مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

بررسی جایگزین آزمون EPT در شورای برنامه ریزی دانشگاه آزاد

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، جزئیات راه حل پیشنهادی جهت جایگزینی نمره EPT را تشریح کرد.

دکتر علیرضا رهایی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه در سال 97، سه‌شنبه این هفته 21 فروردین ماه برگزار خواهد شد، گفت: چهار موضوع مهم در دستورکار این جلسه خواهد بود.

وی با اشاره به اولین دستورجلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بررسی و تصمیم‌گیری درباره درخواست تعدادی از دانشجویان مبنی بر گذراندن واحدهای درسی در رشته‌ای غیر از رشته تحصیلی خود (میان‌رشته‌ای) از دیگر موارد قابل بررسی در این جلسه خواهد بود.

دکتر رهایی با بیان اینکه دستورجلسه مهم دیگر، اتخاذ تصمیمی درباره جایگزینی آزمون EPT است، خاطرنشان کرد: این آزمون در حال حاضر برای دانشجویان دکتری به صورت ماهیانه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود که در این خصوص طرحی آماده شده و راه‌حل جایگزینی برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این طرح، کلاس های فشرده طی چهار ماه در چهار بخش تشکیل خواهد شد و در پایان هر بخش از دانشجویان امتحانی اخذ می شود که جمع این امتحانات شامل 4 نمره می شود که میانگین نمرات چهار بخش، ملاک عمل قرار داده شده و نمره اصلی آزمون را تشکیل می دهد و جایگزین نمره EPT خواهد شد. با طرح و تصویب این موضوع در جلسه روز سه‌شنبه، از اول اردیبهشت سال جاری کلاس ها برگزار خواهد شد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص سایر دستورات جلسه شورای برنامه‌ریزی گفت: امتحان جامع دانشجویان دکتری طی سالیان گذشته در اردیبهشت‌ماه و آذرماه برگزار می شد که پس از بررسی های لازم در سال 97، به دلیل همزمانی برگزاری آزمون جامع با ماه مبارک رمضان، مقرر خواهد شد این آزمون به تیرماه موکول شود و همچنین بحث نهایی در خصوص تحصیل همزمان استعدادهای درخشان در دو رشته مطرح و ان شالله به تصویب خواهد رسید.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. عمران گفت:

  خدا کنه این طرح انجام شه…به نظر شما میشه؟چون گفته از اردیبهشت میشه

 2. ali گفت:

  منبع : خبرگزاری فارس-20 فروردین

  امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: آزمون زبان ای پی تی دانشگاه آزاد یا آزمون‌های معتبر دیگر که در آیین نامه پیش بینی شده برای دانشجویان دکترای این دانشگاه الزامی است و شرط ورود به آزمون جامع و شروع مرحله پژوهشی آنهاست.

  وی با تاکید بر اینکه آزمون زبان دانشگاه آزاد فقط ای پی تی نیست و همه آزمون‌های معتبر مورد تایید دانشگاه آزاد است، گفت: آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد توسط اساتید صاحب فن طراحی می‌شود و مشکلی در استاندارد سوالات ندارد.

  به گفته رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، عده‌ای می‌خواهند با جو سازی مشکلشان را حل کنند.

  شاهانی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد در مدیریت قبلی بی ضابطه کار کرد، سال 95 این دانشگاه 45 هزار نفر ظرفیت دکترا داد، در صورتی که ظرفیت کل دانشگاه‌های دولتی در مقطع دکتری 14 هزار و 400 نفر بود. در سال 95 حدود 30 هزار نفر برای مقطع دکترای دانشگاه آزاد ثبت‌نام کردند و جذب دانشگاه شدند.

  وی افزود: سال 91 ظرفیت پذیرش دانشجوی دکترای دانشگاه آزاد 2 هزار نفر بود و سال 92 حدود 3 هزار نفر؛ یک دفعه از 92 جهشی پذیرش دانشجو افزایش یافت و بالا رفت و سال 95 اوج افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد بود.

  رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: من نمی‌دانم واقعا آن موقع وزارت علوم کجا بود و چرا بر دانشگاه آزاد نظارت نمی‌کرد؟ دانشجویان سال 95 امسال از دی ماه به بعد به مرحله ارایه مدرک زبان و شرکت در آزمون ای پی تی رسیده‌اند.

  وی افزود: این دانشجویان در رشته‌های مختلف درس می‌خوانند، چرا که دانشگاه آزاد رشته‌های مختلفی دارد، در علوم انسانی برای عدم برگزاری آزمون یا تغییر آن خیلی فشار می‌آورند، استدلال روشن است، بالاخره ما در علوم انسانی مثلا در رشته فقه تنها کشوری هستیم که حرف داریم و دانشجویان دکترا و پژوهشگران ما باید با زبان دنیا حرف بزنند و مثلا فقه امام صادق (ع) را توضیح داده و نوآوری و خلاقیت برای حوزه‌های مختلف ارایه بدهند.

  وی با بیان اینکه یک عده نمی‌توانند از آزمون زبان نمره بیاورند لذا اصل این آزمون را زیر سوال می‌برند، گفت: از لحاظ مالی هم واقعیت این است که از طرف واحدهایی که آزمون ای پی تی برگزار می‌کنند ما خیلی تحت فشار هستیم، معتقدند که ما پول خیلی کمی می‌دهیم.

  وی افزود: هیچ تغییری در آزمون ای‌پی‌تی برنامه‌ریزی نشده است، نوع آزمون تغییر نمی‌کند ولی آزمون‌ها را می‌خواهیم اینترنت بیس کنیم. هر ماهی که آزمون برگزار می‌شود تعدادی باید چند روز در قرنطینه باشند و عوامل اجرایی و ناظر نیز دردسرهای اجرایی زیادی دارند. در صورتی که با اینترنت بیس شدن آزمون قرنطینه جمع می‌شود که البته لازمه آن بانک سوالات استاندارد است.

  شاهانی خاطرنشان کرد: سامانه‌‌ای طراحی می‌شود و این سامانه سوالات را ارایه می‌دهد، یعنی هیچ‌کس نمی‌داند سوالات چیست. برای این کار یکسری امکانات سخت‌افزاری نیاز داریم. ضمن اینکه می‌توان آزمون را در روزهای مختلف برگزار کرد.

  وی با تاکید بر اینکه سوالات آزمون ای پی تی توسط اساتید طراحی می‌شود، گفت: سوالات این آزمون پس از برگزاری روی سامانه مرکز سنجش دانشگاه آزاد منتشر می‌شود، چند روز صبر می‌کنیم تا اگر اعتراضی بود اعمال شود، حتی ممکن است اگر سوالی مشکل داشته باشد سوال را حذف کنیم.

 3. عمران گفت:

  خیلی عالیه این طرح .واقعا دستشان درد نکنه….خیلیا مشکل این از مون زبان رو دارن..100 درصد موافقم

 4. كريم گفت:

  با این طرح همه قبول میشن

 5. ava گفت:

  به نظر شما شامل حال افرادی که نمره EPT را آورده اند اما امتحان جامع ترم بعد دارند هم می شود.چون نمره قبولی EPT دو سال اعتبار دراد.

 6. دکتر گفت:

  با سلام انشاالله طرح خوبیه و فرصتی میشه که تلاش بیشتری بشه

 7. دانشجوی دکتری گفت:

  ضمن احترام به نظر سایر عزیزان ،امیدوارم این طرح تصویب نشود با این کار فقط ارزش مدرک دانشگاه آزاد را پایین تر می آورند. دانشجویی که نتواند در آزمون ساده ای پی تی قبول شود لیاقت اخذ مدرک دکتری را ندارد

 8. دانشجو گفت:

  با سلام و احترام به نظرات دوستان عزیز، به نظر من خیلی طرح خوبی است. دوستان توجه داشته باشند که با این کار زبان کسانی که در آن ضعیف هستند تقویت می شود.
  در ضمن قبول شدن در آزمون ept دلیل بر تسلط فرد بر زبان انگلیسی نیست. نمره 35 برای دانشجویان خانواده ی ایثارگران نمره ی قبولی در نظر گرفته شده است که می توان خیلی راحت بدون مسلط بودن به زبان این نمره را کسب کرد.
  بنده خودم در اولین آزمون و ضعیف بودن در زبان نمره قبولی را کسب کردم.

 9. غفاری گفت:

  سلام
  من اسفند امتحان زبان دادم‌و‌قبول قطعی شدم. حالا با این طرح و تصمیم ناگهانی واقعا وضعیت من‌ و افرادی مثل من چطور خواهد شد؟
  دوستان اگر اطلاعی دارند لطفا پاسخ بدهند

  • ۶محسن دانشجوی دکترای برنامه درسی گفت:

   شما مشکلی ندارید و این نمره شما تا ۲ سال اعتبار دارد…‌این قانون که هنوز نه تصویب شده مال کسانی هست که تاکنون نمره نیاورده اند ودر ضمن آزمون حذف نمیشه آخه کسی که لیسانس یا ارشد زبان دارد چه نیازی به ۴ ماه کلاس دارد پس برای چنین افرادی که زبانشان خوبه آزمون برگزار میشه بدون این که بخواهند کلاس بروند

 10. سعید سبحانیان گفت:

  با سلام
  دانشجوی دکترای تربیت بدنی هستم و البته عضو هیت علمی پایه۳۴ دانشگاه علوم پزشکی.بنده مراتب اعتراض خودم را نسبت به تغییر زمان برگزاری ازمون جامع به هر دلیل اعلام می کنم چرا که گروهی از دانشجویان که نمره قبولی زبان را ارایه داده اند چند ماهیست که جهت امادگی در ازمون جامع مشغول مطالعه و تلاش در ارتقاء سطح علمی خود هستند و چه بسا که حتی تعطیلات نوروز امسال را هم مشغول درس خواندن بودن بنابراین روا نیست این همه تلاش در نظر گرفته نشود از طرفی تمامی ما برنامه ریزی هایی برای بعد از ازمون جامع داشتیم که قطعا بسیار مهم است لذا مستدعیست تمامی دانشجویانی که با این تغییر تاریخ مخالفند نظر خود را اعلام بفرمایند

  • میثم گفت:

   بنده هم دانشجوی دکتری هستم و نظرم کاملا مخالف نظر شما هست. عده ای هم به دلیل پیش امد مشکلاتی به آزمون زبان نرسیدن و به واسطه عید فرصت کافی برای درس خواندن آزمون جامع نداشتن. یک طرفه به قاضی نرویم

   • سعید سبحانیان گفت:

    سلام به دوست عزیز میثم
    فکر می کنم یک دانشجو در مقطع دکترا باید توانایی برنامه ریزی برای اینده خود در زندگی را داشته باشد.مسلما وقت زیادی برای شرکت در ازمون زبان وجود داشته که محدود به دو یا سه ماه قبل نیست بنابر این توجیح نرسیدن و یا عقب افتادن برای حداقل مقطعی که ما در ان تحصیل می کنیم زیبنده نیست کمی برای خود ارزش قایل شویم

  • ناصر گفت:

   دوست عزیز اولا از اول قرار بود آزمون خرداد ماه باشه و زمانی که به اردیبهشت افتاد بسیاری با این تاریخ جدید مخالفت کردند و معلوم هم بود که به خاطر اعتراض ها و همچنین ماه رمضان این آزمون به تعویق میافته

 11. فرزاد گفت:

  باسلام آزمون ept یه آزمون کاملا استاندارد هست که با کمی تلاش و براحتی می شود قبول شد جای تاسف داره که دانشگاه آزاد طبق معمول اعتبار علمی اش را پایین بیاره چون همینجوری هم پشت سرش حرف زیاده و همه اونو به سخره میگیرن.

 12. دانشجوی دکتری گفت:

  متاسفانه میخواهند زبان را هم لوث کنند . یه دانشجوی دکتری باید در حد معقولی زبان بلد باشد .اگه تصویب بشه بازم از اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه کم میشه.

 13. جواد گفت:

  تا سه شنبه وقت مانده اعتراض کنید

 14. جواد گفت:

  اعتراض کنید تصویب نشود واگر شد اختیاری واز مهر اجرایی شود نمرات تغییر نکند بلکه کمتر شود به نمایندگان مجلس رجوع کنید

 15. دکترا گفت:

  سلام خدمت دوستان
  یعنی ازمون زبان EPT حذف میشه؟ وباید به جای اون در کلاسهای گفته شده شرکت کنیم؟

  • ava گفت:

   خیر. برای افرادی که زبان ضعیفی دارند بجای آزمون EPT می توانند به این شکل امتحان دهند.

   • دکتر رها گفت:

    با توجه به مطالب گفته شده فکر میکنم حذف میشود چون گفته شده که جایگزین ای پی تی است.(اتخاذ تصمیمی درباره جایگزینی آزمون EPT است)
    (میانگین نمرات چهار بخش، ملاک عمل قرار داده شده و نمره اصلی آزمون را تشکیل می دهد و جایگزین نمره EPT خواهد شد.)
    از طرفی هم در سایت اصلی آزمون ای پی تی مثل هرساله تاریخ آزمونها تا پایان سال مشخص و گذاشته نشده و فقط ثبت نام آزمون فروردین ماه انجام میشود.

 16. ava گفت:

  رهایی گفت: همچنین داوطلبانی که مکرر در آزمون زبان شرکت می کنند و قبول نمی شوند می توانند براساس طرحی که مرکز سنجش و پذیرش دانشجو تهیه کرده است در دوره آموزشی شش ماهه شرکت کنند و در صورت گذراندن موفقیت آمیز این دوره می توانند آن را جایگزین آزمون EPT کنند. براساس این طرح دوره زبان به صورت مرحله ای است و داوطلبان پس از گذراندن هر دوره و قبول در آن دوره می توانند وارد دوره بعد شود، در نهایت میانگین نمره همه دوره ها به عنوان نمره نهایی زبان در نظر گرفته می شود. این طرح در شورای برنامه ریزی دانشگاه مطرح می شود و در صورت مصوب شدن اجرایی می شود.

 17. دکتر رها گفت:

  خب الان این کلاسها که گفتن از اول اردیبهشت برگزار میشه کجا هست؟ همون دانشگاههای خودمون یا جای دیگه؟؟؟؟
  اصلا چطور برای ثبت نام این کلاسها اقدام کرد؟؟؟

 18. jn گفت:

  واقعا که با این تصمیم گیری های یک شبه شون من کلی زحمت کشیدم برای آزمون دفعه پیش مشروط شدم الان باید 4 ماه برم کلاس چون می خوان پول بیشتری را بگیرن حتما یه هزینه بالایی رو هم می گیرن

 19. ناصر گفت:

  انشاا.. که آزمون جامع عقب افتاده باشه

 20. دانشجو گفت:

  ایکاش شرکت تو دوره های زبان اختیاری باشه و آزمون هم سرجاش باقی بمونه اینطوری عادلانه تره چون بعضیا زبانشان خوبه

 21. امید گفت:

  اینم یه روش جدید برای پول گرفتن از دانشجو آخه دانشجوی دکترا مگه وقت اضافه داره که چهار ماه علاف بشه

 22. دكترا گفت:

  یعنی الان زمان برگذاری امتحان جامع کلیه واحد های دانشگاه آزاد افتاد بعد از تیر ماه؟

 23. محمد گفت:

  سلام بر دوستان. انشاالله همه تون این برجی ای پی تی قبول شوید .
  خداکنه امتحان جامع ما هم به تیرماه موکول بشه. تا وقت باشه بخونیم.

 24. مهدی گفت:

  سلام.این طرح فقط برای کسب درآمد دانشگاه آزاد هست و میخان پول از دانشجو بگیرن و چهارماه معطلش کنن سر کلاسها …..همون آزمون بهتره .

 25. دانشجوی دکترا گفت:

  با سلام

  با این طرح جدید تلکلیف دانشجویانی که نمره مشروط 45، 47، 49 و …..گرفتند چی میشه؟
  یعنی باید 4 ماه کلاس بیان؟

  لطفا اگر از دوستان کسی در این زمینه اطلاعی داره شفاف سازی کنه و توضیح بده.
  مننون

 26. آذين گفت:

  سلام دوستان برای آزمون msrt میخوام بخونم. آیا در کتاب لانگمن ترجمه دکتر خیرآبادی همون 60 مهارت گرامر هم هست یا اونو باید جدا تهیه کنم بخونم؟