مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

اخذ تعهد کتبی از مصاحبه‌شوندگان دکتری در برخی دانشگاه‌ها

در حالی که مصاحبه دکتری 95 دانشگاه‌ها تا مرداد ماه ادامه دارد، برخی دانشگاه‌ها اقدام به گرفتن تعهد پذیرش نهایی از داوطلبان نموده‌اند.

به گزارش پی‌ اچ دی تست، پرتال سازمان سنجش برای درج پذیرفته شدگان نهایی از تاریخ ۹۵/۵/۱۲ لغایت ۹۵/۵/۲۰ فعال می باشد. لذا پس از اخذ تعهد اسامی داوطلبان در پرتال سازمان درج می‌گردد.

اما علی‌رغم این که گفته شده بود جمع‌بندی و تعیین نمرات داوطلبان و همچنین اطلاع به آنان می‌بایست در بازه زمانی ۹۵/۵/۲ لغایت ۹۵/۵/۱۱ صورت پذیرد، شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی دانشگاه‌ها پس از برگزاری مرحله مصاحبه و تعیین پذیرفته‌شدگان اقدام به اخذ تعهد کرده‌اند.

این در حالی است که هنوز برگزاری مصاحبه در بسیاری دانشگاه‌ها در حال انجام است و اخذ تعهد مانعی برای داوطلبان جهت استفاده از فرصت مصاحبه و پذیرش در سایر دانشگاه‌ها خواهد بود. چرا که در پذیرش دکتری امکان حضور در مصاحبه تعداد زیادی از دانشگاه‌ها برای داوطلبان فراهم است و عموماً داوطلبان تمایل دارند پس از حضور در مصاحبه دانشگاه‌های مختلف، امکان انتخاب بهترین گزینه را داشته باشند و اخذ تعهد در اولین دانشگاه‌هایی که داوطلبان در آنها حضور یافته‌اند، عملاً این امر را غیرممکن می‌نماید.

ضمن این که تجربه حضور در مصاحبه دانشگاه‌های مختلف، زمینه ایجاد آشنایی با دانشگاه‌ها و اساتید مختلف را برای داوطلبان فراهم می‌نماید، فرصتی که کمتر ممکن است برای داوطلبان و دانشجویان فراهم شود.

علاوه بر این، هستند داوطلبانی که برای از دست ندادن فرصت‌ها، اقدام به دادن تعهد در دانشگاه‌های مختلف می‌نمایند و این امر ممکن است مشکلات آتی را در پی داشته باشد.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. بنظرم تعهد باید برای دانشگاه ها و رشته های بی اعتبار باشه برای رشته و دانشگاه معتبر عمرا محاله یک دانشگاه منصرف بشود.

 2. مشخص نیست این دانشگاه تبریز کی برای تعهد زنگ میزنه؟ اگه دانشگاه تبریز یه ندایی بدهد از رفتن به مصاحبه دانشگاه آزاد بی خیال می شوم
  تا بحال با کسی از دانشگاه تبریز تماس گرفته اند؟
  من رشته برق مخابرات هستم
  منکه ترجیح نمیدهم برای مصاحبه به هر دانشگاهی سر بزنم و اصلا دلم نمیخواد با اساتید و دانشگاه آشنا بشوم الکی کلی هم پول میگیرن
  بعضی از دوستان انگار متوجه نشده ان تعهد رو بعد از قبولی در مصاحبه باید دوباره حضورا در دانشگاه حاضر بشویم و تعهد بدهیم تا در دانشگاه دیگری حق ثبت نام نداشته باشیم و این مرحله نهایی قبولی در کنکور خواهد بود و سپس در سایت سازمان سنجش درج خواهد شد.

 3. پیروز گفت:

  بلی به من هم زنگ زدن میگن 48 ساعت وقت داری تعهد بدی من نمیدونم واقعا چیکار کنم تعهد بدم فرصت مصاحبه های دیگر را که ثبت نام هم کردم را از دست میدهم . تعهد ندم معلوم نیست بقیه را بتونم قبول بشوم.

 4. ایمان گفت:

  من امروز رفتم مدرس
  گفتن هنوز نتایج توی گروه ها قطعی نشده
  دانشکده مهندسی برق
  در ضمن احتمال اینکه تعهد بگیریم هم خیلی کمه

 5. h3 گفت:

  خانم یا آقایmممنون از پاسختون من رشته ام ریاضی است ، چندروزه از ناراحتی و استرس خواب ندارم ، شما خبر ندارید که از رشته ما هم تعهد گرفتن یا نه?

 6. فائزه گفت:

  از داوطلبین رشته جامعه شناسی کسی به دانشگاه یزد تعهد داده؟!!!

 7. h3 گفت:

  سلام، دانشگاه دامغان هم از بچه ها تعهد گرفتن?یعنی من که برای مصاحبه دامغان رفتم چون تعهد ازمن نگرفتند دیگه قبول نشدم

  • m گفت:

   سلام،من دامغان فیزیک رو رفتم مصاحبه، اون روز از هممون تعهد گرفتن ،خبری هم از قبولی که تاحالا نشد،شایداونجا شرایط مصاحبه رشته ها به هم فرق داشته باشن ….

  • سلام بعد از قبولی در مصاحبه با اطلاع قبلی و مراجعه حضوری در دانشگاه تعهد می گیرند که تاریخ نتایج قبولی در مصاحبه و اخذ تعهد اینروزا هست

 8. عمران گفت:

  بچه ها من امروز دانشگاه تربیت مدرس بودم و نتایج هنوز مشخص نیس و تعهدی فعلا از کسی نگرفتن، به این شایع ها توجه نکنید، هنوز خبری نیس

  • مینو گفت:

   تو رشته ی ما تربیت مدرس به سه چهار نفر زنگ زده و ترتیب اولویتا رو پرسیده. به بقیه زنگ نزدن.

   هیچ هم درمورد تعهد نپرسیدن.

   • حسین گفت:

    اتفاقا مدرس اولین سوالی ک تو مصاحبه ها میپرسه همینه ک اینجا انتخاب چندمته. در ثانی امار ترتیب اولویت رو از سایت سنجش در میارن. پس چ لزومی داره ک بخان ب کسی زنگ بزنن واسه اولویتها؟؟؟؟؟!!!!!!

 9. یکی_برقی_کنترلی گفت:

  دوستان گرامی که تربیت مدرس بودن آیا تو رشته های فنی تعهدی گرفته شده؟؟؟
  من همین دیروز شنبه با مدیر گروه صحبت کردم و هنوز جدول امتیاز بندی ها تکمیل نشده بود و خبری از نتایج نبود چطور تعهد گرفتن؟؟؟
  البته تو همون روز جلسسه منشی جلسه گفت که تو این هفته از اونهایی که به عنوان نفر اصلی انتخاب میشن تعهد میگیرن ولی ما فکر کردیم داره شوخی میکنه

 10. مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

  از دانشگاه تربیت مدرس به من زنگ زدن و ترتیب اولویتام رو ازم پرسیدن؟!
  نمی دونم چرااا!!!!
  تربیت مدرس اولویت سوم من هستش… فک کنم امتیاز منفیه برام که انتخاب سومم تربیت مدرسه…

  • خوارزمــــــــــی گفت:

   یعنی چی زنگ زدن؟ شما تربیت مدرس آزمون کتبی دادین؟ یعنی بعد از ازمون کتبی بهتون زنگ زدن که بیاین مصاحبه؟؟ ضمنا نتایج آزمون کتبی دانشگاه تربیت مدرس رو کجا باید ببینیم؟ نتیجش کی میاد ؟ یکی جواب بده توروخدا سردرگم شدیم

  • 55 گفت:

   رشته ما که همون روز سر جلسه مصاحبه از همه پرسیدن اولویت چندمتون هست.

 11. برق گفت:

  بچه های برق
  از مدرس ب کسی زنگ زدن ؟؟
  تعهدی در کاره ؟
  روز مصاحبه ک چیزی پر نکردیم
  قبلشم چیزای ک آپلود کردیم تعهد حضور تمام وقت بود
  این تعهد ک میگن چیه ؟
  از بچه های برق کسی تعهد داده ؟

  • صدیقه گفت:

   من دانشگاه مدرس رو نمیدونم اما دانشگاه صنعتی اصفهان گفته که این هفته نتایج رو اعلام میکنه و به افراد قبول شده زنگ میزنه و ازشون تعهد میگیره که جای دیگه نرن مصاحبه،،،،، شما هم به تحصیلات تکمیلیه دانشکده برق مدرس زنگ بزنید و ازشون بپرسید که به کسی زنگ زدن و یا اسامی رو اعلام کردن یا نه،،

   • معدنی (یکی جواب بده لطفا) گفت:

    نصف رشته های صنعتی اصفهان، مصاحبه هاشون مونده، چطو میخوان هفته بعد نتایج رو اعلام کنن، بیشتر رشته ها از 10 خرداد به بعده مصاحبشون!!!!!!!!!!!!!!!!

    • صبا گفت:

     چرا نتایج دانشگاه صنعتی اصفهان هنوز اعلام نشده؟ یعنی همه دانشگاه ها قبل از اعلام با دانشچوی پذیرفته شده تماس گرفتند و فقط صنعتی نگرفته؟ لطفا جواب بدید اگر کسی در جریان هست.

  • احمد گفت:

   برق مدرس هم هنوز اعلام نکرده
   در گروه ها در دست بررسی است
   من رفتم بهم گفتن

 12. بهار گفت:

  میشه بگین از تربیت مدرس به کی زنگ زدن گفتن قبولین؟

 13. عمران گفت:

  من مصاحبه تربیت مدرس شرکت کردم و راضی بودم، مطمئن هستید که امروز به قبول شده ها زنگ زدن؟؟ شاید بعضی از رشته ها رو زنگ زدن، بچه های عمران میشه بیاید بگید که زنگ زدن به کسی یا نه؟؟
  ممنون

 14. فيزيك گفت:

  اين دكتري در تاريخ بايد ثبت بشه! ادم ياد سريالهاي حادثه اي ميوفته! هر روز اخبار جديد!

 15. حسام تحقیقات گفت:

  از دوستان فلسفه و برنامه ریزی درسی که رفته بودن مصاحبه مدرس:: آیا از مدرس به شما زنگ زده شده؟؟؟؟؟؟؟

 16. تاریخ گفت:

  خب زنگ بزن بهشون بگو با من چیکار داشتین

 17. مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

  سلام دوستان

  دانشگاه تربیت مدرس به من زنگ زده ساعت دو و نیم ولی من خواب بودم و برنداشتم!

  این به چه معناست؟

  یعنی چی خواستن بگن بهم؟

  دوستانی که بهشون زنگ زدن لطفا جواب بدن…

 18. آفـتابـــــــ گـردان گفت:

  ته رشته هاي انتخابي من يك رشته اضافه شده، كدش توي دفترچه نيست و تازه عدد جلوش هم 5ه! خب من واقعا نمي فهمم اگر قبول باشه من توي يه رشته فرضي كه وجود نداره مجاز هم نشده باشم چه كاريه اضافه كردنش به انتخابام!!!

  جل الخالق : )

 19. شقایق گفت:

  من یه سوالی برام پیش اومده؛ اگه به بیش از یک دانشگاه تعهد بدی، چه مشکلی پیش میاد؟

  • R گفت:

   عزیزم اولین تعهدی که بدی تمومه. بعدیا دیگه معنایی نداره..

  • ** گفت:

   اگه پای سنجش واقعا وسط باشه و قضیه ی تعهد حالت قانونی داشته باشه
   احتمالا به سنجش اعلام میشه شما فقط در اون کد رشته قبولی
   و روز اخر هم همون جا اسمتون درمیاد

   • ن.ا گفت:

    تعهد ها به سنجش فرستاده می شود و کاملا قانونی هست.

    • R گفت:

     خوب چرا باید روز مصاحبه تعهد بگیرن و بگن چهار روز بعد نتیجه رو اعلام میکنیم؟! یعنی دقیقا قبل از مصاحبه های بعدی دانشگاه های دیگه که دارم. این واقعا زور. نباید شانس جاهای دیگرو بگیرن از ما.
     من امضا کردم اما مطمنا فقط گزینه ها رو از بین کسایی که امضا کردند انتخاب میکنند . شاید بگید این که خوبه. اما این مصاحبه اولم. اولویت آخرم بوده در انتخاب رشته اولیه. شما بودید چیکار میکردید

 20. برق گفت:

  سلام
  بنظرم کار درستی نیست از سوی دانشگاها
  هرجا مارو میخاد بگیره در نهایت اولویت سنجش تعیین میکنه
  من خودم نصفشونو رفتم بقیه را هم میرم مصاحبه هاشو انجام میدم
  هیچ جا هم تعهد نمیدم جز اولویت اول
  بقیه جاها کار خنده داریه. شاید اولویت بالاتر بخانت
  بنظرم تعهد فقط تو اولیت اول معنی داره
  ایشالله هرکی تلاشی کرده ب نتیجش برسه
  ارزوی توفیق برا همه بچه ها

 21. بابک گفت:

  بهترین نحوه پذیرش دکتری تنها از طریق کنکور تخصصی و بررسی تنها سوابق پژوهشی هستش و به نظر من بایستی مصاحبه حضوری کلا از مقطع دکتری حذف بشه تا عدالت رعایت بشه و به نوعی پذیرش دکتری مثل کارشناسی ارشد باشه

 22. Phd95 گفت:

  دوستان نظر من اینه که حتی اگع تعهد دادین مصاحبه های دیگه رو هم برین
  شده سالهای گذشته یکی رو گفتن قبولی بعد تو کارنامه سنجش قبول نشده بوده.

  • آمنه گفت:

   سازمان سنجش باید یک فرم تعهد هم برای دانشگاه درنظر بگیره که همزمان با تعهد داوطلب، دانشگاه هم به داوطلب تعهد بده حتما برش داره و کس دیگه ای رو بعدا قبول اعلام نکنه.

   • ن.ا گفت:

    کاملا موافقم.ولی می تونید از اساتید که تعهد می گیرن می تونید بپرسید. به دوست من گفتن صد درصد قبولی بیا تعهد بده اگر ندی کسه دیگه ای را بر می داریم.

 23. شقایق گفت:

  امسال سال به یاد ماندنی برای داوطلبان دکتری بود!

 24. پی اچ دی گفت:

  من تربیت مدرس رفتم برا مصاحبه
  مصاحبه شون که تموم شد نفرات قبول شده زنگ زدن و گفتن بیاین برا تعهد که جایی دیگه نرین مصاحبه
  اولین قدم تو تعهد گرفتن تربیت مدرس برداشت

 25. عماد گفت:

  الان با این تعهد که میگن, یعنی کسی که چند جا قبول بشه, هر جا که خواست میره تعهد میده یا نه بر اساس اولویتی که قبول شده؟

 26. عمران گفت:

  من فکر کنم با یک وکیل کارکشته باید بریم سر جلسه مصاحبه

 27. زهره گفت:

  اینم اطلاعیه تو سایت دانشگاه تهران عزیییز: به اطلاع می‌رساند، بر اساس هماهنگی با سازمان سنجش آموزش کشور و برخی از پردیس / دانشکده‌ها، موضوع آزمون مجدد در برخی از رشته – گرایش‌ها در حال پیگیری و اخذ تصمیم می‌باشد، نتیجه نهایی از طریق همین وبگاه اطلاع رسانی خواهد شد. لذا به داوطلبین فوق توصیه می‌گردد ضمن استفاده از فرصت شرکت در جلسات ارزیابی سایر دانشگاه‌های منتخب بر اساس کارنامه, موضوع شرکت در جلسات آزمون این دانشگاه را از طریق این وبگاه نیز پیگیری نمایند

 28. زهره گفت:

  دانشگاه تهران که خودشم نمیدونه چیکار میکنه. توسایتش زده تو بعضی گرایشها دوباره آزمون میگیره. البته احتمالا از کسایی که جدید میان ثبت نام کنن. انگار خودشون فهمیدن تراز رو خیلی بالا گرفتن. ولی یه کم فقط یه کم دیر فهمیدن…:-\

 29. برق گفت:

  با این بحث تعهد یعنی عملا معنای اولویت انتخاب رشته از بین میره؟ من اگه سه تا انتخاب اولی اسمم جزو پذیرفته شدگان باشه میتونم برم به سومی تعهد بدم؟ یا فقط باید به همون اولی تعهد بدم؟

  • R گفت:

   من هفته پیش اولین مصاحبه ام تبریز بود تعهد گرفتن گفتن دوشنبه این هفته که جوابا اعلام میشه اگه اسمت جز قبولیا بود مصاحبه های بعدیو نباید بری….. پس برای چی ما پول بقیه مصاحبه هارو دادیم

   • شقایق گفت:

    کدوم دانشگاه و چه رشته ای؟!
    اگه منظورت دانشگاه تبریزه، اون دانشگاه که هنوز مصاحبه هاش شروع هم نشده! نکنه منظورت صنعتی سهند تبریزه؟!من مصاحبه مهندسی برق مخابرات سهند رفتم، از هیچ کس هیچ تعهدی نگرفتند.

 30. mmm گفت:

  من رفتم مصاحبه تربیت مدرس اما تعهدی نگرفتن.

 31. م گفت:

  سلام. از اول قرار بود تعهد بگیرن ولی نه اینقدر زود که فرصت شرکت در مصاحبه های دیگه رو نداشته باشیم. مثلا امیرکبیر اعلام کرده مرداد تعهد میگیره. ولی بچه ها کامنت گذاشتن توی رشته ی خودشون که صنعتی اصفهان رفتن مصاحبه گفتن هفته ی دیگه نتایج رو اعلام میکنن باید تعهد بدی. اکثر دانشگاه های تهران خرداد مصاحبه دارن. اینجوری که نمیشه آخه. چیکار میشه کرد؟؟؟؟؟

 32. مهر گفت:

  من 3 تا دانشگاه رو رفتم. خدا رو شکر تعهدی نخواستن
  ولی یه موضوعی شنیدم که شدید نگرانم کرده. شنیدم که روال امسال بدین ترتیب که دانشجو اگر جایی پذیرفته شده باشد از همان دانشگاه باهاش تماس میگیرن که بیاد تعهد بده. این در حالی است که امکان داره نتایج سایر دانشگاهها هنوز داده نشده.

 33. م گفت:

  مسئله اساسی این است که ضمانت اجرای نقض این تعهد چیست؟

 34. سپیده گفت:

  ؟!؟؟
  کدوم دانشگاه؟!!

 35. مریم گفت:

  خب بالاخره چی؟! باید تعهد بدیم یا ندیم؟! عجب وضعی گرفتارشدیم ما.

 36. رادار گفت:

  کدوم دانشگاه ها این کار رو کرده اند؟!