مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

ادامه مذاکرات وزارتین علوم و بهداشت بر سر رشته های مشترک

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: هنوز در خصوص هیچ یک از رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه علوم و بهداشت به تفاهم نرسیده ایم. اختلاف‌نظرها همچنان وجود دارد و رسیدن به نتیجه نهایی در این خصوص امری زمان‌بر است.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب به تشریح آخرین وضعیت رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه علوم و بهداشت اشاره کرد و افزود: وضعیت رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه در دست بررسی است. تاکنون نیز پیرامون موضوع بحث‌های زیادی صورت گرفته اما هنوز در مورد هیچ رشته‌ای به نتیجه‌ای مشخص نرسیده‌ایم و اختلاف‌نظرها همچنان وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: اختلاف‌نظر در مورد مباحث مختلف بخصوص در مورد رشته‌های مشترک بین دو وزارتخانه علوم و بهداشت در بین جامعه دانشگاهی امری کاملا طبیعی است و ما باید در قالب قانون و دستورالعملی که تدوین کرده‌ایم و به امضای هر دو وزیر (علوم و بهداشت) نیز رسیده‌است عمل کنیم. در این میان رشته‌هایی که روی آنها اختلاف‌نظر وجود دارد عمدتاً بین‌رشته‌ای هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: موضوع تعیین‌تکلیف رشته‌های مشترک بین دو وزارت علوم و بهداشت کاملا جدی پیگیری می‌شود و کمیته‌ای نیز در این زمینه تشکیل شده است اما به نتیجه رسیدن آن امری زمان‌بر می‌باشد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. آفتاب گفت:

  موافق این نظر هستم چرا که پیشگیری بهتر از درمان هست .هزینه های پیشگیری کمتر و بعنوان یک سرگرمی مفرح برای فرد در نظر گرفته میشه حال آنکه پس از ابتلای فرد بطور مثال به سندرم متابولیک که غالبا درگیری دو سه یا 4 ارگان حیاتی بدن به بیماریه کیفیت زندگی فرد و نگرش فرد به خودش وزندگی تغییر میکنه واحساس ضعف وبیحالی بعلاوه هزینه های گزاف ووقتگیر درمان وپیگیری را به دنبال داره وخانواده با یک فرد بیمار مواجهند که باید هزینه ها ش رو تحمل کنن .امروزه در همه جای دنیا علاوه بر شعار پیشگیری بهتر از درمان که ما سر میدیم زیر ساختهای آن هم برنامه ریزی شده است. بطور مثال در مورد دیابت فشار خون چاقی کلسترول بالا که اکثرا طی سالها باهم فرد رو درگیر میکنند هزینه های درمان وبستری ومراجعه های منظم ومکرر به بیمارستان ومراقبتهای تغذیه ای اون برای فرد وخانواده ودر جامعه را با توجه به آمار برآورد کردند ودیدند اگر یک چهارم این هزینه هارو صرف برنامه های پیشگیری وسلامت فرد در جامعه بکنند افراد سالمتر وجامعه شادتری خواهند داشت البته این برنامه ها برای جامعه ای هست که برنامه ریزان ومدیران اون برای بهبود وضع کشورشون هدفگذاری و برنامه ریزی کردن .طبیعیه که در چنین شرایطی حتی اگر با تصویب هزاران برنامه پیشگیری و گسترش سلامت و…موافقت شود شاهد تغییرات چندانی نخواهیم بود .

 2. آفتاب گفت:

  موافق این نظر هستم چرا که پیشگیری بهتر از درمان هست .هزینه های پیشگیری کمتر و بعنوان یک سرگرمی مفرح برای فرد در نظر گرفته میشه حال آنکه پس از ابتلای فرد بطور مثال به سندرم متابولیک که غالبا درگیری دو سه یا 4 ارگان حیاتی بدن به بیماریه کیفیت زندگی فرد و نگرش فرد به خودش وزندگی تغییر میکنه واحساس ضعف وبیحالی بعلاوه هزینه های گزاف ووقتگیر درمان وپیگیری را به دنبال داره وخانواده با یک فرد بیمار مواجهند که باید هزینه ها ش رو تحمل کنن .امروزه در همه جای دنیا علاوه بر شعار پیشگیری بهتر از درمان که ما سر میدیم زیر ساختهای آن هم برنامه ریزی شده است. بطور مثال در مورد دیابت فشار خون چاقی کلسترول بالا که اکثرا طی سالها باهم فرد رو درگیر میکنند هزینه های درمان وبستری ومراجعه های منظم ومکرر به بیمارستان ومراقبتهای تغذیه ای اون برای فرد وخانواده ودر جامعه را با توجه به آمار برآورد کردند ودیدند اگر یک چهارم این هزینه هارو صرف برنامه های پیشگیری وسلامت فرد در جامعه بکنند افراد سالمتر وجامعه شادتری خواهند داشت.

 3. نوبری گفت:

  با سلام
  بنده دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزش در گرایش بیوشیمی و متابولیسم ورزشی هستم همین طور که مستحضر هستید رشته ما بین رشته ای هست و در کل دنیا علوم ورزشی حتی گرایش های مدیریت ورزشی هم زیر نظر وزارت بهداشت هست ما دیروز و امروز در هشتمین همایش بین المملی جامعه شناسی ورزشی در دانشگاه اصفهان بودیم و حدود ۲۰ پروفسور از تمام کشورهای دنیا اماده بودن من از تک تک اینها که در گرایش جامعه شناسی ورزشی بودن پرسیدم و همه شون گفتن که زیر نظر وزارت بهداشت کشور خودشون دارند کار می کنند حال تو کشور ما حتی دو گرایش ما که عمدتا کارهای وابسته به وزارت بهداشت انجام میدیم برخی افراد براش مانع تراشی می کنند در حالی که اشتغال اصلی ما بعد از فارغ التحصیلی در این حوزه یعنی پیشگیری/سلامت/ فیزیوترابی زیر نظر پزشک متخصص و ماساژ می باشد. ولی نمی دونم جرا برخی افراد فقط به فکر جایگاه خودشون هستن و نمی زارند فردا روزی ما به جامعه کشور از راهش وارد بشیم متاسفانه الان تو حوزه پیشگیری اصلا تو کشور هیچ مدیریتی نیست و فقط هزینه های قزافی برای درمان داریم پرداخت می کنیم غافل از اینکه خیلی راحت می تونیم از راهش پیشگیری کنیم.