مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

توضیحات سنجش در مورد اخذ تعهد کتبی برخی دانشگاه‌ها در مصاحبه دکتری

مشاور عالی سازمان سنجش درباره اخذ تعهد کتبـی برخی دانشگاه‌ها از مصاحبه شوندگـان دکتری جزییاتی را بیان کـرد.
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آزمون دکتری بدین صورت است که بعد از اعلام نتایج آزمون، آنهایی که حد نصاب نمره کل تراز نهاییشان یک یا بالاتر بود بعنوان افرادی که اجازه انتخاب رشته دارند معرفی کردیم.
وی با اشاره به اینکه در مجموع حدود چهارهزار نفر حدنصاب منفی را کسب کردند، ادامه داد: بعد از انتخاب کد رشته محل های دانشجویان، برمبنای حدنصاب و ظرفیت های اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها،کارنامه نهایی توسط سازمان سنجش روی سایت قرار گرفت و هر دانشجویی به تناسب نمره می توانست در چندین کدرشته محل  شرکت و مصاحبه داشته باشد.
توکلی گفت: از این رو دانشجویان طبق اعلام برنامه زمانی دانشگاه‌ها،مراجعه و در آزمون ارزشیابی که از جمله می تواند مصاحبه، بررسی سوابق علمی و آموزشی و مصاحبه باشد،شرکت کنند. دانشگاه‌ها بعد از بررسی صلاحیت های عمومی و تخصصی نتایج نهایی را برای سازمان سنجش می فرستند و اخذ تعهد کتبی در این مراحل مطرح نیست.
مشاور عالی سازمام سنجش درباره اخذ تعهد کتبی برخی دانشگاهها از مصاحبه شوندگان دکتری یادآور شد: اخذ تعهد کتبی برای زمانی است که دانشگاه جهت مصاحبه از دانشجو می پرسد که آیا قصد دارد تنها در این دانشگاه قبول و اعلام شود یا اینکه قصد شرکت در آزمون‌های دیگر دانشگاه‌ها را دارد.
وی افزود: درصورتی که دانشگاه مایل به جذب دانشجو باشد و دانشجو هم به تحصیل در همان دانشگاه تمایل داشته باشد فرم تعهد کتبی از سوی دانشگاه دریافت می شود.
توکلی بیان کرد: بنابراین دریافت تعهد کتبی از مصاحبه شوندگان کاملا بر اساس علاقه و رضایت دانشجو به تحصیل در دانشگاه پذیرفته شده است و اگر هم فرد از آن دانشگاه راضی نباشد می تواند بدون تعهد، در آزمون دانشگاه‌های دیگری که پذیرفته شده شرکت کند.
وی یادآور شد: اگر دانشگاه مصاحبه شونده را کاملا پذیرفته و دانشجو هم با رضایت و تمایل نسبت به ارایه تعهد کتبی اقدام کرده است، دیگری نیازی به شرکت دانشجو در آزمون ارزشیابی سایر دانشگاه‌ها نیست.
 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. سپیده گفت:

  تعهد گرفتن خوبه ولی نه الان.
  باید بعد از اتمام مصاحبه ها و اعلام نتایج تمامی دانشگاه ها

 2. m.com گفت:

  بچه ها ابان کنکور هس؟تو رو خدا اگه میدونین با شماره ای از سنجش دارین بگین

 3. دکتر آینده گفت:

  من که امسال مجاز شدم انتخاب رشته نکردم ولی کلا خیالم راحت کلا دو تا دانشگاه پذیرش رشتم رو داره اونم بعضی مواقع یک سال درمیون میگیرن! من فعلا مشکلم این نتونستم رتبه مورد نظر برای دعوت شدن رو بگیرم D: ایشالا سال بعد

 4. معدنی (یکی جواب بده لطفا) گفت:

  من رفتم دانشگاه تهران، دانشکده معدن، تعهدی در کار نبود. یعنی از ما که تعهد نگرفتن، کارمون تمومه دیگه، قبول نمیشیم؟

 5. سنجش گفت:

  اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در خصوص معرفي شدگان كدرشته‌ محل‌هاي جديد آزمون دكتري (Ph.D) سال 1395
  1395/02/26
  با توجه به اعلام رشته محل‌هاي جديد از سوي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي پذيرنده، كدرشته محل‌هاي مربوط به شرح ذيل از سوي اين سازمان در فرم انتخاب رشته داوطلبان واجد شرايط اعمال و به اولويت‌هاي انتخابي آنان اضافه گرديد كه نتيجه و وضعيت علمي آنان در اين رشته محلها در كارنامه اين داوطلبان مشخص شده و به آنها اطلاع‌رساني لازم بصورت ارسال پيام كوتاه انجام شده است. لذا آن دسته از داوطلباني كه با توجه به دارا بودن حدنصاب نمره علمي لازم، تمايل دارند در كدمحل‌هاي تحصيل ذيل نسبت به انجام مراحل مصاحبه و ارزيابي تخصصي رشته و يا رشته‌هاي ذيربط اقدام نمايند، لازم است در اين خصوص بمنظور اطلاع از انجام مراحل مربوط از روز سه‌شنبه 95/2/28 به پايگاه اطلاع رساني دانشگاه و يا مؤسسه آموزش عالي مربوط مراجعه نمايند.
  http://phdtest.ir/1395/02/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D8%AF%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%D8%AD%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-95/

 6. مشاور تحصیلی گفت:

  جناب توکلی ما دکتر هم بشیم با این وضعیت هم دردی دوا نمیکنیم پس لطف کنید یک آزمون مث آزمون ارشد بگیرید و همه کاره سازمان سنجش باشه دیگه ایقد هم به بهانه پایین آوردن کیفیت و…به این داوطلبان فشار و استرس وارد نکنید.ایام به کامتان

 7. ff گفت:

  سلام دوستان
  الان با سنجش تماس گرفتم . دقیقا گفتند که اولویت های انتخابتون هیچ تاثیری در قبولی نداره امسال!! کلا اولویت اصلا وجود نداشته فقط رشته هایی که زدین و تو کارنامه بود را می تونستین برین مصاحبه. حالا هر کدوم را قبول بشید و تعهد بدین می تونین برین. می خواد اولویت آخرتون باشه و شما اولویت اول را هم قبول شده باشید!!!!

  • م گفت:

   سلام. واقعا. خب از اول میگفتن که ما بر این اساس انتخاب رشته نکنیم که حالا سر مصاحبه مجبور باشیم توضیح بدیم چرا اینجا رو اول زدیم با آخر. چرا نمیذارن کل مصاحبه ها برگزار بشه. این چه قانونی هستش هر دانشگاهی مصاحبه اش زودتر برگزار شداونجا باید برید. این همه واسه رتبه خوب تلاش کردیم. اونجایی که من خیلی امید دارم اواسط خرداد مصاحبه داره. چیکارکنم؟؟؟

  • مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

   اگه اینطور باشه پس چرا این همه از ما می پرسن اولویتتون کدوما هستن!!!!
   گیج شدم به خدا.

   شما مطمینی که اولویت در کار نیس امسال؟؟؟؟؟

  • مهندس شیمی گفت:

   توروخدا راست می گید؟ سازمان سنجش خودش گفت اولویت مهم نیست؟

 8. امید گفت:

  سلام من دانشگاه دامغان مصاحبه رفتم اما از من تعهد نگرفتن برای ثبت نام نکردن بقیه دانشگاهها یعنی من قبول نمیشم?

  • مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

   نه اصلا به این معنا نیست که بقیه قبول نشدین.

   ضمنا شنیدم تربیت مدرس فقط زنگ زده انگار!

   اصلا نگران نباشید.

 9. مریم گفت:

  اون تعهدی که دانشگاه تهران میگیره یعنی نباید جایی کار کنی؟ بهتره تو فرم قسمت شغل رو بی کار بزنم؟ این مساله براشون مهمه تو انتخاب دانشجو که بیکار بزنی یا کارمند؟؟؟

 10. مکانیک گفت:

  واقعا که خسته نباشید با این توضیحتون آقای دکتر توکلی!
  دانشجو با رضایت تعهد میده؟! خوب اگه تعهد ندیم که دیگه هیچ شانسی تو اون دانشگاه نداریم.
  واقعا که خیلی حق انتخاب داریم. یا با رضایت تعهد میدیم یا قبول نمیشیم

 11. ........¡!!!!!!!،! گفت:

  من که دانشگاه مورد علاقم که یکی از دانشگاههای تهران بود قبول شدم.انشالله هر کی تلاش کرده به نتیجه خوبی برسه.

 12. مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

  از دانشگاه تربیت مدرس به من زنگ زدن و ترتیب اولویتام رو ازم پرسیدن؟!

  نمی دونم چرااا!!!!

  تربیت مدرس اولویت سوم من هستش… فک کنم امتیاز منفیه برام که انتخاب سومم تربیت مدرسه…

 13. majic گفت:

  اقا من با رتبه 3قبول میشم رفتم مصاحبه ولی رزومه خوبی نداشتم فقط دوتا مقاله ارایه دادم معدل. ارشدم 14.44هستش به نظرتون قبول میشم

 14. صدیقه گفت:

  جناب توکلی خسته نباشید!! خب من که فرضا مد نظرم هست 5 تا دانشگاه برم مصاحبه و دانشگاه های بهتر مصاحبشون اوایل خرداد هست ولی دانشگاه پایین تر که رفتم مصاحبه میگه باید تعهد بدی والا به سلامت،،، در حالیکه من هنوز دانشگاه های تهران نرفتم مصاحبه ، نمیدونم اونارو قبول میشم یا نه از طرفی اگه اینجام تعهد ندم قبولی منتفی هست اگه تهران هام قبول نشم با توجه به اینکه اینجام تعهد ندادم در کل قبول نمیشم،،، اما اگه تمام دانشگاه نتایج رو میدادن سنجش و تعهد نمیگرفتن و این بازی هارو در نمیاوردن ممکن بود اون دانشگاه پایین تره قبول شم،،،،،،،،،، از طرفی آقای توکلی دانشگاهی که تعهد میگیره دقیقا به سازمان سنجش همینو میگه که با رضایت تعهد داده در صورتی که خیلی از ماها از ترس قبول نشدن در دانشگاه های بهتر مجبور شدیم در مثلا دانشگاه صنعتی اصفهان تعهد بدیم تا اونو از دست ندیم،،،،،،حالا این توضیح بودید که شما دادید؟!!!

  • fff گفت:

   دقیقا. منم همینطور. بخاطر ترس و از دست ندادن این موقعیت فعلی بود. نباید روز مصاحبه این کارو میکرند‌.
   واقعا متاسفم برای مسیولین که موندید چیکار کنید. و این عمر و اعصاب و روان ماست که با این پروژه های آزمایشی شما داره میره.
   آره من تعهد دادم اولین دانشگاهی که رفتم مصاحبه. دانشگاهی که آخرین انتخابم بود. فقط از ترس و اجبار که نکنه همینم از دست بدم اگه تعهد ندم در صورتی که شاید دانشگاه های دیگه که شرایط بهتری برای من داره از دست بدم. حالا بماند که کلی پول دادیم. شما که چنین برنامه ای داشتید. واریز پول هر مصاحبه هم میزاشاید یک روز قبلش!!! بله دیگه الان چی دارید بگید

 15. معدنی گفت:

  من رفتم دانشگاه تهران، دانشکده معدن، تعهدی در کار نبود. یعنی از ما که تعهد نگرفتن، کارمون تمومه دیگه، قبول نمیشیم؟

 16. ff گفت:

  دوستان این یعنی اولویت ها ی انتخاب رشته مهم نیس؟!؟ درسته!؟

 17. سپیده گفت:

  چرا؟!
  چرا نتونیم شانسمونو جای دیگه امتحان کنیم؟
  این همه پولی که به حساب دانشگاه ها ریختیم چی؟؟؟؟

 18. physics گفت:

  آقا این که جناب توکلی گفتن که همون شد که مثلا یه دانشگاه رده پایین تر بیاد از من تعهد بگیره ؟ ومن تعهد ندم خب اینجارو که میبازم بعدش اینکه مشخص نیست اون رده بالا رو قبول شم یانه کلا این تعهد رو برش دارن اومدو یجای بهتر قبول شدیم خب. طبق روال سالهای قبلش کنن لطفا بدون تعهد نتیجه نهایی رو سنجش اعلام کنه.

 19. مهندسی شیمی گفت:

  من با تراز 766 مهندسی شیمی قبول نشدم

 20. پریسان گفت:

  چرا دوستان ذهنشون رو درگیر چنین موضوعی کردن.
  این تعهد نامه ای که من خودم هم امضا کردم فقط نوشته بود شما اگر قبو ل شدید در این دانشگاه باید تمام وقت حضور داشته باشید. نگفته بود که دانشگاههای دیگه نمیتونی بری مصاحبه.

 21. بدترین توضیح ممکن بود. واقعا خسته نباشید جناب توکلی همه ابهامات رو به خوبی رفع کردید.

 22. مینو (به تربیت مدرسی ها) گفت:

  یا خدااا

  گویا دانشگاه تربیت مدرس شروع کرده به تعهد کتبی گرفتن…

  به دوستم زنگ زدن و پرسیدن اولویت هاتون رو بگین! آخه به اونا چه؟؟؟؟

  به خودمم که زنگ زدن اصلا متوجه تماس نشدم. فردا زنگ میزنم ببینم چی شده؟

 23. سحر گفت:

  خوب وقتی این درسته که اعلام نتایج کل از طرف سایت سنجش بیاد.مثلا ۴تا را قبول شدیم اونی که مد نظر ماست حالا تعهد میدیم.
  ولی اول مصاحبه که تعهد معنی نداره یعنی چی آخه…اینجوری که نمیشه تصمیم گرفت نه میشه شانس و از دست داد و اطرف دیگه ممکنه جاهای بهتری بیاری!!!!

 24. وحید گفت:

  با سلام… اصلا این طور که رئیس سازمان سنجش می گویند نیست؟ اصلا چه تضمینی وجود دارد آن دانشگاه آن دانشجو را بپذیرد؟ مگه از همه تعهد نمی گیرند؟
  بگویید برده داری است

 25. دکتری گفت:

  پس دیگه کلا تعهدی در کار نیست و اگر اسم یک نفر چند جا به عنوان قبول به سنجش اعلام بشه، ترتیب انتخاب رشته مشخص می کنه که کجا قبول نهایی میشه؟

 26. عمران گفت:

  واقعا که… خب وقتی بگی نه تعهد نمیدم اونا هم میگن خوش اومدی

 27. سارا گفت:

  تعهد میگیرن. همه جواب قطعی مصاحبشونو اعلام کنن، ما انتخاب کنیم، بعد تعهد بدیم. وگرنه اگه مثلا دانشگاه تهران رفتیم مصاحبه، اونوقت یاسوجم بخواد بهش تعهد بدیم که نمیشه. اگه تهران قبول نشدیم، چشم، یاسوجم میایم. والله

 28. مرتضی گفت:

  من رتبم شده 5 حالا واسه اطمینان از قبولیم دانشگاههای ضعیف رو هم میزنم برم دانشگاه پایبن بگن تعهد بده بگم نه؟ نمیگن خوش اومدی؟

 29. ؟؟؟؟ گفت:

  آخه این چه جوابی هس که میدن
  خب وقتی ما به این دانشگاه ها این موقع تعهد نمیدیم یعنی کلا باید قید این دانشگاه رو بزنیم!!!!!!!!! بعد موقع دارن تعهد میگیرن…دانشگاه باید بعد از اعلام نتایج نهایی از سوی کل دانشگاهها اقدام به گرفتن تعهد کنن

 30. Phd95 گفت:

  چجوری میشه اطمینان کرد آخه

 31. ahmad گفت:

  کدام دانشگاه ها تعهد گرفتن؟

  • آلی گفت:

   دوستان چرا سخت می گیرید دانشگاه در صورتی تعهد می گیره که بخواد برتون داره. اگه مایل باشید برتون داره خب تعهد بدید اگر نه هم که برید جای دیگه. من مدرس اولویت اولم بود و بدون تعهد برم داشتن. معمولا تعهد رو زمانی می گیرن که اون دانشگاه اولویت اولتون نباشه و به نظرم حق هم دارن چون اگه متعهد نشید که اونجا میرید بعدا امکان داره ظرفیتشون خالی بمونه.

 32. شقایق گفت:

  اخذ تعهد؛ گروگان گیری محترمانه!