مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تبعات اجتماعی متعدد در انتظار جوامع مدرک‌گرا

عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است جامعه‌ای که توجه کمتری به درک افراد دارد و به مدرک تحصیلی توجه می‌کند، باید تبعات اجتماعی متعددی را پذیرا شود.
 فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با  خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از جذب بی‌رویه دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی به ویژه دکترا، گفت: در چند سال گذشته رویکرد مدرک‌گرایی در کشور رواج پیدا کرده است چراکه دولت‌ها یکی از شروط مهم برای  استخدام و افزایش حقوق را مدرک اشخاص قرار داده‌اند و در همین راستا دانشگاه‌ها افزایش پیدا کرده و رویکرد دریافت پول و ارائه مدرک را در پیش گرفتند.

توانمندی و تسلط افراد در موضوعات تخصصی اهمیت ندارد

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در جامعه امروز صرف داشتن مدرک دکترا، شأن و جایگاه فرد را مشخص می‌کند و به توانمندی و تسلط افراد در موضوعات تخصصی اهمیت داده نمی‌شود.

وی  رویکرد پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی را منطقی و حرفه‌ای ندانست و افزود: تنها افراد دارای شایستگی رشد علمی باید این فرصت را بدست آورند اما متاسفانه در بیشتر مواقع افراد مستعد و توانمند به دلیل عدم دارا بودن امکانات مالی عطای ادامه تحصیل را به لقایش می‎بخشد.  

فلاحتی با تاکید براینکه به نظر می‌رسد وزارت علوم باید وضعیت جذب دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی را شفاف‌سازی، علمی و منطقی کند، افزود: باید شروط علمی و پژوهشی در انتخاب افراد برای تحصیل در مقطع دکترا اعمال شود.

پذیرش دانشجو در مقطع دکترا باید با نیاز شغلی کشور هماهنگ شود

نماینده مردم قائنات در مجلس با اشاره به اینکه پذیرش دانشجو در مقطع دکترا باید با نیاز شغلی کشور هماهنگ شود، گفت: جذب بی‌رویه دانشجو تنها در دانشگاه آزاد اتفاق نمی‌افتد بلکه بسیاری از پردیس‌ها، دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور نیز به این کار روی آورده‌اند.

تخطی دانشگاه‌ها از قانون؛ ناشی از عدم نظارات ناکافی وزارتخانه علوم

وی با بیان اینکه تخطی دانشگاه‌ها از قانون را باید ناشی از عدم نظارات کافی وزارتخانه علوم دانست، اضافه کرد: واگذاری برخی از مسئولیت‌ها به واحدهای دانشگاهی سبب کاهش تسلط وزارت علوم به عملکرد آن‌ها شده است.

فلاحی ادامه داد: بسیاری از دانشگاه‌ها به دلیل آنکه دانشجویان آنها در مقطع کارشناسی و ارشد به حدنصاب نمی‌رسد، به جذب و پذیرش دانشجو در مقطع دکترا روی آورده‌اند تا دانشگاه‌شان به تعطیلی کشیده نشود و بتواند به لحاظ مالی خود را اداره کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه جامعه‌ای که توجه کمتری به درک افراد دارد و به مدرک تحصیلی  توجه می‌کند باید تبعات اجتماعی متعددی را پذیرا شود، گفت: افرادی که در مقطع دکترا درس خوانده باید صاحب‌نظر، داری تالیف و کار پژوهشی باشند اما این مدرک‌های بی‌زحمت توهم “دکتر بودن” و اینکه دارندگان آن فقط باید پست‌های مدیریتی داشته باشند را به جامعه تزریق می‌کند و از طرفی افراد با مشغول شدن در یک شغل پایین‌تر از مدرک خود دچار سرخوردگی می‌شوند./

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ندا گفت:

  تهرانی ها شهرستانی ها رو هم مثل خودشون ارزیابی میکنن و تا حرفی میشه راحت میگن:”پس چرا نمیای تهران؟!اینقدر به شهرت نچسب! “اینا به خاطر این هست که میگن:”نرسیده ای به دردی؛ که نمی رسی به دردم!” نتیجه میشه که برای اشتغال ظرفیت محدوده؛ یکسری رشته های خاص فقط استخدام دارن؛ دکتری هم که ظرفیتش باید انگشت شمار باشه! وقتی یک شهرستانی تو شهرش کلا بعضی از رشته های تحصیلی رو نداره و از طرفی امکان کوچ نداره چکنه؟! وقتی شخصی در یک رشته خاص علاقه ؛ استعداد و توانایی لازم رو نداره چکنه؟! وقتی تو شهر خودت غریبی و ظرفیت دانشگاه شهرت عملا با حضور اشخاصی از تهران و شهرهای دیگه پر میشه که اونها از همه جا رونده شدن اومدن تو شهرستان!

 2. علی گفت:

  فکر نکنم دیگه انگیزه زیادی برای گرفتن مدرک دکتری باقی مانده باشه فقط در یک رشته حسابداری دانشگاه آزاد 500 نفر را در دو سال گذشته پذیرش کرده است
  نه امیدی به هیات علمی شدن مانده و نه به ارتقا شغلی الان در هر اداره ای چندین و چند دکتر داریم که کارهای معمولی و شغل معمولی و پیش پا افتاده را انجام می دهند وای به حال چند سال دیگر.

 3. قابل توجه كليه داوطلبان محترم پرديس بين الملل-امیرکبیر گفت:

  قابل توجه كليه داوطلبان محترم پرديس بين الملل

  پرديس بين الملل دانشگاه صنعتي اميركبير مطابق با ضوابط و شرايط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در كليه مقاطع تحصيلي از طريق آزمون سراسري (تحت عنوان پرديس خودگردان) دانشجو مي پذيرد .

  اين دانشجويان همانند دانشجويان روزانه در دانشكده‌هاي مربوطه و با همان اساتيد تحصيل مي نمايند.

  “مركز بين المللي زبان دانشگاه صنعتي اميركبير“ برنامه هاي تخصصي جامعي را براي كسب مهارتهاي زبان انگليسي به منظور اعطاي مدرك دوره هاي بين الملل به دانشجويان اجرا مي كند.

  دانشجويان دوره‌هاي بين‌الملل در طي تحصيل از كليه امكانات رفاهي و علمي دانشگاه مانند سلف سرويس، كتابخانه، اينترنت، مراكز ورزشي و از اين قبيل مي‌توانند بهره‌مند گردند.

  دانشجويان دوره‌هاي بين‌الملل در هر نيمسال تحصيلي شهريه مطابق مصوبه هيئت امناي دانشگاه پرداخت مي‌نمايند.

  دريافت مدرك دانشجويان كارشناسي وتحصيلات تكميلي ورودي سال 95 پرديس بين الملل

  مبلغ و نحوه پرداخت شهريه پرديس بين الملل

  جهت كسب اطلاعات بيشتر از روز شنبه الي چهار شنبه از ساعت 8:00 صبح الي 12:30 و بعد از ظهر 13:30 الي 16:00 با شماره تلفن هاي زير تماس حاصل فرمايند.(لطفا خارج از ساعات ياد شده تماس حاصل نفرماييد)

  سركار خانم شيرواني———–64545402

  سركار خانم يعقوبي ———- 64545407

  • ** گفت:

   اینم از پذیرش پردیس در یکی از بهترین دانشگاه های تهران
   زنگ بزنید خانم یعقوبی و شیروانی بعد توقع داشته باشید مدرکتون مثل روزانه ها باشه
   جدا از اینکه در حق بچه های روزانه و شبانه ظلمه
   در حق بچه های پردیسی هم که کنکور دادن و رتبه اوردن هم بخدا ظلمه
   حالا اون دانشجوی پردیسی باید به عالم و آدم ثابت کنه بابا من کنکور دادم زحمت کشیدم

 4. مهران گفت:

  با سلام مجدد.به نظر بنده درس خواندن در هر شرایط و مکان قابل تحسین و تقدیر می باشد چقدر خوبه که اساتید زمان مصاحبه جای تفکیک و تبعیض بین دانشجویان تشویق پیشه کنند.بنده مشابه دوست عزیزی که مدیر بسیار توانمدی هستن در روزانه و پردیس شرکت کردم با داشتن رزومه بسیار خوب و داشتن پست های اجرایی در سازمان هایی که در بخش ساخت فعالیت میکنند که بالغ بر 14سال است مشغولم با اخذ مدرک از دانشگاه پلی تکنیک تهران در 15سال پیش متاسفانه در جلسه مصاحبه به جای تحسین به من گفتن چرا میخوای درس بخونی نخونی بهتره پردیس یا شبانه شرکت کردی؟؟چه سوال جالبی؟یعنی دلسردی به تمام معنی درمن ایجاد شد.به قول دوست عزیزمون درس یعنی افزایش قدرت ذهن و صاحب نظر شدن در تخصص.درسته دوستان جونتر و پرانرژی میتونن درس رو پیشه کنند و ادامه بدن اما ما وامثال ما که 40رو رد کردیم به نظر توانایی نداریم.پس تا امید نشید وقت هست بخونین چه روزانه چه شبانه و سایر موفق باشین به امید همکاری اساتید گرانقدر.

 5. باسلام گفت:

  واقعا سخنان شما ناب است جناب دکتر

 6. ... گفت:

  هر علاقه مندی حق داره درس بخونه.
  بچه های شبانه و پردیس هم احتمال زیاد داره که علاقمند و مستعد باشن.
  متاسفانه وضعیت طوری شده که افراد برای ارتقای شغلی میخوان به هر شکلی شده با پول هم ادامه تحصیل بدن.
  اگر علاقمندی باشه و زحمت بکشه عیب نداره بره پردیس درس بخونه.
  من هم دوستانی رو میشناسم که فقط برای ارتقا شغلی به تحصیل فکر میکنن. البته طرف شغل داره اما طرفا بدون هیچگونه علاقه به درس و برای ارتقا شغل کلی پول داده واسه مقاله تا بتونه آزاد قبول بشه.فردی که دروس ارشدش رو واقعا به زور پاس میکرد.
  از طرفی دوستان با استعداد و پرتلاشی رو میشناسم که رفتن ازاد یا پردیس درس خوندن.
  در شاغلین هم افراد پر تلاشی رو میشناسم که واقعا حقشونه قبول بشن چون واقعا علاقه مند هستن.
  باید سیستم طوری تغییر کنه که افراد علاقمند به رشته ها بیان و تحصیل کنن. و البته ظرفیت بی رویه در دانشگاه های آزاد باعث میشه اونکه علاقمند هم نیست و تلاشی هم نمیکنه بتونه قبول بشه.
  بنابراین به نظر باید ظرفیت ها تعدیل بشه.و در روند مصاحبه واقعا افراد شایسته و علاقمند قبول بشن.

  • هومن گفت:

   صرفا علاقه مندی کافی نیست. مثلا یکی علاقه داره بره ام ای تی درس بخونه. آیا باید دانشگاهی مثل ام ای تی ظرفیتشو باز کنه همه برن اونجا درس بخونن یا باید بر اساس یک سری معیار افراد توانمند و قوی تر رو جدا کنه ؟
   دقیقا مانند ورزش می مونه. همه ورزشکارا و حتی غیر ورزشکارا دوست دارن برن المپیک ولی فقط کسایی که زحمت بیشتری کشیدن و توانایی بالاتری از خوشون نشون دادن حق ورود به این مسابقات رو دارن .

   • الهه گفت:

    سلام این دانشگاههای رتبه بندی ، این روزانه ها ، این شبانه ها ، آزاد ، غیر انتفاعی و پیام نور و …. اینها دارند به اصطلاح افراد قوی را جدا می کنن دقیقا مانند ورزش. کجای این دنیا مرسومه که یه مقطعی جلو ورزشکار را بگیرند که نره المپیک . همه آزادندتلاش کنن هر که استعداد بیشتری داشت بره بالاتر . پس این مسبقات انتخابی در تیم های ملی چیه ؟
    اینکه اصرار دارید هر که زحمت بیشتر کشیده باید مرتبه بالتر بره که کسی حرفی نداره . آیا اونایی که مثلا زحمت کمتری کشیدن که نباید حذف بشن
    باید تیم ملی (ب) باشه تیم های باشگاهی باشن ، زمین های خاکی باشه و … عزیز من ، بزرگوار منظور اینکه راه هیچ کس را نباید بست بلکه باید راه باز و هموار و هم در حد توان حکومت همراهی و هم فکری و ایجاد تسهیلات و غیرو بشود که حتی المقدور سطح سواد مردم ارتقا پیدا کند . امیدواریم هر چی صلاح است بشه و این مردم مسلمان و عزیز کشورمون را در دنیا سربلند و سرافراز کنه انشالله و به مدد شما عزیزان که حکومت اسلامی را با نظرات سازنده خودتون یاری می کنید ممنون

    • هومن گفت:

     باید دید این دانشگاه های پولی باچه هدفی به وجود اومدن ؟ آیا هدفشون واقعا افزایش علمه یا درآمد زاریی ؟ خیلی از واحدهای دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی و پردیس و پیام نور استانداردهای اولیه یک دانشگاه رو ندارند.
     در ضمن این حرف های شما شاید برای مقطع کارشناسی و ارشد قابل توجیه باشه اما مقطع دکتری صرفا برای افزایش سواد افراد نیست. بلکه در مقطع دکتری فرد باید تبدیل به یک صاحب نظر تو اون حوزه بشه . که این هم استاد خوب و کار و تلاش شبانه روزی و ذهن متمرکز رو می طلبه .

     • الهه گفت:

      اینکه دانشگاه برای چه هدفی بوجود آمده دقیقا روشن است . دانشگاه برای آموختن دانش است. حال بعضی دستشون تو جیب دولت است و برخی تو جیب خودشون یا بنوعی دانشجو. استاداردهای اولیه را مراجعی در کشور وجود دارند که بررسی و معیار بندی می کنند و تایید یا رد می کنند.
      مقاطع تحصیلی چیزی نیست که از لحاظ علمی قابل تفکیک باشه فقط از لحاظ مدرکی و مقطعی قراردادی است .

     • پاسخ مجدد به هومن گرامی گفت:

      درود هومن عزیز
      بله درست میفرمایید استانداردهای آموزشی دوره های مانند آزاد، مجازی، پیام نور و غیرانتفاعی متاسفانه برای خود من که تمام مقاطع را در مجازی دانشگاه شیراز و خواجه نصیر خوندم قبول دارم که امکانات دانشجویان و کیفیت آموزش اساتید متاسفانه نسبت به روزانه پایین تر هست و لذا خود دانشجویان این دوره ها باید با تلاش بیشتر از تلاش دانشجویان رزانه و شبانه کمبود استاد و منایع را جبران کنند ، من شخصاً نمیگم اولویت دانشگاه ها و دانشجویان نخیه ومستعد تر در ورود به هر مقطع آموزشی در نظر گرفته نشه حقشون هست ، من و امثال من فقط میگم طوری هم نباشه که بطور ظاهری راه برای یک فارغ التحصیل آزاد یا مجازی و پیام نور باز باشه ولی عملاً دانشگاه ها و سلیقه فردی برخی اساتید محترم دانشجوی مستعد و پرتلاش مجازی و و پیام نور و… را که با تلاش دو چندان توانسته از نظر کسب نمره مطلوب علمی آزمون و ارائه مقاله و سوابق پژوهشی و.. که البته واقعا خودش کار کرده و ثمره تلاش خودش بوده وقتی در کورس رقابت با دانشجویان رزوانه قرار بگیره، بطور پیش فرض مردود بشه وزارت علوم باید برای اینگونه علاقه مندان هم فکری بکنه ، بگذریم با وجود این همه دانشگاه و استاد و دانشجوی نخبه واقعاً هنوز که هنوزه چیزی بنام تولید علم در ایران موضوعیت چندانی نداره این نشان میده سیستم گزینش و آموزش عالی کشور با این همه دانشگاه اسم و رسم دار قادر به ایجاد شرایط عادلانه و امکانات پژوهش به معنی واقعی آن نیست خلاقیت یکی از مهمترین اصلول پژوهش و نماد نبوغ است هست در کدام مرحله گرینش دانشجو این پارامتر بطور جدّی بررسی میشه؟

   • بیسواد گفت:

    توانمندی تو خوندن یه سری محفوظات و نظریات خالی و چند تا مقاله دادن خلاصه نمیشه تجربه عملی در رشته تحصیلی و علم نظری با هم باید باشه بدبختی ما اینه که کسب درآمد صرفاً با اخذ مدرک تحصیلی پیوند خورده البته تحصیل علم فریضه است هیچ شکی درش نیست اما ای کاش کسب علم فقط به خاطر قداست خود علم بود. تا 30 یا 40 سالگی بدون شغل و تشکیل خانواده و … دنبال اخذ مدرک دکتری چه فایده داره آیا هدف از این زندگی فقط تو این اخذ مدرک خلاصه میشه….

   • پاسخ مجدد به هومن عزیز گفت:

    سلا مجدد هومن گرامی
    درست یفرمایید همه شاید در رویاهاشون بخوان المپیک بروند یا ام ای تی و جان هاپکینز و… درس بخونند ولی منظور من از علاقه صرف رویا پردازی و علاقه ذهنی نبود بلکه علاقه همراه با تلاش و توانایی لازم هست منظورم تلاش در حد امکان برای ایجاد امکانات برای این افراد بود علاقه بدون تلاش و آگاهی نه انگیزه بخش هست و نه راهگشا، شاد باشید

 7. نظر سنجی گفت:

  موافقان و مخالفان پردیس نظر خود را اعلام کنند
  با دلیل
  پردیس:
  1- آری
  2- خیر
  چرا؟؟؟

 8. حسینی- سوال مهم گفت:

  باسلام
  چرا وارد مقطع دکتری شدید؟ با چه هدفی؟
  1- علم آموزی
  2- کسب منزلت اجتماعی
  3- ارتقای شغلی
  4- “یافتن شغل”
  5- سایر وارد

 9. رویا گفت:

  مثل اینکه ما هم همین امسال انتخاب رشته کردیم و ظرفیتها را دیدیم ،۵۴ پردیس داریم ، بعضی پردیسها ۲۰رشته و بعضی سی و پنج الی چهل رشته دکتری می گیرن ، میانگین میگیریم سی رشته در هر پردیس ، ۵۴×۳۰می شود ۱۶۲۰رشته محل حالا هر کدوم پنج نفر که بگیرن ۸۱۰۰نفر دانشجو دکتری با محاسبات سرانگشتی میگیرن که واقعیت بیشتره، پردیسی که سه چهار ساله دانشجو میگیره ، واقعا ظلمه به بچه های روزانه و شبانه

  • حسن گفت:

   محاسبات سرانگشتی شما کاملا اشتباه است ظرفیت بیشتر پردسها 2 تا 3 نفر بیشتر نیست و در معدودی 5 نفر و بیشتر انها هم کمنر از 10 رشته دارند.

 10. پاسخ به برخي روزانه هاي مغرور گفت:

  با سلام و احترام خدمت تمامي عزيزان
  متاسفانه برخي از روزانه ها فكر مي كنند كه با چند ماه درس خواندن و حفظ كردن مطالب و كسب مهارت تست زني و قبولي در دوره روزانه شايستگي منحصربه فردي كسب كرده اند و تمامي كساني كه در پرديس قبول شدند هيچ شايستگي نداشته اند
  خدمت اين دوستان عرض كنم كه اينجانب با سن ٤٥ سال و داشتن ٢ فرزند و بعداز اينكه ٢٠سال پيش فوق ليسانس الكترونيك از دانشگاه آزاد توانستم فقط با يك روز مرخصي كاري در پرديس البرز دانشگاه تهران در رشته مديريت قبول شوم و به آن افتخار مي كنم
  اينجانب داراي ٣١ مقاله پذيرش شده در كنفرانس هاي داخلي كنفرانس هاي بين المللي و اي آس اي هستم ٥جلد كتاب تأليفي و ٢٢ تقديرنامه از انجمن هاي تخصصي سازمان هاي دولتي و شركت هاي خصوصي در حوزه منابع انساني و مديريت استراتژيك مي باشم و تمامي اين موارد طَي ٣سال گذشته بدست آمده و در حال حاضر مدير منابع انساني يكي از بزرگترين هلدينگ هاي كشور مي باشم و سال گذشته به عنوان مدير برتر كشور معرفي و از وزير لوح تقدير دريافت كردم براي يك روز تدريس و يا ارزيابي شركت ها ١/٥ تا ٢ ميليون تومان هم دريافت مي كنم
  مطمئنا بقيه دوستاني كه پرديس قبول شدند قابليت و شايستگي هاي خاصي داشته اند اگر جوابي نمي دهند يا وقت اين كار راندارد و يا اينكه به ديگران احترام مي گذارند و به اين مفهوم نيست كه فاقد شايستگي هستند
  ضمن احترام به تمامي دوستاني كه روزانه قبول شده اند خدمت عرض مي كنم كه قبولي در روزانه با حفظ كردن در اثر مرور بسيار هنر نيست بياييد شايستگي هاي محور كسب كنيم و منحصربه فرد شويد و نه صرفا گرفتن يك مدرك هدفمان باشد گرفتن مدرك يكي از راههايي است كه مي تواند ما را به هدفمان برسانيد و نه خود هدف
  بياييم كمي عميق تَر بيانديشيم و به تمام كساني كه در رَآه علم و توسعه فردي گام برمي دارند احترام بگذاريم و نه اينكه يكديگر را تخريب كنيم
  موفق و پايدار باشيد

  • رها گفت:

   شما الان باید به دانشگاه تعهد بدی که طی تحصیل دکتری کار نمی کنید ، تعهد می دهید؟ یعنی سابقه درخشان را فدای پردیس می کنید؟چون عدم اشتغال شرط اصلی است

  • هومن گفت:

   در کمال احترام و ادب حضرتعالی با این رزومه قوی چرا روزانه قبول نشدین؟ هر استادی آرزوشه با فردی با رزومه شما کار کنه. من میگم کسی که توانایی این رو در خودش میبینه که مقاله ای اس ای معتبر بده چرا دنبال قبولی تو دانشگاه های پولیه ؟؟؟ حتما یه دلیلی داره وگرنه چه ظرفیت کم باشه چه زیاد فردی که به قول شما توانمده قبول میشه. مشکل من با دوستان شاغلی هست که دنبال اینن واحد های سطح پایین قبول بشن به لطف ظرفیت زیاد .

 11. فرزاد گفت:

  دوستان عزیز خدمتتون عرض می کنم که اولا افراد شاغل بدون شک افراد توانمندی هستن که تو این وضعیت بی شغلی تونستن جایی استخدام بشن( چیزی که آرزویه اکثریت فارغ التحصیلای دانشگاههاست). ثانیا اونقدر توانایی داشتن که علیرغم شاغل بودن بتونن دکتری قبول بشن و بخوان ادامه تحصیل بدن.مشکل اون افرادی هستن که شغل ندارن و فکر میکنن با گرفتن دکتری گشایشی حاصل میشه ..اتفاقا افرادی که شاغل هستن (بخصوص در رشته هایی مثل مدیریت) بهتر میتونن کاستی های سازمانها رو از حیث مدیریتی و منابع انسانی مورد تحقیق قرار بدن چونکه خودشون عملا درگیر سازمانن.

 12. مهران گفت:

  سلام دوستان عزیز و خسته نباشین.من یک سوال دارم چرا میخواین دکتری بخونین واسه اسم دکتر بودن فقط چند سال باید درس بخونین تا بشین دکتر.اگر عضو هیات علمی هستین با سهمیه مربی.جزوه درخشان هستین سهمیه درخشان خوبه.من دوازده سال درس دادم کار کردم الان تازه دارم به فکر خوندن میوفتم.دکتری وقت برای مقاله نویسی میخواد پژوهش میخواد که با کار کردن همزمان یک مقدار سخت میشه.پس اول رسالت دکتری خوندن رو مشخص کنید و بعد دنبال هدف برین.اگر جونترین و انرژی بعد ارشد پیگیری کردن برای دکتری خیلی عالی که همزمان بحث شغل هم مهیا شود.من تجربه خودم را انتقال میدم درس و کار همزمان یکم سخته ولی با علاقه و وقت گذاشتن میشه ار پسش دراومد اما تو جونی نه مثه بنده که چهل رو دارم رد میکنم.موفق باشین.

  • به مهران گفت:

   علاقمندی به علم و پژوهش ، هیچ ربطی به سن و سال نداره ! همانطور که در دوره ارشد از همه گروه های سنی در یک کلاس وجود داره و بعضی ها که سن و سالشون از بقیه شاید بیشتر هست اما با پشتکار و اراده ی قویتری دنبال آموختن و پژوهش هستند !!!!!

   • هومن گفت:

    بله نمونه های آموختن و پژوهش این دوستان رو در انقلاب می بینیم که دربه در دنبال انجام پایان نامه هستند و به کار و کاسبیه یه عده رونق دادن .البته حق دارین اینو بگین . همین که میرن می گردن خودش کلی پشتکار لازم داره.

    • به هومن گفت:

     شما نمیتونید جزء رو به کل تعمیم بدهید ! من خودم توی دوره فوق لیسانس از نظر سن و سال از بعضی از همکلاسیهام سن و سالم چند سالی بزرگتر بود اما اونقدر درس و تحصیلم برایم ارزشمند و مهم بود که دو سال مرخصی بدون حقوق از کارم گرفتم و ایده ی پایان نامه ام که نوآوری علمی در سطح جهانی شناخته شد مال خودم بود ! استاد راهنمام که استاد دروس اصلیمون بود به زور منو وادار و مجبور کرد که باهاش پایان نامه بگیرم ! از آغاز ترم سوم فوق لیسانس ، پروپوزالم رو نوشتم و آماده کردم و هر جلسه استادی که مدیر گروهمون بود بعد از پایان کلاس میگفت : فلانی میدونم پروپوزالت رو نوشتی ، چرا نمیای با من پایان نامه بگیری ؟ دو ماه صبر کردم و آخرش از ترس اینکه مثل ترمهای قبل از نمراتم بی دلیل کم کنه ، مجبور شدم باهاش پایان نامه گرفتم و بعد از ثبت پایان نامه هیچ نقشی توی پایان نامه ام ایفا نکرد ! یکسال و نیم روی دکلهای حفاری نفت رفتم و نمونه برداری کردم و همه کارهام رو به تنهایی انجام دادم حتی یکبار نیومد کارم رو ببینه ! من نمیدونم حقوق استاد راهنمایی رو بابت چی گرفت ! الحمدلله اونقدر کارم عالی بود که هم پایان نامه ای که نوشتم عالیترین پایان نامه توی دانشگاهمون شد ، هم مقاله مستخرج از پایان نامه ام که نوشتم و فرستادم توی کنفرانس بین المللی پذیرفته و ثبت شد .

    • مدیریت دولتی گفت:

     لایک

     • مدیریت دولتی گفت:

      البته فقط انقلاب نیست که پایان نامه میخرن ی سری افراد شغل شون پایان نامه نوشتن و مقاله نوشتن برای کارمندانی است که دارن ادامه تحصیل میدن فقط برای پز دادن و ارتقا حقوقی که حق یکی دیگه است.در رفتار سازمانی افراد به دو دسته بلدوزر و بادکنک تقسیم میشن. بادکنک هایی که ادعای سواد و توانایی دارن.

     • به مدیریت دولتی گفت:

      کسی که به قول شما بادکنک باشه و فقط ادعای سواد و توانایی داشته باشه ،کاملا مشخصه !
      کسی هم که علاوه بر پایان نامه فوق لیسانسش ، برمیداره کتاب هزار صفحه ای برای دو واحد درسی سمینار توی دوره فوق لیسانسش مینویسه ، کاملا مشخصه که از نظر هوش ، سواد و توانایی هاش در چه حدی هست !!!!!

    • به هومن گفت:

     علیرغم اینکه اون استاد ، بی دلیل از نمرات ۲۰ من کم میکرد ، ولی باز هم معدل فوق لیسانسم ۱۷/۲۱ و پایان نامه ام ۱۹ با درجه عالی و سمینارم ۲۰ گرفتم !!!!!

 13. .... گفت:

  دوستان عزیز من شاغلم نفر اول ارشد بودم تو دکترا هم با رتبه عالی روزانه دانشگاه تهران قبول شدم. رزومه نسبتا خوبی هم دارم. با وجود شاغل بودنم هم خیلی خوب تونستم تو درس و پژوهشم تمرکز کنم (در جواب کسایی که میگن شاغلین نمیتونن پژوهشگر و درس خون خوبی باشن) منم مخالف کاهش ظرفیت های پردیس و دانشگاه ازاد هستم.

  • هومن به الهه گفت:

   دوست عزیز شما اگه واقعا دانشگاه تهرانی تمام وقت باید در اختیار اساتید باشی. اتفاقا اساتید دانشگاه دولتی رو شاغل بودن خیلی حساسن.
   نمیدونم چرا دوستان شاغل بهشون برمیخوره ظرفیت کم بشه .خب شما ها که میگید تواناییشو دارین و کار رو درساتون اثر منفی نداره پس مشکلی نیست چون حتی اگه ظرفیت کم بشه شما شاغلین عزیز با وجود شاغل بودن باز می تونید دانشگاه های خوب قبول شید. این همه نگرانی نداره. نگرانی اونجاست که دوستان شاغل نمیخوان وقت بذارن و میدونن که تو دانشگاه های برتر قبول نمیشن برا همین دنبال میانبر می گردن که راحت و بی دردسر دکتری بگیرن .

   • m گفت:

    سلام من شاغل نیستم.
    به مطالعه و پژوهش بسیار علاقه دارم . دانشگاه تهرون هم تا حالا درس نخوندم به اینکه لازم است دکتر باسواد باشه ، مطالعه کنه ، تحقیق کنه ، مقاله ، کتاب ، اختراع ، ابتکار ، راهکار ، کارآفرین ، مولد علوم و… باشه سخت معتقدم ولی به خدا از این رنج می برم که افرادی شدیدا تلاش دارند جلو رشد تحصیلات تکمیلی را سد کنند
    اینکه شما نمونه ای ازیک شاغل عنوان می کنید که دنبال نمره و پایان نامه هستند، میشود چندین نمونه از بی کارانی که مقاله و پایان نامه خریده اند را مثال آورد . اینها نمونه است ، قابل تعمیم نیست و فرع بر موضوع .
    دانشگاه اعم از دولتی یا آزاد یا غیر انتفاعی محلی است که مغزها را پرورش میدهد و بر اساس آیتم های خود گواهی صادر میکند اگر فردی دانشگاه را به عنوان مرجع صادر کننده گواهینامه و تایید تخصص صالح نمی داند بحث آن جداست و باید موضوع را از کانالی دیگر پی گرفت .
    اما بر اساس آموزه های دینی ، روایات پیامبر (ص) و معصومین و آیات قرآن و هم نگاه به جهان مترقی و پیشرفته در ابعاد علم و فنون و صنعت و رفاه آسایش و … محدود کردن آموزش و علم تحت هیچ عنوانی قابل توجیح نیست .نه شاغلین ، نه سالمندان ، نه آنهایی که ممکن است توقعشان برای شغل بالا رود ، نه زن و نه مردو نه…
    لذا روی صحبت من با همه عزیزانی است که به نوعی می فرمایند ظرفیت پذیرش در مقطع ارشد و دکتری کم بشه :
    – همه نیاز به شغل دارند در هر مقطع تحصیلی که باشند بنابراین دوستان اینجا توجه ویژه لازم است که هیچ کس حق ندارد مردم را بی سواد یا کم سواد نگه دارد تا شغل های به اصطلاح سطح پایین را انتخاب نمایند!
    – کسی نباید بدلیل اینکه احساس می کند بعضی از واحد های دانشگاهی نسبت به دانشگاه تهران در سطح پایین تری هستند مدارک و گواهی شان را بی ارزش تلقی کند بلکه اگر مورادی قابل اثبات بود بدنبال حل مشکل باشد نه پاک کردن صورت مسئله.
    – اینکه بعضی واحد های دانشگاهی از نظر هیئت علمی با مشکل مواجهند نباید از پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری محروم بشن بلکه باید در جهت استخدام اساتید متخصص کمک و یاری بشن اما من ندیدم تا حالا کسی این کمک را به دانشگاهی حتی پیشنهاد کرده باشه.
    – واینکه عزیزان من زندگی در بین افرادی باسواد و متخصص بسیار لذت بخش تر و آسانتر از زندگی در بین جوامع کم سواد است و درخشش شما در یک جامعه پیشرفته با تحصیلات عالی بیسار باارزش تر خواهد بود. با عرض پوزش

 14. هومن به الهه گفت:

  خانم الهه اگه با دقت می خوندین منظور منو متوجه می شدید. کما اینکه تو کامنت خودتون هم اشاره کردین . منم حرفم همینه که دکتری به مقاله و پژوهش و تالیفات متعدده. کسی که شاغله وقتی برای مطالعه و پژوهش علمی نداره . نمونه هاشو بنده زیاد دیدم که به خواهش و تمنا کردن از استادا میفتن برای نمره گرفتن تو دانشگاه های پولی آخر سرم سر از انقلاب و پایان نامه فروشی ها در میارن. فکر کردین تا حالا این موسساتی که پایان نامه انجام میدن همین افراد متقاضیان اصلیش هستند.
  کسی که تا ساعت 3 و 4 عصر سر کاره و هزار جور مشغله کاری و فکری داره نمیتونه ذهنشو روی پژوهش متمرکز کنه . دوستانی هم که از این موضوع دفاع می کنن دقیقن همین مشکلو دارن . چون سر کارن و نمیتونن وقت بذارن میگن ظرفیت دانشگاه های پولی رو ببرید بالا که ماها بدون زحمت بریم پول بدیم و دکتری بخونیم.

  • پاسخ به هومن عزیز گفت:

   دوست گرامی هومن عزیز و عزیزانی که معتقدید میشه با روشهایی مانند کاهش میزان ظرفیت دکتری و راه حلهای اینچنینی که مختص کشورهای توسعه نیافته یا بقولی در حال توسعه مانند میهن خودمان متاسفانه هم هست باز هم بدنبال ” پاک کردن صورت مسئله بجای حل مسئله هستید” به نظر این حقیر باید شرایط ادامه تحصیل هم بصورت آکادمیک و هم عمومی تا هر مقطع علمی برای همه علاقه مندان (بدلایل علمی -کاری یا صرفاً ارتقاء توان علمی و خرد فردی-جمعی ) فراهم بشه و هر کس با توجه به توان و تجربه و دانش علمی و مهمتر از همه خلاقیت و پتانسیل پژوهشی در یک فضای رقابتی سالم در یک دانشگاه مناسب با توان و ظرفیت علمی خودش
   تحصیل و پژوهش کنه قرار نیست کسی جای کسی را بگیره و آن افردای هم که بقول شما فقط برای پز دادن و مدرک گرایی میخوان وارد دانشگاه بشند (که بنظر من کمتر کسی هست که در هر شرایطی صرفاً برای فخر فروشی و… )بیاد حتی فقط هزینه (و نه وقت) صرف این امور بکنه) و این موارد فکر میکنم بسیار اندک هست به همین دلیل من شخصا آرزو داشتم مثلا در مقططع دکتری وزارت علوم صرفاً بر اساس یک آزمون سراسری متمرکز علمی ابتدا دانشجویان را پذیرش و وارد دانشگاه ها کنه و بعد در حداکثر دو سال اول دکتری بر اساس کارنامه پژوهشی و آموزشی (با اولویت پژوهشی ) اساتید دانشجویان نهایی را نه بر اساس شاغل بودن یا نبودن ، جنسیت ، تاهل یا تجرد و حتی سن و…. (البته اولویت های معقول اعمال شود) بلکه بطور عمده فقط بر اساس شایستگی فردی، توان علمی و توان ایده پردازی و پژوهشی گزینش کنند بدین ترتیب دیگر افرادی وارد این مسیر تحصیل و پژوهش میشوند که قطعاً قصد تلاش و پژوهش دارند ونه پول یا عشق مدرک البته میدانم این نظر من خالی از اشکال نیست ولی یک طرفه شعار دادن برای محروم کردن خیل عظیم مشتاقان که هر یک بنا بر دلایلی که میتوانست برای من و شما هم اتقاق بیفته ، شرایط علمی و شخصی خودشون را دارند هم بنظرم کمی عجولانه هست ، ببخشید که کلّی هم پر حرفی کردم امیدوارم همه شما بزرگواران این زمان و هر زمان موفق و کامیاب باشید به سن من هم که رسیدید انشالله به مدارج بس والاتر از جمله در عرصه علم و پژوهش برسید.

 15. آرزو گفت:

  دوستان مثل اینکه نمیخوان امسال منابع کنکور دکترا رو اعلام کنند هر روز یه خبر میدن یه روز در مورد وام دکترا که فقط به روزانه های غیر بورسیه و غیرشاغل میدن یه روز میگن ظرفیت قراره کم بشه یه روز میگن مدرک گرایی آفته علمه آخرش ما نفهمیدیم چی بخونیم الکی وقتمون هدر رفت آخرش هم نفهمیدیم امسال تکلیفمون واسه درس خوندن چیه. لطفا زودتر جلسه رو برگزار کنین منابع رو اعلام کنین .
  دوستان شما هم مرتب درخواست بذارین تو سایت سنجش شاید پیگیری کنن.

 16. علی گفت:

  بروید ببینید ظرفیتها رو در دفترچه دکتری در شبانه و پردیس و پیام نور روی هم 5 هزار نفر هم نمی رسد و حدود دو هزار شبانه و سه هزار پردیس هزار نفر پیام نور و غیرانتفاعی
  در دانشگاهای دولتی دقیقا به تعداد اساتید بنام خود دانشجوی دکتری میگیرند مثلا اگر در یک رشته ای 8 نفر استاد دارند کلا 7 نفر دانشجوی دکتری می گیرند 2 نفر روزانه 3 نفر شبانه و 3 نفر پردیس متاسفانه دانشگاه آزاد دقیقا برعکس است.

 17. رویا گفت:

  من خودم تا حالا چندین بار به دوستام گفتم که حق شبانه ها نیست که پول بدهند و تحصیل کنند باید برای شبانه ها هم تحصیل را یگان شود چون واقعا همه شبانه ها رتبه و تراز خیلی خیلی عالی دارند در حقشون ظلم است کسی که رتبه تک رقمی شده بخواهد شهریه پرداخت کند.
  اما واقعا با پردیس کاملا مخالفم ، پردیس را یک جور ضایع گردن حق بچه های روزانه و شبانه می دانم چون رتبه ها حداقل سی صد چهارصد نفر با روزانه و شبانه تفاوت داره.البته اگر کلاسها مجزا تشکیل شود اصلا این مشکل برطرف میشود.که شنیدم
  الحمدالله پردیسها از اول مهر حتما از دانشگاه اصلی جدا می شوند و حق استفاده از امکانات دولتی را ندارند.
  این را هم مدیون پیگیری دانشجویان دکتری روزانه دوره های گذشته هستیم که جدی پیگیری کردند و پردیسها را جدا کردند.
  پذیرفته شده دکتری روزانه سال جدید

 18. هومن گفت:

  این دوستانی که میگن ما برای علم خودمون دکتری میخونیم و شاغلیم و برای شغل نیست کاملا در اشتباهند. مقطع دکتری یعنی پژوهش و ریسرچ و مطالعه به صورت تمام وقت. کسی که شاغل هست و بیشتر روز رو در سر کار مشغوله نمیتونه پژوهشگر و ریسرچر خوبی از اب در بیاد.
  کسی که دکتری میخونه باید بتونه مقاله بده و در دوره های مختلف شرکت کنه و مدام مشغول مطالعه در حوزه های پژوهشی باشه.فردی که شاغله نمیشه که با روزی یکی دو ساعنت محقق از کار دربیاد. اکثر این دوستانی که موافق بالا رفتن ظرفیت هستند نه به خاطر علم صرفا به خاطر پز دادن تو محل کار و بین فک و فامیا میرن دکتری و حاضرن به هر قیمیتی پول بدن یا اگه شده یه دانشگاه بی کیفیت برن.
  دلیلم برای این حرف اینه که این افراد دنبال این نیستند که در دانشگاه با کیفیت و سطح بالا قبول بشن و به دانشگاه ها و واحد های دور افتاده و بی کیفیت با رتبه های خیلی بالا هم راضی میشن. مثلا تو دانشگاه ازاد فلان شهر که حتی یک دانشیار نداره تو مقطع دکتری دانشجو میگیره و استاداش خودوشن تازه یکی دو ترمه فارغ التحصیل شدن . در صورتیکه استاد مقطع دکتری باید استاد تمام یا دانشیار باشه.
  به نظرم این طرح ازامسال و برای ورودی های مهر اجرایی شده. یه سری از دانشگاه ها که پارسال مثلا 3 تا دانشجو گرفتن امسال به یک نفر کاهش دادن. حداقل تو رشته من بیشتر دانشگاه ها ظرفیت رو کم کردن.

  • مهلا گفت:

   خير به هيچ عنوان و اين طرح در صورت ارايي شدن از مهر سال ايندست، درضمن وقتي ما ميگيم اصلا كار نميخوايم و فقط تحصيل، خود شما و دوستان مثل شما نگران اينده شغليتان هستين

   • هومن گفت:

    دوست عزیز اینکه گفتم از امسال اجرایی شده و امسال ظرفیت ها کم شده مطابق ظرفیت رشته ها نسبت به پارسال بررسی کردم .اتفاقا تو همین سایت هم اسامی برای رشته ها و دانشگاه های مختلف اعلام شد . بحث من نگرانی از آینده شغلی نیست .افرادی که تو واحد های برتر درس بخونند و رزومه قوی داشته باشند و با اساتید مطرح کار کنند همیشه براشون کار هست.
    مسئله اینه که نسل آینده اساتید دانشگاه و صاحبنظران در کشور باید افراد باسواد و قوی باشند. چه بخوایم چه نخوایم وقتی کسی عنوان دکتری در یک رشته رو یدک میکشه باید در اون حوزه صاحب نظر باشه .این هم با تلاش و زحمت شبانه روزی در مقطع دکتری به دست میاد . برخی دوستان که حاضرن به هر قیمتی دکترا بگیرند وقتی مدرکو گرفتند وارد دانشگاه و محیط های علمی باید بشن و انوقت کلان اگه نگاه کنید سطح علمی نسل بعدی اساتید پایین میاد. کما اینکه الان افرادی با مدرک ارشد در بعضی دانشگاه ها درس میدن که استاندارد های اولیه رو ندارن.
    کل مسئله اینه که کسی که تلاش کرده و توانایی داره باید دکتری بخونه نه هر کسی و برای پز دادن و قیافه گرفتن.

  • دانشجو2 گفت:

   بله در مورد برخی واقعا درست است
   توازن وجود ندارد
   انگار دچار یک دور و تسلسل در دوره دکترا شده ایم..

  • محمد گفت:

   الان طبق آمار رسمی از مرکز آمار کشور همه کارمندن. دانشجوها. کارگرا. خانه دارا همه و همه کارمندن پس شما نگران بحث اشتغال نباشین

  • الهه گفت:

   سلام . اگر افراد شاغل مثلا دیپلم تا زمان باز نشستگی همان دیپلم بمانند که قرار نیست از کار برکنار بشن و یه نفر دکتر را بجاش بنشونن . پس نگرنی شما از اینکه شاغلین ادامه تحصیل بدن و دکتر بشن از بابت چیست ؟ فقط به صرف اینکه پرستیژ دکتری کم می شه ؟ عزیز من شخصیت دکتری در این مدرک کاغذی نیست در سواد و معلومات و تالیفات و مقالات و سخنرانی ها یی و …است که یک دکتر از خود بر جای میذاره .
   اگر همه مردم ایران دکتر بشن شما فکر می کنید از عظمت و شخصیت دکتر شریعتی ، دکتر مطهری و غیره کم بشه؟ تا کنون بالغ بر بیست کامنت گذاشتم.

  • کاوه گفت:

   با سلام خدمت هومن عزیز چرا چکیده کلام رو نمیگی بابا نگاه کنین به وزارت بهداشت الان سالانه 3 یا 4 هزار نفر پزشکی و دندان و دارو میگیرن اگه بیان پردیس و آزاد و شبانه و ….هرکدام چند هزار نفر بگیرن که پزشکی هم بلای رشته های وزارت علوم سرش میاد و همه بیکار میشن قبول کنیم که ظرفیتها در وزارت علوم وحشتناک غیرعادی است

 19. قبول نشده گفت:

  والا من امسال نتونستم قبول بشم نه روزانه نه شبانه و نه پردیس.
  همینجا اعلام می کنم که اگر پردیس هم قبول می شدم با پا سهله با کله می رفتم.والاااا
  یه عده به چیزی که رسیدن گویا ارزشش رو نمی دونن و اینجوری حرف می زنن که فلان دوره بده و فلان دانشگاه خوبه.
  یه لحظه فقط به این فکر کنین که از بین 170 هزار نفر شما 10 ، 12 هزار نفر فقط قبول شدین.
  عجیبه عوض اینکه قدرشو بدونین به همدیگه خرده می گیرین.
  کاش من قبول می شدم.کاش…بدونین که 160 هزار نفر در ارزوی اون کرسی که شما بدست اوردین هستن.چه روزانه ، چه پردیس و چه هر چی.
  پس کفر نعمت نکنین لطفا

  • رویا گفت:

   اینجور هم نیست ، پردیس خودش جدا از روزانه و شبانه بالای دوازده هزار نفر می گیره ، همیشه ظرفیت پردیس دو سه هزار نفر از شبانه و روزانه بیشتره

   • قبول نشده گفت:

    دوست عزیز بعضی بدیهیات رو هم شما قبول نمی کنین.
    کل ظرفیتهای دفترچه رو با هم جمع بزنین می شه 12 هزار نفر.کلا چه روزانه چه شبانه و چه پردیس و غیرانتفاعی و پیام نور.
    ضمنا با یکی دو هزار نفر حسرت من اینور اونور نمی شه.حالا شما فرض کن 155 هزار نفر در حسرت اون کرسی هستن…

    بالاخره قدرشو بدونین عوض جنگ در مورد نوع و مرغوبیتش…

   • علی به نادیا گفت:

    کل ظرفیت پردیسها به 3 هزار هم نمی رسه

   • دکتر گفت:

    چیزی که من دارم مطمئن می شم اینه که خیلی از بچه ها بدون دونستن واقعیت امر و شرایط دوره ها چگونگی پردیس و شرایطش و فقط بر اساس شنیده هاشون یک چیزهایی رو می گن.
    الان این دوستمون ادعا کرد که پردیس حدود 14 هزار نفر پذیرش داره.کل پردیس حدود 1000 نفر هست پذیرشش

    • رضا گفت:

     تو همین سایت phdtest سرچ کنی وزیر علوم سال 94 گفته ۲۲۰۰۰نفر دارن تحت عنوان پردیس در دانشگاه پذیرش می شوند.شما می گویی ۱۰۰۰ نفر

     • دکتر گفت:

      استاد وزیر تمام پذیرشها در تمام ادوار رو گفتن.الحق که دکتری برازنده شماس

     • رویا گفت:

      اوه اوه دکتر یعنی ۲۲ساله که پردیس خروجی نداشته؟ اینجور که شما می گی سالی ۱۰۰۰نفر پذیرش و وزیر هم گفته ۲۲۰۰۰هزار تحصیل می کنند یعنی هر کس آمده پردیس دیگه خارج نشده

 20. تهران گفت:

  با سلام و احترام
  دوستان دکتری چطور پردیس را با شبانه قیاس می دید ترازها را بررسی کنید بد نیست و اعتبار شبانه دانشگاههای خوب با روزانه دانشگاهها درجه سه و پایین تربرابری می کند.
  قبولی امسال دانشگاه تهران روزانه مدیریت

 21. پیرمرد پشمک موی زیرک و آدم ضایع کن گفت:

  سلامی گرم شما نیکان را به حلاوت بازار مدرک و مدرک گرایی
  یادمه یکی دوسال پیش فیلمنامه ای کوتاه…
  ****************************
  فیلمنامه” هوش کثیف!” نوشته پیرمرد…
  با نقش آفرینی…”براد وانتی” و “اینجلینا”
  براد وانتی: بدو بدو…پیاز اعلا…سیب زمینی…هویج…هرکدوم ۳کیلو هزار(قبل از تورم)
  اینجلینا: آی وانتی وایسااا… وانتی…
  براد وانتی: چی میخواین خانم؟
  اینجلینا: ۳کیلو سیب زمینی لطفا، بذارید سوا کنما
  براد وانتی: همش اع ع ع لاست! بذار رو ترازو…چندتا دیگه بندازم بشه ۳ کیلو…
  اینجلینا: ااا آقا این چندتا دونه که انداختی تو پلاستیک که مدرک دکتری ست قاطی شد با سیب زمینیا!!من سیب زمینی خواستما!!!
  براد وانتی: آخ ببخشید خانم البته قیمیتش یکیه ها اصلا میخواید همونا رو ببرید، تازه تز شون دفاع شده با نمره عالی! تو خورشتی چیزی مصرف میشه بالاخره!
  اینجلینا:آره بذارید باشه… هویج چند بود راستی؟…

  • kaveh گفت:

   ایول دمت گرم گل گفتی

  • مائده گفت:

   آفرین…درکش واسه همه آسون نیست..عالی بود…

  • روزانه تهران گفت:

   آرزو میکنم چندین برابر واسه کسانی که هزینه میکنن صرفه ی مادی و معنوی داشته باشه. خدا به هممون کمک کنه عاقبت بخیر بشیم در راهی که پیش گرفتیم. خدایی ههمون گناه داریم. چه اونایی که اینهمه درس خوندن تا روزانه قبول بشن و قید خیلی از جنبه های دیگه ی زندگی رو زدن چه اونایی که با هزار بدبختی همچین شهریه های کزایی رو باید جور کنن بخاطر آینده ای همچنان نامعلوم.

 22. ...... گفت:

  سلام. من مدرک زبانم رو بهمن 94 گرفتم. به نظرتون اعتبار داره تا آزمون جامع؟ یا باید بازم امتحان بدم؟

 23. نینا گفت:

  دوستان قبول کنید 90% کسانی که ادامه تحصیل می دن از سر بیکاری و درآمد پایین این کار رو انجام می دن. به جای بحث در مورد ظرفیت ها اگر در مورد اینکه راههای موفقیت دیگه تعریف بشه بحث کنیم بیشتر به نتیجه می رسیم. خیلی از آدم هایی که دکترا می خونن اصلا علاقه خاصی هم به دکترا خوندن ندارن صرفا برای پر کردن وقتشون و اینکه وقتی ازشون می پرسن کارت چیه نگن بیکار اینکارو می کنن. مسئولین به جای فکر کردن به کم کردن ظرفیت اینو باید درمان کنن که متقاضی دکترا کم بشه و افراد با مدرک لیسانس و ارشد هم بتونن به شغل دلخواهشون دست پیدا کنن و جز عاشقان پژوهش کسی نخواد دکترا بخونه.

  • m گفت:

   سلام اگر این نظر شما صیحح باشه جزء عجایب جهان خلقت است که ( 90 درصد داوطلبلن دکتری بر اثر بیکاری دنبال تحصیل باشند) با عرض پوزش

   • . گفت:

    جالبه اطراف من هر دوستی که چه در حال خواندن دکتری هست چه پشت کنکور واقعا برای فرار از بیکاری هست. نه این جز واقعیات چند درصد واقعا برای پژوهش میخونند….

 24. mooooo گفت:

  دوستان پس این نتیجه نهایی دکتری چه زمانی اعلام میشه؟

 25. علی گفت:

  من به این نتیجه رسیدم که دولت باید حتما دکتری را کنترل کنه ، به نظر من هم راههای زیر خیلی میتواند جلوی فاجعه مدرک گرایی را بگیرد.
  ۱_محدود کردن تحصیل در خارج کشور وتنها مجاز بودن در دانشگاههای ممتاز با رتبه عالی خارجی
  ۲_حذف همه پردیسها
  ۳_کاهش پنجاه درصدی ظرفیت دانشگاه آزاد
  ۴_کاهش ظرفیت پیام نور
  ۵_محدود کردن غیر انتفایی ها

 26. میترا گفت:

  هرکی که از قبول شدنش مطمئن هست میاد میگه ظرفیت ها رو کم کنید….چون خودش امسال یا قبول شده یا به نحوی واسه سال بعد تضمینش کردن…….هرکی هم مثه من آشنا نداره و و مقاله پولی نمیتونه بده میاد میگه ظرفیت ها رو بیشتر کنید.
  ای کاش واسه این دکترا سیستم یکی از کشورهای پیشرفته رو که سالهاست داره انجام میشه و جوابش رو پس داده بیارن اینجا اعمال کنن…

  • ... گفت:

   ن دوست عزیز اینجوری نیست.باور کن شمام انشاا… با تلاش قبولید ولی وقتی قبول شدید و وقتی دیدید ک اون مقطعی ک سالها واسش تلاش کردید نه جایگاه اجتماعی داره نه کیفیت شمام خواهان کاهش ظرفیت خواهید بود.دوستم اگه نهایت تلاشتو بکنی مطمین باش قبول میشی و نیاز به آشنا نیست.من یکسال روزی 15ساعت درس خوندم پس همش آشنابازی نیست. پس منطقی باشیم.ما مدرک گرا شدیم.البته نباید میذاشتن اینهمه نفر وارد دوره فوق لیسانس بشن ک اینقد متقاضی دکتری داشته باشیم.کسب علم فقط با دکتری نیست.

  • شيرازیشایان گفت:

   عزیزم من تهران قبول شدم نه آشنا و نه پول برای چاپ مقاله
   مقاله ها رو تو مجلات داخلی بدون ی ریال پول چاپ کردم

  • دانش گفت:

   دوست عزيز كاهش ظرفيت يك رشته اي به نفع كساني است كه اون رشته را مي خوانند. در اين صورت است كه حتي مدرك ارشد اون رشته داراي ارزش شديد ميشه. الان وزارت بهداشت را نگاه كنيد اجازه بالا بردن ظرفيت رشته هاش را نداد . خدا شاهده ببينيد چه حقوق و مزايايي تو محيط كار دارند . هيچ كدوم بيكار نيستند. اما اين چند سال چه بلايي سر رشته هاي مهندسي و علوم انساني اومد

  • مریم گفت:

   هر کسی هم قبول نمیشه دیگران رو زیر سوال میبره

  • نهال به میترا گفت:

   دوست عزیزم اتفاقا امسال خوشبختانه تمام مقاله های پولی رو رد کردن و من شخصا از این بابت خیلی خوشحالم و دیگه اینکه ما هم مثل شما خبر نداریم که قبول میشیم یا نه، همه منتظر نتایج نهایی هستیم..دوست من، اگه میگیم دکتری باید پذیرشش معقول باشه خیلی دلیل داره و یکی از دلایلش اینه که اصن تو هر رشته شاید شاید از تعداد لنگشتان دست هم کمتر استاد تمام یا دانشیار داشته باشن اینحاس که شما وقتی رفتی نمیتونی استاد راهنما داسته باشی و برات وقت بزاره، کمااینکه تو ارشد هم دیدیم که هر استادی بیست، سی نفر دانشجو داشت واسه پایان نامه که حتی وقت نمیکرد یه دور نگاه کنه کار دانشجوهاشو و دکتری خیلی قضیش‌ فرق داره با ارشد…امیدوارم شما هم نتیجه زحماتتو ببینی دوست عزیز..

  • مهلا گفت:

   پذيرش بايد زياد باشه تا همه از اين حق بهره ببرند و اين رقابت بايد در بازار كار باشه

 27. رویا گفت:

  وقتی دولت پنحاه تا دانشگاه تاپ خارج از ایران را اعلام کنه بگه هر کس از اینها مدرک گرفت در ایران مورد پذیرش قرار می گیرد مشکل خروج ارز هم حل می شود.
  برای خارج از کشور هم محدودیت شدید بگذاره و فقط مدارک پنجاه دانشگاه برتر را تطبیق بده. دانشگاههایی که علم روز دنیا رو تولید می کنند

 28. دکتر گفت:

  واقعا از بعضی دوستان تعجب می کنم.
  وقتی عزیزی می ره و در دانشگاه رتبه 5 و 6 مثلا کشوری مثل ارمنستان یا اوکراین یا …یه مدرکی رو با خرج 200 ، 300 میلیون از پول این مملکت می گیره و بر می گرده اصلا نمی گن فلانی مدرکش غیر معتبره یا سطح پایینه.ولی وقتی یکی با زحمت درس می خونه و کنکور می ده و مصاحبه شرکت می کنه و تو دانشگاه تهران یا شریف یا شیراز ولو دوره پردیسش پذیرفته می شه و 60 ، 70 میلیون پول خرج همین دانشگاههای خودمون می کنه که همون پول صرف دوره های روزانه و ازمایشگاه و امکانات دانشگاههامون می شه فوری یه عده جبهه می گیرن که فلان مدرک پولیه و اعتبار نداره و فلان و بهمان…
  کاش یه عده واقع گرایانه نگاه می کردن و بیشتر تفکر می کردن

 29. فن اوری گفت:

  عزیزان افزایش پذیرش به نفع مملکته وازخروج سرمایه ازکشورجلوگیری می کنه.دربیشترین ظرفیت تنها 10تا15 درصد شرکت کنندگان موفق به قبولی می شن واقعا این زیاده؟ این کوته فکریه که فکرکنیم ظرفیت دکتری کم بشه بهترمی شه.نه بدونید اینده از ان افراده باسواده نه مدرک ؟پس ازافزایش ظرفیت دکتری اظهار نگرانی نکنید.ظرفیت پذیرش بهتره بیشتربشه تاسرمایه هادرداخل کشور خرج بشه نه در دانشگاههای دست چندم و ضعبف خارج ازکشور.

 30. شیدا گفت:

  سلام
  بچه ها میگن مدرک زبان باید تا آزمون جامع اعتبار داشته باشه. کسی این حرف رو تایید میکنه؟ دانشگاه تهران

 31. علی به بیتا گفت:

  اولا شما دوست داری به شما دکتری بگیرید باید حداقل اندک مطالعه ای داشته باشید اطمینان داشته باشید با سه تا 4 ماه مطالعه حداقل در شبانه و پردیس قبول خواهید
  ثانیا این نظرشماست که دوست دارید دکتری بیکار هم باشید به هر قیمتی حتی اگر شغلی هم بدست نیاورید بیش 99 درصد باشما هم نظر نیستند
  ثالثا اگر فکر می کنید عنوان دکتری مثل قبلا افتخاری خاصی است باید خدمتتان عرض کنم با موجه شدن کشور با خیل دانش آموختگان بیکار دکتری در آینده به هیچن عنوان به این هدف نخواهید رسید
  و سر آخر کار به انجایی می رسد که کارهای خیلی ساده با دریافتی ناچیز توسط کسانی که 25 تا 30 سال درس خوانده اند فراوان خواهید دید

  • ن گفت:

   دوست عزیز شبانه به هیچ وجه قابل قیاس با پردیس نیست اینقدر مقرضانه صحبت نفرمایید مثلا دانشگاهی مثل تبریز امسال در خیلب رشته ها اصلا دانشجوی روزانه نگرفت و فقط دو تا شبانه گرفته حالا خودت قضاوت کن

   • دکتر گفت:

    خیلی از دانشگاهها مثل شیراز و گیلان و ارومیه و…هم حتی یه شبانه هم نگرفتن.فقط روزانه و پردیس گرفتن…
    حالا اینم خودتون قضاوت کنین

    • اذر گفت:

     دقیقا.مثلا من چند دانشگاه خیلی دور به شهرم روزانه مجاز بودم ولی به خاطر مسافت بسیار زیاد نرفتم و شهر خودم پذیرش شبانه نداشت و من با تراز خوب و مجاز برای چند جای روزانه و شبانه پردیس شهر خودم رو مصاحبه رفتم و پذیرفته شدم و با افتخار هم از مهر درسم رو شروع خواهم کرد.چون قابلیتهای دانشگاهم رو می دونم و قابلیتهای خودم رو هم می دونم و می دونم که اسم دوره دانشگاه من هر چی که هست ولی تدریس اساتید در بالاترین سطح هست و منم با علاقه و قدرت تمام می رم تا یاد بگیرم و با بار علمی کامل مدرکم رو بگیرم.
     پس لطفا این درگیری و بگو مگو رو تموم کنید و بدونید که هم در روزانه و هم پردیس و هم شبانه هم بچه های بی انگیزه داریم و هم بچه های با انگیزه و با اراده که واقعا می رن تا علم یاد بگیرن.هر قدر هم ما بگیم فلان دوره خوبه یا فلان دوره بده در کار اونها تاثیر و تغییری نخواهد داشت.پس خودمون رو خسته نکنیم و بچه هایی که قبول شدن لذتش رو ببرن و از مهر برن درسشون رو بخونن و بچه هایی که قبول نشدن شروع کنن برای ازمون اسفند بخونن تا قبول بشن ایشالا

    • ن گفت:

     دوست محترم دوره شبانه از سالها قبل بوده هست و خواهد بود و تراز بچه های شبانه قابل قیاس با پردیس نیست حتی شبانه شهرستان ترازش با پردیس تهران کاملا متفاوته بجای بحث واقعیت ها رو در تصمیم گیریهاتون مد نظر قرار بدید. حتی بعضا تراز شبانه دانشگاههای تیپ 1 از روزانه سایر دانشگاهها بالاتره. ولی پردیس خیر وگرنه چرا مدرک شبانه با روزانه فرقی نداره ولی تو مدرک پردیس خیلی خوشگل و گنده مینویسن خودگردان

 32. مارال گفت:

  دوستان محترمي كه خواهان كاهش ظرفيت هستند تا در رقابتي سخت عده ناچيزي پذيرفته شوند. اينبار لطف كنين و در رقابت كاري با تعداد زياد شركت كننده و ظرفيت كم هم خودتونو نشون بدين چطور فقط در تحصيل؟؟؟؟؟

 33. دکترای علوم تربیتی گفت:

  به نظر می رسه هرکسی از دریچه نگاه خودش و منافع خودش به قضایا نگاه می کنه
  ولی درهرصورت نگاه محدود کننده به ادامه تحصیل در مقاطع بالا ،،به صلاح نیست.یعنی چطوری بگم ضررهای اون بیشتره !!!

  • دوست گفت:

   در صورتی محدود کردن پذیرش دکتری به ضرر میشه که واقعا فارغ التحصیلای این دانشگاه ها حرفی برای گفتن داشته باشن نه اینکه با سوادی بسیار پایین درس شون تمام بشه و بعد توقعات یک دکتر رو داشته باشن و بجای کمک به توسعه علم و پیشرفت کشور، تبدیل به یک سربار برای جامعه باشن و با توقعات بی جا جو جامعه رو خراب کنند.

   اگر پذیرش دانشجو مطابق با نیازهای کشور (حتی با دید خوشبینانه باشه) در برخی از رشته ها باید بیش از 50% کاهش پذیرش داشته باشیم. به عنوان مثال در گروه های علوم پایه ما قطعا نیاز به افراد تحصیلکردده داریم اما فرضا رشته ریاضی رو در نظر بگیرید، آیا واقعا ما این همه نیاز به فارغ التحصیل دکتری داریم؟
   وقتی هم که این همه فرد فارغ التحصیل داریم، حتی با وجود اینکه شایسته هستند ولی نمیتوانند برای خود کاری داشته باشند(غیر دولتی و یا دولتی) باعث دلسردی جامعه میشه.

   دقت داشته باشید که توی هر رشته ای نمیشه دست به خخلاقیت و ابتکار زد و بگید اگر فرد ایده پداز باشه میتونه برای خودش کاری پیدا کنه عملا برخی از چیز ها توی کشور طرفداری نداره…

  • علی گفت:

   اطمینان داشته باشید اگر وضع پذیرش دکتری بخصوص در دانشگاه آزاد به هین شکل باشد همگان ضرر خواهند کرد حتی کسانی که پول و وقت دارند و حتی آخرین فرد پذیرش شده
   از نگاه کلی و کلان هم باعث دلسردی همگان به آخرین مدرک تحصیلی و علم و دانش خواهد شد.

 34. سارا دانشجوی ارشد گفت:

  کاهش ظرفیت های دکتری به نفع هم داوطلبان اینده ورود به این مقطع و هم دانشجویان دکتری است. باید مثل رشته پزشکی برای بعد از فارغ التحصیلی تضمینی برای شغل وجود داشته باشه. به امید فردایی بهتر

 35. عباس فردوسی گفت:

  سلام به همه بزرگواران
  لطفا جواب بدین
  چقدر وام شهریه برا دکترا میدن

 36. محمد گفت:

  سلام,کاری کنید که جلوی جذب بی رویه مقطع دکتری گرفته شود,وگرنه با بحران مدرک گرایی همراه با بی کاری سنگینی مواجه میشویم.

  • الهه گفت:

   سلام – مثلا اگر من علاقه داشته باشم در تیم ملی فوتبال وارد شوم و آن در آمدهای کذایی . آن وقت آرزو کنم ، درخواست کنم و نظرات متعددد بدهم که : ای کاش نمی گذاشتند اینقدر بچه ها دنبال فوتبال بروند ، ای کاش مدارس فوتبال را می بستند تا فتبالیست زیاد نشود و ارزش فوتبالیست ها کم شود و هم من نوعی نتوانم وارد تیم ملی یا باشگاه خوب شوم و درامد داشته باشم . شما این نظر من را تایید می کنید یا می گویید جان من باید همه فوتبال بازی کنند تا استعدادهای آنها شکوفا شود و از میان همه خوبان تو باید انقدر تلاش کنی که جزء بهترین ها بشوی و …
   البته این مثال شاید خیلی منطبق نباشد اما تا حدی برای ما روشن می سازد که افراد باهوش ، با استعداد ، هنرمند و… در هر مقطعی از جامعه جای خود را باز می کنند و هرگز آرزو ندارند که دست بر سینه دیگران بگذارند آنان را پس بزنند تا جلو بیفتند. ممنون

 37. علی گفت:

  تنها راه نجات و اندک امید احیای مدرک دکتری نظارت شدید وزارت علوم بر دانشگاه آزاد است که کلاسهای بایستی زیر 5 نفر در هر کلاس و دارای اساتید با درجه استاد تمامی یا حداقل دانشیاری باشند.

  • مارال گفت:

   مخالف صد در صد

  • الهه گفت:

   سلام علیکم من در دوره ارشد فقط با یک استاد تمام درس داشتم ولی کمترین استفاده از همین کلاس عاید من و همکلاسی هایم شد . اصلا نمی خواهم تعمیم بدهم ولی نمونه بود که بدان در این کشور عزیز دانش آموزان اول ابیتدایی دو شیفت و سه شیفت با کلاسهای بالای سی نفر دارند تحصیل می کنند و این غلط است به دانش آموز باید بیاموزیم و به تک تک آنها رسیدگی کنیم اما در مقطع دکتری و خصوصا علوم انسانی این دانش جوست که می جوید و پژوهشگر است و استاد تنها خطی نشان میدهد که البته هر چه تجربه کاری استاد و علم وی افزون باشد در راهمناییش مؤثر است لیکن چه پنج نفر بنشینند و گوش دهند چه بیشتر . اما شما حق دارید باور نکنید ولی دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی نقشش اگر نگوییم بیشتر از استاد است کمتر نیست. ممنون

  • بیتا گفت:

   علی اقا کاملا در اشتباهید

 38. مهران گفت:

  من دارم آماده میشم برای کنکور دکتری سال آینده ، الان دارم زبان میخونم.چون سایر منابع مشخص نیستند.

  من که پشت کنکوری هستم به خدا رضایت دارم که سهمیه ها کم بشه ، حتی کم بشه و من قبول نشم ، وقتی تقاضای افزایش ظرفیت را داریم یعنی می خواهیم با تلاش کمتر جایی قبول بشیم ، حتی اگر ظرفیت کم بشه شانس قبولی برای همه هست فقط اونی که تلاش بیشتری کرده قبول میشه.ارج و قرب دانشگاه هم حفظ میشه.

  نظر دیگه که دارم باید سیستم پولی از دانشگاه دولتی حذف بشه ، باید دست همه هم برای انتخاب باز باشه مثلا هر کس کارمنده بره پیام نور ادامه بده ، هر کس توان پرداخت مالی داره بره آزاد بخونه هر کس توان مالی نداره تلاش کنه بخونه دولتی قبول بشه. نباید داشگاهها شبیه هم باشند باید تفاوت باشه تا دانشجو انتخاب کنه اما کیفیت همه یکی باشه.اما ظرفیت همون آزاد و پیام نور هم کم باشه ، اما کلا با پردیس مخافم.اگر دانشگاه پیام نور و آزاد هست پس پردیس مال چیه؟

 39. علی گفت:

  واقعا ظرفیت پذیرش شبانه ، پردیسهای دولتی و پیام نور منطقی است بیشترا 2 یا 3 نفر و در معدوی 5 نفر پذیرش دارند
  اساتید هم اساتید روزانه هستند
  اما دانشگاه آزاد ظرفیتها خیلی افزایش پیدا کرده و در دورافتاده ترین واحدها اقدام به جذب دانشجوی دکتری می کند بدون استاد مناسب این مقطع و کلاسهای بدون استاندارهای لازم.

 40. شيرازیشایان گفت:

  دوستانی که برای سال بعد ب دنبال پذیرش در دانشگاه های برتر ايران همچون تهران و شریف هستند اینو درنظر داشته باشید هميشه یک صندلی را برای دانشجو های دانشگاه های دیگر درنظر میگیرن پس نگران دانشجو شهرستانی بودن نباشید
  دو مقاله علمی پژوهشی داخلی یا ای اس ای با مبفب بابالا داشته باشید
  رتبه تون زیر صد
  امتحان کتبی رو جوری بخوانید که مطمئن شوید از بیست بیست خواهید گرفت
  با مقالات اساتیدی که در راستای تز مدنظر دکتری شما هستند آشنا بشید و یکی دو عدد از مقالات جدید آنها حتما بخوانید
  بر پایان نامه چند تسلط صدرصدی داشته باشید
  در حین مصاحبه اگر مشکلی پیش اومد بعد از مصاحبه برای استاد مورد نظر خود ایمیل دهید و برای آنها توضیح دهید
  از همین امروز برنامه اساسی برای زبان درنظر بگیرید
  یا حق

  • - گفت:

   من همه اینها رو داشتم و تهران با رتبه زیر 100 که هیچ با رتبه سه و مقاله ای توی معتبرترین مجله تخصصی در دنیا چاپ کرده بودم و رتبه اولی دوره ارشد از یکی از بهترین دانشگاههای ایران و…. ردم کرد.گاهی برای قبولی نه رزومه مهمه نه رتبه نه خوب بودن

 41. نتایج نهایی گفت:

  دوستان نتایج نهایی ازمون دکتری چه زمانی اعلام میشه؟

 42. افشین گفت:

  به احتمال زیاد کسانی که باید مشکل دکتراشون حل میشد حل شده الان بدنبال کم کردن ظرفیت هستند

 43. عرفان گفت:

  قرارنیست برای گرفتن مدرک دکتری هر کاربکنید ، علم تو کتابهاست نه تو مدرک دکتری ، عجبا

 44. a گفت:

  سلام

  کسی میدونه نتیجه نهایی دکتری امسال کی اعلام میشه؟

  مردیم از استرس از اسفند تا حالا داریم هر روز حرص میخوریم!!

  • سلام گفت:

   نه فعلا هیچ کس خبر ندارد
   شرایطتان کاملا قابل درک است
   اما توکلتان به خدا باشد و مابقی را بسپارید به خداوند، فکر میکنم انشاالله تا اواسط شهریور اعلام کنند چون تقویم آموزشی برخی دانشگاه ها از نیمه شهریور شروع می شود فلذا امیدواریم تا آن موقع اعلام بکنند
   فعلا باید منتظر بود
   توکل برخدا

 45. طمراس گفت:

  کسانی که از بی عدالتی کنکور دکتری امسال ضربه خوردند بدانند که با این حرفهای مشابه که می زنند، سال آینده هم که دل به آن بسته اید، هم از کاهش شدید ظرفیتها ضربه می خورید بدانید که کم شدن ظرفیتها فقط در دوره های روزانه اتفاق می افتد و برای دانشگاه آزاد و دانشگاههای پولی نیست.

 46. ساناز گفت:

  اصلا با این تز مخالفم، هر کاری باید از اساس درست بشه،حالا که تا ارشد و دکتری همینجوری وهی پذیرش داشتن فهمیدن این روش اشتباهه؟ چرا نمیان از همون ابتدایی و اولیه افراد رو استعداد یابی نمیکنن که افراد طبق همون استعدادی که داره به تحصیل مشغول بشه، و چرا بقول خودشون چرا تا حالا بر اساس نیاز پذیرش نکردن، الان دیده میشه در یک شهر دانشگاه دولتی فلان رشته رو داره دانشگاه آزاد همون شهر هم همون رشته رو دارن و یه شهر کنار اون که فاصله چندان زیادی هم نداره بازم اون رشته رو دارن و سالانه حساب کنید بفرض مثال چقد رشته کامپیوتر کشاورزیی شیمی رو این دانشگاه به دانشجوشون مدرک میدن میفرستن بیرون، واسه کدوم کار؟؟؟ کدوم شغل؟؟؟ کدوم نیاز؟؟؟؟اینم بگم که اکثر دانشجوها هم بومی هستن، همون ۵۰٪ بومی هم در نظر بگیریم بازم زیاده واسه یه شهر یا استان

 47. یک سر در گم! گفت:

  دوستان اینها میخوان امسال ظرفیت های ارشد و دکتری رو به شدت پایین بیارن و الان هم دارن با این حرفها ذهن ها رو آماده کنن که وقتی دفترچه اتخاب رشته اومد دانشجو ها وحشت نکنن و موج اعتراضی راه نیوفته.

 48. نهال گفت:

  اگه این شیوه گزینش دانشجوی دکتری رو تغییر بدین میبینین که خودبخمد مجبورین کم پذیرش کنین به این دلیل که اگه بیاین گزینش دانشجوی دکتری رو بر این مبنا بزارین که کدوم دانشجوی ارشد برای پایان نامه اش و مقاله ش وقت گذاشته و خودش تلاش کرده، تاکید میکنم خودش تلاش کرده باشه و مقاله در جاهای معتبر داده باشه خودبه خود مجبورین گلچین کنین، چون بیش ار نود درصد دانشجوها از پروپوزال تا مقاله رو پول میدن ببرون براشون انجام بدن و تنها هنری که دارن ابنه که فقط حفظ کنن و بیان چهارتا تست بزنن تو کنکور و قبول شن،،واسه همینه که اکثر دانشحوهای فارغ التحصیل ارشد حتی نمیدونن نوشتن پروپوزال چی هست چه برسه به کار پژوهشی،،مسولین اگه بر اساس کارها و سوابق پژوهشی دانشجوی دکتری گزینش کنن خودشون میبینن که مجبورن زیر ده نفر بگیرن…

  • شيرازیشایان گفت:

   عزیز من شما تعریفت از دانشجو ارشد و فارغالتحصیل ان اشتباهة
   بارها از اساتید دانشگاه تهران شنیدم که میگن مقاله نوشتن کار دانشجو دکتری است و دانشجو ارشد باید فعلا فقط درس بخواند و بهترین کار این است که بعد از فارغالتحصیلی از پایان نامه خود مقاله استخراج کند
   امسال که اگه فرم های دکتری مثلا تهران رو دیده باشید فقط دو مقاله را امتیاز میدادند یعنی بیشتر از دو عدد برای آنها ارزشی نداشت
   اینو بگم خودم چهار تا علمی پژوهشی داشتم مدرک زبان رتبه اول و رتبه 58دکتری و بهانه ای برای کم کاری وجود ندارند
   درضمن ظاهرا آشنایی با کنکور هم ندارید
   چرا که درست است یک تست درنظر شماس درصورتی که برای همین یک عدد ها حداقل باید یک کتاب را خواند و بر اساس همین یک عددها فرق نفرات برتر کنکور با دیگر رقبا مشخص می شود

 49. مینو نادری گفت:

  با سلام بچه های خوب دکترا(دکترای قبلی، دکترای بعداً دکترای در طی)
  اینجانب با کم کردن ظرفیت ها موافقم شدید، اما نه اینکه دیگرانی که قبل از این آمدن تسخیر کنن نه اونا که پیر شدن و بیشتر از 20- 30 سال تدریس کردن پژوهش کنن و بعد از اینا با قوای تازه بیان اونم نه فوج فوج کم شاید هم کم نه کمتر بلاخره هیچ کس دوست نداره سیب زمینی فروش سر کوچه دکتر باشه و بگه(آقای دکتر دو کیلو سیب زمینی) این شغل ها مشکل نداران خیلی هم محترمن اما نه دیگه با مدرک دکترا تو رو بخدا نیاین این عظمت دکترا را لهش کنید. به قول طرف تو برنامه ی خندوانه که می گفت موز یک زمانی برا خودش عظمتی داشت حالا بغل پیاز سیب زمینی میزارنش.
  مینو در انتظار جواب دکترای آزاد 95

  • m گفت:

   سلام و ارادت به همه عزیزان و شما :
   اولا همه دکتر نمی شن چون یه چیزی بعنوان تفاوت های فردی و بهره هوشی در آدمها وجود دارد که طبیعتا همه نمی تو نن تا مرحله دکتری جلو برن
   ثانیا : یه موقع بود که شش کلاسه ها دبیرستان درس میدادن ، یه موقع بود دیپلم آرزوی بعضی ها بود. اصلا از شما خواهش می کنم فقط این بعد قضیه را نگاه نکنید که وقتی دکتری زیاد بشه عظمتش له میشه نه عزیز من اینجور نیست . دکتری که با عرضه و تقاضای کالا فرق می کنه یه مثالی خدمتتون بزنم هر چند که دقیقا مطابق نیست:
   – اگر صبح ها همه مسواک بزنن ارز ش من که مسواک زدم کم میشه؟
   – اگر صبح همه نماز بخونن اررش شما که صبح نماز خوندی کم میشه؟
   – اگر همه روزی یک سوره قرآن بخونن ارزش من که قرآن می خونم کم میشه ؟
   – اگر همه باسواد بشن ارزش من و شما که با سوادیم کم می شه ؟
   به علم از این دیدگاه نگاه نکنید . به علم به عنوان وسیله درآمد نگاه نکنید. درسته که علوم توانایی همه چیز را دارند از جمله افزایش درآمد اما این فقط یکی از اهداف مادی علم است که برای همه کسانیکه این بعد را بیشتر پیگیرند کما بیش محقق میشه. اما علم همونیست است که پیامبر (ص) فرمود برای تحصیلش به دورتری نقطه عالم برید. علم همونی ست که پیامبر (ص) از تولد تا گور انو بیاموزید. بعضی ها میگن تا هنگام مرگ برید علم بیاموزید اما کارتون به مدرک نباشه چون دکتر می شی و دکتری بی ارزش میشن . خدا یاری کنه و همهمون را به راهی مستقیم هدایت کنه و هر چه مصلحت اوست انجام بشه انشاء الله
   با عذر خواهی

   • فریاد گفت:

    باسلام. تنها چیزی که تو دکتر شدن تاثیری نداره بهره ی هوشیه. تو دانشگاه ما که خیلیا به لطف مثلن اساتید براحتی دکتر میشن

   • دوست گفت:

    واقعا اینطور نیست که بگید افرادی که دکتری دارن نسبتا باهوش هستند.
    من خودم اینقدر موارد عجیبی دیدم که طرف واقعا از نظر ذهنی مشکل داره اما به لطف برخی از واحدهای دانشگاهی مدرک ارشد و دکتری گرفتن.
    مواد عجیبی از تخلف هم به چشم دیدم که افراد بدون حتی دادن امتحان معدل بالای 18 کسب کردن.
    پایان نامه هم که میخرن، پس دیدید که لزوما دانشجوهای دکتری باهوش نیستند.

    من خودم به شدت موافقم کاهش ظرفیت ها در تمامی مقاطع تحصیلی هستم.

   • مارال گفت:

    افرين برmاز اين به حق تر تو زندگيم نشنيدم

 50. ترانه گفت:

  حالا بهتر نبود این کارشناسان وزارت علوم که شغل دارند دکترا دارند توجه ودقت داشتند و تمام جوانب رو در نظر می گرفتند تا کنکور دکترا رو که امسال بر گزار شد رو و ادعا میکردند دو سال اعتبار دارد با اولین آزمون به چالش کشیده نشود

 51. عرفان گفت:

  فرهنگ باید اصلاح بشه ، علم توی کتابها است نه تو مدرک دکتری ، تخصص باید وجدانی باشه نه اینکه کاغذ به من تخصص بده
  نصف جوانهای آلمان میرن دانشگاه ، از اون پنجاه درصد :چهل و پنج درصد تحصیل کرده های دانشگاهی آلمان فوق دیپلم دارند ، سی درصد کارشناسی ، پانزده تا بیست درصد ارشد نزدیک پنج درصد دکتری
  تو ایران کسی زیر بار فوق دیپلم میره؟
  اما تو کتابخوانی آلمانها جزو کشورهای پیشتازن

 52. مارال گفت:

  با اون متن خبر اشتباهشون.ناشي از عدم نظارت ناكافي.اينم وزارت علوم

 53. مارال گفت:

  مسئولين محترم چرا مشكل رو بجاي اينكه از ابتدا حل كنين از انتهاحل ميكنين.اين موضوع خيلي واضحه ها???

 54. &$& گفت:

  دوستانی که نارحت هستن از دکتری گرفتن معلم ها و آفت مدرک گرایی رو به این قشر تعمیم میدن انصاف داشته باشن و بدونن حداقل یکی از جاهایی که دکترا خوندن به کار میاد و مفید به فایده اس همین دکترا گرفتن معلم هاست ، تجریه نشون داده اگه قراره تحول بنیادینی در یک جامعه صورت بگیره باید از آموزش پایه در مدارس ابتدایی شروع بشه (چه بسا کشورهای پیشرفته معلم ها تحصیلات عالیه دارن )و خوشبختانه دوستان معلم در راستای تحقق این رسالت از خودشون شروع کردن و رو به تحصیلات عالیه آوردن و توی شرایط برابر بدون اعمال سهمیه و امتیاز ویژه ای با بقیه رقابت میکنن، دوستان بیشتر از اینکه نگران دکتری خوندن معلم ها و اشغال ظرفیت توسط اونا باشی تلاششون رو بیشتر کنن ، هیچ منع قانونی برا درس خوندن هیچ قشری نیست پس بجای توجیه ناکامی خودتون تلاشتون رو بیشتر کنید و یادمون باشه این معلم ها که به چشم رقیب می بینیمشون همونایی هستن که زحمت کشیدن برامون که به اینجا برسیم و قطعا به این افتخار میکنن که رقیبشون باشیم!

 55. دکتر مهندس گفت:

  یه چیز جالب بگم براتون دوستان
  رفیقی دارم که از پردیس دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده و همیشه می گه اقا ظرفیت رو کم کنین و پردیس رو جمع کنین و ازاد رو ببندین و از این حرفا.
  بهش می گفتم اخه پسر تو خودت فارغ التحصیل پردیس چرا اینجوری می گی؟؟
  جالبه.بهم گفت خوب من که این پل رو رد شدم دیگه.می خوام اصلا دیگه کلا همه دکتری ها رو جمع کنن تا بازار کار برا ما بیشتر بشه 🙂

 56. همه بخونیین گفت:

  مگه واسه شما مهمه؟

 57. عرفان گفت:

  بچه ها این روش خوبیه
  چون واقعا در دکترا باید یاد بگیری مشکل را با پژوهش حل کنی وقتی کسی مشکلات را ندونه چطور می خواد حلشون کنه ، اما اگر چند سال مثلا دوسال کار کنه یک مشکلی پیدا میکنه که بخواد حلش کنه بعد میاد دکتری روش تحقیق و پژوهش میکنه، دانشجو هم با هدف عالی میاد دکتری ، هم تو زمینه خاصی در حرفه خودش متخصص میشه

 58. m گفت:

  سلام به عزیزان
  حضور محترمتان ، این موضوع مدرک گرا را باید نفسیر کرد. آقایان اینطور عنوان می کنن که جامعه دارد به سوی مدرک گرایی پیش میره و تخصص و ضمنا تعهد کارایی نداره . باید عرض شود دلیل داشتن تخصص ، مدرک است اگر دانشگاه را بعنوان صادر کننده گواهینامه تخصص قبول ندارید اما نمی شود گفت فلانی متخصص بی مدرک است . این که نمی شود من و شما و امثالهم گواهی تخصص بدهیم باید یک مرجعی باشد که گواهی بدهد بر تخصص افراد و حال این مرجع دانشگاه است. غیر از این کجا می تواند باشد؟
  عزیزان ؛ (پذیرش دانشجو در مقطع دکتری باید مطابق نیاز شغلی کشور باشد) این عنوان اساسا به نظر من اشتباه است . شغل ها نیاز به تخصص دارند اما نمی شود گفت هر کس طالب علم است نیاز به شغل دارند و باید جلو تحصیلش را سد کرد که کارگر ساده شود وهم چه بسا انسانهایی که شغل دارند و درآمد دارند و به دنبال تحقیق و پژوهشند و در واقع این قشرند که علم و هنر تولید می کنند چون بدون توقع به کار و شغل به دنبال تحصیلند . عزیزان کسی که دکتری می خواند و شغل ندارد حقش شغل مناسب است باید زمینه شغل را برایش ایجاد کند نباید صورت مسئله را پاک کند و بگوید دکتر نباش تا شغل ساده را قبول کنی . این که بعضی دانشگاهها به علت حد نصاب نرسیدن دانشجوی لیسانس مبادرت به پذیرش دکتری می کنندد غیر ممکن نیست اما کمیسیون تلاش کنید و قانون مصوب نمایید که هر کس در خواستار ادامه نحصیل است امکانات بستر برایش فراهم باشد. هیچ ارگان و اداره و مرجعی برای داوطلبین دکتری تعهد کار نمی کنند. اجازه بدهید و تلاش کنید که هر آنچه ممکن و مقدور است مردم علم بیاموزند

 59. احمد گفت:

  دوستان دولتی روزانه و شبانه داره تمام فارغ تحصیلهای خودش را جذب میکنه پیام نور داره همه دکتری خودش را جذب میکنه ، دانشگاه آزاد بخشی از دکتری خودش را جذب میکنه تمام آمار دکتری بیکار از 98درصدی پردیسها و ۵۰درصدی دانشگاه آزاده ، پردیسها حذف بشن و دانشگاه آزاد پذیرش را نصف کنه مشکل حله ، واقعا باید برای اول پردیس بعد کاهش ظرفیت آزاد فکری اندیشید.

  • امید گفت:

   بله، دقیقا

  • دکتر گفت:

   دوست گرامی اتفاقا اکثر عزیزانی که دوره پردیس هستن یا شغل دارن و برای ارتقا دکتری می گیرن یا هیئت علمی نیمه وقت هستن یا حق التدریس و دنبال استخدام تمام وقت هستن.
   اتفاقا بیشتر بیکاری ها در روزانه و شبانه هست که با سن کم و پیوسته اومدن بالا و بیشتر اقایون حتی خدمت هم نرفتن.
   در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا با چنین وضعیتی محال هست که طرف رو دکتری قبول کنن.بهش می گن برو اول چند سال کار کن و تجربه جمع کن و بعد بیا دکتر شو

   • عرفان گفت:

    من جای شما بودم این پیشنهاد اشتغال را ایمیل می زدم به اعضا کمسیون آموزش عالی مجلس می گفتم ، چون واقعا در دکترا باید یاد بگیری مشکل را با پژوهش حل کنی وقتی کسی مشکلات را ندونه چطور می خواد حلشون کنه ، اما اگر چند سال مثلا دوسال کار کنه یک مشکلی پیدا میکنه که بخواد حلش کنه بعد میاد دکتری روش تحقیق و پژوهش میکنه

    • دکتر گفت:

     ممنون دوست عزیز شما لطف دارین
     این چیزی که من گفتم چیز تازه ای نیست البته.
     الان کسی بخواد دستیار دکتری بشه در کشوری مثل مالزی یا هند یا المان یا…و پیوسته بخواد بیاد اساتید قبول نمی کنن اصلا اونها یک دوره ای دارن حدود 2 سال هست که باید بین ارشد و دکتری فاصله باشه تا طرف رو برای دکتری قبول کنن.
     یه چیزی مثل طرح کاد و کار اموزی ما هست

    • دانشجو گفت:

     بنده جای شما بودم کمی واقع بینانه تر به قضایا نگاه می کردم نه اینکه این نگاه را تحسین کنم
     پایین تر بیشتر توضیح دادم
     مشاهده بفرمایید

   • دانشجو گفت:

    ببخشید کجا باید بروند کار کنند؟؟؟
    ما داریم میگوییم مشکل از ریشه است و جوانان شغل ندارند که از همان اول با لیسانس وارد باز کار شوند، شما میگویید برو کار میکن مگو چیست کار بعد بیا دکتر بشو؟؟؟
    چرا باید کسی که تلاش کرده و با همت خود وارد مقطع دکترا شده کار نداشته باشد که برگردن بهش بگویند اول برو کار کن بعد بیا دکتر بشو؟؟؟
    به نظر شما دیگه چیکار باید می کرد؟؟ ببخشید که تلاش کرده و روزانه قبول شده!

   • دانشجو گفت:

    کاملا با نظر شما مخالفم
    پایین خدمتتان توضیح دادم

  • پرديس ها به ويژه پرديس هايي كه در تهرانن، كاملا با دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها ادغامه، هم در محل دانشگاه كلاس ها برگزار ميشه هم از همان استادان استفاده ميشه، تنها تفاوتش تو پوليه كه مي ده و توجه داشته باشيد با همون پولاست كه هزينه روزانه ها هم در مياد، واقع بين باشيد

  • دانشجو گفت:

   بله دقیقا

 60. آرزو گفت:

  خوب اگه مدرک گرایی اینقد داره به جامعه ضربه میزنه لطفا اول مشکل اشتغال رو حل کنید بعد هر کسی که با مدرک لیسانس شغل مرتبط رو بدست آورده باشه اگه علاقه مند به علم و دانش باشه ادامه تحصیل میده و اگر نه سعی میکنه تو همون سمت خودش بهترین باشه و دیگه ترازوی مدرک و اشتغال اینقد نامتعادل نمیشه شما اول ریشه رو علاج کنید اینکه که همه دوست دارن ادامه تحصیل بدهند خوبه و باعث مباحات اما اینکه ارزش علم و مهارت و تخصص رو با سیاست گذاریهای پایین آورده شده جای تاسف داره چرا باید مدرک لیسانس و حتی ارشد اینقد کم ارزش باشه تو کشورهای پیشرفته دیپلم و فوق دیپلم خیلی ارزش داره چرایی مسئله رو با متخصصین امر آموزش با هم فکری مسئله رو حل کنند با عیب جویی مشکلی حل نمیشه.

 61. طمراس گفت:

  امسال که با آشنا بازی و مصاحبه های سلیقه ای خیلی از کسانی که حقشون نبود قبول شدند و خیلی از کسانی که حقشون بود قبول نشدند حالا سال دیگر با این حرفهایی که این شخص و آن شخص می زنند ، در اندیشه کاهش ظرفیت پذیرش ها هستند تا کسانی که در سالهای آینده امید به قبول شدن دارند و حتی کسانی که امسال حقشون قبول شدن بود و حالا ضربه خوردند در سالهای آینده هم با کمتر شدن ظرفیت پذیرش ها از تحصیل باز بمانند.

  • امید گفت:

   هر کس قبول شده حقش بوده،
   شیوه درست گزینش همینه،
   استاد باید با کسی کار کنه که دوست داره،
   این در همه جای دنیا هم هست

 62. رویا گفت:

  دوستی گفته در کل پردیسها رشته عمران۳۴ نفر دانشجو گرفتند شما حساب کن در ۳۵۰ رشته چندتا خواهد پردیسها نزدیک و در واقعیت هم بالای ۱۲۰۰۰دانشجو می گیرند یعنی برابر دانشگاه دولتی اون هم فقط با اسم پردیس بدون وجود داشتن هیچ دانشگاهی ، از سال ۸۹حساب کنید نزدیک به هشتاد نود هزارتا مدرک دکتری به اسم پردیس صادر شده .
  موضوع دیگه اگر خانم خانه دار دوست داره دکتری بخونه خوب بخونه اما متأسفانه بعد خواندم دوست داره کاری داشته باشه ، یا آقایی که کارمنده وقتی دکتری میگیره دوست داره ارتقا شغل بگیره ، چقدر پست ریاست وجود داره ، همه کارمندها دارن مدرک می گیرن ، دولت پست برای اینها از کجا بیاره ؟اگر پست سازمانی متناسب با مدرک نباشه کسی دستورات بالا دستی خودش را قبول نمیکنه چون همه حس عقلایی دارند ، همه سرخورده می شوند.
  معلمی که سواد را تو مدرک بدونه ، دوست دارم خودشون قضاوت کنند ، وجدانن علم را کاهش نمی ده
  ارتقاع علم با کتابخوانی است نه با مدرک گرفتن

 63. نهال گفت:

  دوستان عزبز اتفاقا معلم ابتدایی اگه مدرک دکتری داشته باشه که بهتره، چرا انقدر ابتدایی رو دست کم میگیرید اتفاقا مهمترین مقطع تحصیلی است مخصوصا کلاس اول، با احترام برای تمام معلمین ابتدایی باید بگم که متاسفانه معلمین ابتدایی تخصص لازم رو ندارن،،اگه به معلمی که دکتری داشته باشه حقوق خوب بدن که ارزشش پایین نیاد بنظرم خیلی هم خوبه، الان که دست هر کس رو میگیرن میبرن میزارن واسه معلم ابتدایی و متاسفانه همین باعث میشه که بچه ها از پایه ضعیف بار بیان

 64. محمد گفت:

  نمیشه به بهانه اشتغال جلوی تحصیل افراد علاقمند رو گرفت. شاید افراد زیاد و توانمندی باشن که چه بسا خانه دار هم باشن ولی به علم و تحصیل علاقه داشته باشن.

 65. محمد گفت:

  تازگیا یه استدلال رواج پیدا کرده و اونم میگن تحصیلات باید متناسب با نیاز کشور باشه. خب اگه اینطوره چرا دانشجوی لیسانس رو بدون آزمون میگیرید؟؟؟؟
  اگه میخواید مشکلو حل کنید مشکلو باید از ابتدا حلش کرد نه از انتها

 66. فردین گفت:

  تو یه جامعه قرار نیست که همه دکتر بشن. حالا همه تلاش بکنن اشکال نداره، اما قبول شدن به راحتی و باآشنا و ظرفیت زیاد بدون توجه به شغل افتضاحه.

 67. محمد گفت:

  واقعا جای تامل داره با اینکه در همه کشورها تاکید بر فرآیند تخصصی شدن دارن اما در این متن اومده که تسلط افراد بر موضوعات تخصصی اهمیت نداره!!!!!!

 68. محيا گفت:

  خوب چرا با مسئولين دانشگاهها صحبت نميكنيد مسئولين هم حرفهايي دارن هرچه باشد اونها با دانشجويان سروكار دارن نه شما، انها هستند كه ميزان رضايت دانشجويان رو ميدونن

 69. محيا گفت:

  جالب هست همه سخنور شدند.خسته نباشي دلاور خسته نباشي قهرمان، با كاهش ظرفيت و قبول نشدن ما سرخورده ميشيم.

 70. محيا گفت:

  نميشه يه طرز فكر رو به همه تعميم داد. در ضمن اينكار بايد كمكم صورت بگيره نه يكدفعه از سال بعد.

 71. محيا گفت:

  من متوجه نميشم مسئولين چرا بررسي نميكنن كه كسي كه دكتري ميخونه فقط براي افزايش علم خودش هست شايد يه خانم خانه دار كه از لحاظ مالي وضع خوبي داره و نه قصد كار داره و نه سرخورده ميشه تو اين مقطع اكثرا ديگه شغل دارن.

 72. علوم تربیتی گفت:

  درحال حاضر بهترین معیار سواد مدرک تحصیلی است .به نظرتان چه معیاری می تواند جایگزین نمود..ثروت .مقام .نژاد،رنگ ،آشنا !!!

  شاید هم بگین آموزش های ضمن خدمت !!!مهارت !!!
  اونارو هم میشه یه نوع مدرک نامید ….

  پس نباید از پذیرش اون به عنوان یک واقعیت طفره رفت !!!!

 73. احمد. گفت:

  شمایی که میگید معلم ابتدایی دکتر نباید باشه عاقلانه بیا قضاوت کن اگر فرزندت را به مدرسه می فرستادی و دو کلاس هم موجود بود که معلم یکیش دکتری داشت و یکی دیپلم چه دعوایی راه می انداختی تا بچه ات وارد کلاس آقا یا خانم دکتر بشه..من معلم ۲۵ سال سابقه هستم با ۴۰ سال سن

 74. دکتر گفت:

  کل پردیسهای کشور امسال 34 نفر دکتری در تمام گرایشهای رشته عمران پذیرش کردن که از روی دفترچه سنجش قابل شمارش هست.یعنی برای پردیسهای 50 گانه کشور حتی هر کدوم یکی هم نمی رسه…
  حالا ایشون این جذب بی رویه در پردیسها رو از کجا اوردن

 75. علوم تربیتی گفت:

  مگر چند درصد داوطلبان تحصیلات تکمیلی جویای کارهستند ؟؟؟

  اگر تحقیق درستی انجام شود ،خواهیم دید که اکثراًشاغل هستند و از لحاظ خودشکوفایی تمایل به علم آموزی دارند ونباید به این بهانه مانع دانایی مردم شد .

  • reza گفت:

   از لحاظ خودشکوفایی نیست از لحاظ ترفیع شغلی است. باید تفاوتی بین کسانی که از مدرک دکتری در جهت پژوهش و ارتقای علمی کشور استفاده می کنند با کسانی که از آن به عنوان ابزار شغلی می خواهند استفاده کنند باشد

   • علوم تربیتی گفت:

    حتی ترفیع شغلی که باشد نوعی خودشکوفایی است و عیب وایرادی ندارد .انگیزه هرچه می خواهد باشد نباید باعث رکودعلمی شود.

    انگیزه بحث بسیار جالبی است .حتی افراد جویای کار هم دنبال کار می گردند که ادامه تحصیل می دهند ونبایدبرای آنان هم بهانه تراشی نمود.وشاید انگیزه خالص خالص کمتر کسی برای خود ارزش علم ودانایی باشد ونباید دراین خصوص حساسیت نشان داد.

    منع علم آموزی خصوصاً درمقاطع بالا آسیب هایش بیشتر از جوامع مدرک گراست …

   • ... گفت:

    احسنت.ی زمان دکتری فقط جاش تو دانشگاه و تدریس بود الان تو هر اداره تو مششاغل ک نیاز به این تحصیلات نیست دکتر داریم.معلم دبستان دکتره!!!نباید اینجوری باشه.اگه نیاز به ارتقای اطلاعات هست تو هر اداره ی سری کلاس ها و آموزش های تکمیلی بزارن.ذر کل هدف همون ارتقای شغلی هم نیست فقط دلیل اینه ک مدرک گرا شدیم.

    • علوم تربیتی گفت:

     دربسیاری از کشورهای پیشرفته تمامی معلمان پایه اول ابتدایی به اجبار دارای مدک دکترای تعلیم وتربیت هستند و بالاترین حقوق را هم دریافت می کنند .معلم واستاد دانشگاه باید دارای بالاترین مدارک تحصیلی باشند و حتی کارکنان قسمت های اداری ،برنامه ریزی وآموزشی مدرسه ودانشگاه هم باید دارای مدرک دکتری باشند که تعامل برای تعلیم وتربیت صحیح شکل بگیرد

     • ??? گفت:

      فرق داره همه چیز !
      یه نفر شاغل که وقت سر خواراندن رو نداره دکتری میخواد چکار؟؟
      دکتری یعنی پژوهش و وقت داشتن کافی برای انجام آن.

    • .......***....... گفت:

     معلم و با کارمند اداره جات و تکنسین های واحدهای صنعتی که تنها لیسانس براش کافیه یکی نگیر لطفا

  • سینا گفت:

   دانایی مردم؟
   این صرفا نظر شماست و اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی جویای کار هستند و طبق آمار PHD تست، 600 هزار دانش‌آموخته تحصیلات تکمیلی بیکار در کشورمون وجود داره و شما همچنان اصرار به دانایی مردم دارید.

   • دکترای علوم تربیتی گفت:

    توانایی در دانایی است
    میگی نه
    پس این شعر رو چیکار می کنی:

    توانا بود هر که دانا بود دانش دل پیر برنامه بود

    پس خواهش نگین دانش مال جوون ها ویا بیکاران و یا جویندگان کاره.
    یه شاغل با بیکاران رقابت نداره که عزیز

    • دکترای علوم تربیتی گفت:

     توانا بود هر که دانا بود
     ز دانش دل پیر برنا بود
     اصلاحیه بر متن فوق،چون با گوشی می نوشتم خوب نگرفته بود .گفتم شعر بزرگان رو خراب نکرده باشم یه موقع!!!!

  • دوست گفت:

   دوست عزیز یا شما خروجی برخی از دانشگاه ها رو ندیدید و یا نمی دانید علم آموزی یعنی چه!!!

  • دکتری صنایع گفت:

   البته تعریف شما از شغل چی باشه. شغل باید میانگین درآمد سالیانه باشه. ی استاد حق التدریس اگه تو ی دانشگاه کلاس داشته باشه ظاهرا شاغل هستش ولی خالص دریافتیش حدواد به ازای هر ساعت 6500 تا 8000 تومنه. 16 ساعت اون در بهتربن شرایط در هفته 128000 و ماهیانه تقریبا 500000 تومان. قانون کار به هیچ عنوان شامل حالش نمیشه(اعم از مرخصی زایمان، استعلاجی،عیدی،پاداش و …)چرا که قرارداد ساعتی با شما بسته میشه.