مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

اجرایی نشدن مصوبه حمایت از دانشجویان دکتری پس از 4 سال

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر پرداخت کمک هزینه به دانشجویان دکتری بعد از حدود ۴ سال هنوز اجرایی نشده است.

منصور کبگانیان در گفتگو با مهر با اشاره به یکی از مصوبات نقشه جامع علمی کشور گفت: یکی از مصوبات نقشه جامع علمی کشور، حمایت از دانشجویان دکتری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانشجویان دکتری نخبه ترین دانشجویان کشور ما هستند، شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبات را پیش بینی کرده ولی نمی تواند آن را اجرا کند، بلکه باید دستگاه‌ها، وزارتخانه های علوم و بهداشت این کار را اجرایی کنند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از دانشجویان دکتری متاهل بوده و باید مستقل باشند، در همه کشورهای دنیا به دانشجویان دکتری کمک هزینه ای پرداخت می شود که در حد زندگی دانشجویی تامین باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی کاملا مصوبه ای برای این موضوع پیش بینی کرده  است.

وی خاطرنشان کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، دست وزرای مربوطه را باز گذاشته، که اگر خواستند اقدامی در انجام دهند، بتوانند این کار را انجام دهند بدون اینکه سازمان بازرسی به آنها بگوید، چرا این کار انجام شد.

کبگانیان افزود: وزرای مربوطه می توانند براساس این مصوبه آیین نامه ای طراحی کرده و اگر هم مشکل اختصاص ردیف باشد با کمک اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس آن را حل کنند.

وی ادامه داد: سه الی ۴ ساله ای است که مصوبه مذکور زمین مانده، البته یک مدتی است که معاونت علمی بودجه ای برای این کار را اختصاص داده، ولی منظور ما حمایت از فعالیت های تمام وقت دانشجویان دکتری است، و فکر نمی کنم این پرداخت نامنظم و هر ۶ ماه یک بار باعث شود که دانشجوی دکتری از کار در بیرون از دانشگاه خودداری کند.

کبگانیان افزود: این دانشجویان در بیرون از دانشگاه در شغل هایی غیر مرتبط با رشته های خود مشغول می شوند و این مساله باعث می شود دوران تحصیل آنها طولانی شود و حتی تعدادی از آنها با دریافت بهترین بورس ها از خارج از کشور به خارج می روند و این به نفع کشورهای صنعتی می شود که با مبلغ ناچیزی زندگی آنها را تامین کرده و نخبه های ما را جذب کرده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: البته وزارت بهداشت برای بخش انترنی و قسمتی که دانشجویان بیمارستان کار می کنند، حمایت هایی را لحاظ کرده است که ما تشکر می کنیم ولی آیین نامه ما بسیار کامل تر است.

وی ادامه داد: وزارت علوم که بیشترین دانشجو نخبه و دکتری را دارد، انتظار است که این آیین نامه را اجرایی کند و اگر مشکلاتی هم برای اختصاص ردیف وجود دارد با تعامل با مجلس حل می شود، چون این نقشه جامع علمی کشور به سه قوه ابلاغ شده است.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

7
افزودن دیدگاه جدید

avatar
سعید
سعید

دوستان کسی که نمیتونه 2 تا ضامن معتبر پیدا کنه چیکار کنه؟من که نتونستم 2تا ضامن پیدا کنم از من چه جوری میخواد حمایت بشه؟
مگه قراره از دانشجوی دکتری که تمام عمرشو گذاشته و تحقیق و پژوهش کرده در قالب وام حمایت بشه؟ یعنی یه دانشجوی دکتری حق نداره ماهی 1 تومن از دولت حقوق بگیره؟
کس هست به من جواب بده؟

وام
وام

این وام دکترا چی شد؟ چرا گفتین پرداخت می کنین وقتی ترم اول تموم شده و دریغ از یک ریال!

شیدا
شیدا

وام ویژه دکتری دوسه روز پیش واریز شده

محمد
محمد

دانشگاه ما پرداخت کرده. حسابت رو چک کن

زهرا
زهرا

من فردوسی مشهدم پرداخت نکرده

علی
علی

چرا تاکنون دانشگاه آزاد هزینه ی ثبت نام سایت خود را با وجودیکه تمامی مراحل ثبت نام برای برگشت با ش شیبا انجام گرفته عودت نداده اند؟ خواهشا هر کدام از داوطلبان که اطلاع دارن یا برگشتی انجام نشده درخواست اعلام پستی در این زمینه جدیدا شود تا جوابیه خاصی بگیریم

رسول
رسول

خیلی وقته پرداخت شده. مال من خیلی وقت پیش عودت شد.