مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

پیگیری مطالبات قانونی دانشجویان دکتری

وزیر علوم در دیدار با نمایندگان کمپین مطالبات دانشجویان دکتری، اعلام کرد: مطالبات قانونی دانشجویان دکتری در چارچوب قوانین و مقررات پیگیری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی، در دیدار با نمایندگان کمپین مطالبات دانشجویان دکتری تاکید کرد: مطالبات قانونی دانشجویان دکتری در چارچوب قوانین و مقررات پیگیری می شود.

وی در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان حاضر مبنی بر لزوم کاهش پذیرش دانشجو در مقطع دکتری اظهار داشت: نحوه و ضوابط پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف از جمله مقطع دکتری در شورای سنجش وزارت علوم بررسی و تصویب می شود و میزان این پذیرش با توجه به مقتضیات و تقاضاهای دانشگاه ها و انجام کار کارشناسی در این زمینه صورت می گیرد.

وزیر علوم با بیان اینکه مسئولان وزارت علوم در جهت اعتلای علمی کشور و جایگاه فارغ التحصیلان دانشگاهی، تمام توان خود را به کار می گیرند، گفت: این انتقاد که چرا دانشگاه از داوطلبان تحصیل در دوره های دکتری تعهد حضور تمام وقت در دانشگاه می گیرد، مطابق قوانین و مصوبات در حوزه آموزش عالی است. هنگام ثبت نام این مورد به دانشجو اعلام می شود و اینگونه نیست که پس از ورود به دانشگاه این مساله اعلام شود.

غلامی افزود: البته در اینکه باید به روشی اندیشیده شود که درآمد دانشجوی دکتری برای اشتغال، امرار معاش و آسودگی بیشتر در علم آموزی و انجام امور پژوهشی در جهت حل معضلات جامعه افزایش یابد، امر دیگری است که باید بررسی شود و راهکاری برای آن یافت.

وزیر علوم با اشاره به اینکه باید میان احقاق حقوق و بر آورده کردن انتظارات تفاوت قائل شد، گفت: هدف اصلی ما کمک همه جانبه به شماست و شما باید در دفاع از مطالبات قانونی خود به نحوی عمل کنید که بتوان در مراکز قانونی و تصمیم گیری از این موارد دفاع کرد.

غلامی در پایان با بیان اینکه تیم کاری وزارت علوم از ابتدای سال آینده برای بودجه سال ۱۳۹۸ آموزش عالی کشور برنامه ریزی می کنند، گفت: امسال به علت محدودیت زمانی نتوانستیم بسیاری از موارد را در بودجه سال آینده به نحو احسن تنظیم کنیم ولی برای سال ۹۸ مواردی از قبیل مطالبات دانشجویی، اعضای هیات علمی و سایر موارد این چنینی را با صرف زمان مناسب و برگزاری جلسات کارشناسی تخصصی به بهترین نحو اجرا می کنیم.

نمایندگان کمپین مطالبات دانشجویان دکتری در این نشست، افزایش تسهیلات رفاهی برای دانشجویان دکتری، افزایش سنوات مجاز استفاده از خدمات رفاهی و خوابگاهی، ایجاد بستری مناسب تحصیل و پژوهش با تلاش برای جذب منابع مالی مختص دانشجویان دکتری، افزایش سنوات تحصیلی، کاهش پذیرش دانشجوی دکتری و برنامه ریزی برای اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری را از مهمترین درخواست های خود عنوان کردند.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. Mahsa گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ازتون خواهش میکنم برای دانشجویان دکتری دوره مشترک حداقل وام شهریه تعریف بشه، هزینه هر ترم چیزی حدود ٩میلیون هست.
  ما وام دیگه ای نمیخوایم فقط برامون وام شهریه تعریف بفرمائید ممنون میشیم.

 2. سعید مویدصفاری گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام و عرض ادب، لطفا اهل فن نظر بدهند تا فرصت باقیست. صورت سوال در انتهای همین مطلب درج گردیده است.
  ایراد مربوط به کلید سوال ۱۱۷ از دفترچه ی A (استعداد تحصیلی) از آزمون دکتری سال ۱۳۹۷ تقدیم می گردد.
  در صورت مفروض و اصلی سوال که باید برای تمامی سوالات ۱۱۶ الی ۱۱۹ مورد توجه قرار گیرد (خود ۱۱۹ هم مورد نظر می باشد)، بیان شده است که نام هر فردی کمتر نوشته شود، برنده ی بازی خواهد شد و در صورت سوال ۱۱۷ (که باید با فرض کلی جمع شود) آمده است که لذا مفروض است که نام احسان باید کمتر از همه نوشته شود.
  برای برنده شدن احسان (کمتر نوشته شدن نام او) لازم است که او نام بهروز را روی برگه ی خود ننوشته باشد زیرا طبق یکی دیگر از فروض اصلی سوال که برای سوال ۱۱۷ هم باید مورد استفاده قرار گیرد، هر فردی که نام بهروز را روی برگه ی خود بنویسد، بهروز نیز نام او را روی برگه ی خود می نویسد و بالعکس یعنی اگر بهروز نام فردی را روی برگه ی خود بنویسد، او نیز نام بهروز را روی برگه ی خود می نویسد لذا اگر احسان نام بهروز را بنویسد و یا بالعکس، ممکن خواهد شد که بهروز در کنار نام احسان، نام دریا را بنویسد (زیرا طبق یکی دیگر از فروض اصلی سوال هیچکدام نمی توانند نام خود را در برگه ی خویش مورد استفاده قرار دهند) و اگر احسان نیز در کنار نام بهروز، نام دریا را مورد استفاده قرار دهد، سارا ناچار خواهد شد نام احسان و دریا را استفاده کند و بدین ترتیب برنده ی بازی خود سارا خواهد شد. لذا این مثال نقض، اطمینان خواهد داد که بهروز نام احسان را و احسان نام بهروز را استفاده نکرده اند و الا نمی توان با قطعیت صحبت از برنده شدن احسان نمود.
  با عنایت به آنچه مبنی بر عدم امکان استفاده ی احسان و بهروز از نام یکدیگر، ذکر گردید و با توجه مجدد بر عدم امکان استفاده از نام خود فرد در برگه ی او، احسان و بهروز، هر دو، مجبور خواهند بود که دو جای خالی خود را با نام سارا و دریا پر کنند. دریا و سارا هم که نامشان در برگه ی حقوقی ها توجه ویژه کنند.دهند. در ای حالت به صورت قدر متیقن، نام بهروز دو بار(در برگه های سارا و دریا) و نام سارا دو بار(در برگه های احسان و بهروز) و نام دریا نیز دو بار(در برگه های احسان و بهروز) مورد استفاده قرار گرفته است. حال اگر دریا در کنار نام بهروز از نام احسان استفاده کند و سارا در کنار نام بهروز، نام دریا را بنویسد، احسان با یکبار نوشته شدن نامش، باز کمترین تعداد استفاده از نام خود را خواهد داشت و برنده میشود تا فروض اصلی و جزئی سوال رعایت شده باشد. در این حالت اما نام سارا روی هر سه برگ نخواهد بود (برگه ی دریا). مورد ذکر شده مثال نقضی می باشد برای تشخیص غلط بودن کلید منتشر شده توسط سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور که گزینه ی دوم را مبنی بر ، معرفی نموده است.
  در صورتی که اعلام گزینه ی دوم به عنوان کلید صحیح، صرفا بر اساس اشتباه چاپی نبوده است، احتمال بروز مشکل مجدد در خصوص اعلام کلید واقعا صحیح وجود خواهد داشت. به هر حال مستدعی است که در سایت رسمی سازمان سنجش از طریق ورود به قسمت سیستم پاسخگویی، اعلام کلید اشتباه برای این سوال نمایید زیرا شنیده و بعضا دیده شده که حجم اعتراضات از اهمیت زیادی برخوردار است. از متخصصین فن نیز استدعا دارم در همین قسمت اعلام نظر بفرمایند تا باعث قوت قلب دیگر دوستان جهت رجوع به قسمت سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش شوند.

 3. دکتری غیر شاغل-حقوق گفت:

  باسلام:
  وزیر محترم علوم درخواست بیشتر دکتراهای آزاد و دولتی این است که شرط سنی استخدام فارغ التحصیلان دکتری حذف شود و حتی الامکان و فقط به فارغ التحصیلان دکتری غیر شاغل آزاد و دولتی تا زمان جذب و استخدام در دستگاههای دولتی بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته سود و حقوق ماهیانه واریز شود و به دانشجویان دکتری وام بلند مدت و حق پژوهانه پرداخت شود…با مصوبه قانونی مجلس…
  از طرف جمعی از فارغ التحصیلان دکتری

  • مریم گفت:

   واقعا این شرط سنی خیلی منصفانه نیس. امسال با اینکه سن جذب حداکثر ۴۰ سال بود اما دانشگاه ها حداکثر سن رو ۳۵ زده بودن
   واقعا چرا هیچکس ب این قوانین ک خود دانشگاه ها وضع میکنن رسیدگی نمیکنن
   یا مثلا یکسری دانشگاه ها دانشگاه های سطح ۳ معرفی شدن و از شرکت در جذب محروم بودن
   با اینکه دانشگاه ما واقعا نسبت ب خیلی از دانشگاه ها امکانات بهتری داره نمیدونم چطوری این سطح بندی انجام شده
   دانشجو باید از لحاظ رزومه و سوابق علمیش سنجیده بشه نه صرفا سطح دانشگاه
   شاید یک دانشگاه سطح ۳ دانشجوی برتری نسبت ب یک دانشگاه سطح یک ب جامعه علمی تحویل داده باشه
   لطفا ب این مسائل رسیدگی کنین. واقعا با یکسری از قوانین ک خود دانشگاه ها برای جذب اعلام کردن در حق خیلی ها داره بی انصافی میشه