مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

کاهش تمایل دانشجویان به تحصیل در دانشگاه‌های آسیایی

مسئول دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشگاه‌های ایرانی خارج از کشور از کاهش دانشجویان ایرانی در کشورهای آسیایی پرمتقاضی خبر داد.

حجت الاسلام محمد مرتضوی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج کشور با یکی و دوسال گذشته تفاوت کرده است در سال های قبل بیشترین دانشجویان ما در کشورهای مالزی، هند، تاجیکستان و ارمنستان حضور داشتند اما در حال حاضر تعداد این دانشجویان در این کشورها کاهش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور بیشتر در کشورهای  آمریکا و کانادا حضور دارند و بعد از این دو کشور بیشتر دانشجویان در اروپا حضور دارند.

مسئول دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشگاه‌های ایرانی خارج از کشور به دلایل کاهش دانشجو در کشورهای مالزی، هند، تاجیکستان و ارمنستان اشاره کرد و افزود: با گشایشی که در دانشگاه های کشور به وجود آمده است، تعداد دانشجویان برای تحصیل در خارج کشور حداقل در مقطع کارشناسی کاهش یافته است و عامل دیگر استانداردهایی است که برخی دانشگاههای خارج کشور ندارند و دانشجو بعد از تحصیل و بازگشت به کشور در ارزیابی مدرک دچار مشکل می شود. این عوامل باعث شده تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی که عنوان شد کاهش یابد.

وی همچنین در خصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور نیز گفت: آمار دقیقی از تعداد دانشجویان ایرانی خارج کشور نداریم و علت آن نیز این مساله است که تعدادی از این دانشجویان در لیست وزارت علوم، تعدادی در لیست وزارت خارجه و  تعدادی در لیست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند اما در مجموع می توان گفت حدود ۸۰  الی ۱۰۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کنند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. توفيق گفت:

  من خودم هند ارشدم رو خوندم ولي نتونستم واسه دكتري گايد پيدا كنم و برگشتم ايران و ازاد دارم مي خونم ،اساتيد دانشگاه هاي هند خيلي به سختي دارن از ايراني ها دانشجو مي گيرن و يكي از دلايلشون هم اينه كه مستقيما بعد ارشد مي خوان phd بخنن !ولي در هند ما بين دوره ارشد و دكتري يه دوره ٢ساله به نامmphil هستش كه بعد اين دوره دانشجو ميتونه اقدام كنه و حتي بدون گذروندن اين دوره حق تدريس در دانشگاه رو ندارن ،حالا بگين ايران مداركش معتبره!تا دانشجو ترم اخر ارشد هستش اقدام مي كنن واسه تدريس و استاد ميشه !!

 2. Phdسازه گفت:

  دلیلش رو باید در کلاسهای 40 نفره ارشد و 20 ، 25 نفره دکتری دانشگاه ازاد جستجو کرد.
  خدا کنه زودتر وزارت علوم نظارتش رو چندین برابر کنه روی دانشگاه ازاد.فقط واحدهای خوب ازاد و اونهو هم در حد 5 ، 6 نفر باید اجازه جذب دکتری داشته باشن

  • آرزو گفت:

   مشکل فقط دانشگاه آزاد نیست متاسفانه بعضی از دانشگاههای دولتی در تهران هم سال 94 کلاس ارشد 42 نفره در رشته مهندسی داشتن و امسال هم اون دانشگاه گفته 10 درصد ظرفیتش را افزایش میده.پارسال خیلی آمار قبولی رتبه های 700 تا 800 تو دانشگاههای تاپ زیاد بود. پس مشکل ریشه ای هست نه فقط دانشگاه آزاد هست که البته باید اصلاح شود .

 3. داغون شدم میفهمی گفت:

  سلام..دوستان اگه آزمون ابانماه کنسل شده پس چرا تو سایت سازمان سنجش هست بازم؟ عایاااا یادشون رفته؟

 4. مهدی عمران سازه گفت:

  دلیلش اینه که دانشگاه آزاد تو این دو سه سال اخیر دکترا رو خیلی آسون کرده و کسی دیگه نمیره کشورهای آسیایی

 5. سارا گفت:

  سطح کیفی دانشگاه های ایران بالاتر رفته و همچنین مهاجرت به خارج کشور به دلیل بالا رفتن نرخ ارز به شدت دشوار شده. شاید مهمترین دلایل همین باشه.
  بودند افرادی که در دانشگاه های ایران درس خوندند و الان استاد دانشگاه های برتر تهران هستند.

 6. آرزو گفت:

  بیشترین دلیلش کیفیت پایین آموزشی تو بعضی رشته های کشورهایی مثل تاجیکستان و ارمنستان و هند هست . حتی من شنیدم رشته های مهندسی هند از ایران هم سطح کیفیش پائین تره. خوب کسی که میخواد پول و عمرش رو بذاره میره یه جایی که از کشور خودش چند درجه بالاتر باشهنه پایین تر . آمریکا و کانادا و اروپا لابد بهتر هستن .

  • مهین گفت:

   دقیقا موافقم

  • مینا گفت:

   دانشگاه با دانشگاه متفاوته، خیلی از دانشگاه های مالزی و هند در رنکینگ جهانی بسیار بالاتر از بالاترین دانشگاه ایران (شریف) هستند. کسانی میرفتند آسیا که میخواستند مدرک بگیرند و برگردند به کشور، که با افزایش ظرفیت دولتی و آزاد دیگه نمیرن، کسانی که برای اروپا و آمریکا اقدام می کردند افرادی بودند که میخواستن به طور کامل مهاجرت کنند. اون افراد همچنان به کار خودشون ادامه میدن

 7. میثم گفت:

  جاهای دیگه سطح اسااتید بالاتر هستش خوب