مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

پاسخ سازمان سنجش به ابهامات داوطلبان دکتری 95

در پی اعتراض داوطلبـان آزمون دکتـری 95 به نحوه ارزیابی دانشگاه‌هـا، رئیس سازمـان سنجـش در این باره توضیـح داد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، به برخی ابهامات داوطلبان دکتری 95 پاسخ گفت.

نحوه پذیرش داوطلبان دکتری سال 95

دکتر خدایی در ادامه با اشاره به آزمون دکتری سال 95 اظهار کرد: طبق آیین‌نامه‌ای که در مورد نحوه برگزاری آزمون دکتری سال 95 به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شد این سازمان وظیفه داشت یک آزمون عمومی در اسفند سال 94 برگزار کند. طبق این آیین‌نامه دانشگاه ها باید حدنصاب پذیرش خود را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌کردند تا سازمان سنجش نیز افرادی که طبق آزمون عمومی واجد شرایط هستند برای ارزیابی تخصصی به دانشگاه‌ها معرفی کند.

وی افزود: این فرآیند طبق روال پیش رفت و آزمون عمومی در اسفندماه برگزار شد. همچنین در فروردین سال 95 نتایج اعلام شده و انتخاب رشته توسط داوطلبان انجام شد. سازمان سنجش آموزش کشور در یک مرحله 58 هزار داوطلب و در مرحله ای دیگر حدود 6000 داوطلب را به دانشگاه‌ها معرفی کرد. به عبارت دیگر از بین 158 هزارداوطلب شرکت‌کننده در آزمون دکتری حدود 64 هزار نفر (بیش از یک‌سوم داوطلبان) به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تعیین شیوه‌نامه اجرایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: سازمان سنجش آموزش کشور طبق شیوه‌نامه‌ای به دانشگاه‌ها اعلام کرد که باید از اواسط اردیبهشت‌ماه تا اواخر تیرماه ارزیابی تخصصی خود را انجام دهند. در این مرحله ممکن بود داوطلبی به سه دانشگاه و داوطلب دیگری به پنج دانشگاه معرفی شود. طبق این شیوه‌نامه دانشگاه‌ها ملزم هستند در هفته آخر تیرماه اسامی پذیرفته‌شدگان خود را از طرق مختلف مانند سایت اطلاع‌رسانی دانشگاه تماس تلفنی، پیامک و غیره اعلام کنند.

ظرفیت دانشگاه‌ها خالی نمی‌ماند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه با اشاره به انتقاد برخی از داوطلبان در مورد احتمال خالی ماندن ظرفیت برخی از دانشگاه‌ها اظهار کرد: ممکن است داوطلبی در دو یا سه دانشگاه پذیرش شود و یکی از دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. بنابراین دو دانشگاه دیگر باید تعدادی داوطلب جایگزین تعیین کند که چنانچه ظرفیت آنها توسط داوطلب نخست پر نشد توسط داوطلبان جایگزین پر شود.

دکتر خدایی با تاکید بر این که نگاه وزارت علوم و سازمان سنجش در پذیرش داوطلبان دکتری نگاه کنکور سراسری نیست، توضیح داد: بین کنکور سراسری و پذیرش دانشجوی دکتری تفاوت ریشه‌ای وجود دارد. پذیرش دانشجوی دکتری یک رابطه دو طرفه چهار ساله بین استاد و دانشجو است. بنابراین سعی کردیم شرایطی را فراهم کنیم که اساتید واجد شرایط علمی نیز در پذیرش دانشجویان دکتری نقش داشته باشند.

وی با اشاره به تغییر آیین‌نامه های پذیرش دانشجویان دکتری گفت: آیین‌نامه پذیرش دانشجویان دکتری از سال 89 تاکنون چهار یا پنج مرتبه تغییر کرده است. هرچند تغییرات انجام شده مربوط به محتوای آیین‌نامه‌ها نبوده و بیشتر در مورد درصد اختیارات دانشگاه‌ها است. به طور کلی در پذیرش دانشجویان دکتری دو تئوری وجود دارد. تئوری اول مبتنی بر برگزاری آزمون و بدون توجه به اختیارات دانشگاه‌ها و اساتید و تئوری دوم به نقش دانشگاه‌ها و اساتید نیز توجه شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: روش پذیرش داوطلبان دکتری در سال 95 روشی بینابین دو روش مذکور است. در واقع هم صلاحیت‌های علمی داوطلبان توسط آزمونی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هم اساتید و دانشگاه‌ها در پذیرش داوطلبان واجد شرایط دارای نقش هستند.

عملکرد سلیقه‌ای دانشگاه‌ها در پذیرش داوطلبان عمومیت ندارد

دکتر خدایی در مورد ارزیابی تخصصی که توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود، گفت: سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌ها اعلام کرد که باید نحوه ارزیابی‌های خود را برای داوطلبان شفاف‌سازی کنند. دانشگاه‌ها موظف شدند اعلام کنند که به معدل، مقاله و غیره چقدر نمره می‌دهند.

وی با اشاره به انتقاد برخی از داوطلبان نسبت به سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها اظهار کرد: سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها عمومیت ندارد. دانشجویانی که توسط اساتید پذیرفته می‌شوند شناسنامه علمی خود اساتید هستند. بنابراین به نفع اساتید است که دانشجویانی را انتخاب کنند که واقعا دارای صلاحیت علمی هستند. بنابراین ممکن است سلیقه‌ای عمل کردن دانشگاه‌ها عمومیت نداشته باشد. طبق بررسی‌هایی که در این مورد انجام شده فقط حدود 20 درصد دانشجویان در دانشگاهی پذیرش می شوند که از آن فارغ التحصیل شده‌اند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور  در ادامه در مورد کیفیت ارزیابی تخصصی نیز توضیح داد: کیفیت ارزیابی تخصصی بستگی به دانشگاه‌ها دارد. برخی از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری آزمون کتبی کردند، بنابراین دیگر نیازی نبود که در آزمون شفاهی سوالات تخصصی از داوطلبان بپرسند.

پرداخت هزینه توسط داوطلبان نقطه ضعف نحوه پذیرش داوطلبان دکتری

دکتر خدایی در مورد هزینه‌ای که توسط داوطلبان دکتری باید پرداخت شود نیز گفت: یکی از ایراداتی که به نحوه پذیرش داوطلبان دکتری وارد است هزینه‌ای است که داوطلب متحمل می‌شود. در واقع داوطلب یک بار برای برگزاری آزمون باید هزینه‌ای را پرداخت کنند و پس از آن چنانچه به هر دانشگاهی برای ارزیابی تخصصی مراجعه می‌کنند باز هم باید هزینه‌ای را بپردازند.

وی افزود: ازطرف دیگر با توجه به کمبود بودجه دانشگاه‌ها نمی‌توان از آنها درخواست کرد تا هزینه‌ای را از داوطلبان اخذ نکنند. ما هم این نقطه‌ضعف را قبول داریم و نمی‌توان گفت حق با چه کسی است. از طرف دیگر وضعیت عمومی کشور به صورتی است که فکر نمی‌کنم بودجه‌ای به این بخش تخصیص داده شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. موسوی گفت:

  سلام کسی میتونه کمک کنه خواهشا ؟ سواله من اینه که اگر من امسال انتخاب رشته کنم یک رشته ی روزانه دارای مصاحبه قبول بشم بعد تو مصاحبه رد بشم ایا میتوانم کنکور بعدی شرکت کنم ؟خوهشا سریع جواب بدید تا انتخاب رشته کنم ممنون

 2. شوکا گفت:

  سلام.دانشگاه مازندران و کاشان و سمنان و شاهرود در رشته فیزیک به کسی زنگ زدن؟

 3. قبول شده امیرکبیر گفت:

  سلام دوستان، من امیرکبیر قبول شدم، امروز از تحصیلات کمیلیش بهم زنگ زده بودن، نزدیکای ساعت 14، متوجه نشدم، بعد که تماس گرفتم جواب ندادن، کسی میدونه مثلاً چیکار داشتن؟

 4. Zf گفت:

  دوستان كسى از نتايج دانشگاه شيراز اطلاع داره؟ به كسى زنگ زدن؟

 5. یه سوال گفت:

  حالا من اگه تو ذخیره های دانشگاه بالاتر باشم و قبولی دانشگاه پایین تر باید پایینه را برم تعهد بدم. اونوقت اگه ظرفیت دانشگاه بالاتره خالی موند که من دیگه تعهدم رو داده ام. ؟؟؟ چجوریه

 6. نسرین گفت:

  مرسی از لطفت عزیزم منتظر خبرت هستم. اره قبل از اطلاعیه دانشگاه زابل، اساتید گفته بودند که نفرات برتر توسط سازمان سنجش انتخاب میشوند. نمیدونم شاید سنجش هم قبول شده ها رو مشخص کرده و تا 23 دی لیست رو به دانشگاه میده تا دانشگاه اسامی رو تو سایت بزنه و یا شایدم اساتید از برنامه امسال بیخبرن و اطلاعی ندارند .

  • سلما گفت:

   سلام عزیزم. من ایمیل زدم ولی جوابی دریافت نکردم.نامه ای که به سنجش زدم پاسخ دادن که دانشگاهها ضمن تماس تلفنی با دانشجو و اخذ تعهد اسامی را به عنوان قبولی مشروط به سنجش ارسال میکنن.پس مطمئن باشید که هیچ دانشگاهی قبل از اخذ تعهد نمیتونه خودسرانه اسم رو وارد پرتابل کنه.

 7. علی گفت:

  سلام دوستان یه سوالی داشتم. به دانشگاه زنگ می زنم میگه سلزمان سنجش اعلام می کنه. تو اعلامیه سنجش هم که میگه بین 3 تا 11 مرداد ماه باید تعهد بدن تا تو سیستم سنجش به عنوان قبولی معرفی بشن. پس باید قبل از سنجش، دانشگاه ها نتایج رو اعلام کنن تا تعهد بگیرن.
  پس چرا دانشگاه ها اعلام میکنه که سنجش نتایج رو میگه!!!!!

  • سلما گفت:

   این دانشگاه باید قبل از اعلام به سنجش به دانشجو زنگ بزنه اگه تمایل داشت و تعهد داد اسمش رو به عنوان قبولی مشروط بفرسته سنجش و پس از تایید صلاحیت عمومی میشه قطعی.

 8. نسرین گفت:

  سلام سلما جان
  دکتر یعقوبی جواب ایمیلتون رو داد. چون اساتید دانشگاه زابل هم گفتند که اسامی رو همراه با چند برابر ظرفیت فرستادند که سنجش بر اساس رتبه و مصاحبه نفرات رو مشخص کنه.خودم کاملا گیج شدم چرا بقیه دانشگاه ها خودشون نتایج رو مشخص میکنند ولی زابل اسامی رو فرستاده سنجش که سنجش مشخص کنه. سلما جان اگه استادت جواب ایمیلتو داد حتما من رو هم در جریان بزار که قضیه از چه قراره.

 9. مریم گفت:

  سلام از زنجان.مدنی.اراک.مراغه ورازی ریاضی محض باکسی تماس گرفتن؟

 10. یکی گفت:

  بچه ها دانشگاه شیراز با کسی تماس گرفته؟

  • شیراز گفت:

   چرا تماس بگیره؟! دانشگاه شیراز از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت نام نتایج رو اعلام می کنه که خیلی بهتر از سیستم پیامکی و تلفنی هست. منتها تا اواخر تیر باید منتظر باشیم…

 11. مهتاب گفت:

  قربان شما..
  منم تبريك ميگم..
  انشالله كه همه ي بچه ها نتيجه بگيرن .

 12. علی اکبر قاری گفت:

  سلام کسی از حسابداری پردیس البرز تهران خبری نداره؟

 13. مهتاب گفت:

  راستي سلما جان شما از قبوليت زاهدان مطمئني؟! يا پرسيدي از اساتيد اونجا؟

  • سلما گفت:

   مبارکه خانم دکتر.من خوارزمی تعهد دادم. لرستان که قبول شدم انصراف دادم. زاهدان نود درصد میتونم بگم خوب بود همچنین فردوسی. باشه نتیجه رو اینجا میگم حتما.وای که چه آزمون دکترایی بود امسال.فک کنم نا شهریور ما رو دیوانه کنن

 14. مهتاب گفت:

  خيلي لطف مي كني ..
  پس نتيجه رو بگين خيالمون راحت شه ..
  من علامه تعهد دادم .

 15. مهتاب گفت:

  به سلما..
  سلام..
  شما هم مصاحبه زاهدان رفتين!؟
  منابع انساني؟
  ممكنه زاهدان اين كارو كنه، اينجوري كه خراب ميكنه تعهدامونو ..

  • سلما گفت:

   سلام. آره منم رفته بودم منابع انسانی. منم نمیدونم زاهدان واقعا داره چکار میکنه. چون به همه گفته از طریق سنجش اعلام میکنیم. مثل اینکه نمیدونن امسال چه خبره. شما کجا تعهد دادی؟ من برای دکتر یعقوبی ایمیل میزنم جریانو بهشون میگم. به یکی از اساتید هم گفتم باهاشون تماس بگیرن ببینن موضوع از چه قراره. جواب دادن نتیجه رو اینجا میگم.

 16. مریم گفت:

  سلام ب، همه، از دامغان با کسی تماس گرفتند، ممنون میشم جواب بديد

 17. منتظر گفت:

  دوستان دانشگاه زنجان و گیلان با کسی تماس گرفتن?

 18. آیدا مدیریت گفت:

  دوستانی که زاهدان رفتن مصاحبه ،با توجه به اینکه وقای به دانشگاه زنگ میزنیم میگن ما اعلام نمیکنیم وارد پرتال سنجش میکنیم نکنه یه وقت سرخود برن وارد پرتال کنن و کسی جای دیگه هم تعهد داده باشه و سنجش هر دو قبولی رو باطل کنه ؟کاش بفهمن نباید بدون تعهد وارد پرتال سنجش کنند

  • سلما گفت:

   وای نترسون ما رو. یعنی واقعا نمیدونن باید قبلش تعهد بگیرن.شایدم تعهد گرفتن؟اون روز که مصاحبه دادیم سه روز بعدش نتیجه معلوم بود. به خودشون نگفتین این مطلب رو؟شما مدیریت دولتی بودی؟

 19. parisa گفت:

  از نتایج دانشگاه فردوسی مشهد کسی خبر نداره؟بقیه ی رشته ها چی؟

 20. فرجام گفت:

  به سلما
  سلام، اطلاع ندارید جز شما داوطلب دیگه ای هست که منابع لرستان رو قبول شده باشه ولی بخواد انصراف بده و بره جای دبگه ای؟؟

  • سلما گفت:

   سلام.بله. یکی دیگه هم هست. یکی از دوستانم رفتار اونجا قبول شده ولی منتظر فردوسی و شیراز. فعلا که گفته میاد اما اگه نتایج همه دانشگاهها اعلام بشه و جای دیگه قبول بشه نظرش عوض میشه.البته سنجش هم این حق رو بهشون داده که جای بهتر قبول شدن تعهد قبلی رو میتونن پس بگیرن. به نظرم شما تا نتایج همه نیومده کلا قطع امید نکنید و امیدوار باشید.

 21. حقوقی گفت:

  سلام دوستان در تاریخ 06/04/95 با آموزش دانشگاه تهران تماس گرفتم گفتن که نتایج آخر تیرماه اعلام میشه

 22. کنکوری منتظر 95 به سلما گفت:

  با سلام، متاسفانه از دانشگاه لرستان که به من زنگ نزدن، شما اینجا هم گفتین که دانشگاه علامه همه گرایشهای مدیریت رو تماس گرفته باهاشون، من تطبیقی شرکت کرده بودم، شما نمی​تونید از اون دوستتون که تطبیقی قبول شده بپرسین آیا ممطئنه که همه تعهد دادن و اصلا دیگه امیدی نیست؟

  • سلما گفت:

   سلام.بله دیروز تعهد داد. بهش گفته بودن همه تعهد دادن فقط دوستم جا مونده بود چون مثل اینکه هر چی بهش زنگ میزدن گوشیش آنتن نمیداده. نگران نباشید. انشالله هر چی خیره برای همه پیش بیاد

 23. زاهد (جواب بدین لطفا) گفت:

  بچه ها هستن کسایی که بر اساس شرایط دانشگاه امیرکبیر استعداد قبول شدن (همه شرایط رو دارن)، ولی امیرکبیر شرط معدل کارشناسی نداشت، امکان داره سنجش ایراد بگیره؟ مثلاً کسی با دارا بودن همه شرایط اعلامی دانشگاه امیر کبیر ولی مثلاً با معدل کارشناسی ۱۵، قبول شده، حالا سنجش به معدل کارشناسی گیر میده یا نه؟ یا اینکه همین نتیجه اعلامی توسط دانشگاه ملاکه برای سنجش و سنجش فقط صلاحیت عمومی (مسائل انضباطی) رو چک میکنه؟

  • وحید گفت:

   قبولی دست خود دانشگاه هست، سنجش فقط صلاحیت عمومی رو بررسی میکنه.

  • شانس قبولی گفت:

   سنجش کاره ای نیست، فقط دانشگاه ها. مگه اینکه مشکل سیاسی و اخلاقی داشته باشه کسی، اونوقت سنجش ردش میکنه.

   • --- گفت:

    هیئت مرکزی گزینش دانشجو که نهادی است زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت مستقیم بررسی صلاحیت دانشجویان را بر عهده دارد. این هیئت در مورد صلاحیت عمومی دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور را داشته باشند از نهادهایی نظیر وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و حراست دانشگاه محل تحصیل قبلی دانشجو استعلام می کند.

 24. sanaz گفت:

  دوستان از دانشکده مهندسی برق – گروه مهندسی پزشکی دانشگاه های علم و صنعت و یا خواجه نصیر با کسی تماس گرفتند؟خبری شده است؟

  دوستان از رشته برق چی؟

 25. باران گفت:

  من متوجه نشدم بالاخره رتبه دوسال اعتبار داره یانه؟ کسی که رتبه ش 1 شده بوده ولی چون هنوز دانشجو بوده رزومه ش قوی نبود، بازم باید کنکور بده؟

 26. Sami گفت:

  سلام بچه ها
  راستی از ارومیه رشته ایمنی و اهواز بیوشیمی در گروه دامپزشکی با کسی تماس گرفته شده یا نه

 27. حقوقی گفت:

  آیا از پردیس فارابی در رابطه با رشته حقوق با کسی تماس گرفتن ؟

 28. ریاضی محض گفت:

  سلام ب همه دوستان…..
  از گروه ریاضی دانشگاههای گیلان، رازی ، اراک، زنجان و دامغان با کسی تماس گرفتن؟؟؟
  لطفا اگه تماس گرفتن بگید تا ما هم بیخودی منتظر نمونیم…..

 29. دکتر آینده گفت:

  با سلام، اینجا کسی خبر نداره که بالاخره دانشگاه علامه برای رشته مدیریت به کسی زنگ زده یا نه؟ من واقعا منتظرم.

 30. وحید گفت:

  سلام دوستان
  امیرکبیر خوابگاهاش چطوره؟ به دکتری ها اتاق چندنفره میده؟ خوابگاه متاهلیش چطوره؟ از لحاظ کیفیت و متراژ؟ هزینش چقدره؟ آدرس خوابگاهاش کجاست؟

  • --- گفت:

   دانشگاه داراي 19 خوابگاه مي‌باشد كه عبارتند از:
   خوابگاه‌هاي شهيد بسطامي، احمدي، برنجيان، مرادي، ناجيان، ساده و فرزانه (ويژه دانشجويان دختر)
   خوابگاه‌هاي شهيد سحرخيز، شرفي، عصاري، شهدا، كشاورز، عاشوری، کبکانیان، گلشن، قاضی زاده، نجات‌الهي و ياوري (ويژه دانشجويان پسر)
   خوابگاه انصارالحسیني(ويژه دانشجويان متأهل)

 31. دانشگاه تهراني ها لطفا زنگ بزنيد گفت:

  سلام دوستان
  اینقدر به بخش پایش دانشگاه تهران زنگ بزنید تا نتایج رو زودتر اعلام کنند.

  http://academics.ut.ac.ir/fa/page/972/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C

 32. زهرا گفت:

  سلام .
  ببخشید دانشگاه تهران و کاشان در رشته منابع طبیعی با کسی تماس گرفته اند؟

 33. مشاوره گفت:

  چطور میگه 20 درصد ؟ تو رشته مشاوره دانشگاه علامه و خوارزمی فقط یک نفر غیر خودشون برداشتن. اکثرا رزومه پایین تر از من. اونوقت من با رتبه 7 و رزومه خوب فقط و فقط اردبیل قبول شدم. من نمیدونم این سازمان سنجش چرا این همه اعتراض ها رو می بینه و هیچ کاری نمیکنه. این همه زحمت کشیدم واسه کنکور خوندم اون وقت تو یه دانشگاه منو و رتبه 90 باهم به عنوان نفرات اول مصاحبه اعلام شدیم در حالی که ایشون گفتن من اصلا نخوندم واسه کنکور….

  • mm گفت:

   سلام دوست عزیز من شما رو تو مصاحبه دیدم و واقعا متاسفم که اینو ازتون میشنوم و امیدوارم تو اردبیل موفق باشید مگه الزهرا شرکت نکردید؟ و از نتایج اونجا خبر ندارید؟

  • تبریک به شما گفت:

   نگران نباشین و به حکمت خداوند شک نکنید، از اردبیل باهاتون تماس گرفتن یا اینکه شما جویای کارتون شدین؟

 34. دکتری 95 گفت:

  سلام. آیا بچه های استعداد درخشان هم باید تعهد بدهند؟ دانشگاه علامه فقط اسامی را در سایت زده است و نامی از تعهد برای استعداد درخشان نبرده است.

 35. سمیه.. گفت:

  سلام دوستان طاعات و عبادات همه قبول باشه. ببخشید از دانشگاه فردوسی مشهد و صنعتی اصفهان تو شاخه کشاورزی با کسی تماس گرفتن یا نه؟
  خواهشا جواب بدید ممنون میشم

 36. سین گفت:

  الهی به حق همین شب های عزیز،هرکی زحمت کشیده نتیجش رو ببینه
  از رحمت خدا نا امید نشید دوستان
  التماس دعا

 37. وحید گفت:

  از دانشگاه تبریز در رشته مخابرات سیستم با کسی تماس گرفتند؟ تبریز سکوت کرده

 38. م. گفت:

  سلام و احترام دوستان شب های قدره در حق هم دعا کنید انشاالله خدا هممونو عاقبت بخیر کند.
  التماس دعا.

 39. بچه های بیو کشاورزی
  کیا از قبیلیشون خبر دارن؟

 40. نادیا گفت:

  دوستان ایا از دانشگاه تبریز و بابلسر با کسی تماس گرفتن؟ اگر اطلاع دارید لطفا پاسخ بدید.

 41. برنامه ریزی روستایی گفت:

  سلام شبانه فردوسی گفتن قبول شدم جغرافیا نمیدونم برم یا نه!! نظر شما چیه؟

  • میترا گفت:

   سلام
   اگه بضاعت مالی برای شبانه دارید حتما بروید دوست عزیز. چون در کنار روزانه ها تحصیل می کنید و در مدرکتون واژه [شبانه] درج نمی گردد.
   موفق باشید.

   • برنامه ریزی روستایی گفت:

    آینده کاری برام مبهمه و یه جورایی میگم هزینه اضافه اس وقتی کاری نیست

    • سعید گفت:

     دوست عزیز شبانه جغرافیا هیچ ارزشی نداره نه تنها شبانه بلکه روزانش حالا اگه روزانه بود یه چیزی ولی شبانه هزینه میکنی اخرش هیچ با مدرک دکترای شهری و روستایی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران ومدرس به خدا بیکارن یا رفتن سراغ شغل ازاد قبول کنید

    • محمد گفت:

     سلامبرنامه ریزی روستایی عزیز-میشه لطفا رتبه و رزومه تون را لطف بفرمایید بگید؟

   • Phdسازه گفت:

    مطمئن باشید که در مقابل عبارت نوع دوره در دانشنامه کلمه شبانه درج می شه دوست عزیز.بنده خودم دارمش و از روی اون عرض می کنم مثل بقیه دوستان از روی احتمالات نمی گم که کلمه درج می شه یا نمی شه.
    پس مطمئن باش که عبارت در دانشنامه درج می شه

  • فردوسی گفت:

   سلام تبریک میگم میشه بگید چطور به شما اطلاع رانی شد من که هر وقت مراجعه کردم گفتن از طریق سنجش اعلام می کنیم…راستی اگه شبانه رو نرید که محروم میشید

  • فردوسی مشهد گفت:

   لطفا میشه بگید با چه شماره ای با شما تماس گرفتند؟
   چه گفتند دقیقا؟
   شماره موبایل بود یا شماره تلفن شهری؟

  • محمد گفت:

   سلام- برنامه روستای عزیز میشه رزومه و رتبه تون رو بگید؟

  • علی گفت:

   سلام-برنامه ریزی روستایی عزیز لطفا رزومه و رتبه تون رو میشه بگید؟تشکر

  • ... گفت:

   از فردوسی باهاتون تماس گرفتن؟

  • آریا 69 گفت:

   سلام دوست روستایی عزیز
   مگه نتایج فردوسی اعلام شده تو رشته جغرافیا؟ منبع خبرتون چیه؟

 42. برق قدرت گفت:

  اون 20 درصدو از کجا آورد. اگه مال سالهای گذشته هست چه ربطی به امسال داره که کلا سیستم عوض شده . مال امسال هم که هنوز اسامی اعلام نشده. با این آمار ساختگی مشکل سلیقه ای عمل کردن دانشگاههارو حل کرد خدارو شکر حله با خیال راحت منتظر نتایج باشین.

 43. maryam گفت:

  یعنی دانشگاهها موظف هستن حتما ظرفیت ها رو پر کنن؟؟؟؟

 44. Sami گفت:

  دانشجوهای بزرگوار اقا دیگه تو ازمون دکتری شرکت نکنید پدرمون دراومد معلوم نیست تو سیستم اموزشی کشور چه خبره

  • VV گفت:

   ما شرکت نکنیم، یه عده خودشیرین هستن که شرکت کنند و چارسال دیگه به یه جایی برسن و به ما فخر فروشی کنند!! توصیه من اینه که اگه خودتونو لایق قبولی دکتری میدونید برید تلاشتونو چند برابر کنید و به اون شیطونک وزوزوی ناامیدی هم بگید بره پی کارش.

 45. الهه گفت:

  خواهشا یه لطفی در حق ما دانشجوهای بی گناه بکنید و اینکه حداقل منابع و زمان آزمون رو سریع اعلام کنید تا وقت از دست نرفته شروع کنیم ما که عادت کردیم به پشت کنکور ماندن !!!!!!!!!!
  جالبه که همیشه از خودمون سوال میکنیم چرا ما سال هها از کشور های پیشرفته عقب هستیم؟؟؟؟؟؟
  جوابش خیلی واضحه چون ما خیلی پشت کنکور هستیم

 46. سارا م گفت:

  دوستان توی آزمون اسنفند 94 معدل چقدر تاثیر داشت؟ اصلا تاثیر داشت یا تراز فقط مربوط به نمرات دروس بود؟؟

 47. رسول گفت:

  رشته حقوق خصوصی دانشگاه علوم قضایی علامه و علوم قضایی قبول شدم
  حورا

 48. بدون آزمون گفت:

  عنوان درخواست :
  عمومي | دكتري – تكليف ازمون ابان
  متن درخواست :
  با سلام، هر چند مى دانم كه حتما سوالم تكرارى است اما خواستار تعيين وضعيت ازمون ابان هستم. زمان در حال گذر است و شنيده هاى مختلف و اخبار ضد و نقيضى در اين مورد وجود دارد. از شما خواهشمندم هر چه زودتر خبر قطعى را در اين مورد اعلام فرماييد يا اينكه مرجع تصميم گيرى در اين مورد را در جريان خواسته ما داوطلبين نگران قرار دهيد.
  با تقديم احترام
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩٥/٠٣/٢٨-١١:١١
  پاسخ :
  با سلام
  در حال حاضر ملاك برنامه زماني اعلام شده در سايت مي باشد در صورت هرگونه تغيير مراتب از طريق سايت سازمان به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد
  با سپاس

  مرتب همین جواب را میدن… والله اعلم

 49. محمد گفت:

  با سلام به دوستان گرامی، از دانشجوهای تربیت مدرس کسی در جریان این نیست که اسامی پذیرفته شده هارو کی تو سایت میزنن، چون تعهدی که دادیم ظاهراً از طرف سنجش باطل شده

 50. حسین/ گفت:

  من بابای دوستم تو وزارت علوم کارمنده. گفت ابان ازمون برگزار نم شه. مطمئن باشید.

 51. متین گفت:

  و فقط در دوره دکتری دو طرفه میشه ؟

 52. متین گفت:

  یعنی دوره کارشناسی و ارشد رابطه دانشجو و اساتید یک طرفه بود؟ و فقط در دوره دانشگاه دو طرفه میشه ؟ یعنی چی ؟یعنی زبونم لال اساتید خودشون دانشجوهاشون را بر می گزینند؟

 53. حسین گفت:

  عنوان درخواست :
  عمومي | دكتري – كنكور دكتري ابان ماه
  متن درخواست :
  مسيولين و كارشناسان محترم
  ضمن عرض سلام و ادب خواهشمندم به دو سوال زير پاسخ دهيد 1- ايا كنكور دكتري در ابان ماه برگزار مي گردد؟ 2- در صورت برگزاري،ايا اين ازمون براي پذيرش بهمن امسال مي باشد يا مهر سال بعد؟ با تشكر و احترام فراوان
  تاریخ ارسال پاسخ :
  ١٣٩٥/٠٤/٠١-١٣:١٨
  پاسخ :
  با سلام
  هنوز چیزی مشخص نشده است
  با سپاس

  • samira گفت:

   تا چند هفته پیش نمی گفتند چیزی مشخص نیست! پاسخ میدادن طبق برنامه برگزار میشه!!
   حالا پاسخ تغییر کرده، ما طبق برنامه اعلامی خودشون برنامه ریزی کردیم!
   دانشگاه ها هم ظرفیتشون رو پر کردند کامل!

 54. مخابرات گفت:

  ببخشید منابع آزمون اسفند چیه؟؟؟؟؟
  لطفا یکی راهنمایی کنه
  ممنون.

 55. بهار گفت:

  مثلاچی میشه واضح بگن نیست چن سال درس خوندیم زحمت کشیدیم الان نه کاردارم دکترا هم که بلاتکلیف برا اونا چیزی نیست شب میخوابن صبح یه چیزی میگن ولی برا ما خیلی مهمخ

 56. منتظر گفت:

  به نظر منم با توجه به سهم 50 درصدی 50 درصدی دیگه ازمون ابان بی معنیرهساش. چون دراونصورت باز مثل کنکور اسفند 94 عمومی میشه و سهمش صفر میشه

 57. نجمه گفت:

  من امسال رتبه ام یک شده،به همون اندازه ای استرس دارم که فردی با رتبه صد،رزومه ام هم خوبه اما با این پارتی بازیا که اعمال میشه نمیدونم بالاخره قبول میشم یا نه!

  • کیمیا گفت:

   اون ازمون رتبش اهمیتی نداره فقط بحث حد نصاب هست

   • مهر گفت:

    کی گفت اهمیتی نداره؟؟ مگه میشه اینهمه زحمت بکشن بعد نتیجش بی اهمیت باشه؟اینهمه زحمت کشیدیم رتبه اوردیم بعد بگن بی اهمیته؟؟؟

    • سیاوش گفت:

     اهمیتش فقط برای ورود به مصاحبه بود.

     • کاوه گفت:

      نه خیر.بعنوان مثال تربیت مدرس 30% تاثیر میده رتبه کنکور رو. لطفا اطلاعات غلط ندید. رتبه مهمه

     • مهران گفت:

      ببین دوس عزیز تمام دانشها حتی اونایب که اول اعلام کردم رتبه اهمیت نداره بعدا بیست درصد ارزش قرار دادن برا رتبه مثل دانشگاه فردوسی

  • بنیامین گفت:

   تازه سال گرشته که ازموت اختصاصی بود و من با رتبه ی یک رد شدم. امسال که ازمون صرفا ورودی بود و ارزشی نداره

 58. منتظرررر گفت:

  این سازمان وظیفه داشت یک آزمون عمومی در اسفند سال ۹۴ برگزار کند.
  (این حرفش یعنی آبان رو بی خیال)

 59. نجمه گفت:

  20 درصد از دانشجویان خودشونو می گیرن؟ اینکه از 5 نفر که میخوان 4 تاش مال دانشگاه خودشونه،یا از 4 نفر سه تاش مال دانشگاه خودشونه 20 درصده؟

 60. حسین/ توجه توجه/ خبر مهم گفت:

  ابان ازمون نیست شک نکنید اصلا حرفی نمی زنن . تو متنم اومده فقط ازمون اسفند

  • افشین قنبری گفت:

   خب اگه بود باید منابعشو تا الآن اعلام میکردن…منطقی هم نیست که بعد اعلام نتیج توو مرداد بیان آبان آزمون برگزار کنن….یعنی دو سه ماه وقت برای خوندن! البته باید این نکته هم یادآوری کنم که ما توو ایران زندگی میکنیم و توو اینجا هیچ منطقی وجود نداره!

  • ... گفت:

   درستش هم همینه
   چرا باید تعداد پذیرش رو ببرن بالا وقتی هیچ کدوم مون آینده ای نداریم

  • سمیه گفت:

   سلام..هنوز که چیزی معلوم نیست.‌.

  • حسین گفت:

   سلام آقا حسین
   به نظر شما،چرا در جواب پرسشهایی که به سازمان سنجش از طریق سیستم پاسخگویی در این مورد مطرح میشه واضح و رک نمی گن که کنکور آبان برگزار نمیشه؟