مدرسان شریف کتاب مصاحبه دکتری سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی مدرسان شریف نیکفال کنفرانس ملی دانش و فناوری نوین در علوم مهندسی در عصر تکنولوژی

پیشنهاد بررسی حذف کنکور دکتری از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید اختیاراتی به دانشگاه‌ها داده شود تا بتوانند افراد فاضل را انتخاب کنند.

به گزارش پی اچ دی تست، به نقل از روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ در مراسم معارفه رئیس جدید کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران اظهار کرد: «گسترش دانشگاه‌ها زیاد است و به نظر بنده برخی روی حساب و کتاب هم گسترش پیدا نکرده‌اند، ضمن اینکه روش کنکور هم معضل جدیدی را در کشور ایجاد کرده است لذا باید اختیاراتی به دانشگاه‌ها داده شود تا بتوانند افراد فاضل را انتخاب کنند، به خصوص در مقاطع تحصیلات فوق لیسانس و دکترا که آسیبی که در سایر مقاطع ایجاد شده تا قسمت‌های بالاتر نیاید. زمانی تصویب کردیم کنکور برداشته شود اما سازوکار آن در وزارتخانه‌ها سامان نیافت».

دکتر لاریجانی تصریح کرد: «به نظر بنده دانشگاه‌ها می‌توانند افراد را از نظر علمی انتخاب کنند و این حرف سنجیده‌ای است و سپس تمرکز بیشتری بر کیفیت کار علمی داشته باشند. فکر می‌کنم با سازمان سنجش و وزارت علوم هم اگر کار شود می‌توان به فرمول عاقلانه‌ای که بر اساس شرایطی افراد را انتخاب کنند، دست یافت».

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۹)

 1. erfun گفت:

  با توجه به شرایط دانشگاه های ایران و تولید علم کنکور بهترین روشه

 2. علی منتظر گفت:

  از نظر من روش ایده آل جذب دانشجوی دکتری اینه که هر استادی به صنعت پروپوزال پژوهشی بده و سعی کنه از صنعت فاند بگیره، بعد برمبنای فاندی که داره دانشجو بگیره. در اینصورت استاد سعی خواهد کرد بهترین ها رو گزینش کنه چون اگه دانشجوی ضعیف بگیره نخواهد تونست از پس پروژه بر بیاد و کلی خسارت مادی و معنوی به استاد وارد میشه. نه کنکور لازمه نه جلسات مصاحبه ی کلیشه ای. هر استاد بر مبنای سوابق علمی و پژوهشی، دانشجوی مورد نظرش رو گزینش میکنه و هیچ بی عدالتی هم پیش نمیاد

  • دکتری گفت:

   بله. دقیقا.
   البته هم در حوزه صنعت و هم در حوزه های دیگر با ارائه طرحهای پژوهشی کاربردی دیگر!
   اصلا مقطع دکتری کاملا عادلانه به دوره های پژوهش محور و آموزشی پژوهشی تقسیم شود و در هر دوره هم به میزان متناسب و کاملا مساوی دانشجو پذیرش شود صرفا با بررسی سوابق علمی و پژوهشی! نه کنکور و …….
   اگر قرار به تست زنی باشد و برخی با آمادگی و برخی شانسی از فیلتر آزمون کتبی بگذرند و بعد هم چند برابر ظرفیتها مصاحبه های ناعادلانه و کلی هزینه و عده ای بدون رزونه قوی پذیرش شده و عده ای با وحود رزومه سنگین اما بدلایلی مثل بیماری در زمان آزمون و اخذ تراز پایینتر واقعا غیرمنصفانه از تحصیل باز بمانند که برنامه درستی نیست!
   همین که دوستمون فرمودند حمایت از پروپوزالهای حقیقتا پژوهشی و کاربردی با مسئولیت اساتید (با رعایت سقف دانشجو برای هر استاد) مقطع دکتری تبدیل به یک قطب علمی و پژوهشی شود نه صرفا یک مرکز علمی مانند مقاطع قبل از آن که فقط فارغ التحصیل بدون بازار کار و …. تحویل داده شود!
   امیدوارم مسئولیت واقعا تدبیر خاصی بیندیشند در حوزه حذف کنکور با توجیه اساتید در خصوص اهمیت آموزش و پژوهش کاربردی و نظارت خاصی هم از سوی وزارت علوم بر انتخاب دانشجوی فاضل توسط اساتید صورت پذیرد.

 3. جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

  برای مقطع دکتری که آخرین مقطع تحصیلی است چند نکته حائز اهمیت است:
  ۱-ایجاد رقابت شدید بین داوطلبان
  ۲-سنجش تئوریکی داوطلبان توسط سازمان سنجش
  ۳-حذف حد نصاب توسط دانشگاهها برای مصاحبه و ایجاد حد نصاب نمره علمی لازم برای قبولی و مجاز شدن در کنکور سراسری برای همه کد رشته های همه دانشگاهها به صورت تراز یکسان
  ۴-قبولی در آزمون سراسری به صورت سه برابر ظرفیت پذیرش همه کد رشته های یک رشته به صورت یکسان برای همه دوره های دانشگاههای سراسری-پیام نور-غیرانتفاعی و آزاد
  ۵-اعلام مردودی افرادی که حد نصاب نمره آزمون سراسری را کسب نکرده اند
  ۶-سنجش علمی-عملی-تحقیقاتی-کاربردی همه مجازین و قبول شدگان در کنکور سراسری توسط دانشگاهها به صورت روشهای یکپارچه
  ۷-ایجاد حد نصاب نمره قبولی در مصاحبه و بررسی سوابق علمی و عملی و پژوهشی متناسب با سطح هر دانشگاه
  ۸-جمع بندی نمره سازمان سنجش با نمره دانشگاه برای نتیجه نهایی
  ۹-گزینش قبول شدگان نهایی توسط هسته گزینش وزارت علوم
  ۱۰-کاهش ظرفیت مقطع دکتری به ۲تا ۳ نفر در هر دوره
  ۱۱-تشکیل کلاس دکتری تا حداکثر ۷نفر(روزانه-پردیس و شبانه)
  پیشنهاد می گردد دانشجویان شهریه پرداز دولتی یک عنوان داشه باشند(پردیس یا نوبت دوم)زیرا همه مقررات و نظامنامه و شیوه آموزش و پژوهش و سیستم اداری و هیات علمی در دوره های روزانه و پردیس و نوبت دوم یکسان است.

  حذف کنکور به

 4. امیررضایی گفت:

  “لذا باید اختیاراتی به دانشگاه‌ها داده شود تا بتوانند افراد فاضل را انتخاب کنند”
  حالا این فاضل رو کی تعیین میکنه؟
  با چه معیاری این فاضل بودن انتخاب میشه؟
  امسال که یه حد نصاب مصاحبه هم گذاشته بودن، کلی بی عدالتی دیدیم.
  نمره یکی تو مصاحبه دانشگاه الف ۴ بود تو دانشگاه دیگه ۳۵
  این یعنی چی؟ یعنی این داوطلب یه روز خوب بوده یه روز بد؟
  این همه تمایززززز؟

 5. هادی هوش گفت:

  بخدا مشکل اصلی خود دانشگاهها هستن.که اصلا هیچ معیار و ترازویی برای پذیرش دانشجو ندارن.روزانه ها که هیچی.۱۰۰مقاله ببر قبولت نمیکنن.کاش همه چی دست خود سنجش باشه تا دانشگاهها.

 6. محمدحسین گفت:

  وضعیت فعلی دوره ارشد و دکترا اصلا مطلوب نیست. اما این وضعیت ارتباط چندانی با کنکور نداره.
  اتفاقا نظارت سازمان سنجش باعث شده تا کمی گزینش عادلانه باشه و برروی ظرفیت ها اندکی نظارت وجود داشته باشه. بقول دوستان، چه بسا همین کنکور هم حذف بشه، دانشگاه ها مطابق میل خود آزمونی غیراستاندارد برگزار میکنند و بعد هم دوباره مطابق همون میل دانشجوی دکترا می گیرند.
  مشکل دقیقا افرادی هستند که در سال های اخیر تصمیمات بسیار سرنوشت سازی رو در مورد ظرفیت ها گرفتند و مثلا ظرفیت ارشد رو بیش از ۵ برابر کردند و دکترا رو هم بهمین منوال.

 7. امیرحسین گفت:

  با سلام…سازمان سنجش نه تنها نباید حذف شه بلکه تمامی اختیارات باید از دانشگاه ها سلب شه…چون تجربه نشان داده افراد بر اساس روابط شخصی انتخاب می گردند و نه بر اساس ضوابط قانونی…

 8. ... گفت:

  حذف کنکور دکتری فقط باعث افزایش بی عدالتی در جذب دانشجو خواهد شد.اساتید دانشجو خودشونو انتخاب میکنن.الان مقالاتی که اسم اساتید دانشگاه معتبر توش نباشه در هیچ نشریه ای ایرانی پذیرش نمیگیره چون اکثر این اساتید هیئت تحریریه مجلات هستند ،این هم یکی از اون بی عدالتی هاست

 9. محسن گفت:

  بهترین روش اینه که ۲ سال بشینی حسابی درس بخونی و مردانه تو یه رقابت شرکت کنی قبول بشی نه اینکه از راههای دیگه وارد بشی.

 10. 0000000 گفت:

  اگر واقعا افراد شایسته انتخاب شوند بهترین روش گزینش همین است

 11. علي گفت:

  با سلام در سال گذشته که مصاحبه دانشگاه ازاد به استان ها واگذار شده می توان جای پای سفارش وتوصیه را در انتخاب افراد بومی واشنا دید وبا یک مطالعه ساده متوجه شد که افراد بومی با مدرک غیر مرتبط کارشناسی ارشد به افراد غیر بومی با مدرک مرتبط ترجیح داده شده اند این توصیه ها را ه را برای رانت وسفارش ونفوذ هموار می کند خواهشا اینو دیگه باب نکنید

 12. میثم گفت:

  همین الان هم انگار بدون کنکور هست با این کمبود دانشجو، بیایین همکلاس های منو ببینید تورو خدا دست چپ و راستشونو بلد نیستن.

 13. Dalamper گفت:

  سلام، این چیزی که رئیس مجلس ما می گه اصلاَ تو کشور ما قابل اجرا نیست چون اصلاَ افراد فاضل توسط دانشگاه های ما انتخاب نمی شن و فقط معیار اینه که هر استادی دانشجوی خودشو بگیره که این اصلاَ عدالت نیست، پس من راضیم به همین کنکور سازمان سنجش با درصد تاثیر ضریب بالای آزمون کتبی، موفق باشید.

  • آنا گفت:

   لااااااااااایک هر دقیقه یه خواب میبینن. بخدا بعضی دانشگاههامعیارشون زیبایی داوطلبه من با اون خانوم که تومصاحبه گرفتنش تو یکی از دانشگاههای درجه یک دوست صمیمی بودم استاد برگشته بود گفته بود خانمی به این زیبایی رو مگه میشه رد کرد. واقعا عادلانه نیست که همه اختیارات دسته دانشگاه باشه

 14. دکتر ایشالا گفت:

  لطفا هر دقیقه یک نظر ندید. دانشگاهها کلا پارتی بازی میکنن الان تو مصاحبه. تازه کنکور هم داریم و این همه بی عدالتی هست. وای به روزی که کنکور نباشه. افراد متاهل و بچه دار کلا باید قید ادامه تحصیل رو بزنن. چون هر دوتاش تو مصاحبه دکتری نمره منفی حساب میشه. حالا کسی که رتبه خوب بیاره رو دیگه کمتر میتونن اذیت بکنن. یا اینکه اساتید محترم فکر میکنن فقط باید از دانشگاههای تهران و دانشگاههای درجه یک دانشجو دکتری بگیرن. به این توجه نمیکنن که کسی که تو یه دانشگاه کوچک درس خونده رتبه خوبی داشته و میتونسته تو دانشگاههای بزرگ تحصیل کنه اما به دلیل متاهل بودن شهر خودش رو ترجیح داده. اما این میشه نمره منفی. آقای لاریجانی محترم تو رو خدا اینقدر استرس وارد نکنید. این روش دیگه تصویب شده و روش عادلانه ای هم هست. کسی که از عهده چند تا تست برنیاد مطمئنا نمیتونه دکتری هم بخونه

  • پریا گفت:

   کی گفته که هر کی نتونه از عهدۀ تست بربیاد دکتری هم نمی تونه بخونه. پس این استعداد درخشان را گذاشتن برای چی؟ هیچ ارتباطی میان کنکور تستی و موفقیت در کنکور دکتری وجود نداره. به نظر من سطح سواد افراد به هیچ وجه با چند تا تست درست زدن مشخص نمیشه. این کنکور تستی زندگی تحصیلی خیلی ها را به نظر من به تعویق می اندازد. ضمن اینکه تحصیل در دو مقطع ارشد و دکترا وابستگی زیادی به تحقیقات داره و افراد قراره پژوهشگر و مدرس تربیت شوند و نه تست زن حرفه ای.

   • مژگان گفت:

    سلام. بله واقعا همینطوره تو مقطع دکتری محقق و پژوهشگر بودن مهمه نه تست زدن. به نظر من بهترین کار همینه که کنکور برداشته بشه و خود دانشگاه ها افراد با توانایی بالا را انتخاب کنند

    • پاییز گفت:

     بنده در کنکور سال گذشته رتبه نسبتا خوبی داشتم مقاله هم داشتم ولی از ۵۰نمره مصاحبه یه دانشگاه ۶ داد یکی ۲۰ رزومه برای هر دو دانشگاه یکسان بود و سوالایی که پرسیدن مشترک چون اصلا سوال علمی در کار نبود. نمرات کاملا سلیقه ای. پس هرچه دست دانشگاه ها در انتخاب بسته تر باشه و سازمان سنجش باز تر نتیجه منصفانه تر خواهد بود. کاش رزومه ها رو هم سازمان سنجش بررسی میکرد.

درج نظر