مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

کند شدن شیب تند پذیرش در مقطع دکتری در سال های اخیر

ترمز شیب تند سال های اخیر در افزایش ظرفیت های پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی کشیده شد و وضعیت آماری ظرفیت در مقطع تحصیلی دکتری نشان از برخی محدودیت ها دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال های اخیر با وجود کاهش تعداد داوطلبان در آزمون های تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری، ظرفیت این مقاطع در رشته های مختلف در دانشگاه های آزاد، پیام نور، دانشگاه های دولتی و دوره های شهریه پرداز دانشگاه های دولتی افزایش چشمگیری داشت و این موضوع تا حدی پیش رفت که نگرانی بسیاری از صاحبنظران آموزش عالی را به دلیل بیکاری این طیف از فارغ التحصیلان برانگیخته است.

بسیاری از صاحبنظران معتقد هستند که آموزش عالی با افزایش بی رویه جمعیت دانشجوی تحصیلات تکمیلی از کیفیت فاصله گرفته و شیب تندتری را در کمی گرایی طی می کند. پذیرش در دوره دکتری در سال های اخیر به یکی از مهمترین دغدغه های آموزش عالی بدل شده است.

تغییرات پی در پی نحوه پذیرش از سال ۹۰ به این سو، اعتراضات دانشگاه ها نسبت به فرآیند پذیرش، تغییرات میزان استقلال دانشگاه ها در پذیرش دانشجوی دکتری موجب شده است که هر نوع تغییری در این موضوع به یک مسئله مهم بدل شود.

از سوی دیگر دوره دکتری بر اساس تعریف استاندارد، دوره ای است که دانشجو به منظور حرکت در مسیر علم و دانش و به مدت حدود ۵ سال به صورت تمام وقت در یک موضوع تحقق و تدبر می کند. اما اینکه واقعیت موجود چقدر با تعریف استاندارد تطابق دارد نیز جای بحث دیگری می طلبد.

با این حال دانشگاه های دولتی با ایجاد دوره های شهریه پرداز سعی کرده اند به نحوی به تقاضای بالای داوطلبان برای ورود به دکتری پاسخ دهند و از همین رو یکی از دوره های پرطرفدار در دکتری پردیس های خودگردان است.

از سال ۹۵ با توجه به یکی شدن آزمون دکتری در دانشگاه های دولتی و آزاد، موضوع پذیرش در این دانشگاه ها رنگ و بوی دیگری گرفت و ظرفیت های بالای دانشگاه آزاد و پیام نور مورد انتقاد برخی داوطلبان قرار گرفت. برخی معتقد بودند که این ظرفیت بالا باعث شده است که کیفیت آموزش در این دانشگاه ها صدمه ببیند و فلسفه پذیرش محدود و وقت گذاشتن اساتید برای دانشجویان دکتری زیر سئوال برود.

در سال ۹۶ حدود ۲۶۰ هزار نفر در آزمون دکتری ۹۶ ثبت نام کردند و در نهایت ۱۴ هزار نفر در دانشگاه های دولتی پذیرفته شدند اما در سال ۹۷ با توجه به اعمال سیاست محدود سازی پذیرش در دوره های دکتری دانشگاه های دولتی و آزاد تعداد ۲۳۴ هزار نفر ثبت نام کردند که این تعداد نسبت به سال گذشته با ۳۰ هزار نفر کمتر همراه بود و میزان ظرفیت پذیرش نیز کاهش یافت.

این در حالی است که ظرفیت دانشگاه آزاد نیز از سال ۹۶ به سمت کاهش پیش رفته است.

پیش از این دکتر امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در سال ۹۶ گفته بود که تعداد پذیرش دانشجویان در دوره دکتری نسبت به سال ۹۵ ظرفیت دکتری حدود یک چهارم شده است زیرا دانشگاه آزاد ملزم شده است کیفیت را ارتقاء داده و با دفتر گسترش وزارت علوم هماهنگ باشد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت پذیرش دکتری در این دانشگاه را در سال ۹۷ حدود ۹ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کرد و یادآور شده است: با توجه به برگزاری آزمون ورودی دکتری نیمه‌ متمرکز سال ۹۷ با حضور ۲۳۴ هزار و ۴۵۴ داوطلب، افرادی که پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری از سوی سازمان سنجش علاقمند به انتخاب کدرشته های دانشگاه آزاد هستند می توانند ثبت‌ نام کرده و بعد از آن ما از دانشجویان برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد دعوت خواهیم کرد.

وضعیت ظرفیت ها در دانشگاه های دولتی نیز به صورتی است که ظرفیت پذیرش کدرشته های امتحانی دوره دکتری «Ph.D» سال ۱۳۹۷ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۱۳ هزار و ۹۰۰ نفر است این آمار در مقایسه با ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر پذیرفته شده سال گذشته با کاهش مواجه شده است.

تغییرات ظرفیت در گروه دکتری تخصصی دانشگاه های دولتی نشان می دهد که دانشگاه پیام نور با کاهش ظرفیت مواجه شده است و در مقابل دوره های روزانه و پردیس های خود گردان در برخی از رشته ها با کمی افزایش روبرو بوده اند.

میزان ظرفیت دوره روزانه دوره نوبت دوم (شبانه) دانشگاه پیام نور پردیس های خودگردان موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی
٨ هزار و ٩٢٢ نفر ٢ هزار و ١۵٨ نفر ٢۶٧ نفر ١ هزار و ٨٢٠ نفر ٣٨٠ نفر

جدول میزان ظرفیت بر اساس گروه های علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر، دامپزشکی، زبان

گروه دوره روزانه نوبت دوم یا شبانه پیام نور پردیس خودگردان موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی
علوم انسانی ٢ هزار و ٣۶٧ نفر ۶٧ نفر ١٣٩ نفر ٨۵۴ نفر ٢٩٧ نفر
علوم پایه ٢ هزار و ٢١٨ نفر ۴۴٧ نفر ١١۵ نفر ٢٩۶ نفر ۴۶ نفر
فنی و مهندسی ٢ هزار و ٨۴٧ نفر ۵٩١ نفر ١٠ نفر ۵٠۶ نفر ٣٧ نفر
کشاورزی و منابع طبیعی ٩۶٨ نفر ٣٢٨ نفر ٣ نفر ١٠۴ نفر
هنر ١١١ نفر ٣٧ نفر ٢٨ نفر
دامپزشکی ٢۵٩ نفر ۵۶ نفر ٣٢ نفر
زبان ١۵٢ نفر ٣٢ نفر ١٠ نفر ۶٠ نفر ۶ نفر

آمار پذیرش در دوره های مختلف

بررسی میزان ظرفیت در گروه ها و دوره های مختلف نشان می دهد که دوره های روزانه 8هزار و ٩٢٢ نفر ظرفیت دارند که از مجموع ظرفیت ۱۳ هزار و ۹۳۷ نفر است. دوره های شبانه نیز در ردیف دوم قرار دارند.

دوره های دانشگاه پیام نور نیز ٢۶٧ ظرفیت دارند. همچنین میزان ظرفیت در دوره های پردیس خودگردان از دوره های غیرانتفاعی بیشتر است.

در عین حال بررسی دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، خودگردان و پیام نور در کنکور دکتری سال ۹۷ نشان می دهد که در برخی رشته ها با افزایش ظرفیت در دوره های روزانه و در برخی رشته ها با افزایش ظرفیت در دوره های خودگردان مواجه هستیم.

تغییرات ویژه در پذیرش دکتری دانشگاه آزاد و حذف پردیس های بین الملل

در دانشگاه آزاد تغییرات ظرفیت پذیرش به دلیل عدم درج میزان ظرفیت در هر کدرشته، مشخص نیست اما با توجه به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توان دریافت که واحدهایی که دارای پردیس بین المللی، مجتمع بین المللی و مرکز بین المللی هستند امسال پذیرش دانشجو ندارند. این تغییر به دلیل عدم مجوز پذیرش دانشجوی دکتری در این دسته از مراکز دانشگاه آزاد است.

ضمن اینکه واحد امارات متحده عربی و واحد افغانستان دانشگاه آزاد نیز در سال ۹۷ پذیرش دانشجو ندارند و تنها یک رشته حقوق بین الملل در واحد امارات پذیرش دارد.

دلیل این کاهش را نیز می توان در میان سیاست های وزارت علوم یافت.

کاهش ظرفیت به دلیل هدفمند شدن دوره

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به بررسی رشته های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه ای با مسئولان این دانشگاه یادآور شد: در این جلسه تمام رشته های دکتری دانشگاه آزاد بررسی و ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری این دانشگاه محدود شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به انتقادی که به وزارت علوم وارد می شود و گفته می شود که برخی از مجوزها به صورت بی رویه بوده اند، خاطرنشان کرد: از امسال به بعد دیگر نه تنها دانشگاه آزاد بلکه هیچ دانشگاه دیگری، با فشار قرار نیست ورود پیدا کند، امیدواریم بتوانیم کنترل کمیت را همراه با ارتقاء کیفیت داشته باشیم.

شریعتی نیاسر درباره محدود شدن ظرفیت های دکتری در سال ۹۷ گفت: ظرفیت های دکتری دانشگاه پیام نور از سال قبل کاهش یافته بود امسال هم در مجموع ظرفیت دوره دکتری کاهش یافته است تا دوره های دکتری هدفمند شود.

ظرفیت کلی پذیرش دانشجوی دکتری با اندکی محدودیت

همچنین ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره ظرفیت پذیرش خاطرنشان کرد: حدود ۲۴ هزار نفر ظرفیت دولتی و آزاد برای پذیرش دکتری پیش بینی شده است‌. سال گذشته ظرفیت پذیرش دولتی در دکتری ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر بود که امسال با کمی محدودیت، حدود ۱۴ هزار نفر پیش بینی شده است.

وی گفت: دانشگاه آزاد نیز حدود ۱۰ هزار نفر ظرفیت برای دکتری تعیین کرده است بنابراین پیش بینی می کنیم حدود ۲۴ هزار نفر در این دوره پذیرفته شوند.

جزئیات آماری شرکت کنندگان در آزمون دکتری امسال

به گزارش مهر، تعداد ۲۳۴ هزار و ۷۰۶ داوطلب در آزمون دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۹۷ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ثبت نام کردند که از این تعداد، ۱۸۷ هزار و ۸۲۱ داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند.

از تعداد حاضرین در جلسه آزمون، تعداد ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که از این میان تعداد ۷۳ هزار و ۶۸۰ داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته های محل های دوره روزانه و سایر دوره ها و تعداد ۱۰۰ هزار و ۸۳ داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته محل های غیر روزانه یا به عبارت دیگر سایر دوره ها هستند.از تعداد حاضرین در جلسه آزمون، تعداد ۱۷۳ هزار و ۷۶۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد، ۱۲۵ هزار و ۸۷۲ داوطلب و یا به عبارت دیگر ۷۲.۵۶ درصد مجازین در روزهای سوم تا دهم اردیبهشت نسبت به انتخاب کدرشته محل های تحصیلی خود اقدام کردند.

با توجه به میزان داوطلبانی که انتخاب رشته کرده اند و میزان ظرفیت پذیرش در دانشگاه های دولتی، شانس کمی برای قبولی داوطلبان دوره دکتری پیش رو است. ضمن اینکه در روزهای پیش رو حدنصاب علمی دانشگاه های مختلف برای مرحله دوم (مصاحبه و آزمون و … ) اعلام می شود و تعدادی از افرادی که انتخاب رشته کرده اند موفق به کسب حدنصاب نخواهند شد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. فائزه السادات به همه گفت:

  من نمی دونم کی رفت نشست حساب کرد که اگه ظرفیت فعلی دکتری اونم تو سراسری ! محدود بشه و شانس انتخاب شدن رو از افراد زیادی بگیرن ؛ مشکل اشتغال جوانان حل میشه؟! یا من نمی فهمم و بی استعدادم آخه از قضا چهار پنج ساله پشت کنکور دکتری هستم پس خنگم که نتونستم به قول عالیجنابان این آزمون بسیار پسندیده و استاندارد رو پشت سر بگذارم و اینکه معدلم هم بالا نیست نشون میده خیلی تنبل و تن پرور بودم !

 2. فائزه السادات به پدرام گفت:

  سلام
  معتقد نیستم ظرفیت باید زیاد بشه ؛ همینی که هست باشه سوالات استاندارد سازی بشن شفافیت در روند مصاحبه ها و نظارت بر اون باشه که اگر یک نفر مردود شد لا اقل بتونه بفهمه کجای مسیر رو اشتباه رفته که موفق نشده! نه اینکه همش فیگور کاهش ظرفیت و حلوا حلوا کردن مقطع دکتری و نخبه گزینی رو بگیرن آخر الامر هم بعضی از مستعدهای حقیقی حقشون پایمال بشه و یکسری خواص بی سواد برن بالا. دکتری صافی استاندارد لازم داره اما این همه مرحله تو درتوی مبهم نیاز نداره ! شما چی میدونین اینایی که از مصاحبه حذف شدن لزوما بی استعداد و اونایی که میرن مصاحبه قبول میشن همگی با استعداد هستن؟! اگر میدونن واقعا تعداد مستعدها اینقدر محدود و مشخص هست پس دیگه چرا بقیه رو معطل میکنن؟! وقت و جوونی آدم ارزش نداره؟! همون سبک قدیم خوب بود دیگه ! هرکی رو میخواستن می پذیرفتن بقیه هم فکر دیگه ای برای خودشون بر می داشتن!

 3. hani به فائزه السادات گفت:

  شما دارید میگید که نه معدل مهمه. نه شاگرد خوب بودن مهمه نه کنکور مهمه نه مصاحبه مهمه. چجوری بریم دانشگاه پس؟ در حال حاضر چه روشی پیشنهاد میدید؟ چجوری باید بفهمیم که من باید برم دانشگاه تهران درس بخونم یا دانشگاه درجه 3؟ در ضمن سهمیه مازاد استعداد درخشان جای کسی رو تنگ نمیکنه و به نظر من اونی که استعداد درخشان بوده هم زحمت کشیده به اونجا رسیده. همین دانشجو هم راحت فقط به خاطر سهمیه ای که داره وارد دانشگاه نمیشه. معدلش، کیفیت دانشگاهی که بوده و مصاحبش تاثیر داره و همینجوری نمیره دانشگاه بشینه کنار بقیه که با کنکور اومدن. اگر بخواین اینجوری حساب کنین باید به همه ی سهمیه ها اعتراض داشت مثلا سهمیه شاهد و ایثارگر و …

  تو هیچ جای دنیا اینجوری ملت دکترا نمیخونن. تو کشور ما متاسفانه هر کسی که بیکار شد دنبال ادامه تحصیله و نهایتا کلی دکتر بیکار داریم که هممون مدعی هستیم دکترا داریم و هر شغلیم قبول نمی کنیم.
  تنها راهش هم این هست که اشتغال زایی بشه که همه مجبور نشن برن دکترا بخونن به زور. فقط اونهایی که واقعا علاقه مند هستن برن دکترا بخونن

 4. پدرام به فائزه السادات گفت:

  شما معدل ، کنکور ، مصاحبه رو ناعادلانه میدونید ، و معتقد هستید که ظرفیتها باید زیاد باشه ، لطفا بفرمایید از نظر شما ملاک عادلانه چه چیز باید باشد؟ بالاخره باید به یک وسیله ای توانایی افراد را سنجید

 5. Chem گفت:

  مملکتی که اوضاع شغل اینطور هست باید ظرفیت ها ی دانشگاهی رو کم کرد…باید به اندازه شغل مورد نیاز دانشجو بگیرن…اینطوری همون اول هر کسی تکلیفش مشخص هست…

  • فائزه السادات به chem گفت:

   سلام
   دکتری باید باید برگرده به حالت اولش (آزمون نخواستیم اصلا! اونم به این شکل و به این ترتیب که نمی تونن چند سال متوالی روندش رو یکسان نگه دارن و عدالت رو هم رعایت کنن و همش داد کاهش ظرفیت می زنن !) ؛ همه هم باید مصمم بشن برای تغییر شرایط کار و اشتغال.

   • دکتر به فائزه السادات گفت:

    الان نسبت به سالهایی که کنکور غیر متمرکز بود ظرفیتها 10 برابر شده . شما سال 90 میخواستی کنکور بدی در اکثر رشته ها کلا 20 نفر سراسری پذیرش داشت و 5 نفر دانشگاه علوم تحقیقات ازاد . یعنی کلا 25 نفر.
    اما الان در همون رشته ها 100 نفر سراسری و 150 نفر دانشگاه ازاد پذیرش داره یعنی روی هم 250 نفر.
    اگر زمان ما بودید چی میگفتید. انصافا الان دکتری قبول شدن خیلی راحت شده.

    • فائزه السادات به دکتر گفت:

     سلام
     شما درست می گید اما گفته های شما در مورد فارغ التحصیلان دانشگاه های درجه دوی شهرستانها اونم چند سال پیش، صادق نیست! همین الانش هم که ما جزوه های مخصوص و حمایت مخصوص در مصاحبه ها رو که دانشجویان دانشگاههای برتر دارند نداریم ؛ وضعیتشان مثل زمان شماست . شاید بگید اونی که دانشگاه برتر نرفته بی استعداده و نباید دکتری بگیره . ولی این قضاوت هم عادلانه نیست چون بلاخره بعضی از شهرستانیها تحت شرایطی امکان رفتن به راه دور براشون فراهم نیست مخصوصا دختر خانم ها و خانمها .

 6. هادی هوش گفت:

  ای کاش بجای این حرفها و این داستانها واسه شغل تحصیل کرده ها فکری میکردید.بخدا اگه شغل باشه خیلی ها بیشتر از کارشناسی نمیخونند.ولی متاسفانه با قوانینی که میبینیم با حرفهایی که میشنویم یکی نیست.از این ور مجلس میاد قانون میذاره که کارمندانی که بروند درس بخوانند و کارشناسی ارشد بگیرند میتونن تا35سال کارکنن با حقوق و مزایا از این ور میان میگن میخوایم جلوی شیب پذیرش رو بگیریم.بخدا با این کارها و بااین حرفها دیگه مردم رو خسته نکن.من خودم کارمند دانشگاه دولتی هستم بقران دانشگاه ما شده سرای سالمندان.حدود 25،30نفر از پرسنل بالای 30سال سابقه دارن.طی 10سال اخیر فقط2نفر جوان به این مجموعه اضافه شدن.همین 25،30نفر جای 30تا جوان فعال وبا انگیزه رو گرفتن.

  • ali گفت:

   یکی باید این رو به اون دوستانی که میگن شما نیروی جوونی داری بگن.

  • فائزه السادات به هادی هوش گفت:

   وقتی ظرفیت ها رو کم کنن و رقابت هم همینطور ناعادلانه باشه ، نتیجه ش اینه که به قول بعضی ها : دانشجوی الکی بیشتر بالا میاد، کارمند الکی بیشتر استخدام میشه ، ….. دیگه شما خود این حدیث مجمل خوان! مثلا همین استعدادهای درخشان، ظاهرا معدل بالا گرفتن و ساعی بودن در باطن همین معدله معلوم نیست از کجا با چه بهانه ای اومده؟! متاسفانه روند امتحانات ورودی دانشگاه در هیچ مقطعی عادلانه نیست چه برسه به اینکه بخوان صرفا ظرفیتها رو کم کنن ! ظرفیت که کم میشه واقعا چی میشه؟! یه عده با بهانه های مختلف درخشان و نابغه میشن یه عده زیادی هم از ادامه پیشرفت و ترقی می مونن.
   موفق باشید

   • hani گفت:

    با دانشجوهای استعداد درخشان قبل از ورود به دانشگاه مصاحبه می کنند تا به قول شما معلوم بشه نمرات از کجا آمده؟ مخصوصا در دانشگاه های درجه 1.
    خیلی ها هم با رتبه عالی وارد دانشگاه می شوند ولی اون چیزی که باید باشن نیستن

   • hani گفت:

    و اینکه ظرفیت استعداد درخشان مازاد بر ظرفیت پذیرش دانشگاه هاست. پس خللی در روند پذیرش متقاضیان با کنکور ایجاد نمی کند

    • فایزه السادات به هانی گفت:

     سلام
     مصاحبه که باز عدالتی درش نیست.بعد هم اضافه بر ظرفیت یعنی بلاخره یک عده ای برن به بهانه ای و یک عده محروم بشن بدلیل نیاوردن نمره از این آزمون که خود آزمون هم چندان استاندارد نبوده و بعضاً سوالات غلط و دو پهلو هم درش بوده. با این حساب اگر شانس همه رو یکسان می‌گذاشتند به عدالت نزدیک تر بود. اصلا یه عده زیادی به مصاحبه نمی‌رسند ! مسأله اینه .در تمام مراحل شانس همه باید یکسان باشه . سخت هست اما نشدنی نیست فقط عده ای ضرر میکنن از عدالت .

  • امیر گفت:

   صدرد صد با شما موافقم کشوری که این همه نیروی جوان دارند باید بیان یک سری قانونهایی که 30سال پیش نوشته شده بردارن و باید 25 سال سابقه بازنشست کنند و 5 سال خود دولت باید تقبل کنه تا جوانها مشقول بشند .

   • بفائزه السادات به امیر گفت:

    سلام
    بله تازه استخدامی رو هم که آزمونی کردن دوباره شک و شائبه داخلش هست . یک سری نهادها مرتب اعلام میکنن به شدت کمبود نیرو دارن در حالیکه در دفترچه استخدامی می نویسن یک نفر ، دونفر…! تازه مفاد امتحانش هم دارای مشکل هست ! مثلا یه دبیر علوم اجتماعی چه نیازی داره به دانستن ریاضی عمومی اونهم اینقدر مفصل؟! اینه که چه در دکتری و چه در استخدامی اگه از اول آزمون رو بر میداشتن و افراد مد نظر خودشون رو میگرفتن خیلی سنگینتر بود! حداقل یه عده جوون بدبخت بیچاره چشم انتظار و پر از استرس نمی شدن ! چه کار دارن عده کثیری رو علاف عده ی بخصوصی که تعیین شده هستن میکنن ؟!

    • میلاد گفت:

     موافقم. ولی مساله اینجاست که اون موقع این همه پولی که میتونن از ثبت نام آزمون جمع آوری کنند رو دیگه نمیتونن به جیبشون بزنن.در کل تو آزمون استخدامی خیلی بی عدالتی هست و تازه بعد از قبولی تو آزمون کتبی تو مصاحبه کلی پارتی بازی میشه

     • فائزه السادات به میلاد گفت:

      بله آقا میلاد. بنده هم در افسوسم که چرا سایتی نیست که درش از وضعیت امتحان استخدامی بحث بشه! آقا ظرفیت ارشد و دکتری کم می کنین؟! دلتون نمی خواد رقابت دانشگاه ها عمومی باشه؟! بسیار عالی! الان ما دیگه دکتری نمی خوایم‌! بگذارید در آزمونی برابر شرکت کنیم برای اشتغال! شما می دونید آقا میلاد من و شما و ایشان که داریم اینجا خون خودمون رو بخاطر دکتری کثیف می کنیم ضرر میکنیم؟! دوست من از خانواده محترم ایثارگر بود ایشون بین شغل و دکتری شغل رو انتخاب کرده و الان در یک دبیرستان شاهد دخترانه شاغل هست. چرا کسی نسبت به امتحان استخدامی اعتراض، پیشنهاد یا نظر خاصی نداره ؟! مگه این ۴ سال دکتری قراره چه اتفاقی بیفته؟! بنده خودم هم پدر حقوق بازنشستگی دارن و هم مادر . اما با این وجود همش به خودم میگم باید دنبال استقلال باشی ! خدا رو چه دیدین شاید این حقوق بازنشستگی والدین رو هم محدود کردن برای ما! کاش با چشم باز لحظه هامون رو بگذرونیم که دیگه بر نمی گردن !
      موفق باشید

 7. مهدیه گفت:

  نتایج انتخاب رشته کی میاد؟ مگه نگفته بودن آخر اردیبهشت… حتما منظورشون ۳۱ م بوده

 8. خوش نظر گفت:

  همه ما خدای داریم توکل بخدا کنید

 9. فایزه السادات گفت:

  ما هم خدایی رو داریم ! نه کار، نه زندگی، نه دکتری! به والله به همین شب ماه مبارک قسم ثواب نمی کنن ! گناه می کنن !

  • میلاد گفت:

   خانم فایزه السادات زمانی گناه میکنن که افرادی با استعداد پایین رو هم سطح افراد با استعداد بالا میزارن. زمانی ظلم می کنند که به هر کسی تنها به این دلیل که میخواد دکتری بخونه اجازه میدن بیاد دکتری بخونه. زمانی ظلم و گناه میکنن که افردای که بر اساس استعداد و / ویا تلاشش خودشون تو دکتری قبول شدن با افرادی که الکی و بر اساس افزابش ظرفیت قبول شدن تو یه کاسه میزارن و فرصت های اندک شغلی رو از کسایی که حقشونه به افرادی که حقشون نیست و همین طوری الکی و بر اساس اقزایش ظرفیت قبول شدن میدن.
   به خدا هیچ جای دنیا اینطور نیست که هر کسی با هر استعدادی و و با هر میزان تلاش و سابقه علمی و تحیلی داشته تنها به خاطر این که میخواد دکتری بخونه اجازه میدن بیاد دکتری بخونه.

   • محمد گفت:

    واقعا دیگر با این افزایش بی رویه پذیرش دانشجو دکتری بخصوص آزاد در سالهای گذشته مدرک دکتری به هر لحاظ ارزش خود را از دست داده است چه به لحاظ پیدا کردن و یا درصورت داشتن کار ارتقا شغلی و طبیعتا چه به لحاظ عنوان آن.

   • فایزه السادات به میلاد گفت:

    شما به بنده توهین کردید،! همچنین به بقیه داوطلبان سهمیه آزاد که فقط و فقط امیدشون به تلاش خودشونه و امیدشون به خداست که جای حق نشسته ! آخه شما چی می دونید کی استعداد داره کی نداره؟! مگر وقتی ظرفیت بیاد پایین بقیه همه صد در صد با استعدادن که میرن دکتری؟!

    • میلاد گفت:

     خدا نکنه که من به شما یا یه بقیه داوطلبا توهین بکنم. چرا چون خودم هم تو این موقعیت بودم و حال شما رو درک میکنم. منم اصل حرفم همینه من میگم الان که شما استعداد دارید که با توانایی خودتون تا اینجا اومدید و با تلاشی که دارید امسال یا سال بعد تو دکتری قبول میشید رو با اون کسی که منفی زده یا سواد درست و حسابی نداره و تنها به خاطر افزایش ظرفیت دکتری نباید تو یه کاسه بزارن و همه تلاش و استعداد شما رو به هدر بدن. من معتقدم کسی که استعداد داشته باشه و تلاش کنه حالا با یکی دو سال این ور یا اون ور دکتری قبول میشه و باید از مزیت داشتن دکتری بتونه استفاده کنه نه اینکه کسایی که الکی قبول شدن بیان جای اونو بگیرن.

     • فائزه السادات به میلاد گفت:

      صد درصد موقعیت ها شبیه به هم نیستن و شما هم اتفاقا موقعیت خوبی دارید که این طور بی محابا از کاهش ظرفیت دفاع می فرمائید. شما حواستون هست سن و سال چقدر میتونه مانع آدم باشه؟! شاید در آینده دیگه این تاب و توان و انرژی نبود؟! اونوقت چی؟! برای اشتغال هم همین وضع هست اون که بطور اتوماتیک کاهش ظرفیت داشته از اول ! در ضمن بنده پیش روی خودم به اندازه کافی دانشجوی الکی دیدم . همین استعداد های درخشان که سه سال من و امثال من رو از ارشد عقب انداختن؛ شما آیا موافقید معدل معیار استعداد کسی باشه؟! یا حتی تعداد مقاله و‌ رزومه؟! اونم در وضعیت ناعادلانه الان؟! اصلا آیا این امتحان خودش استاندارد و این روند کنکور دکتری عادلانه هست ؟! حالا اشکال نداره اگه این حرفها و توجیهات برای شما سود داره بنده راضی نیستم ماه رمضونی به شما ضرر برسونم. دعا کنید دکتری کلا بی ظرفیت بشه.

     • میلاد گفت:

      خانم فائزه السادات خواهر خوبم همه این مواردیکه شما گفتی درست و همه این ظلم ها و ناحق کردن ها درست ولی باید یه جایی این پشتکار و استعداد وتلاش خودش رو نشون بده به نظر من ترکیب معدل (همه پایه ها و کارای تحقیقی و …. ) به هر حال تا اندازه ای میتونه موثر باشه تو این زمینه و تا یه اندازه ای پشتکار و تلاش و استعداد فرد رو نشون بده به هر حال بهتر از روشهای دیگه میتونه باشه که یه شبه کسی رو بدون دانش و علم دکتری بکنه. شما ضرری به من نرسوندی و تنها نظر خودتون رو گفتید. منم امیدوارم افرادی مثل شما که تا الان با تلاش و استعداد خودشون بالا اومدن دکتری قبول بشن و تو آینده این وضعیت نابسامان پذیرش دکتری رو به سرانجام برسونن و با عث رشد شکوفایی کشورمون بشن.منم دعا میکنم هر کسی به اندازه زحمت و تلاشی که کرده بتونه به خواسته ها و آرزوهاش برسه.

    • پدرام به فائزه السادات گفت:

     هیچ توهینی میلاد به شما نکرد. هر کی استعداد و سواد داره کنکور و بعدش مصاحبه قبول میشه. استعداد تنها کافی نیست. بالاخره 70 یا 80 درصد قبولی ها استعداد و سواد دارن که قبول میشن. تحت هیچ شرایطی نمیشه 100 درصد رو تضمین کرد . اگر ظرفیتها زیاد بشه که اتفاقا حق باسوادها و با استعداد ها ضایع میشود.بهتر است به جای اینکه قضیه رو احساسی کنیم و صحبت از گناه و ثواب و توهین بکنیم ، تنها شایستگی علمی ملاک باشد