مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

سایه ابهام بر انتخاب رشته دکتری ۹۶

پیگیری‌های صورت‌گرفته از سازمان سنجش حاکی از احتمال نبود محدودیت در تعداد کدرشته‌‍‏ معرفی شده برای مصاحبه آزمون دکتری ۱۳۹۶ است.

به گزارش پی‌اچ‌دی‌تست، تا سال ۱۳۸۹ پذیرش دوره دکتری تخصصی به صورت غیرمتمرکز و از طریق هر یک از دانشگاه‌ها به صورت مستقل صورت می‌پذیرفت. در همین سال وزارت علوم فعالیت‌های خود را برای ساماندهی پذیرش دکتری آغاز کرد تا آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۰ اولین کنکور دکتری تخصصی کشور باشد. از مهم‌ترین دلایلی که وزات علوم برای این اقدام خود برمی‌شمارد عدم هماهنگی دانشگاه‌ها در برگزاری آزمون‌های کتبی و شفاهی و امکان همزمانی آن‌ها در دانشگاه‌های مختلف بود که باعث می‌شد برخی داوطلبان شانس شرکت در آزمون همه دانشگاه‌های مدنظر خود را نداشته باشند. با برگزاری نخستین آزمون نیمه‌متمرکز دکتری در سال ۹۰ به‌یکباره نظر سازمان سنجش در خصوص دعوت به مصاحبه تغییر کرد و حداکثر تعداد مجاز برای مصاحبه ۵ کدرشته اعلام شد. در واقع صورت مسئله‌ای که آزمون برای حل آن یکپارچه شده بود، پاک شد و امکان شرکت در آزمون دانشگاه‌های مختلف به رؤیا تبدیل شد.

این روند تا آزمون دکتری سال گذشته ادامه داشت. سال گذشته با تغییر نظر وزارت علوم در خصوص نحوه پذیرش دکتری و تخصیص وزن ۱۰۰ درصدی به نظر دانشگاه‌ها، امکان شرکت در تمامی کدرشته‌هایی که داوطلب علاقه‌مند به شرکت در آنها بوده و نمره لازم را نیز کسب کرده بود فراهم شد. در واقع در سال گذشته انتخاب رشته داوطلبان تنها به معنای اعلام تمایل آنها برای شرکت در پذیرش دانشگاه‌های مورد علاقه خود بود و به جای رتبه داوطلبان تراز آزمون کتبی آنها مدنظر قرار گرفت. از دیگر ویژگی‌های بارز پذیرش دکتری در سال گذشته، نبود محدودیت در تعداد داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه هر کدرشته بود. به نحوی که تمام داوطلبانی که نمره کل آنها از حدنصاب اعلامی دانشگاه‌ها بالاتر بود می‌توانستند شانس خود را برای پذیرش در آن دانشگاه امتحان کنند.

با تصویب قانون «سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی» در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن به وزارت علوم در سال ۹۵، این قانون مبنای برگزاری آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال جاری قرار گرفت. بنا بر این قانون، وزن آزمون کتبی در پذیرش نهایی داوطلبان ۵۰ درصد و وزن مصاحبه دانشگاه‌ها نیز ۵۰ درصد خواهد بود. قانون سنجش و پذیرش با وجود تعیین موارد مهمی از چگونگی پذیرش داوطلبان به دلیل همراه نشدن با آیین‌نامه اجرایی، نکات مبهم فراوانی را ایجاد کرده است. از جمله نحوه دقیق پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی که پس از اختلافات فروان بین مسئولین این دانشگاه و وزارت علوم مقرر شد پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی پس از برگزاری آزمون کتبی به صورت جداگانه و بر اساس انتخاب رشته مجزا صورت پذیرد.

از دیگر موارد ابهام در پذیرش دکتری ۹۶ که انتخاب رشته داوطلبان این آزمون به آن  بستگی دارد نحوه دعوت به مصاحبه است. در صورتی که دعوت به مصاحبه داوطلبان بر اساس تراز (نمره کل) آن‌ها باشد و محدودیتی برای دعوت به مصاحبه وجود نداشته باشد، ترتیب انتخاب رشته کاملاً بر اساس علاقه افراد خواهد بود و کدرشته‌ها بر مبنای بیشترین محبوبیت تا کمترین محبوبیت چیده خواهد شد. البته این امر منوط به اعلام نتایج نهایی از سوی سازمان سنجش نیز هست. سال گذشته که نتایج از سوی دانشگاه‌ها اعلام می شد حتی ترتیب انتخاب‌ها نیز اهمیتی نداشت و تنها لازم بود کدرشته موردنظر در فهرست انتخاب‌های داوطلب جای گرفته باشد.

اما اگر محدودیتی در تعداد کدرشته‌های معرفی‌شده اعمال شود و دعوت به مصاحبه داوطلبان بر اساس رتبه آن‌ها صورت پذیرد، نحوه چینش کدرشته‌ها در فهرست انتخاب رشته اهمیت بالایی پیدا می کند. چرا که به طور معمول داوطلبان ترجیح می‌دهند شانس خود را در دانشگاه‌هایی با سطوح مختلف امتحان کنند و کدرشته‌های خود را با وسواس بیشتری انتخاب خواهند کرد. در حقیقت با محدود شدن تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان می‌توانند در مصاحبه آن‌ها حضور پیدا کنند، داوطلبان در مصاحبه انتخاب‌های بالاتری که حدنصاب را داشته باشند، شرکت می‌کنند و باقی انتخاب‌های آن‌ها از بین می‌رود. بنابراین داوطلبانی که به دنبال قبولی قطعی خود هستند، برخی دانشگاه‌های سطح پایین‌تر را نیز در انتخاب‌های بالاتر خود قرار می‌دهند تا با حضور در مصاحبه آن‌ها، قبولی خود را تضمین کنند.

ولی در حالی که داوطلبان امیدوار بودند که تکلیف نحوه دعوت به مصاحبه در دفترچه انتخاب رشته مشخص شود، دفترچه انتخاب رشته با ابهامات و حتی تناقض‌هایی منتشر شد. در وهله اول هیچ صحبتی از تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان می‌توانند به مصاحبه آن‌ها دعوت شوند به میان نیامده و در وهله بعد، در خصوص نحوه دعوت به مصاحبه تناقضاتی وجود دارد، به طوری که هم سخن از رتبه و هم نمره تراز شده است:

«نتایج اولیه به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش در هر کدرشته امتحانی و براساس نمره کل حاصل از میانگین وزنی نمرات خام ترازشده با توجه به ضرایب دروس امتحانی (زبان عمومی با ضریب ۱، استعداد تحصیلی با ضریب ۱ و دروس اختصاصی «استاندارد همتراز» با ضریب ۴) و رتبه آنان با توجه به سهمیه و کدرشته امتحانی که داوطلب در آزمون آن شرکت نموده است، اعلام خواهد شد.

تبصرہ ۲: داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته اقدام می‌نمایند با توجه به نمره کل اکتسابی، کدرشته‌محل‌های انتخابی و حدنصاب تعیین‌شده توسط مؤسسات و سایر ضوابط، برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله دوم آزمون) معرفی خواهند شد. بدیهی است فردی که مجاز به انتخاب رشته شده باشد در صورت عدم دارا بودن حدنصاب نمره لازم که توسط مؤسسات تعیین می‌شود، برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله دوم آزمون) معرفی نخواهد شد.»

گفتنی است پیگیری‌های صورت‌گرفته از سازمان سنجش حاکی از آن است که داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته اقدام می‌نمایند با توجه به نمره کل اکتسابی – کدرشته محل‌های انتخابی و حدنصاب تعیین‌شده توسط مؤسسات و سایر ضوابط – برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله دوم آزمون) معرفی خواهند شد. لازم به ذکر است به هر تعداد کدرشته‌محل که داوطلب حدنصاب لازم برای معرفی‌شدن را کسب کرده باشد، می‌تواند برای انجام مراحل مصاحبه اقدام نماید.

 

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. مکانیک گفت:

  سلام ، میشه بفرمایید ترازتون چند هست؟ شما انشاالله قبول میشد همه شرایط عالیست

 2. دکترا پژوهش محور گفت:

  با سلام دوستان
  کسی میدونه دکترای پژوهش محور از لحاظ برد کاری نسبت به حالت عادی دکترا چیست؟ عضو هیئت علمی میتونی بشی؟

 3. سازه گفت:

  سلام،
  بین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و خوارزمی کدوم سطح علمی بهتری دارن؟ بنظرتون مقرون به صرفه هس که بجای رفتن به دانشگاههای شهرستان مثل اصفهان و باهنر کرمان دکتری رو توی این دانشگاهها ادامه داد؟

 4. محمد گفت:

  سلام
  دوستان رشته مهندسی برق کنترل رتبه ۵۲ تراز ۳۵۰۴ آیا روزانه باهنر کرمان دعوت میشم ؟ تراز پارسال چند بوده ؟

 5. دکترییییییی مهندسی شیمی گفت:

  داوطلبانی که نسبت به انتخاب رشته اقدام می‌نمایند با توجه به نمره کل اکتسابی، کدرشته‌محل‌های انتخابی و حدنصاب تعیین‌شده توسط مؤسسات و سایر ضوابط، برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله دوم آزمون) معرفی خواهند شد.
  حد نصاب تعیین شده توسط دانشگاه رو از کجا باید بدونیم که مثلا برای دانشگاه زاهدان تا چه رتبه ای برای مهندسی شیمی دعوت به مصاحبه میشن؟

 6. afsaneh گفت:

  با سلام من رتبه ۱۷رشته شیمی گرایش شیمی فیزیک شدم معدل لیسانس۱۴/۲۴ معدل ارشد۱۷/۳۱ دارم هم لیسانس و هم ارشد از دانشگاه باهنر دارم من در دوران دانشجویی غرشد سه ترم دستیار استاد آزمایشگاه شیمی عمومی بودم من هیچ مقاله ای ندارم سوال من اینه با این رتبه کجا دعوت مصاحبه میشم؟سوال بعدی من اینه آیا امیدی است مقاله ندارم دکترا دانشگاه باهنر قبول بشم؟

 7. کنکور 96 چگونه گذشت بر من گفت:

  سلام پی اچ دی تست عزیز
  خواهش میکنم پیگیر ابهام این انتخاب رشته باشید…
  با تلاش یک رتبه آوردیم، به خاطر انتخاب رشته بیچاره نشیم…
  خیلی ممنونم…
  بچه ها شما ها هم اگر اطلاع دقیقی دارید با منبع کمک کنید…متشکرم..

  • ریاضی گفت:

   قرار نیست این ابهام رفع بشه من هرچقد از سنجش پرسیدم گفتن بعدا از طریق پیک سنجش و سایت اعلام میشه. به هیچ وجه مشخص نمیکنن ترتیب مهمه یا نه و قراره بعد از مصاحبه ها از یه دانشگاه قبول بشیم طبق اولویت یا از چنتا میشه. نمییییییییییییییییگن نمییییییییییدونن نممممممممیخوان نمیشه نمیذارن نه نه نه نه همش نه!

 8. 95 گفت:

  سلام دوستان . من سال گذشته نمره ترازم ۳۵۰۰ بود اما رتبم ۱۲۸ بود در عوض امسال نمره ترازم ۳۲۰۰ شده اما رتبم ۱۰۴ شد. در کل وضعیتم بهتر شده یا بدتر برای دعوت به مصاحبه؟

  • فرح زلزله گفت:

   امسال طبق تراز دعوت به مصاحبه صورت میگیره. لذا وضعیت پارسالتون بهتر بود. اما از اینکه امسال رتبتون بهتر شده نسبت به پارسال دلیلش اینه که امسال معدل تاثیر نداشته و احتمالا معدل شما بالا نیست و پارسال روی رتبتون تاثیر منفی داشته

 9. saba گفت:

  سلام دوستان
  میشه بگید در نهایت مصاحبه دکتری فقط یه دانشگاه دعوت به مصاحبه میشیم یا تمام دانشگاههایی که ترازمون بهش میخوره و توی لیست انتخابی ما هست ، دعوت میشیم(هم سراسری و هم آزاد).
  لطفا جواب بدبد ، من پیاما رو خوندم ولی نتونستم جمع بندی کنم.

 10. Shadi گفت:

  سلام روز بخیر
  ((((لطفا اگر کسی میدونه راهنمایی کنه)))))
  .
  دفترچه خیلی مبهم توضیح داده کسی میدونه امکان انتخاب رشته از کد های دیگه هم داریم یاخیر؟مثلا من که در ٢١۶۶( مدیریت صنعتی) امتحان دادم و مجاز شدم ، ابا میتونم از کد رشته محل های ٢١۶۵(مدیریت راهبردی) هم انتخاب کنم بانه؟

 11. دكترى دانشگاه آزاد گفت:

  دوستان دانشگاه آزادى سلام
  ١ سوال
  با ادغام آزمون سراسرى و آزاد ، پس از قبولى در یکى از واحدهاى دانشگاه آزاد ؛ نحوه تعیین درس هاى پیشنیاز چگونه خواهد بود ؟
  قبلاً در کنکور آزاد هر درس که زیر ٣٣٪‏ میزدیم ، پیشنیاز محسوب میشد و باید آنرا در دوره دکترى به عنوان درس پیشنیاز مجدد پاس میکردیم . ولى الان مثلاً من دروس تخصصى رو مجموعاً ٣٠٪‏ زدم ، دانشگاه آزاد چه جورى میخواد دروس پیشنیاز رو تفکیک و مشخص کنه ؟!!

 12. سارینا گفت:

  باسلامخدمت دوستان
  در صورتی که از دو دانشگاهی که از هر دوتاش دعوت به مصاحبه شدیم قبولی بگیریم، آیا انتخاب این که کدوم دانشگاهو بریم با خودمونه یا این که مجبوریم برم دانشگاهی که تو انتخاب رشته اول زدیم؟

  • سحر.الف گفت:

   شما اصلا نمیفهمی از کجا قبولی گرفتی…چون نمره مصاحبت میره سنجش
   پنجاه درصد رتبت موثره پنجاه درصد نمره مصاحبه
   اولین انتخابی ک قبول بشی کار تمومه

   • ن گفت:

    شما از کجا اینو میگین؟ فعلا مشخص نیست احتمالا مثل پارسال هر کس از چند جا پذیرش بگیره بعد خودش انتخاب کنه و تو یکی تعهد ثبت نام بده

 13. حدیث گفت:

  با سلام دوستان من رتبه ۴۹ شدم رشته ژئومورفولوژی کارشناسی دانشگاه خوارزمی معدلم ۱۷ وارشد تبریز ومعدل نزدیک۱۹ ترم۴ام درحال نوشتن پایان نامه هیچ رزومه ای ندارم چون کلا” پشت سرهم اومدم به نطرتون انتخاب رشته بکنم ازپایان نامه ام مقاله درمیاد امکان داره مصاحبه قبول بشم؟

  • نیوشا به حدیث گفت:

   عزیزم شما شانس دارید
   امیدوارم موفق باشید

  • یکی گفت:

   سلام دوست عزیز تورشته ما که من چند نفر رو دیدم با شرایط شما قبول شدن. کسی از دانشجویی که هنوز دفاع نکرده انتظار مقاله نداره.من جاتون بودم انتخاب رشته می کردم، اگر هم خدایی نکرده قبول نشین برای سال بعدتون مصاحبه رو تجربه کردین:)

 14. مینا گفت:

  یعنی امسال دقیقا مثل پارساله

 15. مینا گفت:

  با سلام
  من تو قسمت سیستم پاسخگویی سازمان سنجش پرسیدم که وضعیت مصاحبه چطوریه؟ جواب دادن که تمامی کسانی که حدنصاب نمره اعلام شده از طرف دانشگاه رو کسب کنند دعوت به مصاحبه میشن. این نشون میده که تراز (نمره کل) مهمه و رتبه مهم نیست. پس ترتیب انتخاب رشته تاثیری نداره و هیچ محدودیتی هم وجود نداره و تمامی انتخابایی هم انجام بدیم و حد نصاب نمره دانشگاه مربوطه را کسب کنیم دعوت میشیم

 16. saba گفت:

  سلام بچه ها . کسی هست که کد رشته ۲۱۶۶: مدیریت، رو شرکت کرده باشه؟ ما ها که فقط حق انتخاب ۳ تا کد رشته محل رو داریم!!!!! چرا اینطوریه دفترچه؟؟؟؟ تورو خدا هر کس میدونه جواب بده…

  • مینا گفت:

   باز جای شکرش باقیه. ما فقط یه حق انتخاب داریم

   • saba گفت:

    سلام . آخه گرایشهای مشخص شده واسه این کد رشته از همون ابتدا هم اشتباه بود !!! دروس تخصصی واسه آزمونش رفتار سازمانیو مدیریت منابع انسانی پیشرفته بود ولی گرایشهاش یه چیه دیگه!!!! زمان ثبت نام هم خیلی سؤال پرسیدم از سازمان سنجشو دفتر گسترش و برنامه ریزی، گفتن حالا ثبت نام کنین بعدن واسه انتخاب رشته محدودیتی نیست الآنم که بپرسیم واقعا” پاسخگو نیستن !!! سازمان سنجش که کار خودشو راحت کرده،تو پاسخ همش میگه با دفتر گسترش و برنامه ریزی وزارت علوم تماس بگیرین، اونام که از این اتاق به اون اتاق پاسمون میدن:( واسه ثبت نام فقط یه هفته تماس میگرفتم آخرشم که اینطور شد ..واقعا” اینا چه کسانی هستن که گرایش رشته هارو مشخص میکنن ؟؟؟

 17. بیوتکنولوژی گیاهی گفت:

  باسلام
  میخواستم بدونم با رتبه ۱۶۳ بیوتکنولوژی کشاورزی و آخرین فرد مجاز ۴۷۰ و تعداد قبولیه روزانه شبانه و پردیس ۷۵ نفر احتمال قبولی بنده هست یا نه؟ واقعا موندم
  با تشکر از دوستان

 18. اا گفت:

  سلام ترتیب همیشه مهم بوده به ترتیب الویت بزنید تما چیزی هست اینه که ایا محدودیت داره یا نه احتمالا محدودیت هم نداشته باشه

 19. 20 گفت:

  تو خدا به منم جواب بدید من ارشدم پیام نور بدون پایانامه بود من شانس قبولی دارم تو مصاحبه یا نه تو شبانه و پیام نور وازاد مجاز انتخاب رشته شدم

  • نیوشا به 20 گفت:

   من یک دوست داشتم مثل شما بود
   الان داره پردیس ادامه تحصیل میده
   دیگه نمیدونم معدل. نمره تراز و یا مصاحبه ش چجور بود ولی میدونم مقاله داشت

 20. شهری وروستایی گفت:

  صلا مشخص نیست چیکار میکنن آخرش نفهمیدیم ممکنه در نهایت از چند جا قبول بشیم و بعد برای ثبت نام در یکیش تعهد بدیم؟؟؟؟؟؟ یا اولین دانشگاه قبولی طبق اولویت بایستی ثبت نام کنیم؟؟؟؟؟؟
  ترتیب تو انتخاب رشته مهمه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  PHDTEST به دادمان برس

 21. Ahmadi گفت:

  سلام خدمت همگی دوستان و مشاور عزیز
  لطفا در مشاوره کمکم کنید.
  من در رشته مهندسی محیط زیست رتبه ام ۲۴ شده و ترازم ۳۸۴۱ هست. کلا در رشته ما ۱۶ نفر سراسری (روزانه + شبانه + پردیس) دکتری بر می داره که برای دانشگاه تهران این تعداد (روزانه = ۳ نفر وشبانه ۲ نفر هست). حالا من چند سوال داشتم:
  ۱- به نظر شما آیا من اصلا شانسی برای قبول شدن دارم؟
  ۲- اگه برای انتخاب اول از شبانه شروع کنم و در آخر روزانه رو بزنم چطور؟ چند درصد احتمال داره شبانه دانشگاه تهران قبول بشم؟
  ۳- آزاد چطور؟
  در ادامه بایستی ذکر کنم که تعداد ۷۱ نفر مجاز روزانه و ۲۳۸ نفر مجاز شبانه و آزاد و … شده اند که رتبه ام ۲۴ شده و من در روزانه و شبانه و … مجاز شدم .
  آیا واقعا با تعداد قبولی ۵ نفر در دانشگاه تهران من هیچ شانسی دارم؟؟؟
  (مدرک فوق لیسانسم ازآزاد و لیسانسم دانشگاه تهران بوده و معدلم در کارشناسی و کارشناسی ارشد بالای ۱۷ و ضمنا دو مقاله کنفرانسی داخلی و خارجی و یک مقاله ISI و مدرک آیلتس آکادمیک ۶٫۵ و نیز ۱۱ سال سابقه کار مرتبط با انجام بیش از ۱۵ پروژه و نیز مدارک ۵ نرم افزار تخصصی مانند GIS ، مدیریت پروژه و … دارم).
  متشکرم

  • آرینا گفت:

   با سلام
   و با آرزوی موفقیت روز افزون
   به نظر من از روزانه دانشگاه تهران شروع کنید
   احتمال قبولیتون بالاست
   چون رزومه خوبی دارید.
   موفق باشید.

 22. شیمی گفت:

  سلام بچه ها خسته نباشید. لطفا راهنماییم کنید
  ظرفیت روزانه ۱۳۲
  ظرفیت شبانه ۳۲ رتبه ۲۲٠
  چقدر احتمال داره به مصاحبه روزانه دانشگاههای فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، شیراز، تبریز و اهواز دعوت شم؟ میتونم امیدوار باشم؟

  • شيمي معدني گفت:

   سلام بله برای مصاحبه دعوت میشید اما نه این دانشگاه هایی که نام بردید سعی کنید دانشگاه هایی مثل سبزوار و بیرجند و زاهدان رو انتخاب کنید و در آخر هم خدمتتون عرض کنم تلاشتون رو بکنید ولی با این رتبه در دوره روزانه شانس بسیار پایینی دارید ولی در دوره نوبت دوم امیدوار باشید

 23. م گفت:

  ترازها رو چه زمانی مشخص می کنند قبل از شنبه ی آینده؟

 24. میلاد گفت:

  سلام من رتبەام ۴۵ شدە گرایش فیزیولوژی ورزشی آخرین رتبه مجاز روزانه۷۶۶ شانس قبولیم برای روزانە چطوره؟

 25. فلسفه تعلیم و تربیت- حسین گفت:

  با سلام . به نطر شما امسال سطح تراز ها پایین تر نیومده؟؟؟؟ یا بنده این جور فکر می کنم ؟؟

 26. میلاد گفت:

  سلام کسی میدونه کف تراز دعوت به دانشگاههای تهران چجوریه؟ اگه عین پارسال باشه که خیلی ظلمه، پارسال برق کنترل علم و صنعت تا تراز ۲۴۰۰ دعوت کردن به مصاحبه، خیلیا با تراز ۴۰۰۰ قبول نشدن، ظاهرا امسال هم همینجوریه

 27. MCI گفت:

  در نهایت ما یه جا قبول میشیم یا ممکنه مثل پارسال چندجا قبول بشیم و دست خودمون باشه کجا ثبت نام میکنیم؟
  به عبارت دیگه ترتیب انتخاب رشته امسال مثل پارسال مهم نیست یا مثل ۹۴ مهم است و اولین جایی که قبول شدیم باید بریم؟
  کسی جواب میدونه؟

  • sara گفت:

   متاسفانه اینو نمیگن من از سنجش پرسیدم گفتن هفته ی اول خرداد ماه مشخص میشه
   نوش دارو بهد از مرگ سهراب

  • gr گفت:

   وای واااااای واااااااااااااای از دست بی سازمانی سازمان سنجش. پس چطور بفهمیم ترتیب مهمه یا نه؟؟؟
   چرا نمیگن چی به چیه؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نا شناس گفت:

   من هم دقیقا همین سوال و دارم اگه کسی میتونه کمکی کنه ممنون میشم راهنمایی کنند

   • خانوم دکتر گفت:

    ترتیب مهمه
    چون دانشگاهها فعلا تراز رو اعلام نمیکنن تا بعد از انتخاب رشته و براساس انتخاب رشته سازمان سنجش به دانشگاهها اعلام میکنه که این افراد این دانشگاه رو انتخاب کردن و بعدش دانشگاه میاد ترازش رو اعلام میکنه…
    پس همه چی به انتخاب ها بستگی داره و بخاطر همین هم از کسانی که رتبه خوب اوردن و مطمن هستن دانشگاههای تهران اونا رو برمیداره چون بیشترشون دانشگاه ارشدشون مد نظرشونه
    خواهش میکنم شهرستان ها رو نزنن چون در حق بقیه ظلم میشه حتما میپرسین چرا ظلم میشه?!!
    خب وقتی سنجش لیست انتخاب رشته رو بفرسته برا دانشگاهها و رتبه های خوب هم اون دانشگاه رو انتخاب کرده باشن اونا ترازشون رو بالا اعلام میکنن و در نهایت حق کسانی که رتبه های لب مرزی دارن ضایع میشه.
    حداقل بیاید و خودمون به همدیگه کمک کنیم و هوای همو داشته باشیم.
    با سپاس فراوان

   • دکتر 96 گفت:

    ترتیب مهمه
    چون دانشگاهها فعلا تراز رو اعلام نمیکنن تا بعد از انتخاب رشته و براساس انتخاب رشته سازمان سنجش به دانشگاهها اعلام میکنه که این افراد این دانشگاه رو انتخاب کردن و بعدش دانشگاه میاد ترازش رو اعلام میکنه…
    پس همه چی به انتخاب ها بستگی داره و بخاطر همین هم از کسانی که رتبه خوب اوردن و مطمن هستن دانشگاههای تهران اونا رو برمیداره چون بیشترشون دانشگاه ارشدشون مد نظرشونه
    خواهش میکنم شهرستان ها رو نزنن چون در حق بقیه ظلم میشه حتما میپرسین چرا ظلم میشه?!!
    خب وقتی سنجش لیست انتخاب رشته رو بفرسته برا دانشگاهها و رتبه های خوب هم اون دانشگاه رو انتخاب کرده باشن اونا ترازشون رو بالا اعلام میکنن و در نهایت حق کسانی که رتبه های لب مرزی دارن ضایع میشه.
    حداقل بیاید و خودمون به همدیگه کمک کنیم و هوای همو داشته باشیم.
    با سپاس فراوان

 28. نا شناس گفت:

  سلام به همگی رشته مدیریت بازرگانی با رتبه ۱۷۶ و اینکه اخرین رتبه مجاز به انتخاب روزانه ۴۵۰ اعلام شده شانس قبولی برای چه دانشگاهی وجود دارد و۹۱۲۰ نفر هم کلا مجاز اعلام شده و خنده دارش اینه که کل ظرفیت روزانه و شبانه و پردیس و پیام نور روی هم ۱۱۰ نفر

  واینکه بالاخره دعوت به مصاحبه بر اساس رتبه است یا تراز و ما چطور باید انتخاب کنیم برا اساس علاقه یا بر اساس بیشترین شانس قبولی
  من کلا گیج شدم

 29. سارا گفت:

  سلام و خسته نباشید من امسال کلا مجاز نشدم ایا مى تونم توى تکمیل ظرفیت شرکت کنم؟

  • پاسخ به سارا گفت:

   دوست گرامی در صورت وجود مرحله تکمیل ظرفیت امکان انتخاب رشته مجدد و دعوت به مصاحبه وجود دارد اما قطعا با تلاش همزمان برای آمادگی کنکور سال بعد انشاالله موفق خواهید شد، پیشنهاد این حقیر به شما و دوستان با وضعیت مشابه شما در وهله اول تلاش برای آمادگی آزمون سال بعد و کار بر روی مقاله و رزومه هست،پرتوان و پر امید و موفق باشید انشاالله.

 30. ندا گفت:

  سلام
  اون دوست عزیزی که لینک برای ترازها گذاشته، من داخل فایل دانشگاه ها ترازی نمیبینم! فقط کد رشته و کد محل انتخابی هستش

 31. مکانیک گفت:

  سلام به همه

  رشته مکانیک/گرایش دینامیک کنترل و ارتعاشات
  ۱٫ با رتبه زیر ۲۰
  ۲٫ معدل لیسانس و ارشد: ۱۴:۳۰ و ۱۶/۲۰
  ۳٫ مدرک هر دو از دانشگاههای تراز اول تهران (تاریخ فارغ التحصیلی لیسانس و ارشد: سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴)
  ۴٫ یک مقاله کنفرانسی
  ۵٫ مدرک زبان MSRT نمره ۶۷ از ۱۰۰
  ۶٫ یک کتاب تالیفی
  ۷٫ ۴ سال سابقه TA دروس کارشناسی و ارشد

  به نظرتون در مرحله مصاحبه؛ در کدامیک از دانشگاههای
  شریف, تهران, امیرکبیر, علم و صنعت, تربیت مدرس یا خواجه نصیر شانس قبولی دارم؟
  آخه نمیخوام خیلی هزینه مصاحبه بدم. ماکزیموم ۳ تا مصاحبه شرکت میکنم.
  شنیدم بعضی دانشگاهها فقط دانشجوی خودشون رو بر میدارن. درسته؟؟

  لطفاً بر اساس تجاربتون راهنمایی کنید.

  خیلی ممنون

  • علی گفت:

   سلام. با رتبه زیر بیست، شما حتما برای شریف- دانشگاه تهران -امیرکبیر و تربیت مدرس حتما دعوت میشید.

  • هیدرولیک گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما حتما دعوت به مصاحبه میشید ولی تجربه پارسال اینجانب میگه که رزومه پژوهشی شما خیلی هعم تاپ نیست و پیشنهاد من اینه که اگه واقعا براتون مهم است و میخواهید نتیجه بگیرید حتما و حتما انتخاب سوم (یکی از مواردی که به مصاحبه میرید) را سطح دانشگاهش رو یه کم پایین بگیرین.
   مثلا درجه یک شهرستان.

 32. Ali گفت:

  با سلام

  رتبه ۱۰۳، اخرین رتبه مجاز در روزانه و شبانه ۲۱۰، تعداد کل روزانه و شبانه که رشته من میگیره ۲۵ نفره

  آیا امیدی به روزانه یا شبانه هست؟؟؟؟
  رشته مهندسی پزشکی هستم

  رزومه ام خوبه
  ۱ مقاله ISI از کارشناسی
  ۱ کنفرانسی از کارشناسی
  ۱ کنفرانسی از ارشد
  ۱ طرح
  ۱ علمی پژوهشی از ارشد
  ۱ ISI در حال داوری از ارشد
  ۱ کتاب در دست چاپ
  سابقه تدریس و …

 33. سعید گفت:

  فکر کنم بدترین حالت را ما مالی ها داریم
  من رتبم شده ۵۹ و تا رتبه ۹۷ نیز برای روزانه مجاز شده اند و کل کشور تنها ۶ نفر روزانه می گیرند ۳ نفر تهران و ۳ نفر اصفهان به نظرتون به مصاحبه تهران یا اصفهان دعوت می شم یا خیر؟

  • امیر گفت:

   من سال گذشته آزمون کتبی مالی اصفهان شدم ۲و دانشگاه تهران ۵شدم مصاحبه خیلی سخت بود ، دانشگاه اصفهان خیلی سخت گیر تر بودن و واقعا ترکوندن تهران سطح آزمونش هم کتبی و هم مصاحیه پایین تر از اصفهان بود دانشگاه اصفهان براشون زبان تخصصی و آمار خیلی مهم بود و اینکه رشته ارشد و کارشناسیت مربوط به حوزه مالی باشه اما تهران زیاد گیر ندادن متأسفانه من هیچکدوم قبول نشدم ، اصفهان سه نفر نیاز بود یک نفر گرفتند باور کن مالی تهران قبول شدنش راحت تر از اصفهان بود من مشکلم این بود که دانشگاه آزادی بودم، الان هم آزاد می خونم

 34. کمک گفت:

  رتبه ۱۴۳

  ظرفیت روزانه ۱۵۷

  ظرفیت دانشگاه های تهران همه باهم ۴۸

  اخرین رتبه مجاز به روزانه ۱۲۰۰

  چند درصد احتمال داره روزانه های تهران دعوت به مصاحبه شوم؟
  چند درصد شبانه های تهران؟
  سپاسسسس

 35. محمد رضا گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از اطلاع رسانی مفید و ارزشمندتون، خواستم بپرسم منظور از حدنصاب نمره لازم که توسط مؤسسات اعلام میشه چیست و از کجا می توان بدان دست یافت.ممنون

 36. س. گفت:

  سلام به همگی
  دانشگاه ازاد چطوری ترازش محاسبه میشه اخه این ترازی که برامون زدن مثلا ۲۰۰۰براازاد تراز دانشگاه ها مثلا۲۳.۸۰چطوری تبدیل کنیم ترازمونو ؟؟

 37. رومینا گفت:

  تو رشته کشاورزی – ترویج و آموزش از ۲۶۵ نفر مجاز رتبه ام ۴ شده یک مقاله اکسپت علمی و پزوهشی و ۴مقاله همایش دارم زنجان ۳ نفر برمیداره به نظرتون قبول مشم

 38. ahmadi گفت:

  با سلام خدمت شما عزیزان
  من در رشته مهندسی محیط زیست رتبه ام ۲۴ شده و ترازم ۳۸۴۱ هست. کلا در رشته ما ۱۶ نفر سراسری (روزانه + شبانه + پردیس) دکتری بر می داره که برای دانشگاه تهران این تعداد (روزانه = ۳ نفر وشبانه ۲ نفر هست). حالا من دو سوال داشتم:
  ۱- به نظر شما آیا من اصلا شانسی برای قبول شدن دارم؟
  ۲- اگه برای انتخاب اول از شبانه ها شروع کنم و در آخر روزانه ها رو بزنم چطور؟ چند درصد احتمال داره شبانه دانشگاه تهران قبول بشم؟
  با احترام

  • ahmadi گفت:

   در ادامه بایستی ذکر کنم که تعداد ۷۱ نفر مجاز روزانه و ۲۳۸ نفر مجاز شبانه و آزاد و … شده اند که رتبه ام ۲۴ شده و من در روزانه و شبانه و … مجاز شدم .
   آیا واقعا با تعداد قبولی ۵ نفر در دانشگاه تهران من هیچ شانسی دارم؟؟؟
   (البته معدلم در کارشناسی و کارشناسی ارشد بالای ۱۷ بوده و ضمنا دو مقاله کنفرانسی داخلی و خارجی و یک مقاله ISI و ۱۱ سال سابقه کار مرتبط با انجام بیش از ۱۵ پروژه و نیز مدارک ۵ نرم افزار تخصصی مانند GIS ، مدیریت پروژه و … دارم)

 39. تنها گفت:

  سلام دوستان
  من رتبم شده ۱۶۰ و ۸۵ نفر روزانه ور میداره و ترازم شده ۳۴۱۱
  آیا شانس قبولی در زورانه رو دارم ؟

 40. تنها گفت:

  سلام دوستان
  من تو گروه علوم باغبانی رتبم شده ۱۶۰ و ۸۵ نفر روزانه ور میداره و ترازم شده ۳۴۱۱
  آیا شانس قبولی در زورانه رو دارم ؟

 41. عالیه . دانشجوی ترم آخر ارشد علوم قرآن و حدیث گفت:

  چه طوری انتخاب رشته کنم؟؟؟
  نحوه مصاحبه تمامی دانشگاه ها رو می خواستم بپرسم
  با تشکر

 42. سلام خسته نباشید.
  از کجا این تراز هارو بفهمیم ؟؟؟؟.
  با تشکر

 43. حسین گفت:

  به راستی، تا چه حدی دانشگاه ها بر اساس فارغ التحصیلان خودشان در مصاحبه قبول میکنند و به اصطلاح غربالگری میکنند؟ کسی تجربه داره؟

  • داوطلب گفت:

   تا حد خیلی زیادی نظرشون رو دانشجوهای خودشون مگر اینکه دانشجوهاشون رتبه نیارن یا اینکه کسایی که از بیرون میان خیلی قوی باشن و رزومه عالی داشته باشن

   • تینا گفت:

    دوست عزیز در شرایط برابر و حتی کمی پایین تر از دانشجویان خودشون برمیدارند البته به شخصه شنیدم که شده حتی از دانشگاه ازاد برداشتن ولی با رزومه خیلی قوی در برابر دانشجوی خودشون. اگه رزومه عالی دارید اصلا نگران نباشید. اگثر افرادی که معترض این موضوع هستند رزومه ضعیفی دارند که قابل مقایسه با دانشجوی بومی اون دانشگاه نبوده

 44. داوطلب گفت:

  به نظرتون تاریخ مصاحبه از کی شروع میشه حدودا؟بعد پر کردن فرم صلاحیت عمومی؟یعنی بعد از ۱۶ام خرداد؟

 45. حسین گفت:

  سلام، اگر اولویت انتخواب مهم نباشد، و صرفا دانشگاه دعوت کننده به مصاحبه تو لیست انتخوابی ما باید باشد، خوب همه میشنن تمام ۵۰ تا انتخوابشونو انجام میدن. وقتی هم معرفی شدن حال کردن میرن، حال نکردن با دانشگاهش نمیرن. اونوقت الکی ظرفیت پذیرش رو پر میکنن جای کسانی که واقعا میخوان اونجا قبول شن.

 46. محسن گفت:

  سلام .از کجا بفهمیم هر دانشگاه ترازش چنده.

 47. سینا عمران-سازه گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت داوطلبان امروز و دکترهای آینده
  من تو رشته سازه رتبم ۳۱۹ شده و تا ۱۰۷۹ مجاز روزانه و تا ۲۵۸۵ مجاز سایر دوره ها شدن.
  هر دو مقطع قبلی دانشگاه دولتی بودم. تبریز و ارومیه . یه isi در دست بررسی و ۲ تا کنفرانس + مدرک زبان دارم. کسانی که اطلاع دارند شانس قبولی یا دعوت به مصاحبه من در چه حدده؟

 48. نگار گفت:

  با سلام
  متوجه نشدم یعنی الان اینکه کدوم دانشگاه را اول بزنیم فرقی نمیکنه؟ من رتبم ۲ شده نمیدونم چکار کنم

  میشه راهنمایی کنید؟

  • امید گفت:

   آفرین بر شما . چه رشته ای؟

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری گفت:

   ۶بر اساس علاقه و سطح علمی دانشگاه انمتخاب رشته کن..در صورتیکه شهریه براتون مفهوم نداشته باشد..در صورتیکه شهریه براتون مهم باشد.ابتدا روزانه تهران و همه شهرستانها.بعدش شبانه و پردیس تهران و بعد شهرستان…در غیر اینصورت ابتدا دانشگاه تهران در همه دوره ها.دانشگاه شریف در همه دوره ها-دانشگاه علم و صنعت..دانشگاه شهید بهشتی-دانشگاه علامه-دانشگاه خواجه نصیر.دانشگاه خوارزمی .دانشگاه فردوسی مشهد.دانشگاه اصفهان.دانشگاه شیراز-دانشگاه تبریز. و….

  • pdd student گفت:

   بر اساس علاقت بزن،مهم نیست زیاد،اما بعضی دانشگاهها توی مصاحبه ازت میپرسن ک اینجا الویت چندمت بوده.برا من تهران پرسید

   • حسین گفت:

    در این صورت، بعنوان مثال کسی که رتبش ۷ شده برمیداره همه دانشگاه های تهران و مراکز استان رو میزنه. دعوت هم بشه به همشون نمیره چون لازمش نمیشه. اما با این کار، ظرفیت جاهایی رو پر میکنه که اصلا به مصاحبش نمیخواد بره. و افرادی جا میمونن که میخوان برن.

    • دکتر 96 گفت:

     آقای حسین با شما موافقم
     واقعا جاهایی که مطمن هستین نمیرین رو انتخاب نکنید بخصوص شهرستان ها
     بخدا حق بقیه ضایع میشه.
     شما هایی که رتبه های تک رقمی آوردین قطعا دانشگاهای تهران شانس بالایی دارید پس یه کم بفکر بقیه هم باشید.
     ممنون

 49. اكبر گفت:

  با سلام دوستان کسی میتونه جواب بده
  رتبه من ٧۶ شده و مجاز هستم از بین حدود سیصد نفر و فقط ١۵ نفر لازم دارن برا قرار دادهای نفت و گاز .فکر میکنین با تراز زیر دو هزار دعوت به مصاحبه میشم.