ابلاغ شد طبق قانون این بخشنانه شامل حال این ورودی نمی شود. و قانونا نباید بما این دروس جبرانی داده شود و این کار قانونی نیست.

 83. آسمان گفت:

  سلام وقتی دانشجوی دوره دکترا باید امتحان جامع دهد لزومی ندارد که دروس پیش نیاز داشته باشد چون اگر نمره قبولی از امتحان جامع نگیرد نمی تواند فارغ التحصیل شود از سوی دیگر دروس جبرانی بار مالی برای دانشجو دارد تامین هزینه دانشگاه وهزینه مسافرت به شهر محل تحصیل وهزینه دروس جبرانی برای خانواه دانشجویان کمر شکن خواهد بود لذا از مسولین دانشگاه آزاد استدعا داریم دانشجویان دکترا را درک کنند

 84. علوم تحقیقات گفت:

  چرا من با 15 مقاله داخلی و isi باید زبان و روش تحقیق بگذرانم. اخه من اگه نمیتونستم و یا زبانم خوب نبود چطور میتونسم این همه مقاله را بدهم.

 85. عمران سازه گفت:

  ما در ترم دانشگاه آزاد کرمانشاه بعد از چندین جلسه درس اصلی به یک باره خودشان واحد های جدید را به نام ما زدند وحتی به اعتراض ما هم که خلاف بخشنامه خودتان برای درسهای بالاتر از 33.33% هم اعنتائی نکردند.تازه حلسه گذاشته اند که حتی المقدور نصف دانشجویان را هم بندازید وبرای ترم بعد هم همان درسها را ارائه داده اند.

 86. دانشجوی علوم تحقیقات گفت:

  تاریخ ابلاغ این بخشنامه مربوط به مهر 94 می باشد یعنی بعد از ثبت نام دانشجویان و هیچ قانونی عطف به ماسبق نمی شود پس این قانون نباید شامل حال دانشجویان دکترا ورودی 94 شود.

 87. هوش مصنوعی و رباتیکز گفت:

  احسنت. ادامه بدین به اعتراض. قرار نیست هر قانون مصوبی از طرف کاربران ان قانون مورد تایید قرار گیرد.

 88. محسن گفت:

  سلام
  امیدوارم تصمیم مناسبی را در زمان مناسب بگیرند و مشکل حل شود.
  طبیعی است که اگر این موضوع به هزینه هایمان اضافه کند، در تصمیم گیری می توانست موثر باشد. اما بعد از ثبت نام و ورود به کلاس، موضوع مطرح شده و الآن انصراف هم جالب نیست. ادامه اش هم برای من که شاغل هستم و یک ترم به تحصیلاتم اضافه می شود و دیرتر و پر هزینه تر به مدرک دست خواهم یافت بسیار جدی معنا می یابد.

 89. دانشجوی دکترا علوم و تحقیقات گفت:

  ضمن عرض سلام به تمامی دوستان
  ما دانشجویان رشته مهندسی منابع آب مقطع دکترا ورودی 94 به این آیین نامه اعتراض داریم و تا حالا هیچکدام ثبت نام ترم بهمن را انجام نداده ایم و نامه انصراف را هم در صورت وجود واحدهای جبرانی به دانشکده در23 آذر ماه ارائه داده ایم.

 90. مهمان گفت:

  ای کاشی یکی پیدا بشه و به داد کسانی که این بخشنامه به اونها تحمیل شده برسه.

 91. سینا گفت:

  با سلام
  ما دانشجویان دکتری 94 اجازه نمیدهیم که دانشگاه 10 ملیون هزینه اضافی را به ما تحمیل کرده و یک ترم ما را از روال طبيعی تحصیل عقب بندازد و شور و انگیزه ادامه تحصیل را از ما دانشجویان سلب کند.

 92. 101 گفت:

  ببینید دانشگاه آزاد دایه مهربان تر مادر شده
  1- دانشگاه آزاد با ارائه دروس زبان و روش تحقیق به همه دانشجویان دکتری بی احترامی کرده
  2- مگه قرار نیست قبل از آزمون جامع مدرک زبان ارائه بشه پس ارائه درس زبان تخصصی چی صیغه است؟
  3- مگه قرار نیست 18 واحد پایان نامه پاس شود مگه میشه بدون دانستن روش تحقیق از پایان نامه دفاع کرد مگر این درس در کارشناسی ارشد پاس نشده مگر می شود بدون دانستن روش تحقیق دفاع کرد و دوباره در مقطع دکتری قبول شد و یا در مصاحبه تخصصی قبول شد؟

 93. منا گفت:

  هم روش تحقیق و هم زبان تخصصی از دروسی بودند که در کارشناسی ارشد تدریس شدند..من نمیدونم واقعا دوباره گذروندن اونا چه معنی میده…هر چند که ترم اول به ما روش تحقیق رو دادند…و اپسیلونی به علم ما اضافه نشد..و با این پول میشه بیرون از دانشگاه بهترین کلاسهای زبان رو با بهترین اساتید گذروند

 94. فرشيد گفت:

  مناسفانه دانشگاه ازاد ما دانشجوهاي ورودي ٩٤ را مجبور به گذراندن مجدد دروسي مي كند كه قبلا در دوره ارشد با نمرات عالي گذرانده ايم.
  بخشنامه دقيقا بعد از ثبت نام دانشجويان ارايه شده و بنده اگر ميدانستم قرار است ١٠ ميليون اضافه براي درس هاي تكراري پرداخت كنم
  هيچ وقت ثبت نام نمي كردم

 95. ali.t گفت:

  ضمن سلام و عرص ادب.من ورودی دکتری گرایش چینه و فسیل 94 بودم و انصراف دادم.حالا میتونم واسه بهمن گرایش دیگه شرکت کنم؟

 96. م.روانشناسی گفت:

  هزار لایک …برای دانشجویان معترض به واحدهای جبرانی دانشگاه ..موفق باشید.