مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

پاسخ سازمان سنجش به ابهامات داوطلبان دکتری ۹۵

در پی اعتراض داوطلبـان آزمون دکتـری ۹۵ به نحوه ارزیابی دانشگاه‌هـا، رئیس سازمـان سنجـش در این باره توضیـح داد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، به برخی ابهامات داوطلبان دکتری ۹۵ پاسخ گفت.

نحوه پذیرش داوطلبان دکتری سال ۹۵

دکتر خدایی در ادامه با اشاره به آزمون دکتری سال ۹۵ اظهار کرد: طبق آیین‌نامه‌ای که در مورد نحوه برگزاری آزمون دکتری سال ۹۵ به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شد این سازمان وظیفه داشت یک آزمون عمومی در اسفند سال ۹۴ برگزار کند. طبق این آیین‌نامه دانشگاه ها باید حدنصاب پذیرش خود را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌کردند تا سازمان سنجش نیز افرادی که طبق آزمون عمومی واجد شرایط هستند برای ارزیابی تخصصی به دانشگاه‌ها معرفی کند.

وی افزود: این فرآیند طبق روال پیش رفت و آزمون عمومی در اسفندماه برگزار شد. همچنین در فروردین سال ۹۵ نتایج اعلام شده و انتخاب رشته توسط داوطلبان انجام شد. سازمان سنجش آموزش کشور در یک مرحله ۵۸ هزار داوطلب و در مرحله ای دیگر حدود ۶۰۰۰ داوطلب را به دانشگاه‌ها معرفی کرد. به عبارت دیگر از بین ۱۵۸ هزارداوطلب شرکت‌کننده در آزمون دکتری حدود ۶۴ هزار نفر (بیش از یک‌سوم داوطلبان) به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تعیین شیوه‌نامه اجرایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور طبق شیوه‌نامه‌ای به دانشگاه‌ها اعلام کرد که باید از اواسط اردیبهشت‌ماه تا اواخر تیرماه ارزیابی تخصصی خود را انجام دهند. در این مرحله ممکن بود داوطلبی به سه دانشگاه و داوطلب دیگری به پنج دانشگاه معرفی شود. طبق این شیوه‌نامه دانشگاه‌ها ملزم هستند در هفته آخر تیرماه اسامی پذیرفته‌شدگان خود را از طرق مختلف مانند سایت اطلاع‌رسانی دانشگاه تماس تلفنی، پیامک و غیره اعلام کنند.

ظرفیت دانشگاه‌ها خالی نمی‌ماند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه با اشاره به انتقاد برخی از داوطلبان در مورد احتمال خالی ماندن ظرفیت برخی از دانشگاه‌ها اظهار کرد: ممکن است داوطلبی در دو یا سه دانشگاه پذیرش شود و یکی از دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. بنابراین دو دانشگاه دیگر باید تعدادی داوطلب جایگزین تعیین کند که چنانچه ظرفیت آنها توسط داوطلب نخست پر نشد توسط داوطلبان جایگزین پر شود.

دکتر خدایی با تاکید بر این که نگاه وزارت علوم و سازمان سنجش در پذیرش داوطلبان دکتری نگاه کنکور سراسری نیست، توضیح داد: بین کنکور سراسری و پذیرش دانشجوی دکتری تفاوت ریشه‌ای وجود دارد. پذیرش دانشجوی دکتری یک رابطه دو طرفه چهار ساله بین استاد و دانشجو است. بنابراین سعی کردیم شرایطی را فراهم کنیم که اساتید واجد شرایط علمی نیز در پذیرش دانشجویان دکتری نقش داشته باشند.

وی با اشاره به تغییر آیین‌نامه های پذیرش دانشجویان دکتری گفت: آیین‌نامه پذیرش دانشجویان دکتری از سال ۸۹ تاکنون چهار یا پنج مرتبه تغییر کرده است. هرچند تغییرات انجام شده مربوط به محتوای آیین‌نامه‌ها نبوده و بیشتر در مورد درصد اختیارات دانشگاه‌ها است. به طور کلی در پذیرش دانشجویان دکتری دو تئوری وجود دارد. تئوری اول مبتنی بر برگزاری آزمون و بدون توجه به اختیارات دانشگاه‌ها و اساتید و تئوری دوم به نقش دانشگاه‌ها و اساتید نیز توجه شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: روش پذیرش داوطلبان دکتری در سال ۹۵ روشی بینابین دو روش مذکور است. در واقع هم صلاحیت‌های علمی داوطلبان توسط آزمونی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هم اساتید و دانشگاه‌ها در پذیرش داوطلبان واجد شرایط دارای نقش هستند.

عملکرد سلیقه‌ای دانشگاه‌ها در پذیرش داوطلبان عمومیت ندارد

دکتر خدایی در مورد ارزیابی تخصصی که توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود، گفت: سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌ها اعلام کرد که باید نحوه ارزیابی‌های خود را برای داوطلبان شفاف‌سازی کنند. دانشگاه‌ها موظف شدند اعلام کنند که به معدل، مقاله و غیره چقدر نمره می‌دهند.

وی با اشاره به انتقاد برخی از داوطلبان نسبت به سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها اظهار کرد: سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها عمومیت ندارد. دانشجویانی که توسط اساتید پذیرفته می‌شوند شناسنامه علمی خود اساتید هستند. بنابراین به نفع اساتید است که دانشجویانی را انتخاب کنند که واقعا دارای صلاحیت علمی هستند. بنابراین ممکن است سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها عمومیت نداشته باشد. طبق بررسی‌هایی که در این مورد انجام شده فقط حدود ۲۰ درصد دانشجویان در دانشگاهی پذیرش می شوند که از آن فارغ التحصیل شده‌اند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور  در ادامه در مورد کیفیت ارزیابی تخصصی نیز توضیح داد: کیفیت ارزیابی تخصصی بستگی به دانشگاه‌ها دارد. برخی از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری آزمون کتبی کردند، بنابراین دیگر نیازی نبود که در آزمون شفاهی سوالات تخصصی از داوطلبان بپرسند.

پرداخت هزینه توسط داوطلبان نقطه ضعف نحوه پذیرش داوطلبان دکتری

دکتر خدایی در مورد هزینه‌ای که توسط داوطلبان دکتری باید پرداخت شود نیز گفت: یکی از ایراداتی که به نحوه پذیرش داوطلبان دکتری وارد است هزینه‌ای است که داوطلب متحمل می‌شود. در واقع داوطلب یک بار برای برگزاری آزمون باید هزینه‌ای را پرداخت کنند و پس از آن چنانچه به هر دانشگاهی برای ارزیابی تخصصی مراجعه می‌کنند باز هم باید هزینه‌ای را بپردازند.

وی افزود: ازطرف دیگر با توجه به کمبود بودجه دانشگاه‌ها نمی‌توان از آنها درخواست کرد تا هزینه‌ای را از داوطلبان اخذ نکنند. ما هم این نقطه‌ضعف را قبول داریم و نمی‌توان گفت حق با چه کسی است. از طرف دیگر وضعیت عمومی کشور به صورتی است که فکر نمی‌کنم بودجه‌ای به این بخش تخصیص داده شود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۳۳)

 1. شوکا می‌گه:

  سلام.دانشگاه مازندران و کاشان و سمنان و شاهرود در رشته فیزیک به کسی زنگ زدن؟

 2. قبول شده امیرکبیر می‌گه:

  سلام دوستان، من امیرکبیر قبول شدم، امروز از تحصیلات کمیلیش بهم زنگ زده بودن، نزدیکای ساعت ۱۴، متوجه نشدم، بعد که تماس گرفتم جواب ندادن، کسی میدونه مثلاً چیکار داشتن؟

 3. Zf می‌گه:

  دوستان کسى از نتایج دانشگاه شیراز اطلاع داره؟ به کسى زنگ زدن؟

 4. یه سوال می‌گه:

  حالا من اگه تو ذخیره های دانشگاه بالاتر باشم و قبولی دانشگاه پایین تر باید پایینه را برم تعهد بدم. اونوقت اگه ظرفیت دانشگاه بالاتره خالی موند که من دیگه تعهدم رو داده ام. ؟؟؟ چجوریه

 5. نسرین می‌گه:

  مرسی از لطفت عزیزم منتظر خبرت هستم. اره قبل از اطلاعیه دانشگاه زابل، اساتید گفته بودند که نفرات برتر توسط سازمان سنجش انتخاب میشوند. نمیدونم شاید سنجش هم قبول شده ها رو مشخص کرده و تا ۲۳ دی لیست رو به دانشگاه میده تا دانشگاه اسامی رو تو سایت بزنه و یا شایدم اساتید از برنامه امسال بیخبرن و اطلاعی ندارند .

  • سلما می‌گه:

   سلام عزیزم. من ایمیل زدم ولی جوابی دریافت نکردم.نامه ای که به سنجش زدم پاسخ دادن که دانشگاهها ضمن تماس تلفنی با دانشجو و اخذ تعهد اسامی را به عنوان قبولی مشروط به سنجش ارسال میکنن.پس مطمئن باشید که هیچ دانشگاهی قبل از اخذ تعهد نمیتونه خودسرانه اسم رو وارد پرتابل کنه.

 6. علی می‌گه:

  سلام دوستان یه سوالی داشتم. به دانشگاه زنگ می زنم میگه سلزمان سنجش اعلام می کنه. تو اعلامیه سنجش هم که میگه بین ۳ تا ۱۱ مرداد ماه باید تعهد بدن تا تو سیستم سنجش به عنوان قبولی معرفی بشن. پس باید قبل از سنجش، دانشگاه ها نتایج رو اعلام کنن تا تعهد بگیرن.
  پس چرا دانشگاه ها اعلام میکنه که سنجش نتایج رو میگه!!!!!

  • سلما می‌گه:

   این دانشگاه باید قبل از اعلام به سنجش به دانشجو زنگ بزنه اگه تمایل داشت و تعهد داد اسمش رو به عنوان قبولی مشروط بفرسته سنجش و پس از تایید صلاحیت عمومی میشه قطعی.

 7. نسرین می‌گه:

  سلام سلما جان
  دکتر یعقوبی جواب ایمیلتون رو داد. چون اساتید دانشگاه زابل هم گفتند که اسامی رو همراه با چند برابر ظرفیت فرستادند که سنجش بر اساس رتبه و مصاحبه نفرات رو مشخص کنه.خودم کاملا گیج شدم چرا بقیه دانشگاه ها خودشون نتایج رو مشخص میکنند ولی زابل اسامی رو فرستاده سنجش که سنجش مشخص کنه. سلما جان اگه استادت جواب ایمیلتو داد حتما من رو هم در جریان بزار که قضیه از چه قراره.

 8. مریم می‌گه:

  سلام از زنجان.مدنی.اراک.مراغه ورازی ریاضی محض باکسی تماس گرفتن؟

 9. یکی می‌گه:

  بچه ها دانشگاه شیراز با کسی تماس گرفته؟

  • شیراز می‌گه:

   چرا تماس بگیره؟! دانشگاه شیراز از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت نام نتایج رو اعلام می کنه که خیلی بهتر از سیستم پیامکی و تلفنی هست. منتها تا اواخر تیر باید منتظر باشیم…

 10. مهتاب می‌گه:

  قربان شما..
  منم تبریک میگم..
  انشالله که همه ی بچه ها نتیجه بگیرن .

 11. علی اکبر قاری می‌گه:

  سلام کسی از حسابداری پردیس البرز تهران خبری نداره؟

 12. مهتاب می‌گه:

  راستی سلما جان شما از قبولیت زاهدان مطمئنی؟! یا پرسیدی از اساتید اونجا؟

  • سلما می‌گه:

   مبارکه خانم دکتر.من خوارزمی تعهد دادم. لرستان که قبول شدم انصراف دادم. زاهدان نود درصد میتونم بگم خوب بود همچنین فردوسی. باشه نتیجه رو اینجا میگم حتما.وای که چه آزمون دکترایی بود امسال.فک کنم نا شهریور ما رو دیوانه کنن

 13. مهتاب می‌گه:

  خیلی لطف می کنی ..
  پس نتیجه رو بگین خیالمون راحت شه ..
  من علامه تعهد دادم .

 14. مهتاب می‌گه:

  به سلما..
  سلام..
  شما هم مصاحبه زاهدان رفتین!؟
  منابع انسانی؟
  ممکنه زاهدان این کارو کنه، اینجوری که خراب میکنه تعهدامونو ..

  • سلما می‌گه:

   سلام. آره منم رفته بودم منابع انسانی. منم نمیدونم زاهدان واقعا داره چکار میکنه. چون به همه گفته از طریق سنجش اعلام میکنیم. مثل اینکه نمیدونن امسال چه خبره. شما کجا تعهد دادی؟ من برای دکتر یعقوبی ایمیل میزنم جریانو بهشون میگم. به یکی از اساتید هم گفتم باهاشون تماس بگیرن ببینن موضوع از چه قراره. جواب دادن نتیجه رو اینجا میگم.

 15. مریم می‌گه:

  سلام ب، همه، از دامغان با کسی تماس گرفتند، ممنون میشم جواب بدید

 16. منتظر می‌گه:

  دوستان دانشگاه زنجان و گیلان با کسی تماس گرفتن?

 17. آیدا مدیریت می‌گه:

  دوستانی که زاهدان رفتن مصاحبه ،با توجه به اینکه وقای به دانشگاه زنگ میزنیم میگن ما اعلام نمیکنیم وارد پرتال سنجش میکنیم نکنه یه وقت سرخود برن وارد پرتال کنن و کسی جای دیگه هم تعهد داده باشه و سنجش هر دو قبولی رو باطل کنه ؟کاش بفهمن نباید بدون تعهد وارد پرتال سنجش کنند

  • سلما می‌گه:

   وای نترسون ما رو. یعنی واقعا نمیدونن باید قبلش تعهد بگیرن.شایدم تعهد گرفتن؟اون روز که مصاحبه دادیم سه روز بعدش نتیجه معلوم بود. به خودشون نگفتین این مطلب رو؟شما مدیریت دولتی بودی؟

 18. parisa می‌گه:

  از نتایج دانشگاه فردوسی مشهد کسی خبر نداره؟بقیه ی رشته ها چی؟

 19. فرجام می‌گه:

  به سلما
  سلام، اطلاع ندارید جز شما داوطلب دیگه ای هست که منابع لرستان رو قبول شده باشه ولی بخواد انصراف بده و بره جای دبگه ای؟؟

  • سلما می‌گه:

   سلام.بله. یکی دیگه هم هست. یکی از دوستانم رفتار اونجا قبول شده ولی منتظر فردوسی و شیراز. فعلا که گفته میاد اما اگه نتایج همه دانشگاهها اعلام بشه و جای دیگه قبول بشه نظرش عوض میشه.البته سنجش هم این حق رو بهشون داده که جای بهتر قبول شدن تعهد قبلی رو میتونن پس بگیرن. به نظرم شما تا نتایج همه نیومده کلا قطع امید نکنید و امیدوار باشید.

 20. حقوقی می‌گه:

  سلام دوستان در تاریخ ۰۶/۰۴/۹۵ با آموزش دانشگاه تهران تماس گرفتم گفتن که نتایج آخر تیرماه اعلام میشه

 21. کنکوری منتظر 95 به سلما می‌گه:

  با سلام، متاسفانه از دانشگاه لرستان که به من زنگ نزدن، شما اینجا هم گفتین که دانشگاه علامه همه گرایشهای مدیریت رو تماس گرفته باهاشون، من تطبیقی شرکت کرده بودم، شما نمی​تونید از اون دوستتون که تطبیقی قبول شده بپرسین آیا ممطئنه که همه تعهد دادن و اصلا دیگه امیدی نیست؟

  • سلما می‌گه:

   سلام.بله دیروز تعهد داد. بهش گفته بودن همه تعهد دادن فقط دوستم جا مونده بود چون مثل اینکه هر چی بهش زنگ میزدن گوشیش آنتن نمیداده. نگران نباشید. انشالله هر چی خیره برای همه پیش بیاد

 22. زاهد (جواب بدین لطفا) می‌گه:

  بچه ها هستن کسایی که بر اساس شرایط دانشگاه امیرکبیر استعداد قبول شدن (همه شرایط رو دارن)، ولی امیرکبیر شرط معدل کارشناسی نداشت، امکان داره سنجش ایراد بگیره؟ مثلاً کسی با دارا بودن همه شرایط اعلامی دانشگاه امیر کبیر ولی مثلاً با معدل کارشناسی ۱۵، قبول شده، حالا سنجش به معدل کارشناسی گیر میده یا نه؟ یا اینکه همین نتیجه اعلامی توسط دانشگاه ملاکه برای سنجش و سنجش فقط صلاحیت عمومی (مسائل انضباطی) رو چک میکنه؟

  • وحید می‌گه:

   قبولی دست خود دانشگاه هست، سنجش فقط صلاحیت عمومی رو بررسی میکنه.

  • شانس قبولی می‌گه:

   سنجش کاره ای نیست، فقط دانشگاه ها. مگه اینکه مشکل سیاسی و اخلاقی داشته باشه کسی، اونوقت سنجش ردش میکنه.

   • --- می‌گه:

    هیئت مرکزی گزینش دانشجو که نهادی است زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت مستقیم بررسی صلاحیت دانشجویان را بر عهده دارد. این هیئت در مورد صلاحیت عمومی دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور را داشته باشند از نهادهایی نظیر وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و حراست دانشگاه محل تحصیل قبلی دانشجو استعلام می کند.

 23. sanaz می‌گه:

  دوستان از دانشکده مهندسی برق – گروه مهندسی پزشکی دانشگاه های علم و صنعت و یا خواجه نصیر با کسی تماس گرفتند؟خبری شده است؟

  دوستان از رشته برق چی؟

 24. باران می‌گه:

  من متوجه نشدم بالاخره رتبه دوسال اعتبار داره یانه؟ کسی که رتبه ش ۱ شده بوده ولی چون هنوز دانشجو بوده رزومه ش قوی نبود، بازم باید کنکور بده؟

 25. Sami می‌گه:

  سلام بچه ها
  راستی از ارومیه رشته ایمنی و اهواز بیوشیمی در گروه دامپزشکی با کسی تماس گرفته شده یا نه

 26. حقوقی می‌گه:

  آیا از پردیس فارابی در رابطه با رشته حقوق با کسی تماس گرفتن ؟

 27. ریاضی محض می‌گه:

  سلام ب همه دوستان…..
  از گروه ریاضی دانشگاههای گیلان، رازی ، اراک، زنجان و دامغان با کسی تماس گرفتن؟؟؟
  لطفا اگه تماس گرفتن بگید تا ما هم بیخودی منتظر نمونیم…..

 28. دکتر آینده می‌گه:

  با سلام، اینجا کسی خبر نداره که بالاخره دانشگاه علامه برای رشته مدیریت به کسی زنگ زده یا نه؟ من واقعا منتظرم.

 29. وحید می‌گه:

  سلام دوستان
  امیرکبیر خوابگاهاش چطوره؟ به دکتری ها اتاق چندنفره میده؟ خوابگاه متاهلیش چطوره؟ از لحاظ کیفیت و متراژ؟ هزینش چقدره؟ آدرس خوابگاهاش کجاست؟

  • --- می‌گه:

   دانشگاه دارای ۱۹ خوابگاه می‌باشد که عبارتند از:
   خوابگاه‌های شهید بسطامی، احمدی، برنجیان، مرادی، ناجیان، ساده و فرزانه (ویژه دانشجویان دختر)
   خوابگاه‌های شهید سحرخیز، شرفی، عصاری، شهدا، کشاورز، عاشوری، کبکانیان، گلشن، قاضی زاده، نجات‌الهی و یاوری (ویژه دانشجویان پسر)
   خوابگاه انصارالحسینی(ویژه دانشجویان متأهل)

 30. دانشگاه تهرانی ها لطفا زنگ بزنید می‌گه:

  سلام دوستان
  اینقدر به بخش پایش دانشگاه تهران زنگ بزنید تا نتایج رو زودتر اعلام کنند.

  http://academics.ut.ac.ir/fa/page/972/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C

 31. زهرا می‌گه:

  سلام .
  ببخشید دانشگاه تهران و کاشان در رشته منابع طبیعی با کسی تماس گرفته اند؟

 32. مشاوره می‌گه:

  چطور میگه ۲۰ درصد ؟ تو رشته مشاوره دانشگاه علامه و خوارزمی فقط یک نفر غیر خودشون برداشتن. اکثرا رزومه پایین تر از من. اونوقت من با رتبه ۷ و رزومه خوب فقط و فقط اردبیل قبول شدم. من نمیدونم این سازمان سنجش چرا این همه اعتراض ها رو می بینه و هیچ کاری نمیکنه. این همه زحمت کشیدم واسه کنکور خوندم اون وقت تو یه دانشگاه منو و رتبه ۹۰ باهم به عنوان نفرات اول مصاحبه اعلام شدیم در حالی که ایشون گفتن من اصلا نخوندم واسه کنکور….

  • mm می‌گه:

   سلام دوست عزیز من شما رو تو مصاحبه دیدم و واقعا متاسفم که اینو ازتون میشنوم و امیدوارم تو اردبیل موفق باشید مگه الزهرا شرکت نکردید؟ و از نتایج اونجا خبر ندارید؟

  • تبریک به شما می‌گه:

   نگران نباشین و به حکمت خداوند شک نکنید، از اردبیل باهاتون تماس گرفتن یا اینکه شما جویای کارتون شدین؟

 33. دکتری 95 می‌گه:

  سلام. آیا بچه های استعداد درخشان هم باید تعهد بدهند؟ دانشگاه علامه فقط اسامی را در سایت زده است و نامی از تعهد برای استعداد درخشان نبرده است.

 34. سمیه.. می‌گه:

  سلام دوستان طاعات و عبادات همه قبول باشه. ببخشید از دانشگاه فردوسی مشهد و صنعتی اصفهان تو شاخه کشاورزی با کسی تماس گرفتن یا نه؟
  خواهشا جواب بدید ممنون میشم

 35. سین می‌گه:

  الهی به حق همین شب های عزیز،هرکی زحمت کشیده نتیجش رو ببینه
  از رحمت خدا نا امید نشید دوستان
  التماس دعا

 36. وحید می‌گه:

  از دانشگاه تبریز در رشته مخابرات سیستم با کسی تماس گرفتند؟ تبریز سکوت کرده

 37. م. می‌گه:

  سلام و احترام دوستان شب های قدره در حق هم دعا کنید انشاالله خدا هممونو عاقبت بخیر کند.
  التماس دعا.

 38. بچه های بیو کشاورزی
  کیا از قبیلیشون خبر دارن؟

 39. نادیا می‌گه:

  دوستان ایا از دانشگاه تبریز و بابلسر با کسی تماس گرفتن؟ اگر اطلاع دارید لطفا پاسخ بدید.

 40. برنامه ریزی روستایی می‌گه:

  سلام شبانه فردوسی گفتن قبول شدم جغرافیا نمیدونم برم یا نه!! نظر شما چیه؟

 41. برق قدرت می‌گه:

  اون ۲۰ درصدو از کجا آورد. اگه مال سالهای گذشته هست چه ربطی به امسال داره که کلا سیستم عوض شده . مال امسال هم که هنوز اسامی اعلام نشده. با این آمار ساختگی مشکل سلیقه ای عمل کردن دانشگاههارو حل کرد خدارو شکر حله با خیال راحت منتظر نتایج باشین.

 42. maryam می‌گه:

  یعنی دانشگاهها موظف هستن حتما ظرفیت ها رو پر کنن؟؟؟؟

 43. Sami می‌گه:

  دانشجوهای بزرگوار اقا دیگه تو ازمون دکتری شرکت نکنید پدرمون دراومد معلوم نیست تو سیستم اموزشی کشور چه خبره

  • VV می‌گه:

   ما شرکت نکنیم، یه عده خودشیرین هستن که شرکت کنند و چارسال دیگه به یه جایی برسن و به ما فخر فروشی کنند!! توصیه من اینه که اگه خودتونو لایق قبولی دکتری میدونید برید تلاشتونو چند برابر کنید و به اون شیطونک وزوزوی ناامیدی هم بگید بره پی کارش.

 44. الهه می‌گه:

  خواهشا یه لطفی در حق ما دانشجوهای بی گناه بکنید و اینکه حداقل منابع و زمان آزمون رو سریع اعلام کنید تا وقت از دست نرفته شروع کنیم ما که عادت کردیم به پشت کنکور ماندن !!!!!!!!!!
  جالبه که همیشه از خودمون سوال میکنیم چرا ما سال هها از کشور های پیشرفته عقب هستیم؟؟؟؟؟؟
  جوابش خیلی واضحه چون ما خیلی پشت کنکور هستیم

 45. سارا م می‌گه:

  دوستان توی آزمون اسنفند ۹۴ معدل چقدر تاثیر داشت؟ اصلا تاثیر داشت یا تراز فقط مربوط به نمرات دروس بود؟؟

 46. رسول می‌گه:

  رشته حقوق خصوصی دانشگاه علوم قضایی علامه و علوم قضایی قبول شدم
  حورا

 47. بدون آزمون می‌گه:

  عنوان درخواست :
  عمومی | دکتری – تکلیف ازمون ابان
  متن درخواست :
  با سلام، هر چند مى دانم که حتما سوالم تکرارى است اما خواستار تعیین وضعیت ازمون ابان هستم. زمان در حال گذر است و شنیده هاى مختلف و اخبار ضد و نقیضى در این مورد وجود دارد. از شما خواهشمندم هر چه زودتر خبر قطعى را در این مورد اعلام فرمایید یا اینکه مرجع تصمیم گیرى در این مورد را در جریان خواسته ما داوطلبین نگران قرار دهید.
  با تقدیم احترام
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩۵/٠٣/٢٨-١١:١١
  پاسخ :
  با سلام
  در حال حاضر ملاک برنامه زمانی اعلام شده در سایت می باشد در صورت هرگونه تغییر مراتب از طریق سایت سازمان به اطلاع داوطلبان خواهد رسید
  با سپاس

  مرتب همین جواب را میدن… والله اعلم

 48. محمد می‌گه:

  با سلام به دوستان گرامی، از دانشجوهای تربیت مدرس کسی در جریان این نیست که اسامی پذیرفته شده هارو کی تو سایت میزنن، چون تعهدی که دادیم ظاهراً از طرف سنجش باطل شده

 49. حسین/ می‌گه:

  من بابای دوستم تو وزارت علوم کارمنده. گفت ابان ازمون برگزار نم شه. مطمئن باشید.

 50. متین می‌گه:

  و فقط در دوره دکتری دو طرفه میشه ؟

 51. متین می‌گه:

  یعنی دوره کارشناسی و ارشد رابطه دانشجو و اساتید یک طرفه بود؟ و فقط در دوره دانشگاه دو طرفه میشه ؟ یعنی چی ؟یعنی زبونم لال اساتید خودشون دانشجوهاشون را بر می گزینند؟

 52. حسین می‌گه:

  عنوان درخواست :
  عمومی | دکتری – کنکور دکتری ابان ماه
  متن درخواست :
  مسیولین و کارشناسان محترم
  ضمن عرض سلام و ادب خواهشمندم به دو سوال زیر پاسخ دهید ۱- ایا کنکور دکتری در ابان ماه برگزار می گردد؟ ۲- در صورت برگزاری،ایا این ازمون برای پذیرش بهمن امسال می باشد یا مهر سال بعد؟ با تشکر و احترام فراوان
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩۵/٠۴/٠١-١٣:١٨
  پاسخ :
  با سلام
  هنوز چیزی مشخص نشده است
  با سپاس

  • samira می‌گه:

   تا چند هفته پیش نمی گفتند چیزی مشخص نیست! پاسخ میدادن طبق برنامه برگزار میشه!!
   حالا پاسخ تغییر کرده، ما طبق برنامه اعلامی خودشون برنامه ریزی کردیم!
   دانشگاه ها هم ظرفیتشون رو پر کردند کامل!

 53. مخابرات می‌گه:

  ببخشید منابع آزمون اسفند چیه؟؟؟؟؟
  لطفا یکی راهنمایی کنه
  ممنون.

 54. بهار می‌گه:

  مثلاچی میشه واضح بگن نیست چن سال درس خوندیم زحمت کشیدیم الان نه کاردارم دکترا هم که بلاتکلیف برا اونا چیزی نیست شب میخوابن صبح یه چیزی میگن ولی برا ما خیلی مهمخ

 55. منتظر می‌گه:

  به نظر منم با توجه به سهم ۵۰ درصدی ۵۰ درصدی دیگه ازمون ابان بی معنیرهساش. چون دراونصورت باز مثل کنکور اسفند ۹۴ عمومی میشه و سهمش صفر میشه

 56. نجمه می‌گه:

  من امسال رتبه ام یک شده،به همون اندازه ای استرس دارم که فردی با رتبه صد،رزومه ام هم خوبه اما با این پارتی بازیا که اعمال میشه نمیدونم بالاخره قبول میشم یا نه!

 57. منتظرررر می‌گه:

  این سازمان وظیفه داشت یک آزمون عمومی در اسفند سال ۹۴ برگزار کند.
  (این حرفش یعنی آبان رو بی خیال)

 58. نجمه می‌گه:

  ۲۰ درصد از دانشجویان خودشونو می گیرن؟ اینکه از ۵ نفر که میخوان ۴ تاش مال دانشگاه خودشونه،یا از ۴ نفر سه تاش مال دانشگاه خودشونه ۲۰ درصده؟

 59. حسین/ توجه توجه/ خبر مهم می‌گه:

  ابان ازمون نیست شک نکنید اصلا حرفی نمی زنن . تو متنم اومده فقط ازمون اسفند

  • افشین قنبری می‌گه:

   خب اگه بود باید منابعشو تا الآن اعلام میکردن…منطقی هم نیست که بعد اعلام نتیج توو مرداد بیان آبان آزمون برگزار کنن….یعنی دو سه ماه وقت برای خوندن! البته باید این نکته هم یادآوری کنم که ما توو ایران زندگی میکنیم و توو اینجا هیچ منطقی وجود نداره!

  • ... می‌گه:

   درستش هم همینه
   چرا باید تعداد پذیرش رو ببرن بالا وقتی هیچ کدوم مون آینده ای نداریم

  • سمیه می‌گه:

   سلام..هنوز که چیزی معلوم نیست.‌.

  • حسین می‌گه:

   سلام آقا حسین
   به نظر شما،چرا در جواب پرسشهایی که به سازمان سنجش از طریق سیستم پاسخگویی در این مورد مطرح میشه واضح و رک نمی گن که کنکور آبان برگزار نمیشه؟

درج نظر