مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

لزوم فرهنگ سازی در زمینه اهداف تحصیل در دوره دکتری

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بخش قابل‌توجهی از استادان دانشگاه، آموزش را صرفا برای آموزش می‌بینند و اینکه دانشجویان دکتری با هدف استاد‌شدن درس بخوانند اسیر یک دور باطل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آنا، دکتر فرهاد رهبر در شانزدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور در مشهد مقدس در جمع خبرنگاران گفت: برای رفع مشکلات کشور صحبت از ارتباط دانشگاه و صنعت می‌شود و جلسه می‌گذارند، حال آنکه تا زمانی که اساتید به فکر رفع مشکلات کشور نباشند، با این جلسات هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بخش قابل‌توجهی از استادان دانشگاه، آموزش را صرفا برای آموزش می‌بینند و اینکه دانشجویان دکتری با هدف استاد‌شدن درس بخوانند اسیر یک دور باطل شده‌اند.

رهبر خاطرنشان کرد: استادان رکن اصلی دانشگاه‌ها هستند که نقشی اساسی برای انجام وظائف محول شده به دانشگاه‌ها را بر عهده دارند و محصول تلاش این اساتید، تربیت دانشجویانی است که باید در ادامه به حل مساله مردم بینجامد، حال اگر وضعیت دانشجویان را در زمان ورود و نیز پایان دانش‌آموختگی مقایسه کنیم درخواهیم یافت که چه تحولی در خصوص عرق دینی و ملی در آنان ایجاد کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: باید بررسی شود که جدای از بحث دانش‌افزایی، به لحاظ دینداری، ابتکار، خلاقیت، عرق ملی، خودباوری، اخلاق، معنویت و بصیرت به دانشجو اضافه شده است.

وی گفت: اگر استاد خود متحول شده و سرشار از عشق به اسلام و غرور ملی باشد می‌تواند این مفاهیم را به دانشجو نیز منتقل کند و آنگاه است که می‌توانیم مدعی شویم به وظیفه خود عمل کرده‌ایم. باید میزان اثربخشی دبیران هم‌اندیشی بر روی اساتید دانشگاه با شاخصی مشخص شود تا برای آسیب‌شناسی این روند برنامه‌ریزی دقیق، هدفمند و موثری انجام شود.

رهبر با انتقاد از شیوه آموزش و تربیت در دانشگاه گفت: متاسفانه در دانشگاه‌ها مانند حوزه شاگردپروری نمی‌شود؛ اساتید به اندازه کافی برای دانشجویان وقت نمی‌گذارند و دانشجویان نیز حرمت و شان استادشاگردی را به جا نمی‌آورند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نرخ شهریه این دانشگاه هم اشاره کرد و گفت: افزایش نرخ شهریه این دانشگاه بر‌اساس و متناسب با نرخ تورم است لذا برخی سال‌ها عملا کاهش سقف شهریه نیز داشته‌ایم. در برخی کد رشته‌ها در سال جاری بر‌اساس برخی شاخص‌ها و تخفیف‌ها، کاهش ۵۰ درصدی شهریه دانشگاه را نیز خواهیم داشت.

وی همچنین از برنامه این دانشگاه برای اعمال برخی تخفیف‌ها و تسهیلات برای دانشجویان این دانشگاه در مناطق زلزله‌زده غرب کشور خبر داد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. پاندا کامپیوتر۲ گفت:

  نیمه دوم دی ماه ۹۶

 2. پاندا کامپیوتر۲ گفت:

  دوستان در روزنامه فرهیختگان نوشته که طبق اعلام سرپرست دانشگاه آزاد تکمیل ظرفت کلیه مقطع تحصیلی از نیمه دوم بهمن ماه آغاز می شود

  • مهسا گفت:

   سلام
   بله گفته شده همه مقاطع، اما اگه شرح خبر رو بخونید، مربوط به مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد هست و صحبتی از مقطع دکتری تخصصی نیست.

 3. هواشناس گفت:

  توروخدادگه نتایج تکمیل ظرفیت رو اعلام کنین تاکی باید منتظربمونیم؟

 4. مرجان گفت:

  دانشگاه آزاد تکمیل ظرفیت دکتری کی اعلام میشه تا کی باید انتظار بکشیم لطفا زودتر اعلام کنید خسته شدیم

  • هانیه معین گفت:

   آخه نمیگن داریم یا نداریم! هیچ خبری نمیدن. من مطمئنا اگه تکمیل ظرفیت بیاد قبول میشم چون رتبه ام خیلی خوبه.
   ایشالا زودتر اعلام میشه

 5. محمد گفت:

  هدفم از تحصیل استاد شدن نیست فقط افزایش علم و دانشم است تا بتوانم در ارتقا سطح سازمانم موثر باشم

 6. آیدین گفت:

  با سلام نتایج تکمیل ظرفیت مسلما تا قبل ۱۳ دی اعلام نمیشه چون بخاطر زلزله کرمانشاه مصاحبه ها تا ۱۳ ام تمدید شدن بعو اون هم خدا میدونه کی اعلام کنن شاید تا بهمن طول بکشه…

 7. معین گفت:

  لطفا یه خبر از تکمیل دوم آزاد بدین

 8. سارا گفت:

  والا من حتی به استاد شدن فکرم نمیکنم..راضی به کارمند ساده در یه اداره معمولی هستم.

  • معین گفت:

   دکترا که بگیری به کمتر از مدیرعاملی راضی نمیشی، حتی اگه یه شغل کارمندی ساده پیدا کنی و بری اونجا هیچکی رو قبول نخواهی داشت و سعی در ارتقا سمت خواهی داشت.

 9. منتظر تكميل ظرفيت گفت:

  سلام. تکمیل ظرفیت بهمن ماه حتما ضروریه. چون تکمیل ظرفیت مهر ماه فقط جابجایی بوده. چرا زودتر اعلام نمیکنند.

 10. معین گفت:

  دوستان لطفا تکمیل ظرفیت بهمن دانشگاه آزاد رو پیگیری کنید… تکمیل ظرفیت نیم سال اول کلا جابه جایی بود. خبر موثق دارم که خیلی از واحد ها ظرفیت خالی دارن. لطفا پیگیری کنید تا تکمیل ظرفیت بهمن رو اعلام کنند.

 11. شیرین گفت:

  سلام. دوستان خسته شدم، از انتظار.. تکمیل ظرفیت کی نتایجش میاد، تا ۲۷ آذر مصاحبه بود آخه چطور بعضیا میگن این هفته اعلام میشه؟

 12. هانیه معین گفت:

  از قسمت سامانه ی پرسش و پاسخ روابط عمومی این سوال رو پرسیدم:

  با سلام. ایا امسال برای نیم سال دوم تکمیل ظرفیت دکتری دارید؟ .میدونم کارشناسان روابط عمومی اطلاعی از این موارد ندارند. خواهش میکنم نگید اگر داشته باشیم در اطلاعیه های سایت اعلام میکنیم. لطفا از همکارانی که اطلاع دارند بپرسید.با تشکر

  و جواب زیر رو دریافت کردم:

    اگر برای ترم بهمن ضوابط تکمیل ظرفیت داشته باشیم از طریق سایت sanjesh.iau.ac.ir اطلاع رسانی میشود.

  فک کنم یک روبات مسئول پاسخگویی هست که هردفعه همینو میگه. خب بره تو اتاق مربوطه و بپرسه ببینه تکمیل ظرفیت هست یا نه…

 13. حسین گفت:

  این حرفا زمانی می تونست درست باشه که این قدر دانشگاه و.. باز نمی شد نه این که به نقل از دکتر رهبر ۲۰ هزار نفر دانشجوی دکترای بیکار که تا ۱۰۰ هزار نفرم می رسه وجود داشته باشه بعد این حرفا زده بشه.

 14. جواد گفت:

  چرا تکمیل ظرفیت دکتری اعلام نمیشه؟
  تاریخ دقیقی اعلام شده؟

 15. الناز گفت:

  سلام دوستان
  چرا نتایج تکمیل ظرفیت اعلام نمیشه،

 16. علی محمدی گفت:

  تکمیل ظرفیت بهمن کی اعلام میشه

 17. کامران برق گفت:

  از آقای دکتر رهبر خواهانیم انشااله هرچه سریعتر برای بهمن ماه تکمیل ظرفیت دکتری اعلام نمایند

 18. حسن گفت:

  سلام من دانشگاه ازاد رشت قبول شدم ولی بخاطر اینکه دفاع پایان نامه ام عقب افتاد نتونستم مهر ثبت نام کنم الان دفاع کردام میتونم ثبت نام کنم دوستان کسی اطلاع داره میشه یا نه

 19. حسین گفت:

  این حرفا چه فایده ای داره؟ باید اشتغال ایجاد کرد. والا این حرفا قصس

 20. معین گفت:

  بزرگ ترین آرزوم اینه که خانوم دکتر شم، لطفا دعا کنید دوستان

 21. دکتری گفت:

  استاد ودانشمند فرزانه جناب آقای دکتر رهبر ریاست محترم دانشگاه محبت بفرمایید دستورتکمیل ظرفیت دکتری بهمن ماه را صادر بفرمایید

  • معین گفت:

   سال های قبل تکمیل ظرفیت بهمن دکتری رو داشتیم. کاش امسال هم داشته باشیم. کاش مصاحبه مجدد برگزار شه

 22. منتظر گفت:

  تکمیل ظرفیت دکتری بهمن ماه چی شد

 23. نا امیدد گفت:

  جناب دکتر رهبر..
  منظورتون از فرهنگ سازی یعنی کاهش ظرفیت اونم به این میزان و به این شکل؟؟

 24. دکتری 97 گفت:

  فعلا که جناب رهبر تغییراتی رو در دانشگاه علوم و تحقیقات اعمال کرده که به ضرر دانشجو تمام میشه ، ادغام گروهها و استفاده کردن از اساتید کم تجربه به جای اساتید صاحب نام ضربه بزرگی به دوره های ۹۶ وارد نموده

 25. وتهران گفت:

  رهبر درست میگه؛اشتباهه که برای استاد شدن دکتری خوند. من برای ارتقای سمت در شرکتی که هستم میخوام دکتری بخونم 🙁