مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

حذف کنکور دکتری منوط به مصوبه مجلس

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند مصوبه مجلس است که قانون فعلی را منسوخ کند.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت‌های معاونت آموزشی وزارت علوم در ستاد مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، حذف کنکور را یکی از سیاست‌های جدی وزارت‌ علوم عنوان کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که کنکور باید حذف شود اما حذف آن یک فرایند تدریجی است و این گونه نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا حذف شود. در واقع باید دستگاههای ذیربط در این زمینه متمرکز شوند و هماهنگی‌های لازم با این دستگاهها صورت بگیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی گفت: در دوره‌ کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید کنکور حذف شود. همچنان که در سال ۹۴ یک بار کنکور برای پذیرش دوره دکتری تخصصی حذف شد اما بر اساس طرح مجلس شورای اسلامی مجددا پذیرش از طریق کنکور صورت گرفت یعنی ما دوباره به سالهای قبل برگشتیم. بنابراین حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند مصوبه مجلس است که قانون فعلی را منسوخ کند.

وی همچنین در خصوص شایعه انتفاع برخی از افراد از بحث کنکور نیز گفت: نباید این شایعه تقویت شود. چرا که اقدامات سازمان سنجش و آموزش کشور به عنوان متولی بحث کنکور و آزمون‌ها کاملا تابع دستگاه های بالا دستی است و اگر ما در آموزش عالی به این نتیجه برسیم که کنکور باید حذف شود، سازمان سنجش آن را اجرایی خواهد کرد.

وی در خصوص مجوز رشته محل‌های دانشگاه آزاد گفت: رشته محل‌های دانشگاه آزاد طبق سالهای گذشته برای سال امسال نیز بررسی شده است. بخش‌هایی از این رشته محل‌ها به منظور یک بار پذیرش دانشجو صورت می‌گیرد و بخش‌هایی دیگر نیز به پذیرش قطعی بوده و این رشته محل‌ها توسط سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دانشجوی دکتری 96 گفت:

  کنکور دکتری رو حذف نمی کنن اگه بخوان آزمون بگیرن احتمالا مثل کنکور ۹۵ میکنن که یه آزمون در حد دروس کارشناسی گرفتن و ۱۰۰ درصد نمره رو گذاشتن برای مصاحبه دانشگاهها
  ولی در هر صورت اگر به این حالت هم بشه باز هم تا حدی بی عدالتی، میشه چون تاثیر رتبه، صفر درصد میشه

 2. دانشگاه بسازيم (با تحصيلات رايگان) گفت:

  سونامی حذف پذیرش کلید خورد!
  پردیس خودگردان دانشگاه علامه طباطبایی در سال تحصیلی آینده پذیرش نخواهد داشت.

 3. farhad گفت:

  بازم حق خوری
  ما جوونا دستمون به هیجا بند نیست…
  امسال‌شایسته ترین بودم… ولی قبولم نکردند…
  بگذریم… دوباره تلاش میکنیم…
  ویرایش اطلاعات میشه محل آزمون رو تغییر داد ؟
  ویرایش قبل کنکور میزارن دیگه ؟

  • ایمان گفت:

   معمولا فرصت ویرایش میزارن اما این ویرایش در موارد محدودی است نه تمام آیتمها.
   فکر کنم پارسال شامل محل آزمون نبود

 4. فرداد گفت:

  به قول آقا مسعود: “خداوند رحمت کند آیت الله هاشمی رفسنجانی را که دانشگاه آزاد اسلامی را تأسیس کرد زیرا دانشگاه های دولتی ظرفیت پذیرش همه طالبان علم را نداشت و تحصیل و فراگیری علم حق هر انسان است و هر مسلمان ایرانی هم علاقه مند است در کشور خود تحصیل کند، کم کردن ظرفیت پذیرش دکتری به بهانه شغل، راه حل برای فارغ التحصیلان دکتری نیست بلکه پاک کردن صورت مسئله است”

  منبع:
  http://phdtest.ir/1396/10/%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-96-97

 5. دکتر ایشالا گفت:

  این آقا چه خصومتی با ما داره که مدام حرف از حذف کنکور دکتری میزنه. یعنی چی این همه اصرار. من اصلا دلیل این همه اصرار بر بی عدالتی رو نمیفهمم. واقعا حذف کنکور بی عدالتی محض هست . بی عدالتی بی عدالتی ………

 6. آرمین گفت:

  به نظر من با حذف کنکور بی عدالتی نسبت به وضعیت فعلی خیلی بیشتر خواهد شد. من نمیدونم اینا هدفشون چیه.