مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

ابهام داوطلبان در مورد نحوه مصاحبه و پذیرش دکتری 95

خبرگزاری فارس در گزارش امروز خود به بررسی تأثیر آزمون سنجش در پذیرش و تعداد دعوت شدگان به مصاحبه دکتری پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از 120 هزار داوطلب در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 95 در روز جمعه 14 اسفند 94 در 54 شهرستان مختلف کشور شرکت کردند.

در حالی که آمار داوطلبان آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 95، نسبت به آمار داوطلبان سال 94، تعداد 43 هزار و 566 داوطلب و نسبت به آمار داوطلبان سال 93، تعداد 82 هزار و 297 داوطلب کمتر بود این داوطلبان در روز 16 فروردین ماه کارنامه خود را دریافت کردند و قرار شد برای انتخاب 50 کدرشته محل به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

بر اساس آئین‌نامه جدید دوره دکتری، دانشگاه‌ها برای پذیرش اعلام عمومی می‌کنند و داوطلب به دانشگاه مراجعه می‌کنند و دانشگاه‌ها بر اساس شیوه نامه اعلام شده، داوطلبان مورد نظر را انتخاب می‌کنند، سپس فرد ثبت نام موقت را انجام می‌دهد اما دانشگاه اسامی را برای تائید نهایی به سنجش ارسال می‌کند و سنجش بر اساس حد نصاب عمومی اعلام شده، نمره آن فرد و رعایت فرآیندهای قانونی، پذیرش را نهایی می‌کند.

برخی داوطلبان آزمون دکتری در تماس با خبرگزاری فارس نسبت به این شیوه جدید پذیرش ابراز گلایه کردند.

این داوطلبان عنوان کردند: چند مشکل در آزمون دکترا ایجاد شده که حق داوطلبان ضایع می‌شود، یکی اینکه هر متقاضی می‌تواند در ابتدا 50 کدرشته محل انتخاب کند یعنی بالاخره یک کدرشته محل را قبول می‌شود، در حالی که دانشجوی دکترا باید کار تخصصی کند و این کار کاملا با فلسفه دکترا مغایرت دارد، یعنی حتی اگر فردی دارای پایان‌نامه کارشناسی ارشد مرتبط هم نباشد، می‌تواند قبول شود، در حالی که در همه جای دنیا باید پایان‌نامه ارشد و رشته دکترا هماهنگ باشد.

همچنین این داوطلبان آزمون دکتری اعلام کردند: هر داوطلبی که در این کنکور شرکت کرده مجاز به انتخاب رشته شده است، پس فلسفه کنکور چیست؟

مشکل بعدی دانشجویان به واگذاری اختیارات پذیرش به دانشگاه‌ها مربوط می‌شود، این داوطلبان عنوان کردند: به دانشگاه‌ها اختیار داده‌اند که مراحل پذیرش را برگزار کنند و هر دانشگاه خودش یک کنکور برگزار می‌کند.

دانشگاه‌های برتر اعلام کرده‌اند که نفرات برتر را پذیرش می‌کنند، در حالی که هر دانشگاه باید سه برابر ظرفیتش داوطلب برای مصاحبه بگیرد تا صندلی‌ها خالی نماند، ولی اگر پذیرش به این صورت باشد صندلی‌ها خالی می‌ماند، در حالی که متقاضیان بسیاری پشت در هستند.

پاسخ رییس سازمان سنجش

داوطلبان آزمون دکتری نسبت به اطلاع‌رسانی دانشگاه‌های پیرامون زمان برگزاری مصاحبه‌ها نیز گلایه داشتند که در رابطه با این مشکلات با ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت‌وگو کردیم.

خدایی با بیان اینکه پذیرش دانشجویان بر اساس شیوه مشخص قانونی صورت می‌گیرد، گفت: 16 فروردین‌ماه امسال اعلام نتیجه کردیم و بیشتر داوطلبان با کسب تراز کل مثبت برای انتخاب رشته مجاز شدند و حالا بر اساس حدنصاب‌های دانشگاه‌ها 58 هزار نفر برای طی مراحل بعدی پذیرش به دانشگاه‌ها معرفی شدند در حالی که ظرفیت پذیرش 13 هزار نفر است یعنی بیش از 3 برابر ظرفیت پذیرش، داوطلب به دانشگاه‌ها معرفی شده است.

به گفته وی، دانشگاه‌ها نیز موظفند از میان همین داوطلبان معرفی‌شده پذیرش کنند، بنابراین داوطلبی که در ارزیابی‌های علمی موفق باشد پشت در نمی‌ماند.

پاسخ مشاور سازمان سنجش

همچنین حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز گفت: به طور کلی داوطلبانی که در کنکور دکترای نیمه‌متمرکز 95 شرکت کردند، اگر دارای تراز کل نهایی یک و بالاتر باشند، می‌توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند. بر این اساس از تعداد 127 هزار و 724 داوطلب حاضر در آزمون دکترا که در روز 14 اسفند سال گذشته برگزار شد، تعداد 122 هزار و 936 داوطلب نمره کل تراز نهایی مثبت ( یک و بالاتر) کسب کردند و تعداد 4 هزار و 788 نفر نمره منفی آوردند که برابر ضوابط این افراد اجازه انتخاب رشته ندارند.

وی افزود: تعدادی داوطلب برابر ضوابط اعلام‌شده برای انتخاب 50 کدرشته محل اقدام کردند که این افراد باید تمام مراحل پذیرش را که در دانشگاه‌ها انجام می‌شود بگذرانند تا به عنوان قبول‌شدگان نهایی اعلام شوند. تعداد 13 هزار و 230 نفر به عنوان قبول‌شدگان نهایی پذیرفته می‌شوند و به این صورت نیست که تمام افراد حاضر در آزمون بتوانند وارد دانشگاه‌ها شوند.

پاسخ رییس دانشگاه علم و صنعت

محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت نیز پیرامون نحوه پذیرش دانشجویان دکترا در این دانشگاه گفت: برای پذیرش دانشجو بیش از سه برابر ظرفیت اعلام کردیم و هر دانشگاهی با توجه به ظرفیت خود دانشجو را پذیرش می‌کند و به طور قطع صندلی دانشگاه‌ها خالی نمی‌ماند و رقابت بین داوطلبان باز است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. نازنین گفت:

  سلام دوستان من میخوام برای پردیس شهید بهشتی وارد سیستم گلستان بشم و برای مصاحبه نام نویسی کنم ولی سیستم گلستان خطا میده کسی میتونه من رو راهنمایی کنه ؟

 2. fares گفت:

  سلام
  برای مصاحبه دکترا تا چند برابر ظرفیت اعلام می کنن؟ ما که تا حالا هر دانشگاهی رفتیم تا 50 برابر هم اعلام کردند! این چه طور سنجشیه دیگه؟

 3. فيزيك گفت:

  دوستان يكي كمك كنه!!!
  فردا ازمون تخصصي دانشگاه تهران دارم.
  قضيه اين كارت ازمون تخصصي چيه؟ از كجا بايد دريافت كنم؟

 4. سهند گفت:

  سلام دوستان کسی امتحان کتبی تو رشته فنی شرکت کرده؟امتحانا جزوه باز هستن یا بسته؟

 5. مراد گفت:

  آقا یه نفر بیاد بگه بلاخره نمره هایی که در آخر که به سازمان سنجش اعلام میشه آیا 30 درصدی که واسه رتبه ها لحلاظ میشه حقیقت داره؟ یعنی سازمان سنجش 30 درصد را واسه رتبه لحاظ خواهد کرد یا خیر؟ من شنیدم که لحاظ می کنه ولی اطمینان ندارم.

 6. دانش آموخته جامعه شناسی گفت:

  من ۲ مصاحبه رفتم و در هر دو مصاحبه از دغدغه و به اصطلاح طرح پژوهشی که در دوره دکتری میخوام کار کنم، مفصل سوال پرسیدن. از قبل این رو میدونستم و برای یکی شون تز ۱۱ صفحه ای رو از قبل آماده کرده بودم و بردم سر جلسه مصاحبه. خیلی تاثیر مثبت گذاشت. در ضمن احتمال ۹۹ درصد بهشتی برای جامعه شناسی امسال امتحان کتبی میگیره چون تعداد مجاز شده ها خیلی زیاد هستند و حتماً روش کمی خصوصاً تفسیر جداول حاصل از رگرسیون چندمتغیره و استفاده از آن در تحلیل مسیر را مسلط باشد و تاثیر مستقیم، غیرمستقیم، ناثیر کاذب، ضریب مسیر و… خیلی مهمه. اگه وقت کردید کتاب نظم دکتر چلبی رو هم بخونید. شاید یه سوال هم در مورد روش فازی بدن. احتمال میدم که از روش کیفی خیلی سوال ندن

 7. sanaz گفت:

  دوستان برای علم و صنعت ، گرایش برق کسی تقاضا فرستاده است؟

  خواهشا کمک کنید!

  در صفحه آخر ، الزاما باید موضوع پروژه تعیین کنیم و یک صفحه در ارتباط با آن توضیح دهیم؟

 8. مهدی گفت:

  در اطلاعیه سازمان سنجش نوشته شده بود:
  8- نتيجه نهايي پذيرفته شدگان توسط دانشگاهها و موسسات آموزش عالي اعلام خواهد شد.

  با این حساب ، تکلیف کسانی که چند دانشگاه قبول شوند چیست ؟! اگر دانشگاهها نتیجه را اعلام کنند پس لیست انتخاب رشته اولویتی ندارد و اگر کسی انتخاب دوم و اول را قبول شود می تواند اولی را رها و به دانشگاه دوم برود !!!
  کسی از راه حل این مشکل خبر دارد؟!

  • دکتری گفت:

   این سوال برای من هم هست؟ الان دانشگاه ها نفرات را اعلام می کنند؟

   • سلام گفت:

    سلام دوستان من قبلا هم همین مسئله را توضیح دادم. تمام دانشگاه ها اوایل تا حدود اواسظ مرداد نتیجه اولیه را به شما ابلاغ می کنند و مثلا میگن شما قبولی و اعلام خواهند کرد که باید بیایی و تعهد بدی جای دیگر ثبت نام نمی کنی. اگر مثلا شما دو جا قبول شدی مثلا اولویت 1 و 2 را اگه نخواهی اولویت 1 را بری اونجا تعهد و ثبت نام اولیه نمی کنی و طبق اعلام دانشگاه ها اگر این کارو نکنی از لیست قبولی خط میخوری. و مثلا دومی رو شما میری تعهد میدی و ثبت نام اولیه میکنی. و بعد آنها اوایل شهریور تا اواسط شهریور قبولی شما را از سازمان سنجش اعلام می کنند. به عنوان مثال میتوانید اطلاعیه مثلا امیرکبیر یا مدرس را بخوانید. اگه یادتون باشه قبل از اعلام نتایج اولیه کنکور بخش نامه ای رو خود همین سایت منتشر کرده بود که توی اون همین مطالبو ذکر کرده بود الانم تو اطلاعیه دانشگاه ها این مسئله قید شده است.

    • آنکووا گفت:

     ممنون از پاسخت دوست عزیز. معلومه که با دقت همه اطلاعیه ها رو خوندین. حالا واقعا مطمین هستید اینجوریه؟ اگر اینجوری باشه اساتید و دانشکده ها باید این رو بدونن اما من از اساتیدمون که پرسیدم چیزی در جریان نبودن. استاد من گفته انتخاب دومم رو نرم و فقط برم پیش خودشون مصاحبه.
     حالا اکر من هر دو جا رو برم و هر دو قبول بشم باز انتخاب با منه؟ یا سنجش بر اساس اولویت اعلام میکنه؟

     • سلام گفت:

      سلام. اینکه اساتید چیزی نمی دونن یا می دونن مهم نیست. مهم آنچه که در اطلاعیه دانشگاه ها اومده. اما اینکه در نهایت چگونه عمل می کنن رو نمی دونم. ولی آنچه که در اطلاعیه ها هست اینکه که عرض کردم. به هر حال شما اگه می خوای سوال بپرسی و مطمئن بشی از معاونت تحصیلات تکمیلی دانشگاهتون بپرس اون دیگه حتما می دونه.

    • م حسین گفت:

     دوست من شما این تحلیل عجیب را از کجا آوردی؟ طبق همین اطلاعیه، “سنجش بر اساس حد نصاب عمومی اعلام شده، نمره آن فرد و رعایت فرآیندهای قانونی، پذیرش را نهایی می‌کند.” یعنی دانشگاهها لیست های خودشان را به ترتیب اولویت به سنجش میدهند بعد سنجش قبولیها را بر اساس ظرفیت اعلام میکند. مثلا دانشگاه شماره 1 افراد شرکت کننده در مصاحبه را بر اساس امتیاز مرتب میکند (مثلا از یک تا 15). اگر نفر اول جای دیگری هم مصاحبه رفته باشد و اون انتخاب قبل از دانشگاه 1 قبول بشه قطعا سنجش اون رو از لیست دانشگاه 1 خط میزنه و شانس برای نفرات بعدی پابرجا میمونه. در واقع شما اگه قصد نداشته ای دانشکاه انتخاب اولت رو قبول بشی نباید اصلا مصاحبه میرفتی اونجا!

 9. رها گفت:

  واسه امتحان کتبی حتما باید کارت داشته باشبم

 10. رها گفت:

  بچه ها من دانشگاه شیراز ثبت نام کردم پول هم واریز کردم اما کارت بهم نداد لطفا بگید چکار کنم؟
  کسی دانشگاه شیراز ثبت نام کرده؟

 11. از جواب اساسی به برق گفت:

  این توصیه نامه فرم داشت؟

 12. زهرا گفت:

  سلام از دوستان کسی برای دانشگاه یزد ثبت نام اینترنتی کرده؟ اصلا اطلاع رسانیشون درست نیست لطفا اگه کسی ثبت نام کرده راهنمایی کنه چطور ثبت نام میشه؟ گفته سامانه گلستان ولی یوزر وپسورد میخواد….ممنون میشم راهنمایی کنید….

 13. از جواب اساسی به علی مصاحبه 26 تهران گفت:

  سوال دیگه شما چه مدارکی رو اینترنتی ارسال کردید؟آیا مدرکی هم لازم هست که روز مصاحبه باید خودتون بهشون ارائه کنید یا نه؟لطفا کامل توضیح بفرمایید؟ ممنونم.

 14. جواب اساسی گفت:

  به علی مصاحبه 26 ام تهران سلام توی فرم مشخصات فردی دانشگاه تهران شماره 6 گواهی زبان مگه از طریق خود اون سایت زبان برای دانشگاه نمره زبان ارسال نمیشه یا اینکه اینجا هم باید پر بکنیم؟ و سوال دیگه شماره 10 که طرح پژوهشی هست. منظور چجور طرح پژوهشی میشه؟ مگه پایان نامه خودش کار پژوهشی حساب نمیشه؟

 15. علی گفت:

  شنبه 26 ام اردیبهشت در دانشگاه تهران مصاحبه دارم..ولی هنوز هیچ ساعت دقیقی رو اعلام نکردند…واقعا که

 16. جواب اساسی گفت:

  یعنی فقط خودم رفتم مصاحبه دانشگاه تهران؟

  • برق گفت:

   بفرمایید در خدمتیم

   • از جواب اساسی به برق گفت:

    شما مدرکی هم همراه خودتون روز مصاحبه بردین یا باید ببرید؟ یا اینکه همه ی مدارک رو اینترنتی از سایت دانشگاه تهران ارسال کردید؟ لطفا کامل جواب بدین خیلی حالم گرفته هست.

    • برق گفت:

     یه سری مدارک رو باید تو گلستان آپلود کنید که خودشون گفتن کدوما و کاملا مشخصه. رشته من برقه و دانشکده برق خودش یه سری مدارکو خواسته بود که باید قیل مصاحبه به صورت حضوری تحویل می دادیم و تشکیل پرونده می دادیم. من خودم روز مصاحبه فقط توصیه نامه ها رو دادم. بقیه مدارکو موقع تشکیل پرونده حضوری برده بودم. ولی خب بهتره که همه ی اون مدارکی که تو سیستم گلستان آپلود کردین، روز مصاحبه همراه خودتون داشته باشین.

 17. یسنا گفت:

  درباره شهریه پیام نور چیزی میدونید؟

 18. جواب اساسی گفت:

  بچه ها میشه چند نفر که برای مصاحبه دانشگاه تهران رفتند خودشونو معرفی کنند چند تا سوال از فرم مشخصات فردی داشتم که بد جوری فکرم مشغول کرده لطفا بگین.

 19. برق گفت:

  با سلام. ايا موضوع تعهد به دانشگاه بعد از اعلام نتايج مصاحبه فقط براي امسال گذاشته شده يا پارسال هم موضوع تعهد به دانشگاه بود؟ يعني در واقع ميخوام بدونم با اين موضوع تعهد به يك دانشگاه بعد از پذيرفته شدن ايا عملا معناي اولويت بندي از بين ميره؟ به فرض مثال اگر من در سه دانشگاه تهران، امير كبير و خواجه نصير بيشترين نمره مصاحبه را كسب كنم ايا از اوني قبول ميشم كه بهش تعهد ميدم يا اوني كه از همه اول زدم؟

 20. گوگول گفت:

  سنجش یه منبع میگه!!!
  دانشگاه ها یه منبع میده!!!
  وزارت علومم داره با ما کلش بازی میکنه…
  مگه ما سر گنج نشستیم 10 تا دانشگاه میخوام روزانه ثبت نام کنم برا مصاجبه میشه 1 ملیون !!!!
  خدا رو خوش میاد!!!!
  گیرم ثبت نامم کردن با کدوم پول این همه کرایه بدم برم مصاحبه؟؟؟؟؟!!!
  با چه انگیزه ای درس بخونیم!!

 21. حلی گفت:

  کسی از مصاحبه دکترای شهید بهشتی خبر داره؟؟
  زمانش؟
  اینکه چی مهمه؟
  چی میپرسن؟
  هرکی میدونه بگههههههههههههه
  لطفنننننننننننن

 22. محمد گفت:

  سلام عزیزان،
  اگر ممکنه و برای کسی مقدوره بفرمایید در ابتدا منظور از رزومه قوی برای مصاحبه دکتری چیه و غیر از بحث رزومه قوی اکثرا سوالات مصاحبه پیرامون چه مطالب ومواردیه؟

 23. مهندس گفت:

  سلام. دوستان این اخذ تعهدی که واسه یک دانشگاه بعد از پذیرفته شدن میدی پارسال هم بود یا فقط واسه امساله؟

 24. رها گفت:

  بچه ها چند روز بعد از مصاحبه دانشگاه ها نتایج اولیه را اعلام می کنن؟

 25. مژگان گفت:

  چرا خبرگزاری فارس این ابهامات بچه ها رو توی دکتری دیده ولی ابهامات بیشتر امتحان آبان امسال رو ندیده مگه براشون مشخصه که آبان امتحان هست یا نه کاش حداقل که اینا زحمت کشیدن این سوال رو هم از مسئولین سنجش می پرسیدن که بالاخره تکلیف آزمون آبان و منابع و ظرفیت هاش چی میشه؟ یعنی اینا ابهام نیست؟

 26. زهرا کیانی گفت:

  بچه ها یه دانشگاه دو گرایش باید دو بار فیش بزنیم؟؟

 27. aref گفت:

  سلام

  جالبه من توی این تاپیک سوال کردم ازمون ابان هست یا نه؟
  یکی میگه هست
  یکی میگه نیست
  یکی بی طرف خودشا اعلام میکنه
  یه بار نمیشه بیان تکلیف همه را روشن کنن
  حداقل یکی بگه منابع ازمون ابان مثل کنکوریه که دادیم یا تغییر میکنه که وقتمون را به بطالت نگذرونیم

  • samira گفت:

   بچه ها اکثرا نظر شخصی خودشونو رو‌میگن!
   چیزی که تا به حال اعلام شده اینه که هست، خود سنجش اعلام کرده بارها هم که از سنجش پرسیدن، من خودم هم‌پرسیدم، گفتن برگزار میشه.
   ولی اطلاعات بیشتری ندادن.

 28. رویا گفت:

  به نظر من اعتراض دوستان به سنجش کاملا صحیح و منطقی بود سازمان سنجش فعلا داره تجارت میکنه و ما هم هزینه دانشگاه واسه ثبت نام میدیم هم سفر میکنیم در حالیکه رقابت سه برابر ظرفیت و احتما قبولی کمتر هست همون اول غلویر میشدیم بهتر بود نه استرس داشتیم نه هزینه های حاری تحمیل میشد و نه مجبور بودیم این همه منابعو مجددا مرور کنیم

 29. منتظر گفت:

  همه اش ابهام بود .یک خط صراط المستقیم هم نداشت.عین حل ماز بود با بن بست های متعدد

 30. پریسان گفت:

  دوستان سلام. چطور میشه متوجه نتایج شد من که دیگه طاقت ندارم.

 31. دکتری 95 گفت:

  سلام دوستان.
  کسی دانشگاه شیراز ثبت نام کرده؟
  فرم شماره یک رو باید دستنویس بنویسیم یا فایل ورد هم گذاشتن؟

 32. وحید گفت:

  با سلام…من برای دو رشته گرایش دانشگاه شهید بهشتی ثبت نام کردم فردا امتحان کتبی دارم اما کارتش برام هنوز صادر نشده و آزمون روز پنج شنبه کارتش صادر شده در حالی که 1500000 تومان هم هزینه کردم!!!!!

 33. jalil گفت:

  خطاب به اون دوستى که مى گه اگه دانشگاه تهران ارشد گرفتى حق توهستش دکتراتم اونجا باشى من خىلا از رتبه برترا رو دىدم کارشناسى غىر انتفاعى بودن و دکترا رتبه برتر شدن بااىنکه خودم کارشناسى و ارشدم رو تو 5 تا دانشگاه برتر کشور خوندم مى گم هرکى تلاش کنه حق داره دانشگاه بهترى ادامه تحصىل بده به نظرم شما سلطنت طلب باشى که دلت مى خواد دانشگاه رفتن و ادامه تحصىل دادن موروثى باشه

  • ma گفت:

   منم کاملا با نظر شما موافقم هرکسی تلاش بیشتر داشته باشه و زحمت بکشه حق تحصیل تو دانشگاه های برتر رو داره
   ب نظر من خود سنجش باید ی آزمون برگزار کنه و هرکس براساس رتبه و تلاشش بتونه تحصیل کنه
   اینقدر از این دانشگاه ب اون دانشگاه رفتن و هزینه کردن در آخرم بی نتیجه موندن خیلی بی انصافیه

 34. aref گفت:

  سلام دوستان
  بچه ها یکی بگه آزمون ابان مثل اسفند 94 هست یا نه؟

 35. م شیمی گفت:

  سلام دوستان. کسی واسه امتحان کتبی دانشگاه رازی رشته مهندسی شیمی میره؟؟؟

 36. درسا گفت:

  من که فقط ارومیه رو اوردم و مصاحبه نرفتم و منتظر آبان هستم.
  فقط میگم خیلی متاسفم که هیچی سر جاش نیست. باید اعتراض عمومی صورت بگیره.

 37. حقوق خصوصی گفت:

  بچه ها کسی میدونه آزمون کتبی حقوق دانشگاه شهید بهشتی چه روزی؟ ساعشم نمیدونم

 38. سامان گفت:

  کنکور آبان ماه چی شد؟ کسی خبر داره بلاخره برگزار میشه یا نه؟ اگه میشه چه مدلی هست؟

 39. م.ي گفت:

  به اقليم

  من ٦٠٠شصدم اقليم بؤدم شبانه مدرس قبول،شدم و تبريز

  فاصله ترازم تا دانشكاه محقق و سبزوار،كم بود در،صد فاصله صد تا

  شما ٤٥٠بوديد خوب ترازتون بهتر بوده .بايد حداقل سبزوار.محقق .تبريزدر،كرايش تغييرات دعوت ميشديد!!

  كاش كنكور مثل بارسال بودش هركس كنكور تخصصي كرايش خودش رو ميداد

  شنيدم دكتر قويدل طراح سوال و برنامه ريز اقليم در سازمان سنجش هست

 40. حسابدار گفت:

  منظورم ظرفیت بودا از عصبانیت سوادمم نم کشیده!!

 41. حسابدار گفت:

  باباااااااااااا این چه وضعشه
  چرا دانشگاه مازندران کم کرده ضرفیتشوووو
  رفتم دانشگاه میگن ضرفیتشو بخاطره دکتر احمدپور که فوت شده نصف کردن!
  حسابداران عزیز بیاید اعتراض کنیم
  نمیدونم به کجا باید اعتراض کرد

 42. بنفشه گفت:

  ,وقتی اختیار عمل دست دانشگاها میفته نتیجه ای بهتر از این نداره که فقط دانشجوی خودشونو حتی اگر در بدترین وضعیت باشه قبول کنند به نظر اقایان این یعنی عدالت اموزشی!نمیدونم چراسازمان سنجش نمیاد یه امتحان درست و حسابی تخصصی برای رشته ها برگزار کنه و سوابق رو هم بررسی کنه و پذیرش انجام بده تا حق کسی ضایع نشه آیا این کار سختیه؟

  • دانشجو))))) گفت:

   ایکاش نحوه پذیرش دکتری بصورت قبل برمیگشت، یعنی همان ازمون تخصصی سنجش و دعوت شدن به مصاحبه طبق رتبه و نداشتن ازمون کتبی مجزا توسط هر دانشگاه…

  • داوطلب گفت:

   همه جی دنیا خود دانشگاهها دانشجو دکترا میگیرن. 50 50 شدن سهمیه فقط به ضرر دانشجوهای دانشگاههای خوب هست.

   اینکه دانشجوهای خودشون و بیشتر ممکنه بگیرن درسته اما اگه فرضا کسی تهران یا بهشتی یا شریف خونده باشه مطمئنا دانشجوی خوبی بوده که تونسته کنکور سخت تر ارشد رو بگذرونه و شاید حقش باشه تو دانشگاه خودش دکتری بخونه. البته اگه رزومش هم خوب باشه.
   ثانیا اساتید دانشجوی خودشونو میشناسن و بهتر میتونن کار کنن.

   • دانشجو))))) گفت:

    اگر میخوان مثل بقیه جاهای دنیا خود دانشگاهها همه چیز را بدست بگیرند، پس این وسط آزمون سنجش چی بود دیگه… یه وحدت رویه لازمه

   • شیمی فیزیکی ام گفت:

    ابدا شایستگی یک نفر با کنکور مشخص نمیشه…مگر سلطنت و تخت پادشاهیه از پدر به پسر برسه و هی بچه های ارشد شریف بهشتی و مدرس و قص علی هذا بازم بشن دکترای همونجا…
    این چه تفکریه…
    این تفکر یعنی برگشت به دوران ساسانی ..بچه ی معلم معلم میشد! بچه ی آهنگر آهنگر… متاسفم برای این طرز تفکر!

    • ساناز گفت:

     منم با نظر شما موافقم. کاملا منطقی و صحیح است. هر کی لیاقت داره باید دانشگاه خوب درس بخونه. مهم نیست کارشناسی یا ارشدش آزاد یا غیرانتفاعی یا پیام نور و یا دولتی در سهرستان ها خونده باشه مهم اینکه چی میدونه و لیاقت دکترا داشته باشه. مابقی حرفها الکیه و غیر منطقیه.

    • داوطلب ... گفت:

     شایستگی یه فرد با کنکور مشخص نمیشه، بله منم موافقم. اما با دانشگاهی که توش درس خونده مشخص میشه! چون دانشگاه خوب درس خوندن باعث خیلی چیزا میشه ازجمله یادگیری بیشتر، رقابت با دانشجوهای برتر، اساتید برتر و غیره.
     این حرفی هم که من زدم به هیچ وجه ربطی به موروثی بودن نداره و اگه اینطور بود همه دانشجوهای دکترای دانشگاههای خوب باید از دانشجوهای قبلی همون دانشگاهها میبودن. شما بد برداشت کردی.
     اونی که شایسته تر هست باید بره دانشگاه خوب و از نظر من به صورت کلی دانش آموختگان دانشگاههای خوپ شایسته ترن درصورتی که رزومه خوبی داشته باشن. حالا شما میتونی این نظر منو قبول نداشته باشی تا اینکه بد برداشت کنی.
     قبل از سال 90 دانشگاهها خودشون امتحان میگرفتن و کنکوری در کارنبود. امیدورم باز همونجوری بشه. کنکورهم باشه البته اما نقشش به عنوان GRE باشه .

     • ma گفت:

      منم با نظر شما موافق نیستم ممکنه کسی ارشد جزو دانشگاه های برتر نباشه ولی تو کنکور دکتری رتبه خیلی خوبی بیاره و تلاش و زحمت زیاد هم کشیده باشه ولی به خاطر اینکه تهران یا شریف نخونده پس باید رد بشه و دانشجوی با رتبه پایین تر چون ارشد همون جا بوده پذیرفته بشه موارد بوده ک اشاره کردم
      این ب نظر من عین بی عدالتیه…هرکس لیاقت خودش نشون بده و رتبه بهتری کسب بکنه حق داره ک تو دانشگاه برتر قبول بشه

    • جواد گفت:

     افرین بر شیمی فیزیک

 43. ma گفت:

  با سلام.کنکور امسال واقعا خیلی مشکل داشت هم نحوه مطرح کردن سوالات و هم اینکه همه گرایشا رو در یه رشته جمع کردن
  این کار اصلا تخصصی نیست همه جای دنیا گرایش ارشد و دکتری مرتبط بهم بخصوص در زمینه پایان نامس اما الان هر کی با هر گرایشی ک بوده میره گرایش جدید میخونه ک هیچ تخصصی در زمینش نداره.
  واقعا سازمان سنجش باید پاسخگو باشه
  نمیدونم چرا ب جای تحقیق کردن اول آزمون و خطا میرن بعد قانون تصویب میکنن

 44. محمد گفت:

  دیگه به نقطه جنون رسیدم بخداااااا
  از همه چی زده شدم

 45. اقلیم گفت:

  سلام.من با رتبه ی 450 کل دانشگاه های کشور را زدم به غیر از دوتا یکی مشهد و دیگر سیستان …در هیچ جا قبول نشدمو دعوت به مصاحبه نشدم…..فقط دانشگاه های تخصص کارشناسی ارشدم را زدم…چون گرایشم اقلیم بود نرفتم ژئو بزنم…نرفتم سیاسی بزنم..و همچنین سنجش از دور و….
  اما مثل اینکه گرایش های دیگر در گرایش اقلیم شرکت کرده(نه اقلیم هر کسی هر چی توانسته زده) با رتبه ی برتر و حد نصاب گرایش اقلیم بالا رفته . منتهی به این شده که بنده با رتبه ی 450 در هیچ کدام از دانشگاه ها نتوانم شرکت کنم برای مصاحبه
  عجب تخصص پروری کرده ایم!!!!!

 46. عددی گفت:

  ببخشید اون که دانشگاه تهران بوده چه رشته ای هستن و رتبه اشون چند شده ؟؟شاید کسی که نفر آخر بوده دانشجوی دانشگاه تهران بوده

 47. عددی گفت:

  واقعا واسه چی این کار رو کردنه

 48. محمد گفت:

  اینکه تو بعضی دانشگاه ها مثل تهران تعداد افراد مراجعه کننده برای مصاحبه تخصصی دقیقا برابر تعداد ظرفیت پذیزپرش معنیش چیزی جز نامعتبر بودن فرایند ازمون تخصصی و مصاحبه نیست.
  به یزدان که گر ما خرد داشتیم
  کجا این سرانجام بد داشتیم

 49. شیمی گفت:

  دقیقا منم مشکل آقا مرتضی رو دارم
  مدرس ردم کرد چون انتخاب دومم بود
  متاسفم برای سازمان سنجش و روسای دانشگاه ها

  اگه هر دانشگاهی بخواد فقط افرادی رو انتخاب کنه که الویت اولشون اون دانشگاه بوده پس انتخاب ۵۰ کد رشته محل چه فایده ای داره؟؟؟؟؟؟

  برای هر مصاحبه حداقل ۱۰۰ هزار تومن هزینه کردم اما تا میبینن الویت اولم نیستن بدون چون و چرا ردم میکنن
  آخه انصافه؟؟؟
  چرا هیچ برخوردی نمیشه

  • Phd95_modares گفت:

   حالا مگه اعلام نتایج شده؟،…فقط سوال میپرسن که انتخاب چندمتون بوذه….البته حق هم دارند،…

   • .. گفت:

    درسته حق دارند دوست عزیز . اما امسال به خاطر نحوه برگزاری کنکور و اینکه همه مجاز شده بودند هیچکس نمیدونست به چه شکل انتخاب رشته انجام بده بهتره! برخی بر اساس صرفا علاقشون اولویت بندی کردن و برخی بر اساس اینکه کجا رو میاره
    مثلا ممکنه رتبه 10 بر اساس علاقه انتخاب چهارمش یکدانشگاه x باشه اما نفر 40 شهرستان x رو اول انتخاب کرده باشه نه به این خاطر که بیشتر علاقه داشته ، بلکه به این دلیل که فکر میکرده به رتبه خودش بیشتر میخوره و شانس قبولیش بیشتره
    . حالا میبیند که کاملا دانشگاه ها هم حق ندارن بر اساس اولویت اعلام شده دانشجو ، اون رو پذیرش کنن

  • خواجه نصییییر گفت:

   ینی با هر رتبه و رزومه متوسطی اگه اول مدرس بزنی برت میدارن؟
   این که خیلی خوبه!!:))

  • پیرایش گفت:

   متاسفانه خیلی بده اینطوری. ما حق داریم بر اساس الویت هامون انتخاب رشته کنیم و هرکدوم از قبولی هامون که بالاتر بودو بریم، حالا شما انتخاب اولت کجا بود؟ به اونجا امید داشته باشین حداقل

 50. حقوق عمومی گفت:

  با سلام.الان تکلیف رشته هایی که گرایش زیاد دارند مثل حقوق چیه؟22 گرایش داریم معلوم نیست کی به کیه؟ الان با این شرایطی که گذاشتن فقط دانشجویان گرایشهایی مثل حقوق خصوصی و جزا دعوت میشن چرا که امتحان دکترا بیشتر سوالات از این گرایشا بود.در ثانی من نمیفهمم یکی که گرایش جزا خونده و هیچ کار تحقیقی در رابطه با حقوق عمومی نداره چطور باید بره مصاحبه و حق امثال منو ضایع کنه.تکلیف نارو روشن کنید چند سال دیگه میخواید اینجور بگیرید دانشجو.بسه دیگه

 51. سردرگم گفت:

  رزومت چی بود آقا مرتضی؟؟

 52. مرتضی گفت:

  بدبختم کردن رتبه آخر رو ورداشت دانشگاه تهران فقط به این دلیل که ما دانشگاه تهران رو اول نزده بودیم پس چرا از ما پول مصاحبه گرفتین