مدرسان شریف پنجمین کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی کنفرانس رویکردهای نوین در علوم انسانی چهارمین کنفرانس پژوهش های نوین در علوم انسانی کنفرانس بین المللی مدیریت و اقتصاد در قرن 21 ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت اقتصاد و حسابداری کنفرانس علوم کشاورزی و محیط زیست پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی پژوهش در هنر کنفرانس بین المللی علوم مهندسی و تکنولوژی موسسه ابن یمین کتابخانه فرهنگ

شیوه‌نامه اجرایی آیین نامه آزمون دکتری ۹۵

بنابر شیوه نـامه اجرایی آزمون دکتـری ۱۳۹۵، سنجش علمی بر عهده سازمان سنجش و ارزیابی تخصصی بر عهده دانشگاه ها است.

به گزارش پی اچ دی تست، داوطلبان عزیز می توانند شیوه نامه اجرایی پذیرش دانشجو در کنکور دکتری ۱۳۹۵ را از طریق لینک زیر دریافت نمایند:

دانلود شیوه نامه اجرایی آیین نامه آزمون دکتری ۹۵ سراسری

بر اساس این شیوه نامه برگزاری آزمون اختصاصی (بدون توجه به آزمون سازمان سنجش) برای پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها ممنوع است.

این شیوه نامه اجرایی برای تعیین روند پذیرش و به منظور پیشگیری از بروز هرگونه اختلال در فرآیند پذیرش عادلانه، علمی و کیفی و نیز برقراری هماهنگی میان همه عوامل اجرایی در ستاد، سازمان و موسسات تدوین شده است. ضمن این که نظارت عالی برعهده شورای برنامه ریزی و نظارت بر پذیرش دانشجوی دکتری است.

پذیرش دانشجو در این مقطع دارای دو مرحله است که مرحله اول به سنجش علمی مربوطه می شود که سازمان سنجش مجری آن است.

مرحله دوم شامل بررسی سوابق علمی داوطلبان است که به موسسات پذیرنده واگذار شده است. همچنین سازمان سنجش آزمون مرحله اول (سنجش علمی) را دوبار در سال برگزار می کند، زمان برگزاری آزمون ها در آبان و اسفند هر سال است.

تمام دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای می توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون مرحله اول شرکت کنند. ضمن آن که اعتبار کارنامه سنجش علمی داوطلبان دو سال از زمان برگزاری آزمون است.

مرحله دوم (ارزیابی تخصصی) به عهده کارگروه برگزار کننده است. بررسی سوابق عملی داوطلب شامل موارد زیر از جمله الف) امتیاز پژوهشی، ب) امتیاز آموزشی، ج) امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه را در بر می گیرد.

مؤسسات مجری دوره دکتری باید چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی و میزان تاثیر هر یک از مولفه ها را ضمن ارسال به سازمان سنجش، از طریق وب سایت، تماس تلفنی، پیامک و به صورت عمومی، صریح و شفاف به داوطلبان اعلام کنند.

 

نحوه برگزاری مرحله دوم پذیرش دکتری

زمان برگزاری هر یک از مراحل ارزیابی تخصصی باید به نحوی برنامه ریزی شود که با زمان بندی سایر موسسات تداخل نداشته باشد و تعیین حد نصاب سنجش علمی از سوی موسسات برای ورود داوطلبان به مرحله دوم الزامی بوده و این حد نصاب می تواند برای هر موسسه و یا هر کد رشته ای متفاوت باشد.

سازمان سنجش نیز بعد از تعیین وضعیت صلاحیت عمومی و کنترل سایر شرایط که از سوی موسسه اعلام شده بود، اسامی پذیرفته شدگان نهایی را استخراج و به موسسات اعلام می کند و بعد از اعلام اسامی نهایی از طرف سازمان سنجش، داوطلبان به عنوان پذیرفته شده قطعی در موسسات ادامه تحصیل خواهند داد.

انجام مرحله دوم برای داوطلبانی که در مرحله اول فاقد شرایط لازم (عدم کسب حدنصاب، فارغ التحصیل نشدن در زمان مقرر، عدم اعتبار کارنامه و …) باشند، تحت هر عنوانی ممنوع است ضمن اینکه موسسه باید هزینه های انجام مرحله دوم را به صورت شفاف تعیین و در فراخوان پذیرش اطلاع رسانی کند.

اطلاعیه پذیرش دانشجو باید شامل زمان مراجعه داوطلب و نحوه پذیرش، حد نصاب سنجش علمی، تعیین مولفه های موثر در پذیرش، روش محاسبه، امتیاز دهی و ضریب تاثیر هر کدام، اعمال یا عدم عمال نمره سنجش علمی در نمره کل نهایی داوطلب و میزان تاثیر آن باشد.

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱ ۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر ۲۲ امتیاز - هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲ مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳ مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴ تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز
۵ کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع ۴۰ امتیاز

 

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۶ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی تا ۶ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته تا ۵ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰ برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی ۵ امتیاز رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱ مدرک زبان معتبر ۸ امتیاز طبق جدول مرتبط با زبان
جمع ۳۰ امتیاز

 

 جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر ۳۰ امتیاز)

نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه ۳۰ امتیاز بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره)

 

 

امتیاز مدرک زبان: همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT IELTS TOEFL :IBT TOEFL :CBT TOEFL :IBT + TOLIMO امتیاز تخصصی
۸۰-۱۰۰ ۸ و بالاتر ۱۱۰-۱۲۰ ۲۷۰-۳۰۰ ۶۳۷-۶۷۷ ۸
۷۵-۷۹ ۷.۵ ۱۰۲-۱۰۹ ۲۵۳-۲۶۹ ۶۰۷-۶۳۶ ۷
۷۰-۷۴ ۷ ۹۴-۱۰۱ ۲۴۰-۲۵۲ ۵۸۷-۶۰۶ ۶
۶۵-۶۹ ۶.۵ ۷۹-۹۳ ۲۱۳-۲۳۹ ۵۵۰-۵۸۶ ۵
۶۰-۶۴ ۶ ۶۰-۷۸ ۱۶۸-۲۱۲ ۴۹۵-۵۴۹ ۴
۵۵-۵۹ ۵.۵ ۴۶-۵۹ ۱۳۷-۱۶۶ ۴۵۰-۴۹۴ ۳
۵۰-۵۴ ۵ ۳۵-۴۵ ۱۰۸-۱۳۶ ۴۲۰-۴۴۹ ۲
۴۵-۴۹ ۴.۵ ۲۹-۳۴ ۹۳-۱۰۷ ۳۹۳-۴۱۹ ۱

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۷۲)

 1. شهلا می‌گه:

  فرم شماره ١ از کجا باید بگیریم که گفتن مطابق آیین نامه اجرایی تکمیل شود ؟؟؟؟؟

 2. nadia می‌گه:

  سلام دوستان
  میدونید آزمون زبان عمومی که دانشگاه تهران برگزار میکنه تو جدول زبان این شیوه نامه چه جایگاهی داره؟؟؟
  آیا میشه بهش اعتماد کرد و شرکت کرد؟؟
  ممنونم

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   نمیشه دقیق گفت که امسال چطوره، اما تجربه های سال های گذشته اینه که برخی دانشگاه ها مدرک زبان دانشگاه تهران رو قبول داشتن و برخی نداشتن.

 3. نسترن می‌گه:

  سلام خانم مهسا جان خسته نباشید. اعتبار دو ساله آزمون امسال بقوت خودش باقی هست یا نه؟

 4. کنکوری منتظر 95 به **** می‌گه:

  مگه سال قبل مصاحبه رو ۱۰۰ درصد در نظر گرفتن و ۳۰ درصد رو اصلا حساب نکردن؟ اگر واقعا اینجور باشه که خیلی خیانت کردن به بچه​ها؟

 5. محمد علی می‌گه:

  این حداقل تراز کی تعیین میکنه؟ تحصیلات تکمیلی هر دانشگاه خبر داره؟کسی از دانشگاه مختلف خبر داری خبر بده لدفا

 6. Habib می‌گه:

  با سلام
  بنظرتون با معدل ۱۷ و دارای یک مقاله isiو نمره پایان نامه ۱۹از دانشگاه ازاد چقدر احتمال دارد قبول شود ایا ممکن هست یا نه؟

 7. mohamad می‌گه:

  سلام خواستم بپرسم دانشجویان کارشناسی ارشد آقا شانسی برای قبول شدن در مصاحبه دکترا دانشگاه دولتی دارن چون شنیدم رد میکنن,آقا درسته?!
  در ضمن ی مطلب دیگه هم شنیدم اینکه همه چیز ب مصاحبه مربوط یعنی ۱۰۰% مصاحبه?!
  با تشکر

 8. هلن می‌گه:

  سلام. کسی خبر از مدل کارنامه ها داره؟ وقتی رتبه ندن و فقط نمره طراز باشه چه طور بفهمیم که شانس قبولی تو کدوم دانشگاه رو داریم؟ بعد این قصه برش تراز چیه؟ گفتن سازمان سنجش قبولیها رو به دانشگاهها اعلام میکنه بعد دانشگاهها برش میدن بعد دانشجوها انتخاب رشته محل میکنن بعد سازمان سنجش اعلام میکنه میتونن برن مصاحبه یا نه. این برشه چیه؟ یعنی دقیقا چیه؟

 9. کنکوری منتظر 95 می‌گه:

  با توجه به شیوه​نامه برگزاری کنکور، مشخص میشه که سهم تاثیر آزمون کتبی در قبولی نهایی، ۳۰ درصد هست که اگر اینطور باشه، که احتمالا نیز همین​طور هست، چگونگی سهم آزمون کتبی و مصاحبه، ۳۰ به ۷۰ هست که عینا مثل پارساله، این​طور نیست؟

 10. سحر می‌گه:

  سلام
  کسی میدونه از این ۱۰۰ امتیاز چند بیازیم قبولیم

 11. نسرین می‌گه:

  دوستان سلام
  پارسال خیلی می اومدم اینجا… حالا ترم ۲ هستم
  براتون آرزوی موفقیت می کنم.
  نگران نباشید این چند روز باقیمونده دلتونو بسپرید به خدا و با آرامشی که از این توکل میگیرین به سمت موفقیت حرکت کنید…

 12. پریسان می‌گه:

  سلام به همه. وزارت علوم خودش گفته همه چی دست دانشگاهه نمیدونم شیوه نامه دادنش برای چیه.

 13. maryam می‌گه:

  سلام.

  کسی از دکتری بدون آزمون (استعداد درخشان) خبری داره؟ آیین نامه جدیدش برای امسال منتشر نشده؟

 14. سکینه می‌گه:

  چقدر کنکور امسال عجیبه!!!!

 15. 000 می‌گه:

  باسلام دوستان
  اونهایی که میخواهند فردوسی مشهد دکتری بخونند اعتراض بزنند. اصلا با ایین نامه اجرایی که اینها معرفی کرده اند سنخیت نداره. برید صفحه گزینش شرایط دکتری دانشگاه فردسی آیین نامه این دانشگاه با این ایین نامه مطابقت نداره!!!!!!!!!!!!!!!

 16. maryam می‌گه:

  سلام دوستان.اگر ما توی آزمون قبول بشیم قبولی تا دو سال اعتبار داره؟درسته آیا؟

 17. سلام می‌گه:

  سلام دوستان
  من نگرانم با توجه به تغییر منابع امسال در چه سطحی آزمون کتبی میگرن؟ یعنی اینقدر سخت میگیرن تا قبولی و دعوت به مصاحبه کم بشه؟

 18. دکترای قبول شده ی پارسال می‌گه:

  دوستای عزیزم سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه و این چند روز باقی مونده رو هم با قدرت ادامه بدین. من هم پارسال شرایط شما رو داشتم، ولی یادمه دقیقا همین ۶ اسفند یکی از بچه های قبول شده ی سال قبل، توی یکی از کامنت ها به همه ی بچه ها امیدواری داده بود و البته روحیه ی من رو هم خیلی خوب کرد، واسه ی همین با خودم قرار گذاشتم اکه سال دیگه، قبول شدم، من هم این سنت خوب رو ادامه بدم، من بدون هیچ مقاله و هیچ پارتی، یکی از بهترین دانشگاه های تهران قبول شدم (فقط به خاطر آمادگی در جلسه ی مصاحبه) و همین بهترین دلیله که بهتون بگم اول خودتونو باور کنین و بعدم همه چیز رو به بالایی بسپارین و مطمئن باشین که بهترین رو براتون رقم میزنه. امیدوارم ۶ اسفند سال دیگه، شما اینجا کامنت بذارین…

  • نگران می‌گه:

   خیلی خوبه که یه نفر اومد امید داد.. من انقد این هفته از این کامنتاو گروهای شبکه های مجازی استرس گرفتم که دیگه واقعا نمیدونم چیکار کنم. با اینکه رزومم خوبه ولی نگران شدم واقعا.

  • داوطلب روانشناسی تربیتی می‌گه:

   دوست عزیز سلام. از اینکه بهمون قوت قلب می دین ممنونم. امیدوارم ما هم مثل شما تو ازمون امسال قبول بشیم و این سنت رو برا سال اینده به جا بیاریم.اگه امکان داره رشته خودتون رو بگید .ممنون

  • مهندس معماری می‌گه:

   ممنونم دوست عزیز. ایشالا همه داوطلبهایی که تلاش کردن بتونن سال اینده این سنت را ادامه بدهند.. ممنونم

 19. آذربایجان می‌گه:

  واقعا که شرایط امسال مبهمه

 20. Linguist می‌گه:

  صفحه آخر این شیوه نامه توی جدول شماره ۳ نوشته نمره نهایی داوطلب با اعمال ضریب مرحله اول و مرحله دوم. من نفهمیدم بالاخره آزمون ۱۴ اسفند تاثیر داره یا نه؟ مگه نگفتن سهم مصاحبه صد در صده، پس این اعمال ضریب مرحله اول چیه؟

 21. سودا می‌گه:

  میشه بپرسم این چه آزمونی هست که حالا که دانشگاه مشهد و ولی عصر رفسنجان شرایط پذیرشون ر. گفتن و ۹۰ درصد دانشگاه های دیگه هم مطمئنم به این صورت هستند هیچ ارزشی نداره و دانشگاه ها برای خودشون آزمون کتبی و شفاهی برگزار میکنن ؟ بشین این همه درس بخون که به رشته ات هیچ ربطی نداره
  بعدشم بیا دوباره برای هر دانشگاه دوباره درس بخون چون ایاتید هر دانشگاه مسلما تو آزمون کتبی از جزوات خودشون سوال میدن مصاحبه هم که تعریفشو قبلا شنیدیم
  بهترین کارو اونایی انجام دادن که شرکت نکردن که بیخودی استرس نکشن

 22. محمد علی می‌گه:

  بچه ها سال۹۵ دوبار پذیرش دارن؟مهر و اسفند؟ یعنی ظرفیتا نصف میشه کسی میدونه؟عمومی ها رو چند بزنیم خوبه؟

 23. جامعه شناسی می‌گه:

  عزیزان, منظور از آزمون سال ۹۵, ازمونیه که همین هفته اینده برگزار میشه. نام هر آزمون با سال ورودی داوطلبان همان آزمون به دانشگاه مشخص میشه. مثلا کسانی که پارسال امتحان دادند و امسال وارد دانشگاه شدند, آزمون سال ۹۴ رو قبول شدند.

 24. علی می‌گه:

  آقا یوسف بستگی به زمان دفاع شما دارد
  موفق باشید

 25. یوسف می‌گه:

  باسلام لطفا دانشجویان سال آخرارشد محبت کنند به سوالات اینجانب جواب بدهند.
  ۱ – سازمان سنجش درموقع ثبت نام به کنکور دکتراگفته بوددانشجویان سال آخرکه تاتاریخ۹۵/۶/۳۱فارغ التحصیل می شوندمعدل واحدهای گذرانده شده تا تاریخ ۹۴/۶/۳۱ به سازمان اعلام کنندوفرم تاییده معدل رابه تایید دانشگاه برسانندودر پیش خود نگه دارندبنده این کار کردم معدل واحدهای گذرانده شده تاتاریخ۹۴/۶/۳۱به سازمان اعلام کردم ودانشگاه آن فرم معدل را تایید و مهر زده است
  ۲ – حالا سازمان سنجش در اطلاعیه پرینت کارت حضور در جلسه که اخیرا صادر کرده است گفته دانشجویان سال آخر می توانندمعدل واحدهای گذرانده شده راتاتاریخ ۹۴/۱۱٫۳۰به سازمان اعلام کنندو فرم تاییده معدل را به تایید دانشگاه برسانند
  ۳ – حالا سوال بنده این است میانگین معدل واحدهای گذرانده شده که تا تاریخ ۹۴/۶/۳۱ به سازمان ارسال کرده ایم و فرم آن را دانشگاه تایید کرده است ارزشی نداردباید دوباره میانگین معدل واحدهای گذرانده شده تاتاریخ ۹۴/۱۱/۳۰به سازمان ارسال کنیم ودوباره آن فرم معدل را به تایید دانشگاه برسانیم با تشکر

  • مکانیک می‌گه:

   اگز معدلتون تا تاریخ ۹۴/۱۱/۳۰ تغییر کرده بایستی این تغییرات را در قسمت ویرایش اعمال کنید و یک برگه ی دیگر از دانشگاه برای تایید معدلتون تا اون تاریخ بگیرید.

   • یوسف می‌گه:

    باسلام اگرمعدل کمتر شده باشد باید تغییر بدیم یا معدل ۹۴/۶/۳۱مورد قبول است

    • یوسف می‌گه:

     معدل ۹۴/۶/۳۱بیشتر از معدل۹۴/۱۱/۳۰است

     • مکانیک می‌گه:

      با سلام
      آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا تاریخ ۹۴/۱۱/۳۰ در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده و یا تا تاریخ ۵/۶/۳۱ در مقاطع مذکور فارغ‌التحصیل می‌شوند، در این مرحله می‌بایست نسبت به ویرایش و یا درج معدل فارغ‌التحصیلی (برای فارغ‌التحصیلان ۳۰/۱۱/۹۴) و یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده (برای فارغ‌التحصیلان تا تاریخ ۳۱/۶/۹۵) خود تا تاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۳۰ اقدام نمایند. این داوطلبان می بایست اصل گواهی تکمیل و تایید شده توسط دانشگاه محل تحصیل، مربوط به معدل واحدهای گذرانده تا تاریخ ۳۰/۱۱/۹۴ (نمونه فرم در ذیل این اطلاعیه درج گردیده) را در زمان مصاحبه همراه داشته و ارائه نمایند.
      اگه دقت کرده باشید تو این اطلاعیه اضاره کرده که ((بایستی)) معدل رو ویرایش کنند. به نظر من شما هم هرچند معدلتون کم شده اما در مرحله ویرایش معدلتون رو تغییر بدید.

 26. پریسان می‌گه:

  چرا هر دفعه یه تصمیم جدید میگیرن !!!!
  یه بار میگن آزمون دو مرحله ایه ، یه بار میگن نه یک مرحله ایه . پارسال منابع و دروسی که باید میخوندیم مشخص بود امسال نه ، هر سال یه تصمیم جدید .والا ما که سر در نیاوردیم بالاخره چی به چیه .

 27. سامیه می‌گه:

  بالاخره تکلیف چیه؟؟؟ من که چیزی از این شیوه نامه متوجه نشدم . واقعا متاسفم

 28. محمد علی می‌گه:

  معدل چه تاثیری داره تو ازمون؟! وای از سازمان سنجش هر چی تو سیستم پاسخگویی پیام میزارم جواب نمیده

  • مکانیک می‌گه:

   هیچ چیزی در دفترچه ثبت نام در مورد تاثیر معدل در آزمون ۱۴ اسفند اشاره نشده است. اما به نظر من در آزمون ۱۴ اسفند معدل تاثیر داره چون هم در یک مصاحبه که با دکتر شریعتی نیاسر انجام شده بود ایشان به تاثیر ۲۰ درصدی آن اشاره کرده بودند و هم اینکه قبل ازمون تاکید کرده اند که درصورتی که معدلتون تا تاریخ ۹۴/۱۱/۳۰ تغییر کرده بایستی تغییرات رو اعمال کنید.

 29. محمد علی می‌گه:

  این جوری یعنی ظرفیت رشته ها نصف میشه؟! نصف برا مهر نصف برا بهمن ۹۵؟

 30. امین می‌گه:

  یعنی یا آزمون تخصصی برگزار میشه یا مصاحبه.هردو انجام نمیشه.یک نفر حرف من رو تایید کنه.

 31. دکترای..... می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان
  من متوجه نشدم سال دیگه آزمون علمی به روال عادی خودش یعنی آزمون تخصصی برمیگرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 32. معماری می‌گه:

  این آیین نامه مربوط به آزمون ۹۵ هستش. آیا آزمون امسال رو هم شامل میشه؟
  در مورد وزن آزمون و مصاحبه کماکان همون صفر و صد برقرار خواهد بود؟

 33. آمنه می‌گه:

  به جا تو اطلاعیه سنجش نوشته( اخذ تعهد مبنی بر عدم مراجعه متقاضی به سایر موسسات پذیرنده.) این ینی چی حالا؟ ینی فقط یه جا میتونیم بریم برا مصاحبه. خب اگه اونجا قبول نشدیم چی؟ اونوقت حتی اگه بهترین نمره و بهترین رزومه رو داشته باشیم بازم هیچی به هیچی؟ یکی بمن بگه معنی این جمله چیه؟

 34. فرهاد می‌گه:

  یک نکته دیگه هم اینکه اعتبار دوساله در هاله ای از ابهامه زیادی دلخوش نباشید!!!(چراکه همونطور که گفتم این شیوه نامه مربوط به قبل از تصویب طرح نجش و پذیرش در مجلس بود)
  از سال اینده طرح جدید لازم الاجراست(یعنی ازمون با منابع جدید o_Oo_O

  • ایران به فرهاد می‌گه:

   فرهاد جان طرح سنجش هنوز مصوبه هستش و قانون نشده چون با اصل شصتم قانون اساسی مغایر هستش پس تا زمانی که مجلس اصلاحات شورای نگهبان رو اصلاح نکنه قابلیت اجرایی نداره

 35. فرهاد می‌گه:

  این شیوه نامه ابهاماتی هنوز داره از جمله اینکه توی دفترچه ثبت نامی صحبتی از معدل نشده ولی مسیولان سنجش خودشون میگن تاثیر داره!!
  دومین ابهام در اینه جه وقتی ترازی اعلام میشه هر داوطلب باید خود شخصا پیگیر اطلاع رسانی دانشگاهها باشد درصورتیکه سنجش میگه ما میگیم کی کجا بره مصاحبه!!!
  خب اگه قرار بود سنجش بازم نقش داشته باشه پس چرا گفتن دانشگاهها ازمون تخصصی بگیرن؟؟
  اگه سازمان سنجش داوطلب بدبختی را مجازش کنه که بره چندتا دانشگاه ,برای ازمون تخصصی, چطور میتونه منابع دانشگاهها را سریعا مطالعه کنه؟؟
  اون چیزی که مشهوده فقط هر نفر میتونه روی یه دانشگاه زوم کنه واحتمال قبولی از سالهای گذشته کمتره مگه اینکه ازمون تخصصی توسط دانشگاهها گرفته نشه و به مصاحبه اکتفا کنند.

 36. شیمی می‌گه:

  یعنی هر دانشگاه آزمون تخصصی هم میگیره؟؟
  :-( :’(

 37. سروش می‌گه:

  خب خداروشکر با توجه به بند ۵ اعتبار دو ساله کارنامه پا برجاست.

 38. محمد می‌گه:

  آیا شامل دانشگاه آزاد هم می شود
  زیرا اصل کار نظارت بر آزاد است فقط در رشته حسابداری سالی ۴۰۰ نفر را پذیرش میکند و تقریبا دکتری را بدون کنکور کرده

درج نظر