مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

کاهش 9 درصدی پذیرش در مقطع دکتری در سال جاری

پذیرش در دوره دکتری دانشگاه های دولتی در سال ۹۵ نسبت به سال گذشته، 8.7 درصد کاهش جمعیت داشته است.

به گزارش ایسنا، دکتر شریعتی نیاسر درخصوص بند یکپارچه‌سازی نظام سنجش و پذیرش آموزش عالی نیز گفت: ما در سال 95 حدود 180 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و نزدیک به 10 هزار دانشجوی دوره دکتری پذیرش کردیم که نسبت به سال گذشته  رشد منفی داشته است.

به گفته وی، وزارت علوم در بخش کاردانی و کارشناسی در سال 95 نسبت به سال گذشته 7 درصد رشد منفی و در دوره دکتری نیز 8.7 درصد کاهش جمعیت داشته است.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: برای اینکه نظام واحد یکپارچه برای پذیرش دانشجو داشته باشیم مصوبه‌ای از مجلس درخصوص این مورد داشتیم که براساس آن همه نظام‌ها زیر چتر یک نظام واحد نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنند. مقدمات اجرای این مصوبه فراهم شده است و فقط لازم است آیین‌نامه اجرایی آن نیز تصویب شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. اقتصاد گفت:

  ما اولش تو کلاس چهار نفر بودیم الان هر هفته دونفر از تکمیل ثبت نام کردن شدیم ده نفر

 2. sajed گفت:

  شدیدا موافقیم با کاهش ظرفیت مخصوصا مخصوصا برای مقطع دکترا

 3. هستی گفت:

  دانشجویان سال اخر ارشد میتوانند در ازمون دکتری ثبت نام کنند؟؟

 4. sajed گفت:

  از مسئولین محترم تقاضا داریم، از ما دانشجویان دانشگاههای دولتی مخصوصا روزانه ها که واقعا افراد مستعدی هستند وتعدادشون اندک، حماینهای مادی و معنوی لازم رو داشته باشند، ما هم قول میدیم با دل و جان برا این کشور عزیز کار کنیم

 5. ....... گفت:

  سلام
  کسی که مقطع دکتری اون هم از نوع روزانه قبول میشه قطعااز سطح علمی بالایی برخورداره که قبول شده، ولی جای تعجب داره که به جای اینکه از این دسته حمایت کنند دارن با کاهش ظرفیت انگیزه دانشجوهای مملکت ر واز بین می برند!!!!
  اونم دقیقا امسال که ما کنکور داریم!

 6. كاوه گفت:

  خيلى بهتره از هموم مقاطع پايينتر جلوى اين سيل عظيم گرفته بشه، مطمئن باشيد اگه كار و اشتغال كافى و مناسب از همون ديپلم تا نهايت ليسانس فراهم بشه، خود به خود كار تحصيلات تكميلى هم درست ميشه، ديگه اينقدر هرسال به هرسال و بى برنامگى پيش نمياد، ظرفيت ها هم اصلاح ميشه
  هميشه و همين

 7. Ss گفت:

  دمتون گرم خیلی کار خوبی بود

 8. افشین گفت:

  جالبه نمیدونم چرا فقط ظرفیت پذیرش دوره های روزانه داره کم میشه به احتما میخوان دکتری رو کلا پولی کنن

 9. سارا گفت:

  حالا که امسال ما اومدیم ازمون دکتری بدیم هزار تا قانون وتبصره از مجلس به ضرر ما می خواد رد بشه ما لب دریا هم بریم دریا خوش میشه اخه اینم شانس ما داریم

 10. علی گفت:

  دانشگاه آزاد در بعضی رشته ها مثل حسابداری و معماری تا بیست برابر کل ظرفیت دولتی شامل روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور و غیرانتفاعی ها دانشجوی دکتری گرفته
  و در بعضی رشته ها ده برابر و در بعضی دیگر پنج برابر
  این اقدام باید همه جانبه باشد شاید همین الان هم دیر شده باشد و دیری نمی گذرد که با خیل عظیم فارغ التحصیلان بی کار
  که این مساله به ضرر همه خواهد شد

  • محمودی گفت:

   آیا مسئله اشتغال زیر دیپلمه ها و دیپلمه ها و فوق دیپلمها و لیسانسها حل شده که حالا همه نگران دکتریها شدند!!!

   من میخواهم در دوره دکتری با اساتید به طور علمی کار کنم تا دفتر کار خودم که در سطح کشوری هست را بتوانم فوق تخصصی تر پیش ببرم.

   تا اشتغالزایی برای جوانان کشورم را رفع رجوعی داشته باشم.

  • داوطلب به علی گفت:

   سلام دوست گرامی. در نظر داشته باشید که دانشگاه آزاد باید در برخی رشته ها مثل رشته معماری تعداد بالای دانشجو رو پذیرش کنه. تعداد رشته هایی که فارغ التحصیلایه ارشد هنر رو شامل میشه بیش از ۱۸ رشته س (صنایع دستی، کارگردانی، بازیگری، نقاشی، تصویرسازی، گرافیک، سینما، ادبیات نمایشی، مرمت اشیاء تاریخی، مرمت آثار باستانی، هنرهای اسلامی و …،) که در مقطع دکترا رشته اونا وجود نداره و بناچار باید تو رشته معماری، شهرسازی، فلسفه هنر و پژوهش هنر شرکت کنن که به دلیل تعداد کم دانشگاه های دارنده رشته فلسفه هنر و پژوهش هنر و بعد هم شهرسازی این داوطلبان به معماری رو میارن و پذیرش شدن در واقع به جای این که در ۱۸ تا ۲۰ رشته مجزای هنری شرکت کنن به دلیل گفته شده به این رشته رو آوردن و درسته که از لحاظ سازگاری رشته ای امکان تحصیل نداشتن ولی تو یه رشته هنری دیگه دارن مشغول میشن. این صحبت شما کاملا متین و پذیرفته بود اگر این درصد افزایش فقط مختص فارغ التحصیلایه معماری بود در حالی که این خیلی فرق داره. هنر همیشه مظلومه و تعداد رشته ها و دانشگاه های دارنده اون خیلی کمه. پس فارغ التحصیلایه این گروه چه جوری درس بخونن؟ موفق و پیروز باشید.

   • علی گفت:

    کسی نمیگه دانشگاه آزاد دانشجوی دکتری نپذیرد ولی نه بیست برابر و ده برابر همه دانشگاه های دیگر
    ماکزیمم به اندازه همه دانشگاه های دیگر پذیرش داشته باشد
    اگر توجه کنید امسال به طور میانگین آزاد، ده برابر تمام (روزانه، شبانه، پردیسها و پیام نور و غیرانتفاعی) پذیرش دکتری داشته است
    ظرفیت کل دولتی ده هزار بوده
    تعجب می کنم آزاد چطور میگه کلا 10 هزار دانشجوی دکتری پذیرش کرده است.

    • ..... گفت:

     سال های قبل شاید شهر هایی دو برابر یا سه برابر دانشگاه دولتی پذیرش دانشجو داشته دانشگاه آزاد، امسال که واقعا تا هر چی خودمون، دوستانشون پذیرش شده اند واحد های مختلف دیگه هر واحدی پذیرش دکترا۷تا۹نفر بوده است.
     سالهای گذشته دو سه برابر نه ده بیست برابر، مبالغه هم حد و حسابی داره‌.بله ما نیز بسیار خواهان کاهش پذیرش دانشجو هستیم، بیشتر از آنچه که شما انتظارش را دارید. چون به نفع ما نیز خواهد بود.هر عقل سلیمی خواهان این مساله هست.همه دانشگاه ها!باید تخطی نکنند.