مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

آب پاکی وزیر علوم روی دست فارغ‌التحصیلان رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد

برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد برای استعلام مدرکشان بین دو نهاد وزارت علوم و دانشگاه آزاد سرگردانند، این در حالی است که وزیر علوم مسئولیت اشتباه نظارتی وزارت علوم و اشتباه اجرایی دانشگاه آزاد را برعهده نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «مدرک تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌ است، مورد تائید وزارت علوم است.»

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در جمع خبرنگاران در رابطه با مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اینگونه گفت ولی وقتی خبرنگاران از وی در رابطه با تائید مدرک فارغ‌التحصیلان آن دسته از رشته‌هایی که دانشگاه آزاد در سال 92 بدون مجوز وزارت علوم راه‌اندازی کرد، پرسیدند وزیر پاسخی داد که به نوعی آب پاکی روی دست این فارغ‌التحصیلان که میلیون‌ها تومان برای تحصیل خود هزینه کرده‌اند، ریخته شد.

وزیر علوم گفت: آنهایی که غیرمجاز بودند، باید خودشان این مشکل را حل کنند!

حال اینکه منظور وزیر از اینکه «خودشان» باید مشکل‌شان را حل کنند، دانشگاه آزاد بوده یا دانشجویان مشخص نشده است ولی در هر صورت اینکه شخص اول آموزش عالی کشور خود را نسبت به اقدامی که در آموزش عالی انجام شده و دانشجویانی که در این اقدام پاسوز شده‌اند کنار می‌کشد و حل مشکل را به خودشان می‌سپرد، جای سوال دارد.

اهمیت آموزش عالی و نقش آن در توسعه و پیشرفت جامعه به اندازه‌ای است که مقام معظم رهبری بارها شخصا در زمینه مسائل مختلف آموزش عالی صحبت‌ کرده‌اند و تاکیدات مستمری بر برنامه‌ریزی برای پیشرفت علم و فناوری داشته‌اند ولی گویا در دولت یازدهم وضعیت آموزش عالی به توپ فوتبالی شبیه است که در گیر و دار درگیری نهادها به این طرف و آن طرف پاس داده می‌شود.

دانشگاه آزاد به عنوان یکی از زیرنظام‌های آموزش عالی خطایی را انجام داد و تعداد بسیاری رشته بدون مجوز وزارت علوم راه‌اندازی کرد.

دانشجویان بی خبر از دعواهای وزارت علوم و دانشگاه آزاد در آزمون ثبت‌نام کردند، آزمون دادند و در این رشته‌ها مشغول به تحصیل شدند، هزینه کردند و وقت و عمر گذاشتند و فارغ‌التحصیل شدند ولی حالا مدرک آن‌ها تائید نمی‌شود.

اما وزارت علوم که در ابتدا در انجام وظیفه خود یعنی نظارت بر زیرمجموعه‌اش(دانشگاه آزاد) کوتاهی کرده بود پس از مدتی مدعی شد و کار بررسی این خلاف دانشگاه آزاد به نهادهای دیگری مانند شورایعالی انقلاب فرهنگی و حتی مجلس و رئیس جمهور رسید.

قرار بر این شد که کمیته‌ای تشکیل و این رشته‌ها بررسی شود تا در صورت تامین بسترهای لازم، رشته‌ها مورد تصویب وزارت علوم قرار بگیرد.

ولی پس از تمام این گیر و دارها که زمان زیادی به طول انجامید، دانشجویان این رشته‌ها فارغ‌التحصیل شدند و حالا مانده‌اند با مدارکی که از سوی وزارت علوم تائید نمی‌شود.

خبرنگاران بارها از وزیر و معاونانش در رابطه با تائید مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد پرسیدند و وزیر از همان ابتدا با همان لبخند همیشگی‌اش از حل مشکلات خبر می‌داد و می‌گفت دانشجویان نگران نباشند.

حتی هنوز یک ماه نمی‌گذرد که معاون وزیر علوم در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا مدارک فارغ‌التحصیلان  رشته‌های غیرمجاز سال‌های گذشته دانشگاه آزاد تایید می‌شود یا خیر؟ گفت: سعی می‌کنیم به دانشجویان کمک کنیم تا کمترین خدشه به وضعیت تحصیلی دانشجویان و جوانان کشور وارد شود.

اما با صحبت روز گذشته وزیر علوم گویا آن کسانی که در میان درگیری‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد ضرر می‌کنند فقط دانشجویانی هستند که پول میلیونی هزینه کردند و عمر و زمانشان را صرف کردند تا بتوانند مدرکی معتبر بگیرند غافل از اینکه به اعتقاد وزیر خودشان باید مشکل‌شان را حل کنند.

کاش وزیر علوم پیش از بیان این صحبت کمی تامل می‌کرد که دانشگاه آزاد یکی از زیرنظام‌های وزارت علوم است و وقتی تخلفی از سوی این دانشگاه صورت گرفته، وزارت علوم وظیفه نظارت داشته است.

مگر وزیر علوم مسئول اول آموزش عالی کشور نیست؟ چرا آموزش عالی ما نباید بر اساس یک استاندارد واحد حرکت کند و یک دانشگاه می‌تواند به یکباره دست به توسعه بدون مجوز بزند؟

دانشجویان دانشگاه آزاد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هزینه‌های میلیونی کرده‌اند تا در نهایت با کسب علم با کیفیت بتوانند مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کنند این روزها بلا تکلیف مانده‌اند که آیا پس از این همه تلاش و زحمت و هزینه مدارکشان مورد تائید مراجع قانونی هست یا خیر و حالا وزیر علوم می‌گوید خودشان باید مشکل‌شان را حل کنند و این مسئله ناشی از درگیری بین دو نهاد آموزشی است که دود آن تنها به چشم دانشجویان می‌رود.

شاید وزارت علوم که در نظارت بر زیرمجموعه خود ضعف داشته می‌خواهد با عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان، دانشگاه آزاد را تنبیه کند ولی این شعله دامن فارغ‌التحصیلان را گرفته است.

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۳۳)

 1. پوران گفت:

  مطمئن باشید تکمیل ظرفیت سوم تا هنگامیکه ثبت نام انجام می شود،اعلام نمی شه – اما باید درخواسته ها ارسال بشه تا حتما جزوه برنامه شان قرار بگیرد

 2. سال دوم دکترا گفت:

  سلام بر دوستان . بنده دانشجوی سال دوم دکترا هستم که دارم برای امتحان جامع آماده میشم. ورودی 94 و واحدی که ثبت نام کردم تازه متوجه شدم که در لیست های قبلی مجوز دار نبوده اما در پذیرش یک بار سال 95 تو لیست هست .این الان یعنی چه ؟ یعنی برای ورودی 95 مجوز داره ولی برای 94 مجوز نداره ؟؟؟

  • مریم گفت:

   من هم دقیقا مثل شما هستم دارم برا امتحان جامع آماده میشم و واحد من اسمش تو یک بار پذیرش 95 هست.من ورودی 94 هستم. اینجور که شنیدم فقط ورودی 95 مورد تایید است.واقعا نمیدونم تکلیف ما چیه

 3. ایدین حسابداری گفت:

  با سلام
  از دوستان کسی هست که حسابداری تبریز ثبت نام کرده باشه
  می خواستم بدونم این هفته کلاس تشکیل می شه یا نه

 4. متقاضیتکمیل ظرفیت سوم95 گفت:

  سلام خانم فرشته ، ازسازمان مرکزی تماس گرفتن چی گفتن خواهشا بگومام مردودی تکمیل ظرفیت بهمن ماه هستیم،فکس زدیم وازطریق پست هم اقدام کردیم رشته مشاوره ایم

  • فرشته گفت:

   سلام. بله، گويا فكس را بصورت فيزيكى جهت ثبت تحويل دادن، از ثبت درخواست امتناع شده مع الوصف تمامى فكس ها محو مى شود و به دست آقايان ميرزاده و حسين زاده نمى رسد؛ فقط و فقط ارسال از طريق پست و يا حضورى مثمر ثمر است.

 5. فرشته گفت:

  متقاضيان تكميل سوم پيروى تماسى كه امروز با بنده شد هيچ يك از درخواست ها از طريق فاكس به مسئولين نمى رسد لذا يا حضورى و يا از طريق پست اقدام نماييد، دوستان ساكن تهران لطفا پيگير باشيد.

 6. زبان و ادبیات انگلیسی گفت:

  سلام. خواهش میکنم جواب بدید. کسی زبان و ادبیات انگلیسی تهران شمال انتخاب واحد کرده؟ کلاسها چه روزایی؟ من هنوز به خاطر برف نتونستم برم.

 7. مریم گفت:

  ایا تهران مرکز می خونیم باز هم نیابتی محسوب می شه؟

 8. علی عبدی گفت:

  با سلام
  دوستان من سال 93 تو یکی از واحدهای دانشگاه ازاد دکترا قبول شدم و الا مشغول نوشتن پایان نامم هستم. از کجا باید مطلع بشم واحدی که درس میخونم مجوز داره یا نه؟
  ممنون میشم کمک کنید

 9. رسول گفت:

  منا خانم این خبر رو ببینید. مربوط به دوم تیر ماه 95 هستش که معاون آموشی وزیر علوم گفتند که مدارک علوم و تحقیقات های تجمیع شده دانشگاه آزاد رو قبول داریم. بخونید خبر رو.

  دکتر شریعتی نیاسر در گفت وگو با فارس خبر داد: رفع ابهام مربوط به مدارک فارغ التحصیلان واحدهای علوم و تحقیقات. مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس در رابطه با ابهاماتی که پیرامون مدارک نیابتی دانشگاه آزاد از سوی واحد علوم و تحقیقات صادر می‌شود، گفت: مدارک دانشگاه آزاد برای تمام رشته‌ محل‌های مصوب، مورد تایید وزارت علوم است. وی افزود: ما به طور رسمی به دانشگاه آزاد نامه نوشتیم که مدارک مربوط به فارغ التحصیلان واحدهای علوم و تحقیقات که از سوی واحد علوم و تحقیقات تهران صادر می‌شود، براساس موافقت وزیر علوم و رییس دانشگاه آزاد برای تمام رشته محل‌های مصوب شورای گسترش آموزش عالی مورد تایید است. شریعتی نیاسر با بیان اینکه هیچ مدرکی از سوی وزارت علوم بازگردانده نشده است، گفت: البته ابهامی در این زمینه وجود داشت، که این ابهام با امضای صورتجلسه‌ای که وزیر علوم و رییس دانشگاه آزاد امضا کردند، برطرف شد.

  منبع: خبرگزاری فارس
  farsnews.com/newstext.php?nn=13950402000175

  • منا گفت:

   بله من این خبر رو قبلا خوندم.من حضورا به دانشگاه آزاد سازمان مرکزی تهران مراجعه کردم اونها همه میگن تمام رشته های ما و مدارک صادر شده مجوز دارد و مورد تایید وزارت علوم ولی بعد از مراجعه به وزارت کارشناسان این گفته دانشگاه آزاد را تایید نکردن.من ترم سه دکترام تمام شده .بعد از دو ترم متوجه این جریان بی مجوز بودن دانشگاهها شدم که دیگه کار از کار گذشته بود .ورودی 94 هستم.الانم واقعا نمیدونم باید چه کار کنم انصراف بدم یا اینکه امتحان جامع شرکت کنمو راهی که توش افتادم رو ادامه بدم.ولی این رو میدونم که وزارت علوم مدارک نیابتی رو تایید نکرد.یکیشون دوست خودم بود

   • رسول گفت:

    عرض کردم خدمت شما. احتمالا زمان مراجعه دوست شما همون خرداد و تیر 95 بوده. مطلبی که بالا گذاشتم حرف مسئولین دانشگاه آزاد نیست دوست عزیز. حرف معاونت آموزشی وزارت علوم هستش. حرف خود وزیر هست. یعنی شما میفرمایید خبر بالا کذب است؟ من کاری به بدون مجوزهای خارج از لیست ندارم. بحث من صرفا مدارک واحدهای علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است. شما یک زحمتی بکشید، به این دوستتون که ارشد روانشناسی از علوم و تحقیقات ایلام دارن بگید که دقیقا چه زمانی مراجعه کردن. بهشون بگید دوباره همین فردا مراجعه کنن و ببنن نتیجه چه میشه. اگر همچنان مشکل پابرجا بود، بعد بیاید اینجا بگید که مدارک علوم و تحقیقات های دانشگاه آزاد مشکل داره. با تشکر.

    • منا گفت:

     خودتون میتونین مدرک ارشدتون رو ببرین وزارت علوم.یا از همون سایت وزارت برا ترجمش اقدام کنید اگر مدرکتون مورد تایید نباشه بهتون پیام خطا میده که مدرک مورد تایید وزارت برای ترجمه نیست.دیگه احتیاج به توضیح من نیست.یا میتونین به وزارت علوم زنگ بزنین.کارشناسان مربوط حتما جواب سوال شما رو میدن.من هم از خدامه این مسئله دانشگاه آزاد حل بشه و من و دوستانم و تمام دانشجویان از این استرس رها بشن

   • مدیریت اموزشی گفت:

    سلام من بابل قبول شدم.ثبت نام کردم.از ۲۸ شهر برای تکمیل ۲ شهر مجوز داره.چیکار باید بکنم.مجوز داشتن شد دردسر چرا از اول گذاشتن برای انتخاب.بعد اینهمه صبر.کمکم کنید.

 10. عرفان گفت:

  اول بگین چطور استعلام بگیریم رشته مجوز داره یا نه بعد بگن مدرک رو قبول نداریم ماهم اصلا شما رو قبول نداریم حالا که اینطور شد

 11. زبان و ادبیات انگلیسی گفت:

  سلام دوستان من تهران شمال ثبت نام اینترنتی انجام دادم. ولی بدلیل برف زیاد هنوز نتونستم برم تهران و بقیه کارها رو حضوری انجام بدم. دوستانی که اطلاع دارن میشه هفته آینده برم؟؟

 12. اکبر حسابداری گفت:

  سلام دوستان
  اگر دانشگاهی در لیست مجوزدار 94 وزارت علوم باشد ولی در لیست یکبار پذیرش نباشدبه نظر شما مجوز دارد برای 95 .یا عطف به مجوز 94می کنندتادرسال های بعد هم دانشجو بگیرند وایا هر سال باید مجوز بگیرند؟لطفا راهنمایی کنید کلافه شدم.

  • اکبر حسابداری گفت:

   لطفا کمک کنید دوستان

  • مطلع گفت:

   دوست گرامی مجوز های ۹۴دایمی هستتند و مدتها قبل از این جریانات به تایید وزارت علوم رسیده اند.
   ولی بیشتر مجوزهای یکبار پذیرش ۹۵ مربوط به رشته شهرهاییه که برای اخذ مجپز دایمی هنوز شرایط کامل رو احراز نکرده اند پس وزارت علوم یک مجوز یکساله موقت صادر کرده و مجوز دایمی و پذیرش ۹۶ رو‌منوط به احراز شرایط لازم نموده است.
   بنابراین نیازی نبوده رشته شهرهایی که قبلا شرایط لازم رو احراز و به تایید وزارت علوم رسیده اند مجددا در این لیست تکرار شوند.
   پس اگر رشته شهر شما در لیست مجوز های ۹۴ موجود هست بدون هیچ نگرانی نسبت به ثبت نام و ادامه تحصیل اقدام کنید.

 13. مدیریت گفت:

  سلام بر همه.لطفا رمز عبور برای ورود به سایت واحدهای دانشگاهی چیه؟شماره دانشجویی دارم.ممنون از راهنماییتون.لطفا یکی جواب بده.

 14. حسابداری گفت:

  سلام دوستان. با آرزوی موفقیت برای همگی. یه سوالی داشتم از خدمتتون.
  واحد بابل مجوز دکتری ارشد رو تو همون سایتی که اعلام شده “یک بار پذیرش” گذاشته به نظرتون برم انصراف بدم یا ادامه بدم. می ترسم مجوز نداشته باشه. میشه راهنماییم کنید.

 15. علی حقوق کیفری گفت:

  واقعا انصاف نیست رشته های پرطرفدار مثل حقوق که بچه ها خوب امتحان دادند به دلیل ظرفیت پذیرش کم وبه خاطر اینکه دانشگاه آزاد اجازه داده اونایی که قبول شدن دوباره بیان جارو اشغال کنند ولی ما نتونیم بریم ما از دانشگاه آزاد گله داریم در حقیقت اصلا تکمیل ظرفیتی در کار نبوده همش جا به جایی بوده.از مسئولین خواهش میکنم پاسخگو باشید کسی که یک بار قبول شده نرفته دیگه حقی نداره دوباره شرکت کنه.

  • پیمان گفت:

   واقعا در حق ما ظلم شد من انگیزه مو از دست دادم خواهش میکنم آقای میرزاده تکمیل سوم فقط برای مردودی ها برگزار کنید خواهشمندیم

  • فرشته گفت:

   دقيقا همينطوره، به اسم تكميل با كلى اميد ثبت نام كرديم ولى در كمال تأسف فقط و فقط جابجايى بود؛ دوستان از پيگيرى دست بر نداريم تا تكميل سوم براى مردودين دعوت به مصاحبه برگزار بشه…
   حق ما شديدا ضايع شده و انگيزه اى برامون نمونده ديگه درس بخونيم آخه اين چه وضعيتيه!!!

 16. رسول گفت:

  با سلام. آیا اینجا کسی هست که فارغ التحصیل یکی از واحدهای تجمیع شده علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد باشه؟ در اخبار سایت ها که مطالعه کردم، دیدم که تیر ماه 95 دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد به دکتر فرهادی وزیر علوم نامه ای ارسال کردن در این خصوص که مشکل عدم تاکید مدارک حل شود. حال خواستم ببینم اینجا کسی هست که مدرکش رو برده باشه وزارت علوم و ببینه تایید میشه یا خیر؟ در صورت مثبت بودن لطفا گرایش و محل تحصیل رو بفرمایید. چون شایعاتی می شنوم که گفته می شود مدارک ما نیابتی است و مورد قبول وزارت علوم نیست. در مدرک بنده این عنوان درج شده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (کرمانشاه). با تشکر.

  • منا گفت:

   من مدرک ارشدم نیابتی نیست ولی دانشجوی دکتری واحد بدون مجوز هستم البته تازه متوجه این قضیه شدم و نزدیک فارغ التحصیلیم هست.و دانشگاه به ما گفته مدرک از علوم تحقیقات تهران صادر میشه که همون نیابتی هست.بله من مواردی را دیدم که وزارت مدرکشون رو تایید نکرد.دوست من قصد ادامه تحصیل در خارج کشور را داشت که متاسفانه وزارت علوم مدرکشو ترجمه نکرد.رشتش روانشناسی بالینی واحد ایلام بود

   • علی گفت:

    سلام من ارشدم همینطوریه که دانشنامه رو علوم تحقیقات تهران صادر کرده و تو پرانتز اسم شهری که بودم رو نوشته. یعنی ارشدم مورد تایید نیست؟ الان ۲ ساله دکتری میخونم تو یه دانشگاه مجوز دار.

    • رسول گفت:

     علی آقا از ارشد آزاد به دکتری آزاد که اصلا هیچ مشکلی نبوده و نیست. بحث اصلی برای استخدام در ارگان های دولتی با مدرک ارشد علوم و تحقیقات های آزاد بود، همچنین کسانی که میخواستن برن خارج دکتری بخونن و یا در دانشگاه های دولتی دکتری بخونن. دانشگاه آزاد که مشخصه همیشه خودش رو قبول داره، بحثی در این رابطه نیست.

   • رسول گفت:

    ممنون منا خانم. در تاریخ 29 خرداد 95، دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد نامه ای رو برای دکتر فرهادی وزیر علوم ارسال کردند که مضمونش این بود که با توجه به توافقی که صورت گرفته، مشاهده شده که بعضی فارغ التحصیلان علوم و تحقیقات که استعلام گرفتن، وزارت علوم گفته مدرک شما مجوز نداره. بعد از حدود یک هفته خبری از طرف معاون وزیر منتشر شد و گفت همه مشکلات رو رفع کردیم و مدارک علوم و تحقیقات های دانشگاه آزاد قابل قبوله. متن خبر معاون وزیر رو در بالا قرار دادم. این دوست شمام حتما همون حدود خرداد و تیر امسال یا حتی قبل تر درخواست ترجمه داده بوده. چون پس از این خبر باید قاعدتا مشکلات رفع شده باشه. با دکتر مجتبی علوی فاضل هم که صحبت کردم، ایشان گفت همه مدارک علوم و تحقیقات مجوز داره و اگر احیانا موردی هست که طرف مراجعه کرده ولی بهش گفتن مدرکت بی مجوز هست، با مستندات کامل بیاد بخش حقوقی دانشگاه آزاد تا بررسیش کنیم.

  • شهلا گفت:

   سلام نگران نباشید دخنر من از مرکز کرمانشاه ارشد نیابتی داشت و برای ترجمه کردنش نیاز به تایید وزارت علوم داشت که مدرکش تایید شد

  • مرتضی گفت:

   آقا رسول دغدغه منم دقیقا مثل شماست تو مدرک منم نوشته دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران(آذربایجان غربی) الانم سرباز هستم موندم بعد اینکه تموم شدم یه جایی کار پیدا کردم استعلام مدرکم قبول کنن یا نه خواهشا اگه شما یا کسای دیگه از این موضوع مطلع شدن اینجا به اشتراک بذارن.

 17. فن اوری گفت:

  سلام دوستان مدیریت فن اوری اطلاعات تراز نمره و رتبه اخرین فرد قبول در کلیه واحدهای تهران در تکمیل مهر و بهمن چند بوده؟ ممنون از پاسخ شما

 18. آقای دکتر گفت:

  سلام
  آیا رشته های دکترای مهندسی عمران در کلیه گرایشها در واحد علوم تحقیقات اعتبار دارد؟ چون هیچکدام در لیست 4500 رشته محل مجوز دار برای یک بار پذیرش وجود ندارد ولی ارشدهای آن در لیست مجوز دار ها هستند. کمک کنید آیا در تکمیل ظرفیت دکترا عمران علوم تحقیقات ثبت کنیم یا نه؟

 19. .مدیریت گفت:

  سلام بر همه.لطفا رمز عبور برای ورود به سایت واحدهای دانشگاهی چیه؟شماره دانشجویی دارم.ممنون از راهنماییتون.

 20. سامان گفت:

  سلام
  من يك سوال خيلي مهم دارم لطفا هر كسي دقيقا مطلع هست جواب بده،پذيرفته شده بهمن ٩٥ هستم و ثبت نام هم كردم،اسم رشته محل قبولي در ليست مجوز دارهاي يك بار پذيرش سال ٩٥ وزارت علوم هست،الان با توجه به اينكه اين رشته محل در ليست مجوز يكبار پذيرش سال ٩٥ بوده مدرك صادره بعد از دوره تحصيل معتبر خواهد بود يا خير؟
  ممنون ميشم جواب بديد

 21. محمد گفت:

  رشته محلی که طی سالیان اخیر مجوز داشته ولی امسال که ثبت نام کردم در لیست یکبار پذیرش نیست یعنی دیگه مجوز نداره.یک ترم هم رفتم

 22. زبان خارجه گفت:

  سلام بچه های اموزش زبان در کلیه واحد های تهران لطفا تراز نمره و رتبه اخرین فرد قبول شده رابگید ممنون میشم

 23. محمدرضا- حسابداري گفت:

  با سلام اكثر رشته هاي دكترا دانشگاه آزاد بدون مجوز هست كساني كه ورودي بهمن ماه هستن ثبت نام نكنيد با مشكل مواجه ميشيد

 24. ***حقوق كيفرى*** گفت:

  حقوق كيفرى چالوس و رفسنجان مجوز دار نيست…

 25. سامان - حسابداری گفت:

  با سلام از محضر دوستان سوالی داشتم اگر راهنمایی کنند ممنون میشم من الان دکتری تخصصی جایی قبول شدم که مجوز داره و ثبت نامم کردم .اما مشکلم مجوز مقطع ارشدمه که تو سال 90 علوم و تحقیقات تهران (آذربایجان غربی)قبول شده بودم الان سوالم اینه که از چه سالی این مدارک نیابتی ها رو گفتن مجوز نداره؟اون زمان اصلا بحثی از مجوز نبود .والا خود من تمام درصد هام بالای 50 بود که اونجا قبول شده بودم .

 26. حسین گفت:

  با سلام ایا میدانید اقتصاد نفت و گاز تهران مرکز مجوز دائم دارد یا یکساله

 27. محمد گفت:

  حالا تکلیف یکی مث من چیه؟ که سال ۹۳ وارد علوم تحقیقات یزد شدم؟ از ورودی های بهمن ۹۱ تا حتی ۹۴ به اسم علوم تحقیقات وارد شدند.

  والا ما کنکور دادیم ! ترازمون خوب بود تونستیم وارد شیم.الان طرف بدون کنکور رفته پردیس کیش بدون کنکور مدرک دانشگاه تهران گرفته این درسته آخه؟؟؟

  • محسن گفت:

   سلام محمد جان . بدون کنکور از دانشگاه تهران یا کیش یعنی چی؟ یعنی ما هم میتونیم ؟ یا با پارتی هستش؟

  • دکتری روانشناسی بالینی گفت:

   پردیس کیش بدون کنکور نیست دوست عزیز . اتفاقا باید رتبه خوبی داشته باشی که اونجا دعوت به مصاحبه شی.

  • حقوق خصوصی گفت:

   با سلام دوست عزیز پردیس کیش اولا به دو روش پذیرش می نماید:یکی از طریق کنکور سراسری دانشگاه آزاد و دیگری از طریق آزمون اختصاصی که هردو آزمون بسیار سخت و مصاحبه هایشان نیز بسیار نفس گیر و سخت است. کسانی که ادعای بدون کنکور دارند بفرمایند اگر می توانند ثبت نام نمایند. پس بدون اطلاعات شایعه نکنید.

 28. ادبیات گفت:

  من دانشجوی دکتری ادبیات فارسی فیروزآبادهستم.مجوزداره؟

 29. مدیریت گفت:

  دوستان بدون دغدغه برید سایت وزارت علوم قسمت دفتر گسترش آموزش عالی کلیک کنید فایل پی دی اف تمامی رشته محل های ارشد و دکتری یکبار پذیرش سال 1395 هست سپس اقدام به ثبت نام کنید

 30. حمارام گفت:

  بچه ها من پیدا نمیکنم ساوه امسال بهمن مدیریت دولتی قبول شدم مجوز داره یا نه تو رو خدا کمک.کنین

 31. واحد الکترونیکی گفت:

  مدارک دانشگاه آزاد واحد الکترونیکی تکلیفش چی میشه؟ چون مجوز نداره

 32. آرزو گفت:

  یعنی فارغ التحصیلان 93 کارشناسی ارشد پردیسهای علوم تحقیقات هم مشکل داره مدارکشون؟

  • محمد حسابداری گفت:

   به احتمال زیاد چون آن زمان مجوز نداشتن

   • منا گفت:

    آخه این مشکل مربوط به یک نفرو دو نفر نیست.حدود صد هزار نفر مدرک نیابتی دارن

   • آرزو گفت:

    اون زمان اصلابحث مجوز نبود که مامتوجه بشیم کدوم دانشگاهو نباید بریم

    • رضا گفت:

     توی دانشنامه شما دقیقا چه چیزی درج شده آرزو خانم. منم خودم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد یکی از واحدهای علوم و تحقیقات هستم. در دانشنامه ما این عبارت درج شده:
     دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (کرمانشاه)
     به نظر میرسه که همه واحدهای علوم و تحقیقات ایران، به همین شکل مدرک رو صادر میکنن و فقط داخل پرانتز اسم شهر نوشته میشه. واحد کرمانشاه یا واحد علوم و تحقیقات کرمانشاه برای گرایش نرم افزار اصلا داخل هیچ کدام از لیست های مجوز دار نیست اما واحد علوم و تحقیقات تهران هست. به همین دلیل، ما به عنوان زیرمجموعه ای از علوم و تحقیقات تهران معرفی شدیم تا بتونیم بر اساس مجوزی که علوم و تحقیقات تهران داره، دارای مجوز بشیم. طبق بررسی هایی که کردم به این نتیجه رسیدم.

     • منا گفت:

      مدرک شما نیابتی هست .وزارت علوم مدارک نیابتی رو تایید نمیکنه.تو دانشنامه مینویسه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد واحد اسم شهر تحت نظارت علوم تحقیقات تهران

     • آرزو گفت:

      بله مدرک من همینطوره و امضاهای روی مدرک هم امضای خود رئیس علوم تحقیقات تهرانه در ضمنپایان نامه من یه نسخش رفته علوم تحقیقات تهران ومقاله مستخرج من هم به نام علوم تحقیقات بوده حالا چطور میشه تمام این موارد نادیده گرفته بشه

     • مینو گفت:

      من حضوری مراجعه کردم به وزارت علوم و دفتر آقای شریعتی مدرکم نیابتی بود ورودی ۹۰ بودم و فارغ التحصیل ۹۲ کارشناساشون مدرکم دیدن و گفتن تایید هست و مشکلی نداره.
      میتونید مراجه کنین و حضوری بپرسین تا مطمئن بشین دوستان.

  • آرزو گفت:

   منم ورودی 91بودم 93 فارغ التحصیل شدماون موقع اصلا بحث مجوز داشتن و نداشتن توارشد نبود خود من تمام اساتیدم از ارشد سر جلسه مصاحبه دکترا هستن چون اساتیدم واقعا عالی بودن چطور صرف نیابتی بودن مدرک میخوان علم مارو زیر سوال ببرن من بامعدل حتی داکترا امسال قبول شدم اگر علمم کم بود که یه خوان به این سختی رو رد نمیکردم

 33. روانشناسی. غمومی گفت:

  سلام آقای مهدی هوش مصنوعی رشته های که تاریخ تصویب آنها 21/6/95 خورده یعنی. فقط برای سال 95 مجوز دارند و ممکن که سال بعد مجوز ندن؟ به هر حال لطفا راهنمایی. کنید که چه باید کرد ثبت نام کنیم معتبر است یا نه؟لطفا جواب صریح

  • مهدی هوش مصنوعی گفت:

   سلام اگر قبول شده بهمن تکمیل ظرفیت سال ۹۵ مقطع دکتری هستید و نام رشته شهر شما در فایل ۹۵ موجود است و یا اینکه در فایل ۹۴ موجود است نگران نباشید با خیال راحت می توانید ثبت نام کنید یک ترم هم بدون دریافت شهریه و محاسبه سنوات مهلت ثبت نام دارید یعنی اگر قبول شده بهمن هستید می توانید مهر ۹۶ شروع به تحصیل کنید با شرایط بالا این نکته را م۵اون اموزشی واحدی که قبول شدم گفته و بخشنامه اش جدیدا به واحد ها ارسال شده

   • سامان گفت:

    در فايل ٩٥ هست اما در اين فايل نوشته مجوز يكبار پذيرش در حالي كه ما كه پذيرفته شده بهمن ٩٥ هستيم در پذيرش دوم پذيرش شديم؟اين. موضوع تاييد مدرك ما رو با مشكل مواجه نميكنه؟

 34. گلی به روانشناسان گفت:

  دوستان کسی میدونه آزمو 96 دکترا صبح برگزار میشه یا بعد از ظهر؟

 35. سعید(مدیریت دولتی) گفت:

  سلام …ی سوال ؟؟؟؟خواهشا هر کی میدونه جواب بده …فیروز کوه در رشته مدیریت با گرایش ساخت و تولید مجوز وزارت علوم داره …ولی این دانشگاه رشته مدیریت دولتی با سه گرایش ..رفتار سازمانی ..منابع انسانی ..و خط مش گذاری رو دارد …حالا تکلیف من که مدیریت دولتی قبول شدم چیه …؟؟//

 36. ژئوتکنیک گفت:

  کسی اسلدمشهر قبول شده؟ اینجا مجوز نداره؟ باید چیکار کنیم؟ یعنی ثبت نام نکنیم؟؟

 37. زهرا گفت:

  از تکمیل ظرفیت سوم و یا اعلام ذخیره خبری نیست ؟ امروز چهارشنبه است . تو را بخدا هر کس چیزی میداند از اخبار جدید بگه

 38. رضا گفت:

  کدرشته هایی که به صورت قطعی تصویب شده است در لینک زیر موجود است:
  http://old.msrt.ir/fa/news/Pages/%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1%20%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4%20%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%20%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C/%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%20%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2%20%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%20%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%85%D9%82%D8%B7%D8%B9%20%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C.aspx

  فهرست کد رشته های یکبار پذیرش 95 دانشگاه آزاد به شرطی مورد پذیرش است که پس از بررسی وزارت علوم ثابت شود شرایط احراز مجوز را داد وگرنه همه ی آنها مورد پذیرش نیست:

  ابری نیا(معاون وزیر علوم) خطاب به داوطلبان دانشگاه آزاد تاکید کرد: تنها کد رشته‌هایی که در سایت وزارت علوم اعلام شده دارای مجوز هستند. دانشجویان به سایت وزارت علوم مراجعه کرده و کد رشته های دارای مجوز را انتخاب کنند در صورتی که در غیر از این کد رشته ها تحصیل کنند مدارک آنها تایید نمی شود.

  وی درباره تکلیف کد رشته هایی که مجوز یک بار پذیرش دارند نیز گفت: درصورتی که این کد رشته ها سال آینده اصلاح نشود، آنها نیز از لیست وزارت علوم خارج می شوند.
  http://phdtest.ir/1395/08/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86/

 39. مهدی هوش مصنوعی گفت:

  سلام
  اینکه اینجا افرادی سوال میکنند و افراد دیگر جواب میدهند این را در نظر داشته باشید جواب بسیاری از سوالات اشتباه می باشد و از روی بی اطلاعی است در مورد مجوز دار بودن رشته ها سایت وزارت علوم در قسمت دفتر گسترش فایلهای پی دی اف موجود است شامل در فایل فایل ۹۴ که مجوز دائمی قبلی است و فایل ۹۵ که مجوز فقط یک بار پذیرش برای سال ۹۵ چه مهر چه تکمیل ظرفیت کلا برای یکبار پذیرش در سال ۹۵ اگر اسم شهری در هیچ کدام از دو فایل نباشد یعنی مجوز ندارد ولی اگر در یکی از دو فایل باشد یعنی مجوز دار است به این شرط که اگر اسم شهری فقط در فایل ۹۵ موجود باشد یعنی فقط برای پذیرش امسال چه مهر چه بهمن مجوز دارد و برای پذیرش سالهای قبل مجوز ندارد و کلا یادتان باشد برای سال اینده مجددا وزارت علوم لیست منتشر می کن
  یک اصل کلی دیگر هم در نظر داشته باشید با انتخاب دکتر ولایتی خیلی چیزها حل می شود نگران نباشید

 40. رامين گفت:

  سلام دوستان عزيز بنده دانشجوي ترم اول دكتراي تخصصي مديريت حاصلخيزي و زيست فناوري خاك در دانشگاه مرودشت هستم ميخواستم ببينم اين رشته در اين دانشگاه داراي مجوز وزارت علوم دارد يا خير ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 41. خسرو گفت:

  سلام وعرض ادب خدمت مسولین محترم دانشگاه ازاد اسلامی

  اگر در یک واحد دانشگاهی افراد قبول شده ثبت نام نکنند ایا این فرصت برای افرادی که نمرات پایین تر هستند امکان دعوت به ثبت نام وجود دارد

 42. ثنا حسابداری گفت:

  با سلام
  رشته حسابداری تبریز برای سال 95مجوز یک بار پذیرش را داشته میخواستم بدونم تکمیل ظرفیت برای بهمن ماه غیر قانونی است یا نه
  لطفا هر کس میدونه راهنمائی فرماید

 43. ناصر گفت:

  درسته دانشجو هم این وسط بی تقصیر نیست و نباید اون رشته ها رو انتخاب می کرد اما به نظر بنده مقصر اصلی اول وزارت علوم هست که نباید اصلا اجازه ثبت نام می داد و دوم خود دانشگاه آزاد که این اقدام اشتباه رو انجام داده و در نهایت اشتباه آخر رو دانشجو انجام داده! اما جالب اینه که فقط دانشجوها این وسط قربانی شدن!!!

 44. روانشناسی عمومی اردبیل گفت:

  سلام دوستان ایا رشته روانشناسی عمومی واحد اردبیل مجوز داره؟

 45. امیر رضا گفت:

  قابل توجه دوستان مردودی
  درخواست ما علاوه بر تکمیل ظرفیت مجدد. اعتراض بر نحوه پذیرش است.
  چرا باید در تکمیل طرفیتهای برگزار شده مجدداً افراد قبول شده شرکت کنند و تکمیل ظرفیت تبدیل به یک نوع جابجایی شود و اینکه آخر سر هم بعضی ها ثبت نام نکرده و جای دیگران رو اشغال کنند.
  بنابراین ما در درخواستهامون به این موضوع هم اعتراض داریم و از دوستان می خواهم نامید نباشند و حتما موضوع رو پیگیری کنند. و بدانند که همانطور که قبول شدگان مرحله قبل با فشاری که به دانشگاه آوردند و توانستند دانشگاه را تسلیم نمایند که تیک قبولیشون رو بردارند. بنابراین ما هم در این مرحله می توانیم با پیگیری واعتراضات منطقی به خواسته مان برسیم.

 46. تکمیل ظرفیت گفت:

  خواهش میکنم برای تکمیل سوم دوباره تماس بگیریم حق ما ضایع شده

 47. سلامت گفت:

  دوستان ممکنه لیست رشته های مجوز دار دانشگاه آزاد رو بفرمایید؟ممنون

 48. معماری گفت:

  2o نفر نیست من برای ثبت نام رفتم تعدادمون 3 نفره

 49. مهدی هوش مصنوعی گفت:

  طی بخشنامه ای که جدیدا ابلاغ شده قبولی های بهمن اگر تا قبل از تاریخ ۳۱ شهریور ۹۶ به دانشگاه مراجعه کنند می توانند بدون پرداخت شهریه و بدون احتساب سنوات در مهر ۹۶ شروع به تحصیل نمایند
  این نکته را معاون اموزشی واحدی که قبول شده ام بیان نمود

   • شهرسازی ، تهران جنوب گفت:

    نه اقا به این حرفهای بدون تضمین که نمیشه اعتماد کرد. اگر بخشنامه هست خوب چرا شماره و مشخصاتش رو نمیگند ادم بره پیدا کنه اصلش رو بخونه ؟ !! پس معلومه در حد حرف بیشتر نیست.

  • کامپیوتر95 گفت:

   با سلام ممنون از شما من نرم افزار سمنان قبول شدم و برای ثبت نام بسیار دودل بودم با این وجود مشکلم حل میشه .شما اطلاعات بیشتری مثل تاریخ وشماره این بخشنامه دارید که من با آموزش سمنان صحبت کنم واینوهم مطرح کنم .
   ممنون از شما

 50. محمد گفت:

  وزارت علوم در سه سال گذشته به هیچ وجه قاطعیت نداشته است به دانشگاه آزاد ماکزیمم پذیرش رو 7 نفر اعلام کرده است متاسفانه دانشگاه آزاد با دوبار تکمیل و عناوین دیگر در هر واحد 20 نفر را حداقل پذیرش کرده است.

 51. مدیریت ارشد بدون مجوز گفت:

  اگر هم به لیست و سایت وزارت علوم اعتمادی ندارید با وزارت علوم تماس بگیرید ولو شده حضوری تشریف ببرید چون قراره هزینه های سنگینی بپردازید.

 52. مدیریت گفت:

  جالب اینجاست با وجود اعلام لیست مجوزدارها در سایت وزارت علوم و اتمام حجت وزارت ، هنوز بعضی از دوستان می گویند تو این واحدها ثبت نام کنیم یانه؟؟؟؟واقع جالبه ….

 53. محبوبه ** گفت:

  دوستان عزیز و گرانقدر
  آیا می دانید رشته مدیریت دولتی گرایش تطبیقی واحد علوم تحقیقات مجوز پذیرش در مقطع دکتری دارد یا خیر . لطفا راهنمایی بفرمائید .

 54. بازرگانی - بازاریابی گفت:

  مدیریت بازرگانی – مدیریت بازاریابی واحد تهران شمال مجوز دائم داره یا 1 ساله ؟

درج نظر