مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

توصیه وزارت علوم به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج

مدیر کل دانش آموختگان خارج کشور توصیه کرد دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند حتما از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) یا ب (خوب) پذیرش اخذ کنند.

محمد مهدوی در گفتگو با مهر درخصوص اینکه آیا آماری دارید که نشان دهد چند درصد از دانشجویان در دانشگاه های نامعتبر خارجی تحصیل می کنند گفت: ممکن است آمارهایی از تعداد کل دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های کشور خارج وجود داشته باشد، (اگرچه این آمار هم خیلی دقیق نیست زیرا صرفا دانشجویانی را پوشش می دهد که به هر دلیل از جمله گرفتن ارز، در سازمان دانشجویی دارای پرونده هستند) ولی در مورد دانشجویانی که در دانشگاه های نامعتبر تحصیل می کنند آماری در دست نیست.

وی درباره نکاتی که دانشجویان باید قبل از ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مد نظر قرار دهند، گفت: مهمترین نکته ای که در این زمینه باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد این است که اصولا تعامل علمی با جهان خارج و حضور در دانشگاه های خارجی می تواند زمینه بسیار مناسبی باشد تا از یک سو دانشجویان ایرانی بتوانند به عنوان سفیران کشور جمهوری اسلامی نسبت به معرفی علمی و فرهنگی کشور عمل کنند و از سوی دیگر با کسب دانش و تکنولوژی در دانشگاه های خارج دستاوردهای نو در زمینه های علمی را به کشور بازگردانند.

مدیر کل دانش آموختگان خارج از کشور خاطرنشان کرد: بدیهی است که این مهم وقتی می تواند تحقق یابد که دانشگاه خارجی محل تحصیل ظرفیت های علمی لازم را برای رشد علمی دانشجویان داشته باشد یعنی به صورت شفاف توصیه این است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی را دارند دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کنند که سطح علمی آن یا از سطح علمی دانشگاه های کشور بالاتر یا حداقل در حد سطح علمی دانشگاه های داخل باشند.

وی ادامه داد: این موضوعی است که در تمامی عرصه ها و به ویژه در عرصه علم و دانش باید مورد توجه واقع شود. یعنی اگر ورود کالاهای بدون کیفیت خارجی را به داخل کشور به خصوص اگر تولید داخلی آن کالا را در کشور داشته باشیم مخالف منافع ملی می دانیم این موضوع در مورد مباحث علمی باید با شدت و حدت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

مهدوی ادامه داد: بنابراین تاکید می کنم مهمترین توصیه به دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند این است که تلاش کنند حتما در یکی از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) یا ب (خوب) از لیست موجود در سایت اداره کل دانش آموختگان پذیرش اخذ کنند.

وی افزود: بدیهی است توجه به این توصیه و اطلاع رسانی های دیگری که روی سایت در خصوص ضوابط و مقررات موجود است موجب می شود که مدارک این دانشجویان نیز پس از بازگشت به کشور به راحتی مورد تایید قرار گیرد و کشور بتواند از دانش و توانایی هایی که آنها کسب کرده اند، بهره ببرد

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. شوکا گفت:

  منظورم اخذ بورس تحصیلی هست

 2. شوکا گفت:

  دوستان ممکن راهنمایی کنید شرایط و روند درخواست برای تحصیل در خارج در مقطع دکتری به چه صورت من مهندسی محیط زیست خوندم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. علی-در خصوص تجربه زندگی در خارج از کشور برای دوستان عزیز گفت:

  تحصیل در خارج روحیه خاص خود را میطلبد بنده در دانشگاه بروکسل موفق به اخذ پذیرش(full scholarship)در رشته مهندسی مکانیک شدم اما به محض ورود به شهر بروکسل به لحاظ روحی بسیار ضعیف شدم و الان تصمیم دارم تحصیلات خود را رها کرده و بازگردم.

 4. agah گفت:

  فرتاز خلنم خواهش میکنم اطلاعات اشتباه به بچه ها ندید.هیچ کجای دنیا و از جمله ایران برای دانشجوی دکتری دروس عمومی نمیدن و در اروپا فقط شما رو تز کار می کنید و عملا درسی رو پاس نمی کنید پس معنی نداره که تز شما رو قبول نکنند و بگند دوباره رو تز کار کنید چون اون موقع اصلا دکتری رو قبول نمی کنند در ضمن من خیلی ها رد میشناسم بدون ایراد مدرکشون رو ارزشیابی کردند و دانشکاهشون خیلی پایین تر از 10 تا دانشگاه برتر اروپایی بوده . پدر شما هم احتمالا یه مشکل دیگه ای داشتند که بهشون دروس عمومی دادند(آخه کجای دنیا و منجمله ایران تو دکتری دروس عمومی پاس می کنند حتی دانشگاه آزادم این کار رو نمیکنه)

  • فرنام گفت:

   اگر از اول خارج باشيد و ليسانس و فوق ليسانس و دكترى ، همه را آنجا بگذرانيد ، اينطورى مى شود كه عرض كردم . اما نه ، اگر ليسانس را در ايران قبلاً خوانده باشيد و براى تحصيلات تكميلى به خارج برويد از اين حيث مشكلى نخواهد بود . ضمناً عرض كردم تز پدر من را قبول كردند . اما هم دوره ايى هاى ايشان كه دكتراى دندانپزشكى و داروسازى خوانده بودند حتى تزشان هم قبول نشد. و در آخر اينكه فرنام اسم پسر هست ، خخخخخخ

   • فرنام گفت:

    منظورم از اينطورى كه مى شود : خواندن دروس عمومى بود

   • agah گفت:

    بله برای دندانپزشکی و پزشکی و داروسازی این کار رو می کنند چون اولا اونا دکتری حساب نمیشند(منظورم دکتری تخصصی)ثانیا مربوط به وزارت علوم نمیشند بلکه وابسته به وزارت بهداشت هستند و تو آیین نامه ارزیابی مدارکش گفتند که زمانی که ایران برمیگردید باید بنا به تشخیص هیات ارزیابی باید دروس تکمیلی رو پلس کنید و تقریبا برای همه دانشجوهایی که این رشته ها رو میخونند دروس جبرانی می دند و عملا هم در داخل ایران و هم در خارج کشور این رشته ها رو معادل فوق لیسانس در نظر می گیرند نه معادل دکتری تخصصی و در حقیقت ادامه تحصیل در تخصص(مثل کودکان یا قلب یا پدست و مو)رو معادل دکتری تخصصی شایر رشته ها در نظر میگیرند. ببخشید من چدن با موبایل میخونم متن ها رو اشتباها اسم شما رو فرناز دیدم بازم عذرخداهی میکنم.

 5. حیدری گفت:

  برای ارزیابی مدارک دانشگاه های الف هیچ مشکلی وجود ندارد

  • فرنام به حيدرى گفت:

   بله ارزشيابى مى شود . اما مثلاً مدرك دكترى شما فوق ليسانس ارزشيابى مى شود!!!

   • حیدری گفت:

    نه عزیزم اینچنین نیست

    • فرنام به حيدرى گفت:

     به هر حال جناب حيدرى مطالبى را كه به حضورتون عرض كردم ، از نزديك لمس كرده ام . و حتى دانشگاه مورد نظر در سايت (اداره كل امور دانش آموختگان) grad.saorg.ir ، در ليست گروه ممتاز ، نامش به عنوان دومين دانشگاه گروه ممتاز آن كشور آمده است . اميدوارم شما دچار اين مشكل نشويد و شورايى كه برايتان در اين خصوص تشكيل مى شود ، طورى ارزشيابى كند كه مطابق ميل شما باشد .

 6. مریم گفت:

  با اینهمه سد و مانعی که برای ادامه در رشته های دکتری در کشور هست یجورایی آدم رو هل میدن که بره بیرون ….. شهریه خیلی از دانشگاه های الف و ممتاز در سطح جهان حتی یک سوم دانشگاه های داخلی که خیلی ادعا دارند هم نیست … واقعا نمیدونم چرا برای دکتری انقدر سختگیری میکنن …!

 7. فرنام گفت:

  دانشجو حتى اگر در دانشگاه هاى گروه الف( ممتاز) هم تحصيل كند ، در بازگشت به ايران براى ارزشيابى مدرك دچار مشكل مى شود . تنها براى دانشجويانى كه بورس از دانشگاه هاى ايران براى ادامه تحصيل در خارج از كشور دريافت مى كنند مشكلى نخواهد بود.

  • دوست گفت:

   شما از کجا میدونید؟

  • پرستو گفت:

   دوست عزیز منظورتون چه مشکلی هست؟

   • فرنام به پرستو گفت:

    پرستو خانم من پدرم از يكى از ده تا دانشگاه برتر اروپا مدرك دكترى گرفت ، اما در بازگشت به ايران ، فوق ليسانس ارزشيابى شد و گفتند كه ايشان بايد دروس عمومى مانند تاريخ اسلام و معارف و ….. مجدداً در دانشگاه تهران همراه با دانشجويان ليسانس دانشگاه تهران بخواند . البته تز ايشان را قبول كردند ، اما بودند هم دوره ايى هاى ايشان كه حتى بايد دوباره تز مى دادند!!

    • پرستو گفت:

     ای وااااااااای اینجور که خیلی بده!!!!! من خودم تصمیم به رفتن دارم و بورس هم گرفتم 🙁

    • پرستو گفت:

     نه منظورم بورس داخلی نبود. خودم اقدام کردم و full scholorship
     گرفتم. به هر صورت امیدوارم مشکلی برای هیچ کس پیش نیاد. من فکر میکنم هر کسی که وارد این دوره میشه تلاش میکنه، حالا چه اینجا، چه جای دیگه.