مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

عملیاتی شدن قانون سنجش و پذیرش دکتری از سال جاری

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: قانون سنجش و پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی به‌ ویژه در دوره دکتری برای اجرا به دولت ابلاغ شده و از سال جاری اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد مهدی زاهدی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص قانون سنجش و پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی به‌ ویژه دوره دکتری گفت: مجلس در این مصوبه دو رویکرد آموزشی و پژوهشی را همزمان در نظر گرفته است.

وی افزود: به عبارت دیگر در این قانون پیش‌بینی شده، برای سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری در دوره پژوهش محور و دوره آموزشی – پژوهشی چگونه باید عمل کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سیستم آموزشی- پژوهشی، دانشجو هم باید تعداد مشخصی واحد درسی بگذراند و هم رساله دکتری خود را بر اساس مقررات وزارت علوم ارائه دهد.

وی افزود: اما در سیستم پذیرش دکتری پژوهش‌ ‌محور، براساس این مصوبه، دانشجو باید حتما یک مشکل و نیاز کشور را در طرح پایان‌نامه خود در نظر گرفته و در زمان مصاحبه این طرح را ارائه کند و پذیرش وی منوط به مسئله محور بودن طرح ارائه شده و رفع نیاز کشور خواهد بود. 

زاهدی تأکید کرد: دقیقا در قانون برای هر دو دسته دانشجویان راهکار ارائه شده و این قانون هم پژوهش‌محور و هم آموزشی- پژوهشی است و به این معنا نیست که پذیرش دانشجوی دکتری را در این دو دسته باهم انجام دهیم و روی پذیرش دانشجوی پژوهشی‌محور خط بطلان بکشیم.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. خواهش ميکنم جواب بدین گفت:

  سلام دوستان.بچه ها کسی اطلاع داره تکميل ظرفیت دانشگاههای سراسری کی هست؟

 2. رضا گفت:

  سلام علیکم چرادانشگاهها واسه داوطلبانی که در مرحله مصاحبه رد شده اند کارنامه صادرنمی کنند؟

  • پاسخ به رضای عزیز گفت:

   درود رضای گرامی ، خدا را شکر بالاخره یکی از دوستان به این نکته اشاره کرد که دانشگاه ها یا سازمان سنجش نسبت به لزوم اعلام وضعیت نهایی داوطلبان شرکت کننده در مصاحبه دکتری 95 سراسری، بصورت نهایی و شفاف که هم عزیزان پذیرفته شده و هم کسانی مانند من که قبول نشده ام (و ادعایی ندارم ولی میخواستم ببینم وضعیتم نسبت بدیگر مصاحبه کنندگان از نظر نمره علمی و پژوهشی و آموزشی چقدر نقصان و کمبود داشته بوده و چه پارامترهایی و با چه وزنی در مصاحبه بیشتر موجب عدم قبولیم شده تا برای سال بعد استفاده کنم ) کاش اقدام کنند متاسفانه سازمان اعلام کرد این امر بر عهده دانشگاه ها هست و دانشگاه هم تا این لحظه به سوال من پاسخ نداده است.از سوی دواطلبان دیگر هم من شخصاً پیگیری چندانی تاکنون در این مورد ندیده ام.

 3. تهران گفت:

  دوستان اون وام روزانه آخرش چی شد؟
  به ورودی های جدید میدن یا نه؟

 4. فاطمه گفت:

  دوستان .کسی هست که سهمیه بیست درصدشون اعلام نشده

 5. درددل گفت:

  سلام. هرکار میکنند مثل امسال نشه. هرچند امسال خیلیا به حق قبول شدند ولی خیلی های دیگرهم به ناحق و غیرقانونی قبول شدند که اگر پیگیری شود صددرصد باید قبولی آن ها لغو شود. خودم به عینه شاهد هستم شخصی در دانشگاهی که در آن ارشد است و هنوز از پایان نامه خود دفاع نکرده در همان دانشگاه دکتری قبول شده و چون نتوانسته دفاع کند این ترم را به او مرخصی (دوره دکتری) داده اند تا بعد از دفاع، ترم آینده مشغول به تحصیل دکتری گردد. آیا این غیرقانونی نیست؟ چرا سازمان سنجش ویا وزارت علوم نظارتی براین ها ندارند. لابد باز آشنا حرف اول را میزند.

 6. ناهید گفت:

  دانشگاه آزاد مانند سالهای قبل کار خودشو میکنه و مصاحبه هم خود دانشگاه آزاد انجام میده. اونای که میخوان آزاد درس بخونن غمی ندارن

 7. @ گفت:

  طرح دو ساله چییییییی?یبارم توی سخنرانیای مفیدتون یچیزی درباره طرح دو ساله یکی بگه.من هنوز داغش رو دلم مونده.اصن انگار نه انگار یه عالمه زحمت جوونای بیچاره رو به باد دادن!

 8. خوش خنده گفت:

  سلام دوستان
  دوستان عزیزلینک جدید مربوط به آخرین لیست رشته های دای مجوز دانشگاه آزاد رو پایین می آرم
  http://phdtest.ir/1395/06/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-95-96/

  فقط به این نقطه توجه داشته باشید که تو این اطلاعیه گفته که این لیست مربوط به پذیرش دانشحویان برای ورودی های 95-96 و پس از آن می باشد یعنی دانشگاههای قبلی که پذیرش داشته اند را وزارت علوم کماکان قبول نداره بنابراین وقتی ثبت نام می کننید( در رشته های بدون مجوز) اول مطمئن شوید بعد ثبت نام کنید
  موفق……….

 9. داغها گفت:

  دوستان عزیز یه مشکل عمده امسال در مورد داوطلبان آزاد وجود داره. لطفا دوستانی که آزاد درس می خونن و دسترسی دارن، بپرسن تکلیف چیه ما رو هم با خبر کنن. تا سال قبل اگه کسی دکتری آزاد شرکت می کرد می تونست با هر ارشدی در هر دکترایی شرکت کنه. اما امسال با تجمیع شدن با سنجش و محدودیتهای اطلاعیه سنجش معلوم نیست تکلیف آزاد در این باب چیه. مثلا ایا می شه با ارشد مهندسی عمران در دکترای اقتصاد آزاد شرکت کرد؟ طبق معمول مسئولان مثل سنجش و مجلس و دکتر زاهدی و غیره در مورد همه چیزهایی که همه می دونن اطلاعیه صادر می کنن (تا در این موارد بدیهی هم بالاخره موفق بشن ابهام در ذهن داوطلب به وجود بیارن و همه چیز به کل مبهم بشه) الا موارد کاملا مبهمی مثل این مورد.

  • عمران سازه هستم گفت:

   با عمران اقتصاد???خوب تو مصاحبه رد میکنن.شما تو رشته خود عمران اگر با ارشد سازه بخوای ژوتکنیک شرکت کنی هم ممکنه رد کنن باید خیلی تلاش کنی تا قانعشون کنی با مدارک و رتبه های بالا و مقالات زیاد

  • مدیریت به داغها گفت:

   دوست عزیز اتفاقا این حسن کاره
   اینکه نمیشه شما با هر گرایش و رشته ای بیایید رشنه دیگه ای بخونید
   شما بهتره روی رشته خودتون تمرکز منید که اید در اینده نتیجه بهتری بگیرید
   موفق باشید

  • داغها گفت:

   دوستان عزیز خود اینکه آیا درسته از ارشد بری دکتری یه رشته دیگه بحث دیگه ایه (مثلا اینکه اگه بهتره ارشد و دکتری یک رشته واحد باشه چرا سالهاست خود سنجش ورود به دکتری تمام رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه و تجربی و بعضی رشته های انسانی رو برای هر ارشدی بلامانع اعلام کرده)، منظور اینه که نه سنجش نه آزاد نه مجلس نه دکتر زاهدی و …… با این همه عناوین و مدعاهای دقت بینهایت و کشیدن مو از ماست و روشن کردن همه چیز و بعد از این همه سال تجربه های مختلف و ریش سفید کردن در این کارها هیچ کدوم معلوم نکردن که بابا بالاخره می شه این کارو کرد یا نه. شاید یک در هزار برای یه داوطلب خاص به خاطر محدودیتهای تحمیلی محیط کاری و بر خلاف خواست خودش ادامه تحصیل در همون رشته ارشد ممکن نباشه.

 10. داغها گفت:

  زاهدی جان زهد من باطل مکن:
  دوستان انصافاً ببینید هیچ مطلب جدیدی در این عرایض بالای دکتر زاهدی وجود داره؟