مدرسان شریف دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای پژوهشی در مدیریت،اقتصاد، حسابداری و علوم انسانی سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی کنفرانس ملی دانش و فناوری نوین در علوم مهندسی در عصر تکنولوژی کارگاه استعداد تحصیلی آزمون دکتری 97 استاد وکیلی نیکفال

درخواست ۳۰۰۰ دانشجوی دکتری برای اصلاح روند برگزاری آزمون EPT

۳۰۰۰ دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد طی نامه‌ای به سرپرست دانشگاه آزاد، خواستار اصلاح بخشنامه سال ۹۵ این دانشگاه درباره حداقل نمره در آزمون EPT شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، ۳۰۰۰ دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد طی نامه‌ای به سرپرست دانشگاه آزاد، خواستار اصلاح بخشنامه سال ۹۵ این دانشگاه درباره حداقل نمره در آزمون EPT شدند.

در این نامه خطاب به نوریان آمده است:

دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، برخلاف رویه سالهای قبل، اخیرا مستند به بخشنامه شماره ۳۰/۳۴۳۲۵ مورخ ۹۵/۵/۲۰ می بایست جهت شرکت در آزمون جامع حداقل نمره ۴۰۰ از آزمون EPT و برای دفاع از رساله حداقل نمره  ۵۰۰ را کسب کنند. این روند موجب شده است تا تعداد کثیری از دانشجویان دکتری علیرغم شرکت درکلاس های زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر موسسات موفق به کسب میانگین نمره مشروط و قطعی زبان نشوند و از شرکت در آزمون  جامع و دفاع از رساله باز مانند.

 در هر آزمون بیش از ۱۰,۰۰۰ نفر در سراسر کشور شرکت می نمایند. اما صرفا ۱۰% موفق به کسب نمره قطعی (۵۰۰) شده و این وضعیت هزینه های معنوی و مادی سنگینی را برای دانشجویان رقم زده، به نحوی که مطابق یک آمار حداقلی از جمعیت معترضین که در قالب کمپین اصلاح آزمونEPT جلوه گر شده قریب به ۳۰۰۰ دانشجو که غالباً متاهل و شاغل بوده و با خانواده قریب به ۵۰۰۰ نفر را  شامل می گردند به لحاظ تبعات روحی درگیر این مسأله شده اند. زیرا هر یک از دانشجویان بطور متوسط از ۵ تا ۱۸ نوبت در این آزمون شرکت نموده اند و از کسب نمره و اتمام دوره باز مانده اند.

همچنین هزینه های مادی آن شامل پرداخت شهریه سنوات، منضم به هزینه های آزمون ماهانه (۷۰,۰۰۰ تومان)، با بیش از ۱۰,۰۰۰ شرکت کننده، شائبه سوء استفاده مالی دانشگاه آزاد اسلامی از دانشجویان با سهمیه عادی را در اذهان عمومی تداعی نموده است. این مسأله زمانی بیشتر قوت می یابد که طبق بخشنامه صدرالذکر دانشگاه آزاد اسلامی صرفا آزمون EPT را با نمره ۵۰۰ برای دفاع پذیرش می‌نماید و سایر آزمون‌های استاندارد مورد قبول دانشگاه‌های دولتی نظیر MSRT با میانگین بالاتری مورد پذیرش است. مضاف به این که اخیرا نیز طی بخشنامه ای نمره قطعی و مشروط ایثارگران که در گذشته به ترتیب ۳۵۰ و ۴۰۰ بوده تقلیل یافته است، اما دانشجویان با سهمیه عادی که تعدادشان به مراتب بیشتر  است، مشمول این تقلیل نسبی نمی گردند. لذا تصدیق می فرمایید که این وضعیت به لحاظ بار روانی، شایسته نام دانشگاه که مزین به عبارت (اسلامی) است نمی باشد.

بنابراین دانشجویان دکتری اعتراض خود به این مصوبه را در قالب کمپین معترضین (قریب به ۳۰۰۰ عضو) در فضای مجازی شکل داده اند و به جهت عدم توجه مسئولین مورد مذاکره، درصدد تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان مرکزی دانشگاه مصاحبه با رسانه های خبری و صدا و سیما به منظور رفع تالمات مادی و معنوی از طریق گره گشایی موضوع توسط مقامات عالی نظام اسلامی بوده اند لیکن جهت حفظ شأن دانشگاه آزاد اسلامی در اذهان عمومی با احترام به نظراساتید تاکنون انجام نشده و موضوع به استحضار حضرتعالی بعنوان تصمیم گیر اصلی دانشگاه آزاد اسلامی رسیده است.

بنا به مراتب فوق از آنجایی که وضعیت بوجود آمده صرفاً منتسب به دانشجویان نمی باشد و متاثر از وسعت جذب دوره دکتری آن دانشگاه بوده و نظر به اینکه رعایت استاندارد گذراندن واحدهای تخصصی مورد تاکید اساتید آن دانشگاه محترم است .جهت حفظ حقوق مادی و معنوی دانشجویان که با تحمل هزینه های متعدد وارد دوره شده اند ونیز برخورد بدون تبعیض با دانشجویان خواهشمند است مقرر فرمایید تا موارد ذیل با صلاحدید آن مقام محترم به اطلاع واحدهای دانشگاهی رسانده شود:

۱- شرکت در آزمون جامع منوط به ارائه گواهیEPT نباشد.

۲- دانشجویان سهمیه عادی با ارائه گواهی نمره ۴۰۰ امکان دفاع از رساله را داشته باشند.

 

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۷)

 1. Omid گفت:

  سلام…اونایی که دارند نظر میدن از دانشجویان سراسری..اگه دانشجویان دکتری زبانشون خوب بود میرفتن تو سراسری دیگه لطفا شما برای دانشجویان آزاد نظر و تعئین تکلیف نکنید ماها به حد کافی درگیر مسایل مالی هستیم.و مجبوریم شب و روز کار کنیم و وقت کافی نداریم بریم کلاس زبان .ی کمی منطقی باشیم…

 2. Sanazs گفت:

  سلام. حداقل برای ept تا موقع دفاع زمان بدن. خدا خیرشون بده، حداقل تنها کمکی که به جوونا می تونن بکنن رو انجام بدن. با تشکر

 3. محمد گفت:

  هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی اعتراضات به آزمون EPT را وارد ندانست

  او درباره نتایج بررسی اعتراضات به آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «آزمون زبان EPT تنها آزمون زبانی نیست که داوطلبان مجبور باشند، فقط در آن شرکت کنند. براساس بخشنامه‌ای که اعلام شده است، دانشجویان دوره دکتری می‌توانند در آزمون‌هایی از قبیل تافل، ام‌اس‌آرتی، آیلتس و سایر آزمون‌ها شرکت و مدرک آن را به دانشگاه ارائه دهند و این مدارک هم مورد تایید دانشگاه آزاد اسلامی است. آزمون زبان EPT یکی از آزمون‌های استاندارد زبان است که سنجش و پذیرش در این آزمون، نه اینکه ساده باشد، بلکه از سایر آزمون‌ها سخت‌تر نیست.»

  علوی‌فاضل گفت: «نمره ۵۰ از ۱۰۰ نمره قبولی در این آزمون است. شائبه اقتصادی برای این آزمون مطرح می‌شود که به هیچ وجه مورد تایید نیست و اشتباه است. این آزمون در سطح سایر آزمون‌های زبان و مورد تایید سازمان سنجش برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی هم قرار گرفته است. اعتراضاتی نسبت به آزمون EPT وجود داشت که همگی بررسی شدند و کار کارشناسی به وسیله استادان مطرح زبان و برای چندمین بار انجام و ارزیابی شد و هیچ‌کدام از اعتراضات وارد نبود. آزمون EPT از نظر تست‌های آزمودنی، بسیار متعادل و قابل قبولی است و بنابراین دانشجویان باید سعی کنند تلاش و تمرکز بیشتری بر آموزش زبان داشته باشند.»

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «دانشگاه نمی‌تواند برای تعدادی که چندین بار در این آزمون شرکت کرده‌اند و نتوانسته‌اند نمره قبولی را کسب کنند، استانداردهای آموزشی را تقلیل دهد. در جلسه روز گذشته، هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید حقوق دانشجویان در آزمون رعایت شود، اما اعتراضاتی را که مطرح شده بود، وارد ندانست و با کار کارشناسی هم که انجام شده بود، بیشتر در حقیقت فشاری برای اعلام قبولی دانست که امکان‌پذیر نیست و این شائبه که دانشگاه برای کار اقتصادی قبولی در این آزمون را محدود می‌کند، به هیچ وجه صحیح نیست. اجباری بر آزمون EPT وجود ندارد، EPT فقط یک آزمون زبان است و دانشجویان می‌توانند در سایر آزمون‌های استاندارد زبان که در کشور برگزار می‌شود، شرکت و مدرک قبولی را به دانشگاه آزاد اسلامی ارائه دهند.»

  او در پایان گفت: «البته هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، راهکارهایی را برای تقویت زبان انگلیسی دانشجویان پیشنهاد داد و مقرر شد معاونت آموزشی دانشگاه راهکارها را بررسی کنند. همچنین موضوع سایر آزمون‌های استاندارد غیرانگلیسی هم برای برخی رشته‌های علوم انسانی هم مطرح شد که قرار شد بررسی شود تا بتوانیم در صورت تایید و نیز پذیرش از سوی مراجع قانونی، آزمون‌های استاندارد غیرانگلیسی را هم برای برخی رشته‌ها در نظر بگیریم.»

 4. مهدوی گفت:

  سلام
  شنیدم که ۳۵ مشروط و ۴۰ برأی دفاع ، تأیید شده و بزودی أبلاغ میشه
  دوستان شما نشنیدید؟

 5. دانشجوی دکترا روان شناسی گفت:

  معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تقاضای دانشجویان مبنی بر تغییر نمره قبولی در آزمون EPT در دستور کار هفته آینده هیات رئیسه دانشگاه قرار گرفته و هر تصمیمی که اعضای هیات رئیسه در این زمینه بگیرند ما نیز اجرا می‌کنیم.

 6. اكبري گفت:

  با سلام و احترام
  در تمام مقاطع تحصیلی دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس و حتی دکترا ،وواحدهای درسی زبان را گذرانده ایم و سپس در مصاحبه دکترا هم از عهده زبان برآمده ایم و از نقطه نظر زبان ، قوی هستیم و اصلا احتیاج به آزمون ای پی تی نیست و از نظر روانی و مادی دردسرساز هست لذا با نمره چهارصد کاملا موافقم از هیئت رئیسه خواهشمندم تا مساعدت نمایند.

  با تشکر

 7. محمد گفت:

  با سلام
  دوستان عزیز درخواست کننده، اگرچه مشکلات همه شما بزرگاران قابل درک است و چه بسا شائبه سود مالی آزمون ept صحیح باشد. اما توجه داشته باشیم که با این درخواست ارزش مدرک دکتری آزاد پایین می آید و در انتها همه متضرر خواهیم شد.
  من خودم بار اولی که آزمون دادم بدون مطالعه نمره مشروط گرفتم، منتها تصمیم گرفته ام که چندماهی فرصت بذارم و زبانم را تقویت کنم. مدرک دکترا گرفتن بدون تسلط در زبان چندان ارزشی ندارد.

 8. دکتر96 گفت:

  دوستان نمرم در ept شده ۷۸۰ .
  برای ارائه در آزمون مصاحبه ، پرینت همین کارنامه از سایت کافی هست یا باید از جایی گواهی بگیریم ؟

 9. دانشجو دكترا گفت:

  با سلام
  دوستان دانشجوی دکترا دانشگاه آزاد بجای اعتراض وقت بیشتری جهت تقویت زبان خودشان قرار دهند چون زیبنده دانشجوی دکترا نیست که حداقل نمره ۵۰ از راحترین آزمون زبان (ept) نتوانند کسب کنند. ضمنا خودم دانشجوی دکترای رشته مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد در ترم دوم هستم و با صرف ۲ ماه مطالعه بار اول نمره ۵۴ اخذ نمودم.

 10. بنده خدا گفت:

  برخی از شما نظر دهندگان فوق العاده اید!
  یکی میگه نمره آزمون زبان رو کم کنن، یکی دیگه میگه آزمون جامع رو بردارن…
  ای خدا دانشجوهای دکترا را نیز بنگر!!

 11. . . . گفت:

  سلام
  آزمون eptمگه ۱۰۰ تا سوال نیست؟
  پرا نوشته امتیاز ۴۰۰ و ۵۰۰؟

 12. عرفان گفت:

  سلام به همه دوستان

  من از امروز صبح نتونستم سایت آزمون ept را باز کنم
  شما چه طور؟
  لطفا دوستان جواب بدند

 13. عرفان گفت:

  سلام به همه دوستان

  من از امروز صبح نتونستم سایت آزمون ept را باز کنم
  شما چه طور؟
  لطفا دوستان جواب بدند

 14. ept گفت:

  بجای کمپین و از این داستانها برید بیشتر مطالعه کنید من هم بار چهارم قبول شدم و خوشحالم که مجبور شدم رفتم زبان انگلیسی م رو تقویت کردم ..برید ۵۰۴ رو بخونید + گرامر تافل و بررسی آزمون های دوره گذشته

 15. آموزش زبان گفت:

  با سلام. واقعا نوشتن چنین نامه هایی زشته ود ر خور به اصطلاح دانشجوی دکتری نیست. برید وقت بزارید و زبانتون رو قوی کنید.

 16. دکتری ept گفت:

  حالا که ما قبول شدیم ….برید بیشتر مطالعه کنید .

 17. پارمیدا گفت:

  آفرین به این کمپین ،من هم به عنوان دانشجوی دکتری موافق مفاد آن هستم، لطفا دانشجویان دولتی اظهار نظر نفرمایند چون این قضیه مربوط به دانشگاه آزاده

  • مریم گفت:

   من دانشجوی دکترا دانشگاه آزادم نمره ای پی تی ۵۶ هم آوردم .چهار ماه خوندم و تست زدم.و موافق کم شدن نمره زبان نیستم.عیبه ، منزلت دکتری دانشگاه آزاد رو پایین نیارین

 18. شکیلا گفت:

  سلام دوستان به جای اعتراض به آزمون ept بگویید امتحان جامع برداشته بشه این واقعا توحین به دانشجوی دکتراست که دوباره آزمون و دوباره مصاحبه بده مگر ما گنکور ندادیم بای هزینه اضافی هم بدیم به نظر من امتحان جامع بای برداشته بشه

 19. محمد گفت:

  چه درخواست نابه جایی….یعنی چی امتحان جامع زبان نخواد!!!!!درآینده هم کمپین حذف رساله و بعدم حذف واحد تشکیل می شه!!!!این خبر رو دنیا ببینه واقعا زیرسوال خواهیم بود!!!۳۰۰۰نفر!!!

 20. سهیلا گفت:

  ازمون eptنسبت به بقیه ازمون ها ساده تر است .این نامه برای دانشجویان دکترا واقعا زشت است .با یکم تقویت زبان میتوان نمره اورد .

 21. سبز گفت:

  سلام
  واقعا جای تعجب داره!!! این چه درخواستیه ؟!!
  دانشجوی دکترایی که نتونه حداقل نمره زبان رو کسب کنه ، به فرض گرفتن مدرک هم کارامد نخواهد بود. متاسفانه به همین دلایل روز به روز شاهد این هستیم که سطح علمی فارغ التحصیلان کاهش یافته و تحصیلات تکمیلی هم جایگاه خودش رو نداره.
  با این وضعیتی که شاهد هستیم لابد چند وقت دیگه درخواست میدن بدون گذراندن دروس و امتحان و … همینطوری به ما مدرک بدید !

  • دانشجوی دکترا روان شناسی تربیتی گفت:

   سلام دوستان
   البته منظور دانشجویان معترض عدالت هست تمام دانشگاههای دولتی برای مثال نمره ۴۳۰ تولیمو را به عنوان نمره قابل قبول می پذیرند اما دانشگاه آزاد برای مدرک زبان تولیمو نمره ۵۶۰ را می پذیرد. بحث فقط تبعیض هست.اگر حداقل نمره برای ایثارگران در آزمون ای پی تی ۳۵۰ هست برای غیر ایثارگر ۴۵۰ باشد. نه بیشتر.

   • eliii گفت:

    برای دانشگاه آزاد تولیمو نیاز نیست و همون ای پی تی رو بدن کافیه. از طرفی من هردوی این آزمون ها رو دادم و واقعا درجه ی سختی تولیمو خیلی بیشتر از ای پی تی هست. ای پی تی در حد همون زبانی هست که توی دوران مدرسه خوندیم و اگر کسی چندتا قواعد ساده ی زبان و تعدادی لغات ساده رو بلد نیست اصولا نباید به مدرک دکتری فکر کنه. پیشنهاد من برای موفقیت در ای پی تی برای همه ی دوستان اینه که ۵۰۴ و ۱۱۰۰ رو بخونن و همچنین قسمت گرامر جزوه ی همین سایت که رایگان هست.
    با خوندن همینا شما نمره ی بالای ۷۰ میارید توی ای پی تی.
    من تولیمو رو ۵۲۰ شدم و ای پی تی ۶۸۰ و توصیه م اینه که یه مقدار دوستان به خودشون زحمت بدن و وقت بذارن. این که شاغلیم و خانواده داریم به هیچ وجه توجیه مناسبی برای یک دانشجوی دکترا نیست و این نامه هم یک توهین بزرگ برای دانشگاه آزاد و دانشجوهاش هست.

 22. اسد الله خان گفت:

  باعث تاسف است نوشتن این نامه!!!!
  اصلا قابل قبول نیست که دانشجوی دکتری ۵ تا ۱۸ مرتبه در آزمون شرکت کنند و در آزمون زبان قبول نشوند!
  استدلالها هم اصلا قابل قبول نیست!
  تالمات ، شاغل !!

  • B.j گفت:

   سلام.بله دقیقا.این اعتراضات بیشتر از جانب رشته هایی در رابطه با دانشجویان زبان عربی هست.چون سر جلسه آزمون زبان اظهار داشتن که خواندن زبان براشون بسیار مشکله چون در دانشگاه پیوسته با متون عربی سر و کار دارند.که این هم با شرکت در کلاسهای زبان انگلیسی رفه میشه.

 23. علي گفت:

  سلام. این دیگه واقعا آخرشه. چطور امکان داره دانشجوی دوره دکتری نتونه نمره ۵۰ رو توی آزمون EPT که میشه گفت ساده ترین آزمون زبان داخل ایرانه کسب کنه؟! متاسفانه توقعات دانشجوهای دانشگاه آزاد خیلی زیاده و همش انتظار دارن سطح علمی این دانشگاه پایین تر از این بیاد و راحت بتونن مدرک دکترای خودشون رو هم بگیرن.
  من با اینکه دانشجوی دکتری نیستم برای اولین بار در آزمون EPT شرکت کردم و با کمترین میزان مطالعه ۶۳۰ شدم. بنظرم کسی که دکتری میخونه باید قدری همت کنه و با یک برنامه ریزی کوتاه مدت میتونه به حد نصاب نمره زبان برسه

 24. eliii گفت:

  دانشجوها رو درک میکنم ولی اینم باید در نظر بگیریم که یه فردی که میخواد دکترا بگیره آیا نباید یه توانایی های حداقلی در زبان انگلیسی داشته باشه؟ بدون داشتن این توانایی چه جوری میشه به علم روز دنیا و مقالات و کتابهای جدید دسترسی داشت؟ بلد بودن زبان انگلیسی دنیاهای جدیدی رو برامون آشکار میکنه و هرکی بلد نیست باید همون منابع علمی ۲۰۰ سال قبل رو بخونه. و اون دکتری که زبان بلد نیست و فردا میشه استاد دانشگاه ببینید چه ظلمی در حق دانشجوهاش خواهد شد.
  به نظرم دانشجوها بجای اعتراض باید اینو قبول کنن که زبان لازمه ی حیات علمی یک فرد هست و یکسال زمان بذارن و خودشون رو به حد نرمالی توی زبان برسونن.

 25. آسمان گفت:

  باسمه تعالی
  با سلام واحترام
  خداروشکر،بلاخره شاهد شکست سکوت دوستان شدیم.واقعا دست همگی درد نکنه .از بیانات ارزشمند،دقیق وکاملتان.واقعا همگی دچارآلام روحی وروانی وحتی مادی شده ایمو حتی سر افکنده در بین خانواده ودوستان واقوام و کسی شاید باورش نشود که شرایط ناصحیح حاکم بر سنجش ما را مبتلا نموده است.واین حقیقت است که بعد از شکست های پیاپی دیگر حتی رغبت به خواندن زبان را دیگر نداریم.وآزمون ای پی تی برای ما به یه جنگ فرسایشی تبدیل شده است.ضمن تشکر از مدیریت محترم سایت بابت اطلاع رسانی وباز تاب اخبار و…امیدوارم مسوولین محترم دانشگاه آزاد تصمیمی مطابق خواسته دانشجویان، آن هم در سطح دکتری تخصصی بگیرند که همگی از سرمایه های ملی این مرز و بوم هستند.الهی آمین
  واز دوستان اقدام کننده کمال تشکر را داریم وبه آنها میگوییم دست مریزاد واینکه تا تحقق آمال شان از پای ننشیند.یا علی.التماس دعا

 26. علی گفت:

  با سلام
  دوستان دکتری شرکت کننده در آزمون زبان ept دانشگاه آزاد همچنان به اعتراضات خود ادامه دهید. حتما مسئولین محترم دانشگاه آزاد فکری خواهند کرد.
  پیروز باشید

درج نظر