مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

انتشار اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص آزمون دکتری 96

سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه‌ای جزئیات برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز 1396 را اعلام کرد.

به گزارش پی اچ دی تست، اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص زمان، منابع و مواد امتحانی آزمون دکتری تخصصی سال تحصیلی 96 – 97 به شرح ذیل است:

بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) می­رساند، پذیرش دانشجو در سال 1396 بر اساس قانون “سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی” مصوب 94/12/18 مجلس محترم شورای اسلامی و مصوبات “شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی” به شرح ذیل انجام خواهد شد. لذا ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دورة دکتری در کلیه رشته ­های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره­ های دکتری (Ph.D) شرکت نمایند. لازم به ذکر است پذیرش بر اساس قانون مذکور و مطابق این اطلاعیه و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می­شود)، صورت خواهد گرفت.

بر اساس قانون فوق، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه­ های « آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می­شود:
 
الف ـ دکتری آموزشی ـ پژوهشی: سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می­گیرد:
1ـ آزمون متمرکز (50 درصد)
2ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)
3ـ مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 درصد)
ب ـ دکتری پژوهش محور: سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور بر اساس معیارهای زیر صورت می­گیرد:
1ـ آزمون­ متمرکز (30 درصد)
2ـ سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)
3ـ مصاحبه علمی و بخش عملی (30 درصد)
4ـ تهیه طرح­واره (20 درصد)
اجرای مرحلة اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و … توسط دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.
بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمركز دکتری (Ph.D) سال 1396 به شرح زیر خواهد بود:
الف) آزمون زبان با ضریب (1)
ب) آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (1)
ج) آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (4)
 
سنجش و پذیرش برای کلیه دوره­ ها شامل: روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پژوهش محور، پردیس­های خودگردان، پیام نور، بورس اعزام به خارج، دانشگاه آزاد اسلامی و …. بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت لذا کلیه متقاضیان ورود به دوره دکتری (Ph.D) و همچنين دستیاری دامپزشکی سال 1396 لازم است در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند.
جدول زمانی ثبت نام و برگزاری آزمون به شرح خواهد بود:
 
جدول زمانی ثبت نام و برگزاری آزمون
زمان ثبت نام آزمون
زمان برگزاری آزمون
16 الي 21 آذرماه 1395
6 اسفند ماه 1395
 
 
سایر شرایط و ضوابط
1ـ تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه­ای می­توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون ورودی شرکت نمایند.
2ـ دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی ارشد در صورتی که مشمول آئین  ­نامه شماره 77633/2 مورخ 92/5/28 که توسط معاون آموزشی وزارت متبوع ابلاغ شده، باشند می­توانند در آزمون شرکت نمایند.
3ـ مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می­توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال (سال 1396) فارغ التحصیل شوند. تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفيت نیمسال دوم است، سی ام بهمن ماه همان سال (سال 1396) خواهد بود.
4ـ پذیرفته شدگان قطعی (نهایی) اجازه ثبت نام در آزمون سال بعد را نخواهند داشت.
تمامي پذيرفته‌شدگان آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1395 در تمامي دوره‌ها (روزانه، نوبت دوم، پيام نور، غير انتفاعي و پرديس خودگردان) نمي‌توانند در آزمون سال 1396 ثبت نام كنند.
دریافت فایل جداول رشته هاي امتحانی آزمون ورودي دوره دکتري 96
 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. خانم دکتر گفت:

  با سلام. منابع دکترا امسال مثل پارسال یا تغییر میکنه؟

 2. فرنوش گفت:

  نتایج رو سازمان سنجش اعلام میکنه یا دانشگاهها؟چون اگه خود دانشگاهها اعلام کنن باز دانشگاه آزاد کرور کرور پذیرش میکنه!!!چه شود؟؟؟؟؟!!!!!

 3. زهرا گفت:

  قابل توجه پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد:
  متقاضیان پذیرفته شدگان قطعی (نهایی) اجازه ثبت نام در آزمون سال بعد را نخواهند داشت

 4. دکترا آینده گفت:

  سلام.سوالی داشتم دوستان.اگه بخواهیم مقاله بیشتر داشته باشیم میشه موضوعش مجزا از پایان نامه باشه؟

 5. saeid گفت:

  با سلام
  آیاظرفیت دانشگاه هایی که پذیرنده دکتری مالی هستند فقط امام صادق و دانشگاه تهرانه؟ یا علامه و بهشتی رو هم شامل میشه؟ در دوره قبل که مالی از مدیریت جدا شده بود ظاهرا فقط دانشگاه های امام صادق و تهران مخصوص مالی ها بود و بهشتی و علامه چون ذیل گروه حسابداری و … بوداز بچه هایی که مدیریت امتحان داده بودن پذیرش می کرد. آیا امسال هم همینطوره؟
  دوستان نظر بدن لطفا

 6. علی گفت:

  اره الان هم منابع را عوض کردن.

 7. اعلام نتایج دکتری گفت:

  سلام دوستان. خیلی ها سوال میکردن که چرا سنجش نتایج رو اعلام نمیکنه. من خودم تا امروز روزی صد بار سایت سنجش رو چک میکردم.امروز تصادفی یه مصاحبه طولانی از آقای دکتر خدایی دیدم که مربوط به 19 مرداده و در مورد آزمون سراسری دبیرستانیها است . در پاراگراف آخر در مورد دکتری 96 صحبت کردن و در خط آخر !! فرمودن که سنجش امسال برای دکتری اعلام نتیجه نداره!!!! و دانشگاهها اعلام مبکنن. بدون اینکه اطاعیه ای در سایت سازمان سنجش بذارن. متاسفانه تیتر این خبر هم نامرتبطه و فقط عنوان شده اعلام نتایج آزمون سراسری. خواستم خبر بدم ثبت نام رو از دست ندید

 8. میلاد گفت:

  اعتبار دوسالانه چی شد؟

 9. 22 گفت:

  اعتبار دوساله برقرار هست؟

 10. در آرزوی دکتری گفت:

  باز همان آش و همان کاسه است.تغییری در روند پذیرش دانشجو دکتری صورت نگرفته چون دانشگاه ها باز هم می توانند دانشجوهایی را که میخواهند پذیرش کنند 50 درصد مصاحبه را بهشان می‌دهند وبه این ترتیب با داشتن 50درصد مصاحبه و اندکی از آزمون به راحتی پذیرش می شوند

 11. آریا گفت:

  منظور از آزمون عملی چیه ؟پژوهش محور با آموزشی پژوهشى چه فرقی داره طرحواره یعنی چی ؟ اگه آزمون بدیم چه حدود رتبه و چه شرایطی لازمه که یکی از دانشگاه های تهران قبول بشیم ؟

 12. سمانه گفت:

  اگه کسی سال اول در آزمون پذیرفته شده باشه و رتبش قابل قبول خودش نباشه و برا مصاحبه هم نرفته باشه سال بعد نمیتونه تو آزمون شرکت کنه؟اگه کسی میدونه لطفا جواب بدید.

 13. آریا گفت:

  سلام دوستان یه سوال داشتم
  اگر کسی استعداد درخشان دانشگاه درجه 3باشه و پایان نامش 5یا6ترمه تموم کنه درچه صورتی میتونه دانشگاه درجه 1قبول بشه برا دکترا ؟آیا اصلا امکانش هست؟

  • هستی گفت:

   سلام.
   بله امکانش هست. ولی اگر از طریق استعداد میخواهید اقدام کنید باید رزومه پرباری داشته باشین و پایان نامتون انقد قوی بوده باشه که توجیهی برای 5 یا 6 ترمه شدنتون باشه. مقاله، کتاب، مدرک زبان حتمااااا.
   ولی به نظر من حتما کنکور شرکت کنید و سعی کنید رتبه خوبی بیارید.
   اگه از طریق کنکور اقدام کنید شانس بیشتری دارید.
   موفق باشید

  • جوجه گفت:

   باید صد تا مقاله داشته باشه

  • حامد گفت:

   با سلام
   گاهاً دانشگاهها علاوه بر شرایط عمومی یک سری شرایط اختصاصی هم در نظر میگیرند مثلا بعضی دانشگاهها فقط دانشجویانی که 4 ترمه از پایان نامه دفاع کنند را قبول میکنند این شرایط در سایت های استعداد درخشان دانشگاهها وجود دارد .پیشنهاد میشود ابتدا به سایت استعداد درخشان دانشگاههای مدنظرتون را بررسی کنید و ببینید شرایط اونها برای امسال چی بوده

 14. هستی گفت:

  سلام.
  دوستان من 1 سوالی داشتم، ممنون میشم اگه کسی جواب بده.
  من فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی گرایش مالی هستم.. 2 تا مقاله آی اس آی مستخرج از پایان نامم دارم. 6 تا مقاله کنفرانسی تو حوزه های مختلف مدیریت و 1 کتاب در دست تهیه و 2 مقاله علمی پژوهشی در دست داوری. میخوام امسال برای دکتری شرکت کنم و بین دو کد رشته مجموعه مالی و بازارگانی موندم. میخواستم اول مالی رو انتخاب کنم ولی ظرفیت دانشگاه های ارائه دهنده خیلی پایینه. بعد تصمیم گرفتم بازرگانی شرکت کنم ولی مقالاتم در حوزه مالی هستن و می ترسم اگر قبول شدم تو مصاحبه به مشکل بر بخورم. کسی میتونه راهنماییم کنه؟

  • جوجه گفت:

   نه گیر میدن بهت. باید همون
   رایشی که مقاله دادی شرکت کنی

  • مهسا گفت:

   سلام
   احتمالش هست که در مصاحبه به چالش کشیده بشید. چون در مصاحبه باید علاوه بر دلایل منطقی برای تغییر رشته، توانمندی خودتون رو هم برای تحصیل و پژوهش در اون رشته به اساتید نشون بدید و با شرایطی که گفتید، یه کم کار سختی خواهید داشت.

  • سارا گفت:

   سلام ظرفیت رشته مالی خیلی کمه
   من سال ۹۴ رتبه ام ۱۹ شد و اصلا دعوت به مصاحبه هم نشدم

 15. مخالف مصاحبه گفت:

  وقتی میخوای پول برداشت کنی

  یا
  ۱_ به کارمند مراجعه میکنی
  یا
  ۲_ به خودپرداز مراجعه میکنی
  _______
  از دو مورد فوق
  کدوم یکی فقط قانون رو اجرا میکنه؟
  و نمیتونه سلیقه خودش رو بهت تحمیل کنه
  _______
  مصاحبه دکترا هم باید کاملا از دست اساتید خارج بشه و با سیستمی روبرو بشی که نتونه سلیقه ای کار کنه
  _______
  وگرنه همه میدونیم که مصاحبه کنندگان میتونن
  از اولی بپرسن
  حافظ ، شاعر کدوم کشور بود
  و از دومی بپرسن
  گچقعغچگطظقثضص از نسل کدام شاعر است
  _______

  اصلا احساس نمیکنم دارم درعصر پیشرفت تکنولوژی زندگی میکنم

  • حامد گفت:

   با سلام .دوست گرانقدر تاحدودی با شما موافقم و سال گذشته خودم قربانی این مصاحبه ها شدم. ولی در نظر بگیرید تا حدودیهم باید این حق را به اساتید داد که دانشجویی انتخاب کنند که قبولش دارند.یک زمانی سنجش دانشجویانی به دانشگاهها تحمیل کرد که من هنوز که هنوز هست افرادی از آن دانشجویان را می شناسم که با اتمام سنوات تحصیلیشان نتوانسته اند خواسته های استادشان را براورده سازند.به هر حال روند امسال منطقی ترین روند است که لااقل میدانیم ازمون در پذیرش نقش دارد نه مثل سال گذشته غربال کند

 16. مخالف مصاحبه گفت:

  پس چرا اعلام کردن متمرکزه؟
  این که مصاحبه و…. داره!!!!!

  ملت رو به مسخره گرفتن

 17. دوستانه گفت:

  خوب این یک اقدام نسبتا خوبی هست که انجام شده.اما نکته ای که وجود داره اینه که ظاهرا عنوان و گرایشهای خیلی از رشته ها ادغام شده است و دیگه خبری از گرایشهای متنوع و مختلف نیست.
  آیا بهتر نبود ادغام کردن گرایشها را ابتدا از مقطع لیسانس و فوق لیسانس شروع می کردند (فکر کنم مقطع دکتری یک دوره تخصصیه!!). ثانیا تکلیف کسانی که در حال حاضر در رشته هایی با یک عنوان دیگه در حال تحصیل اند چه می شود؟!

 18. داوطلب گفت:

  دکتر خدایی تو یه مصاحبش فرمودند که آزمون دکتری 96 مثل آزمون 94 هست ولی یه تفاوت هایی داره. چه تفاوت هایی؟ اگه امکان داره راهنمایی کنید؟

 19. عدالت آموزشی گفت:

  باید زودتر از این ها از وزارت بهداشت یاد می گرفتند و یاد بگیرند. اونجا منابع مشخص و مرتبط هست و حتی کتابها نیز مشخص شده اند. وقتی کتابها مشخص نباشند ممکنه یک نفر یک کتاب را بخونه و ۸۰ درصد بزنه ولی شخص دیگه ای کتاب دیگه ای را بخونه و ۱۰ درصد هم نزنه. تلاش هر دو نفر هم به یک اندازه بوده باشه.

 20. دکتری گفت:

  دانشگاه سمنان گفت اواسط شهریور برای ثبت نام دعوت می کنه!! آیا کسی رفته؟؟؟ چرا اطلاعیه نمیزنن!!!!!

 21. مریم گفت:

  5 ماه باقی مانده رو خوب بخونید به امید موفقیت همتون

 22. مریم گفت:

  سلام دوستان باور کنید هرچی قسمتتون باشه بهش میرسید
  من امسال در حد رتبه اولی خوندم وسال سومی بودکه کنکور میدادم. اما بااین کنکور حق ناحق مشخص نشد. همه چیز به خدا بسپارید و خوب بخونید مطمن باشید قبولید. امسال بهترین رتبه ها قبول نشدن

 23. روانشناس گفت:

  اگه از فوق روانشناسی، دکتری مدیریت بخونه میتونه هیئت علمی دانشگاهها بشه

 24. اعتراض گفت:

  اصلا نمیشه اعتراض کرد؟ چرا اینجوری اخه. مگه میشه. حداقل بعد از دو سوال تصمیم میگرفتن. بی کفایتی دانشگاهها رو که دانشجو نباید تاوان بده 🙁

 25. دکتری گفت:

  سلام من واقعیتش بخوایین تعهد دادم و قبول شدم امسال ولی به شما این اطمینان میدم سال بعد واقعا کسانی که لایق هستند انتخاب میشن مطمئنم

 26. سازه های آبی گفت:

  سلام، دوستان از بچه های سازه های آبی کسی میدونه منظور از درس طراحی سازه های آبی تکمیلی چیه؟

  • Phdسازه گفت:

   دوست عزیز چند تا کتاب با اسمهای سازه های ابی و بناهای ابی وجود داره باید اونها رو مطالعه بفرمایید.منظورش سوال از سرریزها و حوضچه های ارامش و تبدیلها و …هست که تو انواع کتابهای سازه های ابی در مورد طراحیشون مطالب وجود داره.نمونه سوالات کنکورهای 94 و 93 و 92 هم بهتون توصیه می شه که حتما ملاحظه بفرمایید

   • عمران گفت:

    سلام آقای phdسازه. ممکنه لطف کنید بهترین منابع برای درس دینامیک سازه و الاستیسیته که برای کنکور بهتره اگر اطلاع دارید اعلام کنید. خیلی ممنون میشم.

 27. داغها گفت:

  دوستان عزیز. اینطوری که نمیشه. سال گذشته سنجش قول اعتبار دو ساله و آزمون آبان داد و بعدش هم خلف وعده کرد. سوای اینکه اصلاً از ابتدا آیا این وعده ها درست بود یا نه، سوای اینکه آیا عمل کردن به این وعده ها درست بود یا نه، باید حتماً سازمان سنجش یه تضمین اساسی به ما بده که از این بعد، یا نباید اصلاً تصمیمی بگیره و اون را رسماً اعلام کنه، یا اگه تصمیمی گرفت و قولی داد و اون رو علناً اعلام کرد و صدها هزار نفر رو به این خبر و صحت و اعتبار و دوام اعتبارش وابسته و امیدوار کرد و تمام این چند صد هزار نفر زندگی چند ماه یا سال آتی خودشونو بر اساس درستی و پایایی و اعتبار چنین تصمیمی استوار کردن، دیگه به هیچ وجه حق نداشته باشه اون وعده و تصمیم رو عملی نکنه و بعد هم هیچ توضیحی نده که چرا از ابتدا تصمیم گرفت و وعده داد و بعدش خلف وعده کرد.
  ما به عنوان افرادی که ماهها یا سالهاست برنامه زندگیمونو میخوایم بر اساس تصمیمات بزرگ سنجش بچینیم کمترین حقمون اینه که این تضمین از طرف سنجش و دانشگاهها به ما داده باشه. ما دیگه نمیتونیم شاهد خلف وعده هایی به این بزرگی و وسعت باشیم. ما با تجربه ای که از سال قبل بر ما تحمیل شد دیگه چه اطمینانی میتونیم به تصمیمات و وعده های سنجش داشته باشیم؟ مسئولان بالای سنجش باید حتماً بیان و روشن و واضح و به نحو علنی و رسمی به همه ما تضمین بدن که این اطلاعیه هایی که صادر کردن و خواهند کرد عملی خواهند شد، و خلف وعده ای صورت نخواهد گرفت.

  • کدوم تهعد گفت:

   وقتی کلا حق کشی تو مصاحبه رو منکر میشه، و این همه اعتراض دانشجوها رو نادید گرفتن، به کی به چی میخوان تعهد بدن 🙁

  • سعید گفت:

   سلام دوست عزیز، راستش قانون سال قبل نشات گرفته از احساسات بود و بعید می دونم پنج دقیقه رو فکر کرده باشن! که نتیجه ش رو هم همه دیدن (منابع بی ربط، هزینه گزاف، بی عدالتی، بی برنامگی و…) ولی خوشبختانه مجلس یه قانون جدید تصویب کرده که سهم دانشگاه ها رو به شدت کاهش داد تا عدالت بیشتر برقرار بشه و بازم خوشبختانه این قانون به جز به صورت طرح با لایحه اونم با رای مجلس قابل تغییر نیست. خیالتون راحت الان بشینید درس بخونید.

  • آرمان گفت:

   واقعاََ درست میگید دوستِ من!
   من خودمم از شهریورِ پارسال تا دو ماه پیش داشتم میخوندم واسه امتحان دکترا که رتبه تک رقمی بیارم!!!

 28. خواهشا یکی که مطلعه جواب بده گفت:

  آقا داستان این محرومیت دیگه چیه؟ یکی که دانشگاه پردیس قبول شده دیگه محروم میشه؟پس داستان ادغام شدن آزمونها چی میشه؟یعنی این قوانین برای آزاد هم هست؟دیگه نمیتونه آزاد هم شرکت کنه؟

  • دکتر..... گفت:

   به سنجش زنگ بزن…
   چون یه کم قوانین جدید شده … مثل ادغام آزمون و ….

  • Phdسازه گفت:

   تمام کسانی که در انواع دوره های دانشگاههای دولتی شامل روزانه شبانه و پردیس و پیام نور و دانشگاههای غیر دولتی غیر انتفاعی پذیرفته شدن در صورت انصراف حق شرکت در ازمون سال بعد رو نخواهند داشت.
   دیگه از این شفافتر چطور می تونستن توضیح بدن دوست گرامی؟؟

 29. مدیریت بازرگانی گفت:

  سلام
  من 94 ترم دوم دانشگاه ازاد رشته مدیریت قبول شدم وثبت نام کردم ولی درادامه مراجعه نکردم وشهریه هم ندادم
  به نظرتون مدارک من را عودت میدن یا خسارت میگیرن؟//

 30. دنیا گفت:

  بچه ها پس این دو مرحله ای شدن کنکور چیه دیشب تو اخبار گفتن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 31. محمد گفت:

  سلام بچه های قدرت
  میشه کتاب تحلیل سیستم های انرژی الکتریکی رو بهم معرفی کنید خیلی ممنونم

 32. لاله گفت:

  دیروز با سنجش تماس گرفتم
  اعتبار 2 ساله رتبه لغو شده و عدم اعلام رسمی به خاطر روبرو نشدن با واکنش داوطلبان است
  صورت مسئله را پاک کردند