• مشاوره و اخبار آزمون دکتری 98 - 99 و دکتری بدون کنکور استعداد درخشان

 •   مدرسان شریف

  تبعیض آموزشی موضوع اختلاف دانشگاه آزاد و وزارت علوم

  اختلاف بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد هر بار با بهانه های مختلف بروز می کند و این بار تبعیض آموزشی میان دانشگاه آزاد با موسسات آموزش عالی غیردولتی محل این اختلاف است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، جدال میان دانشگاه آزاد و وزارت علوم از مطرح شدن رشته های بدون مجوز این دانشگاه در دو سال گذشته آغاز شده و طی چند روز اخیر با اظهار نظرهای رئیس دانشگاه آزاد در خصوص نظارت های دوگانه وزارت علوم بر این دانشگاه و موسسات غیرانتفاعی شکل جدیدی به خود گرفته است با این تفاوت که این بار موضوعاتی که مسئولان دانشگاه آزاد به آن اشاره می کنند محل اعتراض موسسات غیرانتفاعی هم شده است. موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد طی روزهای اخیر بارها بر تبعیض آموزشی که وزارت علوم بین آنها قائل می شود اعتراض کردند.

  منشاء اصلی اختلاف نظرهای وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر پایه تصویب رشته محل های این دانشگاه می چرخد. در جایی که وزارت علوم اعلام می کند برخی رشته های دانشگاه آزاد مجوز ندارند و یا به برخی فقط مجوز تنها یک بار پذیرش دانشجو داده است، دانشگاه آزاد همواره با تکیه بر مصوبات یک کمیته ۳ نفره تاکید دارد، تمامی رشته محل های این دانشگاه روال قانونی را دنبال کرده است. این اختلاف نظر اساسی باعث شده که رئیس دانشگاه آزاد در یکی از اظهارات خود ادعا کند وزارت علوم ضرر ۸۰۰ میلیارد تومانی به این دانشگاه وارد کرده است.

  همچنین از معاون حقوقی رئیس جمهور درخواست کرد با ورود به این موضوع تدبیری برای مشکل دانشگاه آزاد و وزارت علوم اندیشیده شود.

  از سوی دیگر مسئولان دانشگاه آزاد تاکید دارند که موسسات غیرانتفاعی از اختلاف ایجاد شده میان وزارت علوم و این دانشگاه به نفع خود بهره می‌برند و می‌خواهند ضعف‌های خود را از این طریق پنهان کنند.

  رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به این موضوع گفت: «ما انتظار داریم استانداردها وجود داشته باشد، اما استانداردها نباید برای برخی مراکز بیشتر باشد، یا اگر برای دانشگاه آزاد رعایت استانداردها ضروری است موسسات غیرانتفاعی نیز باید این استانداردها را رعایت کنند.»

  همچنین وی از عدم رعایت استانداردهای آموزشی در موسسات غیرانتفاعی گلایه کرد و با اشاره به یک اتفاق تازه در پذیرش دانشجوی موسسات غیر انتفاعی گفت: «برخی موسسات غیرانتفاعی اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون کرده اند.»

  پاسخ وزارت علوم به گلایه رئیس دانشگاه آزاد

  یک روز پس از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد مبنی بر عدم رعایت قوانین آموزشی از سوی موسسات غیرانتفاعی وزارت علوم اطلاعیه ای منتشر و در آن تاکید کرد که پذیرش دانشجو در موسسات غیرانتفاعی در مقاطع تحصیلات تکمیلی تنها از طریق سازمان سنجش صورت می گیرد و پذیرش بدون آزمونی در کار نیست.

  وزارت علوم در این بیانیه اطلاعات منتقل شده به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره پذیرش بدون آزمون دانشجو در موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی را صحیح ندانست.

  وزارت علوم دانشگاه آزاد را تحمل می کند

  همچنین یکی از مسئولان آموزشی وزارت علوم به گلایه های دانشگاه آزاد واکنش نشان داد و گفت: وزارت علوم دانشگاه آزاد را بسیار تحمل کرده و اگر این وزارتخانه قصد داشت معیارها، شاخص ها و ضوابطی را که برای زیر نظام های دیگر خود اجرا می کند برای دانشگاه آزاد نیز اجرایی کند شاید تاکنون ۶۰ درصد فعالیت های این دانشگاه تعطیل می شد.

  طبق گفته های مدیرکل آموزش عالی دانشگاه های غیر دولتی وزارت علوم پس از تصویب و اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد، این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی محسوب می شود و باید از تمامی ضوابط این نوع موسسات پیروی کند و نمی تواند تافته جدا بافته باشد.

  وی تاکید کرد: دانشگاه های غیردولتی که تحت نظر وزارت علوم هستند، نمی توانند بیشتر از ۲۰ دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش کنند، اما از واحدهای دانشگاه آزاد گزارش های متعددی وجود دارد که در واحدهایی ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در کارشناسی ارشد پذیرفته است.

  ابری نیا همچنین با اشاره به بررسی ۴ هزار و ۶۰۰ کد رشته محل دانشگاه آزاد به این دانشگاه هشدار داد: اگر دانشگاه آزاد مشکلات این کد رشته محل ها را اصلاح نکند، سال آینده نمی تواند در این رشته محل ها پذیرش دانشجو داشته باشد.

  انتشار مدارک علیه غیرانتفاعی از سوی دانشگاه آزاد

  اختلاف نظر وزارت علوم و دانشگاه آزاد و ادعای دانشگاه آزاد مبنی بر تبعیض قایل شدن بین این دانشگاه و موسسات غیر انتفاعی پس از این اظهارات نیز همچنان ادامه داشت تا اینکه دانشگاه آزاد یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت علوم و صحبت های مدیرکل آموزش عالی دانشگاه های غیر دولتی این وزارتخانه با انتشار تصاویری در قالب یک اطلاعیه مدارکی علیه موسسات غیرانتفاعی منتشر کرد.

  دانشگاه آزاد در آن اطلاعیه ادعای وزارت علوم درباره پذیرش دانشجو در موسسات غیرانتفاعی در مقاطع تحصیلات تکمیلی صرفا از طریق سازمان سنجش را رد و تاکید کرده است که وزارت علوم رفتار دوگانه ای را در برابر این دانشگاه پیش گرفته است.

  گلایه موسسات غیرانتفاعی به دلیل عدم رعایت قوانین در دانشگاه آزاد

  جالب اینجا است که در چنین شرایطی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی هم بر روند و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد گلایه دارند و معتقدند این دانشگاه بدون رعایت ضوابط و قوانین آموزشی اقدام به پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی می کند و این امر موجب شده تا بخشی از ظرفیت موسسات غیرانتفاعی خالی بماند.

  غیرانتفاعی ها نامه ای به وزیر علوم ارسال کردند و خواستار رعایت یکسان قوانین و مقررات برای تمامی مراکز آموزشی شدند. علی آهون منش، رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی گفت: «با ارسال نامه ای از وزیر علوم درخواست کرده ایم، هر گونه با سایر دانشگاه ها (دانشگاه آزاد) رفتار می کند، با دانشگاه و موسسات غیرانتفاعی نیز رفتار کنند.»

  وی افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی گرایش های ادغام شده وزارت علوم را قبول ندارد، این درحالی است که وزارت علوم ۵ تا ۶ گرایش را در یک رشته ادغام کرده و موسسات غیرانتفاعی را مکلف کرده که آن را اجرایی کنند.»

  به گزارش مهر، همه این کشمکشها برای پذیرش دانشجو در حالی است که پیش از این بارها از سوی مسئولان آموزش عالی بر خالی ماندن ظرفیت دوره های شهریه پرداز در دانشگاهها تاکید شده است. بیش از ۶۰۰ هزار صندلی در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی و غیره که با شهریه دانشجو می گیرند خالی مانده است و داوطلبان علاقه ای به آنها ندارند.

  موسسات آموزش عالی غیردولتی اعم از موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد و پیام نور نیز با تبلیغات گسترده سعی در جذب مخاطبان خود دارند و هر کدام با روش های مختلف از مجازی و غیر مجازی، تراکت روی دیوار و پیامک های انبوه سعی دارند داوطلبان را به سمت خود متمایل کنند.

  این در حالی است که بر اساس آمار هر سال از تعداد داوطلبان کنکور سراسری و دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی کاسته می شود که عواملی چون کاهش تعداد داوطلبان، کاهش تعداد دانش آموزان و در نهایت کاهش کیفیت صندلی های کنکور را می توان در این عدم تمایل موثر دانست.

  تنش اصلی این روزها در عرصه آموزش عالی بر سر پذیرش دانشجو است. دانشجویی که قرار است با قرض، وام و کمک خانواده، شهریه های میلیونی را پرداخت کند. شهریه هایی که منبع اصلی درآمد دانشگاههای خصوصی را تشکیل می دهند و اگر روزی پذیرش دانشجو به هر دلیلی حتی قوانین وزارت علوم در این دانشگاهها افت کند رابطه مستقیم با کاهش درآمد دانشگاه دارد.

  دعوای «حیدری و نعمتی» دانشگاه آزادی ها و غیرانتفاعی ها با حکمیت وزارت علوم افق روشنی را برای علم آموزی پیش روی نمی گذارد چرا که در این میان وزارت علوم نیز نتوانسته است کیفیت دانشگاه های غیردولتی را به خوبی کنترل کند و رویه ثابت و یکسانی را در این زمینه در پیش نگرفته است.

  مطالب مرتبط

  اعتراض داوطلبان به نتایج نهایی دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... تعدادی از داوطلبان دوره بدون آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی طی تماس با ایسنا، نسبت به نتیجه نهایی دوره بدون آزمون دکتری تخصصی سال 97 دانشگاه آز...
  اعلام جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان دکتری بازمانده از تحصیل در دانشگاه ... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان مقطع دکتری بازمانده از تحصیل رشته های غیرپزشکی را به رؤسای واحدها، مراک...
  انتشار نتایج دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... نتایج نهایی دکتری بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی هم‌ اکنون منتشر شد. به گزارش پی اچ دی تست، نتایج نهایی داوطلبان پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری...
  انتشار راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون 97 آزاد... پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در روز چهارشنبه 18 مهرماه جهت ثبت نام به واحدهای دانشگاهی مراجعه نماین...
  لزوم اخذ واحدهای پیش نیاز دکتری دانشگاه آزاد در ترم اول و دوم تحصیل... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دروس جبرانی در مقطع دکتری باید در ترم های اول و دوم تحصیل گذرانده شود. دکتر علیرضا رهایی م...
  کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
  avatar
  فاطیما
  فاطیما

  سلام دوستان. من مهرماه دکترا علوم قرآن و حدیث واحد سمنان قبول شدم ولی چون متاهلم و ۹ ساعت باید تو راه باشم متاسفانه نتونستم برم به نظر شما بهمن ماه احتمال داره تکمیل ظرفیت پذیرش داشته باشن؟

  ستاره به هنر
  ستاره به هنر

  سلام من شهرسازیم

  هنر
  هنر

  ستاره جان رشته ات چیه؟

  دانشجوی دکترا
  دانشجوی دکترا

  خب برای همه یک قانون و مقررات رو پیاده کنید …امسال که ما دانشجوها در جلسات مصاحبه دکترای دولتی حسابی سوووووووووختیم و تمام نمرات علمیمون زیر سوال رفت چوووون دانشگاههای دولتی دلشووون خواست فقط دانشجوهای خودشونو بگیرن!!!!!!!!!!!!!!!

  مدرس
  مدرس

  با توجه به سازو کار پذیرش دکتری در دانشگاه آزاد هرکسی توانایی مالی داشته باشه و با کمی حوصله ،می تونه مدرک دکتری از این دانشگاه بگیره که این امر اعتبار مدارک دانشگاه آزاد را بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد ضمن اینکه این موضوع یک فاجعه علمی بشمار می آید آن هم در بالاترین سطح تحصیلات بنام دکتری

  فرزاد
  فرزاد

  سلام!
  بچه ها من يك سوال دارم آيا ترمي كه امتحان جامع داريم مي تونيم ١ درس پيشنياز همزمان با امتحان جامع اخذ كنيم؟

  ستاره به علی
  ستاره به علی

  من با افتخار از فرزندان ایلام سرافراز و بقول آقای علی ایلام دورافتاده هستم.

  ستاره به علی
  ستاره به علی

  چطور به ابن نتیجه رسیدین که ایلام دورافتاده ترین شهره?
  لطفا کمی در مورد حرف هایی که میزنید تامل بفرمایید و واژه هارو درس بکار ببرید.

  هنر
  هنر

  ستاره گرافیک خوندی ارشد؟

  روانشناسی
  روانشناسی

  دانشگاه سراسری فقط روزانش از بقیه دانشگاهها بهتره ولی واحدهای خوب دانشگاه ازاد از پردیس و غیر انتفاعی و… سرتره

  علی
  علی

  ظرفیت پذیرش پردیسهای دولتی و شبانه دورافتاده ترین جاها مثل زابل و ایلام 2 یا 3 نفر هستند
  ولی ظرفیت آزاد حتی بهترین واحد دانشگاه آزاد 8 تا 10 نفر است
  به لحاظ اساتید هم اساتید شبانه و پردیسها همان اساتید روزانه همان دانشگاه ها هستند و استاد مدعو و امثالهم رو شما خیلی کم در دانشگاه های دولتی دارید.

  علی
  علی

  غیرانتفاعی ها کلا در سراسر ایران دویست تا سی صد نفر پذیرش ندارد مثل آزاد نیست که می گویند ده هزار پذیرش دارند ولی فقط در رشته ای مثل حسابداری 800 نفر و معماری 900 نفر پذیرش کرده اند و در کل بیش از بیست هزار پذیرش دکتری داشته اند.

  مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
  مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

  سلام علی آقا

  مقایسه شما مانند این که داری کامیون با وانت مقایسه کنی هرکدام قادرند یک اندازه ای بار حمل کنند وانت که مسلما ظرفیتش مثل کامیون نیست و کامیون حمل بار به اندازه وانت به صرفه نیست.

  محمد
  محمد

  علی جان ما تو ایلام زندگی میکنیم و اصلا هم دور افتاده نیست عزیزم.
  بعدشم اصلا اینطور نیست مثلا تو رشته ادبیات دانشگاه ایلام بالای هجده نفر دکتری ادبیات گرفته

  علی
  علی

  روزانه منظورم نبود دوست عزیز شبانه و پردیس رو گفتم هرچند به ندرت و در بعضی رشته های خاص مثل ادبیات در معدودی از دانشگاه ها این اتفاق افتاده است که بایستی کاهش یابد.

  دانشجوی دکترا
  دانشجوی دکترا

  ببخشید چرا وقتی مشاهده میشه در دانشگاه دولتی تعداد پذیرفته زیاده اونوقت میگید معدود…!!!!!!!! ولی در دانشگاه آزاد اسمشو میزارید فاجعه …!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  هنر
  هنر

  اگر تكميل ظرفيت براي ترم بهمن داشته باشيم ( در خصوص داوطلبان دعوت شده يا مردودين مرحله اول ) اطلاع رساني از طريق سايت sanjesh.iau.ac.ir يا كانال تلگرام IAUSANJESH@ انجام خواهد شد.

  مه پویا - دکتر
  مه پویا - دکتر

  رشته های صاحب نام همیشه طررفدارهای خودش رو داره وهم تودولتی وهم تو غیر دولتی خالی نمیمونه جالب اینجاست عده ای از دانشجویان دانشگاههای دسته چندمی غیر دولتی(غیر انتفاعی و پیام نورو علمی کاربردی )خودشون رو همتراز با دانشگاههای تراز اول دولتی همزاد پنداری میکنن درحالیکه بمراتب بچه های دانشگاههای جامع و اصلی (دارای رنکینگ بالا)آزاد از لحاظ تراز قبولی یه سر و گردن از این دسته از دانشجویان بالاترن

  ساجده
  ساجده

  لایک

  پریسا.ب
  پریسا.ب

  عالی

  آرش
  آرش

  اگه تونستی یک کتاب ۳۰۰۰صفحه ای پیام نور بخون با یک امتحان جامع که نمیدونی سوالات چین اون موقع فرق پیام نور با دانشگاههای خودتونو میدونین…
  دانشگاه پیام نور در کنار علوم پزشکی رتبه اول آموزش رو در کل کشور گرفته میتونی یه سرچ کنی…

  حمید
  حمید

  ولی دوست عزیز رتبه بندی جهانی یه چیز دیگه میگه !!!
  واحد های بسیار ممتاز دانشگاه آزاد مثل علوم تحقیقات و کرج و … واقعا باعث افتخار کشور عزیزمان ایران هستند. توصیه می کنم به رتبه بندی های جهانی مانند scimagoir، مراجعه نمایید