مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

افزایش شهریه مقطع دکتری دانشگاه آزاد در سال ۹۶

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه نرخ شهریه سال تحصیلی ۹۶-۹۷ رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی و علوم پزشکی مقطع دکتری تخصصی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، این بخشنامه که توسط دکتر فرهاد رهبر به همه روسای واحدهای مراکز استان (دبیران هیات‌های امنای استانی)، روسای واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است به شرح زیر است:

«با توجه به مصوبه شانزدهمین اجلاس هیات امنای دانشگاه مبنی‌ بر تعیین نرخ شهریه دانشجویان، مقرر شد نرخ شهریه شامل شهریه پایه (ثابت) و متغیر همه دانشجویان به شرح زیر اعمال شود:

۱. به منظور جذب نخبگان و کمک به تحصیل دانش‌آموزان مناطق محروم و کاستن از بار مالی خانواده‌ها، شهریه ثابت و متغیر رشته محل‌های گروه غیرپزشکی بدون آزمون مقاطع کاردانی و کارشناسی که در نقشه جامع علمی کشور دارای اولویت بوده و کمبود دانشجو دارند تا ۵۰درصد کاهش می‌یابد.

این کاهش ۵۰ درصدی شهریه برای سال ۹۷-۹۶ بعد از اعمال افزایش تا ۱۰درصدی شهریه این رشته‌محل‌ها نسبت به سال ۹۵، محاسبه می‌شود. پیشنهاد دقیق ارقام کاهش یافته شهریه ثابت و متغیر هر رشته محل با رعایت شرایط فوق‌الذکر در اختیار رئیس واحد دانشگاهی و تصویب نهایی برعهده کمیسیون دائمی هیات امنای استان است.

۲. دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال ۱۳۹۵ و ما قبل):

دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی: (شهریه پایه) براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال ۱۳۹۵ پرداخت کرده است، در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ بدون افزایش در نظر گرفته می‌شود. (شهریه متغیر) نرخ ۱۰درصد افزایش نسبت به شهریه متغیری که هر ورودی در سال ۱۳۹۵ پرداخت کرده است.

دانشجویان رشته‌های پزشکی: (شهریه پایه) دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که قبل از مهر ۹۶ وارد دانشگاه شده‌اند، افزایش نمی‌یابد. (شهریه متغیر) شهریه متغیر دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که قبل از مهر ۹۶ وارد دانشگاه شده‌اند ۸۰ درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رشته‌های خودگردان در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ است که رقم آن متعاقبا از سوی وزارت مذکور اعلام و از سوی سازمان مرکزی دانشگاه ابلاغ می‌شود.

۳. دانشجویان جدیدالورود (از مهر ۱۳۹۶):

دانشجویان غیرپزشکی: نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر در کلیه مقاطع تحصیلی نسبت به شهریه پایه و متغیر پرداختی در سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۰درصد تعیین می‌شود.

دانشجویان علوم‌پزشکی: شهریه پایه دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که سال ۹۶ وارد دانشگاه می‌شوند ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش می‌یابد و شهریه متغیر آنها ۸۰ درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رشته‌های خودگردان در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ است که رقم آن متعاقبا از سوی وزارت مذکور اعلام و از سوی سازمان مرکزی دانشگاه ابلاغ خواهد شد.

۴. شهریه رشته محل‌های جدید که در واحد دانشگاهی دایر شده است و این رشته‌ها در واحدهای دیگر همان استان یا استان همجوار موجود بوده‌اند براساس شهریه رشته‌های هم‌نام واحد دانشگاهی تعیین شود.

۵. شهریه پایه و متغیر دکترای پژوهش‌محور همانند شهریه دکترای آموزشی و پژوهشی با احتساب ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل تعیین شود.

تبصره ۱: مجموع اعتبار تخفیفات شهریه برای هر واحد دانشگاهی حداکثر ۰.۷۵ درصد شهریه محاسبه شود که نحوه اجرای آن در بخشنامه‌ای متعاقبا ابلاغ می‌شود.

تبصره ۲: در چارچوب مصوبات هیات‌های امنای استانی، میزان و نحوه محاسبه شهریه واحدهای برون‌مرزی، واحدهای بین‌الملل داخلی و دانشجویان غیرایرانی متعاقبا از طریق اداره کل بین‌المللی دانشگاه، بخشنامه مربوطه ابلاغ خواهد شد.

تبصره ۳: در صورت تصویب رشته با عنوان جدید برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ میزان شهریه آن با بررسی در دبیرخانه کمیته شهریه سازمان مرکزی دانشگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که کلیه مکاتبات لازم در رابطه با موضوع شهریه لازم است صرفا با دبیرخانه کمیته شهریه واقع در دفتر برنامه و بودجه معاونت برنامه‌ریزی و اموراقتصادی (شماره تماس ۴۷۳۵۳۶۱۲-۰۲۱) صورت پذیرد.

همچنین مسئولیت اجرای بخشنامه با رؤسای واحدها و مراکز آموزشی و نظارت بر حسن اجرای آن برعهده رؤسای واحدهای مراکز استان (دبیر هیات امنای استان) است.»

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. آموزش زبان 96 گفت:

  باسلام
  من امسال دانشگاه ازآد شیراز رشته اموزش پذیرفته شدم. میخواستم بپرسم کل هزینه ی تحصیل در مقطع دکتری علوم انسانی چقدر میشه؟ خیلی نگران هزینه ها هستم.

 2. ضحی گفت:

  دوستان من امسال می خوام دکتری همون رشته و محلی رو برم که هم امسال و هم سال ۹۴ قبول شدم.آیا بهتر از نظر هزینه با ورودی ۹۴ برم, آیا می تونم ترم ها رو جبران کنم از نظر سنوات یا مجددبا ورودی ۹۶ ثبت نام کنم. و چقدر اختلاف هزینه میشه؟

 3. محمدی گفت:

  سلام دوستان آرزوی موفقیت دارم برای تک تکتون، لطف میکنید بگید هزنیه تحصیل برای رشته روابط بین الملل چقدر تموم میشه؟؟؟؟

 4. یاسر گفت:

  سلام دوستان آرزوی موفقیت دارم برای تک تکتون، لطف میکنید بگید هزنیه تحصیل برای رشته روابط بین الملل چقدر تموم میشه؟؟؟؟

 5. یاسر گفت:

  سلام من تکمیل ظرفیت سال ۹۵ قبول شدم و میخوام امسال ثبت نام کنم با توجه به افزایش ۱۰ درصدی شهریه ورودی ۹۵ محسوب میشم یا ۹۶؟

 6. نینا گفت:

  با سلام.آیا این درست است که درس خواندن در مقطع دکتری دانشگاه آزاد راحته؟زودتر از چهار سال میشه دفاع کرد؟

  • 20 گفت:

   خیر به هیچ وجه

  • دانشجوي ترم هشتم دكتراي علوم و تحقيقات گفت:

   نه سخته

  • محمد سعید دانشجوی ترم سوم تهران جنوب - مدیریت بازرگانی گفت:

   با درود
   در مورد سئوال شما باید عرض کنم که شما ۳ ترم حضوری کلاس خواهید داشت و بعد از ۳ تا ۴ ماه امتحان جامع دارید. در صورتیکه هر ۳ ترم دروس ارائه شده را قبول شوید و در امتحان جامع هم سربلند بیرون بیاید حداقل ۳ ترم هم برای رساله می تونید دوره دکتری را تموم کنید که میشه حدودا سه سال و نیم.
   ولی شایان ذکر است که دوره دکتری با کارشناسی و یا ارشد فرق داره و اساتید از شما توقع دارند حسابی اکتیو باشید و تمام شدن در مدت زمانی که اشاره کردم لازمه افراد مستعد و فعال دانشگاه می باشد.
   امیدوارم همتون موفق و موید باشید.
   من هم سال گذشته در همین سایت با دوستان منتظر جواب با هم اطلاعات رد و بدل می کردیم و امروز اتفاقی گفتم ببینم چه خبره.
   هر سئوالی بود خوشحال میشم بهتون پاسخ بدم.

 7. مریم. گفت:

  سلام به همه بزرگواران وعلاقمند به علم و دانش .یک سوال دارم که تشکر میکنم جواب بدید.بنظرتون برای مهرماه اگر تکمیل ظرفیت اعلام بشه از اونایی که دعوت بمصاحبه نشدن اجازه میدن که برای تکمیل ظرفیت ثبت نام کنند و یکبار دیگه شانسشونو امتحان کنند ان شا الله که حاجت دل همگی براورده بخیر بشه.

  • پاسخ به مریم گفت:

   دوست گرامی هنوز مشخص نیست وضعیت تکمیل ظرفیت شخصا فکر میکنم حتما تکمیل ظرفیت خواهیم داشت انشالله و فکر کنم بستگی به توافق وزارت علوم و دانشگاه آزاد و ظرفیت‌های باقیمانده داره که به چه صورت دعوت به مصاحبه انجام بگیره انشالله که همگی موفق باشید در عین امیدواری کنکور سال آینده را هم من و شمای نوعی که خوب مطمین نیستیم که حتما همین امسال به دکتری میرسیم از نظر کسب آمادگی نباید از نظر دور داشت به عنوان فردی که سالها سرد و‌گرم روزگار را تجربه کرده عرض میکنم اصلا بابت قبولی یا عدم قبولی استرس‌نداشته باشید تلاش بیشتر کنید خدا خودش بهترینها را به شما عنایت میکنه همه این روزها میگذره موفقیت برای همه شما بزرگواران و آینده سازان پاکدل و مستعد و شایسته این مرز و بوم است تردید نکنید

  • علی گفت:

   سلام. امیدوارم اینطور نباشه اما ظاهرا مهر ماه اگه تکمیلی هم باشه برای دعوت شدگان به مصاحبست فقط و تنها برای دعوت شدگانی که در همون واحد مصاحبه دادند . تا بهمن چه شود. بنظرم بهتره ضمن امیدواری دوباره برای سال آینده با انرژی برنامه ریزی کنید و بقیشو بع خدا بسپارید. تا خیر چی باشه

 8. دانشجوى ارشد گفت:

  سلام دوستان
  میشه لطف کنید یه منبع خوب براى استعداد تحصیلى به من معرفى کنید؟

  • پاسخ به دانشجوی ارشد گفت:

   دوست گرامی در همین سایت در بخش بنرهای تبلیغی منابع خوبی برای استعداد تحصیلی معرفی شده در سایت سازمان سنجش هم کتاب استعداد دکتری سنجش گاهی تبلیغ میشه ، موفق باشید انشاالله

 9. ali گفت:

  دوستان بالاخره آخرین اخبار در مورد ظرفیت پذیرش بدن آزمون آزاد چند نفر شد؟۱یا۲ نفر؟خواهش میکنم دوستان اگه خبر موثقی دارند بفرمایند.ممنون

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   ۲ نفر.حالا چه فرقی میکنه. کمتر از یک ماه دیگه نتیجه میاد.

   • ali گفت:

    ممنون آقا رسول محبت کردید.
    واقعیتش رشته مافقط فقط علوم تحقیقات داره و۱۱ نفر راهم به مصاحبه دعوت کرده بودند، که شرایط را واقعا سخت کردند واگه قرارباشه فقط یه نفر بگیرن دور از انصافه.

 10. دکتری معماری گفت:

  من پردیس دانشگاه آزاد مشهد مصاحبه رفتم ک احتمال قوی قبول میشم. ایا کسی میدونه هزینش چقدر میشه حدودا هر ترم؟
  و از نظر اعتیار مدرکش در چه سطحی هست؟

 11. ali گفت:

  سلام
  آقا رسول هزینه پردیس تهران با دانشگاه آزاد یکیه ؟
  مدرک کدوم معتبرتره ؟
  اساتید کدوم بهتره ؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • poormotalleb گفت:

   مدرک هیچکدوم. اساتید خوبند در مقطع دکتری با دولتی یکیه. هزینه پردیس ها بستگی به دانشگاه مربوطه داره. بعضی جاها از آزاد بیشتر و بعضی جاها از آزاد کمتره.

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

   هزینه گران ترین دوره پردیس برای رشته های علوم انسانی برای ورودی ۹۶ تا پایان دوره ۶۵میلیون تمام.در اکثر مواقع هزینه پردیس و شبانه دانشگاههای دولتی برابره-شهریه دانشگاه آزاد تا پایان دوره از مرز۱۲۰میلیون برای علوم انسانی ورودی ۹۶ عبور میکنه!!!!!!!!!اعتبار پردیس دولتی عین اعتبار روزانه دولتی است.قابل مقایسه با آزاد نیست-من خودم دوره روزانه میخونم

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

   اساتید پردیس-مدرک پردیس-مقررات آموزشی پردیس همان دوره روزانه است-مدیر گروه دوره روزانه-شبانه و پردیس یکی است-هیات علمی یکی است.در بعضی دانشگاهها دانشجویان روزانه و پردیس در یک کلاس هستند.

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

   پردیس بین المللی دانشگاه تهران و دانشگاه شریف با بقیه پردیسهای خودگردان فرق می کنه-در این پردیسها عنوان دوره روزانه شهریه پرداز به جای پردیس دانشگاه ذکر می گردد.

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   هزینه برخی از پردیس ها و یا حتی شبانه ها، به مرز ۹۰ میلیون تومان هم میرسه. به عنوان مثال شبانه فردوسی مشهد حدود ۸۵ میلیون در میاد برای رشته های فنی و مهندسی.

 12. ستایش گفت:

  دوستان نتایج کی اعلام میشه چون تا ۱۵ مصاحیه بوده تا هر واحد نتایج رو بفرستن و دانشگاه ازاد مشخص بشه و وزادت علوم تایید کنه فکر کنم خیلی زمان میبره

 13. مدیریت گفت:

  سلام.
  این بخشنامه جدید تخفیف ۵۰درصدی شهریه دانشگاه آزاد به شماره ۱۰/۲۹۰۱۷ تاریخ ۹۶/۵/۱۵ جریانش چیه؟ ؟

 14. علي گفت:

  سلام. تو رو خدا راهنماییم کنین.
  من یه احتمال قریب به یقین تو علوم تحقیقات یا یکی از واحدهای تهران قبول میشم. اما به دلیل مشکل کاری که واسم پیش اومده برام خیلی بهتره که تو مشهد که البته تو انتخاب بعدیم بوده برم و ادامه بدم. میخواستم راهنماییم کنید باید چکار کنم که بتونم از واحدهای تهران برم مشهد؟ اصلا راهی وجود داره؟
  تو رو خدا هر کس که اطلاع داره راهنماییم کنه.

 15. شیوا بهpsycology گفت:

  بله عزیزم گفتند مصاحبه اتو نمره کامل دادیم البته من نمره ام زیاد خوب نیست ۳۸۲ هستم

 16. Asal گفت:

  اقایون خانما، کسی میدونی دکتری برق تقریبا چقدر تموم میشه؟؟ ۴ساله ش

 17. زهرا گفت:

  سلام. ببخشید کسی میدونه دندان پزشکی ازاد بین الملل کیش با چه رتبه و یا ترازی بچه ها قبول میشن و شهریه ترمی و یا سالانه اش چقدر است. همچنین رشته پزشکی ازاد بین الملل کیش و قشم؟ ممنون میشم کسی اگر میدونه راهنمایی کنه.
  ممنون

  • الهام گفت:

   فکر کنم هر سالش نزدیک ۱۸ م تومن باشه حالا برای دندانپزشکی در ۵ سال ضرب کنید به اضافه یه هزینه ای هم فکر کنم برای آزمون جامع بگیرن
   برای اینکه تا چه رتبه ای اونجاها قبول شدن کارنامه افرادی که پارسال با اون رتبه ها قبول شدن تو یه بازه بهتون نشون میده میتونه کمک کنه بهتون

 18. شیوا گفت:

  مرسی آقا رسول از پاسخدهیتون. من رشته روانشناسی عمومی خوراسگان رو میگم. داخل سایت وزارت علوم اسمش نیست. منم برای مجوز مطب باید از وزارت علوم تایید بشه مدرکم. داخل همین سایت شنیدم که کسانی که مجوز دانشگاههاشون نداشته دچار عدم اعتبار مدرک شدند.

 19. ساسان گفت:

  در جواب به نسیم تهران…..هزینه ی پردیس کیش ۸۰ میلیون است.

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

   به سایت دانشگاه تهران-پردیس بین المللی کیش مراجعه کن-میزان شهریه ۹۶ ذکر شده است۶۵میلیون تومان

 20. گیسو گفت:

  وای تورو خدا اول نتایج رو اعلام کنین

 21. نسيم تهران گفت:

  سلام، شهریه واحد ازاد پردیس کیش رو کسی میدونه؟

 22. شیوا گفت:

  سلام خواهش میکنم آقا رسول اگه میدونید جوابمو بدهید. من امسال انتخاب اولم رو مطئسفانه دانشگاهی زدم که بعد از مصاحبه فهمیدم مجوز نداره واساتید دانشگاه هم قول قبولی دادند. دانشگاههای بعدی رو هم مصاحبه ام عالی بود.شما چه راه حلی پیشنهاد میدهید که اگه من انتخاب اولم رو قبول شدم بتونم انتخاب دومم رو برم. لطفا جواب منو بدهید خیلی حالم بده و استرس دارم

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   هر رشته محلی که اسمش توی دفترچه هست، مجوز داره. چه کسی به شما گفته بدون مجوز هستش؟ در مجلس شورای اسلامی هم اعلام شد که هر رشته محلی که توسط هیات سه نفره بر اساس قانون سال ۶۷ تصویب شده، اعتبار داره. در هر صورت صحبت های دکتر ولایتی کاملا صحیح بود و مجلس هم کاملا پشتیبانی کرد. شما به خودتون استرس کاذب ندید. همه رشته محل های موجود در دفترچه دکتری مجوز داره، با قطع و یقین.

  • احد گفت:

   هیچ راهی نداره اگه انتخاب اول قبول شوید.
   از کجا میدونید مجور نداره؟
   همه رشته ها مجور دارند.

 23. مالی دکتری ارومیه گفت:

  این افزایش برای پایان نامه هم شامل نیشه؟

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   بله شامل پایان نامه و رساله هم میشه. اگر بخواید در ترم آتی اخذ کنید برای اولین بار، چون به عنوان شهریه متغیر حساب میشه، افزایش پیدا میکنه. اما اگر قبلا اخذ کرده باشید و فقط بخواید تمدید کنید، چون برای تمدید فقط شهریه ثابت در نظر گرفته میشه، افزایش نداره.

 24. ali گفت:

  ازدوستان کسی درمورد هزینه بدون آزمون اطلاعی داره؟آیا برابر هزینه با آزمونه؟

 25. امیر رضا گفت:

  سلام
  چرا این افزایش شهریه ها رو قبل از فرآیند مصاحبه اعلام نکردند تا داوطلبان تکلیف خودشون رو بدونند؟!!

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   هر سال زیاد میشه همه دانشگاه ها. اینا تا ۲۵% هم میتونن زیاد کنن. اما دیگه دیدن اگر مثل سال های پیش ۱۵% زیاد کنن، ممکنه استقبال به صفر برسه. نهایتا امسال ۱۰% رو تایید کردن. بله ۱۰% برای دکتری خیلی میشه اما این مال همه مقاطع هست. از کاردانی تا دکتری. برای مقاطع پایین چیزی نمیشه. فشار فقط روی دکتراس.

 26. رها گفت:

  افزایش شهریه فقط برای ورودیهای جدیده ، نه ورودیهای سالهای قبل ، مثلا من که ورودی ۹۵ هستم ، سال مالی من ۹۵ هست و افزایشی هم شاملش نمیشه

 27. کنکور ۹۶ گفت:

  این ناعادلانه است ، درسته که پولیه اما نه تا این حد

 28. امیر گفت:

  بخاطر فعال کردن دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی و پردیس ، شهریه دانشگاه آزاد را افزایش می دهند . این کار باعث استقبال از سایر دانشگاهها می شود

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

   افزایش شهریه دانشگاه آزاد در اختیار هیات امنای دانشگاه آزاد است و به وزارت علوم ارتباط ندارد!!!!!!!وزارت علوم فقط شهریه های پردیس و شبانه-پیام نور و غیر انتفاعی را با همکاری دانشگاههای مربوطه تنظیم می کن.

 29. ..... گفت:

  افزایش شهریه بالاخص برای ورودی های پیشین ناعادلانه و غیر منصفانه بوده، چرا که فرد در ابتدای ورود به دانشگاه مبلغ خاصی را برای شهریه مفروض می پندارد و مسائل مالی خود را حول محور آن رقم تنظیم می کند. فلذا تغییرات این چنینی تاثیرات قابل توجهی بر فرد می گذراند و این فشارها مطلقا ناروا محسوب می گردند.

 30. رحیمی گفت:

  پارسال کلی از دوستان من بخاطر شهریه های زیاد انصراف دادن! این افزایش شهریه واقعا چرا صورت میگیره؟؟ دانشگاه یه آماری نمیگیره که دلیل انصراف های دانشجوها رو بدونه؟؟ ما امسال انتظار کاهش شهریه رو داشتیم حتی.

 31. رسول-کامپیوتر گفت:

  خوبه باز. هر سال ۱۵% اضافه میشد، امسال یکم مراعات کردن و ۱۰% افزایش دادن.

  • دکتری گفت:

   فکر نکنم ده درصد هم تو مبلغ کل هر ترم یعنی حدود یک میلیون کم باشه و در مجموع حدود ۸ تا ده میلیون.

  • مهرداد گفت:

   بازم زیاده ده درصد هرسال متناسب نرخ تورم افزایش پیدا میکرد الان تورم زیر ده درصد هست پس باید افزایش شهریه هم زیر ده درصد اعمال میشد

 32. محمد گفت:

  سلام.لطفا جواب بدین.برای دکترای بدون آزمون رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد،توی دفترچه انتخاب رشته و اطلاعیه های بعدی،صحبت شد اما از بدون آزمون رشته های پزشکی دانشگاه آزاد (مدیریت خدمات بهداشتی درمانی) هیچ صحبتی نشده تاالان.آیا برنامه ای برای جذب بدون آزمون این رشته ها اصلا وجود داره امسال؟ممنون میشم کسی راهنماییم کنه