مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

نمره مردودی دانشگاه ها در آزمون دکتری 95

تغییرات متعدد در نحوه برگزاری آزمون دکتری و سهم دانشگاه ها، کنکور دکتری را به یکی از پرچالش ترین موضوعات آموزش عالی بدل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آزمون ورودی دوره دكتری Ph.D نيمه متمركز سال ۹۵ جمعه ۱۴ اسفند با رقابت ۱۵۸ هزار و ۹۴ داوطلب برگزار شد. این دوره ششمین دوره آزمون دکتری است که به صورت نیمه متمرکز برگزار می شود و در این دوره داوطلبان به دروس اختصاصی و سوالات آزمون دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی عمومی پاسخ دادند.

در این آزمون ۳۰ درصد نمره فرد بر اساس آزمون کتبی و ۷۰ درصد بر اساس ارزيابی تخصصی محاسبه می شود.

مرحله دوم یا ارزیابی تخصصی به عهده کارگروه برگزار کننده است. بررسی سوابق عملی داوطلب شامل الف) امتیاز پژوهشی، ب) امتیاز آموزشی، ج) امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه است.

در این مرحله دانشگاه ها به عنوان موسسات مجری دوره دکتری باید چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی و میزان تاثیر هر یک از مولفه ها را ضمن ارسال به سازمان سنجش، از طریق وب سایت، تماس تلفنی، پیامک و به صورت عمومی، صریح و شفاف به داوطلبان اعلام کنند.

بر اساس شیوه نامه برگزاری آزمون دکتری که به دانشگاه ها ابلاغ شده است زمان برگزاری هر یک از مراحل ارزیابی تخصصی باید به نحوی برنامه ریزی شود که با زمان بندی سایر موسسات تداخل نداشته باشد و تعیین حد نصاب سنجش علمی از سوی موسسات برای ورود داوطلبان به مرحله دوم الزامی بوده و این حد نصاب می تواند برای هر موسسه و یا هر کد رشته ای متفاوت باشد.

جلسه مرحله دوم با حضور حداقل ۳ عضو هیات علمی به انتخاب گروه آموزشی رسمیت پیدا می کند. معاون آموزشی موسسه مسئول نظارت بر فرآیند مرحله دوم است.

دانشگاه ها از مرحله دوم آزمون دکتری سربلند بیرون نیامدند

اما دانشگاه های مجری دوره دکتری تخصصی به عنوان یکی از ارکان تحصیلات تکمیلی تاکنون نتوانسته اند از این آزمون سربلند بیرون بیایند. اعتراضات پیاپی داوطلبان به نحوه برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری توسط دانشگاه ها و تاثیر زیادی که این بخش در پذیرش افراد دارد حاکی از ناموفق بودن این طرح دارد.

یکی از بدعت هایی که در این دوره داوطلبان با آن مواجه شده اند، مصاحبه های سه دقیقه ای برای ارزیابی تخصصی داوطلبان دکتری است.

نفس برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری، ارزیابی تخصصی افراد برای شروع یک دوره مهم تحصیلی است که به گفته بسیاری از داوطلبان مجاز و معرفی شده به مصاحبه بسیاری از دانشگاه ها این مرحله را به شکل فرمالیته، سه دقیقه ای و بدون نظم برگزار کرده اند.

از دیگر موضوعات مورد اعتراض داوطلبان معرفی شده به مرحله دوم کنکور دکتری، موضوع اخذ تعهد از داوطلبان پس از برگزاری مرحله ارزیابی تخصصی است. به این معنی که فردی که برای مصاحبه به دانشگاه الف و ب رفته اما در مرحله ارزیابی تخصصی دانشگاه الف، این دانشگاه از فرد تعهد گرفته است. در این صورت اگر فرد در دانشگاه ب پذیرفته شود نمی تواند به آنجا برود.

این در حالی است که سازمان سنجش ۱۹ خردادماه ۹۵ در اطلاعیه اعلام کرده است: «داوطلبانی كه در مراحل ارزیابی تخصصی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شركت کرده و از نظر دانشگاه مربوط دارای شرایط علمی لازم (قبول مشروط) تلقی شده‌اند باتوجه به تماس گرفته شده از سوی موسسات مربوط منحصراً می‌بایست از تاریخ ۲ تا ۱۱ مرداد ۹۵ برای تكمیل و ارائه فرم تعهد به دانشگاه ذیربط (ارائه فرم تعهد منحصراً بایستی به یک دانشگاه داده شود) مراجعه کنند بدیهی است اخذ هرگونه تعهد قبل از بازه زمانی فوق فاقد وجاهت قانونی و غیرمعتبر تلقی می‌شود.»

قانون شکنی دانشگاهها در مورد تعهد از داوطلبان کنکور

اما این اطلاعیه با رفتار دانشگاه ها مغایر است. بیشتر دانشگاه ها نسبت به اخذ تعهد در غیر از زمان اعلام شده اقدام کرده اند که این کار واکنش رئیس سازمان سنجش آموزش کشور را برانگیخت.

ابراهیم خدایی تاکید کرده است که با دانشگاه‌هایی که از داوطلبان دوره دکتری تعهد قبل از موعد مقرر می‌گیرند برخورد می‌شود و حق چنین کاری را ندارند. 

همچنین دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به تخلف برخی از دانشگاه ها در اخذ تعهد زودهنگام از دانشجویان دکتری گفت: این مسئله خلاف محسوب شده و با آن برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی گفت: دانشگاه ها باید در بازه زمانی که اعلام شده بود تعهد را از دانشجویان اخذ می کردند و غیر از این خلاف محسوب می شود و با آن برخورد قانونی خواهد شد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: این دانشگاه ها موظف هستند طبق شیوه نامه ای که سازمان سنجش آموزش کشور به آنها ابلاغ کرده است، عمل کنند تا دانشجویان بتوانند با فراغ باز در خصوص اینکه به کدام دانشگاه مراجعه کرده تصمیم گیری کنند و تعهد دهند.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: در هر حال تلاش ما این است که با دانشگاه هایی که اینگونه عمل کردند گفتگو کرده و به آنها متذکر شویم که تعهدات زودهنگام از دانشجویان اخذ نکنند تا دانشجویان بتوانند خارج از فضای جاری و با آرامش تصمیم گیری کنند.

از سوی دیگر شیوه های اطلاع رسانی دانشگاه ها نیز موجب ناراحتی داوطلبان کنکور دکتری را ایجاد کرده است. یک دانشگاه فضای مجازی، یک دانشگاه پیامک، یک دانشگاه سایت رسمی و دانشگاه دیگر تماس کارشناسان به داوطلبان اعلام کرده اند که باید تعهد خود را ارائه کنند.

داوطلبان در شبکه های اجتماعی و سایت ها از یکدیگر خبر می گیرند که آیا دانشگاه مورد نظر با آنها تماس گرفته است که به نظر می رسد شیوه ای غیرمعمول برای آگاهی از نتایج آزمون است.

آزمون دکتری بهانه ای برای کسب درآمد

اینکه برخی از دانشگاه ها تنها دو ظرفیت داشتند و اقدام به دعوت بیش از ۳۰ نفر کردند نیز از موارد مورد اعتراض افراد بود. چرا که هر فردی باید مبلغی را به عنوان هزینه به حساب دانشگاهی که حدنصاب آن را کسب کرده بود، پرداخت می کرد و این تصور بوجود آمد که دعوت افراد بیشتر تنها به عنوان منبع درآمد دانشگاه بوده است.

به عنوان نمونه یکی از داوطلبان می گوید یک دانشگاه مشهور امسال گرانفروشی کرده است! داوطلبانی که متقاضی یک رشته در دوره روزانه و شبانه بودند مجبور شدند دوبار مبلغ مصاحبه پرداخت کنند که من به دلیل نداشتن هزینه کافی مجبور شدم تنها یک کدام را انتخاب کنم !

یا در نمونه دیگری یکی از دانشگاه ها برای ظرفیت ۴ نفر اسامی ۱۰۷ نفر را اعلام کرده بود.

البته در این میان برخی از دانشگاه ها نیز در سایت ها خود اعلام کرده اند که اسامی نهایی پذیرفته شدگان را همزمان در سایت سازمان سنجش و دانشگاه اعلام می کنند تا داوطلبان به صورت شفاف و روشن در جریان نتایج قرار بگیرند.

آشنایی با استاد شانس پذیرش

جو نامناسب جلسات مصاحبه نیز مورد اعتراض بیشتر داوطلبان بود. مصاحبه های چند ثانیه ای تا چند دقیقه ای و یا آزمون های کتبی بی ارتباط با گرایش. همچنین نکته ای که داوطلبان به آن اشاره می کنند بازگشت موضوع آشنابودن با استادان در مصاحبه است، بسیاری از افراد گفته اند که از اساتید خود در زمان مصاحبه قول پذیرش گرفتند.

شیوه برگزاری مرحله دوم در امسال نکته دیگری نیز در برداشت که چون افراد پس از اعلام حدنصاب های دانشگاه ها، این اختیار را داشتند که برای مصاحبه چند دانشگاه شرکت کنند، برخی از داوطلبان ترجیح دادند که تنها در یک یا دو دانشگاه شانس خود را امتحان کنند که به این ترتیب ممکن است ظرفیت برخی دانشگاهها خالی بماند. 

برخی از داوطلبان معتقد هستند پذیرش دانشجوی دکتری فقط به واسطه کنکور روش کاملی نیست اما پذیرش با مصاحبه روش علمی است که در تمام دنیا رواج دارد اما در ایران و به ویژه در این دوره به بدترین روش انجام شده است.

یکی از داوطلبان می گوید: در زمانه ای که هر لحظه پیامک تبلیغاتی می آید، ما که در انتظار پیامک دانشگاه برای قبولی هستیم، دچار استرس می شویم چرا نتایج نباید به صورت هماهنگ و بر روی سایت اعلام شود که داوطلبان این گونه سردرگم نشوند.

این داوطلب یادآور می شود : دانشگاهها اعتراض داشتند که چرا آزمون کتبی دکتری باید ۷۰ درصد نمره را داشته باشد، چرا دانشگاه ها در گرفتن دانشجو اختیار ندارند اما بررسی صلاحیت را به بدترین شکل برگزار کردند. جلسه مصاحبه دو دقیقه ای ! آزمون های تشریحی بر اساس جزوه های کلاسی و در نهایت هم تمسخر داوطلب که چرا آنجا که ارشد خوانده ای دکتری نمی خوانی !

داوطلب دیگری می گوید: از زمان برگزاری آزمون تا برگزاری مرحله دوم در دانشگاهها دائم در حال سفر و رفت و آمد و هزینه کردن هستیم و حال ما را بلاتکلیف رها کرده اند و هر روز از سایرین می پرسیم آیا با شما تماس گرفته اند.

وقتی داوطلبان صلاحیت دانشگاهها را زیر سوال می برند

این داوطلب ادامه می دهد : تجربه این دوره از آزمون ثابت کرد دانشگاه ها به تنهایی صلاحیت گزینش دانشجوی دکتری ندارند و نتوانستند شیوه منطقی و منظمی برای پذیرش دکتری در پیش بگیرند. داوطلبان در این دوره بیشترین سردرگمی و اعتراض را به نحوه عملکرد دانشگاه ها داشتند.

البته چند دانشگاه هم بودند که از این مرحله روسفید بیرون آمدند چرا که برخورد مناسب مسئولان و استادان دانشگاه و نحوه برگزاری مرحله دوم داوطلبان را راضی نگه داشته بود. 

تمام این اتفاقات درحالی است که با تغییر قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در مجلس نهم و ابلاغ آن از سوی حسن روحانی رئیس جمهور در دولت یازدهم، داوطلبان بار دیگر با تغییرات در نحوه برگزاری آزمون، سهم دانشگاه ها و تغییرات نمرات مواجه می شوند.

تغییرات جدید؛ بدعتهای جدید

این بار امتیازات مساوی و ۵۰ درصدی برای بخش کتبی و مرحله دوم ارزیابی درنظر گرفته شده است اما مشخص نیست با تجربه ناخوشایند دانشگاهها، این بار داوطلبان با چه بدعت هایی مواجه شوند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ميثم گفت:

  سلام وقت به خير
  رشته كلينيكال پاتولوژي دانشگاه شهيد چمران اهواز دانشجويان خودشونو گرفتن حتي يكيشون با خود دكتر جلالي پايان نامه برداشته بود،حق منو ضايع كردن كي رسيدگي ميكنه دردمو به كي بگم
  با تشكر

 2. تربیت مدرس گفت:

  دوستان تربیت مدرس دیگه با کسی تماس نگرفته برای اخذ تعهد ؟؟؟ یعنی الان برای همه رشته ها افراد پذیرفته شدن مشخص شدن و تعهد دادن ؟؟؟

  • علی گفت:

   سلام دوست عزیز، بنده امروز ساعت 12:20 با دانشگاه تماس گرفتم. گفتن که ما به کسی نتایج رو نگرفتیم. تمام رایزنی ها بر اساس دوستان وآشنایان در خود دانشگاه هستش و هیچ چیزی قطعی نیست. رشته معماری اصلا چیزی به کسی نگفته. مگر کسی آشنای قوی داشته باشه که اولویت قبولی رو ببینه. وگرنه پیغام پسغامی در کار نیست و دانشگاه هم به این سادگی خودش رو کوچک نمی کنه. پس بیخیال بعضی حرف ها و گمانه زنی ها. از اول هم گفتن که تو سایت می زنیم. تمام.

   • تربیت مدرس گفت:

    دوست عزیز این حرفشون که کاملا دروغ محضه چون من خودم چند نمونه رو سراغ دارم که زنگ زدن بهشون و ازشون تعهد گرفتن….فقط سوال من اینه که الان همه افراد پذیرفته شده ی این دانشگاه مشخص شدن و رزرو و ذخیره و اینچیزا ندارن ؟؟؟؟

  • سعید ب./ گفت:

   اکثر رشته ها را تماس گرفته اند. به جز رشته های کشاورزی ، حققوق و مدیریت. با 021-82883062 تماس بگیرید

  • نیاز گفت:

   ما که هرچی زنگ زدیم گفتن صبر کنید تا خودمون تماس بگیریم

   • در تکاپوی دکتری گفت:

    سلام، شما چه رشته​ای هستین؟ و اینکه تا اونجا که می​دونم هنوز به برخی از گرایشهای مدیریت اطلاع ندادن که قبولین یا خیر.

  • نیاز گفت:

   مدرس یکبار اطلاعیه داد که هفته آخر خرداد در سایت اعلام میکنیم.بعد که سنجش گفت برخورد میکنیم دیگه حتی تماس هاشون هم پنهانی شد طوری که دوستان خودمونم جرات نمیکنن بگن بهشون زنگ زدن…خوب چه کاریه..بیان تو سایت اعلام نتیجه کنن و بگن تو بازه زمانی مرداد برای تعهد بیاین
   جالبه که حتی قبول نشودنمون رو هم نمیدونیم چه برسه به قبول شدن

 3. حسین گفت:

  دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از قبل بر میداره و به همه نمره الکی میدن . مثلا بعضی از دانشجوها در کارنامه شان با نوره 6یا،7 مواجه خواهند بود که فقط نمره کارشناسی و ارشدشونم نیست !!!
  پایان نامه نمره مصاحبه بماند ….
  و دانشجویی که قبول شده مثلا با نمره شصت کل نمراتش سر جمع 35هم نمیشه!!!!
  طبق فرم هااا

 4. بهار گفت:

  با سلام
  از دانشگاه حکیم سبزواری با کسی تماس نگرفتند؟

 5. الهام گفت:

  بچه ها کسی از چمران اهواز باش تماس گرفتن ؟جواب بدید لطف

  • -------- گفت:

   با من تماس نگرفتن ولی از دانشکده علوم با دوستان تماس گرفتن باهاشون ص کردن که میتونن هزینه تز بدن یا نه؟؟؟
   من تو همون جلسه مصاحبه ازم پرسیدن گفتم نه نمیتونم برای تزم هزینه کنم و به همین راحتی رد شدم لازم به ذکره که واسه کد رشته روزانه مصاحبه رفتم

 6. عمران گفت:

  از دانشگاه زاهدان و یا سمنان با کسی تماس گرفتن؟

 7. ارشاد گفت:

  بخدا اگه سنجش همه چیزرو خودش به عهده بگیره خیلی بهتره.دانشگاه ها فقط رزومه رو بررسی کنند.آخه واقعا ازبین 300نفرچطور میشه 10 نفرانتخاب کرد؟؟؟ من امسال حدو چهارمیلیون فقط هزینه قطار واتوبوس وهواپیمادادم بماند که چقدرتکه تکه بلیط گرفتم تابه مقصدبرسم یک شهرفرودگاه نداشت یک شهر راه‌آهن نداشت یک شهر میگفتند فقط فلان روز پرواز داره یافلان روز قطارداره باورکنید دیوانه شدیم وبه جای مطالعه دوسه هفته درگیر بلیط وبرنامه ریزی بودیم آخه خدا رو خوش میاد؟؟؟

 8. ارشاد گفت:

  ازجاهای که خیلی برخوردشون عالی بود، ارومیه بود که واقعا احساس میکردی اومدی دانشگاه.

 9. ارشاد گفت:

  ببخشید خودم امسال شاهدبودم دانشگاه مازندراندان 10نفرمی خواس 300نفراومده بودن یایه دانشگاه دیگه 4نفرمی خواس 250 اومده بودن. بعضی مصاحبه ها45تایه ساعت طول می کشیدوبعضیاش استادا می گفتن چون زمان کمه فقط 4دقیقه باهات مصاحبه می کنیم ازهمین الانم تایمت شروع شد!!!! این مصاحبه س واقعا؟؟؟؟؟

 10. موادی گفت:

  دوستان من از زمان سایر رشته ها خبر ندارم کسی هم از امیرکبیر تماس نگرفت من از طریق یکی دیگه از اساتید خبر دار شدم که خودشون دانشجو دکترا ندارن

 11. موادی گفت:

  ممنون از انرژی های مثبت شما دوستان. برای تک تک شما آرزوی بهترین ها را دارم

 12. موادی گفت:

  من منتظر جواب امیرکبیر هستم رشته مواد زنگ زدم گفتند 3 الی 5 تیر جوابا توی سایت اما یکی از اساتید به من گفتند در قبولی های اصلی نیستم و توی رزروی ها هستم نمیدونم چی میشه من که بعید میدونم نفر قبلی انصراف بده اگر تا حالا جایی قبول شده بود خب رفته بود اونجا پس قطعا میخواد امیرکبیر بمونه

 13. عزیز طلوعی گفت:

  من تو رشته گرایش فیزیک هسته ای چهار تا دانشگاه رفتم انصا فا کارشوندتو مصاحبه و برخوردشون با دانشجو خیلی خوب بود .دامغان بابلسر ارومیه و بیرجند
  بیرجند بیش از نیم ساعت وقت گذاشتند برای مصاحبه و ارمیه ازمون تشریحی از دروس تخصصی گرفت و خیلی خوب بود
  فقط اینکه نتایج را دیر اعلام می کنند خیلی بده . مگه چقدر کار داره ؟ سر خرداد باید اعلام می کردند تا از بلاتکلیفی دربیاییم

  • فرشاد گفت:

   دقیقا همینطوره……دانشگاه بیرجند عالی بود از نحوه ی برخورد اساتید، از برگزاری جلسه ی مصاحبه، دقیقا مصاحبه ی علمی و تخصصی دکتری رو به معنای کلمه تو دانشگاه بیرجند دیدم…مصاحبه ی هر شخص حداقل 45 دقیقه طول کشید و مصاحبه کاملا علمی بود…ضمن اینکه اساتید فوق العاده خوش برخورد و محترم با دانشجویا برخورد میکردند و سر جلسه مصاحبه کوچکترین استرسی به داوطلبا وارد نمیشد تازه طوری بود که اگه استرسم میداشتی اساتید طوری جلسه رو اداره میکردند که کلا استرس از یادت میرفت…خدا قوت میگم به اساتید و مسئولین محترم دانشگاه بیرجند…

   • بی نام گفت:

    منم رفتم بیرجند
    عالی بود برخوردشون
    منظم
    مودب
    محترم
    بیست
    تبریک میگم بهشون
    ما کامل نیستیم و برای همینم داریم.تلاش میکنیم،علامه نیستیم و جای کسب علم داریم،این رو خیلی از دانشگاه ها ندید گرفتن و برخورد تحقیر آمیزی داشتن،علم.اکتسابیه،نه ذاتی
    پس غروری نیست بیشتر بلدیم یل بر کوته عقلی نیست دوکلمه کمتر دوکلمه بلدیم دبلدیم…
    اگر بلد بودیم ما مصاحبه گر بودیم نه مصاحبه شونده
    این مطلب،برای بعضی از اساتید سنگین و ثقیل

 14. تو رو خدا یکی جواب بده گفت:

  دانشگاه ای یزد، صنعتی شاهرود و امیرکبیر به کسی زنگ زدن؟ چ رشته ای؟

  لطفا جواب بدید دوستان عزیزم

 15. mina گفت:

  این دانشگاه های تهران که برای مصاحبه رفتم میگفتن چرا دانشگاه خودت نمیری ! دانشگاههای شهرستان از طرفی خیلی دانشجو رو در منگنه قرار می دهند . نظیرش دانشگاه زنجان. به من گفتن یکی از گزینه های انتخابی ما هستی ولی چون انتخاب آخرت دانشگاه زنجان هست !!! انتظار دارن با رتبه ی خوب امیرکبیر و تربیت مدرس رو بزنم بعد از زنجان! البته توهینی به هیچ استادی نمیکنم. این مدت مصاحبه ها، در واقع یه تور سفر کسب تجربه بود. با خیلی از اساتید آشنا شدم و با دیدگاه خیلی هاشون نظرم راجع بهد دانشگاهها و علاقه مندی هام واقعا عوض شد. یه جایی مثه دانشگاه شهید بهشتی .
  اگر الان بگن برای دانشگاه هایی که رفتی اولویت بندی کن قطعا یه جایی مثه دانشگاه زنجان رو قبل از دانشگاه شهید بهشتی میزنم ! این حق هر دانشجویی هست با ترازی که بدست اورده-البته در یک آزمون عجیب- به تمام دانشگاه هایی که میتونه سر بزنه و شانسشو امتحان کنه!
  در

 16. مریم گفت:

  سلام
  دوستان رو نمی دونم بر چه اساسی میگن رتبه واسه قبولی مهم نیست یا هست، اما من که فقط دانشگاه شیراز رو رفتم مصاحبه،اساتید صراحتا اعلام کردند آزمون سنجش رو کاملا قبول دارن و رتبه داوطلب براشون فوق العاده مهم هست.

 17. منتظر امیرکبیر گفت:

  امیرکبیر و دانشگاه تهران به کسی زنگ زدن؟ چ رشته ای؟

 18. hosein گفت:

  یعنی واقعا کسی اینجا نیست که جواب من رو بدا از چمران اهواز آیا کسی خبر داره به کسی واس هر رشته ای زنگ زده شده یا خیر

  • داوطلب آبان گفت:

   نگران نباشین حتما هنوز زنگ نزدن وگرنه حداقل یک نفر در موردش میگفت.

   • ------- گفت:

    به یکی از دوستانی که مصاحبه دانشکده علوم رفتن زنگ زدن یکی از اساتید ولی با من برای همون رشته تماس نگرفتن. چون خ اصرار کردید گفتم ناامید نباشید توکل بخدا. تو مصاحبه از من پرسیدن چقدر برای تزت هزینه میکنی من گفتم هیچی ولی این دوستمون گفتن استاد که تماس گرفته این سوالو ازشون پرسیدن و ایشون گفتن مشکلی بابت پرداخت هزینه تز ندارن دیگه نمیدونم تو مصاحبه ازشون پرسیدن یا نه!! من گفتم هیچی هزینه نمیکنم و دلایلمو توضیح دادم یکی دیگه از اساتید فرمودن منظورشون هزینه شخصی نیست دکتر طرح منظورشونه کارتونو طرح میکنید منم گفتم اگه شرایطش باشه چرا که نه!! خ از بچه ها به اعتبار اساتیدشون کاراشون طرح میشه اهواز سیستم ش مهندسیه معکوسه فک کنم!!! بله خیلی هام بدون پشتوانه استادشون کارشون طرح شده دوستان گارد نگیرن لطفا! به هرحال این جور سوالات و درخواست های مالی اساتید چه تو مصاحبه هاذو چه بعد قبولی از دانشنجوها واقعا برای وجه اساتید و دانشگاه اصلا مناسب نیست.خب میرفتم آزاد میخوندم پردیس شبانه هر چیدغیر از سراسری

  • آرام گفت:

   خواهر من از بچه های چمرانه و مصاحبه اونجا رو داده، به اون و دوستاش زنگ نزدن

  • سحر گفت:

   با من که هنوز تماس نگرفتن

 19. قبولی نهایی گفت:

  بچه ها من واسه سنجش این دو سوال رو فرستادم بیاین یه تحلیلی بدین

  عنوان درخواست :
  عمومي | دكتري – عدم تعهد يا انصراف
  متن درخواست :
  اگه دانشگاهي قبول بشم ولي واسه تعهد به اون دانشگاه مراجعه نكنم از كنكور سال اينده محروم ميشم؟ يا نه، فقط وقتي تعهد بدم محروم ميشم؟
  جواب بدين تا اگه نيازه انصراف بدم چون از قبولي در ان دانشگاه پشيمان شدم ولي ميخوام اگه بدون تعهد محروم نميشم صبر كنم خبر قبوليم در اون دانشگاه بياد بعد تصميم جدي بگيرم
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩٥/٠٣/٢٧-١٤:٤٠
  پاسخ :
  با سلام
  قبولي نهايي در ازمون يك سال محروميت دارد
  با سپاس

  و سوال دومم

  عنوان درخواست :
  عمومي | دكتري – عدم تعهد يا انصراف
  متن درخواست :
  قبولي نهايي يعني چه؟ يعني اعلام از طرف دانشگاه؟ يا قبولي اعلام شده بعد از تعهد از طرف سنجش؟
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩٥/٠٣/٢٧-١٦:٥٧
  پاسخ :
  با سلام
  داوطلب گرامي
  باسلام قبولي نهايي از طرف دانشگاهها صورت مي‌گيرد. فقط اسامي قبول شدگان به منظور بررسي صلاحيتهاي عمومي به اين سازمان ارسال مي‌گردد. موفق باشيد
  با سپاس

 20. افشین گفت:

  کاش پول داشتم سال قبل دانشگاه ازاد ثبت نام میکردم میخوندم واقعا خیلی خسته شدم اعصابم خرابه همش بی بینطمی وپارتی بازی و پول گرفتن الکی

 21. زمين گفت:

  علي آقا چه جوري ميشه به ديوان عدالت اداري شكايت كرد؟ يعني دانشگاه شيراز كارش غير قانوني بود؟

 22. علی گفت:

  باتوجه به اینکه نمره کف مصوبه داخلی دانشگاههاست مطمئنابا شکایت به دیوان عدالت اداری می توان از سد نمره کف عبور کرد ودانشگاهها را دیوان مجبور به پایین آوردن نمره کف میکند.

 23. مینا گفت:

  ببخشید دانشگاه خوارزمی رشته مشاوره با قبولیا تماس گرفته؟ کسی میدونه؟

 24. جم گفت:

  نتایج امیرکبیر
  چند روز قبل تماس گرفتم با تحصیلات تکمیلی دانشکنده مهندسی انرژی گفتن هفته اول تیرماه. اما دوستان در اینجا گفتن حصوری رفتیم و گفتن ۴ تیرماه اما ۴ تیرماه جمعست. لابد ۵ شنبه بارگذاری میکنند.

 25. خانم دکتر 95 گفت:

  دوستان کسی میدونه دانشگاه تهران کی نتایجو اعلام میکنه؟؟؟؟

 26. سعید ب. گفت:

  دانشکده پیشرفت، دانشگاه علم و صنعت هم زنگ زده گویا

 27. رها گفت:

  کاش می شد شب بخوابم و صبح وقتی بلند بشم و گوشیم را روشن کنم از دانشگاه پیامک اومده باشه که قبولی.
  خسته شدم از انتظار
  دوست دارم فقط تکلیفم معلوم بشه چه خوب و چه بد

 28. زمين گفت:

  من شنيدم دانشگاه شيراز رشته زمين شناسي براي دكترا (گرايش هاي مختلف) نميخواد بگيره..نميدونم دانشگاه ميخواد چه چيزي رو به سازمان سنجش ثابت كنه؟ يعني از نظر دانشگاه معرفي شدگان سازمان سنجش فاقد صلاحيت بوده اند؟ ما اين وسط چكار كنيم كه قرباني دعواي اين دو شديم؟ اگر دانشگاه تصميم داشت كسي رو بگيره حتما كساني واجد شرايط در بين معرفي شدگان پيدا ميشد.. مگر اينكه جريان چيز ديگري باشه!!! تو رو خدا يكي جلوي اين ظلم رو از طرف دانشگاه بگيره.. ما يك سال خونديم..آزمون داديم..هزينه كرديم..از جاهاي دور اومديم براي مصاحبه..پس حق ما چي ميشه..راحت بگن شما نمره نياورديد نميگيريم!!!!

  • سارینا گفت:

   سلام. واسه رشته ی شما چند نفر برای مصاحبه اومده بودن؟ فقط در مورد رشته زمین شناسی این قضیه وجود داره یا سایر رشته های دانشگاه شیرازم قراره دانشجو نگیرن؟!!!!!!

 29. علی گفت:

  بچه ها شاید خنده دار باشه . من از روزی که فهمیدم قبول نشدم ( یکی از اساتید مصاحبه کننده به اصرار من گفت که جز اولویتهامون نبودی) هنوز باورم نمیشه قبول نشدم . نمی دونم چرا این حس لعنتی که از روز کنکور باهامه که بهم میگه امسال قبولی دست از سر کچلم بر نمی داره . نمی دونم چرا فک می کنم قبول میشم . فقط هم یه جا رفتم مصاحبه .

 30. فرم جدید اخذ تعهد گفت:

  دوستان من شنبه میرم تعهد میدم به علامه و برای همیشه این ماجرا رو تموم میکنم. با اینکه دانشگاه تهران هم قبول شدم ولی علامه رو ترجیح میدم.

 31. معدنی گفت:

  نتایج امیرکبیر چی شد؟ کسی خبر داره کی نتایج رو اعلام میکنن؟ اصلاً زنگ زدن یا نه؟ چ رشته ای زنگ زدن؟

  • منتظر امیرکبیر گفت:

   دوستان واقعاً کسی خبر داره از امیرکبیر؟ لطفاً اگه کسی خبر داره اینجا هم بیانش کنه؟ ممنون از همتون

   • جم گفت:

    چند روز قبل تماس گرفتم با تحصیلات تکمیلی دانشکنده مهندسی انرژی گفتن هفته اول تیرماه. اما دوستان در اینجا گفتن حصوری رفتیم و گفتن 4 تیرماهو اما 4 تیرماه جمعست. لابد 5 شنبه بارگذاری میکنند.

 32. yan گفت:

  سلام
  دوستان من متوجه نمیشم چرا بعضی در گفتن اینکه از کدوم دانشگاه باهاشون تماس گرفته شده خساست می کنن!!!!
  زیاد وجهه ی خوبی نداره بعد از کامنت گذاشتن و گفتن اینکه تماس گرفتن و بعد پرسیدن اسم دانشگاه از طرف بقیه کامنت گذار نیست و نابود میشه!!!
  کمی درستی پیشه کنیم.

 33. به سوال عمرانی! گفت:

  سلام
  روز و روزگار خوش
  من ارشد علم و صنعت بودم،منتها فیزیک.
  رییس دانشگاه از گروه عمران بودن و ماشاالله اکثر بودجه ها تخصیص داده می د به مهندسی ها.
  جو اخلاق علمی دانشگاه به شدت ضعیف هستش….امکانات رفاهی بدک نیست.کارکنان دانشگاه به غیر از حراست،تاکید می کنم بهدغیر از حراست!!!رفتار تقریبن مناسبی دارند.
  من به جایی رسیدم که عمرن واسه دکترا نمی مونم تو علم و صنعت….البته خب من هم رشته ی شما نیستم ولی جو خارج از دانشکده هم چندان تعریفی نیست.
  ولی در مجموع اگه با موارد بالا مشکلی ندارید بین دو انتخابی که شما دارید به نظرم باز ببینید کدوم فضای علمی تری داره.
  موفق باشید.

 34. علی گفت:

  من که تعهد رو به تربیت مدرس دادم و این ماجرا ها رو برای خودم تموم کردم. به جای هفته اول مرداد مجبور شدماز بین 4 دانشگاه انتخاب کنم که کردم. یک نفر هم می خواستن فقط تربیت مدرس.تعهد رو دادم و تمام.
  رشته : هوافضا

  • هوافضا گفت:

   سلام دوست عزیز تبریک میگم گرایشتون چی بود؟

  • پاسخ به علی گفت:

   تبریک میگم دوست گرامی قبولی در دکتری هوافضا خوش بحالتون با آرزوی موفقیت های بس بزرگتر برای شما و همه دوستان گرامی و قبولی دیگر عزیزان از جمله تمام بچه های هوافضا من که اگه پردیس هم قبول بشم باید کلاهم را بیاندازم هوا، شاد باشید

 35. سوال مهم گفت:

  بچه ها لطفا اگه اطلاع دارین جواب سوالم رو بدین
  اگه دانشگاهی قبول بشم ولی واسه تعهد به اون دانشگاه مراجعه نکنم از کنکور سال اینده محروم میشم؟ یا نه، فقط وقتی تعهد بدم محروم میشم؟
  جواب بدین تا اگه نیازه انصراف بدم

 36. رضا گفت:

  خواهش می کنم جواب سوال من رو بدین
  من تو دانشگاه تهران در مجموع از ۱۰۰ امتیاز پژوهشی،آموزشی، مصاحبه و آزمون کتبی ۷۰ شدم و نفر اول هستم.
  می خواستم بدونم دانشگاه تهران قرار تراز کنکور رو هم تاثیر بده یا نه؟
  یعنی تراز کنکور هم ضریب داره؟ یا ضریبش صفر و من قبولیم قطعیه؟؟؟؟

 37. حمید گفت:

  آزمون امسال صفر است ضریبش نه 30!!

 38. نتایج امیرکبیر گفت:

  دوستان خبر موثق از اعلام نتایج امیرکبیر ندارید؟

 39. تربیت دبیر گفت:

  سلام
  از دوستان درباره دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی کسی اطلاعاتی داره
  که در چه حدی هستش و آیا در آینده برای هیئت علمی شدن موثر هستش؟

 40. الکترونیک ارومیه- دکتری 95 گفت:

  ببخشید کسی اینجا واسه رشته برق الکترونیک ارومیه رفته واسه مصاحبه.
  احیانا کسی به تحصیلات تکمیلی ارومیه زنگ زده که بهشون بگن قبول شدید یا نه.

 41. داوطلب 95 در پاسخ به عدالت گفت:

  متاسفانه جو دانشگاه زنجان عجیبه چون اکثرا بچه های زنجان دانشگاه زنجان را حتی با رتبه خوبی که میارن در الویت اولشون قرار میدن و استاداشم حتی اگه زنجانی هم نباشن این دوستان را در اولویت پذیرش قرار میدن حتی من خودم دیدم که صرفا همین دانشگاه را به عنوان تک الویتشون قرار میدن و همین برای قانع کردن اساتید دانشگاه خاص زنجان کافیه و متاسفانه درک نمیکنند که هرکسی حق داره انتخابای دیگه ای داشته باشه

 42. ..... گفت:

  خواهش میکنم سازمان سنجش برنامشو برای کنکور آبان اعلام کنه !!!!!!!ما باید چکار کنیم؟ چرا کسی چیزی نمیگه

 43. 45 گفت:

  خوارزمی با قبولی ها تماس گرفته؟ میشه رشته هایی که خوارزمی باهاشون تماس گرفته بگید

 44. 1111 گفت:

  من یه دانشگاه شهرستان رفته بودم برای پردیس مصاحبه ، یک اشنایی داشتم بهش زنگ زدم گفت نفر دوم ذخیره ها هستی . 5 نفر هم بر می دارند . به نظرتون چقدر احتمال داره 5 نفر قبلی جاهای بهتر قبول شن و برن و من اینجا قبول شم ؟!؟!؟!؟!!؟

 45. عدالت گفت:

  من با بهترین رتبه یه دانشگاه شهرستان مصاحبه رفتم جالب اینه روز مصاحبه رتبه هایی که اومده بودن اکثرا حول و حوش 700،800 بودن من 100، الان زدن جزو پذیرفته ها نیستی، جالبتر اینه که من دانشگاههای تهران همشو مجاز بودم، یعنی نمیدونم ملاک پذیرش چیه!!!!!! ارشدمو تو دانشگاه برتر کشور با دو ژورنال و معدل بالا!!!! روز مصاحبه میگه چرا اینجارو اول نزدی اخه نمیگه منی که شریفم مجاز شدم چطور دانشگاه درجه 3 شهرستان اول میزنم، سر دفاع فقط تحقیرم کردن که اخرش شد نفر اخر!!!!! یعنی نمیدونم چی بگم

 46. م گفت:

  سلام، من رشتم مدیریت ورزشی هست،پریروز تماس گرفتم دانشگاه تهران گفتن هیچ اطلاعاتی در مورد پذیرفته ها نمیتونیم بهتون بدیم و نتایج در همان بازه زمانی که سازمان سنجش گفته اعلام میشه، البته شاید دانشکده با دانشکده فرق داشته باشه

 47. ؟؟؟ گفت:

  من رتبه 6 رو داشتم.ولی تا حالا خبری نشده.این انصافه؟

 48. سیما گفت:

  ببخشید یه سوال

  این درسته که میگن دکتراهای پژوهشگاه ها بعدا نمیتونن هیات علمی بشن یا دکتراشون به اندازه دانشگاه ها اولویت نداره؟
  مثل پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی

  • آرام گفت:

   منم اینو شنیدم. ظاهرا به این دلیله که دکتری پژهشگاهها فقط پژوهش محور کار میکنن. جدای از اینها به نظرم با این هجوم بی دلیل به سمت دکتری و جمعیت رو به کاهش دانشجوها در سالهای آتی، نیاز به هیئت علمی هم کم خواهد شد و ممکنه فارغ التحصیل دکتری هر دانشگاهی باشی ولی جایی هیئت علمی نشی.

   • سیما گفت:

    عجب… عجیبه که اون 18 واحد تئوری رو هم پاس میکنن تو پژوهشگاه شیمی…فقط شنیدم ممکنه نشه با این مدرک هیات علمی شد! برام مهم بود….ممنون

   • سعید ب./ گفت:

    امسال حتی دکترای پژوهشگاه مهمی مثل IPM را تبدیل به دکترای پژوهش محور کرده اند. البته یکی از اساتید مدعو انجا به من گفت که آنها قرار است هجده واحد تخصصی را هم ارائه دهند

    • سیما گفت:

     بله دقیقا مسئله همینه…اصلا دیگه اسم پژوهش محوری وجود نداره “حتی تو دفترچه هم نبود” و سه ترم آموزشی دارن. خیلی همه چیز راجع به پژوهشگاه ها گنگه متاسفانه

 49. داوطلب گفت:

  لطفا در قسمت ورود به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش موارد اعتراضی و نظرات خود را نسبت به نحوی اعلام نتایج دکترااعلام کنید.

 50. مصطفی گفت:

  بچه ها دوتا فرم برا نتایج اقتصاد اصفهان تو سایت ها دست به دست میشه به نظرتون نتایج نهاییه؟؟؟؟؟

 51. پژوهش هنر گفت:

  سلام دوستان. دانشکده هنر الزهرا امسال مصاحبه شرکت کردم از بین 75 نفر شرکت کننده 10نفر میخواستند. عده ای از دوستان گفتن که الزهرا نتایجو اعلام کرده و به قبولیها زنگ زدن ولی من وقتی تماس گرفتم گفتن که نتایج هنوز مشخص نشده و بچه ها از خودشون در آوردن. یعنی به نظرتون امیدوار باشم؟؟؟؟!!!

 52. فرم جدید اخذ تعهد گفت:

  نتایج دانشگاه تهران چی شد؟ مگه قرار نبود تا اخر هفته بگن؟