مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

توضیحات توکلی پیرامون نحوه پذیرش داوطلبان آزمون دکتری در مصاحبه دانشگاه‌ها

داوطلبـان در صورت کسب حدنصاب و داشتن شرایط مصاحبـه هر دانشگـاه می‌توانند در مصاحبه‌های آن دانشگاه شرکت کنند.

در پی نگرانی برخی داوطلبان آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۹۵ پیرامون چگونگی پذیرش دانشگاه‌ها برای مصاحبه و آزمون عملی، مشاور عالی رئیس سازمان سنجش گفت: داوطلبان در صورت کسب حدنصاب دانشگاه‌ها می‌توانند در مصاحبه‌ها شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تعدادی از داوطلبان آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال 95 که قصد انتخاب رشته دارند با این سوال مواجه شدند که آیا امسال هم مثل سال‌های گذشته حق شرکت در مصاحبه فقط برای حداکثر پنج دانشگاه را دارند یا می‌توانند در مصاحبه تعداد بیشتری دانشگاه شرکت کنند.

با توجه به اینکه امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری است، پاسخ سوال داوطلبان را از حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جویا شدیم.

توکلی گفت: امسال بر اساس آئین‌نامه، اختیارات بیشتری به دانشگاه‌ها واگذار شده است و داوطلبان در صورت کسب حدنصاب دانشگاه‌ها و در صورت داشتن شرایط مصاحبه هر دانشگاه می‌توانند در مصاحبه‌های آن دانشگاه شرکت کنند و تعداد دانشگاه‌ها برای مصاحبه محدود نیست.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: لازم است برای اطلاع از حد نصاب کد رشته محل‌های مورد درخواست و سایر شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو برای ارزیابی تخصصی به اطلاعیه اواخر دهه اول اردیبهشت 95 در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و همچنین به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو مراجعه کنند و عدم مراجعه و اقدام مطابق اطلاعیه منتشره اواخر دهه اول اردیبهشت 95 سایت سازمان سنجش و سایت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو به منزله انصراف از پذیرش است و امکان آموزش کتبی و مصاحبه مجدد در هیچ یک از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: شرط شرکت در مراحل ارزیابی تخصصی انجام انتخاب کد رشته محل توسط داوطلبان در فرم انتخاب رشته اینترنتی و کسب حد نصاب کد رشته محل مورد تقاضای داوطلب است البته اگر داوطلبی حدنصاب کد رشته محلی را کسب کرده ولی در زمان مقرر به انتخاب آن کد رشته محل در فرم انتخاب رشته اینترنتی نکرده باشند برای امکان شرکت در مراحل ارزیابی تخصصی برای وی میسر نیست.

توکلی گفت: البته داوطلبان باید ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و دفترچه شماره 2 آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 95 که از امروز بر روی سایت سازمان قرار می‌گیرد اقدام کرده سپس کد رشته محل‌های مورد علاقه خود را از کد رشته محل‌های مربوطه به رشته امتحانی خود انتخاب کرده و پس از آن نسبت به ثبت کد رشته محل انتخابی در فرم انتخاب رشته اینترنتی مبادرت کنند.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

10
افزودن دیدگاه جدید

avatar
مریم
مریم

سلام.تعداد مصاحبه ها واقعا بیشتر از5.؟

lmina
lmina

اره در مصاحبه ميپرسن که مثلا اين دانشگاه اولويت چندمتون بود

mary
mary

سلام بله پرسیدن اونجا انتخاب چندم هست؟ والبته بعضی هم پرسیدن چرا اینجاهارو انتخاب کردین؟

سوال از با تجربه ها
سوال از با تجربه ها

خب اگه ازداوطلب بپرسن یه مساله اگه خودشون بدونن یه مساله دیگه. اگه ندونن داوطلب میتونه برای جلوگیری از اثر منفی در ذهن داوران به صورت مصلحتی اولیت بالاتری رو عنوان کنه. این طور نیست?
چون طبق جدول امتیازات, اولیت نباید تاثیری در پذیرش داشته باشه اما وقتی ببینیم تاثیر داره ناچاریم اینچنین عمل کنیم.

یه زمین شناس
یه زمین شناس

بله خیلی ممنون جناب توکلی
سالهاست روی مبارک شمارو با لبخندتون در هر کنکوری مشاهده و صحباتتونو گوش دادیم

سوال از با تجربه ها
سوال از با تجربه ها

لطفا اگر کسی در مصاحبه سالهای قبل متوجه این مساله شده و مطمئنه, لطف بکنه جواب این سوالمو بده. یا هر کس که مطمئنه. من بخاطر همین مساله انتخابمو نفرستادم. سوالم اینه ایا شمایی که در مصاحبه سالهای گذشته حظور داشتید متوجه شدید که ایا مصاحبه کنندگان از شما چه اطلاعاتی دارند? میخوام ببینم میدونن اولیت شما چند بوده/? از انتخابهای قبلی و بعدی شما اطلاع داشتند?
گویا این مساله اهمیت خاصی داره.لطفا راهنمایی کنید. سپاسگذارم.

آفـتابـــــــ گـردان
آفـتابـــــــ گـردان

*سپاسگزار

حسین
حسین

هر اطلاعی دانشگاهها بخوان میتونن از سنجش بگیرن. برخی دانشگاهها کل اطلاعات رو میگیرن برخی هم براشون اهمیتی نداره و نمییرن

سها
سها

من از پاسخگویی سایت سنجش پرسیدم. نوشته بود به احتمال زیاد انتخابها در اختیار دانشگاها قرار نمیگیره.
این احتمال زیادی که گفتن نمیدونم چقدر هست.
این مساله کلملا انتخابها رو تحت تاثیر قرار میده.

رضا
رضا

سلام پارسال ۳۰ریاضی بودم به خاطر اولویت بندی اشتباه از همشون رد شدم .اولین سوال در هر دانشگاه اولوی ت انتخابی است.شک نکن.دانشگاه رجایی به من گفتن صما همه شرایط رو داری اما چرا اولویت اخر مارو انتخاب کردی؟به خدا عین حقیقت رو میگم .در ضمن خودشون همه اطلاعات رو دارن