مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

موافقت وزارت علوم با انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

رئیس کارگروه روانشناسی علوم انسانی گفت: در جلسه عصر روز گذشته کمیته رسیدگی به رشته‌های مشترک دو وزارتخانه، رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت منتقل شد.

دکتر علی فتحی آشتیانی در گفتگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به جلسه عصر روز گذشته کمیته رسیدگی به رشته های مشترک وزارتخانه های  علوم و بهداشت گفت: این کمیته با انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موافقت کرد.

بی تدبیری دولت تدبیر و امید در انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

وی با اشاره به بی تدبیری دولت تدبیر و امید در انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمانی که از گذشته دور تا کنون، در سراسر دنیا به ویژه در کشورهای پیشرفته بر یکپارچگی نظام آموزشی تاکید می شود و در زمانی که علم جایگاه رفیع و بالایی در نزد فرهیختگان و دانشمندان دارد و در زمانی که رشته های تحصیلی در هر نظام آموزشی دارای تعریف و هدف مشخصی بوده و هریک دارای استقلال و ارزش ویژه ای هستند، یکباره و بدون بررسی ابعاد یک مساله، وزیری که طلایه دار نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است تحت تاثیر اطرافیان خود نامه ای به رئیس جمهور نوشته و درخواست انتقال یک رشته از ورات خانه ای به وزارت خانه خود می کند.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول علوم انسانی ادامه داد: تا با این کار هم موجب دلخوشی اطرافیان و همقطاران شده و هم موجب دلخوشی جمعی دیگر که منافعشان با حضور متخصصان به تعبیر آنها رقیب، به خطر افتاده، فراهم شود.

برگزاری جلسات نمایشی

فتحی آشتیانی افزود: بدتر از آن متاسفانه رئیس جمهور محترم نیز بدون دستور بررسی ابعاد مساله دستور می دهد این انتقال صورت گیرد ولی وقتی با اعتراض شدید دانشگاه ها، متخصصان، صاحب نظران رور برو می شود به منظور سرپوش گذاشتن بر این اعتراض ها، کمیته ای صوری تشکیل داده و در راس آن فردی را می گمارد که بدون توجه به جنبه های علمی، فنی، وضعیت جهانی، صرفا در راستای منویات ریاست جمهوری و با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی حکم انتقال را تایید می کند.

جداکردن بخشی از روانشناسی با ترفندهای سیاسی

این استاد دانشگاه یادآورشد: بنابراین، بخشی از روانشناسی با ترفندهای سیاسی و سیاسی کاری صرفا در راستای دلخوشی عده ای با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی و نه براساس  عقل، منطق و نظر متخصصان و وضعیت جهانی از وزارت علوم جدا شده و به وزارت بهداشت متصل می شود.

وی تصریح کرد: این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می کند، در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته های تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته های هنر به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی منتقل شود.

صدور حکم بدون توجه به استدلال های مورد بحث

فتحی آشتیانی با بیان اینکه وزارت علوم نیز انگار منحل شده، افزود: علی رغم استدلال های قوی در پنج حوزه مورد بحث در این کمیته، ۵۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده توسط کمیته فرمایشی، ۴۳۰ امتیاز را به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اختصاص داده و بر سر لطف و بزرگواری و محبت، ۷۰ امتیاز هم به وزارت علوم اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیم درست برخلاف عقل سلیم بوده و پیشنهادهای جدی ما مبنی بر یکدست کردن برنامه های درسی، سرفصل ها، منابع و تفاهم نامه بین دانشگاه ها برای استفاده از امکانات یکدیگر برای تربیت مناسب تر دانشجویان مورد بی توجهی و کم لطفی واقع شد.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی افزود: با این تصمیم مشخص نیست وزارت بهداشت با این حجم دانشجویان درحال تحصیل در این رشته و نیاز جامعه به این خدمات چه پاسخی خواهد داد.

از بین رفتن استقلال رشته روانشناسی

وی ادامه داد: علاوه برآن نگرانی ما از نگاه تک بعدی، خطی و زیست پزشکی این وزارتخانه به انسان است ضمن اینکه از دست رفتن استقلال رشته روانشناسی و زیرمجموعه قرارگرفتن آن تحت رشته دیگر از جمله نگرانی مهم ما است.

فتحی آشتیانی افزود: به نظر می رسد این تصمیم تهدیدی جدی برای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پی خواهد داشت.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. محمد گفت:

  انتقال این گرایش از روانشناسی یعنی روانشناسی بالینی بهترین کار است.فارغالتحصیلان این رشته پزشک روان هستند و مستقیم با سلامت روانی مردم دخیل هستند.تدریس این رشته در دانشگاه های رده پایین و پیام نور با اساتید کم تجربه و از گرایش غیر مرتبط و امکانات نامناسب لطمه اصلی را به جامعه و خودمان خواهد زد.امیدوارم که این اتفاق رخ بدهد و از این پس دانشجویان متخصص در این رشته شکوفا بشوند.

 2. میلاد گفت:

  سلام من یک روانشناس بالینی هستم. من و بسیاری از همکارانم با انتقال روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت کاملا مخالف هستیم. هنوز بعضی از دوستان متوجه این موضوع نشدند که از لحاظ حرفه ای به چه مصیبتی دچار خواهند شد. این دوستان ناآگاه ظاهرا ازینکه رشته روانشناسی به رشته های پزشکی نزدیک شوددچار ذوق وافری شده اند اما جایگاه آینده آنها به عنوان دستیار یک روانپزشک بسیار اسفناک است. جای تاسف است که بعضی از این دوستان روانشناس بسیار سطحی نگر هستند بدون تردید در آینده از این تصمیم اشتباه بسیار پشیمان خواهند بود.

 3. kasra گفت:

  من به عنوان یک روان شناس بالینی و ب عنوان نماینده ی جمعی از دانشجویان این رشته در یک دانشگاه با توجه ب حرفاشون کاملا کاملا موافق این انتقال هستیم و امیدواریم زودتر صورت بگیرد

 4. مهرنوش گفت:

  بسیاری از روانشناسان بالینی با انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت مخالف هستند ظاهرا برخی از روانشناسان ناآگاه با این انتقال موافق هستند زیرا از عواقب این انتقال و آینده حرفه ای نامطلوب روانشناسان بی اطلاع هستند. مطمئنا با تصویب این طرح روانشناسان از لحاظ حرفه ای زیرنظر روانپزشکان خواهند بود و مجوز تاسیس کلینیک به عنوان یک روانشناس مستقل نخواهند داشت و عملا به دستیار روانپزشک تبدیل خواهند شد. بر اساس این انتقال از لحاظ حرفه ای روانشناسان شرایطی تقریبا مشابه پرستاران خواهند یافت.

 5. علی گفت:

  چند سال اخیر وزارت علوم متولی قابل اطمینانی برای تربیت روانشناسی بالینی نبود.مجوز فله‌ای راه اندازی رشته،پذیرش فله ای و از همه مهتر عدم نظارت. آیا تصور می کنید در شهر کوچکی که حتی کتابخانه عمومی مناسبی هم ندارد و حتی یک دکتری روانشناسی مقیم ندارد، مرکز آموزشی در سال صدها دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش کند و آن هم از رشته های نامرتبط. یکی از همکاران گزارش میکرد فردی با معدل حدود ۱۲!! هم بعد از ۶ سال موفق به اتمام یک رشته نامرتبط میشود و در دوره ارشد بالینی پذیرفته میشود، و نمرات آزمون هم منفی بودند. دوستانی که امروز در مخالفت از ساماندهی روانشناسی بالینی به جای برخورد منطقی ، به تحریک و ارایه توضیحات کذب و نگران کننده، دانشجویان را وادار به اعتراض میکنند، تا الان کجا بودند که این صدای غرش را بعنوان اعتراض به نابسامانی آموزش روانشناسی به پا کنند. آیا از این نابسامانی تاکنون بهره های بی حد و حصر نبرده اند و اکنون نگران از دست دادن آن نیستند. سالها است وزارت بهداشت به تربیت روانشناسی بالینی میپردازد و راه اندازی دکتری بالینی حدود ۲۰ سال پیش در وزارت بهداشت شروع شد و فارغ التحصیلان وزارت بهداشت از موثرترین اساتید در دانشگاه ها و از فعالترین و متعهدترین درمانگران در کشور هستند. به نظرم انتقال هم به نفع مردم و هم به نفع همه گرایشات روانشناسی و حتی تثبیت جایگاه نظام روانشناسی و مشاوره کشور است.اما برخی تصور میکنند این انتقال، موجب آسیب به استقلال رشته میشود در حالیکه چنین نیست.آیا آموزش مناسب به استقلال رشته آسیب می زند.آیا تربیت مناسب و توانمند روانشناسی بالینی آن را زیر سلطه رشته دیگر می برد.؟

 6. فیزیولوژی ورزشی گفت:

  رشته فیزیولوژی باید زیر نظر وزارت بهداشت باشه، با هزار بدبختی میریم کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام میدیم، امکانات انسانی و آزمایشگاهی وزارت علوم اونم گرایش قلب و عروق نداره

 7. هادی گفت:

  با سلام
  ما هم در رشته فیزیولوژی ورزش چنین مشکلی داریم در کل دنیا رشته علوم ورزشی زیر نظر پزشکی هست ولی تو ایران حتی گرایش مارو هم که کاملا مرتبط هست و هم پوشانی بالایی با هم دارند نمیزارن بره واقعا متاسفم که منافع ملی و اجتماعی به منافع شخصی افراد ترجیح داده میشه و کل افراد تحصیل کرده دارند زیر این تصمیمات می مونند .

 8. مهراب احمدی گفت:

  آقایان قدیمی روانشناسی کمی نگران جایگاه خودشان هستند .چرا وقتی دانشگاه آزاد ابر قو و بروجرد کلاسهای ۵۰نفره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دایر کردند وا مصیبتا و وا روانشناسییا سر ندادید . نگفتید مگر میشود کلاس ارشد بالینی با این تعداد با این اساتید عمدتا تربیتی و عمومی نمی شود بالینی تربیت کرد . الان که کوس روانشناسی و بقیه علوم از پشت بام افتاده البته بوسیله خوتان لطفا دلسوزیتان را کمتر کنید که همه نسوزند .

  • روانشناس بالینی گفت:

   موافقم دوست عزیز،
   50 نفر کف ظرفیت هست صحبت از ظرفیت 200 نفره در روانشناسی بالینی در شهرستان های کوچک هست که عمده اینها کارمند یا کسبه می باشند
   حالا آقایان دلسوز انتقال روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت رو حذف می دونن، در جواب باید گفت حذف نیست بلکه تثبیت جایگاه علمی و حرفه ای می باشد
   تثبیت جایگاه روانشناسی بالینی یا انتقال ان به وزارت بهداشت. ……..ااینکه متولی اموزش روانشناسی بالینی کدام وزارت باشد بنظر چندان مهم نیست.اما کیفیت اموزش و نطام مند و قانونمند شدن فرایند پذیرش دانشجو ،فرایند اموزش بالینی ؛رشد مهارتهای بالینی ؛ دسترسی به فیلد عملی و بالینی؛وجود اساتید با تخصص روانشناسی بالینی و…از هر چیز دیگری با اهمیت تر است و این عوامل موثر در اموزش در هر وزارتخانه ای بیشتر فراهم شود برای اموزش دادن روانشناسی بالینی مناسب تر است.نگاهی به دروس و کارورزیهای دوره فوق و دکتری روانشناسی بالینی بیانگر ان است که اموزش دانشجویان این رشته نیازمند فیلد اموزش بالینی و متخصصان روانشناسی بالینی کارازموده ومتبحر است.یه همین دلایل نگاهی به تاریخچه روانشناسی بالینی در ایران جایگاه رشته را وزارت بهداشت معرفی میکند و لذا روانشناسی بالینی به جایگاه اصلی اش برگشته است نه اینکه از وزارت علوم به بهداشت منتقل شده باشد.تاریخچه رشته بالینی حکایت دارد که اوایل دهه 1350اولین دوره کارشناسی ارشد بالینی در دانشکده پزشکی وبیمارستان روزبه در ایران راه اندازی شد.علیرغم اینکه رشته های روان شناسی در دانشکده ادبیات بودند.ختی وقتی اموزش عالی کشور یکپارچه بود باز هم روانشناسی بالینی در دانشکده پزشکی راه اندازی شد و هیات علمی انان شامل دکتر شاملو دکتر حق پرست و دکتر قاسم زاده و….در بیمارستان روزبه استقرار یافتند نه در گروه روان شناسی دانشکده ادبیات.با تعطیلی این دوره بعد از انقلاب مجددا انستیتو روانپزشکی تهران که مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران است عهده دار اموزش روانشناسی بالینی شد .و روانشناسی بالینی در هیچیک از دانشگاههای وزارت علوم تربیت نمی شدند. در سال 1376 اولین دوره دکتری روانشناسی بالینی در دانشگاه علوم بهزیستی و علوم پزشکی ایران راه اندازی شد.انجمن روانشناسی بالینی از مجموعه انجمن های علمی وزارت بهداشت است نه علوم . اولین انجمن روانشناسی بالینی در پنجاهمین جلسه کمیسیونهای گروه پزشکی وزارت بهداشت تصویب شد و هنوز هم فعالیت دارد.و علاوه ارزیابی مدارک دانش اموخته های خارج از کشور درروانشناسی بالینی در هر دو مقطع ارشد و دکتری در وزارت بهداشت انجام میشود نه در وزارت علوم .ایا تعمق در این موضوعات گویای این واقعیت نیست که در صورت عملی شدن واگذاری مدیریت اموزش روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت جایگاهش تثبت شده است نه اینکه از وزارت علوم به بهداشت انتقال یافته باشد ؟ ایا اموزش روانشناسی بالینی منسجم تر و نظامند و با کیفیت بهتری انجام نخواهد شد.؟
   دکتر بهروز دولتشاهی هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

 9. صهبا گفت:

  روانشناسی در وزارت بهداشت معنی حذف روان شناسی دارد چرا که تلفیق میشود با روانپزشکی و نظر یک روانپزشک مجرب در دوران کارشناسی ما نسبت به روان شناسی :«هوا درمانی» !بود ولاغیر!
  دوستانی که برای ارشد کنکور وزارت بهداشت دادن از تحقیر هایی که محل های قبول شده شون توسط پزشکان داشتند گفتند برای ما .
  چراکه اصلا دو رشته ی عرضی و جدا هستند .

 10. azade گفت:

  چرا زير ساختها در همين وزارت علوم بهتر نشه دادن رشته روانشناسي باليني بع وزارت بهداشت استقلال و رشد روانشناس ها رو متوقف ميكنه و عملا اونها مثله پرستاران بايد زير دست روانپزشكا كار كنن فك كنين ١٠ سال درس ميخونين دكتري ميگيرين بعد تا اخرش بايد زير نظر يك روانپزشك باشيد اين اصلا منصفانه نيست

 11. آروین گفت:

  به نظرم گفته‌ها کاملا مغرضانه هستند. در همه جای دنیا روانشناسی بالینی نیاز به حجم بالایی از کار عملی دارد که دانشگاهها و موسسات وزارت علوم نمی‌توانند این امکانات رو تامین بکنند. یاد گرفتن درمان در این موسسات شبیه به یاد گرفتن نوازندگی ویلن است با دیدن فیلم نوازندگی !
  من فکر میکنم تصمیم کاملا درستی است.

 12. سیدعادل گفت:

  باسلام به جامعه روانشناسان بالینی
  به نظرم کار بسیار خوبی شد یکی از مزیت هاش این هست که دیگه هر کسی با هر رشته ای درمقطع ارشد نمیتونه وارد این رشته خوب بشه و آبروی روانشناسان رو ببره فقط ابهام اینجاست که تکلیف ادامه تحصیل اونم بخصوص در مقطع دکترا چی میشه

 13. روانشناسی گفت:

  حتا با انتقال روانشناسی بالینی هیچ خللی به سازمان نظام روانشناسی وارد نخواهد شد.ونهایتا باز آنها باید از سازمان نظام روانشناسی مجوز بگیرند .سازمان نظام کاملا از وزارت علوم و وزارت بهداشت جدا می باشد.

 14. microbiology7 گفت:

  دیگه بهداشت تر از میکروبیولوژی نداریم.میکروبیولوزی رو بیارین زیر نظر وزارت بهداشت. در میان خانه گم کردند صاحب خانه را

 15. ارشد روانشناسی بالینی گفت:

  بچه ها جون لطفا یکی بگه این طرح از امسال اجرا میشه؟؟

 16. S.s گفت:

  سلام ،
  روانشناسى سلامت چطور!!!؟؟؟؟

 17. روانشناسی گفت:

  روانپزشکان فعلی اطلاع چندانی از مشاوره و روان درمانی ندارند چه رسد به سایر پزشکان . با أین کار رشته روانشناسی ۱۰۰سال عقب خواهد افتاد.در حال حاضر گفتاردرمانگران،روان پرستاران،مددکاران اجتماعی و… همگی در کارا روانشناسان دخالت می کنند به جای دفاع از استقلال و حقوق روانشناسان چرا از پیوستن آن به وزارت بهداشت خوشحال هستید؟

 18. روانشناسی گفت:

  در دنیای امروزه روان درمانگران بزرگی همچون سلیگمن،یالوم و… اصلا دیدگاه دی اس ام را که مبتنی بر دیدگاه زیستی است را قبول ندارند.و زارت بهداشت زیرساخت های لازم برای تربیت روانشناس را ندارد.نهایت پیشرفتی که روانشناسان بالینی در وزارت بهداشت خواهند کرد آن است که زیر نظر یک روانپزشک کار کنند.واستقلال فعلی خود را از دست بدهند .این را بر اساس تجربه ۱۲سال کار کلینیکی مستقل ودیدن افرادی که با روانپزشکان کار می کنند می گویم.

 19. ارتميس گفت:

  البته منظورم دكتراي باليني هست..

 20. ارتميس گفت:

  دوستان يعني ديكه كساني كه ليسانس غير مرتبط با روانشناسي دارند نميتونند در ازمون دكتري شركت كنن؟به نظرتون با سال قبل شرايط فرق ميكنه؟

 21. mahsa گفت:

  به نظر من هم تصمیم عاقلانه ای گرفته شده و با رشد کمی رشته روانشناسی بالینی در سال های اخیر مواجه بودیم که به آینده شغلی این رشته لطمه های زیادی وارد شده است.این رشته در وزارت علوم به صورت تئوری تدریس می شود درحالی که در وزارت بهداشت تماما عملی است و فارغ التحصیلان آن موفق ترند.

 22. مهکامه گفت:

  کاملا به نفع این رشته شد ..حداقل وزارت بهداشت از پدیرش بیش از حد دانشجو دکتری در این رشته میتواند جلوگیری کند همانند رشته پزشکی و دندانپزشکی ظرفیتها محدود خواهد شد و اشتغال و درآمد در آینده این رشته بهتر میشود .

 23. محمد گفت:

  باید به این مسئله اعتراض مجدد بشه،،،،

 24. محمد گفت:

  دلتون خوشه،،،بیمه برای همه خدمات مشاوره لازمه،،،،من 20 ساله روانشناس هستم،،،مردم توان پرداخت پول ندارند،،،،،

 25. ارشد روانشناسی بالینی گفت:

  سلام…
  میشه راهنمایی کنید..

  یعنی امسال گرایش بالینی واسه دکتری در دفترچه وزارت علوم دیگه نیست؟؟

 26. روانشناس بالینی گفت:

  خدارا شکر ، تصمیم خوبی گرفته شد، امروز گام بزرگی در جهت سلامت روان کشور برداشته شد،وزاارت بهداشت اهرم های نظارتی قوی و دقیق تری برای این رشته و شاغلان در این رشته خواهد داشت، تبریک به جامعه روانشاسی بالینی

 27. زلاتان گفت:

  چه تبعاتی داره اینکه این رشته به وزارت بهداشت سپرده شده؟

  • روانشناس بالینی گفت:

   فکر می کنم با توجه به این که وزارت بهداشت امکانات و زیر ساخت های خوبی برای تربیت روانشناس بالینی داره پس دانشجویان با مهارت و سواد و تجربه بیشتری وارد دنیای کار می شودند
   دوما نظارت دقیق تر می شود دیگه هر جا دکتری بالینی نمی تونه بگیره چون امکانات رو نداره
   و در نهایت ان شاالله خدمات بیمه برای روانشناسان بالینی گشایش خواهد یافت.