مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

گلایه اساتید دانشگاه تهران از حذف دکتری زبان و ادبیات فارسی

اساتید دانشگاه تهران نسبت به حذف رشته ادبیات فارسی مقطع دکتری و چند گرایشی شدن به جای یک رشته اعتراض دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در تماس با خبرگزاری فارس نسبت به ابلاغ بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها مبنی بر حذف رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع دکترا و جایگزین شدن چند گرایش به جای این رشته اعتراض کردند.

اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کردند که گرایش‌هایی مانند ادبیات عرفانی، ادبیات حماسی،‌ ادبیات صوفی گری و ادبیات غنایی جایگزین تک رشته زبان و ادبیات فارسی شده است و این مسئله تجزیه زبان فارسی را به دنبال دارد.

به گفته اساتید و دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه تهران، طرح حذف تک رشته زبان و ادبیات فارسی و چند گرایش شدن این رشته در حال اجراست.

استاد تمام دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: به نظر می‌رسد این طرح بدون هیچ برنامه‌ریزی جامعی از سوی افراد غیر متخصص اجرا شده است. 

وی با بیان اینکه هیچ کجای دنیا آموزش زبان رسمی خود را در دانشگاه‌ها تقسیم بندی نمی‌کنند گفت: گویا عده‌ای که فقط مدرک کاغذی دریافت کردند بدون کارشناسی این طرح را تدوین کردند، یعنی اصل را حذف کردند و به گرایش‌ها پرداختند.

همچنین در این زمینه با نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران گفت‌وگو کردیم که وی گفت: ما هم به عنوان مسئولان دانشگاه تهران با چند گرایش شدن ادبیات فارسی مخالفیم و معتقد هستیم این رشته باید به صورت تک رشته زبان و ادبیات فارسی تدریس شود.

وی افزود: مخالفت خودمان را اعلام کرده و به دنبال این هستیم تا اجرای این طرح متوقف شود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۶)

 1. ناشناس می‌گه:

  سلام ساره خانم
  ممنون از راهنمایی تون مدرک ارشد من زبان شناسی اموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان هست الان میخاستم بدونم گرایش اموزش زبان وادبیات فارسی یک گرایش دیگه است این طور که تو دفترچه سنجش امده انگار گرایش اموزش زبان وادبیات فارسی گرایشی مجزاست ؟

 2. ساره می‌گه:

  سلام
  دوستم گرایش آموزش زبان فارسی واسه غیر فارسی زبانان هست و بیشتر واسه کسایی که تو آموزش و پرورش استخدام هستن کاربرد داره که میتونن با استفاده از مدرک خارج از کشور تدریس کنن.

 3. ناشناس می‌گه:

  سلام دوستان
  این صفحه دیدم دوستان از گرایشهای زبان وادبیات فارسی صحبت میکردن من یه سوال دارم که برای امتحان استخدامی خیلی برام مهمه میخاستم بدونم گرایش اموزش زبان وادبیات فارسی دقیقا چیه من خودم گراش ارشدم زبانشناسی اموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان هست میخواستم بدونم این دو گرایش با هن فرق داره لطفا کسی منو راهنمایی کنه

 4. نگار می‌گه:

  همین الان ما هم دکتری زبان و ادبیات فارسی داریم و هم دکتری عرفانی و حماسی و غنایی..حالا چه کاریه که بخوان زبان و ادبیات فارسی رو حذف کنن..منم مخالفم…آقا اعتراض

 5. نادیا می‌گه:

  سلام
  خیانتی در کار نیست!خیلی هم خوبه،تا ارشد محض خوندیم!دکتری باید تخصصی تر بشه
  اینطوری هرکسی گرایش موردعلاقه خودش رو ادامه میده
  شما بقیه رشته ها رو ببینید،به عنوان مثال عرض میکنم،رشته ای مثل علوم اجتماعی،یا مدیریت ،چندین گرایش متنوع دارن ،رشته ما چرا نباید از این تنوع برخوردار نباشه؟؟؟

 6. نسیم می‌گه:

  وای مگر میشه تو یه کشور متمدن دکتری یخ رشته رو حذف کرد اون هم چنین رشته مادر و مهمی رو !!!

 7. ساره می‌گه:

  این خبر را که خواندم با خود گفتم حالا انتخاب کن، بعد از ۱۲ سال ادبیات خواندن بگو کدام شاخه؟ باور کنید ادبیات در من طغیان یگانگیست آرام روحم، هیچگاه نمی توانم از شاهنامه و شناسنامه کشورم بگذرم به نفع عرفان و مولوی بی حد و مرز و یا شاید بشود ساعتی بی حافظ نشست اما خیال سعدی را نمی توان کشت، ادبیات یکپارچه است و همچنان خواهد ماند…

 8. رسول می‌گه:

  با سلام من یادمه ارشد که میخوندم یکی از دانشجوها به یکی از اساتید گفت که چرا واحدهای درسی مثل ادبیات کودک و نوجوان ادبیات داستانی و ادبیات معاصر توی چارت های تحصیلی ما نیست استادمون برگشت گفت که ما خیلی تلاش کردیم که ای واحدها رو اضافه کنیم اما بیشتر اساتید مخالفت کردند دلیلشونم این بود که تو زحمت میافتند چون مجبور بودند برن کتاب بخونن مطالب جدید یاد بگیرند و … حالا قیاس کنید اعتراض به گرایشی شدن رشته ادبیات رو چون اساتید ما الان سی چهل ساله که به صورت تک رشته ای این رشته ی شیرینتر از عسل رو تدریس میکنند بایدم اعتراض داشته باشند. درحالیکه دکتری ادبیات فارسی هم باید تخصصی باشه مثل رشته پزشکی. ما ۵ سال به صورت محض و عمومی این رشته رو خوندیم الان باید به صورت تخصصی و گرایشی بخونیم. به همین سادگی

  • شهلا می‌گه:

   دکترای زبان وادبیات فارسی مثل پزشکی عمومی است و پایه است گرایشی شدن می تواند در دوره پس از دکتری باشد با گرایشی شدن در واقع زبان یا همان دستور و بلاغت زبان فربانی می شود و بخشی از لاشه اش که فقط ادبیات باشد باقی میماند
   ادبیات بدون زبان مثل جسم بی جان است. بدون قواعد زبان ادبیاتی نخواهیم داشت.
   می تواند و باید مادر ادبیات که زبان است در کنار فررند وزاده اش باقی بماند و برای کسانی که با یادگیری زبان مشکل دارند. ومیخواهند زبان فارسی نابود شود چند گرایش هم علاوه بر مادر واصل وریشه ادبیات که زبان است ایجاد کنند.زبان فارسی را نابود نکنید

 9. سارا می‌گه:

  باسلام
  گرایشی شدن رشته ادبیات فارسی بسیار بجاست.ما با خواندن این رشته ی وسیع بخصوص در سالهای جوانی که درتمام رشته ها افراد درحال تلاش و تکاپو و تولید علم و استفاده از علم خود هستند ما به مانند دستگاهی درحال بالا بردن محفوظاتمان هستیم!!
  و تولید علممان بعداز میانسالی و رو به ساخوردگی آن هم در صورت داشتن اعتماد به نفس آغاز می شود!و این یعنی همیشه کهنگی و دور از زمان بودن!
  در ضمن ادب فارسی هم فقط یک رشته است ،علم است،تخصص است و بس!
  ادب فارسی را تجزیه می کنند یعنی چه؟!مگر کشوراست؟!تخصصی می شود تا بیشتر به اعماق این علم برویم!پاس داشتن ادب پارسی اتفاقا یعنی همین که ادبیات علمی نباشد که مردم بگویند ادبیات را بدون دانشگاه هم می شود خواند! باید به عمق هر هر گرایش ادبیات رفت و روش های نوین آموخت!ادبیات هم باید تخصصی و گرایشی باشد!
  خیانتی در میان نیست ،خیانت کوته بینی ماست!
  متشکرم

 10. یاقوت می‌گه:

  تنها اشکالی که در این گرایش بندی وجود داره اینه که می بایست گرایش زبان شناسی(حداقل شناخت در زبان های باستانی و پهلوی و دری) یا دستور زبان فارسی (نگارش و ویرایش و دستور) رو هم اضافه میکردن! گرایش ها باید به نوعی باشه که تمام مبحث هاو موضوعات موجود در این رشته رو پوشش بده.

 11. یاقوت می‌گه:

  گرایشی شدن ادبیات به معنی تخصصی کردن رشته ادبیات در زمینه های مختلفه و این مسئله باعث میشه که هر دانشجو باتوجه به علاقه ش اندوخته هاشو در یک زمینه خاص کامل کنه و تعمیق ببخشه که به تبع آن فارغ التحصیلان باسوادتر و متخصص تری رو در آینده خواهیم داشت. به نظر من از مقطع ارشد باید گرایشی میشد چون دانشجو در مقاطع بالاتر تمایل بیشتری به تخصصی کار کردن داره و ما تا کی باید مثل کنکور سراسری دریای کم عمقی از اطلاعات سطحی رو داشته باشیم؟؟!

 12. غزال می‌گه:

  با سلام و احترام،
  ایا در هیچ جای دنیا ریاضی را میایند به گرایشهایی تبدیل کنند مثل جزر، لگاریتم، مثلثات و غیره….. کسانیکه چنین طرحی را ارایه داده اند بشینند و یک لحظه فکر کنند ایا پارسی را پاس داشتن چنین چیزی است، خیانتی از این بزرگتر برای زبان پارسی وجود ندارد.
  با کمال تشکر و سپاس

 13. محمد می‌گه:

  آفرین بر استادهای دانشگاه تهران حرف دل منو زدید.

 14. سیامک می‌گه:

  سلام به همه ادبیاتی های عزیز
  اولا تمام دنیا در رشته های علوم انسانی به سمت تخصصی شدن می رودثانیا این اساتید چرا به گرایش ها شکایت دارند ؟ چرا چند ساله به درس زبان انگلیسی که برای بچه های ادبیاتی غیر رشته هست اعتراض نمی کنند . الان در آزمون دکترا برای رشته دکترای ادبیات عربی زبان خارجه انگلیسی حذف شده است ولی بچه های ادبیات فارسی بجای عربی زبان خارجه انگلیسی را روبروی خود می بینند.
  گرایش در هر رشته به رشد آن رشته کمک می کند . اساتید باید در گرایش های مختلف سواد کافی داشته باشند . الان در خود کشور استرالیا و کاندا زبان انگلیسی با دو گرایش تدریس میشود.
  من در دانشگاه تبریز یادم هست از استاد مثنوی و کشف المحجوب سوالی در مورد شاهنامه کردم وایشان گفتند از استاد مربوط به ادبیات حماسی بپرس. باید اساتید حماسی وغنایی و عرفان جدا باشند تا شاهدتالیفات پرباری در این حوزه ها باشیم.

 15. خوش خنده سابق؟ می‌گه:

  هیچی نمیشه بابا حذفش کنین

درج نظر