مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

پاسخ به پرسش‌های رایج در زمینه انتخاب رشته دکتری 95

در مطلب حاضر تلاش کرده‌ایم برخی سؤالات متداول بین داوطلبان متقاضی انتخاب رشته آزمون دکتری سال 1395 را پاسخ دهیم.

به گزارش پی اچ دی تست، داوطلبان عزیز می‌توانند پس از مطالعه این مطلب سؤالات خود را در خصوص انتخاب رشته در بخش نظرات این مطلب مطرح نمایند.

 

1- آیا معدل مقاطع گذشته در نمره تراز اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش لحاظ شده است؟

خیر؛ نمره تراز اعلام‌شده در کارنامه داوطلبان دکتری 95، نمره کسب‌شده در آزمون کتبی بوده و معدل در نمره ترازها تأثیر نداشته است.

2- چند درصد از داوطلبان آزمون دکتری 95 مجاز به انتخاب رشته شده‌اند؟

تقریباً تمامی حاضرین جلسه آزمون دکتری 1395 مجاز به انتخاب رشته هستند.

3- آیا رتبه اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش در کارنامه بین همه گرایش‌های رشته است؟

با توجه به این که رشته‌ها و گرایش‌های مختلف در آزمون دکتری 95 در قالب مجموعه‌هایی تجمیع شده و آزمون برای داوطلبان همه این مجموعه برگزار گردیده است، نمره و تراز اعلام‌شده نیز بین همه داوطلبان مجموعه است.

4- آیا ترتیب اولویت‌ها در شانس دعوت به مصاحبه اثرگذار است؟

خیر. امکان دعوت به مصاحبه تنها بر مبنای تراز فرد و تراز اعلام‌شده برای هر کدرشته بررسی می‌گردد و ترتیب انتخاب‌ها تأثیری در این موضوع ندارد. همچنین بنابر پاسخ‌های اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش، داوطلبان محدودیتی در تعداد مصاحبه‌ها ندارند و می‌توانند برای همه کدرشته‌هایی که حد نصاب نمره تراز مدنظر دانشگاه را کسب کرده باشند، اقدام به ثبت‌نام و شرکت در مرحله ارزیابی تخصصی دانشگاه نمایند.

5- آیا اولویت‌ها در پذیرش نهایی مهم است؟

طبق اعلام سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان می‌توانند به تعداد حداکثر 50 کد رشته محل انتخاب و با داشتن حد نصاب هر کدرشته‌محل، برای مصاحبه و سایر مراحل اقدام کنند و نتایج نهایی بر اساس اولویت داوطلب فقط در یک کدرشته‌محل به عنوان قبولی در صورت داشتن نمره لازم اعلام می‌شود.

البته متأسفانه به نظر می‌رسد این سیستم مشکلات زیادی در پی خواهد داشت و این پاسخ تنها در جهت امانت‌داری و بر اساس متن صریح پاسخ‌های سازمان سنجش ارائه شده است.

6- داوطلبان به چند کد رشته برای مصاحبه دعوت خواهند شد؟

با توجه به این که اقدام برای شرکت در مرحله ارزیابی تخصصی دانشگاه‌ها به صورت مستقل صورت می‌گیرد و سازمان سنجش در این مرحله دخالتی نخواهد داشت، داوطلبان می‌توانند برای همه کدرشته‌هایی که انتخاب رشته کرده و حدنصاب مجاز را نیز کسب کرده‌اند، اقدام کرده و در مصاحبه حضور یابند و در این رابطه محدودیتی وجود نخواهد داشت.

7- آیا امکان انتخاب گرایش‌های دیگری بجز گرایش مقطع کارشناسی ارشد برای داوطلبان وجود دارد؟

امکان انتخاب سایر کدرشته‌ها وجود دارد و محدودیتی در این رابطه به لحاظ قانونی وجود ندارد. اما انتخاب گرایش‌های دیگر مستلزم داشتن دلایل کافی و نیز توانمندی لازم جهت ارائه بهترین عملکرد در آزمون کتبی تخصصی و نیز مصاحبه شفاهی دانشگاه‌هاست تا اساتید مجاب شوند که  داوطلب امکان تحصیل در گرایش جدیدی را دارد.

8- داوطلبان چگونه از مواد امتحانی آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه‌ها مطلع شوند؟

منابع امتحانی آزمون اختصاصی دانشگاه‌ها از طریق وب‌سایت خود دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود. همچین این اطلاعیه‌ها به محض انتشار در سایت پی‌اچ‌دی تست نیز درج می گردد.

9- آیا همه دانشگاه‌ها آزمون اختصاصی خود را به صورت کتبی و شفاهی برگزار خواهند کرد؟ آزمون کتبی به صورتی تستی خواهد بود یا تشریحی؟

این امر به دانشگاه‌ها واگذار شده است و دانشگاه‌ها مختار هستند که آزمون اختصاصی را به صورت کتبی یا شفاهی یا به هر دو صورت برگزار کنند.

در رابطه با آزمون کتبی نیز این امر در اختیار دانشگاه است، اما اکثر دانشگاه‌ها تمایل به برگزاری آزمون کتبی به صورت تشریحی دارند.

10- داوطلبان چگونه از حدنصاب نمره تراز مدنظر دانشگاه‌ها و دعوت به مرحله ارزیابی اختصاصی دانشگاه‌ها مطلع می‌شوند؟

داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته اقدام می‌نمایند، لازم است برای اطلاع از حدنصاب کدرشته‌محل‌های مورد درخواست و سایر شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو برای ارزیابی تخصصی (مرحله دوم آزمون) به اطلاعیه‌ای که اواخر دهه اول اردیبهشت ماه از سوی سازمان سنجش و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده منتشر می‌شود، مراجعه نمایند.

11- آیا با داشتن رتبه بالا و تراز پایین، باز هم باید انتخاب رشته کرد؟

در سالیان گذشته، دعوت به مصاحبه به صورت رقابتی و با توجه به وضعیت سایر داوطلبان مشخص می‌شد و ظرفیت دعوت به مصاحبه محدود بود. به همین علت رتبه‌های بالا که ترازهای پایینی داشتند، عملاً شانس بالایی برای دعوت به مصاحبه نداشتند. اما با تغییرات رخ‌داده در آزمون دکتری 95، ملاک دعوت به مرحله ارزیابی تخصصی، حدنصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌ها خواهد بود و ممکن است سیاست دانشگاه‌ها بر اعلام کف تراز پایین باشد. بنابراین شانس دعوت به مصاحبه ممکن است افزایش داشته باشد و پیشنهاد می‌شود همه داوطلبان اقدام به انتخاب رشته نمایند.

12- فرق دوره‌های شبانه (نوبت دوم) و پردیس در چیست؟

دوره‌های شبانه همانند دوره‌های روزانه برگزار شده و تنها تفاوت آن با دوره روزانه، پرداخت شهریه است. اما دوره‌های پردیس خودگردان اگر چه سرفصل‌های درسی مشابهی با دوره روزانه و شبانه دارند، در محل پردیس دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند و گاهی مستلزم پرداخت هزینه بیشتر نسبت به دوره‌های شبانه نیز هستند.

13- دوره دکتری پژوهش‌محور چه تفاوتی با دوره آموزشی پژوهشی دارد؟

دکتری پژوهش‌محور، دوره‌ای با محوریت پژوهش است که میزان واحدهای اصلی در این دوره، بسیار کمتر از دوره‌ آموزشی-پژوهشی و محوریت با پایان‌نامه است. در دوره‌‌ دکتری پژوهش‌محور تنها 3 تا 8 واحد درسی ارائه می‌شود و 28 تا 33 واحد به رساله اختصاص دارد.

در شیوه‌ دکتری پژوهش‌محور، دانشجو در طی نیم‌سال اول استاد راهنمای خود را به گروه معرفی و در صورت تصویب شورای گروه، این موضوع به دانشجو و استاد ابلاغ می‌شود. در این دوره دانشجو هنگام ورود و ثبت‌نام، یک عنوان پژوهشی به گروه ارائه و پس از تأیید گروه، دانشجو امکان نگارش طرح پیشنهادی رساله را خواهد داشت. در برخی موارد نیز، خود دانشگاه این عنوان پژوهشی را در اختیار دانشجو قرار می­دهد. دانشجو پس از موفقیت در گذراندن واحدهای جبرانی و اصلی و با هماهنگی با استاد راهنما طرح تحقیق رساله‌ خود را به گروه ارائه و پس از اخذ تأیید از گروه، مجوز نگارش پایان‌نامه را دریافت می‌کند.

مدت مجاز تحصیل در دوره‌ دکتری پژوهشی حداقل 3 سال و حداکثر 4 سال است که حداکثر یک نیم‌سال قابل افزایش است.

دکتری آموزشی-پژوهشی (دوره‌ای که بیشترین رقابت برای آن صورت می‌گیرد)، دوره‌ای است که 12 تا 18 واحد اصلی در آن ارائه می‌شود و 18 تا 24 واحد نیز به رساله اختصاص دارد. در بیشتر دانشگاه‌ها، مجموع واحدهای اصلی و پایان‌نامه در شیوه‌ دکتری آموزشی-پژوهشی 36 واحد است.

مدت مجاز تحصیل در دوره‌ دکتری آموزشی-پژوهشی حداقل 7 نیم‌سال و حداکثر 9 نیم‌سال است که حداکثر یک نیم‌سال قابل افزایش است.

14- آیا شرکت نکردن در مصاحبه های دعوت شده باعث محرومیت از آزمون سال آینده می شود؟

خیر؛ عدم انتخاب رشته و نیز شرکت نکردن در مصاحبه های دعوت شده موجب محرومیت از آزمون سال آینده نخواهد شد.

15- آیا عدم ثبت‌نام پس از قبولی نهایی موجب محرومیت از آمون سال آینده می‌شود؟

 بله؛ در صورتی که در یک کد رشته به عنوان پذیرفته نهایی معرفی شوید اما ثبت‌نام نکنید، از آزمون دکتری 1396 نیز محروم خواهید شد.

16- آیا می توانم در مصاحبه تمام کد رشته هایی که حد نصاب تراز آنها را کسب کرده ام شرکت کنم؟

خیر، بنابر اعلام سازمان سنجش برای شرکت در مصاحبه یک کدرشته می بایست ابتدا آن را در فرم انتخاب رشته خود درج نمایید. به عبارت دیگر تنها امکان شرکت در کدرشته هایی را دارید که در فرم انتخاب رشته وارد کرده اید.

17- نتیجه آزمون کتبی من تا چه زمانی اعتبار دارد؟

بحث اعتبار دوساله نمرات آزمون کتبی دکتری در سال گذشته مطرح شد، اما با توجه به تصویب قانون سنجش و پذیرش در مجلس، این بحث منتفی است و احتمال برگزاری دو بار آزمون در سال نیز بسیار کم است. بهتر است روی مصاحبه‌های پیش رو سرمایه‌گذاری کنید.

18- با توجه به ابهامات فراوان انتخاب رشته چه روشی را برای چینش انتخاب‌های خود در نظر بگیریم؟

با توجه به شرایط موجود و اطلاعات محدود و بعضاً متناقضی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر گردیده است، به نظر می‌رسد انتخاب بر اساس علایق و متناسب با توانمندی‌ها بهترین راهکار باشد.

19- چه مواردی را بهتر است در انتخاب رشته در نظر بگیریم؟

1– روی رتبه آزمون کتبی زیاد حساب نکنید. این توصیه به ویژه برای داوطلبانی است که رتبه‌هایی عالی کسب کرده‌اند. با داشتن رتبه یک رقمی قبولی شما در دانشگاهی مانند شریف یا تهران تضمین نمی‌شود. پس سعی کنید فارغ از رتبه خود دست به انتخاب بزنید.

2- قدر دانشگاه محل تحصیل خود را بدانید. همواره دانشگاهی که دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در آنها گذرانیده‌اید را در نظر داشته باشید. آشنا بودن با اساتید قطعا تأثیر مثبتی در ارزیابی درست شما دارد. سعی کنید برای این دانشگاه‌ها اولویت بالایی قائل شوید.

3– اصل را بر گرایش خود قرار دهید. اگر چه در آزمون دکتری 95 داوطلبان می‌توانند از بین گرایش‌های مختلف دست به انتخاب بزنند، اما بهتر است داوطلبان گرایش مرتبط با دوره‌های قبلی خود را در اولویت قرار دهند. معمولاً در جلسه مصاحبه اساتید برداشت خوبی از داوطلبانی که می‌خواهند تغییر رشته یا گرایش بدهند ندارند، مگر این که دلایل منطقی و پشتوانه علمی لازم وجود داشته باشد.

4- اگر سهمیه مربی دارید قدر انتخاب‌های پژوهش‌محور دانشگاه‌ها را بدانید. معمولاً سهمیه‌های آزاد این گونه انتخاب‌ها را در اولویت قرار نمی‌دهند. با توجه به این که هزینه تحصیل شما از سوی مؤسسه شما پرداخت می‌شود، قدر این عرصه بی‌رقیب را بدانید. از انتخاب کدهای پژوهشکده‌ها خودداری کنید. آنها معمولاً به دنبال نیروی تمام‌وقت هستند.

5-اصلاحیات دفترچه را بخوانید. معمولاً با گذشت چند روز از انتشار دفترچه و شروع انتخاب رشته، کدرشته‌های اعلام‌شده دچار تغییر می‌شوند. برخی کدرشته‌ها اضافه می‌شوند، برخی حذف می‌شوند و ظرفیت برخی از آنها تغییر می‌کند. اگر عضو خبرنامه سایت هستید، در اولین فرصت شما را از انتشار اصلاحیه‌ها مطلع خواهیم کرد.  اصلاحیه‌های دفترچه انتخاب رشته را مثل خود دفترچه با دقت مطالعه نمایید و در صورت لزوم انتخاب رشته خود را ویرایش کنید.

6- امیدوار باشید. اگر رتبه‌تان نسبتاً بالا است ناامید نباشید. مخصوصاً اگر رزومه آموزشی – پژوهشی خوبی دارید. در سال‌های قبل برخی دانشگاه‌ها تعداد زیادی از داوطلبان را دعوت به مصاحبه می‌کردند. پس بعید نیست شما هم امکان ثبت‌نام در ارزیابی دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کنید.

7- از همین حالا خود را در جلسه مصاحبه بدانید. متأسفانه رسم بدی که در جلسات مصاحبه وجود دارد این است که اساتید مصاحبه‌کننده در خصوص انتخاب‌های دیگر داوطلبان سؤال می‌کنند و گاهی از او می‌خواهند در مورد انتخاب‌های دیگر خود توضیح دهد. اگر انتخاب‌های دیگرتان از همان گرایش نباشد باید به گونه‌ای مصاحبه‌گران را توجیه کنید که گمان نکنند هدف خاصی از تحصیل ندارید! در مجموع از همان زمان انتخاب رشته روی دلایل منطقی انتخاب‌های خود هم فکر کنید.

8- علایق خود را جدی بگیرید. نکات بالا و سایر نکاتی که در آینده ذکر خواهد شد برای قبول شدن است. اصل علاقه را هیچ‌گاه فراموش نکنید. قرار است یک عمر با رشته و دانشگاهتان زندگی کنید!

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دینامیک ارتعاشات گفت:

  سلام

  من تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ام را چند ماه زودتر زدم. موقع انتخاب رشته هم امکان اصلاح نبود. مشکلی پیش می یاد؟

 2. نگین گفت:

  سلام ..فکر نکنم چون پارسان بچه هایی بودن با رتبه ۱۶قبول نشدن حال بستگی به رشته شما تعدادشرکت کنندگانم داره….

 3. بهار گفت:

  سلام دوستان من شبانه و پیام نور رونمی خواستم برم ولی با یه مشاوره غلط، زدمشون حالا میگن محرومیت داره.این یعنی چی که میگن دانشگاه ها تراز رو اعلام میکنن و تو اون وقت می تونی شبانه رو نزنی و فقط روزانه رو بزنی ؟ مگه اون موقع هم انتخاب رشته می کنن دوباره؟

 4. محمود گفت:

  جهت انتخاب رشته با تراز 2700 در نوبت روزانه و شبانه امیدی هست؟یا باید فقط از پردیس ها شروع به انتخاب رشته کرد؟

 5. حجت گفت:

  چه سكوت ارامش بخشي (:

  البته اين ارامش قبل طوفان

 6. نسيم گفت:

  دوستانًً با رتبه ٣٩٨ وًتراز ٢٩٠٥ در بين ٩٩٦ نفر شركتً كننده به قبوليً براي امتحان كتبي ميشه اميدي داشت؟

 7. دوستان لطفا جواب بدیییید سوااااالهههه مهمممم گفت:

  با سلام
  دوستان ایا با تراز ۲۲۰۰ امیدی دارم برای دانشگاه های روزانه شبانه و پردیس خودگردان رشته معماری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. بهار گفت:

  سلام می خواستم بدونم اگه بعد از مصاحبه، تو دوره شبانه یا پیام نور قبول شدیم، اگه ثبت نام نکنیم ، تو کنکور سال بعدمحروم میشیم ؟

 9. متحیر گفت:

  دوستان عزیز من یه تناقضی احساس می کنم به این شرح: بعضی دانشگاهها خواهان زیاد داره-مثلاً بعید نیست در یه کد رشته محل خاص از تربیت مدرس، 2000 نفر اونو انتخاب رشته کرده باشن-اگه کف ترازی که تربیت مدرس اعلام می کنه طوری باشه که مثلاً 1000 نفر از اینها بتونن بره مراحل بعدی اون برن اون وقت این دانشکده خاص باید لااقل از نظر تئوری از 1000 نفر امتحان کتبی بگیره یا آماده باشه بره این کار و بعید هم نیست که همه 1000 نفر برن بره امتحان-خب حالا چطور میخواد و در کدوم فضا میخواد از 1000 نفر آزمون بگیره و نمره بده؟ تازه این فقط بره یه دانشکده و یه گرایش اونه-اگر هم تراز رو خیلی سخت بگیره طوری که فقط 100 نفر بتونن برن اون وقت اگه این امر بره همه دانشگاههای تاپ تکرار بشه عملاً فقط حداکثر 200 نفر اول مجازن برن به جاهای تاپ-پس تکلیف بقیه چی میشه؟ یا از اون طرف در نظر بگیریم و فرض کنیم تمام 200 نفر تراز برتر انتخابهای 1 تا 10 خودشون رو بزنن 10 تا دانشگاه استان تهران-اون وقت همینا کل تهران رو قرق میکنن و دیگه کسی نمیتونه بره استان تهران بره مراحل بعدی. ضمناً دانشگاههای مثلاً سطح پایین چی کار کنن؟ اونا مجبورن کف تراز رو اونقدر پایین بگیرن که بی مشتری نمونن-اون وقت یکی از اونا چطور و کجا میخواد از 1000 یا شایدم 2000 نفر امتحان بگیره؟ و اگه ظاهراً مجبوره تستی بگیره که میشه مثل سال قبل و دیگه چرا آزمونا شد دو تا؟ من فکر میکنم اینکه هر کی کف ترازو داره میتونه بره مراحل بعدی عملاً ممکن نمیشه-

  • میثم گفت:

   دانشگاه ها حتما به این موارد توجه دارن و ظرفیتی رو دعوت میکنن که بتونن ساماندهی کنن
   اما تربیت مدرس سالانه حدود 3 هزار تا دانشجو پذیرش میکنه و گرفتن امتحان از 1000 نفر کار مشکلی نیست
   هر چند 1000 نفر هم زیاده و به نظرم در هر رشته 20 درصد شرکت کنندگان می تونن آزمون بدن

 10. امین گفت:

  سلام
  آقا شما از کجا می فهمید بالاترین ترازتون چنده؟ تراز نفر اولو که تو کارنامه نمیزنه.

 11. مهندس شیمی گفت:

  دوستان خواهش میکنم راهنمایی کنین
  با توجه به سوالو جوابای این سایت امسال به بیشتر از 5 کد رشته ممکنه دعوت بشیم درسته؟؟؟
  یعنی بر طبق علایق انتخاب می کنیم بعد اگر ترازمون به حدنصاب دانشگاهها خورد میریم برا مصاحبه و حتی ممکنه به حد نصاب ب10-15 تا دانشگاه بخوره درسته؟؟؟
  میترسم برطبق گفته های این سایت انتخاب کنم حدنصاب دانشگاههای برتر و هم بگیرم ولی بعدش سنجش بیاد مثل پارسال فقط 5 کد رشته رو دعوت کنه اونوقت من فقط برم 5 دانشگاه برتر و تو مصاحبه آشنابازی بشه یا بقیه قویتر باشنو بگیرنشون و من قبول نشم اونوقت کدرشته های شهرستانمو که راحت میشد قبول بشمو از دست دادم…
  بنظرتون چیکار کنم؟؟؟
  فرض رو بر این بذارم که جوابی که این سایت زحمت کشیده و از سنجش پرسیده رو بپذیرم یا اینکه فرض رو بر این بذارم که چون هیچی این آزمون مشخص نیست ممکنه باز سنجش این حرفارو فراموش کنه و مثل قبل بیاد فقط 5 کد رشته رو اعلام کنه؟؟؟؟

  • بیتا پورنظری گفت:

   محدودیت 5 جا برقرار نیست
   این رو دکتر توکلی صریحاً گفته
   اما با این وضع منابع متغیر دانشگاه ها بعیده بشه 10_15 جا مصاحبه داد

   • عاطفه گفت:

    دقيقا به نظر من بهتره براى چند تا دانشگاه خاص آماده بشيم و روى همون ها متمركز بشيم اين طورى بهتر ميتونيم توى مصاحبه و امتحان كتبى عمل كنيم

   • محمدطاها گفت:

    10 – 15 جا!!!!!!!!!!!!!!! من روی دو سه تا حساب کردم با اینکه از 34 انتخاب، همه رو میارم. یعنی شما در عرض 45 روز آمادگی حضور در ده تا 15 مصاحبه رو دارید؟

 12. بیتا پورنظری گفت:

  شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه ما نصف نمره اکتسابی نفر اول را به عنوان کف تراز اعلان کرده و منتظر اطلاعات آماری سنجش برای تابیده که بگه

  • مهندس شیمی گفت:

   خوش بحالتون چه شورای منطقی و خوبی دارین..
   اگه اینکارو دانشگاههای برتر هم بکنن منم میتونم برم چون اینطور که مشخصه ماکسیمم تراز رشته ما 7000 هستش

   • بیتا پورنظری گفت:

    دانشگاه منم در زمره بهترین دانشگاه های شهرستانه ولی بنا به دلایلی نمی تونم اسمشو بگم تا خودشون اعلام کنن
    این قضیه نصف نمره اکتسابی نفر اول در بیشتر دانشگاه ها هست

    • طیبه1 گفت:

     دانشگاه فردوسی هم برای بیشتر رشته ها نصف تراز کل رو قراره به عنوان کف تراز اعلام کنه( استادامون که توی شورای دانشگاهن میگن،اینو از یک ماه قبل کنکورم بهمون میگفتن)

 13. maryam گفت:

  دوستان برای شرکت در مصاحبه و آزمون کتبی هر دانشگاه باید به اون دانشگاه هزینه ای هم پرداخت کنیم؟

 14. کمک گفت:

  ممنونم ch جان

 15. کمک گفت:

  نه من با گوشیم انتخاب رشته کردم تاییدو زدم یهو نوشت خطایی رخ داده است. بعد دوباره اومدم انتخاب رشته رو از اول انجام بدم نوشت با این شماره پرونده قبلا انتخاب رشته کرده اید در صورتی که رسید نداد به من. نوشته بود در صورتی که انتخاب رشته کرده اید ولی موفق به دریافت رسید نشده اید از قسمت درخواست اینترنتی رسید بگیرید اما نمیدونم چه شکلی بگیرم؟

  • Ch گفت:

   معمولا باگوشی اینکاراروانجام نمیدن..باسیستم بهتره.
   اگه منظورش ازدرخواست اینترنتی همون سیستم پاسخگویی سازمان سنجش باشه واردسایت سنجش که میشی سمت چپ اون بالا نوشته سیستم پاسخگویی وارد میشی وثبت نام میکنی رمز عبور سریعا به ایمیلت فرستاده میشه که بااون میتونی درخواستت روبگی بهشون.

 16. بی برنامگی تا چ حد گفت:

  دوستان شیمی رتبه یک ترازش چنده؟

 17. کمک گفت:

  بچه ها یکی کمک کنه. من انتخاب رشته کردم رسید انتخاب رشته نداد. حالا چیکار کنم؟ چطوری بگیرم

  • Ch گفت:

   اگه انتخاب رشتت ثبت شده باشه حتما باید رسید میداد..دوباره امتحان کن

   • کمک گفت:

    نه من با گوشیم انتخاب رشته کردم تاییدو زدم یهو نوشت خطایی رخ داده است. بعد دوباره اومدم انتخاب رشته رو از اول انجام بدم نوشت با این شماره پرونده قبلا انتخاب رشته کرده اید در صورتی که رسید نداد به من. نوشته بود در صورتی که انتخاب رشته کرده اید ولی موفق به دریافت رسید نشده اید از قسمت درخواست اینترنتی رسید بگیرید اما نمیدونم چه شکلی بگیرم؟

 18. محمد گفت:

  با این روشی که سازمان سنجش برای دکتری 95 گذاشته وضعیت رو بدتر کرده یکبار برای امتحان باید بریم مشهد بعد یک شهر دیگر (اهواز) بعد شهر سوم حساب کن هزینه اقامت هتل و بلیط هواپیما و غیره تازه بروی امتحان بدهی آیا قبول بشوی یا نه. اصلاح کنید این روش رو و شیوه قبلی بهتر بود

 19. محمد ژئو گفت:

  اگه همه مجاز به انتخاب رشته شدن ….. پس چرا آزمون برگزار کردن ؟!!!!!!

 20. سارا گفت:

  سلام
  تراز متوسط به بالا ینی از چند به بالا؟
  من رشته ام تاریخ ایران باستانه. رتبه ام 245 شده از بین نزیک به 7000 نفر و ترازم 2828 یعنی میتونم امیدوار باشم؟ ِینی برم برای مصاحبه اماده بشم؟ یه نکته خیلی مهم.. ظرفیت پذیرش رشته ما خیلی کمه. فقط تهران ورمیداره اونم دو نفر روزانه و یه نفر شبانه!

  • هاتفی گفت:

   شما خودتو آماده کن
   از آماده کردن کسی ضرر نمیکنه
   ولی اگه دعوت بشید و نخوانید حیف میشه
   رتبه تون در 7000 نفر خوبه

   • سارا گفت:

    وای خدا شما اولین نفری هستین که میگه رتبم خوبه!! خیلی ناامید بودم چون ازهرکی پرسیدم گفتن حتی انتخاب رشته نکن برو برا سال بعد بخون! اما با این شرایط توکل برخداانتخاب رشته می کنم و خودمو آماده میکنم. نمیدونم خانم یا آقای هاتفی انشالله خدا بهتون عوض بده. یه جرقه امید تو دلم زدین. ممنونم واقعا مرسی

    • هاتفی گفت:

     خواهش میکنم
     امسال هیچ چیز مشخص نیست و تمام مواردی که مطرح میشه گمانه زنی است.
     شما حتی اگه 1 درصد شانس موفقیت داشته باشید نباید پا پس بکشید
     این قانون زندگیه
     هیچ وقت از پیش بازنده نباشید و تلاش کنید
     شما از تلاش کردن قطعا ضرر نمیکنید

     • سارا گفت:

      فرمایشتون کاملا به جاست و متین. من متاسفانه خودمو از پیش بازنده می دونستم و به قول شما قانون زندگی رو فراموش کرده بودم. دیگه برام نتیجه مهم نیست. مهم تلاشیه که می خوام برای رسیدن به هدفم انجام بدم. باز از شما دوست گرامی صمیمانه تشکر می کنم. شاید شما یا دیگران بگین که فقط یه جمله در جواب پرسش نامیدانه من گفتین ” شما خودتو آماده کن ” خداشاهده همین برای من کافی بود. همین یک جمله کارسازترین جمله بود..جمله ای که بهش نیاز داشتم بعد اینهمه حرفی که دوستانم در مورد انتخاب رشته نکردن و آماده شدن برای سال بعد و … بهم گفتن.
      من انتخاب رشته هم کردم حالادیگه تلاشمو میکنم. باقی با خدای رحمان.
      برا همه ی شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم .
      خانم یا آقای هاتفی گرامی، باز هم صمیمانه ازتون ممنونم. نمیشناسمتون ولی دعاتون میکنم مطمئن باشید.

     • سارا گفت:

      راستی الان متوجه شدم که تعداد کل شرکت کنندکگان رو اشتباه نوشتم. تداد دقیقشون 1476 نفر هست. در هر صورت حتی اگر یه درصد شانس باشه من تلاشمو میکنم. این مهمه برام.

     • مفلوک گفت:

      آفرین هاتفی، دمت گرم با معرفت که که روحیه میدی به بچه ها، همین درسته

     • هاتفی گفت:

      خواهش میکنم
      شاید تمام دنیا هم به شما بگن نمیشه اما شما باید بدونید گاهی برای موفقیت باید ناشنوا بود…
      به هر حال بازم شرایط شما در بین 1400 نفر هم بد نیست
      و جزو 20 درصد اول رشته تون هستید

     • سارا گفت:

      کاش همه اطرافیانم مثل شما بودند!خوشبحال دوستانتون… انشالله همیشه موفق و شاد باشین

  • rasa گفت:

   دوست عزیز شرکت کننده تاریخ 1600نفر بوده حدودا. نه 7000نفر.توی کارنامه من که اینو نوشته

 21. Ch گفت:

  دوستان
  اگه آزمون سنجش الان اینقدر نزد اساتید وشرکت کننده های آزمون مهم نیست ٬من واقعا یه سوال از اساتید دانشگاهها و سازمان سنجش دارم..
  پس اون همه زمان برای چیش بود؟؟الان براامتحان تخصصی بقول خودشون زمان کافیه؟؟رفتن به چنددانشگاه؟؟تهیه جزوه ومنابع؟؟خوندن؟؟سایت دانشگاههاروچک کردن :-)؟؟ شرکت دریه گرایش دیگه دربعضی موارد؟؟
  خیلیییی زمان کمیه کمتراز یه ماه!!

  • حسین گفت:

   والله به خدا. هیچ کس هم پاسخگو نیست. این همه درس خوندیم. تازه میگن اونو قبول نداریم. یه امتحان دیگه باید بدین. تازه فرقی بین رتبه خوب و بقیه نیست.اخه این بدبختایی که رتبه خوب اوردن مطمعنا اگه ازمون تخصصی تر هم بود رتبشون خوب میشد و اونی که رتبش خوب نیست بازم خوب نمیشد.این همه زحمتشون باید نادیده گرفته بشه؟آخه اکثر بچه ها تو مقطع دکترا تو یک سطحن. فقط تلاش تو ازمون متمایز کننده رتبه ها بوده. تازه با این وقت کم این همه درسارو خوندن تفاوت افراد و میخواد مشخص کنه؟به خدا آزمون مرحله اول هم به سطح دانش بچه ها تو رشته ما بستگی داشت.

   • رسول گفت:

    دوست عزیز
    غصه نداره که ؟
    شما اگه تک رقمی شدی یا رتبه برتری سر جلسه مصاحبه مطرح میکنی و قطعا در نظرات اساتید تاثیر داره
    ولی به نظرم از اینکه بخوای با افراد دیگه دوباره آزمون بدی نباید اصلا ناراحت باشی
    فک کن داری می ری سفر به جای اینکه تنهایی بری 20 نفر هم باهات میان و در ادامه راه این 20 نفر کم و کمتر میشن
    نفر اول رو هر کاری کنی بازم اوله
    این رو می تونی اثبات کنی

    • Ch گفت:

     بانظر حسین کامل موافقم که اگه درساتخصصی ترم بود بازم رتبه های برتر رتبشون خوب بود.نمونش خود من درآزمون پارسال وامسال.اما پارسال خیلیا قربانی اعمال سلیقه شدن.حالا مسئله اینه که از اون بیست نفرکه همسفرت میشن کافیه دست برقضایکیشون که رتبه خوبیم ندارن دانشجوی همون دانشگاه باشه..اونوقت…این رتبه برترهست که وسط راه باید پیاده شه..

     • رسول گفت:

      من نمیدونم رشته شما چطوره؟
      اما مگه “علم” از دانشگاهی به دانشگاه دیگه فرق داره؟!!
      ممکنه استاد در جزوه خودش مطلبی رو بگه اما تمام نکات در کتب مرجع هست و استاد چیزی از خودش اختراع نمیکنه
      من خودم پارسال امتحان کتبی یکی از دانشگاه ها شرکت کردم سوالات از رفرنس بود، حالا ممکنه دانشجوهای خودشون کار راحت تری داشته باشن اما دانشجوهای دیگه هم به هر حال با تلاش بیشتر می تونن جواب بدن

     • Ch گفت:

      آقا رسول
      علم همه جا یکسانه..کاملا موافقم
      اما مسئله اینجاست که فرصت کمه..شرط میبندم بعدازاعلام ترازها دانشگاهها همه میریزن اون وسط همزمان امتحان میگیرن وسریع بعدش مصاحبه..اگه زمان بود مثل آزمون قبلی باز بهتر بود.

 22. شادی گفت:

  بچه ها
  من این طوری انتخاب رشته کردم.روزانه شبانه پیام نور پردیس بورسیه خارج کشور . درسته بنظرتون.؟

  توی مصاحبه چی باید بگم اگه ایراد گرفتن .؟

 23. سر در گم گفت:

  با سلام
  تو دفترچه بند “ک ” نوشته تغییر گرایش امکان پذیر نیس، پس چرا میگن میتونیم گرایش ها رو بزنیم؟
  ك) تذكرات و نكات مهم:
  -1 نظر به اينكه تغيير رشته، تغيير گرايش و انتقال دانشجويان در مقطع دكتري امكان پذير نبوده، لذا به داوطلبان تأكيد مي گردد
  در خصوص مراجعه به دانشگاه ها براي درخواست پذيرش وانجام مرحله ارزيابي تخصصي، دقت لازم را بعمل آورند.

 24. فاطمه گفت:

  سلام..از دوستان کسی هست که اطلاعی از منابع ازمون کتبی رشته زمین شناسی گرایش پترولوژی داشته باشه؟

 25. مینا گفت:

  امروز رفتم دانشکده
  استادم بهم گفت ازمون سنجش رو هر چقدرم خوب شده باشی واسه ما ازمون دانشگاه ملاکه
  گفت بشین برای آزمون دانشگاه بخون
  خلاصه توجهی به رتبه خوبم نکرد

  • حمیدرضا کرمانشاهی مقدم گفت:

   دقیقا
   امروز توی آزمایشگاه استادم صدام کرد گفت :
   کرمانشاهی مقدم؟
   – گفتم بله استاد؟
   – گفت فکر نکن چون تک رقمی شدی همه چیز اوکی هست مغرور نشو
   – گفتم مطمئن باشین استاد مغرور نمیشم
   – گفت : آفرین برو بشین

  • عاطفه گفت:

   دقيقا بستگى به نظر اساتيد هر گروه داره،استاد من كاملا برعكس عمل كرد و حتى به يكى ديگه از اساتيد جلوى خودم زنگ زد و تائيد كرد كه احتمالا اصلا ديگه آزمونى نگيرن و ملاك براشون همون آزمون سنجش هست!و صرفا جلسه مصاحبه برگزار مى كنن

   • حسن گفت:

    والا امتحان سنجش توی رشته ما انقد پیش پا افتاده بود که کلا کسی از اساتید ما تحویل ش نمیگیره
    حتی رتبه 1 ما تو دانشگاه روش نمیشه بگه این ازمون رو یک شده!

   • سمیه گفت:

    آره استاد من حتی اسم تراز هم نیاورد و گفت رتبت تو سنجش هرچی شده همونه..حتی دانشگامون آزمون کتبی هم نمیخواد بگیره فقط مصاحبه

  • سر در گم گفت:

   منم رفتم پیش استادم. میگه تراز چی چی هس؟ اولین بار از تو میشنوم:( همون با رتبه دعوت میکنیم. گفتم استاد عدالت نمیشه سوالات سنجش به نفع گرایش دیگه رشته ما بود. از درس تخصصی ما خبری نبود. این بی انصافی نیس؟ پارسال شبانه آوردم نرفتم. امسال خوندم تا روزانه بشم اگه فقط گرایش خودمون بود الان با خیال راحت خودمو واسه مصاحبه آماده میکردم.

   • عاطفه گفت:

    والا توى رشته ما شرايط براى تمام گرايش ها عادلانه بود يعنى همه گرايش ها امسال مجبور شدن درساى گرايش هاى ديگه رو هم بخونن!و واقعا عادلانه بود و سؤالا مثل پارسال بود!فقط با اين تفاوت كه چند تا درس جديد اضافه شد به هر گرايش

 26. چاهی گفت:

  دوستان مگه رسید انتخاب رشته نباید 16 رقمی نباشه مثل سایر کد ها؟
  چرا 15 رقمه؟

 27. ABD گفت:

  پرسش بسیار مبهم و بسیار مهم و بسیار رایج
  آیا در آزمون هفتم آبان 95 و نیز آزمون اسفند 95 مواد امتحانی تغییر خواهند کرد و قبول شدگان این آزمونها از چه زمانی شروع به تحصیل می کنند و آیا انتخاب رشته سال بعد با توجه به تصویب قانون سنجش و پذیرش هم به همین منوال امسال است و یا تغییر می کند لطفاً دقیقاً توضیح فرمایید.

 28. ABD گفت:

  پرسش صریح : آیا آزمون هفتم آبان 95 به قوت خود باقی است؟

 29. عليرضا گفت:

  سلام دوستان
  من با تراز ٣٨٠٠ رتبه ١٠ اوردم.
  سرفصلايي كه دانشگاه تهران معرفي كرده رو نميتونم كتاب مناسبشو پيدا كنم برا ازمون كتبي..
  كسي اطلاعي داره چگونه ميشه تهيه شون كرد؟؟
  خود دانشگاه تهران كتب مربوطه كه احتمالا به نويسندگي كادر هيئت علميشه رو چاپ و منتشر ميكنه؟؟

 30. برق گفت:

  مصاحبه هااز چه تاریخی شروع میشه؟ کسی میدونه

  • عاطفه گفت:

   پارسال دقيقا ٣،٤ روز بعد اينكه سنجش اعلام كرد كه داوطلب ها كجاها ميتونن برن براى مصاحبه،مصاحبه ها شروع شد!خوب خاطرم هست كه واقعا شوكه شديم و آمادگي نداشتيم ولى خب امسال رو نمى دونم ولى يه توصيه به همه دوستان دارم!قطعا براى هر چيزى كه آماده نشيد عملا براى شكست آماده شديد!پس دوستانى كه رتبه هاى خوبى كسب كردن از الان خودشون رو آماده مصاحبه كنن

 31. شیمی گفت:

  دوستان اول روزانه ها بعد شبانه ها رو بزنم بهتره یا روزان و شبانه قاطی بر اساس دانشگاه ؟

 32. نسترن گفت:

  دوستان کف تراز چطور تعیین میشه؟
  فرض کنید دانشگاه تهران توسط فردی با تراز 7000 و فردی با تراز 1000 انتخاب بشه
  حالا کف تراز چطور در میاد؟

  • عمران- نا امید گفت:

   سلام
   دیروز هم این مطلب را نوشتم.
   بعد از انتخاب رشته، هر دانشگاه با توجه به ظرفیتش و با توجه به انتخاب های سایر افراد یک حد نصاب کف تعیین می کنه(مثلا می بینه که تا ۶ برابر ظرفیتش با چه ترازهایی انتخاب کردن اون وقت میاد تراز آخرین نفر را کف اعلام میکنه)بعدش اونایی که تراز بالاتری دارن در صورت تمایل می تونن برا مصاحبه برن.
   صد در صد خیلی های که یک رشته را انتخاب میکنن تراز حد نصاب کف را نمی تونن بیارن
   فقط فقط به نظرم یه مشکل هست
   دانشگاه از کجا مطمئن هست که تمامی افراد که تراز کف را آوردن(مثلا ۶ برابر ظرفیت) تمایل به شرکت در مصاحبه برای اون رشته را دارن آخه همه که فرضا ۵۰ تا رشته را مصاحبه نمیرن.
   اونم شاید یه راه حل داره
   اونم اینه که شاید (مثلا ۱۰ برابر ظرفیت مشابه اطلاعیه دانشگاه امیرکبیر) اعلام کنن و شاید تراز کف را یه کم پایین تراعلام کنند.

   • نادر گفت:

    مطمئن باشید در مرحله اول حدنصاب ها بالا نیست و بیش از 10 برابر ظرفیت دعوت خواهند شد
    امتحان کتبی در اکثر دانشگاه ها برگزار میشه وبعد تازه 5 الی 10 برابر ظرفیت می رن مصاحبه ( مثل اطلاعیه دانشگاه مازندران)

 33. مینا گفت:

  دوستانی که این همه کد رشته انتخاب میکنن واقعا میتونن منابع همه دانشگاهها رو برای آزمون کتبی بخونن و تو آزمونشون شرکت کنن؟ خیلی بعیده… آخرش میشه همه جا و هیچ جا.

  • سنا گفت:

   دوستان لطفا” راهنمایی کنید که برای امتحان کتبی دانشگاه ها ومصاحبه چطوری آماده بشیم؟من هیچ تجربه ای ندارم.ممنون میشم کمک کنید.

 34. اقای رئیس/حامی طرح سنجش وپذیرش گفت:

  سلام.پس چرا بی برنامس همه چی؟نه منابع ازمون سال دیگرو می گن نه وضعیت امسالو ووضعیت 2 سال اعتبارو. دکتر نیاسری کجاست هر روز یه حرف متفاوت می زد و از تصمیمات اشتباه مثل ازمون امسال می گفت و بعدم فکر می کرد بهترین تصمیماته وهمه طرفدار اونن.

 35. رضا گفت:

  سال های قبل شرایط طوری بود که فرد می تونست در یک رشته دانشگاه داخل کشور شروع به تحصیل کنه و همزمان پیگیر کارهای بورس خارج کشور و دریافت پذیرش باشه. کسی می دونه که امسال هم اینطوریه یا نه؟ در ضمن کسی اطلاع داره قیمت وثیقه ای که برای بورس خارج کشور نیاره تقریباً باید چقدر باشه؟

 36. پریسا گفت:

  زهرا خانم و آقای ریسس تورو خدا لطفا راهنماییم کنید دیروز هم پرسیدم جوابی نگرفتم توی انتخاب رشته داوطلبان تو اردیبهشت ماه به چندتادانشگاه برای مصاحبه دعوت میشن به تعداد انتخاب یامثله سال گذشته همون 5 تاهست؟؟؟؟؟
  بچه اخه توخوده سازمان سنجش این اخبار زده نشده ولی سایته پی اچ دی تست گفته به تعداد کدرشته یعنی این سایت قانونیه اخبارش و تحته نظارت سازمان سنجشه؟؟ اگه اره پس چرا سازمان اینو بازنکرده؟؟

  • هستی***** گفت:

   ۶- داوطلبان به چند کد رشته برای مصاحبه دعوت خواهند شد؟

   با توجه به این که اقدام برای شرکت در مرحله ارزیابی تخصصی دانشگاه‌ها به صورت مستقل صورت می‌گیرد و سازمان سنجش در این مرحله دخالتی نخواهد داشت، داوطلبان می‌توانند برای همه کدرشته‌هایی که انتخاب رشته کرده و حدنصاب مجاز را نیز کسب کرده‌اند، اقدام کرده و در مصاحبه حضور یابند و در این رابطه محدودیتی وجود نخواهد داشت.

 37. صبا گفت:

  هزینه دانشگاه پیام نور ترمی چقدر درمیاد؟

 38. ali گفت:

  سلام دوستان. براي انتخاب رشته اگر مثلا رتبه زير 1000 براي حداقل 3000 (رتبه معقول) شركت كننده داريد، حتما دانشگاه هاي تهران هم تو انتخاباتون بزنيد. كف ترازها رو از اطلاعات اماري انتخاب رشته كنندگان مشخص مي كنند. اين طوري شانستون بيشتر مي شه كه حداقل شهرستان دعوت به مصاحبه يا آزمون كتبي بشيد. خبرموثقه!!

 39. a گفت:

  من رتبم 622 و ترازم 1470 هست بنظرتون خوبه من خیلی استرس دارم تو رو خدا ج بدید

 40. معماری و تراز 2200 گفت:

  با سلام
  دوستان ایا با تراز 2200 امیدی دارم برای دانشگاه های روزانه شبانه و پردیس خودگردان رشته معماری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 41. سنا گفت:

  دوستان لطفا” راهنمایی کنید که برای امتحان کتبی دانشگاه ها ومصاحبه چطوری آماده بشیم؟من هیچ تجربه ای ندارم.ممنون میشم کمک کنید.

 42. امیر گفت:

  آزمون آبان داریم؟
  منابع ازمون بعدی عوض میشه؟

 43. نگران گفت:

  دوستان رشته من 38 تا کدرشته داره
  حالا من 12 تا جای خالی دارم
  نگرانم ؟ چه کنم؟
  آیا سیستم قبول میکنه؟ یا از کدرشته 39 به بعد 12 تا اولویت اولم رو بنویسم؟

 44. شیمی گفت:

  دوستان شیمی بنظرتون بارتبه ۲۵۸۷ وترازم ۷۴۶ امیدی به قبولی هست؟تورو خدا جواب بدید

 45. بیو گفت:

  برای مرحله اول باید مدرک بفرستیم دانشگاه؟منظورم آزمون کتبی هست؟خوب چند بار باید بریم تهران آخه
  منی ک تازه دفاع کردم یک بار برم تسویه
  یک بار مدرک بگیرم
  یک بار آزمون کتبی
  یک بار مصاحبه
  چنبره!!!!!!!

 46. محسن گفت:

  سلام خواهشا راهنمایی بفرمایید حالا اصلاحیه دادن بعد من انتخاب رشته ام را انجام داده ام به قسمت ویرایش انتخاب رشته که میرم رسید تکمیل ظرفیت می خواد من نمی دونم کجاست لطفا راهنمایی بفرمایید

 47. ترنم گفت:

  با سلام.نویسندگان سایت زحمت کشیدند جامع و شفاف همه توضیحات را جمع بندی کردند.سپاسگذارم
  من یک سوالی را متوجه نمیشوم.ما پنجاه رشته را انتخاب رشته کردیم، بعدش باید منتظر نتیجه از سوی سنجش باشیم که ببینیم از این پنجاه تا کجا میرسانیم که اگر امتحن کتبی آن دانشگاه داشت شرکت بشود اگر امتحان نداشت صرفا مصاحبه؟استنباط من درسته؟

 48. (مجید -ژئو)به سارا گفت:

  بله حتما مهم رزومه و ازمون یا مصاحبه هستش امسال البته و در ضمن ترازتون فک کنم 2700 باشه نه 270 چون امکان نداره با تراز 270 رتبه بشه 63

 49. بیژن گفت:

  دوستان میشه اسم یه انتشاراتی تو تهران و بگین که کتابمو تو این زمان محدود با کیفیت خوب چاپ کنه؟ کسی اطلاع داره؟

 50. سهیلا گفت:

  دوستان مگه قرار نبود نتایج هفته اول اردیبهشت بیاد؟ شما چطور تراز ها و رتبه ها رو می دونید؟
  من تازه از مسافرت اومدم اینترنت نداشتم

 51. سارا گفت:

  دوستان سلام
  با رتبه 63 و تراز 270 روزانه میتونم امیدوار به قبولی باشم؟

 52. zahra گفت:

  سهمیه ی رزمندگان و ایثارگران چطور محسوب میشه؟

 53. مینا گفت:

  بچه ها من هنوز انتخاب رشته نکردم رتبه ام صد شده با تراز چهار هزار بنظرتون دانشگاهای پایین و بالاتر بزنم که احتمال قبولی باشه یا به ترتیب بهتر بودن دانشگاه انتخاب کنم؟

  • طیبه1 گفت:

   به ترتیب بهتر بودن دانشگاه بزنید چون ترازتون خوبه…امسال سال شگفتیاس یهو دیدین کف ترازها همه رو شوک زده کرد

  • عاطفه گفت:

   بستگى داره اگر واقعا قصد قبول شدن دارين نبايد دست بالا انتخاب كنيد چون ممكنه به مصاحبه دعوت بشيد ولى عملا جز آخرين نفراتى ميشين كه دعوت شده،پس بهتره توى انتخاباتون دو سه تا هم باشه كه بالا نباشن و جز اولين نفرات دعوت شده محسوب بشين

  • مینا گفت:

   بچه ها من انتخاب رشته کردم و دو دانشگاه بالا دو دانشگاه متوسط و دوباره دو دانشگاه بالا و نهایتا دست اخر دانشگاه ضعیف رو زدم. اگه اونطوری که سایت گفته محدودیت مصاحبه نداره باید دانشگاه بالا رو بالا بزنم اما اگه محدودیت داشته باشه یا امتیاز خاصی باشه قبولیم ضعیف میشه. دیگه از کنکور دادن خسته شدم خدا کنه قبول شم

 54. Mahshid گفت:

  دوستان ميشه لطفا جواب بدين
  امسال آبان ديگه كنكور برگزار نميشه؟
  كنكور دوباره بر ميگرده باز به روال سابق ؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   با توجه به تأیید طرح سنجش و پذیرش، احتمالا آزمون آبان ماه منتفیه دیگه و روال کنکور به شکل سابق برمیگرده. اما باز هم باید منتظر باشیم.

 55. vet گفت:

  لطفا این سوال من رو ج بدید دوستان
  فرآیند آزمون و مصاحبه جدا از هم هست یعنی از بیس سی نفر ازمون میگیرن ده نفرو حذف میکنن ده نفر باقبموندرو ازشون مصاحبه میگیرن یا اینکه آزمون ومصاحبه همزمان باهم انجام میشه و نمره ی آزمون به عنوان بخشی از امتیاز مصاحبه لحاظ میشه؟

  • س گفت:

   اینطور که یک دانشگاه به صورت دقیق تاریخ داده آزمون کتبی و مصاحبه جدا و با فاصله تقریبا سه هفته اس
   یا احتمال داره باز بگن کسایی که این رتبه رو در آزمون کتبی آوردن بیان مصاحبه که احتمال بیشتریه، و یا امتحان رو بگیرن بعدش مصاحبه رو بگیرن و برای هر کدوم وزن بذارن
   هیچ چیزی معلوم نیست!

  • سحر گفت:

   فک می کنم هر دانشگاهی متفاوت باشه، هنوز که خیلی دانشگاه ها زمانبندی رو مشخص نکردن، ولی مثلا دانشگاه بهشتی بین آزمون کتبی و مصاحبه یک هفته فاصله داره، این طوری احتمالا اول جواب آزمون کتبی میاد بعد قبول شده ها میرن مصاحبه ولی من فک نمی کنم روند برای تمامی دانشگاه ها این طور باشه چون رفت و آمد برای متقاضیان سخت میشه و شرایط اسکان دشوارتر. حالا باید منتظر ماند و دید هر دانشگاهی چه تصمیمی اتخاذ می کنه.

 56. راهنمایی لطفا گفت:

  بچه ها ترازه بالا خوبه یا تراز پایین ؟ من که گیج شدم .

  فکر میکردم رتبه پایین و تراز بالا خوبه ولی شنیدم برعکسه .

  لطفا راهنمایی کنید.

 57. شادی گفت:

  سلام بچه ها

  دوره شبانه دانشگاه ها چقدر وام میدن. شنیدم ترم اول نمیدن. اونقدری هست که بشه رو ش حساب کرد . مثلا از شهریه 7 ملیونی رشته انسانی در هر ترم چقدرش وام میشه .

  ممنون

  • مهسا گفت:

   سلام
   معمولا ترم اول وام تعلق نمیگیره. درمورد میزان وام هم بستگی به بودجه دانشگاه داره و دقیقا مشخص نیست که چقدر باشه. شاید حدود 50درصد شهریه.

 58. مهندس مکانیک گفت:

  گفتید اگه پرسشی داریم مطرح کنیم، آیا به نظرتون لیست انتخاب رشتمون رو موقع مصاحبه در اختیار دانشگاهها قرار میدن؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.
  خواهشا پاسخ بدید.

 59. دکتر گفت:

  به نظرتون دانشگاه تربیت مدرس کف تراز رو چند قرا میده؟؟

 60. ANASTASIA گفت:

  چرا اطلاعات نادرست میدید یکی از دوستان رفتن خود سازمان سنجش و اونجا بهش گفتن اعتبار دوساله همچنان بر قرار است در ضمن هنوز قانون جدید تصوصب نشده ثانیا اگر مثلا اسفند تصویب شده باشه باید اسفند آینده اجر بشه
  وسلام

 61. زهرا گفت:

  سلام لطفا يك نفربهم بگه اصلاحيه وتغيرات احتمالى روكجا ميتنونم پيدا كنم توسايت سنجش كه چيزى نديدم مرسى

 62. محمدحسن گفت:

  بچه ها مگه بر اساس اولویت مصاحبه هایی که رفتیم و قبول شدیم سنجش انتخاب نهایی رو انجام نمیده.

  • مهسا گفت:

   سلام
   بله بر اساس اولویت هر جا که قبول شدید، به عنوان کدرشته پذیرش نهایی بهتون اعلام میشه. البته این روش خالی از اشکال نیست. باید منتظر باشیم.

 63. آخرین گفت:

  مرسی PHDTEST.IR، خیلی مفید بود

 64. از علیرضا گفت:

  سلام لطفا یکی جواب بده .
  من رشته های شبانه رو انتخاب کردم ولی قصد رفتن ندارم به نظرتون توی همین مرحله شبانه و روزانه همراه با ترازا اعلام میشه یا بعد از مصاحبه یک هو میگن شبانه قبول شدیم. من نمی دونم چه کار کنم برم حذفشون کنم یا بزارمشون؟

  • آمنه گفت:

   سرجلسه مصاحبه میتونید به استادا بگید نمرتو برای روزانه بزنن فقط.

  • مهسا گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما میتونید وقتی حدنصاب تراز دانشگاه ها اعلام شد، برای دوره های شبانه اقدام نکنید. مشکلی نداره. اگه هم مصاحبه دوره روزانه و شبانه یک دانشگاه مشترک بود، موقع مصاحبه از دوره شبانه انصراف بدید.

  • طیبه1 گفت:

   خب اگه قصد رفتن ندارین چرا زدین دیگه؟ بنطر من که حذف کنین بهتره

  • رییسی گفت:

   شما باید بعد از اعلام تراز در دانشگاهی که کف تراز را اوردهاید دوباره باید اسمت را وارد کنی در این حالت میتوانی رشته روزانه را وارد کنی و شبانه را وارد نکنی به همین راحتی مثا سال قبل نیست که در 5 رشته اعلام شده شاید شبانه هم بود و هم روزانه یک دانشگاه…. در حال حاضر شما فقط روزانه راکه ترازش اوردهای ثبت نام کن و ازثبت نام شبانه ان خود داری کن

 65. دانشجووو گفت:

  سلام یکی به من بگه با تراز 1000 کجاها میشه زد تهران میتونم بزنم رشته شیمی هم هستم

  • مهسا گفت:

   سلام
   دوست عزیز بستگی به حدنصاب تراز اعلام شده از سوی دانشگاه ها داره. شما طبق علاقه تون کدرشته محل ها رو انتخاب کنید.

 66. شادی گفت:

  سلام دوستان

  نتایج این انتخاب رشته ها کی میاد ؟

  شنیدم بیشتر مصاحبه ها تو خرداده … به نظرتون میشه برای آزمون ms rt امتحان داد ؟

  ممنون

  • مهسا گفت:

   سلام
   دهه اول اردیبهشت باید حدنصاب نمره تراز دانشگاه ها اعلام بشه، چون از 11 اردیبهشت ماه مصاحبه ها شروع میشه و تا 31 تیر ادامه داره.
   احتمالا تعدادی از مصاحبه هاتون تو خرداد ماه و تیر ماه خواهد بود. به نظرم ثبت نام کنید. به هر حال چیزی از دست نخواهید داد.

 67. رها گفت:

  کسی میدونه هزینه شبانه چنده؟

 68. سحر گفت:

  دوستان کتاب ترجمه شده در مصاحبه چقدر تأثیر داره؟ اینکه کار دانشجو بوده و حتی یه جمله ش هم کس دیگه ای ترجمه نکرده، همچنین کتاب کاربردی و مفیدی در رشته باشه.

 69. سید محمد علایی گفت:

  با سلام درصورت قبولی در دوره شبانه، پردیس و ثبت نام نکردن آیا شامل محرومیت آزمون 96 میشویم.

 70. رها گفت:

  مهلت انتخاب رشته تمدید شد؟ پس چراسایت سازمان سنجش تمدید مهلت رو اعلام نکرده

 71. ندا گفت:

  سلام به شما
  در سمت چپ سایت سنجش گزینه سیستم ارسال درخواست رو بزنید بعد در سایتش تبت نام کنید. بعد قسمت ور.د به سایت ایمیلتونو میزنید به ایمیلتون جوای در خواست ارسال میشه. دوباره با کد کاربری و رمزی که بهتون میده میتونید رسدتونو بگیرید.
  امیدوارم موفق باشید

 72. سارا گفت:

  دوستان شرایط بورس اعزام به خارج که در بعضی رشته ها هست , چطوریه؟ برای هیات علمی هست یا چیز دیگه ای هست؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   بله، شما به دانشگاهی که بورستون میکنه متعهد میشید که بعد از اتمام دوران تحصیل در خارج از کشور برگردید و هیات علمی همون واحد دانشگاهی بشید.

 73. خودش گفت:

  من می‌خوام انتخاب رشتم رو تغییر بدم. الان سایت سنجش برا تغییر شماره رسید تکمیل ظرفیت رو می‌خواد متاسفانه من دیروز یادم رفت یادداشت نکردم. الان چکار کنم؟
  خواهشا راهنمایی کنین

  • امیر.م گفت:

   سلام سریع از طزیق بخش پاسخگویی در سایت سازمان با اعلام مشخصات داوطلبی و فردی اقدام و اعلام مشکل کنید اگر نتیجه نگرفتید و تا فردا اوایل صبح جواب نگرفتید مراجعه حضوری کنید یا تلفن بزنید در صورت امکان
   موفق باشید

  • مهسا گفت:

   سلام
   از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مشکلتون رو مطرح کنید تا راهنمایی تون کنن.