مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

اعلام شرايط اختصاصي بورس دکتری خارج از كشور در سال ۹۶

 سازمان سنجش آموزش کشور شرایط و نحوه پذیرش و اعزام بورس دکتری خارج از كشور در سال ۹۶ را اعلام کرد.

به گزارش پی اچ دی تست، بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، شرايط اختصاصي ويژه بورس دکتری خارج از كشور در سال 1396 به شرح زیر است:

1- حداقل ميانگين (معدل) نمره هاي دروس كارشناسي و كارشناسي ارشد ناپيوسته به ترتيب 15 و 17 تراز شده و دوره هاي كارشناسي ارشد پيوسته و يا دكتري حرفه اي 17 تراز شده.

2- حداكثر سن داوطلب در زمان تقاضا 30 سال.

تبصره: حداكثر سن داوطلب حسب موارد، با توجه به شروط زير مي‌تواند افزايش يابد.

الف) ايثارگران (همسر شهداء و فرزندان، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان، آزادگان و همسر و فرزندان) حداكثر 33 سال.

ب) مربيان (رسمي قطعي، رسمي آزمايشي) عضو هيات علمي واجد شرايط: حداكثر سن 34 سال.

نحوه پذيرش بورس و اعزام:

1- شركت در آزمون ورودي دوره دكتري ( نيمه متمركز) سال 1396 و كسب حدنصاب اعلام شده توسط دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه.

2- انجام مصاحبه علمي و ارزيابي تخصصي در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي كشور داراي سهميه.

3- دانشگاه پس از انجام مصاحبه علمي، سهميه هاي بورس خارج خود را انتخاب و به سازمان سنجش آموزش كشور اعلام مي كنند.

4- پس از ارزيابي نهايي و تاييد نتايج (گزارش) واصله از طرف دانشگاه ها توسط شوراي مركزي بورس نتايج به سازمان سنجش آموزش كشور و دانشگاه ها اعلام مي شود.

5- پس از تاييد شوراي مركزي بورس، دانشگاه / مؤسسه پذيرنده بورسيه، فرايند هيأت اجرايي جذب افراد پذيرفته شده را انجام داده و صورتجلسه هيأت اجرايي جذب و تعيين استاد ناظر را به اداره كل بورس و اعزام دانشجويان اعلام مي نمايند.

6- رشته گرايش و كشور مورد اعزام به تشخيص دانشگاه داراي سهميه و هماهنگي اداره كل بورس و اعزام دانشجويان خواهد بود.

7- قبولي هاي بورس خارج ازكشور براساس سهميه هر دانشگاه مي باشد و نظارت و تأييد در اخذ پذيرش، وضعيت تحصيلي، بعهده دانشگاه داراي سهميه مي باشد.

8-  پذيرفته شدگان اعزام بايستي حداكثر تا تاريخ 1397/6/31 نسبت به اخذ حد نصاب نمره زبان، پذيرش از دانشگاه مورد تاييد دانشگاه داراي سهميه و اداره كل بورس و اعزام دانشجويان، سپردن وثيقه به دانشگاه ياد شده، دريافت ويزا و ساير موارد اعزام اقدام كنند. بديهي است پس از اتمام زمان مذكور، قبولي فرد (كان لم يكن) تلقي مي شود.

تبصره: حداقل كسب نمره زبان براي اعزام داوطلبان رشت ههاي فني و مهندسي، كشاورزي و علوم پايه MSRT=55، رشته هاي علوم انساني و هنر MSRT=60 و يا معادل آن در آزمون هاي TOEFL ،IELTS ،TOLIMO تعيين شده است. داوطلبان بايد توجه داشته باشند كه افزون بر نمره مذكور، در صورتي كه دانشگاه پذيرش دهنده، قبولي و كسب نمره آزمون زبان خاصي را ملاك پذيرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده كند.

9- پذيرش از دانشگاه خارج، انتخاب استاد راهنماي خارج، موضوع رساله دكتري و استاد ناظر داخلي (يكي از اعضاي هيات علمي دانشگاه داراي سهميه مرتبط با تخصص پذيرفته شده) پس از تأييد دانشگاه داراي سهميه و با هماهنگي اداره كل بورس و اعزام دانشجويان انجام مي شود.

10- ميزان وثيقه با توجه به كشور محل تحصيل و براساس مصوبات شوراي مركزي بورس تعيين مي گردد.

11- طبق قانون اصلاح ماده 3 قانون اعزام دانشجو به خارج از كشور در شرايط مساوي اولويت با داوطلبان متأهل مي باشد.

12- دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره هاي كارشناسي ارشد بايد تا پايان شهريور ماه سال بعد فارغ التحصيل شوند.

13- عدم مراجعه داوطلبان واجد شرايط جهت تشكيل پرونده به اداره كل بورس و اعزام دانشجويان تا پايان شهريور سال 96 به منزله انصراف مي باشد.

ساير شرايط:

1- امكان تبديل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

2- اعزام داوطلبان يا مربيان آموزشي و پژوهشي واجد شرايط كه محل خدمت آتي آنان در ساير دستگاه هاي اجرايي دولتي و غيردولتي است، مشروط به تقبل 100 % هزينه ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت نامه رسمي از ساير دستگاه هاي اجرايي، با مد نظر قراردادن ماده 61 قانون مديريت خدمات كشوري ميسر خواهد بود.

3- مسئوليت هرگونه مغايرت در ميانگين دروس (معدل) و اطلاعات و مدارك مورد نظر، متوجه متقاضي است و در صورت اثبات تخلف، در هر يك از مراحل اعم از طي فرآيند بورس، حين تحصيل يا پس از پايان تحصيلات، پذيرش فرد ابطال مي شود و بايد هزينه هاي مترتب را بپردازد.

4- اعطاي بورس تحصيلي و مزاياي ناشي از آن صرفا امتياز اعطايي از سوي سازمان امور دانشجويان است و در صورت وجود اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

5- انجام خدمت پس از اتمام تحصيل منوط به رضايت بخش بودن وضعيت تحصيلي و علمي و احراز شرايط مورد نياز دانشگاه محل تعهد به تشخيص آن دانشگاه مي باشد.

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. رقیه گفت:

  سلام.ببخشید مهسا خانوم بنظرتون با معدل ارشد ۱۶/۹۹و کارشناسی بالای ۱۶امیدی هست؟بنظرتون با یک صدم اختلاف هم نمیتونم شرکت کنم تو بورس؟بقیه شرایطو دارم

  • مهسا گفت:

   سلام
   بعیده. معمولا در حداقل شرایط سختگیر هستند. توجه کنید که لزوما همه رشته هم بورس اعزام به خارج ندارند و بورس اعزام به خارج بدین معناست که لزوما پس از برگشت در همون دانشگاه مبدا که بورستون کرده هیات علمی بشید.

 2. مینا گفت:

  سلام. من برای مصاحبه بوری اعزام به خارج رفتم. متاسفانه نمیدونستم که شرط سنی داره و من سنم ۳۱است. کلی هم هزینه سفرم شد و کلی هزینه کپی گرفتن و پست. اصلا شرایطش رو نخونده بودم که شرط سنی داره و الان خیلی ناراحتم

 3. بورس گفت:

  خانم ها و آقایان
  آیا خانم مجرد هم اعزام میکنن؟
  لطفا اگر کسی میدونه کمک کنه موندم مصاحبه برم یا سرکاریه؟

 4. نازنین گفت:

  سلام… ببخشید کارمندان دولت مانند معلمان هم میتوانند بورس اعزام به خارج بگیرند؟
  کارشناسی معماری دولتی معدل ۱۸.۵ – رتبه اول – ارشد دولتی معدل ۱۸ – ولی پارسال استخدام آموزش و پرورش قبول شدم … و ده سال تعهد خدمت دارم!
  چیکار باید بکنم که بتونم از آموزش.و پرورش رخصت بگیرم و بعدش تغییر وزارت بدم به وزارت علوم؟

 5. مهیار گفت:

  سلام
  من تنها کسی بودم که در بورس دانشگاه اهواز بودم و دو نفر هم ظرفیت داره ایا این موضوع دانشگاه و ملزم می کند که حتما ظرفیتش را پر کند و من را بردارد؟

  • مهیار گفت:

   ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ? گفت:

   سلام.چه رشته ای هستید؟؟مصاحبه چطور بود؟؟بومی و غیر بومی بودن هم تاثیر گذاره؟؟ نمره زبان داشتید؟؟مهم بود؟؟برای انتخاب بورس هزینه ثبت نام را پرداخت کردید؟؟علاوه بر هزینه ثبت نام دکتری سراسری؟؟
   شرایط بورس به چه صورته؟؟
   در ارتباط با پذیرش در دوره های روزانه از طریق کنکور سراسری..و بورس؟؟

   • مهیار گفت:

    سلام
    امسال اولین سالشه هنوز ندیدم کسی که بورس گرفته باشه فقط اسمش بوده تا الان.ولی در کل اول آزمون دکتری طبق روال معمول شرکت می کنید وبورس و تو انتخاب رشته ها اگر بود بر میدارید و در نهایت خودتان باید از دانشگاه خارج پذیرش بگیرید.در رشته ما که مهندسی است هیات علمی همه موارد رو بررسی می کنند از جمله زبان و… معدل لیسانس بالا۱۵و فوق بالا ۱۷ باید باشد و اداره بورس تنها مخارج تحصیل را به عهده می گیرد ودر نهایت باید برگردید ایران و در دانشگاه بورس دهنده فعالیت علمی کنید.

   • مهیار گفت:

    سلام
    رشته مهندسی
    در مصاحبه همه چیز پرسیده می شود ولی درنهایت اختیار دست دانشگاه است که فرد مورد نظر را بردارد یا نه.
    هنوز ندیدم شخصی بورس شده را ولی گویا باید خودش پذیرش بگیرد ودانشگاه فقط هزینه را می دهد و در عوض تعهد انجام فعالیت علمی برای دانشگاه را می گیرد.
    روالشم به این صورت هست که بعد امتحان دکتری در انتخاب رشته با توجه به شرایط که ازجمله معدل بالای ۱۵ لیسانس و بالای ۱۷ فوق لیسانس است دانشگاه ورشته بورس دهنده انتخاب و جهت مصاحبه هزینه ای حدود ۱۰۰هزار تومن واریز دانشگاه می کنید بعد اون دانشگاه مصاحبه می کنه و اگر شما را انتخاب کند اوکی است وگرنه که دیگر هیچ

 6. نازی گفت:

  سلام
  ببخشید چطور باید برای بورس اقدام کنم؟ از همین الان باید برم برای ثبت نام یا بعدا؟ میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کرد؟ممنونم

  • مهسا گفت:

   سلام
   در هنگام ثبت نام بورس اعزام به خارج رو هم انتخاب میکنید و بعد در انتخاب رشته اگه رشته محلی که دارای بورس اعزام به خارج بود برای رشته تون اعلام شد، انتخابش میکنید و در مصاحبه حضور پیدا میکنید.

 7. سلام گفت:

  ببخشبد تحصیلات چه ربطی به سن داره که شرط گذاشتید 30سال ؟!آخه با شرایط سختی که هرروز ی مدل تصویب نامه دارید میشه بهمین راحتی قبول شد تا شما الان سن و شرط گذ اشتید مگه جذب تو اداره است که باز شرط سن هست …بخدا تعجب میکنم چه اتفاقی داره می افته هر روز که گوشیمو نگاه کنم ی شرط جدید فردا هم لابد برا ازمون داخلی شرط سن خواهید گذاشت اخه چقدر استرس بخدا این همه استرس نمی ارزه به ی دکترا

  • مهسا گفت:

   سلام
   دوست عزیز این شرایط بورس خارج از کشور هست که بعد از اون هم شما هیات علمی میشید. هیات علمی هم 30 سال هست. به هر حال طوری حساب شده که با احتساب دوران تحصیل و دوران هیات علمی، صرف هزینه ادامه تحصیل بورسیه ها براشون مفید باشه.

 8. پیمان گفت:

  من کارشناسی و ارشدم دریک دانشگاه نبوده و الان هم در دانشگاه گیلان هستم ایا من هم شانسی دارم معدل کارشناسی 17.68 و ارشد 16.5 می باشد

 9. ... گفت:

  جواب نهایی بورس 95 اومده؟ چطور اطلاع رسانی میکنند؟

 10. Hossein گفت:

  سلام
  اگر معدل کارشناسی 14/5 باشد و ارشد 17 باشد،چی؟شانسی وجود دارد؟ یا بر حسب امتیازها؟مثلا از معدل فلان نمره تا فلان نمره اینقدر امتیاز

  سوال دوم
  طول مدت خدمت سربازی هم به شرایط سنی اضافه میشه؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   شرط معدل از ضروریات هست و به صورت امتیازی نیست. بنابراین شما شانسی برای شرکت در بورس اعزام به خارج ندارید.
   درمورد سؤال دوم هم با توجه به این که تبصره ای نداره، بعیده که اضافه بشه.

   • افشین گفت:

    خدمت دوست خودم عرضکنم که همه کاری امکان پذیره این قانون مانونا عوض میشن شما تلاشتو متوقف نکن خدا رو چه دیدی شاید قانونی تصویب کردن نمراتو تراز کنن خدایی نمره ۱۰ دانشگاه شریف با نمره ۲۰ دانشگاه سیستان برابره؟؟؟؟؟ یا این که میانگین نمرات کارشناسی و ارشد رو بگیرن

   • وحید گفت:

    با سلام. طبق قوانین معدل تراز شده ملاک است. که با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ضرایب خاصی دارد که با مراجعه به دفتر استعداد درخشان هر دانشگاهی از انها اطلاع پیدا کنید

 11. ؟ گفت:

  سلام.آیا با قبولی در بورس، حق شرکت در ازمون 96 و پذیرش در دوره های روزانه هست؟ زیرا بیان کرده تا 97.06.31 فرصت دارند تمام موارد لازم اعم از…نمره زبان و ویزا و…را انجام داده و به اداره بورس مراجعه کرده..در غیر اینصورت قبولی بورس کان لم یکن میشود..اگر دوستان اطلاع دارند پاسخ بدهند.سپاس

  • مهسا گفت:

   سلام
   بله فرایند پذیرش بورس اعزام به خارج کاملا مجزا از پذیرش دکتری سراسری است و مشکلی نیست. میتونید برای هر دو اقدام کنید و پذیرش بشید.

   • ؟ گفت:

    سلام.
    ممنون ..فقط کجا این موارد نوشته شده ..از این بابت خیلی نگرانم..یعنی نتایج بورس تا قبل از کنکور 96 اعلام میشود..و اینکه گفته شده تعهد کتبی و …میگیرند ..برای اینکه شرایط الانم مشخص نیست..نیاز به فرصت تصمیم گیری دارم تا انتخاب کنم..و اینکه نتایج دکتری 96 مرداد اعلام میشود یا شهریور 96…تا سال 97 بیان شده درسته یا 96؟