مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

لزوم حذف کنکور مقطع دکتری

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف گفت: کنکور مقطع دکتری باید حذف شود.

به گزارش خبرگزاری آنا، طالبیان، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف، گفت: مقالات دانشجویان برای دوره‌های دکتری باید ارزیابی بین‌المللی شود. دانشگاه‌های دیگر جهان این سختگیری‌ها را ندارند و شاید سختگیری‌های دیگری دارند. آنها باید در دوره دکتری به دنبال حل مساله جامعه و صنعت باشند و در این زمینه دانشجو جذب می‌کنند.

برای نوآوری در آموزش باید از دبستان و دبیرستان تغییر شروع شود، نظام آموزشی ما بخوان و بنویس است، بخوان تفکر کن بنویس تفکر کن حذف شده است. کنکور مقطع دکتری باید حذف شود، برای حذف باید تمرین شود. اولین جایی که می‌توانیم حذف کنیم همین مقطع دکتری است. حذف کنکور برای برخی رشته‌ها اصلا امکان پذیر نیست.

در رشته‌های پزشکی نمی‌توان کنکور را حذف کرد. امسال ۴۰۰ هزار نفر در رشته تجربی کنکور دادند، اگر کنکور حذف شود چه باید کرد؟ همه می‌خواهند هم دکتری شوند. کنکور در خیلی جاها مانند چین و کره‌جنوبی وجود دارد. کجای دنیا دولت و پارلمان در پذیرش دانشجو اعمال نظر می‌کنند. حذف کنکور از دکتری شروع شود. امتحان‌های تخصصی تافل و جی‌آر‌ای برگزار شود، آنهایی که قبول می‌شوند درخواست پذیرش می‌دهند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. منافع همگانی گفت:

  سلام من کاملا با حذف کنکور دکتری موافقم و خواستار رشد مهارت ها هستم تا اینکه یک تا دوسال پشت کنکور بشینیم و بعد هم آدمیزاد از آینده خبر نداره شاید روز کنکور به هر دلیلی دانشجو آمادگی مطلوبی نداشته باشد علی رغم اینکه مطالعه خوبی داشته است.از مسئولین خواستارم در اجرایی شدن این تصمیم نهایت تلاش خود را داشته باشند و اجازه دهند هر کس طالب علم است در این مسیر وارد شود و در آخر با تعریف قوانین سخت حین تحصیل علم، شاهد خروجی بهتری باشیم. همچنین حضور جوانان در عرصه دانشگاه منافع بیشتری را نصیب جامعه خواهد کرد. چه بهتر که جوانان در جامعه فعالیت داشته باشند تا اینکه مدتی دغدغه انها پذیرش در مقطع دکتری باشد.

 2. محمود گفت:

  با سلام
  در شرایط فعلی حذف کنکور اصلا به صلاح نیست
  بنده فارغ التحصیل دکترا هستم . وضع مصاحبه ها الان افتضاحه و مسایلی حاشیه ای بر متن تقدم دارند. رتبه ۲ رشته ای رو نگرفتن و رتبه ۸۰ رو گرفتن با اینکه رزومه نفر ۲ به مراتب بهتر بود. در مصاحبه ها سلیق و علایق حرف اول را میزند. همین الان هم با وجود کنکور پارتی زیاه وای به اینکه کنکور حذف شه. حداقل کنکور یک مرحله برای شناخت داوطلبان بهتر میتونه باشه کم نیدیم که دانشجویان با معدل بالا فقط حفظ کرده اند. حدف بدون کنکور و سهمیه استعداد درخشان الان هم تازه اشتباهه چون اغلب استعداد درخشانیها فقط حافظان خوب بودند تا تحلیلگر.

  مسیر آموزش ایران نباید یک دفعه دچار تحول بشه که عوارضش جبران ناپذیره. میدونید چرا کنکور دکتری از سال ۹۰ بوجود آمد؟ فقط فساد وحشتناک در دانشگاهها خصوصا دانشگاههای بزرگو پرونده های که در سال ۸۹ به دیوان عدالت اداری و حراست وزارت علوم رفت. یک مسیر اشتباه را یک بار دیگه تکرار کنیم از عقلانیت به دوره. باید نقش سلیقه رو کم کرد فقط. و پروژها برای حل معضلات کشور تعریف بشه

 3. دانشجو گفت:

  من دانشجوی دکتری هستم که اماده دفاع هستم از نظرمشکل ما حذف یا بودن کنکور نیست مشکل ما کیفیت اموزشی پایین و پاس کردن دروس بدون هیچ سخت گیری هست ! استادانی که میان سر کلاس از سر و ته زمان کلاس می زنند ٣-۴ تا کتاب معرفی می کنند و بعد با توجه به اعتراض دانشجویان یا یه تعدادسوال می دهند یا ١٠٠ صفحه از یکی ازون منایع رو انتخاب می کنند جهت امتحان!!
  به نظرتون این عادلانه هست؟
  در کجا این مدل درس خون باعث رشد میشه؟
  تحقیق و بحث و نو اوری جایگاهش کجاست؟
  بسیاری از دانشجویان دکتری نمی تونند انگلیسی رو که یک زبان بین المللی هست صحبت کنند به نظرتون یه همچین فردی می تونه مقاله بخونه و تحلیل کنه؟
  دانشجویانی داریم که هنوز فرق مقالات رو با هم نمی دونن!!!
  و……..
  مسایلی ازین دست وجود داره که به نظر من باید حل بشه و بعد از اون به مسئله کنکور توجه بشه،همیشه ترمیم باید از درون ایجاد بشه تا نتیجه محکم تری بده!!!!

 4. مهسا گفت:

  واقعا درست گفتید به امید آن روز

  • مملی گفت:

   البته حذف کنکور نتنها به معنای افزایش ظرفیت دکترا نیست بلکه به معنای کاهش شدید ظرفیت دکتراست چون پذیرش براساس مقالات صورت میگیرد که آن صورت مقالاتی صرفا ای اس ای بودن مدنظر نیست بلکه باید با کیفیت بالا باشد که این گزینه در بیش از نود و نه درصد داوطلبان وجود ندارد. یعنی حتی جذب دانشجوی دکترا با خالی ماندن ظرفیت درخواستی دانشگاهها خواهد بود. اگر این روند برای جذب دکترا صورت گیرد روند علمی و با کیفیت خواهد بود و افراد پرتوان علمی و پژوهشی را جذب خواهد کرد و دانشگاهها روز بروز به دانشگاههای سطح اول دو دنیا نزدیک خواهند شد.

 5. حمید گفت:

  ما متقاضی حذف مصاحبه هستیم
  به جای مصاحبه دانشجویان مدارک زبان و مقالات خود را به سازمان سنجش ارسال نموده و توسط هیئتی بی طرف ارزیابی و نمره دهی شود.

  هرچه قدر دخالت نیروی انسانی را در سنجش و پذیرش کمتر کرده و فرایندها را تقویت نمایند در جهت شفافیت گام بر خواهند داشت.

  و این یعنی عدالت
  کنکور + مدرک زبان + مدارج تحقیقی و پژوهشی

  ما خواهان حذف پارتی بازی و اعمال سلیقه هستیم.

  • مملی گفت:

   البته مقالات تایید شده در بیست ژورنال اول دنیا از لحاظ رنگینم علمی در هر رشته باشد نه هر مقاله ای اس ای که منتشر بشه. چون کیفیت مقالات مهمه نه چاپ آن. چاپ هر مقاله ای اس ای نشان توان علمی فرد موردنظر نیست. ثانیا با متخلفان کپی پیست (سارقان ادبی) برخورد قانونی سخت شود.

 6. میثم گفت:

  آقا دست بردارین، چی به سر نظام آموزشی کشور آورد همین سیاست های بدون تفکر؟ ای کاش بجای حذف کنکور این سیستم اموزشی درست مدیریت می شد، چگونه؟ اول دانشگاه های غیر انتفاعی کلا جمع می شدن و دوم ظرفیت کاردانی و کارشناسی برای تمام دانشگاه ها اعم از دولتی، پردیس، پیام نور و دانشگاه آزاد به هر مقطع حداکثر ۱۵ نفر کاهش پیدا می کرد و ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد ۷ و دکتری ۴ نفر کاهش پیدا می کرد اون وقت میومدین می دیدین که چقدر به کیفیت اموزشی توجه می شد و اساتید وقت بیشتری برای دانشجو می ذاشتن تا دانشجوی با سواد به جامعه تزریق کنند نه که صرفا برای رفع تکلیف نمره پاسی بدن و اینهمه فارغ التحصیل بیکار و اکثرا کار نابلد رو در جامعه داشته باشیم. اما دریغ که امروز ما این رو طلب می کنیم اما شاید ۳۰ سال دیگه مسئولان به فکر بیوفتند.

  • مملی گفت:

   البته ارشد ۷ نفر و دکترا ۱ یا ۲ نفر. ضمنا کسانیکه در چند سال اخیر دانشجوی دکترا شدن با سواد در حد کارشناسی یا کاردانی هستن چکار باید کرد ایا تغییر عادلانه است و اینکه این دانشجویان دکترا و ارشد ۶ سال اخیر با دانشجویان دکترا و ارشد قبل و همسنگ هستند. بنظرم نانتنها همسنگ نیستند بلکه تفاوت بسیار بسیار فاحشی دارند که باید این تفاوت فاحش ملحوظ گردد.

 7. فرزاد گفت:

  باسلام متاسفانه سونامی حذف کنکور این روزا داغ است ای کاش مسولین یه همه پرسی از داوطلبین میکردن و بعد نظر می دادن فقط یه همه پرسی ساده مشروعیت تصمیمات این عزیزان را مشخص میکنه .

 8. صبا گفت:

  سلام دوستان. اکثر اساتیدی که الان برای ما تصمیم گیری میکنند آیا زمانی که جذب دانشگاهها شده اند یعنی چیزی حدود ۲۰ سال پیش آیا با دهها مقاله مقاله و معدل های بالای ۱۷ هیت علمی شده اند که حالا با جوانان مستعد و سخت کوش این چنین برخورد میکنند؟

 9. حسین گفت:

  ورود بیگانگان به با مهارت زبان به دکتری آسان ترمیشه به اعتبار زبان فارسی صدمه وارد میشه کلاسهای زبان رونق پیدا میکنه به نظر من زبان هم لازم نیست حذف شود چون کامپیوتر ها هم ترجمه و هم مکالمه میکنه مشکلی به وجود نمیا بهتره حذف بشه فقط برای دانشجویان دکتری لب تاپ و اینترنت در اختیارشون قرار بدن تحقیقات خود رو جلو ببرند.

 10. حسین گفت:

  تافل کسی قبول بشه میتونه در تمام دانشگاهای جهان تحصیل کنه تافل فارسی خوبه

 11. امین گفت:

  واقعا مسخره است، به نظر من از زمانی که کنکور دانشگاه ها را حذف کردن مشکلات بیکاری جوانان خیلی بیشتر شد، به نظر کنکور نه تنها نباید حذف نشه بلکه باید سخت تر هم بشه تا جلوی این همه بیکار که از دانشگاه فارغ التحصیل میشن گرفته بشه

  • صبا گفت:

   کاملا موافقم. دانشجو رشد قارچ گونه پیدا کرد و بسیاری از استعدادهای جوانان در زمینه های دیگر مغفول ماند…

 12. داوطلب گفت:

  هر کدوم از دوستان به نفع خودش حقیقت رو تفسیر می کنه!
  کسی که استادا هواشو دارن میگه حذف کنکور خوبه!
  کسی که میدونه جایی تو دل استادا نداره میگه حذف کنکور بده!
  وای بر جامعه ای که منافع فردی بر منافع جمعی برتری پیدا کنه…

  • کنکوری 1397 گفت:

   دوست عزیز، شما هم نظر خودتون رو بیان کردین!
   غیر از اینه!

   • داوطلب گفت:

    مسلما من هم نظرم رو گفتم. بحث من روی عادلانه قضاوت کردنه و در این شرایط عادلانه یعنی ۵۰ درصد کنکور و ۵۰ درصد مصاحبه.نه مثل بعضی از دوستان که میگن کنکور کلاً حذف بشه یا یه سری که میگن ۱۰۰ درصد پذیرش از طریق کنکور باشه.

 13. سهراب عباسی گفت:

  اگر کنکور حذف شد برای سنجش ابرو می ماند

 14. کنکوری 1397 گفت:

  قبلا گفتم بازم میگم و ۱۰۰هزار بار هم خواهم گفت: در شرایط فعلی حذف کنکور = پارتی بازی محض!

 15. فیزیولوژی گفت:

  درود
  استاد بزرگواری که صحبت از حذف کنکور دکتری میکنن و دوستانی که تایید میکنن نگرانی شون قابل درک نیست،طی ذو سال گذشته تقریبا اغلب شرکت کننده ها کنکور که به مصاحبه تخصصی دعوت شدن.

  دوستان شرکت کننده خودشون شاهد اعمال نفوذ و پارتی بازی به وفور بودن و لازم به بازخوانی اون ها نیست.

  یعنی اون دوستان که قراره از راههای مورد نظر جذب بشن از جواب دادن چند تا سوال ساده درس تخصصی هم عاجز هستن!؟ یکم انصاف هم خوب چیزیه

 16. آیدین گفت:

  خدایا هر روز یه خواب میبینن

 17. جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران گفت:

  منظور از حذف کنکور سنجش و پذیرش ۱۰۰درصدی از طریق آزمونهای اختصاصی و بررسی سوابق و مصاحبه تخصصی است که توسط دانشگاه انجام خواهد شد نه سازمان سنجش یا وزارت علوم

 18. درد دل گفت:

  استاد محترم سلام
  به شتر گفتند گردنت کجه گفت کجام کج نیست که فقط گردنم کج باشه
  استاد محترم اگر در جامعه ما همه استانداردها رعایت شود و هرچیزی سر جای خودش باشد و استعدادها شکوفا شوندو عدالت تحصیلی،اقتصادی و رفاهی بر قرار باشدهمچنین اگر شخصیتهای پخته و فارغ از هر گونه کمبود در جامعه علمی پرورش پیدا کنند مون موقع من با نظر شما موافق بودم.متاسفاه در برخوردهای شخصیتی در جامعه ما حتی مشاهده میشه بطور غیر طبیعی و یا حتی مسئله زشتی به نام پارتی بازی شخصی نسبت به دیگری بدبین و حتی فرد مورد نظر رو شایسته اون اولویت نمی دونه.من متاسفام که شما در شرایط کنونی موافق حذف کنکور هستیید.در مصاحبه دکتری همه مسائل بالا در دانشگاههای ما مطرح میشه.به نظرم اگر کسی مستعد و نخبه باشه این ۵۰ درصد کنکور دکتری براش چیزی نیست و به راحتی در ۵۰درصد دیگه مصاحبه خودشو نشون میدم.مطمئن باشید با توجه به کار اجرایی و اموزشی که انجام میدم در جذب بدون کنکور دانشجوی دکتری روزنه های زیادی برای مسئله پارتی بازی و حتی مسائل شخصی و شخصیتی باز میشه که هر انسان کاملی در جامعه ما کم میاره.استاد محترم خواهشمندم کارشناسانه تر این مسئله رو مطرح کنید با تشکر

  • ل. ص گفت:

   سلام. دوست عزیز چه تحلیل قشنگ و بجایی دارین! ای کاش مسئولین از جمله این استاد محترم گهگداری تحلیل ها یی مثل شما دوست عزیز رو مطالعه کنن چون احساس می کنم خیلی ساده و بدون هیچ پیش مطالعه ای دست به نقد و اظهار نظر می فرماین.

  • ریاضی گفت:

   سلام.
   منم با شما کاملا موافقم.

 19. احسان گفت:

  همینطوری بسیاری از اساتید دانشجویان خودشون را پذیرش میکنن چه برسه به اینکه کلا کنکور حذف بشه!

 20. Mahsa گفت:

  اگر پارتی بازی از طرف اساتید صورت نگیره من هم موافق حذف کنکور در مقطع دکتری هستم.