مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

غیررسمی بودن دوره‌های دکتری مدیریت کسب‌وکار

دوره‌های آموزش عالی مدیریت کسب‌وکار موسوم به MBA و DBA که از سوی مؤسسه‌های آموزش عالی آزاد و برخی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، غیر رسمی است.

 به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، اداره کل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دوره‌های آمـوزش عـالی مـدیریت کسب و کار مـوسـوم به MBA و DBA که از سوی مؤسسه‌های آموزش عالی آزاد و برخی دانشگاه‌ها برگزار می‌شـود دوره‌های غیر رسمی هستند و به هیچ وجه دوره مقطع‌دار کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری محسوب نمی‌شوند.

در این اطلاعیه آمده است: هرگونه تبلیغات و مطلبی که خلاف این موارد از سوی موسسه‌های آموزش عالی آزاد انتشار یابد تخلف محسوب شده و مطابق مقررات نسبت به آن اقدام می‌شود.

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۲)

 1. دکتری DBA گفت:

  با عرض سلام و احترام
  لازم میدانم اطلاعاتی در مورد دوره های ذکر شده عنوان نمایم.
  برخی موسسات دوره DBA را بصورت ساعتی و یکساله برگزار میکنند ولی در برخی از دانشگاهها این دوره بصورت بلندمدت و تقریبا 3 ساله بعنوان دکتری حرفه ای برگزار شده و در پایان با دفاع از رساله به دانشپذیر گواهی نامه ارائه میگردد.
  دوره های بلند مدت توسط اساتیدی همچون دکتر منوریان، دکتر صارمی ، دکتر اعرابی و …. باسرفصلهای مورد تایید برگزار میشود.
  مدارک دوره های بلند مدت طبق چندین بخشنامه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در تمامی شرکتها و سازمانهای زیرمجموعه این وزارت خانه قابل قبول و طبق بخشنامه معادل مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری لحاظ میگردد و از مزایای آن بهره مند میشوند.در برخی از سازمانهای دولتی به صورت موردی در سطح مدیران عالی این مدارک اعمال میشود.در شرکتهای خصوصی ملاک نظر مدیرارشد بوده و معمولا برای شرکتهای خصوصی اهمیت خاصی ندارد.ضمنا یادآور میشوم بخشنامه های ذکر شده در مورد تایید مدارک، مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاه صنایع و معادن ایران، سازمان مدیریت صنعتی و موسسه بازرگانی میباشد.این مدارک صرفاً ازنظر وزارت علوم مورد تایید نیست.شاید درآینده این مدارک همچون مدارک معادل قبل 68 که دوسال قبل توسط شورای انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تایید گردید و در دفترچه های راهنمای ثبت نام نیز قید شده، تایید گردد.
  شخصا زمانی که در این دوره ها شرکت کردم امیدی برای تایید آن نداشتم ولی خوشبختانه با این بخشنامه وزارت صنعت، مشکلات فارغ التحصیلان زیرمجموعه این وزارتخانه حل شد.
  در پایان بنظرم باید همه جوانب را در نظر گرفت و بعد اقدام کرد.آرزوی موفقیت برای شما

 2. محسن مدیریت گفت:

  یعنی واقعا کی فکر میکنه اینا مدرک دانشگاهین؟؟؟؟؟؟ جل الخالق

 3. برق الكترونيك گفت:

  با سلام سازمان مديريت صنعتي در تبريز در تبليغات خود دكتراي مديريت dba را نوشته يعني چه؟ توضيح بدهيد؟

 4. زیبا گفت:

  حالا جالبش میدونید چیه؟ چهار پنج تا از فامیلها و دوستای ما میگن ما دکتریم خخخخ DBA گرفته میگه دکترم منم تو دلم بهشون میخندم
  سواستفاده موسسات مهم نیست سواستفاده افراد مهمه که خیلی راحت با اینکه لیسانس به زور داره و فوق هم نداره میگه دکترم یکی دوتا هم نیستند همشون خیلی جدی همه جا مینویسن تو رزومشون phd

 5. آسمان گفت:

  همسر من DBA میخونن از دانشگاه تهران .یعنی بی اعتبار و غیر رسمی هستش؟

 6. شیدا گفت:

  دوستان تهران که دوباره قفل شد:(((

 7. مسعود ظریفی ها گفت:

  خداروشکر که بالاخره وزارت علوم بعد ازمدتها نسبت به این موضوع عکس العمل نشان داد چرا که نااگاهی افراد در رابطه با مدارک صادره باعث سوء استفاده فراوانی از طرف این مراکز شده بود.

درج نظر