• مشاوره و اخبار آزمون دکتری 98 - 99 و دکتری بدون کنکور استعداد درخشان

 •   مدرسان شریف

  پیگیری برگزاری مستقل آزمون دکتری از سوی دانشگاه آزاد

  سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: اگر بتوانیم طرح را به سرانجام برسانیم تا آزمون به صورت مستقل برگزار شود در اطلاعیه‌ای این موضوع را اعلام می‌کنیم تا داوطلبان در آزمون جداگانه امتحان دهند؛ اما اگر طرح به سرانجام نرسید داوطلبان فرصت را از دست ندهند.

  به گزارش ایسکانیوز، دفترچه راهنمای ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال ۹۷ همزمان با آغاز فرآیند ثبت‌نام داوطلبان، فردا (چهارشنبه) منتشر می‌شود. بر همین اساس پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها از چهارشنبه، اول آذر ۹۶ آغاز می‌شود و داوطلبان تا سه‌شنبه، هفتم آذرماه ۹۶ فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی درصدد است آزمون دکتری این دانشگاه را به‌صورت مستقل برگزار کند.

  یکی از موضوعاتی که در دو سال اخیر در آموزش عالی کشور خبرساز شد، بحث ادغام و تفکیک کنکور دانشگاه آزاد اسلامی و کنکور سراسری بود که اذهان بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه را درخصوص برگزاری مستقل آزمون ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم درگیر کرد. طرح مذکور در حالی اجرا شد که دانشگاه آزاد اسلامی سابقه بیش از ۳۰ سال برگزاری آزمون مستقل و موفق در کنار آزمون‌های سراسری سازمان سنجش را در کارنامه خود دارد. حالا دانشگاه آزاد اسلامی از طریق معاونت پارلمانی در حال پیگیری است تا کنکور سال ۹۷ این دانشگاه را به‌صورت مستقل برگزار کند؛ به اذعان بسیاری از مسئولان آموزش عالی کشور ادغام آزمون سراسری با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی باعث اضطراب برای بسیاری از داوطلبان و خانواده‌های آنها شده است؛ زیرا حذف کنکور دانشگاه آزاد اسلامی، فرصت دوباره داوطلبانی را که احیانا با استرس و فشارهای روحی مواجه هستنند، از بین برده است.

  امیررضا شاهانی، سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره جزئیات ثبت‌نام در کنکور دکتری گفت: «معاونت پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی در حال پیگیری این موضوع است تا برگزاری مستقل کنکور به این دانشگاه بازگردد اما معلوم نیست این موضوع برای امسال محقق خواهد شد یا خیر.»

  به گفته شاهانی، در جلسه اخیر شورای سنجش و پذیرش که با حضور رئیس دانشگاه برگزار شد، این موضوع بررسی شده است. آن‌طور که سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی گفته است اگر این طرح امسال به سرانجام برسد تمام مراحل آزمون از برگزاری تا ثبت‌نام در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود ولی اگر محقق نشود ثبت‌نام در این آزمون طبق روال سال ۹۶ خواهد بود که در این صورت تنها انتخاب رشته با دانشگاه آزاد اسلامی و مانند سال ۹۶ خواهد بود.

  شاهانی درباره ظرفیت پذیرش نیز صحبت به میان ‌آورد و گفت: «ظرفیت‌ها در زمان انتخاب رشته مشخص و در دفترچه اعلام می‌شود؛ اما ظرفیت در تمام رشته‌ها حدودا مانند سال ۹۶ خواهد بود.»

  او افزود: «ثبت‌نام برای کنکور فردا (چهارشنبه) آغاز و آزمون نیز برگزار و سپس نتایج اعلام می‌شود؛ بعد از اعلام نتایج، زمان انتخاب رشته مشخص شده و در همان زمان دفترچه باید چاپ شود که ظرفیت همان روز مشخص می‌شود.»

  سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی درباره موضوع کدرشته‌ها هم توضیح داد: «سال گذشته هم عمده کدرشته‌ها را حل کردیم و حدود ۳۰۰ رشته باقی ماند که مربوط به رشته‌های برون‌مرزی بود و داوطلب چندانی نداشت. به‌عبارتی تعداد داوطلبان در آنها محدود بود. امسال هماهنگی‌ها صورت‌گرفته و مشکلی پیش نخواهد آمد زیرا تمام رشته‌ها مورد تایید است و داوطلبان هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند.»

  شاهانی در ادامه به داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی توصیه کرد روز چهارشنبه ثبت‌نام خود را انجام دهند. او گفت: «اگر بتوانیم طرح را به سرانجام برسانیم تا آزمون به صورت مستقل برگزار شود در اطلاعیه‌ای این موضوع را اعلام می‌کنیم تا داوطلبان در آزمون جداگانه امتحان دهند؛ اما اگر طرح به سرانجام نرسید داوطلبان فرصت را از دست ندادند.»

  به گفته سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، تمام داوطلبانی که دارای مدرک معتبر کارشناسی‌ارشد چه دانشگاه دولتی و چه دانشگاه آزاد اسلامی هستند و تا ۳۱ شهریور فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی شوند.

  مطالب مرتبط

  اعتراض داوطلبان به نتایج نهایی دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... تعدادی از داوطلبان دوره بدون آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی طی تماس با ایسنا، نسبت به نتیجه نهایی دوره بدون آزمون دکتری تخصصی سال 97 دانشگاه آز...
  اعلام جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان دکتری بازمانده از تحصیل در دانشگاه ... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی جزئیات ادامه تحصیل دانشجویان مقطع دکتری بازمانده از تحصیل رشته های غیرپزشکی را به رؤسای واحدها، مراک...
  انتشار نتایج دکتری بدون آزمون 97 دانشگاه آزاد... نتایج نهایی دکتری بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی هم‌ اکنون منتشر شد. به گزارش پی اچ دی تست، نتایج نهایی داوطلبان پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری...
  انتشار راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون 97 آزاد... پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون سال 1397 دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در روز چهارشنبه 18 مهرماه جهت ثبت نام به واحدهای دانشگاهی مراجعه نماین...
  لزوم اخذ واحدهای پیش نیاز دکتری دانشگاه آزاد در ترم اول و دوم تحصیل... معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دروس جبرانی در مقطع دکتری باید در ترم های اول و دوم تحصیل گذرانده شود. دکتر علیرضا رهایی م...
  کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
  avatar
  کنکور 97
  کنکور 97

  به هیچ عنوان نباید جدا بشه ، اعتبار دکترا شوخی نیست

  دکتری
  دکتری

  کاملا موافقم

  امير علي
  امير علي

  هر روز یه قانون جدید.

  امید تجدیدی
  امید تجدیدی

  خطاب به دانشجوی آزاد
  سلام
  بزرگوار، وقتی امتحان ها جدا باشه شانس دانشجو برای قبولی خیلی بالاتر می ره، ضمن این که سوالات سراسری متاسفانه روال مشخصی نداره و واقعا اذیت کننده است. پارسال دانشجوها واقعا اذیت شدن، خود دانشگاه آزاد هم مونده بود وسط که چی کار کنه. به نظرم تفکیک آزمون ها خیلی خیلی بهتره.

  دکتری
  دکتری

  باید یکی باشه همه
  استاندارد مثل ۹۶

  دانشجوی آزاد
  دانشجوی آزاد

  بازهم پذیرش های همینجوری…..

  امید تجدیدی
  امید تجدیدی

  سلام
  امیدوارم آزمون ها جدا بشن، البته نه این که ظرفیت ها بره بالا بیخودی، ولی جدا باشن.

  @@
  @@

  سلام من ترم سه ارشد هستم ایا امکان ویرایش معدل در ماه های اینده هست؟ چون من فقط معدل دوتا ترم قبل رو دارم

  مهسا
  مهسا

  سلام
  بله امکان ویرایش معدل فراهم خواهد شد. مشکلی نیست.

  منتظر تکمیل ظرفیت دکتری
  منتظر تکمیل ظرفیت دکتری

  فردا ثبت نام شروع میشه اینا الان میگن جداگانه برگزار بشه تو رو خدا آزاد رو جدا کنید ما رو مثل پارسال سر در گم نکنید تکلیف رو روشن کنید هم تو سراسری و هم در آزاد شرکت کنیم. به خدا گیج شدیم آخه ما چه گناهی داریم

  مهسا
  مهسا

  سلام
  نگران نباشید. پیشنهاد جدا شدن ازمون غیرعملی هست، چون ازمون یکپارچه مصوبه مجلس هست و به این راحتی نمیشه کنار گذاشتش.

  دکترا
  دکترا

  البته دانشگاه آزاد میخواهد هزینه ۲۰۰ هزار تومانی ثبت نام را از دست ندهد.فعلا که سنجش ۶۰ هزار تومان میگیره اما اگر خود دانشگاه آزاد مجری ثبت نام باشد بالای ۲۰۰ هزار یا ۳۰۰ هزار تومانه….گدشته از آن باز ظرفیت دکترا را مثل قبل ۱۵ نفر در هر رشته دانشگاه خواهد کرد…..و باز….

  دکتری
  دکتری

  دانشگاه آزاد تازه امسال داره اعتبار کسب میکنه
  تو را خدا داستان دیگه ای درست نکنین
  مثل امسال باشه بهتره
  هم استاندارد هم معتبر

  امید تجدیدی
  امید تجدیدی

  سلام به کیا
  شما آقا هستید یا خانم؟ آقا کیا / کیا خانم
  اگر ازاد مجزا باشه خیلی بهتره مخصوصا واسه نفتی ها

  Kia
  Kia

  ظرفیت رشته مهندسی نفت رو افزایش دهید در دانشگاه ازاد

  ....
  ....

  چه جالب داستانها همچنان ادامه دارد