مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اخذ تعهد کتبی؛ قرارداد یک طرفه دکتری

بازار اخذ تعهد کتبی از مصاحبه شوندگان آزمون دکتری ۹۵ روز به روز داغ تر و رسمی تر می شود.

به گزارش پی اچ دی تست، علی رغم اعلام اولیه تاریخ ۹۵/۵/۱۲ لغایت ۹۵/۵/۲۰ برای باز شدن پرتال ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی هر دانشگاه در سایت سازمان سنجش، دانشگاه ها مشغول اخذ تعهد کتبی از پذیرفته شدگان مورد نظر خود هستند که این موضوع مشکلات متعددی را برای داوطلبان ایجاد کرده است.

از جمله این مشکلات عدم شفافیت لازم در اعلام اسامی پذیرفته شدگان هر کدرشته است. بیشتر دانشگاه هایی که روال اخذ تعهد را پیش گرفته اند از تماس تلفنی با پذیرفته شدگان خود استفاده می کنند و اطلاعیه رسمی در این زمینه منتشر نمی کنند. قطعا این امر موجب اضطراب داوطلبان خواهد شد و پذیرش یا عدم پذیرش در آن کدرشته را در سایه ابهام فرو خواهد برد. چه آنکه مشخص نیست عدم تماس به معنای عدم قبولی است و یا دانشگاه مورد نظر به طور کلی قصد تماس با پذیرفته شدگان را ندارد. قطعا انتشار اسامی بر روی سایت دانشگاه هم موجب اطمینان خاطر داوطلبان می گردد و هم داوطلبان پذیرفته نشده می توانند نسبت به مصاحبه کدرشته های باقی مانده خود برنامه ریزی بهتری داشته باشند.

همچنین مشکل دیگر اخذ تعهد، یکجانبه بودن آن است. دانشگاه ها در قبال اخذ تعهد از داوطلبان هیچ گونه سندی مبنی بر پذیرفته شدن آنها در آن کدرشته ارائه نمی کنند که این امر موجب بی اعتبار شدن اخذ تعهد و کشیده شدن داوطلبان پذیرفته شده به مصاحبه سایر دانشگاه ها می گردد. ضمن آنکه در صورت عدم شرکت در مصاحبه سایر دانشگاه ها هم اضطراب افراد تا لحظه اعلام رسمی نتایج پابرجا خواهد بود. انتشار اطلاعیه رسمی دانشگاه ها و اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی این مزیت را دارد که تعهد کتبی را به تعهدی دوجانبه بدل می کند که داوطلبان هم از قبولی نهایی خود اطمینان پیدا می کنند.

 امیدواریم در روزهای آتی روند بهتر و شفاف تری برای اخذ تعهد کتبی دانشگاه ها تعیین شود تا مشکلات پیش روی داوطلبان کمتر گردد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۲۹)

 1. دکتری 95 می‌گه:

  سلام دوستان…لطفا جواب بدید
  کسی هست که رفته باشه تعهد داده باشه الان؟
  میشه بگید این تعهدی ک میگیرن دقیقا چی هست؟ مالی هم هست؟؟؟
  ممنون

 2. سیما می‌گه:

  نمیدونم بود و نبود این تعهد چه تاثیری داره…
  اما دیدم افرادی که دارن تو دو تا دانشگاه تعهد میدن..و باز مصاحبه ی جاهای دیگه هم میان!!!

  آیا واقعا بودنشون دلیل خاصی داره؟اگر مطمئن نبودن به انتخاباشن خوب چرا تعهد دادن و جای کسی دیگه رو گرفتن و یا نمیذارن یک نفر دیگه زودتر به نتیجه برسه؟

 3. شادی می‌گه:

  سلام من به مصاحبه دعوت شدم ولی تا شهریور پایان نامم تموم نمیشه چی کار کنم؟؟؟

 4. شادی می‌گه:

  دوستان من به مصاحبه دعوت شدم ولی پایان نامه فوق لیسانسم تا شهریور تموم نمیشه حالا چی کا کنم؟

 5. ...... می‌گه:

  من هم مشکل تغییر اولویت دارم. از مسئولین این سایت خواهش می کنم، از سازمان سنجش بخواهید ، یه فرصت برای تغییر اولویت بذاره. مثل سالهای قبل. امسال هر دانشگاهی قانون خودش رو داره. از سازمان سنجش محترم خواهش می کنم این فرصت را برامون بذاره.

 6. ساناز می‌گه:

  سلام بچه ها تو رو خدا یکی جواب منو بده,دیروز زنگ زدم سنجش که ترتیب اولویت هامو عوض کنم یه هفته قبلش گفته بودن نامه فکس کن نامه زدم حالا دیروز میگن نمیشه همه چیز بسته شده,نتایج اعلام شده میگم اخه من هنوز نرفتم مصاحبه چی میشه مثلا یه انتخابو بیارید بالا قبوب نکرد که نکرد,اگه بسته شده چطور می تونه تراز دانشگاه تهران یهو بیاره پایین واسه اونا بازه واسع ما بسته عوض کردن ترتیب اولویت من به کسی هم بر نمی خوره و لی تراز اوردن پایین دانشگاه تهران خیلی چیزارو عوض می کنه,بسته بود به اوناهم میگفت بست شده دیگه نمیشه,حالا من چه کاری می تونم بکنم خیلی مهمه که انتخاب اول کجا باشه برم داشگاه که مس خوام اگه ببینه چهارم طدم اصلا برنمیداره همین کاری که مدرس کرد گفت
  هرکس اول زده بمونه بقیه برن

 7. سوین می‌گه:

  سلام کسی شاهرود رفته واسه مصاحبه مکانیک طراحی کاربردی.آیا دانشگاه شاهرود به کسی زنگ زده

 8. علیرضا می‌گه:

  سلام کسی مصاحبه علوم قرآن و حدیث ایلام رفته؟ چی پرسیدند؟نتیجه چی شد؟

 9. ...... می‌گه:

  من هم می خواستم اولویتهامو تغییر بدم. به نظرتون چه کار باید بکنم؟؟ میشه لطفا کمکم کنید.
  وقتی دوتا اولویت را قبول بشیم، اولویت اول را اعلام میکنند؟ به نظرتون راهی برای تغییر اولویت وجود داره؟؟ آخه من نمی خوام شبانه برم.

 10. azad می‌گه:

  یه سوال؟
  در این مرحله میشه اولویت ها را تغیر داد؟؟ خواهشا اگه کسی میتونه راهنمایی کنه/
  من فک میکردم مث پارسال فقط پنج اولویت دعوت میشم. الان که همه دعوت شدم ترتیب اولویت هام خیلی بد شده/

 11. فرشاد می‌گه:

  دوستان نظرتون چیه اصلا سنجش کاری به دکتری نداشته باشه و همون کارای ارشد و کارشناسی رو انجام بده…
  آزمونی رو برگزار کرد که با وجود تلاش دوستان دانشگاه ها اهمیتی بهش ندادن
  هر زمان که مشکلی پیش اومد یا سکوت کرد یا با حرفاش کارو خرابتر کرد
  الان هم که میگن اولویت مهم نیس و هر دانشگاهی خودش نتایج رو اعلام میکنن..
  درکل پنج ماه وقتومارو تلف کرد و بعد ما باید تو ۵۰روز درس اختصاصی دانشگاهها که همه مختلف و متنوع بودن و خواندن اینا امکان نداشت و عملا دانشجوهای همون دانشگاه میتونستن امتیاز بیارن و ان دانشگاهی که بچه های خودشون نبود جوری تراز رو پایین آوردن که بچه های خودشون بیان بالا
  در کل امسال ب نفع دانشجوهای خودشون بود که با منابع و سوالات اساتید آشنا بودن شد، یکی هم مث من که آشنا نبودم کتاب اشتباهن خوندم ولی تو مصاحبه بدردم خورد..

  • azad می‌گه:

   دوست عزیز دقیقا همینطوره..
   هر استادی از جزوه و مباحث کلاسی خودش سوال داده بودو دانشجوی خودش به اسانی میتونست جواب بده در صورتی که برای بقیه اینطور نبود..
   من با توجه به تجربه که در چند دانشگاه برتر کسب کردم.فرایند مصاحبه را کاملا نسبی و شانسی دیدم..!!

   • فرشاد می‌گه:

    اره واقعا من فردوسی که بودم سوالاتی که از من پرسیدند میدونستم درصورتی که اگر سوالات مصاحبه نفر قبلی رو ازم میپرسیدند واقعا نمیدونستم خوارزمی دقیقا برعکس شد سوالاتی پرسیدند که واقعا یاد نداشتم درصورتی که نفر قبلی رو کاملا یاد داشتم..

  • روشنک.ادبیات می‌گه:

   دقیقا همینطوره… تنها چیزی که باقی مونده ، کابوس مرگ بار ثانیه های روز مصاحبس.باوجود عملکرد خوب از طرف خودت ، جوری رفتار میکنن که باید به خودت شک کنی. واقعا ما چه جور موجوداتی هستیم که اینقدر تحمل میکنیم و دذ عین ناامیدی تلاش میکنیم؟!

 12. دکترا می‌گه:

  سلام به همه دوستان
  مدرک دکترا دانشگاه های شهرستانی با دانشگاه های تهران در جذب هیئت علمی دانشگاه های دولتی چقدر تفاوت دارد؟

 13. کنکور می‌گه:

  هر بار که آزمون دکتری برگزار می شه، یک مشکلی به وجود می آورند و کلی استرس ایجاد می کنند

 14. تبریز می‌گه:

  نگران نباشید دوست عزیز از عوارضی زنجان تا دانشگاه ۱۰ دقیقه بیشتر طول نمیکشه .از طرفی از عوارضی ۱۰ هزار تومن بدید دربست می برن دانشگاه اونجا تاکسی ها وای می ایستند.

 15. بهاره هستم می‌گه:

  سلام ببخشید وقتی دانشگاهی مثل خوارزمی تعهد می گیره، بعنی اگه از دانشگاه هایی که تو انتخاب رشته مان، در الویت قبل از خوارزمی قرار دارند هم قبول بشیم نباید بریم و باید فقط خوارزمی ثبت نام کنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   بله اگه تعهد دادید، این کدرشته به عنوان پذیرش نهایی شماست و سایر اولویت هاتون دیگه مهم نیستن.

  • Limon می‌گه:

   نه در این صورت تداخل ایجاد میشه دوست عزیز و عواقبی رو داره این رو گفته بود سازمان سنجش چند هفته قبل

  • وحید می‌گه:

   با سلام، این توصیه برادارانه را از من داشته باشید که در هر شرایطی عزت نفس خودتان را حفظ کنید، قرار نیست به خاطر دکتری دست به هر کاری بزنیم که این افراد از ما می خواهند!
   به نظر هم تعهد باید این طور که می گید باشد

 16. سوال از دوستان زنجانی می‌گه:

  ببخشید دوستان من از شهری که میام اتوبوسش گفته عوارضی زنجان پیاده ام میکنه و داخل شهر نمیره، کسی میدونه از عوارضی زنجان تا داخل شهر و دانشگاه مسافت دوریه و چطور باید برم?

 17. علی می‌گه:

  از ارومیه با کسی تماس گرفتن؟

 18. تبریز می‌گه:

  بچه هایی که تبریز رفتین مصاحبه مطمئن باشید اگه آزمونتون رو خوب دادید که ۳۰نمره محسوب میشه، شانس بالایی دارید خصوصا اگه نمره سنجشتون خوب باشه که دیگه بهتر،
  من خودم دانشجوی تبریز بودم خبر دارم که سربرگهای اوراق رو کنده و بعد تصحیح کردن یعنی هیچ استادی نمیدونه داره ورقه کی رو امضا میکنه؛ همچنین نمره مصاحبه فقط ۱۰نمره از ۱۰۰نمره هست؛ کاملا عادلانه و برعکس سایر دانشگاهها به نفع همه دانشجویان و نه فقط دانشجوهای تبریزی، (مثلا همین امیرکبیر۵۰نمره داده واسه مصاحبه)اما تبریز فقط ۱۰نمره مصاحبه، ۳۰نمره آزمون کتبی(با کندن سربرگها و تصحیح اونها)۳۰نمره آموزشی ۳۰نمره پژوهشی و تازه اینها همگی ۸۰درصد نمره کل رو داره و ۲۰درصد هم نمره سنجش هست.

  • حسام تحقیقات می‌گه:

   بله. منم دانشگاه تبریز بودم. گروه علوم تربیتی. واقعا عادلانه بود. حتی یکی از دانش جوهاشون از اساتید سوال کرد ولی ایشون رک جواب داد نمیتونم راهنمایی کنم. جلوی خودمون سربرگ ها رو جدا می کردن. مصاحبه هم چیزی نداشت. فقط از لحاظ رفتاری و ارتباط عمومی بررسی شدیم فکر کنم.

  • بی نام می‌گه:

   دوست عزیز شما چه ساده هستید مگه به سربرگه؟؟؟
   با چشم خودم در مصاحبه و ازمونی که بودم دانشجوی یکی از اساتید که طراح سوال هم بود بهشو گفته بود تو برگه تو یکی از سوال رمز HPK رو بنویسه تا موقع تصحیح ورقه بدونه که برگه مال اقای فلانی هستش
   دانشگاه تبریز فقط کسی که تبریز باشه رو برمیداره نه اینکه دانشگاه تبریز خونده باشه مهم نیست فقط تبریز باشه به عبارتی نژادپرستی میکنن

 19. یکی می‌گه:

  دوستانی که همه با اعتماد به نفس از اینکه تو رشته خودشون بهترینن میگن قدری انصاف داشته باشن. تا به امروز چهارتا مصاحبه رفتم و بن عینه دیدم که خیلی از کسانی که ادعا دارن که مقاله منتشر کردن یا چه و چه کردن هیچی بلد نیستن و ساده‌ترین سوالهای مصاحبه رو نمیتونن جواب بدن همه هم ادعا میکنن باید پذیرفته بشن تکلیف استاد و دانشگاه چیه؟

  • الهام می‌گه:

   دوست عزیز میشه کمی توضیح بدین که تو مصاحبه چی پرسیدن؟ سوال علمی میپرسن؟ از درسای لیسانس و ارشد؟ یا فقط از پایان نامه؟
   من تا حالا نرفتم. اگر کسی اطلاعی داره لطفا راهنمایی کنه.

   • راحیل می‌گه:

    سلام
    امسال برای بار دوم مصاحبه رفتم
    پارسال سوالاتی در ارتباط با پایان نامه پرسیدن اما امسال سوالاتی که به پایان نامه ربطی نداشت نیز پرسیدند اما مرتبط با رشته بود.
    شما خودتو در هر دو صورت آماده کن چون بستگی به اساتید داره قابل پیش بینی نیست
    موفق باشید

    • الهام می‌گه:

     سلام
     خیلی ممنونم. ببخشید، سوالا طوری هست که بشه جواب داد یا نیاز به مطالعه درسای کارشناسی و ارشد داره؟
     ممنونم که راهنمایی کردین

     • راحیل می‌گه:

      حتما باید اطلاعات تخصصی داشته باشید
      من پارسال کنکور تخصصی دادم به همین دلیل اطالاعاتم خوب بود امسال مرور کردم
      سوالات غیر معمول نمی پرسن
      حتما مطالعه کلی داشته باشید اگر بتونید درسای کارشناسی و ارشد را مرور کنید خیلی خوبه

     • الهام می‌گه:

      ممنونم. من هم آزمون دادم ولی دروس تخصصی (درسای لیسانس) رو زیاد نخونده بودم.
      امیدوارم موفق باشین. ممنون

 20. مریم می‌گه:

  به کسی تاحالا زنگ زدن؟

 21. زهرا می‌گه:

  سلام دوستان از این همه فشار عصبی و استرس خسته نباشید.فرم صلاحیت عمومی از کجای سایت سنجش بگیرم پر کنم.ممنونم

 22. زهرا کیانی می‌گه:

  سلام بچه ها دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان داخل دانشگاه هستش؟

 23. امیر منتظر می‌گه:

  من یه چیزی رو نمی فهمم اونم اینکه این تعهد گرفتن اتفاقا خیلی هم خوبه که … ای کاش یه دانشگاهی زنگ بزنه به من بگه بیا تعهد بده هر دانشگاهی باشه جلدی میرم و بجای یکی ده تا تعهد میدم و برگشتنی یه جعبه شیرینی میگیرم میام خونه و میگم قبول شدم!!!
  میدونید خیلی ها گوش به زنگ تلفنن که برن تعهد بدن؟ همان طور گفتم تک تک جاهایی که برای مصاحبه رفتم از تمام وجود میخوام قبول بشم حالا هر کدوم که شده …
  خدا رو شاکر باشید …

  • روشنک.ادبیات می‌گه:

   من هم دقیقا همین آرزو رو دارم.مدام نگاهم به گوشیمه. ولی نگرانی بقیه اینجاست که هنوز مصاحبه دانشگاه موردپسندشون رو نرفتن و میترسن یه دانشگاه بی کیفیت باهاشون تماس بگیره و مجبور بشن تعهد بدن جون از اینده هیج خبری ندارن.کاملا حق دارن.

   • امیر ... می‌گه:

    مشکل اینجاست که چرا اصلا دانشگاه بی کیفیت رو انتخاب کردن اگه نمیخواستن برن؟ ببخشید ولی با نظر شما من مخالفم.

    • روشنک.ادبیات می‌گه:

     خواهش میکنم. من خودم دانشگاه بی کیفیت انتخاب نکردم که الان از تماس و تعهد خواستنشون بترسم. فقط علت نکرانی بقیه را شرح دادم ولی سرزنششون هم نمیکنم.دیگه خودشون به اندازه کافی نگران هستن.

  • مهندس ای تی می‌گه:

   دقیقا

  • مژده می‌گه:

   الان وقتی دانشگاه فردوسی به من زنگ زده و از من تعهد گرفته یعنی قبولم؟؟

 24. شیمی می‌گه:

  بباین همه اعتراض کنیم

 25. روابط می‌گه:

  سلام دوستان دکتر!
  از خوارزمی بعد از آزمون کسی نتیجه ای تماسی چیزی نداشته؟این هم رمان جالبی است.دکتر های این دوره رو باید در تاریخ ثبت کنند…

 26. مریم 2 می‌گه:

  دوستان کسی می دونه تو تعهد دقیقا چی نوشته؟ تعهد مالی هست یا چگونه هست کلا؟

 27. سارا به زنجانی های عزیز می‌گه:

  دوستان عزیز من میخوام برم مصاحبه زنجان، باید برم کجای زنجان تا با سرویس دانشگاه بتونم برم??

 28. زبان می‌گه:

  عزیزان بنظرم تعهد مربوط به شبانه و پردیس ها باشه که متقاضی کمه دانشگاهها میخوان سریع خیالشون راحت بشه

 29. هما می‌گه:

  صنعتی اصفهان کسی خبر داره کی زنگ میزنن

 30. بدون آزمون می‌گه:

  ببخشید بچه هاااااا… من کم کم دارم به این نتیجه میرسم که نه دانشگاه نه سنجش هیچکدوم شفاف عمل نمیکنن یعنى منظورم اینه ممکنه همه این موارد از قبل بوده ولى اصلا اعلام عمومى نشده و نمیشه… وگرنه دقت کنید دانشگاه اینجورى هم سرخود نیستن بالاخره از یه جاى توافقى یا آیین نامه اى هست که اجازه میده اینجورى عمل کنن و باز اگر دقت کنید در غالب موارد سازمان سنجش هم سکوت میکنه… واقعا امسال عجب وضعى بود… عجب وضعى!!!!!؟؟؟؟؟؟!!!!!

 31. رویا می‌گه:

  دوستان با کسی از دانشگاه مدنی یا دانشگاه تبریز تماس گرفتن؟

 32. امین می‌گه:

  دانشگاه بیرجند تعهد نمیگیره.

 33. سعید می‌گه:

  من ۴ تا مقاله ISI دارم ولی امیر کبیر باز هم من رو تو دعوت به مصاحبه رد کرده. اگه سر کاری بود خوب اول می گفتن که فقط دانشجوهای خودشون رو می خوان بگیرن!!
  ما به این رویه دیگه عادت کردیم!!!!!!

 34. مصاحبه می‌گه:

  باید وقتی تعهد بگیرن که همه مصاحبه ها رفته باشیم . این تعهدی که الان حرفش هست اصلا قانونی و رسمی نیست و مشخص کننده ی هیچی نیست اینا فقط میخان بدونن چند نفر رزرو را میتونن جایگزین کسایی کنن که میرن جاهای بالاتر فقط همین

 35. reza می‌گه:

  نتایج دعوت به مصاحبه امیرکبیر اومد. من تو پرداخت پول اینترنتیش مشکل دارم . کسی این مشکلو داره؟

 36. وحید کنترلی می‌گه:

  نتایج امیرکبیر اومده

 37. مرتضی می‌گه:

  یه چیزی هم جالبه من رتبم خیلی خوب شده رزومه خیلی خوبی هم دارم ولی از دانشگاهها که میپرسم میگن ما نمیتونیم چیزی در مورد قبولیت بگیم

 38. کنکور 95 می‌گه:

  کاملا درست نوشته این رویه فقط باعث اضطراب دانشجوها میشه اگه باکسی تماس نگزفته باشن معلوم نیست به معنای عدم پذیرشه یا اینکه کلا باکسی تماس نگرفتن
  از دانشگاه تهران یاصنعتی اصفهان رشته مواد و نانومواد باکسی تماس گرفتن؟

 39. ماری می‌گه:

  سلام دوستان نتایج کتبی بهشتی نیومده؟ اینا چرا اینطوری میکنن مردیم از بس استرس

 40. اقتصاد- اصفهان می‌گه:

  از دانشگاه اصفهان با کسی تماس گرفته شده؟

 41. مهندس می‌گه:

  دوستان از دانشگاه تهران با کسی تماس گرفتن که بیاد تعهد بده؟

 42. علوم اجتماعی می‌گه:

  دانشگاه اصفهان روز آزمونش همراه با برگه ی سوالات امتحان، برگه ی تعهد نامه رو هم دادن و امضای اجباری گرفتن. اگه امضا نمیکردی امتحان نمیگرفتن ازت.

 43. ساحل می‌گه:

  دانشگاه سمنان همش داره به من زنگ میزنه اما من جواب نمیدم دانشگاه ها موظفن اسامی رو به سنجش بدن یعنی چی اعهد من هنوز مصاحبه شش تا از دلنشگاه هام مونده.

 44. درخواست به سنجش می‌گه:

  سلام. من برای سنجش قسمت سیستم پاسخگویی مطلبی نوشتم؛ خواهشا شما هم این کار رو بکنید و تهرانیا برن به خود سنجش بگن تا بتونیم نتیجه بگیریم:

  عنوان درخواست :
  عمومی | دکتری – مشکل اخذ تعهد قبل از مشخص بودن نتایج سایر دانشگاهها

  متن درخواست :
  با سلام و خسته نباشید
  در پذیرش دکتری سال۹۵ که قرار بر اعلام اسامی قبول شدگان از سوی دانشگاهها و سپس اخذ تعهد از قبول شدگان مبنی بر عدم ثبت نام در دانشگاه دیگر میباشد، من و تمامی داوطلبان دکتری از سازمان محترم سنجش به عنوان ارگان برگزاری با عدالت ازمونها خواهشمندیم که به دانشگاهها اعلام شود تا همگی جواب مصاحبه و خصوصا اخذ تعهد را در بازه زمانی معینی اعلام کنند. زیرا اگر دانشگاهی نتایج را زودتر از بقیه اعلام کند و داوطلب در ان دانشگاه تعهدبدهد، و سپس در یک دانشگاه با رتبه بهتری نیز پذیرش شود، امکان ثبت نام او در دانشگاه با رتبه بالاتر نخواهد بود و این گونه حق دانشجویی که بسیار تلاش کرده تا رزومه در حد دانشگاه برتر جمع اوری کند حقیقتا تضییع میشود. باز هم خواهش میکنم این امکان را فراهم کنید تا دانشجو بتواند با انتخاب خودش دانشگاه مورد پذیرش را انتخاب کند و نه با اجبار. با تشکر قبلی از رسیدگی شما

 45. مهندس می‌گه:

  تربیت مدرس گویا زنگ زده

 46. فرشاد می‌گه:

  مگه الان کدوم دانشگاه زنگ زده یا تعهد گرفتن؟
  کسی از دوستان از دانشگاه فردوسی خبر نداره؟

درج نظر