مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

تأکید وزارت علوم بر غیرقانونی بودن رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی

وزارت علوم استفاده از مدارک دانشگاه آزاد در مراکز آموزش عالی را مشروط به تأیید دفتر گسترش آموزش عالی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم ۹ دی‌ماه امسال طی نامه‌ای به امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تأکید کرد که دانشگاه آزاد طی سال‌های اخیر بدون اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی در بسیاری از رشته‌های تحصیلی مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

در ادامه این نامه تأکید شده است که تنها مدارک فراغت از تحصیل آن دسته از دانش‌آموختگانی که رشته تحصیلی آنها دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی است، مورد تأیید بوده و قابل ارزیابی است.

امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم نیز طی نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری تأکید کرد که برای تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، صرفاً مدارک مربوط به کد ـ رشته محل‌های دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی قابل قبول است و کد ـ رشته محل‌های مجاز برای تمام مقاطع تحصیلی و تمام دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در سایت معاونت آموزشی وزارت ارائه شده است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۵۱)

 1. فریبا می‌گه:

  دانشگاه آزاد واحد اهر رشته معماری با رتبه ۲۱۳۸ دعوت به مصاحبه شدم خودم باورم نمیشه به نظرتون قبول میشم ؟؟

  • مهدی می‌گه:

   الله اکبر.۲۱۳۸؟؟؟؟؟
   من ۲ سال پیش با رتبه کشوری ۴ کلی استرس قبولی داشتم.کبا ۱۵۰ نفر به مصاحبه دعوت شده بودند.

  • سهند می‌گه:

   با سلام.منم واحد اهر بودم و دو شنبه رفتم مصاحبه.دکتر موسوی و ستاری و شفیع زاده بودند.حتما قبولید.قول صد در صد میدم.نصف دعوت شده ها نیومده بودند مصاحبه.

 2. نرگس می‌گه:

  دانشگاه آزاد معتقد که همه رشته های تحصیلی دکتری واحد آزاد مجوز دارند ولی لیست وزارت علوم که مهمه

 3. قاسم به وبگرد می‌گه:

  دانشگاه آزاد اسلامی به منظور توسعه پژوهش‌های کاربردی تقاضا محور و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و تربیت پژوهشگران متعهد، متخصص و کارآفرین در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری و بر اساس مجوز مورخ ۹۱/۱۲/۳ وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در واحدهایی که مجوز قانونی پذیرش دوره های دکتری تخصصی را دارند، اقدام به پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) در رشته های غیرپزشکی در چارچوب آیین نامه شماره ۷۰/۲۵۲۶۸ مورخ ۱۳۹۳/۲/۱۰ می‌کند. – معرفی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور :

  دوره دکتری تخصصی پژوهش محور بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی «دکتری تخصصی پژوهشی (Ph.D by Research)» می‌انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نو‌آوری، خلاقیت و کارآفرینی در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرز‌های دانش نو موثر باشند. به عبارت دیگر مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که در آن محور اصلی کسب دانش و مهارت از طریق پژوهش هدفمند و نوآوری است.

  مدرک دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) مانند مدرک دکتری تخصصی آموزشی ـ پژوهشی معتبر است و دانش‌آموختگان در این شیوه از مزایای استخدامی مترتب بر آن (از جمله عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی با رعایت سایر مقررات) بهره‌مند خواهند شد.

 4. یاس مدیریت دولتی به وبگرد می‌گه:

  سلام
  لطفا برای پژوهش محور کسی می دونه چطور میشه مجوز وزارت علوم رو که صراحتا در اطلاعیه دانشگاه آزاد اشاره شدده را ببینیم؟
  وبگرد عزیز نگرانی شما منطقی هست ولی باید دنباله صحت و سقم مجوز وزارت علوم باشیم.

 5. وبگرد می‌گه:

  دوستان این کد مجوزها مربوط به دوره آموزش محور که در سایت وزارت علوم موجود و نه دوره پژوهش محور… دقت کنید…

 6. A می‌گه:

  ظاهرا اگلا دنبال کار دولتی باشیم و آن نهاد استعلام بگیره مشخص می شه در غیر این صورت که مدرک معتبره

 7. محمد می‌گه:

  وزارت علوم بارها اعلام بدون مجوز دار بودن خیلی از رشته های آزاد را اعلام کرده است عواقب آن با کسانی است که در رشته های بدون مجوز می روند پس باید مراقب بود.

 8. برنامه ریزی شهری می‌گه:

  سلام مسلما با مراجعه به سایت معاونت اموزشی وزارت علوم رشته های مجوز دار ثبت نام می کنید و جای استرس نیست

 9. زینب می‌گه:

  با توجه به این لیست ها هیچ کدام از واحدهای الکترونیک مجوز ندارند درسته؟؟؟

 10. لاله می‌گه:

  اقا یا خانم معمارباشی سلام ببخشید یعنی پسر خاله شما نظرشون مثبته در مورد ثبت نام رشته های بدون مجوز و مورد مجوزاش حل میشه ؟

 11. یاس مدیریت دولتی به وبگرد می‌گه:

  دوست عزیز سلام
  در اطلاعیه پژوهش محور به مجوز رسمی وزارت علوم اشاره شده است.

 12. اذر می‌گه:

  به نظر من بدون مجوز ها را نرید .

 13. سالومه می‌گه:

  سلام من در تکمیل ظرفیت مهر به کیش دعوت مصاحبه شدم در رشته معماری ولی به دلیل مسافت و هزینه نرفتم .ولی الان دانشگاه آزاد واحد پردیس دعوت شدم در مورد مجوز دار بودنش پرسیدم میگویند مجوز ندارد به نظر شما آیا مجوز میگیرد یا خیر ؟

  • معمارباشی می‌گه:

   سلام
   من هم معماری زاهدان قبول شدم ولی نرفتم الان هم پردیس دعوت به مصاحبه شدم و چون پسرخاله ام توی یه واحد دانشگاه آزاد شهر دیگه ایی معاون آموزشی هست گفت تا اردیبهشت ۹۵ تمام مجوزهای رشته های موجود در دفترچه دکترای ۹۵ اخذ میشه و تقریبا ۷۰ درصد کاراش تموم شده که پردیس هم توی دفترچه ۹۵ هست
   برای مصاحبه هم تماس گرفتم گفتن خودشون تماس میگیرن

   • معماری می‌گه:

    شبستر هم جزوش هست؟

    • معمارباشی می‌گه:

     متاسفانه شوشتر توی لیست آزمون ۹۵ نبود
     ۱۰۲ واحد تبریز
     ۱۹۵ واحد شبستر
     ۲۲۰ واحد اهر
     ۱۱۹ واحد اردبیل
     ۲۱۳ واحد خلخال
     ۱۵۰ واحد نجف آباد
     ۱۷۵ واحد اصفهان(خوراسگان)
     ۱۷۷ واحد اردستان
     ۱۱۵ واحد کرج
     ۱۴۶ واحد بوشهر
     ۱۰۱ واحد تهران مرکزی
     ۱۲۳ واحد علوم و تحقیقات
     ۱۴۱ واحد تهران جنوب
     ۱۵۷ واحد تهران شمال
     ۲۲۸ واحد تهران غرب
     ۵۰۱ واحد پردیس
     ۵۰۳ واحد الکترونیکی
     ۱۳۳ واحد شهرکرد
     ۱۳۱ واحد بیرجند
     ۱۱۱ واحد مشهد
     ۷۰۶ واحد مشهدپردیس
     مجتمع بین
     الملل گلبهار
     ۱۰۶ واحد اهواز
     ۱۳۸ واحد زنجان
     ۱۲۸ واحد سمنان
     ۱۴۲ واحد دامغان
     ۱۰۹ واحد زاهدان
     ۱۶۳ واحد شیراز
     ۲۱۴ واحد قزوین
     ۱۱۰ واحد سنندج
     ۱۰۸ واحد کرمان
     ۲۴۰ واحد بم
     ۱۹۲ واحد کرمانشاه
     ۱۲۰ واحد یاسوج
     ۱۱۷ واحد رشت
     ۱۱۲ واحد بروجرد
     ۱۵۸ واحد چالوس
     ۲۰۸ واحد ساری
     ۲۳۹ واحد نور
     ۱۲۱ واحد اراک
     ۱۸۱ واحد ساوه
     ۲۰۰ واحد محلات
     ۲۴۷ واحد تفرش
     ۷۹۹ واحد تهران جنوب پردیس
     مرکز بین
     المللی کیش
     ۱۷۱ واحد همدان
     ۲۲۲ واحد امارات متحده عربی زن و مرد

    • معمارباشی می‌گه:

     متاسفانه شوشتر توی لیست آزمون ۹۵ نبود

    • معمارباشی می‌گه:

     ببخشید من فکر کردم شما شوشتر مد نظرتونه ولی شبستر هم جز لیست شهرهای کنکور۹۵ هست

   • مانا می‌گه:

    یعنی ما بدون مجوز بریم ثبت نام کنیم؟
    من هم ایمیل زدم به مرکز سنجش و پذیرش و جواب دادند جای هیچ نگرانی نیست همه رشته محوز دار هستند و به یک شماره خبر در سایت خبرگذاری آنا ارجاع داد که مضمونش مجوز داشتن واحد هاست

 14. دانشجوی دکترای مدیریت آموزشی می‌گه:

  رشته ما را از ۴ رشته محل در عرض یکسال به ۲۵ رشته محل افزایش دادند مگر دانشگاه آزاد در عرض یکسال چقدر رشد پیدا کرده و امکانات خود را افزایش داده است که اینگونه شتابزده دانشجو می گیرد!!!

 15. زهره می‌گه:

  سلام دوستان من آیت الله آملی دعوت به مصاحبه شدم اسمش توی گروه مجوز دارها نیست بنظرتون جکار کنم برم مصاحبه؟!! کسی میدونه زمان مصاحبه کی هست !!!رشته مدیریت ورزشی هستم خواهش میکنم اگه کسی اطلاعی داره بگه ممنون

 16. Ladannnn می‌گه:

  سلام یعنی اکثر واحدها مجوز نداره؟؟؟؟؟؟ جل الخالق

 17. فارغ التحصیل ارشد بدون مجوز واعتبار می‌گه:

  ۱-بنده یکی از قربانیان بدون مجوز هستم که سه سال هست که فارغ التحصیل شدم و همچنان منتظر تایید وزارت علوم جهت اعمال آن در سوابق پرسنلی خود در سازمان محل کارم هستم (سازمان بنده از وزارت علوم استعلام برای اعمال مدرک استعلام گرفته)
  ۲-لینکی که دوستان بالا گذاشتند کاملا بروز هست و اگر تاریخ آن عقب تر هست مثلا آذر ماه، دلیلش این هست که از اون تاریخ رشته محلی اضافه نشده .
  ۳- در جواب دوستانی که گفتند چرا دانشگاه آزاد اینکارو میکنه و اگر مجوز نداره چرا دست به این کار میزنه ؟دلیلش بسیار واضح هست جذب دانشجو و درنهایت درامد . و وزارت علوم هم بخاطر معذوراتی که هست نمی تونه واحد ها رو تعطیل کنه و از ابزار خیلی محکمتری که داره استفادهمیکنه ،ندادن اعتبار به مدارکی که برای اجرای آن مجوزی گرفته نشده و اگر واقع بین باشیم خرده ای هم به کار ایشان وارد نیست چون قبلا در سایت اطلاع رسانی انجام داده و مسولیت تصمیمات رو به پای دانشجو گذاشته
  ۴- طبق قوانین آموزش عالی کشورمون و بخشنامه ها ،در این مورد کاملا حق با وزارت علوم هست و دانشگاه آزاد طبق قوانین عمل نکرده است.
  ۵- در نهایت دانشجو باید قبل از ثبت نام به سایت وزارت علوم مراجعه کرده و رشته محل های مجوز دار را که کاملا بروز شده است مشاهده کنند و از ثبت نام در فاقد مجوزها خودداری کنند .
  ۶- تجربیاتی بود که عین این سه سال بخاطر مشکلی که برای اخذ تایید مدرکم بدست آورده بودم در اختیار دوستان گذاشتم . اون موقع که بنده شروع به تحصیل کردم بحث مجوز و غیر مجوز مطرح نبود و اطلاعی از این قضایا نداشتیم خواهشا الان دیگه دقت بفرمایید .

 18. سروش می‌گه:

  تنها راه رسیدن به حقوق قانونی شکایت به دیوان عالی کشور توسط دانشجویان است

 19. دکتر اقتصاد می‌گه:

  اکثر واحدهای دانشگاه آزاد مجوز ندارن…..و وزارت علوم هم مکررا میگه که اینها مجوز ندارن و مدرکشون اعتبار نداره…و اگر دانشجو بره ثبت نام کنه عواقب کار به عهده خودشه….پس دوستان عزیزم حواستون خیلی جمع باشه ۱۰۰میلیون خرج میکنین آخرشم هیچی دستتون نیست…

 20. وبگرد می‌گه:

  سلام.
  بارها در این سایت اشاره کرده ام که دوره پژوهش محور دانشگاه آزاد فاقد مجوز وزرات علوم و مجوز از خود دانشگاه آزاد داره. قبل از هر گونه انتخاب رشته و یا مراجعه نهایی به هر واحد دانشگاهی قبلش با وزارت علوم و دفتر گسترش وزارتخانه ارتباط تلفنی و یا ایمیل برقرار کنید. از ترم بالایی ها پرس و جو کنید…
  این روش جلوگیری؛ به این معنی که این روش جذب دانشجو که در هیچ جای دنیا نظیر نداره ادامه خواهد داشت و متاسفانه فقط خود دانشجو ضربه مالی و روحی اش را می خوره… در واقع به جای ممانعت ابتدا بی تفاوتی می شود و سپس قائله با چند بخشنامه و نامه تمام می شود… مثل همیشه… چون دانشجو دارای اعتبار اولیه قانونی و شخصیت لازم برون سازمانی نیست….فقط دارای یک روز نمایشی است … تازه آن هم سیاسی نه یک روز علمی…
  اسمش هم می شود مسئولیت پذیری مسئولان و مشارکت ….
  در دوره های آموزش محور دانشگاه های دولتی و آزاد هم صرف نظر از ایجاد رانت و نفوذ برای غالب قبول شدگان، خبری از کیفیت به خصوص با دروس پیش در دو سال اول نخواهد بود. در واقع جایی که دو سیستم آموزش و پژوهش هست دانشجو حسابی لنگ می زنه وای به حال پژوهش محور که اساساً فرض بر تکمیل اطلاعات دانشجو هست و نه آموزش به وی…. به خصوص اینکه رتبه کتبی بالای ۱۰۰ در دوره دکتری ورود پیدا کرده و خیلی از پیش نیازهای اولیه کسب دانش و یا مهارتهای اولیه را ندارد. اساتید هم غالباً نقش محوری در این زمینه به خاطر ماهیت دوره نخواهند داشت و …. این خود دانشجو که باید خیلی زیرکانه تصمیم بگیره رتبه خوب بیاره و تازه پس از ورود تلاش کنه تا دکتر واقعی باشه نه دکتر مدرکی…. این طور نیست که چون فلان جا رتبه آورد فوراً بره و مشغول شه….
  اگر چه دانشگاه آزاد گامهای کیفی خوبی را برداشته اما خیلی تند داره می ره… کلاس ۱۸ نفره و یک یا دو هفته در میان کلاسها نمی تونه شور لازم را توسط اساتید پروازی و مدعو دولتی و غیردولتی به دانشجو منتقل کنه…. در واحد حضوری دانشجو چیز زیادی به دلیل عدم مطالعه جدی و هدفمند استاد نمی آموزه وای به حال واحدهای مجازی…. به همین دلیل که یک دانشجوی خوب در دانشگاه خوب ۵ سال روی دکتری اش در دانشگاه معتبر داخلی و خارجی کار می کنه….
  دلیل اصلی این اوضاع هم حمایت توسط دولت… دولت به جای نظارت کنترل شده، حمایت کنترل نشده را در پیش گرفته…
  بسیاری از دانشگاه دولتی در تمامی رشته ها در حال برنامه ریزی برای جذب دانشجوی دکتری به موازات کاهش تقاضای اجتماعی آن در ۵ سال آینده می باشند… منابع و متد گرفتن دانشجو در دانشگاه دولتی مرتب تغییر می کنه… وزن مصاحبه های آزاد قرار از ۲۵ بشه ۵۰ یعنی عملا از ۶۰ بشه به ۹۰ درصد… و دوباره…. مطمئن هستم اگر خود قشر منتخب دانشجو متولی بود خیلی به عدالت نزدیک تر بود تا این….
  ممنون

 21. . می‌گه:

  متاسفانه چند شب پیش هم اخبار ۲۰:۳۰ اعلام کرد پژوهش محور اصلا مجوز نداره. الان خیلی از واحد های تهران هم حتی مجوز ندارن. واحد الکترونیک هم اعتبار نداره. من چند وقت پیش جایی رفتم واسه مصاحبه وقتی وارد اتاق شدم دیدم راجع به نفر قبلی حرف میزدن و میگفتن تنها ایرادش این بود که مدرکش پردیس بود

 22. راحله می‌گه:

  از کجا بفهمیم کدوم دانشگاه ها مجوز ندارن ؟ به کدوم سایت باید مراجعه کرد؟؟

 23. لاله می‌گه:

  دقیقا بعد از این همه استرس و طی کردن مراحل تازه به فکر این موضوع عم باشیم خوب ما طبق اعلام رشته ها ثبت نام کردیم چه کسی پاسخگوً هستش

 24. پریسان می‌گه:

  این چه وضعشه ، اگر مجوز ندارن باید رسما به خود دانشگاه آزاد اعلام کنن و جلوشو قانونا بگیرن نه اینکه گیر بدن به دانشجوها ، مگر دانشجوی بیچاره چه گناهی کرده ؟! قانونی امتحان داده و قانونا ثبت نام کرده ، جلوی رشته های بدون مجوزو بگیرین قانونا با خود دانشگاه آزاد رو در رو بشید و جلوشو بگیرید ، والا ، این چه وضعیه

 25. لاله می‌گه:

  یه سوال تو ذهن من هست که اگه مجوز ندارن چرا هنگام ثبت نام اصلا اعلام پذیرش دانشجو میکنن الان من نجف اباد دعوت به مصاحبه دکترا شدم روانشناسی سلامت ولی الان تکلیفم را نمیدونم که چی میشه ؟ جز مجوزها نیست

 26. حسین می‌گه:

  پس چرا دانشگاه آزاد هر سال علیرغم عدم کسب مجوز بسیاری از رشته ها موقع ثبت نام اعلام میکنه مجوز داریم و پول دریافت می کند. بعد کی می خواد جواب بده، مگه زیر نظر دولت نیستن، باور کنید تا الان نزدیک به ۴۰ میلیون پول دادیم

 27. لاله می‌گه:

  بببخشید الان بدون مجوزها باید چی کار کنن و از کجا باید فهمید

 28. علی می‌گه:

  جوری که تو سایت ها اومده بالای ۵۰ درصد بدون مجوزه مخصوصا شهرستان ها پس تکلیفشون چی میشه؟!

 29. عباس می‌گه:

  اگه میشه لیست مورد نظر وزارت علوم را منتشر کنید

درج نظر