مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

هزینه بالای تحصیل در دوره دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

در حالی که چندی قبل، مدیران دانشگاه آزاد از کاهش هزینه‌های دوره دکتری این دانشگاه خبر داده بودند، این دوره با هزینه‌ای به مراتب بالاتر از سال‌های گذشته برای دانشجویان تمام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که چندی قبل، مدیران دانشگاه آزاد از کاهش هزینه‌های دوره دکتری این دانشگاه خبر داده بودند به نظر می‌رسد آنچه در عمل اتفاق افتاده، متفاوت بوده و نه تنها مبلغی از هزینه دوره دکترا کاسته نشده بلکه این دوره با هزینه‌ای به مراتب بالاتر از سال‌های گذشته برای دانشجویان دکتری تمام می‌شود.

به طور مثال دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در دانشکده مدیریت این دانشگاه در ورودی های گذشته علی رغم برنامه درسی و پژوهشی یکسان نسبت به ورودی های جدید باید مبلغی حدود 7 میلیون تومان فقط در مرحله رساله بیشتر پرداخت کنند به نحوی که فقط هزینه های رساله به حدود 40 میلیون تومان و مجموع کل دوره به حدود 70 میلیون تومان می‌رسد.

این مبلغ اضافی در حالی است که دانشگاه آزاد برای افزایش تقاضای ورود به دوره دکتری تعداد واحد های الزامی این دوره را کاهش داده است اما از طریق عدم کاهش تعداد واحد های رساله این کاهش هزینه را در ورودی های دوره های قبل جبران کرده است.

نکته جالب تر این است که با این تصمیم دانشجویان ورودی سال‌های گذشته که نسبت به دانشجویان ورودی‌ 93 به بعد و همینطور دانشجویان دیگر واحد های این دانشگاه هزینه بیشتری پرداخت کنند.

به گفته دانشجویان این دانشکده تاکنون پیگیری های مکرر دانشجویان با پاسخ های نا مناسب مسئولین این دانشکده و دانشگاه مواجه شده است.

انتظار می رود محیط های دانشگاهی به خصوص دانشگاه علوم و تحقیقات که از مراکز علم پیشرو و برجسته کشور است ضمن افزایش نظارت خود بر عملکرد زیر مجموعه ها از اینگونه رفتار های نا مناسب با اقشار علمی و آکادمیک جلوگیری کند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. پروانه گفت:

  بسمه تعالی

  با سلام و احترام
  اینجانب .. دانشجوی ترم چهارم …دانشگاه آزاد اسلامی با شماره دانشجویی ۹۵٫٫٫ و کد ملی ….و با محدودیت جسمی حرکتی ۶۷% تحت پوشش بهزیستی، ساکن … و معدل بالای ۱۸٫ ضمن اعلام سپاس بیکران از زحمات تیم مدیریتی گرامی در جهت ایجاد پویایی و شکوفایی استعدادهای نهفته تمام اقشار جامعه بالاخص گروه دارای محدودیت های فیزیکی، با منظر نگاه هر کدام از مخلوقات پاره تن هم هستند و سالها محکم و استوار علی رغم چالش های پیش رو در این مسیرگام برداشتن، و طی تفاهم نامه منعقد شده فی مابین با سازمان بهزیستی کشور، با دیدگاه وسیع تولید علم و پرورش عالم توسط تمامی اقشار جامعه ، که شرایط ادامه تحصیل برای امثال ما رخ داده است آن را عملیاتی نمودید.
  لیکن بدینوسیله درخواست خود را مبنی بر موارد ذیل از طرف دانشجویان دکتری گروه فوق الذکر که به مسئولین متفاوت ارسال و به نتیجه ای نرسید ، به امید پیگیری و پاسخ مثبت حضورتان ارائه می نمایم.
  ۱- کاهش حداقل نمره قبولی آزمون زبان برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی مطابق دانشجویان شاهد و ایثارگر “بر اساس مصوبه جلسه ۲۰۸ تاریخ ۲۰/ ۲/ ۹۶ هیات رئیسه ، که حداقل نمره قبولی برای دانشجویان شاهد و ایثارگر ۳۵ و نمره مشروط ۲۸ اعلام گشت.” با توجه به منظر نظر حمایت از اقشار آسیب پذیر و ایجاد تسهیلات جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، تقاضای اجرایی شدن این مصوبه برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی که خود با محدودیت هایشان میجنگند و در جا نزده و تلاش و پویایی دارند را به نمایندگی از این گروه حضورتان ارائه می نمایم.
  ۲- حذف پیش شرط نمره ازمون زبان برای ازمون جامع و دفاع و انتقال آن به زمان تسویه حساب
  ۳- افزودن مراکز هر استان بعنوان یکی از مراکز ثابت مجری آزمون زبان EPT با هدف رفع و کاهش موانع تردد جاده ای ، اسکان و هزینه پیش روی برای دانشجویان.
  ۴- کاهش شهریه ثبت نام مقطع دکتری برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی مطابق دانشجویان شاهد و ایثارگر ” علی رغم خبر مسرت آمیز انتشار یافته استاد محترم جناب آقای دکتر محسنی در سال ۹۵ که تمام مددجویان بهزیستی از شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه آزاد برخوردار می شوند. لیکن تاکنون چنین اتفاقی رقم نخورده، و متاسفانه برای حمایت مالی دانشجویان سازمان بهزیستی طی تفاهم نامه سال ۹۴ و حتی سال ۹۶ سقف ۴ میلیون تومان هزینه شهریه در نظر گرفته شده است (و ۲۰% شهریه را هم دانشگاه آزاد تقبل نموده ) ،لازم به ذکر است که این گرنت برای سایر مقاطع کفایت میکند مگر مقطع دکتری، هرچند بر اساس شهریه چند سال قبل پاسخگوی مقطع دکتری هم بود. با توجه به اینکه شهریه هر واحد تئوری- عملی حدود ۵۶۰ هزار تومان و افزایش نجومی آن در هر واحد پایان نامه به یک و نیم میلیون تومان و احتساب حدود ۲۰-۱۸ واحد پایان نامه و در نظر گرفتن هزینه شهریه ثابت حدود ۶ میلیون ، و شهریه ۱۵ میلیون تومانی هر ترم ، سهم پرداختی دانشجو پس از آزمون جامع بسیار سنگین می شود. که خواستار اجرایی شدن کامل این قانون بدون سقف پرداخت در مقطع تحصیلات تکمیلی می باشیم.
  خواهشمند است با توجه به اعتقادات قوی ملی- مذهبی و همنوع دوستانه در خصوص اجرایی شدن و همسان سازی این مصوبه برای گروه هدف مذکور هماهنگی های لازم صورت پذیرد. که آسمان برای همه به یک رنگ است.
  اساتید گرامی، فردا دیر است، امروز همراهی گرم شما را خواستاریم( قبل از آزمون جامع اردیبهشت ۹۷)
  با سپاس بیکران

 2. لیلی گفت:

  سلام من برای مهر ۹۵ در مقطع دکتری ادبیات انگلیسی دانشگاه علوم تحقیقات قبول شدم و قبل از یک ماه انصراف دادم و مدارکم رو پس گرفتم . شهریه یک عامل اصلی بود با خودم فکر میکردم که شاید در عرض یک سال بتونم برای یک کشور دیگه پذیرش بگیرم که تا امروز به خاطر مشکلات شخصی نشده دوباره امسال کنکور دولتی هم دادم و پردیس های دانشگاه تهران رو دعوت به مصاحبه شدم احتمالا هم قبول میشم ولی الان موندم که اگه تا اول مهر بورسیه ای پیدا نکردم باز هم ادامه بدم به جستجو یا اینکه برم دوباره علوم تحقیقات یا یکی از پردیس ها رو اگر قبول شدم ثبت نام کنم. تصمیم گیری خیلی سختی هست چون پنج سال باید فقط شهریه بدی آخرش هم مدرک ادبیات انگلیسی از ایران داری

 3. AR گفت:

  سلام دوستان اگه کسی بتونه بنده رو راهنمایی کنه ممنون میشم.
  من ارشدم دولتی هستش و توی کنکور ۹۶ روزانه مجاز شدم،شاغل هستم. چون مقاله ندارم تصمیم دارم اگه دانشگاه دولتی پذیرفته نشدم برای اینکه وقتم تلف نشود دانشگاه آزاد برم، ایا به نظر شماتصمیم درستی گرفتم؟ ثانیا بنظر شما دانشگاه آزاد شهر خودم رو برم جهت کمتر شدن هزینه یا دانشگاه علوم تحقیقات تهران جهت اعتبار مدرک؟ اصلا فرقی هم میکنه؟
  کسی اطلاع داره نحوه برگزاری کلاسها در طول هفته است یا فقط آخر هفته کلاسها دایر میشه؟
  ضمنا بنده مهندسی برق خوندم

  • لیلی گفت:

   سلام دانشگاه علوم تحقیقات معتبر ترین دانشگاه آزاد ایران هست و یک جورایی برند هست اگه شهریه رو دارید و براتون سخت نیست چه بهتر برید اگه زندگی تون با شهریه دانشگاه تحت تاثیر قرار میگیره نرید به جاش امسال رو تلاش کنید برای نوشتن مقاله و و شرکت تو کنفرانس ها همونطور که درس میخوانید تو رشته شما رو نمی دونم ولی تو رشته های ما که فعلا از هیات علمی شدن خبری نیست پس جبران شهریه به این راحتی ها نیست .

 4. ابوالفضل گفت:

  دوستان عزیز به نظرم تقصیر خودتون در ناتوانی در قبول شدن در دانشگاه سراسری و روزانه رو نباید تقصیر دانشگاه آزاد انداخت. خودتون رو به سطح روزانه سراسری برسونید و قبول بشید تا مجبور نباشید ۹۰ میلیون واسه دکتری آزاد هزینه کنید و در انتها هم ندونید به همین اندازه امکان کسب درآمد دارید یا نه. اگه زیاد مشتاق علم و دانشید به اندازه ی روزانه سراسری تلاش کنید نه اون درصدای بیش از حد پایین دانشگاه آزاد که میل به ۰ داره. با آرزوی توفیق

 5. مهدی عمران گفت:

  بنده هم در واحد علوم و تحقیقات تهران قبول شدم ثبت نام هم کردم چند جلسه هم رفتم ولی واقعا فکر شهریه داشت دیونه ام می کرد دیگه داشتم روانی میشدم از یع طرف علاقه زیاد به دکتری. خوندن داشتم از طرفی هم فکر پرداخت شهریه به قرآن دیونه ام کرده بود بالاخره تصمیم رو گرفتم و انصراف دادم

 6. دانشجو گفت:

  من در مقطع دكتري تو دانشگاه ازاد چالوس درس مي خونم. قبلا براي آزمون جامع و پايان نامه شهريه ثابت رو كامل نمي گرفتند ولي الان كل شهريه ثابت رو ميگيرن. اونهايي كه حسابداري و مديريت خوندن معنا و مصاديق هزينه هاي ثابت رو ميدونن ولي خدا وكيلي يه آزمون جامع و پايان نامه كه يك جلسه پيش دفاع و يك جلسه اصلي داره چقدر هزينه مي بره كه ما بايد 3500000 تومان به دانشگاه شهريه ثابت بديم/ تازه اگه چك هم بديم مقداري رويش كارمزد ميكشن.

 7. سیاوش درمانده از شهریه گفت:

  واقعیتش اینه که میشه شهریه تا اتمام آزمون جامع رو به هر سختی تامین کرد اما ترمهای پایان نامه واقعا شهریه ها کمر شکن میشه و من ناتوان از پرداختش هستم،دوستان من توصیه میکنم به وزارت علوم و دانشگاه آزاد پیشنهاد بدیم اگه نمیخوان شهریه ها کاهش بدن(که مطمئناً افزایش خواهند داد ولی کاهشی نخواهد بود لااقل شهریه های ترمهای پایان نامه رو وام بلند مدت بدن با بازپرداخت تقسیط شده پس از فارغ التحصیلی تا لااقل بتونیم در صورت اشتغال شهریه ها رو پرداخت کنیم)

 8. محمد گفت:

  سلام ما دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه آزاد تبریز ورودی 94 هستیم با وجود اینکه واحدهای نظری ما تمام شده است و 6 واحد پیش نیاز پاس کردیم وبا ید این ترم امتحان جامع می دادیم ولی دانشگاه باز این ترم می خواد پیش نیاز ارائه کرده وگفته باید انتخاب واحد کنید در حالی که تمام واحدهای دکترا را تمام کردیم باید پیش نیاز بخوانیم از این مسخره تر کسی سراغ داره

 9. رضا گفت:

  يكي از دوستان من به خاطر گرفتن شهريه متاسفانه نزديك بود با پدرش درگيري پيدا كند زيرا پدرش مي گفت ترك تحصيل كن من از پس شهريه ترمي ٩ ميليون بر نمي آيم و او اصرار داشت ادامه تحصيل دهد
  مگه دوره دكتري با ارشد چه فرقي داري كه اينهمه اختلاف قيمت باهم دارند در حق قشر جوان و علاقه مند به تحصيل دارد ظلم ميشود
  آقاي ولايتي خواهش مي كنيم تغييراتي در مديريت دانشگاه آزاد ايجاد نماييد و شهريه ها را كاهش دهيد .

  همه ما از شما اين تقاضا را داريم
  گوشه چشمي به ما دانشجويان دكتري داشته باشيد .

 10. دکتری تهران شمال گفت:

  این شرایط در تهران شمال هم هست بنده دروس پیش نیازم را در واحد دیگری گذراندم اکنون که تهران شمال قبول شدم میگویند پذیرفته نیست مجدد باید پیش نیاز بگذرانید دوباره یک ترم شهریه مجدد برای پیش نیاز باید بدهم ان هم زمانی که در واحد تهران با معدل ارشد با لا پذیرفته شدم و دروس پیش نیازم را با نمرات بالا گذراندم چرا باید بیشتر از 14 واحد پیش نیاز فقط بگذرانم . تازه دروس پیش نیاز هم به نرخ دروس تخصصی دکترا محاسبه شده یعنی 4 برابر که باید برای دروس پیش به نرخ دروس تخصصی دکتری پول واریز کنیم . و تازه تصویب وزارت علوم به گذراندن 18 واحد درسی و 18 واحد پایان نامه است که می شود 2 ترم 9 واحدی ولی این دانشگاه 21 واحد درسی گذاشته است . لطفا مسولین رسیدگی کنند تا همه دانشجویان به خاطر هزینه های بی دلیل مجبور به انصراف از تحصیل نشوند

  • علی علوی گفت:

   اشتباه از شماست. تشریف ببرید سازمان مرکزی درخواستتون رو بگید. برای ما هم شهریه جبرانی ها به نرخ دکتری حساب شده بود، با یک تماس تلفنی با گروه مشکل حل شد. همچنین برای تطبیق واحدها چون واحد قبلی هم آزاد بوده ازتون میپذیرن.

  • مریم گفت:

   سلام.یعنی اگر واحد دانشگاهی شهر دیگری قبول بشیم دروسی که قبلا گذراندیم رو قبول نمیکنند؟و اینکه وقتی از دانشگاه قبلیتون انصراف دادین با وجود اینکه میخواستین تو واحد دیگه ای ثبت نام کنین بازم ازتون هزینه انصراف گرفتن؟آخه من امسال دوباره کنکور شرکت کردم اگر بشه دانشگاهمو عوض کنم ولی اگر واحدهای گذرانده رو ازم قبول نکنن که نمیشه

 11. علیرضا ۹۴ گفت:

  یک سوال اساسی
  چرا دانشگاه آزاد نحوه محاسبه میزان شهریه دکتری را ارائه نمیدهد ؟
  مگر هر ترم دانشگاه آزاد چه میزان برای دانشجو هزینه میکند که این مبالغ زیاد را میگیرد .
  شهریه مقطع دکتری واقعا با میزان خدماتی که دانشگاه ارائه میدهد تناسبی ندارد .
  رشته دکتری مهندسی ترمی ۹۳۰۰ و هر ترم پایان نامه ۱۸ میلیون واقعا بابت چه خدماتی این مبالغ گرفته می شود ؟
  جالب است که برای مقطع دکتری ۱۰ واحد دروس جبرانی به صورت اجباری ارائه میشود .مقطع دکتری و دروس جبرانی ؟؟؟!!

 12. لیلی گفت:

  سلام دوستان.من ترم اول دکترای حقوق هستم ترم اول 8 واحدجبرانی داشتم ک همشوبرداشتم 5 میلیون واریزکردم حالا بقیه بدهی منو زده 5 میلیون دیگه

  • علی علوی گفت:

   برو به گروه و امور مالی بگو که واحدهای جبرانی به اشتباه با نرخ دکتری محاسبه شدن. براتون اصلاح میکنن اگر نکردن برید سازمان مرکزی یه درخواست بدید اصلاح میکنن. کل 10 واحد جبرانی برای رشته های فنی 1 میلیون میشه

 13. متقاضی دکتری گفت:

  دوستان به نظر منم باید تحریم کرد ، آخه واقعا شهریه خیلی بالا هست . من فوق لیسانس رو در دانشگاه علوم تحقیقات خوندم ورودی 93 نزدیک 12 میلیون برام تموم شد . ولی برای دکتری نزدیک 90 میلیون شهریه خیلی بالاست ، متاسفانه علی رغم میل باطنیم مجبور شدم برای ترکیه اقدام کنم که نزدیک به 20 میلیون تومان در کل شهریه داره ولی خوب دوری از خانواده سخته خداییش ، ان شا الله همگی موفق بشیم در مسیر آیندمون…

 14. دانشجووو گفت:

  دوستان تو چه سايتى خوندين تكميل ظرفيت سوم هست من هرچى گشتم نبود اكر هم هست چرا بعد ٦ اسفند ،اصلا مطمئن هستيد تكميل ظرفيتى هست

  • زهرا گفت:

   ما هم نمی دانیم که هست یا نه اما در سایت آزاد نوشته که برای 94 سه مرحله تکمیل ظرفیت اعلام شده که سومین دفعه در خرداد 95 بوده

 15. زبان خارجه گفت:

  سلام میشه لطفا پبرسید قبولی بهمن هستیم اگردربهمن ثبت نام نکنیم مهر ۹۶ ثبت نام کنیم شهریه ثابت رو باید پرداخت کنیم چون قبولی های مهر در صورت ثبت نام در بهمن ۹۵از پرداخت شهریه ثابت مهر۹۵ معاف شدند متشکر از پاسخ شما

 16. ترم چهارم دکتری گفت:

  سلام دوستان باید یک اراده جمعی شکل بگیرد که میزان شهریه کاهش یابد من در آستانه انصراف دادن هستم واقعا این مبالغ کمر شکن است باید همگی این کامنت های که در زیر این مطلب نوشته شده به مسولین دانشگاه ارسال شود به ویژه اقای میرزاده و آقای ولایتی قطعاً اگر هر کدام دودقیقه وقت بگذاریم بدون نتیجه نخواهد بود شاید حداقل اقای ولایتی درد و دل مارا گوش کند شما را بخدا این وضعیت که خیلی از دانشجویان تا مرز روانی شدن پیش رفته اند به هر شکلی انتقال دهید

  با سپاس

 17. سلام.دوستان من به تکمیل 3 خیلی امید دادم دلیلشم اینه که بخاطر هزینه ها خیلی از صندلیای دکتری خالی مونده بعدم امسال ازاد دستش بازه دانشجو تکمیلی بگیره از سالای بعد با این ادقام کنکور سخت میشه اینکار بعدم تا6 اسفند گفتن صبر کنید 6 اسفند به بعد اعلام تکمیل مشه یا تلفنی دوستان دعوت میشن برای ثبت نام.اینو تو همین سایت دکتری خوندم.همه امیدوار باشید منم هستم

 18. شاد گفت:

  ببخشیدا هزینه این ترم برا شیمی دکترای تجزیه رشت نزدیک ۱۰ تومن شده اونم با۹ واحد!

 19. دكتري علوم تحقيقات حقوق گفت:

  دقيقا همينطوره يكي از دوستان ما در دوره دكتري حقوق علوم تحقيقات با وجود آنكه شاگرد اول بود و معدل كارشناسي اش بالا بود ترم دوم درس را ول كرد و با تاسف فراوان مي گفت از پس شهريه دكتري بر نمي آيم خيلي تلاش كردم تا پول آن را جور كنم اما نمي توانم ادامه دهم و با وجود استعداد بالا متاسفانه ترك تحصيل كرد !!!!!!!
  مسئولين بايد به فكر كاهش شهريه دكتري باشند اين ظلم است به جوانان مملكت واقعا مگه سطح درآمد متوسط مردم چقدر است ؟
  آيا بيشتر افرادي كه ادامه تحصيل مي دهند از قشر متوسط به پايين نيستند ؟ آنهم به اميد رسيدن به فردايي بهتر ؟
  بياييم آرزوي آنها را با شهريه هاي بالا ويران نكنيم !!!

 20. مریم گفت:

  با سلام
  من دانشجوی دکتری ازاد هستم وزارت علوم تعداد واحدهای درسی را کم کرده دانشگاه آزاد به خاطر اینکه از نظر مالی به ضررش هست ترم یک رو فقط پیش میده مثلا ترم یک من حدود 8 میلیون تومان شد بخاطر درس هایی که نه جزو واحد و معدل حساب می شوند وهر هفته کلاس و سختگیری و چقدر هم هزینه رفت و آمد برای ما ها که از شهرستان مجبور به حضور در کلاس شدیم

 21. پری گفت:

  سلام به همگی.همه پیاماتون خوندم.خیلی ناراحت شدم برای دوستانی که زحمت کشیدند قبول شدند ولی بخاطر شهریه نتونستند ثبت نام کنند.ولی واقعا وقتی فکر میکنم که با ارشد وقتی کاری وحود نداره با دکتری هم بعد از چند سال کاری نیست فقط هزینه هست.ان شاءالله خداوند بهترین هارو سر راه همگی قرار بده.الهی آمین.

 22. دانشجووو گفت:

  دوستان من هم براى تكميل ظرفيت سوم دكترا پيگيرى كردم و ايميل زدم ولى هيچ جوابى دريافت نكردم به كل نا اميد شدم رشته من كلا ٢ شهر تكميل طرفيت زد و از تمامى گرايشهاى رشتمون مى تونستن تو تكميل اين دو شهر شركت كنن

 23. فيزيولوژي ورزشي گفت:

  دوستان عزیز،کسی از علوم تحقیقات تهران هست یا دو جریان ثبت نام بهمن ماه هست جواب بده ممنون،،، من ساکن شیرازم و نمیتونم حضورا برم تهران تا اخر بهمن،،،مسئول اموزش گفتن چون ورودی بهمن نداشتیم، در صورتی ک مدیر گروه قبول کنن میتونم از این ترم ثبت نام کنم، و در کل تا ٢٧بهمن ک حذف و اضافه هست فرصت ثبت نام، من ٣٠بهمن تا ٢ ٣ اسفند میتونم اقدام به ثبت نام کنم، آیا در این بازه منو ثبت نام میکنن؟؟؟ اگه موفق به ثبت نام شدم مدیر گروه واسم واحد تعیین میکنن؟؟؟ خیلی استرس دارم لطفا اگه کسی در جریان هست جواب بده

 24. نزديك به ترك تحصيل از دكتري به علت شهريه بالا گفت:

  خيلي از دانشجويان دكتري ترم ٤ و ٥ به خاطر سنگيني شهريه آزاد ،، ترك تحصيل مي كنند آقاي ولايتي ما از شما استدعا داريم گوشه چشمي به ما بكنيم مگه ميزان متوسط درآمد چه قدر است و چه ميزان افراد ثروتمند در جامعه است
  گران بودن شهريه دكتري باعث مي شود قشر متوسط و علاقه مند به ادامه تحصيل نتوانند به درس خود ادامه دهند لطفا برويد و از دانشجويان دكتري نظر سنجي كنيد ما كه از مريخ نيامديم در همين مملكت و با اوضاع اقتصادي همين مملكت زندگي مي كنيم استدعا داريم ميزان شهريه دكتري را پايين آوريد تا فشار مالي بر خانواده هاي ما كاهش يابد .

  عاجزانه خواهشمنديم به كاهش شهريه دكتري توجه كنيد.

 25. ارش گفت:

  با سلام معدلم دوره کارشناسی 18.32 بوده ارشد هم 18.54 هستش می خواستم ببینم شرایط وارد شدن به مقطع دکتری بدون ازمون چگونه است و از کجا باید شروع کنم ؟

 26. جلال گفت:

  سلام دوستان. شهریه شبانه و پردیس چقدر با شهریه آزاد تفاوت داره؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • ...!!!! گفت:

   تفاوت چندانی باهم ندارندو شهریه همه آنها کمر شکن است.

  • ...!!!! گفت:

   منتهی شهریه شبانه کمی از آزاد و پردیس کمتراست

  • دانشجوی دکتری گفت:

   سلام من ورودی 94 شبانه مدیریت دانشگاه تهران هستم
   در کل مبلغ 50 میلیون در نظر گرفته شده که ترمی 6 میلیون و 200 پرداخت می کنیم و مثل آزاد شهریه ثابت و متغییر حساب نمیشه از دانشجوهای پردیس البرز وروردی 94 سوال کردم ترمی 7 میلیون و نیم پرداخت میکردند البته برای رشته های مختلف شهریه متفاوت هست.
   در صورت داشتن ضامن دولتی و طی مراحل اداری تا سقف دو میلیون و نیم ترمی وام پرداخت میکنن و یا با هماهنگی تحصیلات تکمیلی نصف شهریه رو اول ترم و باقی رو تا آخر ترم تسویه می کنیم.
   در کل با توجه به تعداد زیاد فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی شرایط کاری مناسبی وجود نداره و من خودم از اینکه برای قبولی در روزانه منتظر نمودم و شبانه ثبت نام کردم الان واقعا پشیمونم.

 27. !!!@ گفت:

  دوستان خداییش این شهریه های بالا خصوصا ترمای مربوط به رساله ترمی 17 یا 18 میلیون بدجوری نگرانم کرده فکرم کلا داغونه شاید از عهده ترمی 7 تومن بر بیام اما 17 میلیونو جدا نمیدونم توش موندم، هنوز ثبت نام نکردم…

  • کامران رحیمی گفت:

   برای این شهریه های نجومی حتما باید یک منبع درآمد دایمی و مطمئن داشته باشیم…که بعد از دو ترم به فکر انصراف نیفتیم…
   در عجبم که مسئولین فکر نمیکنن که ما از کجا باید این شهریه رو جور کنیم؟ اونایی که شاغل هستن و کارمند هستن رو کاری نداریم….ولی ما که تازه از ارشد خلاص شدیم و تاره داریم کارای پاره وقت انجام میدیم چه جوری باید این شهریه رو پرداخت کنیم؟؟ دیگه سن بچه هایی هم که الان میخوان کنکور بدن جوری هست که نمیشه از خانواده پول خواست…تا چه سنی باید باری رو دوش خانواده باشیم؟

  • دانشجوی دکترا گفت:

   من این ترم رساله داشتم شهریه ام 14.5 شد واقعا توش موندم تازه سال دیگه 15 درصدم افزایش پیدا میکنه یعنی ترم اینده شهریه بیشتری باید بدم. تو فکر انصراف اصلا افتادم حداقل الان کمتر از دست میدم

 28. محیا گفت:

  من دکتری فیزیولوژی آزاد میخونم اول 5نفر بودیم ولی به دلیل انصراف بقیه من تنها دانشجوی دوره هستم از این ترم دانشگاه علی رغم دریافت کل شهریه از بنده عنوان داشته برای دانشگاه مقرون به صرفه نمی باشد وطبق قانون (خودشان)کلاس های یک نفره 5جلسه برگذار میشود وکلاس های دو نفره ده جلسه .این چه معنی میدهد مگر من یک سوم هزینه رادادم که باید جور انصراف بقیه را بکشم……

  • علی علوی گفت:

   ما 10 نفریم داریم التماس میکنیم که کوتاهتر برگزار کنن بعد شما داری اعتراض می کنی؟ مثلا استاد سر کلاس از روی اسلاید میخواد چی یادت بده که ناراحتشی؟ برو خوش باش از این تصمیم. بعدشم فقط این ترم این شکلیه، از ترم بعد که ورودی های جدید بیان عادی میشه وضعیتت

 29. کامران رحیمی گفت:

  دوستان به نظر شما تا وقتی که ما دنبال تکمیل ظرفیت سوم و چهارم و …. هستیم دانشگاه آزاد میاد شهریه رو کم کنه؟؟؟ خب اینهمه تقاضا وجود داره و دلیلی نداره بیاد شهریه رو کاهش بده…
  من خودم هم شدیدا دوست دارم دکترا بخونم و همین الانشم برای کنکور هفته ی بعد آماده هستم ولی برای ازاد و شبانه واقعا شهریه برام قابل پرداخت نیست و روزانه هم خب منو برنمیداره(لیسانس و ارشد رو آزاد خوندم و انصافا هم خیلی خوب خوندم و مدرک زبان و مقاله هم دارم)
  در کل برای همه آروزی موفقیت دارم ولی اگه بخوایم چیزی درست بشه باید از خودمون شروع کنیم…این عطشی که من در بین دانشجوها برای قبولی دکترا میبینم جوری هست که اگه این مقطع براشون یک میلیارد تومن هم تموم بشه باز حتما میخوان برن.

 30. کامران رحیمی گفت:

  واقعا شهریه دکترا آزاد نامعقول هست. الان تو این وضع اقتصادی کشور و بیکاری گسترده ما چه جوری هفتاد هشتاد میلیون بدیم بابت این مدرک؟ اونم مدرکی که معلوم نیست فردا میتونیم جایی از این مدرک استفاده کنیم یا نه.
  به نظرم شهریه آزاد حتی اگه به نصف هم کاهش پیدا کنه بازم زیاده…البته نه تنها آزاد بلکه شبانه و پردیس و … هم چیزی از آزاد کم ندارن تو این زمینه.

 31. دکترا گفت:

  سلام به همه دوستان
  لطفا بجای دنبال تکمیل ظرفیت سوم بودن، همگی پیگیر موضوع کاهش شهریه دانشگاه آزاد باشیم، چون بالاخره با تکمیل ظرفیت یا آزمون جدید همگی قبول میشن، پس بهتره همگی خواستار کاهش شهریه دکترا باشیم

 32. داوطلب دکتری گفت:

  سلام اسفند امسال آزمون دکتری مدیریت دولتی دارم معدل ارشدم 18.69 از دانشگاه آزاده .مقاله هم ندارم . احتمالش هست دکتری قبول بشم؟؟

 33. رزا گفت:

  من سوال دارم کسی میتواند جواب بدهد . من در شهری دور قبول شده ام بهم گفته اند ثبت نام کن و انصراف بدهم تا شرایط ادامه تحصیل تا شهریور 96 برایم محفوظ باشد و الا قبولی من می سوزد تا بتوانم کنکور اسفند را هم بدهم تا شاید شهر خودم قبول شوم – خوب این هفته باید ثبت نام کنم (این هفته حذف و اضاف است)ٰ . حالا کی باید انصراف بدهم؟ و چقدر هزینه می دهم یعنی کل ترم را باید پرداخت کنم ؟

  • ...!!!! گفت:

   اگرهیچ مدارکی را به دانشگاه پذیرفته شده تحویل ندادید، نیاز به انصراف نیست وجریمه ای به شما تعلق نمیگیرد. چنانچه مدارک را تحویل داده باشید و در کلاس ها شرکت کرده باشید وقبل از شروع ترم انصرافتان رااعلام ننموده باشید، بابت انصراف باید یک ونیم برابر شهریه ثابت یک ترم را پرداخت کنید. ضمنا قبولی افراد ثبت نام نکرده تا یکسال محفوظ ونیاز به مراجعه حضوری ندارند

 34. سحر گفت:

  دوستان من سه سال آزاد قبول میشم،این ترم تصمیم گرفتم ثبت نام کنم.دانشگاه میگه کلا ۷۰تا۷۵میلیون میشه،توشهرخودم قبول شدم٬شاغل هم هستم به نظرتون میصرفه برم.رشته ام روان شناسی عمومی.

  • ...!!!! گفت:

   تازمانیکه فارغ التحصیل شوید بین ۸۰ تا ۹۰ میلیون هزینه بر می دارد. این را در نظر داشته باشید که سالی ۱۵ درصد به شهریه متغیر شما اضافه خواهد شد وشهریه شما متفاوت است با شهریه فردی که ورودی سال های گذشته است ونسبت به هر سال ۱۵ درصد به شهریه افزوده می شود

  • هیوا گفت:

   سلام دقیقا منم همین شرایط را دارم و چون در شهر اقامتم قبول شدم و شاغلم با اطمینان ثبت نام کردم مطمئن باش خدا خودش کمک میکنه تموم بشه . در ضمن موقعیت شما با بقیه که میخام بعد از گرفتن مدرذک دنبال کار باشن متفاوته و شما جلوتر هستید پس با توکل به خدا ثبت نام کنید و نگران نباشید

 35. آرام گفت:

  هزینه ها و شهریه های دانشگاه آزاد در تمام واحد شهرهایش بسیار بالاست .
  به چه دلیل و چرا این شهریه های نجومی گرفته میشود در حالی که حتی از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز سرویس بسیار کمتری به دانشجو داده میشود .
  از مسئولین خواهشمندیم به وضعیت شهریه های دانشگاه آزاد رسیدگی کنند من رشته عمران میخونم و ترمی ۹۲۰۰ پرداخت میکنم و هنوز به پایان نامه نرسیدم پایان نامه ترمی ۱۷.۵ میلیون واقعا از پرداخت چنین مبالغی ناراحتم

  • mehdi گفت:

   من ورودی 93 هستم و حساب کردم 80 ملیون به بالا دکتری هزینه داره تازه دانشگاه ما میگه باید 24 واحد پایان نامه پاس کنی به جای 18 واحد که اینم حدودا 8 ملیون میشه که دارن اضافه می گیرن

 36. پریسا.ب گفت:

  لطفا از ترم پنج به بعد که برای رساله باید اقدام کنید ، شهریه ثابت دریافت نکنید … پرداختش خیلی سخته …من ترم اول میخواستم انصراف بدم ولی خانواده نذاشت …الان که دارم به رساله نزدیک میشم ، واقعا بابت هزینه ها پشیمونم ….لطفا رسیدگی کنید حداقل شهریه ثابت باری رساله فثط یک بار دریافت بشه 🙁

 37. سحر گفت:

  سلام بچه ها من ترم یک دکتری ثبت نام کردم،لطفا منو نترسونید.خوددانشگاه گفت۷۰میلیون میشه.پردیس هم همین قدر میشه.

  • ...!!!! گفت:

   هفتاد میلیون برای ورودی های سال ۹۳ به قبل بوده نه برای شما. هرسال ۱۵ درصد به شهریه اضافه شده است وتا فارغ التحصیل شوید این روند ادامه خواهد داشت

 38. سوال؟ گفت:

  سلام
  دوستان یه سوال: مقطع دکتری آزاد هم شبیه ارشده وقتی تو اون ترم هایی که پایان نامه رو انتخاب واحد کردی و فرضا تو اون ترم ها نتونستی از پایان نامت دفاع کنی و بخوای ترم بعد دوباره پایان نامه رو برداری باید نصف شهریه ثابت رو پرداخت کنی؟

 39. دانشجوي سال چهارم دكتراي دانشگاه ازاد گفت:

  من وروودي ٩٢ هستم و كل دوره بدون هزينه هاي جاني و پاياننامه در صورت هشت ترمه شدن ٧٠ ميليون و نه ترمه شدن ٧٥ ميليون

  و بعد ترم نه در صورتيكه دفاع نكنيم سنوات محسوب ميشه
  و ٢٥ درصد به شهريه اضافه ميشه
  خواهش ميكنم از دانشگاه لطفا از ترم نه شهريه ثابت رو دريافت نكنند ويا حداقل نصفش رو دريافت كنند
  دريافت اكسپت مقاله اي اس اي براي دفاع واقعا طول ميكشه

  • 70 گفت:

   این هزینه 70 میلیون برای ورودی های قبل از 93 است هم اکنون هزینه کل دوره دکتری با احتساب افزایش 15 درصدی شهریه در رشته های علوم انسانی بین 80 تا 90 و در سایر رشته ها بین 90 تا 110 میلیون می باشد. اگر فردی ساکن شهر دیگری باشد هزینه های مسکن و رفت و آمدن وی نیز به این شهریه اضافه خواهد شد که آن هم در بهترین شرایط برای 4 سال حداقل 15 تا 20 میلیون می باشد.
   بنابراین ملاحظه می شود که شهریه واقعا کمرشکن است.

 40. دانشجوي سال چهارم دكتراي دانشگاه ازاد گفت:

  با سلام
  از دانشگاه ازاد عاجزانه خواستارم كه لطفا شرط مقاله براي دفاع رو حذف كنند و يا براي تمديد واحدهاي رساله نصف شهريه ثابت را دريافت كنند هزينه ها بسيار بالاست و در سالهاي اخر سختتر ميشود

  • محمدرضا گفت:

   سلام دوست عزیز. بنده هم دانشجوی سال چهارم یکی از دانشگاههای دولتی هستم. پیامتون برام خیلی جالب بود. مگه همچنین چیزی ممکنه؟؟؟ اگه چندتا مقاله توی دوره دکتری نتونی چاپ کنی پس کار مفید شما در این دوره چی بوده؟ به خاطر چی باید بهتون دکتری بدن؟ توی بعضی دانشگاهها با دو مقاله علمی و پژوهشی هم اجازه دفاع میدن. این به نظرم اشتباهه. دانشجویی که نتونه در دوره دکتری حداقل دو مقاله ISI چاپ کنه دکتراش هیچ ارزشی نداره. موفق باشید

   • دانشجوي سال چهارم دكتراي دانشگاه ازاد گفت:

    سلام اقاي اولا تعداد مجلات هر رشته با رشته ديگر فرق ميكنه
    منم نگفتم حذف كنند گفتم به ما اجازه دفاع بدهند، براي فارغ التحصيلي مقاله هامون رو ارايه بدهيم تا شهريه پرداخت نكنيم اگر دقت ميكردين به صحبتهاي من حتما متوجه در خواستم ميشديد درضمن دانشگاه ما مقالات علمي پژوهشي رو براي دفاع قبول نميكنه فقط اي اس اي
    بله دولتي ها چون يك ريال هم نميپردازند به دانشگاه خيالشون راحته
    منم كار پاياننامم رو تموم كرده تازه مقالمو فرستادم اما پروسه اكسپت طولاني هست
    من و بچه هاي ديگه براي هرترمي كه منتظراكسپت هستيم بايد شهريه بپردازيم خيلي از بچه ها بخاطر اين موضوع ده ترم و يازده ترم شدند

   • مهدی گفت:

    سلام آقای محمد رضا
    یک سوال داشتم برای مصاحبه دکتری دولتی که قبول شدید چه چیزهایی خواستن و کدام موارد امتیاز داره
    من خودم ارشد دانشگاه آزاد آلودگي هاي محیط زیست با معدل 17.33 هستم مقاله هم ندادم ممنون ميشم راهنمایی کنید
    با تشکر

    • محمدرضا گفت:

     سلام. نمره آزمون کتبی، موضوع پایان نامه ارشد، کیفیت پایان نامه، تعداد مقالات علمی پژوهشی و آی اس آی، تعداد سخنرانی در کنفرانس ها، سن، دانشگاه محل تحصیل لیسانس و ارشد، معدل تراز شده لیسانس و ارشد، تسلط علمی و اعتماد به نفس در مصاحبه،متاهل یامجرد بودن(ترجیحا مجرد)، شاغل نبودن(در صورت شاغل بودن ترجیحا هیات علمی و دانشگاه بورس کنه)، تسلط نسبی به نرم افزارهای تخصصی رشته خودتان. محل سکونت هم برای خیلی از اساتید مهمه.ممکنه ملاک انتخاب بعضی از اساتید متفاوت باشه. اما شرایط شما یه کم سخت تره. سالی که من قبول شدم استادم می گفت از طرف تحصیلات تکمیلی دانشگاه به تمام دانشکده ها بخشنامه کرده بودن که فارغ التحصیل های دانشگاه آزاد رو توی مصاحبه خیلی محترمانه رد کنند و به هیچ وجه دانشگاه آزادی جذب نکنند، اونا جاشون توی دانشگاه آزاده. الان نمیدونم وضعیت چجوریه. موفق باشید

 41. معصوم گفت:

  من میکروب شناسی زنجان شهریور درامدم ولی چون پدرم توانایی پرداخت شهریه رو نداشت نتونستم برم از اون روز هر شب کلی گریه میکنم ای مسوولین تو رو به جون عزیزاتون ظرفیت سراسری رو زیاد کنید تا بچه های مستضعف و طبقه پایین مانند من از لذت درس خوندن محروم نشیم

  • صابر گفت:

   معصوم مطمئن باش اکه می رفتی بیشتر گریه می کردی خدا تورا دوست داشته .ناراحت نباش خوشحال باش قرارنیست هرچیز راخودت تجربه کنی .

  • میثم گفت:

   به زودی بنده و سایر همکلاس هامون هم به شما می پیوندیم

  • محمد گفت:

   انشالله خدا بهترش رو بهتون میده. توکلتون به خدا باشه

  • امیر رضا گفت:

   سلام.باور کنید برای آرامش دادن شما نمی گم اما لذت درس خوندن رو هم می شه بدون رفتن سرکلاس و قبولی دکتری همیشه به همراه داشت. شاید حرف آقا صابر هم برای خیلی از عزیزان مصداق داشته باشه و بهتره خوشحال باشی

  • حس گفت:

   معصومه خانم من 93 حسابداری تبریز قبول شدم دوترم هم خوندم ولی دیدم ارزش این همه هزینه کردن را نداره انصراف دادم، مطمئن باش چیزی رو از دست ندادی.

  • رضا گفت:

   من قبولی مهرماه علوم و تحقیقاتم ولی بخاطر شهریه سنگینش ثبت نام نکردم امکان پرداخت کل شهریه یکجا برایم مقدور است امیدوارم همه بچه ها ثبت نام نکنن تا شهریه ها اصولی و منطقی شود.

  • مهندسی گفت:

   سلام. دوست محترم، متاسفانه هزینه سرسام اور شهریه واقعا برای علاقه مندان علم و دانش معضل شده بنده هم تقریبا با وصعیت مشابه شما نتوانستم ثبت نام کنم. حالا دوستانی که خانواده های دارای وضع مالی مناسب هستند دغدعه ندارند و ادامه هم میدن واقعا این وضعیت خیلی ناراحت کننده هست. فکر میکنم یک نوع بی عدالتی آشکار هست. و فکر میکنم خیلی ها با این مشکل درگیر هستن.

 42. ...!!!! گفت:

  به کلیه دوستانی که پس از قبولی بدلیل هزینه بالای این مقطع انصراف می دهند، توصیه می شود، زمانیکه در مورد علت انصراف در دانشگاه از آنها سوال می شود حقیقت موضوع که همان شهریه بالا است را ذکر نمایند تابلکه مسولین دانشگاه چاره ای بیندیشند

 43. MA95 گفت:

  سلام دوستان ، واقعا حقمون ضایع شده ازتمام مردودین تکمیل ظرفیت بهمن ماه 95خواهش دارم همه باهم متحد بشیم وموضوع روپیگیری کنیم تا مسولین محترم یه فکری به حال مام بکنن یا تکمیل ظرفیت سوم ویا اعلام اسامی ذخیره ، داوطلب رشته مشاوره

 44. میکروبیولوژی گفت:

  قبلا یه وام بلند مدتی میدادن وام بلند مدتو قطع کردن کمرمون شکست زیر بار این شهریه سنگین دکنری

 45. مدیریت بازرگانی گفت:

  ***بسیار مهم***

  دوستانی که ترم اول هستند و ثبت نام انجام دادند ,
  مراقب باشید شهریه دروس جبرانی معادل واحد های مقطع کارشناسی ارشد باید حساب شود.
  برای ده واحد ترم اول دو نیم تا سه میلیون اختلاف هست .
  به جای ۴۰۰٫۰۰ تومان برای هر واحد حدود ۱۱۰ هزار باید محاسبه شود.
  متن خبر در همین سایت آورده شده:
  شهریه دروس جبرانی مقطع دکتــری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی برابر با شهریه دروس مذکور در مقطع کارشناسی ارشد است.
  به گزارش پی اچ دی تست، به استناد مصوبه بند۲-۲ جلسه شماره ۱۵۷ مورخ ۹۵/۲/۸ هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، میزان شهریه دروس جبرانی موضوع بخشنامه شماره ۳۰/۴۷۰۲۲ مورخ ۹۴/۷/۷ در مقطع دکتری برابر با شهریه دروس مذکور در مقطع پایه (کارشناسی ارشد) اخذ می گردد.
  http://phdtest.ir/1395/05/%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%AC%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-95-96/

 46. عمران-سازه گفت:

  من علوم تحقیقات عمران گرایش سازه مقطع دکتری قبول شدم اما بدلیل هزینه زیاد و کمرشکن شهریه و نبود بازار کار انصراف دادم- همزمان با من 3 نفر دیگه از رشته های برق و عمران انصراف دادن. و جالبتر اینکه علت انصراف رو هم میپرسیدن و ثبت سیستم میکردن (دستور داده بودن علت انصراف ثبت بشه چون تعداد انصرافیها زیاد شده بود و نگرانشون کرده بود). نگران نباشید تعداد انصرافیها از ثبت نامیها بیشتر بود. به امید اینکه یه روز به خودشون بیان و شهریه هارو کم کنن.

  • ...!!!! گفت:

   به امید کاهش شهریه ها و درخواست پذیرش از پذیرفته شدگان مستعدی که نتوانستند بدلیل شهریه سرسام آور ثبت نام نمایند

  • زهرا گفت:

   وقتی انصراف می دهید هزینه ای هم باید بدهید؟

   • ...!!!! گفت:

    اگر قبل از شروع ترم اول تحصیلی انصراف دهید هیچگونه هزینه ای بابت جریمه دریافت نمی شود در غیر اینصورت شهریه ثابت یک ترم را بابت جریمه انصراف باید پرداخت کنید

  • عمران-سازه گفت:

   متاسفانه دو سال دانشگاه فردوسی و صنعتی شاهرود قبول شدم روزانه ولی اساتید اونجا فقط دنبال دانشجویان خودشون بودن و ما امیدمون به دانشگاه ازاد بود که اونم شهریه…..

 47. تکمیل ظرفیت سوم گفت:

  دوستان عزیز تکمیل ظرفیت سوم… نگران نباشید خدا گواهه من هر روز دارم تلاشم رو میکنم. مستقیم به روسای دانشگاه ازاد زنگ زدم و درخواست دادم. مطمئن باشید جواب میگیریم . شماها هم تلاش کنید پیام بدین و ایمیل بزنید

  • ... گفت:

   دست شما درد نکنه. چه جوابی دادند؟

   • تکمیل سوم گفت:

    گفتند “سلام فعلا تكميل ظرفيت مجدد امكان پذير نيست ”
    .عین جمله ی ایشون…من دلخوش همون کلمه ی فعلا هستم. تا اخر اسفند هم ممکنه تکمیل بگیرن صبور باشید

    • تکمیل سوم گفت:

     من 3ساله دارم تلاش میکنم این یک ماه هم همه ی تلاشم رو میکنم. انشاله تکمیل بگیرن. اگر نه که کلا قید دکتری رو میزنم. خیلی خسته شدم اینهمه مصاحبه رفتم و مردود شدم

  • پیمان گفت:

   حق ما ضایع شده آخه چرا باید دوستانی که دو بار تکمیل ظرفیت شرکت کنند و جای ما رو گرفتن کاش یه جابه جایی برای دوستان وجود داشت به خدا انگیزه مونو از دست دادیم تکمیل ظرفیت پیش هم جابه جایی بود مسولین محترم خواهشمندیم کمک کنید

  • مهندس گفت:

   با سلام داوطلب گرامي
   ترم بهمن آغاز شده است و داوطلبان پذيرفته شده در دانشگاه ثبت نام كرده اند ، تكميل ظرفيت ديگري نداريم، باز هم هرگونه اخباري از طريق سايت sanjesh.iau.ac.ir اطلاع رساني ميشود.

 48. مجید گفت:

  ما در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران جنوب هم با چنین مصیبتهایی گرفتاریم.

 49. پیمان گفت:

  دوستان تکمیل ظرفیت خواهش میکنم یه کاری کنید