مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام نحوه ارائه تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان در سال ۹۵

بنیاد ملی نخبگان به منظور پشتیبانی از فعالیت‌های تخصصی دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی که به فعالیت‌های فناورانه در شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال دارند، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی در نظر گرفته است.

به گزارش پی اچ دی تست، به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، شرایط اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به دانش‌آموختگان افراد فعال در شرکت‌های دانش بنیان (دانش‌آموختگان برترِ فناور) به شرح زیر است:

دانلود شیوه نامه بهره مندی دانش آموختگان برتر فناور از تسهیلات خدمت نظام و ظیفه تخصصی

۱- متقاضی باید دانش‌آموخته دوره کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی از یکی از مراکز آموزش عالی، پژوهش و فناوری داخل یا خارج از کشور باشد که صحت مدارک صادره آن به تإیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ یا شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده باشد.

۲- از زمان دانش آموختگی متقاضی بیش از سه سال(برای دانش آموختگان دانشگاه های داخل کشور) و بیش از شش سال (برای دانش آموختگان دانشگاه های خارج از کشور) نگذشته باشد.

یادآوری: دانشجویان دوره دکتر تخصصی مراکز آموزش عالی، پِژوهش و فناوری داخل که از پیشنهاد رساله دکتری خود با موفقیت دفاع کرده اند، نیز در صورت موافقت استاد راهنما و تأیید دانشگاه محل تحصیل خود می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

۳- شرط لازممتقاضیان برای نام نویسی در سامانه باید شرایط زیر را داشته باشند:

الف. دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیانِ مورد تأیید معاونت علمی و فنّاوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمه شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد. فهرست شرکت‌های مورد تأیید در صفحه اول سامانه www.daneshbonyan.ir قرار دارد.

ب. میانگین کل دوره کارشناسی متقاضیان باید بیش از ۱۴ و میانگین کل دوره تحصیلات تکمیلی آنان (کارشناسی ارشد و دکتر تخصصی) بیش از ۱۵ باشد.

۴- شرط کافی: متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت های نخبگانی (شامل فعالیت های فناورانه، پژوهشی و آموزشی) بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد.

۵- مهم‌ترین مصادیق فعالیت‌های نخبگانی به شرح زیر است:

الف. موفقیت‌های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی، فنّاورانه و …)

ب. کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد

ج ‍. برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی،پژوهشی،‌ فنّاورانة مورد تأیید بنیاد

د‍. برگزیده شدن در جشنواره‌های معتبر ادبی و هنری یا فعالیت‌های‌قرآنی مورد تأیید بنیاد

ه‍. اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان (عضو هیئت مدیره، مدیرعامل و فعالیت تمام وقت در شرکت دانش‌بنیان)

۶- شرکت دانش بنیان باید دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده باشد.

۷- هر یک از شرکت های دانش بنیان می تواند یک نفر و به ازای هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامه مالیاتی) یا به ازای هر ده نفر نیروی کارشناسی شاغلِ تمام وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک نفر دیگر را معرفی کند. سهمیۀ مذکور تا سقف ده نفر برای هر شرکت در سال، برای مدت یک سال تعیین می شود و صرفاً برای همان سال قابل استفاده است.

۸- لازم است متقاضیان، معرفی نامه شرکت متبوع خود را براساس الگوی مذکور در سامانه ثریا (soraya.bmn.ir) تهیه و بارگذاری کنند.

۹- هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارایه تقاضای مکتوب به بنیاد ملّی نخبگان/ معاونت علمی و فناوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه soraya.bmn.ir ثبت و به‌ صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند. پیام های لازم درباره وضعیت تقاضا (نقص مدارک و تأیید و یا عدم تأیید) در همین سامانه قابل مشاهده است.

۱۰- باتوجه به اینکه امتیازهای دانش‌آموختگان به کمک نرم افزار تخصصی محاسبه می‌شود لازم است:

۱۰-۱٫ همة اطلاعات به طور کامل در سامانه (soraya.bmn.ir) بارگذاری شود. بدیهی است تا تکمیل نهایی اطلاعات، فرایند بررسی آغاز نمی‌شود.

۱۰-۲٫ زمان بررسی پرونده (از زمان تکمیل نهایی پرونده) در سامانه ۴۵ روز است و صرفاً پس از پایان این زمان، امکان پاسخگویی وجود خواهد داشت.

یادآوری مهم: چنان چه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را بارگذاری کرده است، متقاضی نه‌فقط از این درخواست بلکه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می‌شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‌شود.

۱۱- چنان چه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت‌های نخبگانی خود صرفاً یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری کند.

۱۲- از ابتدای مهرماه سال جاری، تمامی ارتباطات بنیاد با مخاطبان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه، صرفاً از طریق شبکه (و به شکل غیرحضوری) انجام خواهد پذیرفت. از این رو چنان چه متقاضیان پرسش/ درخواستی درباره این موضوع داشته باشند باید با مراجعه به بخش «پاسخگویی به درخواست‌های شما» در وبگاه بنیاد ، درخواست خود را ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۲)

 1. ایمان می‌گه:

  سلام.
  دوستان من تو سامانه ثریا ثبت درخواست دادم واسه پروژه سربازی. الان پروندم در دست بررسی توسط کارشناسان هستش. میخاستم بدونم کسی میدونه چقدر طول میکشه این مرحله و اینکه مرحله بعدیش چیه؟
  قبلا مثلا یادمه توصیه نامه از اساتید هم میخاستن.. الانم همین طوره؟
  ممنون

 2. علی می‌گه:

  با سلام
  من معدل لیسانسم ۱۲/۱۲ و ارشد ازاد تهران مرکزی هستم . معدل ۱۷/۱۷
  ۲ تا مقاله علمی پژوهشی دارم که نفر اول هستم و کلا ۵ نفر هستیم اسم. و پایان نامم را هم isi کردم
  رتبه کل ارشد در ازمون ازاد ۲۱
  می خواستم بدونم می تونم از تسهیلات نظام وظیفه استفاده کنم یا نه؟ یا در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهم و بعد اقدام کنم ؟

 3. دکتر می‌گه:

  سلام…بچه ها برا استفاده از این تسهیلات حتما باید عضو بنیاد نخبگان شد.ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارین کمک کنید .چوم اینقدر آیین نامه پیچ در پیچ داره بنیاد که واقعا آدم گیج میشه…..ممنون….

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   میرید از طریق سامانه ثریا مدارکتون رو میفرستین تا بررسی بشه و نتیجه رو بهتون بگن.
   برای اطلاعات دقیق تر، برید سایت بنیاد ملی نخبگان، قسمت کتابهای راهنما، اطلاعات دقیقی ارائه شده در این رابطه.

   • دکتر می‌گه:

    ممنونم مهسا خانوم…
    من ارشدم ۱۷/۹۰ و لیسانسم ۱۶:۳۸ هست…از طریق استعداد دکتری قبول شدم…چند تا مقاله فارسی و یک isiایمپکت دار دارم….حالا به نظرتون امکانش هست؟؟؟

    • مهسا می‌گه:

     سلام مجدد
     باید شروط لازم رو داشته باشید اول. ینی یا سابقه کار در شرکت دانش بنیان که از طریق تسهیلات دانش اموختگان برتر فناوری اقدام کنید.
     یا معدل کارشناسی ۱۵ و ارشد و دکتری هر دو ۱۶ رو داشته باشید و نیز حدنصاب دست‌کم ۳۰۰ امتیاز در دورة دکتری و ۲۰۰ امتیاز در دورة کارشناسی‌ارشد، رو از فعالیت‌های نخبگانی کسب کنید که بتونید از طریق تسهیلات دانش اموختگان برتر دانشگاهی اقدام کنید.
     برید توی سایت بنیاد ملی نخبگان، منوی سمت چپ «تسهیلات نظام وظیفه تخصصی» اطلاعات کاملش رو ببینید.
     در کل خیلی ساده نمیگیرن، اما به هر حال میتونید شانستون رو امتحان کنید.

 4. kani می‌گه:

  سلام خسته نباشین
  ببخشید میشه شرایط عضویت در بنیاد نخبگان رو بگین؟
  ثبت نام در سامانه ثریا فقط یکبار صورت میگیره؟ میشه اگه پروندمون رد شد بعداً دوباره بفرستیم؟ چند بار مجازیم؟ نخبگان دانشگاهی چ شرایطی دارن؟

  • kani می‌گه:

   امکانش هست جواب بدین؟
   ممنون میشم

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   برید سایت بنیاد ملی نخبگان. قسمت ایین نامه ها. همه ایین نامه های لازم هستش.

   • kani می‌گه:

    سلام مهسا خانوم
    ببخشید من ارشد ریاضی محضم
    معدل کارشناسی ۱۴٫۶ و ارشدم ۱۸٫۳۸ و یه مقاله isi دارم باید چه امتیازای دیگه ای به دست بیارم تا بتونم عضو بشم؟ رتبه اول کارشناسی و رتبه اول ارشدم هستم. ممنون میشم کمک کنین. سابقه کار در شرکت دانش بنیان چه جوریه؟ شرکت دانش بنیان تو شهرمون رو از کجا پیدا کنم ممنون

    • مهسا می‌گه:

     سلام
     با توجه به معدلتون که امکان استفاده از شرایط دانش اموختگان برتر دانشگاهی رو ندارید.
     اما برای دانش اموختگان برتر فنارو، باید دانشجوی دکتری باشید. فهرست شرکت های دانش بنیان رو تو سایت بنیاد ملی نخبگان میتونید پیدا کنید. حداقل شش ماه سابقه کار باید داشته باشید.

درج نظر