مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

کاهش تمایل دانشجویان به تحصیل در دانشگاه‌های آسیایی

مسئول دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشگاه‌های ایرانی خارج از کشور از کاهش دانشجویان ایرانی در کشورهای آسیایی پرمتقاضی خبر داد.

حجت الاسلام محمد مرتضوی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: وضعیت تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج کشور با یکی و دوسال گذشته تفاوت کرده است در سال های قبل بیشترین دانشجویان ما در کشورهای مالزی، هند، تاجیکستان و ارمنستان حضور داشتند اما در حال حاضر تعداد این دانشجویان در این کشورها کاهش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور بیشتر در کشورهای  آمریکا و کانادا حضور دارند و بعد از این دو کشور بیشتر دانشجویان در اروپا حضور دارند.

مسئول دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشگاه‌های ایرانی خارج از کشور به دلایل کاهش دانشجو در کشورهای مالزی، هند، تاجیکستان و ارمنستان اشاره کرد و افزود: با گشایشی که در دانشگاه های کشور به وجود آمده است، تعداد دانشجویان برای تحصیل در خارج کشور حداقل در مقطع کارشناسی کاهش یافته است و عامل دیگر استانداردهایی است که برخی دانشگاههای خارج کشور ندارند و دانشجو بعد از تحصیل و بازگشت به کشور در ارزیابی مدرک دچار مشکل می شود. این عوامل باعث شده تعداد دانشجویان ایرانی در کشورهایی که عنوان شد کاهش یابد.

وی همچنین در خصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور نیز گفت: آمار دقیقی از تعداد دانشجویان ایرانی خارج کشور نداریم و علت آن نیز این مساله است که تعدادی از این دانشجویان در لیست وزارت علوم، تعدادی در لیست وزارت خارجه و  تعدادی در لیست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند اما در مجموع می توان گفت حدود ۸۰  الی ۱۰۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کنند.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۱)

 1. توفیق می‌گه:

  من خودم هند ارشدم رو خوندم ولی نتونستم واسه دکتری گاید پیدا کنم و برگشتم ایران و ازاد دارم می خونم ،اساتید دانشگاه های هند خیلی به سختی دارن از ایرانی ها دانشجو می گیرن و یکی از دلایلشون هم اینه که مستقیما بعد ارشد می خوان phd بخنن !ولی در هند ما بین دوره ارشد و دکتری یه دوره ٢ساله به نامmphil هستش که بعد این دوره دانشجو میتونه اقدام کنه و حتی بدون گذروندن این دوره حق تدریس در دانشگاه رو ندارن ،حالا بگین ایران مدارکش معتبره!تا دانشجو ترم اخر ارشد هستش اقدام می کنن واسه تدریس و استاد میشه !!

 2. Phdسازه می‌گه:

  دلیلش رو باید در کلاسهای ۴۰ نفره ارشد و ۲۰ ، ۲۵ نفره دکتری دانشگاه ازاد جستجو کرد.
  خدا کنه زودتر وزارت علوم نظارتش رو چندین برابر کنه روی دانشگاه ازاد.فقط واحدهای خوب ازاد و اونهو هم در حد ۵ ، ۶ نفر باید اجازه جذب دکتری داشته باشن

  • آرزو می‌گه:

   مشکل فقط دانشگاه آزاد نیست متاسفانه بعضی از دانشگاههای دولتی در تهران هم سال ۹۴ کلاس ارشد ۴۲ نفره در رشته مهندسی داشتن و امسال هم اون دانشگاه گفته ۱۰ درصد ظرفیتش را افزایش میده.پارسال خیلی آمار قبولی رتبه های ۷۰۰ تا ۸۰۰ تو دانشگاههای تاپ زیاد بود. پس مشکل ریشه ای هست نه فقط دانشگاه آزاد هست که البته باید اصلاح شود .

 3. داغون شدم میفهمی می‌گه:

  سلام..دوستان اگه آزمون ابانماه کنسل شده پس چرا تو سایت سازمان سنجش هست بازم؟ عایاااا یادشون رفته؟

 4. مهدی عمران سازه می‌گه:

  دلیلش اینه که دانشگاه آزاد تو این دو سه سال اخیر دکترا رو خیلی آسون کرده و کسی دیگه نمیره کشورهای آسیایی

 5. سارا می‌گه:

  سطح کیفی دانشگاه های ایران بالاتر رفته و همچنین مهاجرت به خارج کشور به دلیل بالا رفتن نرخ ارز به شدت دشوار شده. شاید مهمترین دلایل همین باشه.
  بودند افرادی که در دانشگاه های ایران درس خوندند و الان استاد دانشگاه های برتر تهران هستند.

 6. آرزو می‌گه:

  بیشترین دلیلش کیفیت پایین آموزشی تو بعضی رشته های کشورهایی مثل تاجیکستان و ارمنستان و هند هست . حتی من شنیدم رشته های مهندسی هند از ایران هم سطح کیفیش پائین تره. خوب کسی که میخواد پول و عمرش رو بذاره میره یه جایی که از کشور خودش چند درجه بالاتر باشهنه پایین تر . آمریکا و کانادا و اروپا لابد بهتر هستن .

  • مهین می‌گه:

   دقیقا موافقم

  • مینا می‌گه:

   دانشگاه با دانشگاه متفاوته، خیلی از دانشگاه های مالزی و هند در رنکینگ جهانی بسیار بالاتر از بالاترین دانشگاه ایران (شریف) هستند. کسانی میرفتند آسیا که میخواستند مدرک بگیرند و برگردند به کشور، که با افزایش ظرفیت دولتی و آزاد دیگه نمیرن، کسانی که برای اروپا و آمریکا اقدام می کردند افرادی بودند که میخواستن به طور کامل مهاجرت کنند. اون افراد همچنان به کار خودشون ادامه میدن

 7. میثم می‌گه:

  جاهای دیگه سطح اسااتید بالاتر هستش خوب

درج نظر